Uit de Provincie IVOROL-tandpastahet neusje van de zalm Hebt Gij ook al rheumatiek TERNEUZEN. AXEL. BRUINISSE. KLOOSTERZANDE. MIDDELBURG. Geméenteraad van Axef Garantie Prot.-Chr. Ziekenhuis. Critiek op Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht Gemeenteraad van Terneuzen Bij de rondvraagSpeciale spoorwegtarieven voor de haven Gemeenteraad van Biervliet Begroting 1951 geeft gunstig beeld Agenda Othvemveremiging opgericht. Vele poet<hiiTenhou<lers toonden .aefangstelling voor de vergade- ytng, die irerd gehouden bij de D'Hert en die was uitge- Dehrevea om de belangstelling te peilen de z.g. „Zaterdagvlie- De beer Is. Kaan kon een 30- -,?l bezoekers begroeten en zette 8»et doel van de eventueel op te richten vereniging uiteen. Van de heer Dirven te Middel- •mrg had men de gewenste inlich tingen ontvangen, benevens een vtuchtprogramma. Daaruit bleek .dat aan zes nationale coursen kan worden deelgenomen, terwijl ae overige Zaterdagen in onderling verband kan worden gespeeld. Hierbij zal de verzending dear dui ven in bondsverband geschieden. Ha verdere gedachtenwisseling gaven zich 21 personen als lid op. Deze nieuwe afd. van de Ned. Postdudvenhoudersbond van Za terdagvliegers kreeg de naam .Eendracht Maakt Macht'' (E.M. ML). Het bestuur is als volgt sa- mpngeBteld: Iz. Kaan, voorzitter, C. van der Hooft, secretaris. G. Neels, pen ningmeester, I. Kaijser en J. Wis se. commissarissen Interessante filmavond. Hnige tijd geleden vertoonde de neer J. van de Ree enige reisfilms over Frankrijk in besloten kring. De algemene tevredenheid, die toen viel waar te nemen, was een aansporing de vertoning in ruime re kring te herbalen. De belangstelling voor deze filmavond was vetrblijdend groot. Voor de pauze werden enkele rolprenten vertoond, opgenomen in Frankrijk door de heer Van de Ree op zakenreizen en toeristen- tochten, door hem georganiseerd:. Na dó pauze werden een vier tal films vertoond welke welwil lend door de Franse ambassade aan de beer Van de Ree waren afgestaan. Eensdeels als propa gandamateriaal, anderdeels als waardering voor de arbeid welke deze verrichtte in het belang van het wederzijds touristisch verkeer. Dit viertal films stond op hoog ealtureel peil. In het bijzonder „De diepzeevissers te Corsica en Padiimc''. Tijdens de pauze was er gele genheid de vele foto's e.d. te be zichtigen. die waren tentoonge steld. Eén foto trof ons bijzonder, n.l. ,Le monument a- Jean Moulin". Dit monument vertoont een frappante overeenkomst, met het monument aan de zeesluis te Ter- peuzen. Rij het Franse monument ont breken evenwel de ketenen en is de dolk ih de vuist gebroken. Na afloop der filmvertoning, welke werd aangevuld door de heer But met de nieuwste film en geluidsinstallatie een 16 mm ÏS&rsrton-apparaat, vroegen vele aanwezigen inlichtingen omtrent reizen naar Frankrijk. .De heer Van de Ree deelde mee. dat plannen bestaan het volgend seiaoen éénweekse reizen naar de Vogezen te organiseren. Het was een interressante film- aVond, waarbij de aanwezigen na der kwamen tot het mysterie dei- diepzee, de sensatie van de jacht, de schoonheid van Frankrijk en kennis maakten met de meest- eosmopolistische stad ter wereld. Parijs, waarvan ieder beeld be heerst ïyordt door het wonder- oouwsel van stalen constructie de Eifeltoren. Suriname-fumavonü. In de Ned. Herv. Kerk bood de Zendingse.ommissie een filmavond aan waarbij de aanwezigen nader werden gebracht tot dit verre stukje Nederland, waar bet nog voorkomt, dat een dokter een Jandsoppervlakte van 3 maal Ne derland onder zijn toezicht heeft. Ds. Van der Vlugt opende de bijeenkomst De bezoekers kregen aan de van de film een indruk van ket ontzaglijke werk, dat daar door de zending is en wordt ver richt. De Surinaamse predikant lis. Breeveld gaf op onderhoudende wijze uitleg van hetgeen op de rolband werd vertoond. Bij het zien van deze arbeid groeit het respect voor de pion- niers van vroeger en de werkers van nu, die veelal moeizaam hun taak verrichten. Op