De derde dag van liet Koninklijk Bezoek aan Londen c Willen Chinezen niet vechten? Oorlog en Marine 1950 Jtolicmo Begroting van Moh. Hatta waarschuwt tegen moord en vernieling RECHTSZAKEN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1587. Het Britse Gemenebest Van het strijdtoneel in Korea WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. De winter nadert nter nadertNü Frankering bij Abonnement: Terneuzcn EMrecteur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels GO cema iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum pee, advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adree Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Koningin Juliana heeft Donder dagmorgen in Westminster Ab bey een krans gelegd bij de plaats, waar Koning-Stadhouder Willem de Derde werd begraven. Van Westnünster Abbey reden de Koningin en de Prins naar het Parlementsgebouw om het ge restaureerde Lagerhuis te bezich tigen. De Koningin was bij de krans- legging gekleed in donkergroene japon en donkere bontmantel. Prins Bomhard was in marine- anifomi. Koningin en Prins plaatsten de lauwerkrans met witzijden linten terzijde van het altaar in de klei ne kapel, waar de tombe staat. Vier kaarsen op het altaar wa- ren ontstoken. Later hebben Koningin Juliana en Prins Bemhard in Marlbo rough House een bezoek gebracht aan Koningin Mary. De Konink lijke Gasten bleven hier ongeveer een half uur. Daarna gebruikten zij de lunch bij de Minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Be- vin. Aan de lunch zaten o.m. aan de Koning en de Koningin van Engeland, Premier Attlee, de leden van het kabinet, Winston Churchill, Anthony Eden en Cle ment Davies (leider van de libe rale partij). Er waren ongeveer 30 personen. Tevoren was er op de Neder landse ambassade een receptie, waarop leden van de Nederland se kolonie in Londen en ver tegenwoordigers van Nederland se organisaties aan de Koningin werden voorgesteld. Ln het lege Lagerhuis waren de bezoekers begroet door de voorzitter, kolonel Clifton Brown, en rondgeleid door Mi nister Stokes. De Hertog en de Hertogin van Gloucester voeg den zich bij het gezelschap. On danks het winterachtige weer verzamelden zich groepen men sen om een glimp op te vangen van de Koninklijke bezoekers. diepe middagduisternis, die het Eastend een zo mogelijk grau were aanblik gaf dan op een zonnige dag reeds het geval is. Temidden van de menigte ston den daar de beide Vorstinnen, luide toegejuicht. De begroeting kreeg een bijzondere kleur, doordat de Borough, waarin Ber- mondsey Street is gelegen, een vrouwelijke burgemeester heeft, een aardige verschijning, die. ge tooid met ambtsketen en zilve ren stadspenning, woorden van welkom sprak. Koningin Julia na was gekleed in een donker groene japon met een hoed van dezelfde kleur en een donker bontjasje. Koningin Elizabeth was in donker turquoise. Haar mantel was afgezet met blauw vos. Zij droeg lange diamanten oorhangers, die fraai uitkwamen tegen het donkere haar. Onder voortdurende toejuichin gen van de omstanders, onder wie talrijke Nederlanders getooid met Oranjestrikjes, begaven de beide Koninginnen Zich naar het verenigingslokaal van Time and Talents, dat van zulke ge ringe afmetingen is, dat slechts een klein gedeelte van de hof houding het bezoek kon mee maken. Terwijl de menigte geduldig stond te wachten in de steeds donker wordende straat en een hoeraatje aanhief, toen de straat verlichting aanfloepte, dansten zeventien Engelse meisjes in het zaaltje de Zevensprong voor de Koninginnen. Ze zongen de woorden van dit vaderlandse wijsje in opmerkelijk goed Ne derlands. Zij hadden de dans en de woor den geleerd van een boerin in het Deventerse, waar zij 'n week lang logeerden op een vacantie- tocht, die zij dit jaar in Neder land maakten. Ook op andere wijze toonden deze kinderen onze Koningin, dat zij het Nederlands, in die weken opgestoken, niet hadden verleerd, want toen Hare Majesteit vroeg of zij er nog iets van wisten, kwam er een stortvloed van Nederlandse uitdrukkingen te voorschijn. DE KONINGIN IN AND TALENTS". „TIME Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" is de Ame rikaanse regering in de afge lopen dagen het doelwit geweest van een hevig