stap. Begin dezer week kreeg een 15- jarige Amsterdamse schilders leerling een verdiende schrob bering, wat voor hem aanleiding was om de ouderlijke woning vaarwel te zeggen en per rijwiel in de richting Hilversum te ver trekken. Waarschijnlijk vond hij, al peddelend, de tocht naar Ter- neuzen in dit gure jaargetijde toch ook niet bepaald een pretje en besloot hij te trachten het doel van zijn reis al liftende te be reiken, hetgeen hem inderdaad gelukte, want Dinsdagavond trad nij de gastvrije woning van zijn tante binnen, die natuurlijk niet verzuimde onmiddellijk de ouders van de deserteur met zijn behou den aankomst in kennis te stel len. Donderdagmiddag kon de on rustige natuur het ook niet met zijn neefje vinden en op de tafel vond zijn tante de schriftelijke mededeling, dat hij vertrokken was en het maar raadzaam vond om Zaterdag de komst van St. Nicolaas aan ons stad niet af te wachten- De politie wist de vluchteling voor Zwarte Piet evenwel op de boot te achterhalen en zo kon zijn inmiddels gearriveerde moeder hem op het Schoolplein in ont vangst nemen, zodat de terugreis onder haar veilige hoede zal plaats vinden. De „Nova" zoekt expansie. Zaterdag 25 November bete kent voor de fa G. Herrebout als ondernemer van het dames- en herenconfectiebedrijf ,,Nova" hier ter plaatse een mijlpaal, daar op die dag in de Noordstraat een ge heel nieuwe speciale herenconfec tiezaak wordt geopend. De laatste noviteiten op het ge bied van interieur- en étalage-in richting, verlichting, verwarming en ander modern comfort werden in dit mooie pand aangewend. Het is 25 m diep en heeft een zodanige breedte dat er ruimte te over is om de voorraden, die in de herenconfectiebranche zijn ge ëxposeerd, te bewonderen. De slagzin dezer firma is: „Zo als Nova is er geen, dat kan Nova alleen!". De afbouw van dit mo derne pand was in het laatste sta dium, toen we de achter het win kelinterieur gelegen magazijnen betraden, die voor directe aanvul ling dienen. Echter is ook in de étages ruimte genoeg voor de enorme keuze en al wat tot het heren-confectiebedrijf in de ruim ste zin des woords behoort te ber gen. Door een oliestook-inrichting wordt het gebouw centraal ver warmd, waarin ook het licht uit stralende glazen plafond midden in de zaak deelt, dat tot dit doel met een kap van gewapend glas werd voorzien: Iets unieks vormt de spiraal vormige leiding onder de étala ges, die zodanig circuleert, dat de ruiten niet kunnen bevriezen. Zo mogen wij concluderen, dat Axel een grootsteeds ingerichte zaak rijker is geworden, die men maar schaars zal aantreffen in provincieplaatsen. Het lichteffect van 't interieur is door vernuftige toepassing zó geïnstalleerd, dat teleurstelling bij de keuze naar kleur of kwali teit der stof a.h.w. uitgesloten moet worden geacht. In haar pand Nieuwstraat 6 zal de firma voortaan uitsluitend de damesconfectiezaak voortzetten. Wij wensen de ondernemende directie geluk met haar prachtige nieuwe zaak en verwijzen voor verdere bijzonderheden naar de advertentie in dit nummer. Gezonken sleepschip geborgen. Het is aan Van der Tak's Ber gingsbedrijf gisterenmiddag bij noogwater gelukt het vorige week op de Oosterschelde gezon ken sleepschip „Amer" van de fa Boele en Van Oosterwijk te Rot terdam, dat op een zandplaat was terecht gekomen, te bergen. Ge sleept door de bergingsvaartui gen „Schollevaar" en „Zeepaard" van de firma Van der Tak en de sleepboot „Griekenland" van P. Smit's sleepbedrijf ën geassis teerd door de drijvende bok „Ade laar" kwam het schip gisteren avond te ongeveer zes uur in de vluchthaven te Zijpe binnen. Verkeersongeval. Gisterennamiddag om half zes reed een luxe-wagen, bestuurd door de heer B. uit Kruiningen, die door de toch gedimde lichten ener tegenligger werd verblind, achter op een stilstaande vracht auto. Drie inzittenden der luxe auto liepen lichte verwondingen op. Tot overmaat van ramp bevond zich op het moment der botsing een 15-jarige jongen achterop de vrachtwagen, die aan de voet ernstige verwondingen opliep. Al le vier gekwetsten werden naar het ziekenhuis te Hulst getrans porteerd. De 3 inzittenden van de luxe-wagen konden na verbonden te zijn, weer hun reis vervolgen. De verwonding van de 15-jari- ge knaap was echter van dien aard, dat hij in het ziekenhuis ter behandeling moest worden opgenomen. De luxe-auto werd door de bot sing ernstig beschadigd en is naar de Garage Visser te Terneu- zen getransporteerd. De vrachtauto bleef vrijwel on beschadigd. De trek der wilde ganzen. Over de vogeltrek zijn al veel bijzonderheden bekend geworden door experimenten met wilde vogels die werden voorzien van een pootringetje met een nummer en een adres- Wie een geringde vogel in handen krijgt, kan door het ringnummer aan dat adres op te geven aan dit onderzoek mee werken. Men krijgt dan later be richt over de herkomst van de vogel. Tegenwoordig, worden ook wel eens in het wild levende vogels opgevangen en daarna met een in het ooglopende kleur beschil derd. Het Zoölogisch Museum te Am sterdam heeft vorig jaar de me dewerking van het publiek inge roepen voor een proef met meeu wen, waarvan de kop rood was geschilderd. Iets dergelijks is thans op touw gezet door een. Engelse instel ling, de Severn Wildfowl Trust, De heer Peter Scott, directeur dezer instelling, liet een aantal wilde ganzen opvangen, waarvan de buik en staartveren, die bij wilde ganzen doorgaans wit zijn, in felle kleuren werden beschil derd. Daar wilde ganzen nogal opvallende vogels zijn, is het te verwachten, dat er vele „terug meldingen" zullen binnenkomen. Vorige winter w.erd in Enge land een 70-tal Kolganzen gevan gen en geringd losgelaten. Eén hiervan is later in Zeeuws-Vlaan- deren geschoten. Ganzen die in Engeland overwinteren, komen blijkbaar op de trek ook in Ne derland- Dit jaar zijn er in Octo ber door de Severn Wild Fowl Trust al 377 gevangen en ge merkt weer losgelaten. Waarne mingen worden gaarne met opga ve van plaats en datum, grootte van de troep, waarin de beschil derde vogel voorkwam, trekrich ting etc. ingewacht op het adres: Middelburg, Noordsingel 158. De raad van Axel vergaderde Dinsdag 21 November ter afwer king van een agenda van 23 pun ten. Behalve wethouder Van Ben- degem, die gedurende het eerste gedeelte der vergadering afwezig was, waren alle leden present. Op een in de vorige vergade ring door de heer Wondergem ge stelde vraag antwoordden B. en W., dat zij niet over gegevens be schikken inzake het aan Mevr. Raaymakers toegekende bedrag. De heer Wondergem wees er thans op, dat een dienst, welke van de gemeenten gezamenlijk uitgaat, deze gegevens dient te verstrekkendat het noodzakelijk is en dat tenminste één vertegen woordiger van de raad zitting heeft in de commissie van be heer. In dit verband bracht spr. naar voren, dat de dienst met het instellen van een buitengewone dienst buiten zijn boekje gaat en topzwaar wordt. Hij laakte het, dat men met deze dienst komt op het terrein der particuliere archi- tecten, die door dit overheidsop treden gedupeerd worden. De ge meenten. die de topzware perso neelsbezetting moeten betalen, mogen daaraan niet medewerken. Spr. verzocht naar een en ander alsnog een onderzoek in te stel len en alles in het werk te stellen, om van de Centrale Dienst af te komen. Hij betoogde, dat deze ge meente voor de jaarlijkse bijdra ge aan de dienst best twee flinke krachten voor een eigen dienst zou kunnen aanstellen. De heer C. van Bendegem, die de bezwaren tegen de werkwijze van de dienst deelde, maakte er bezwaar tegen, een en ander aan te voeren om zich van de dienst los te maken. Door verscheidene leden werd de uitgebrachte critiek onder streept. De raad bleek niet bereid maar alles te slikken. Indien op de uitgebrachte critiek geen ver betering volgt, maakte men be zwaar de jaarlijkse bijdrage te blijven voteren. Gewezen werd ook naar aanlei ding van een door B. en W. gege ven antwoord op de onhoudbare toestand van het perceel, be woond door de heer Herman op de hoek ZeestraatWeststraat. De voorzitter deelde mede, dat hier sprake is van tegenwerking van de eigenaar, die zich door on juiste beweringen wenst te dek ken. Indien niet spoedig verbete ring intreedt, zal de gemeente op kosten van de eigenaar voorzie ningen treffen. Tot onderwijzer aan de openba re school werd benoemd de heer A. I. R. Brevet, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. Eien stuk grond achter het concoursterrein werd in principe bestemd tot schietbaan. Geprocedeerd zal worden met de fa Lucasse en Sponselee in verband met een ge schil inzake de liquidatie der om legging van de rijkswaterleiding, welk werk genoemde fa. niet kon voltooien. Wegens onwil zal van de heer A. Haak gerechtelijk be taling worden gevorderd van kos ten van kadastrale opmeting in verband met het vaststellen dei- grensscheiding tussen zijn grond en die van de gemeente. In verband met de- verbetering van de Singel weg werd voor de daaraan gelegen percelen een baatbelasting Ingevoerd ten be drage van 12 °A der belastbare opbrengst. Aan het gemeentepersoneel werd de 5 uitkering over Sep tember tot en met December 1950 toegekend. De toeslag op de zie kenfondspremie van minvermo eventueel batig saldo in minde ring zal worden gebracht op de bijdrage, die het Rijk verleent, zo dat met dit saldo niet ook nog de gemeentelijke garanties terugbe taald kunnen worden. Overigens had spr. geen bezwaar tegen me dewerking door de gemeente aan een Prot. Chr. Ziekenhuis. De heer C. van Bendegem maakte tegen medewerking ook geen bezwaar, hoewel hij het be treurde, dat er geen algemeen zie kenhuis wordt gesticht. Hiermee zou dooi samenwerking van alle richtingen veel meer bereikt wor den. Spr. acht een wedstrijd in 't bouwen van confessionele zieken huizen fout. Wel erkent hij de noodzaak van uitbreiding van het aantal bedden in deze omgeving. Als hij voorstemt, is dit ondanks het feit, dat dit ziekenhuis van een bepaalde richting uitgaat. Waarom de aanwezige mogelijk heden niet uitgebuit? Er was toch ook de mogelijkheid van uit breiding van het ziekenhuis te Sluiskil op federatieve grondslag. Spr. vreesde, dat hierin anti-pa- pisme een rol speelt. De heer Van den Berg ver klaarde zich vóór het voorstel, als B. en W. kunnen aantonen, dat de garantie goed besteed en finan cieel verantwoord is. De heer Hamelink zag ook lie ver een algemeen ziekenhuis. De consequentie van deze garantie is, dat deze aan iedere richting, die een eigen ziekenhuis wil stichten, gegeven moet worden. Aan de financiële medewerking zou hij de voorwaarde willen ver binden, dat opname voor ieder openstaat, ongeacht godsdiensti ge overtuiging, enz. De heer De Feijter is, hoewel hij eerst huiverig was voor de fi nanciële gevolgen, door inlichtin gen van de zijde van het bestuur der Stichting gerustgesteld. Ook daar het aantal Prot. ziekenhui zen in Nederland tegenover dat der R.K. ziekenhuizen gering is, acht spr. medewerking gewenst. Deze opmerking, alsmede enige gezegden van de heren C. van Bendegem en Hamelink. werden door de heer Kesbeke betreurd. Spr. heeft met opzet de kwestie der richting van het ziekenhuis niet willen aanroeren, aangezien deze hier niet ter zake dienende is. De heer Pijpeiink wees er de heer Hamelink op, dat er in Ter- neuzen een algemeen ziekenhuis van geringe omvang is geweest, dat echter niet tot bloei te krij gen was, terwijl hij tegenover de heer Hamelink veronderstelt, dat er in de statuten wel een clau sule zal zijn opgenomen, die alge mene opname-mogelijkheid ga randeert. De heer Wondergem wees er op, dat in het ontwerp-raadsbe- sluit een bepaling is opgenomen, dat er een gemeentelijke verte genwoordiger in het bestuur zit ting moet hebben, die over alle zaken kan mee-beslissen, waar door de vrees van de heer Hame link ongegrond wordt. De verschillende sprekers wer den door de voorzitter beant woord. die zei, dat B. en W. eerst ook niet enthousiast waren. Zij hebben een en ander echter se rieus onderzocht. Hun bleek, dat er grote behoefte aan uitbreiding van het aantal bedden bestaat en dat de overgelegde begroting zeer acceptabel is. Om stichtingskapi- taai te kunnen krijgen, moet de stichting aan de geldgevers ga ranties van de gemeenten kunnen overleggen. Door een verstandig en zakelijk beheer en een juiste aanwending van bijzondere in komsten, als giften e.d. kunnen de financiële gevolgen van de ga rantie gunstig worden beïnvloed. Na samensprekingen met de In specteur der Volksgezondheid, 'n deskundige van een ander zieken huis, de gemeentbesturen van Zaamslag en Hoek, en de Provin ciale Griffie durven B. en W. met vertrouwen dit voorstel aan de raad doen. Federatieve samen werking met Sluiskil is afgestuit op bezwaren van hogerhand; niet op bezwaren, die van de zijde der vereniging zouden zijn geuit. De suggestie van de heer Hamelink om een voorwaarde inzake opna me te stellen, acht spr. overbodig. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht en met al gemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Misseghers inlichtingen over het geen aan de gebouwen van de ge meentelijke gasfabriek gebeurt en drong aan op verbetering van de Emmdstraat,waar eefi gas leiding is gelegd. De heer Scheele drong aan op beter functionneren van de straatverlichting te Kijkuit. De ,heer Hamelink vroeg nog eens te bevorderen, dat langs de weg Kijkuit— Axel en Axel Sluiskil een vrijliggend rijwielpad komt. Deze spr. opperde voorts het idee in de oostelijke uitbrei ding enkele autoboxen te bou* wen, aangezien bij de woningen geen garages zijn en er 's nachts altijd auto's buiten staan. De heer Van Bendegem drong ook op dit laatste aan en vroeg,, een mogelijkheid te scheppen, om de toegangen naar het voetbal veld af te sluiten; nu zien velen kans zonder entréebewijs van buiten het veld de wedstrijden te volgeh. De heer Kesbeke vroeg, hoever het staat met de verbeteringen aan de garage aan de Singelweg, waarover reeds enige malen is geklaagd. Hij drong ook aan op voorziening in de Emmastraat. Verder klaagde spr. erover, dat hij als raadslid en lid der bouw commissie soms op straat dingen hoort over bij de gemeente be staande plannen, waarvan hijzelf nog niet op de hoogte is. Ook de heer Van Bendegem had deze er varing al opgedaan. De heer Van den Berg vond het terrein tussen de Evertsenstraat en de „Verloren Hoek" geen re clame voor de netheid der ge meente en vroeg verbetering. De heer De Feijter vroeg in de Oranjestraat een parkeerterrein met wachtlokaal voor de autobus sen der Z.V.T.M. aan te leggen ter vervanging van het parkeren in de Noordstraat. Verder vroeg hij naar de juistheid der geruch ten. als zou er een aftakking van de waterleiding vanaf de Lange- weg over Kijkuit naar Axel ko men. De heer Van Doeselaar vond de Buitenweg slecht verlicht, daar de lantaarns te ver uit elkaar staan. De heer Tollenaar tenslotte drong ook nog eens aan op een vrijliggend rijwielpad langs de Buthdijk, waar de toestand voor fietsers gevaarlijk is en verzocht een begin te maken met het op ruimen van onbewoonbaar ver klaarde woningen, die het aan zien der gemeente ontsieren. werd over het tijdvak van Sep- genden werd verhoogd met hei-1 tember tot en met December de zelfde bedrag als waarmee de5 salarisverhoging verleend. Aan het Bestuur der Vereni ging voor Chr. Volksonderwijs De straatverlichting op de wijk HEDEN: Verneuken Luxor Theater ,8 uur: Biosc. -„Onder Moeders ^Vleugels". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Onder Moeders 'Vleugels". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Traum nicht Annette". HOEK Goesedijk E 1, 1.30 uur Openbare Verkoping van Meubilaire goederen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 i.ur; Biosc. ,J>e man op de Eifeltoren. (Adv.) Itne de kwe lingen van rheumatiek of tm fheumatsche aandoeningen kent, aeet hoe een groot deet van zijn leven -tcTgaid wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw cwaal bestrijdt met Akkers Ktoosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef- aels doordringen, voelt U. hoe een heer- Ujis verwarmende balsem Uw pijnen knie! en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be dt Niet voor niets zegt men: Akkers öoosterbalsem„Geen goud zo goed In de gisteravond gehouden raadsvergadering gal Burge meester Kostense een korte toe lichting op de begroting, waarbij hij de afschaffing van de Onder nemingsbelasting betreurde. Voor Biervliet spreekt dit wel heel sterk, daar dit agrarisch is inge steld. Indien de Ondernemingsbe lasting had blijven bestaan, zou de gemeente grote bijdragen kun nen verwachten in verband met de. gunstige jaren 1949 en 1950. Wij. aldus de Voorzitter, zullen dit te meer gevoelen, daar er gro te kapitaalsuitgaven zullen zijn te doen. Hierbij dacht spr. aan het bouwen van een gemeentehuis, de riolering en de grote uitgaven in verband met de straatverlich ting. Ook al zou de arbitrage inzake het straatverlichtings-geschil tus sen de P.Z.E.M. en de gemeente Driewegen zal ook aanmerkelijk worden verbeterd, aldus besloot z.h.s. de raad. Er zijn thans zeven lichtpunten, die nu tot 11 zullen worden opgevoerd In de vorige vergadering deel de de Voorzitter mede, dat de aannemer Beltman te Amersfoort door de Rechtbank in zijn eis on ontvankelijk werd verklaard waardoor gemeend werd, dat de gemeente deze zaak als afgeslo ten kon beschouwen. Thans blijkt echter, dat de curator van de getailleerde aannemer deze zaak aan de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Neder land heeft voorgelegd. Daar het vergunningsrecht bij de Wet van ƒ25 tot 45 is ver hoogd, komt het B. en W. billijk voor het verlofrecht aan de gewij zigde omstandigheden aan te pas- In de Donderdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering waren afwezig de heren Ramse- laar en Henry, waarvan laatst genoemde met kennisgeving we gens ziekte- Alvorens tot behandeling van de agenda over te gaan spreekt de Voorzitter de hoop uit dat de heer Henry spoedig geheel her steld in de Raad moge terugke ren- In ons blad van Dinsdag j.l. namen wij de uit 15 punten be staande agenda in zijn geheel op. Deze punten werden in record- tempo afgewerkt. In het College van Curatoren voor het gymnasium en in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs werden resp herkozen de heren1 Dr. D. Dorrepaal en Dr. A. C. S. van Breda Vriesman. Aan het gemeentepersoneel ivi. en ae gemeenie sen. Het verlofrecht zal nu bere- gunstig voor de gemeente uitval- ^en(j wor(jen naar de huurwaar de, rekening houdende met de omvang en omzet van het bedrijf. len, zal de uitbreiding van de straatverlichting toch door eigen middelen gedekt moeten worden. Ondanks het feit, dat wij ons ge lukkig mogen prijzen voor een deel der kapitaalsuitgaven nog enige reserves aanwezig te heb ben, zullen wij er toch toe moeten overgaan voor Biervlietse begrip pen grote bedragen te lenen. Als de riolering wordt uitge voerd, staan wij ook voor de daar aan onverbrekelijk verbonden consequentie de rioolbelasting aanmerkelijk te verhogen en niet alleen rioolbelasting te heffen vhn de aangesloten percelen, maar ook van de aansluitbare percelen. De gewone dienst sluit met 424.331,50 met een post van on voorzien van 2.173,55. De kapi- taalsdienst sluit met rond 400.000. Dit recht zal nu bedragen 10 per 50 van de berekende huurwaar de met een minimum van 40. Aan de aannemer J. de Oude werd 'n perceel grond van 700 m2 (langs de weide van de land bouwer Brakke) in de voorgron den in erfpacht uitgegeven, als mede de grond van de oude stads weide, waarop thans zijn barak staat. Voor het op 10 Februari te Brievliet te houden solistencon cours stelde de gemeente als ex- traprijs een medaille ter beschik king, terwijl tevens het gebruik van het gymnastieklokaal hier voor werd toegestaan. Voor het gewoon lager onder wijs werd voor 1951 het bedrag per leerling vastgesteld op 22,75. premie is verhoogd en wel mei ingang van 1 Juli j.l. De ouden van dagen brachten het er min der goed af. wat betreft het ver zoek van hun organisatie om een brandstof fentoeslag. Hiervoor werden zij verwezen naar de in stellingen van weldadigheid. De Kwestie burgerlijk armbestuur of dienst van maatschappelijke zorg kwam hierbij nóg even om het hoekje kijken. Vóór- en tegen standers opendep even hun vi zier, doch lieten het niet verder komen dan een voorpostenge vecht. Voor de te houden jaar markt werd een subsidie van 275.— beschikbaar gesteld. Voor het voortgezet gewoon lager on derwijs aan de openbare school werd een bedrag van 586,60 be schikbaar gesteld. De rekening- eourant-overeenkomst met de Ned. Middenstandsbank N.V. werd gewijzigd en met deze N.V. werd een kasgeldlening van 200.000verlèngd. HET ZIEKENHUIS. Een uitvoerig debat werd uit gelokt door 't voorstel van B. en YV. om aan het bestuur van de Stichting Protestantse Zieken zorg „Zeeuws Vlaanderen" te ga randeren de betaling van hoofd som, rente, aflossing, boete en kosten van een bedrag van 160.000, zijnde een gedeelte van de voor de stichting van het Prot. Chr. Ziekenhuis te Terneuzen op te nemen gelden. Alle leden waren het er over eens, dat uitbreiding van het aan tal bedden in Zeeuws-Vlaanderen noodzakelijk Is. Over de wijze waarop deze uitbreiding tot stand moet komen, bestond ech ter verschil van mening, evenals aanvankelijk ook over de wijze van financiële medewerking. De heer Kesbeke had liever een verzoek om subsidie gezien. Ge zien de stukken verwachtte hij, dat de gemeente volledig vqor haar garantie zal worden aange- iroken. Aan de bepaling, dat de Éfemeente voor de door haar be taalde bedragen een vordering op de stichting behoudt, hechtte hij weinig waarde, aangezien een werden ingevolge art 72 der La ger Onderwijswet V920 gelden beschikbaar gesteld voor de huur van een hulplokaal in ver band met de toename van het aantal leerlingen. Bij punt 7, betreffende de bouw van een nieuwe kleuterschool aan de Molendijk wordt even stil gestaan. De heer De Feijter zegt. dat hem het door B. en W. gedane voorstel enigszins vreemd voor komt- De plannen voor de bouw van een Openbare Lagere school met Kleuterschool aan de Molen dijk waren toch reeds gereed. En nu blijkt, dat de beschikbare ruimte te klein zou zijn. De Voorzitter merkt naar aan leiding hiervan op, dat wij moe ten bouwen voor de toekomst en er rekening mee moeten hou den dat onze plaats zich steeds meer zal uitbreiden. Het betreffende terrein heeft een oppervlakte van 2700 rrt2 en dit is nog te" klein voor een Open bare Lagere school en toch zeker als hiernaast nog een kleuter school moet worden gebouwd Ook de heer Van Langevelde vraagt hierover het woord- De geprojecteerde kleuterschool heeft een totale oppervlakte van 300 m2, dus dat is slechts een negende deel van 't beschikbare terrein. Is het nu niet mogelijk, dat de Lagere school daar wordt gebouwd en de kleuterschool op een andere plaats? De Voorzitter herhaalt zijn reeds eerder uitgesproken me ning, dat het terrein voor een lagere school, welke aan de toe komstige behoefte voldoet, te klein is. Op de vraag van de heer Van Langevelde waar de Lagere school dan wel zal worden ge bouwd, deelt de Voorzitter mede, dat hieromtrent besprekingen worden gevoerd en dat zo spoe dig mogelijk uitgewerkte plan nen zullen woden voorgelegd. Het voorstel *ot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling Schoolartsendlenst in Zeeuws- Vlaanderen wordt z-h.st. aange- genomen. Zo ook het voorstel tot overdracht van diverse wo ningcomplexen aan de Woning bouwvereniging Werkmansbe- lang en de aanvulling van het raadsbesluit tot het verlenen van een geldelijke bijdrage aan ge noemde woningbouwvereniging inzake het storten van een bij drage in het reservefonds. Bij de vaststelling van de ver ordeningen vergunningsrecht en verlofsrecht vraagt de heer Col- sen hierin op tenemen dat een bepaald aantal vergunningen voor Sluiskil wordt vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat hiervoor reeds eerder door het gemeentebestuur pogingen in 't werk zijn gesteld. Destijds be richtte de Inspecteur van het Drankwezen dat dit niet moge lijk was. Nu echter gebleken is dat genoemde functionaris in de ze ongelijk heeft gehad zegt de Voorzitter toe dat het gemeente bestuur zal trachten aan de wens van de heer Colsen tegemoet te komen. Zo spoedig mogelijk zul len dienaangaande voorstellen aan de raad worden gedaan. Vervolgens wordt besloten tot het heffen van rechten voor het verrichten van diensten door de politie, tot het wijzigen van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting en tol het aan gaan van een kasgeldlening van f. 25.000,— met de woningbouw vereniging „Werkmansbelang". Als aanvulling op de agenda wordt nog machtiging gevraaigd tot het aangaan van een kasgeld lening van f- 250.000,— ter ver vanging van het lopende reke ning-courant crediet, hetwelk een niet onbelangrijke rentebespa ring oplevert- Het College van B. W. wordt ook nog gemachtigd tot het aan tekenen van cassatie in de kwes tie onteigening terreinen aan de Staalfabriek. Het blijkt n.l. dat de schatting van de deskundige van de rechtbank veel hoger ligt dan de van gemeentewege aan gewezen deskundigen te weten f. 120.000,— tege f. 87.311,50. RONDVRAAG: De haven van Terneuzen. Naar aanleiding van het inge zonden schrijven in „De Vrije Zeeuw" van enkele weken gele den van de hand van de heer F. de Meijer, vraagt de heer Van Langevelde of er wel genoeg aan drang wordt uitgeoefend bij di verse besprekingen, vooral in Be- neluxverband, om het wederom verkrijgen van speciale spoor wegtarieven voor onze haven. In biizonder met het feit, dat België van ons vergroting van de zee- suis verlangt. De Voorzitter zegt blij te zijn, dat hierover in de Raad een stem naar voren is gekomen. Wij kun nen hief niet genoeg op hameren Wel zijn verschillende belangheb benden uit onze plaats en uft de streek gehoord, maar verder is het tot nu toe niet gekomen. Het gemeentebestuur blijft echter doorvechten daar het hier een levensbelang voor Terneuzen ból treft. De heer De Feijter vraagt plaatsing van waarschuwingsbof den bij de scholen, welke aan of nabij een verkeersweg zijn gele gen. De heer Colsen vraagt voor Sluiskil een inhaalverbod voor auto's. Dezelfde spreker vraagt bij de brug te Sluiskil politietoe zicht. Ook informeert de heer Colsen of reeds iets. bekend is over nieuw te bouwen woningen. Hij zou gaarne zien dat het gehe le contingent voor het volgend jaar naar Sluiskil zou gaan. Dit laatste wekt de lachtlust op van de heer De Vos, die de heer Col sen onbekendheid op-dit terrein aanwrijft. De Voorzitter zegt. dat we eerst maar moeten afwachten wat we krijgen. De verdeling komt daarna wel ter sprake. De heer Van Liere vraagt de aandacht van het College voor de afwatering achter de montage woningen. Ook wijst hij op het gevaarlijke verkeerspunt op de hoek van de De Jongestraat en zegt geconstateerd te hebben, dat het in de vorige raadsvergadering door hem gevraagde lichtpunt in het Tuinpad wel is aangebracht, doch op een verkeerde plaats. Wat de afwatering van het overtollige water achter de mon tagewoningen betreft, zegt de Voorzitter, dat dit probleem de aandacht van het College heeft en dat gehoopt wordt, dat hier voor spoedig een oplossing wordt gevonden. Ook het gevaarlijke verkeerspunt aan de De Jonge straat heeft steeds de belangstel ling van het College. Wat het be treffende lichtpunt betreft, zegt de heer De Vos, dat dit inderdaad op de verkeerde plaats is terecht gekomen, doch hierin zal zo spoe dig mogelijk verandering worden gebracht. De heer J. Dieleman (P. v. d. A.) vraagt of het zware verkeer over de Bovenweg te Sluiskil niet kan worden omgelegd, daar het wegdek hiervoor absoluut niet geschikt is. Tenslotte wordt op voorstel van de heer Den Hamer besloten de heer Henry, die in Amsterdam wordt verpleegd, namens de raad als blijk van medeleven een tele gram te zenden. Hierna gaat de raad over in besloten zitting. (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2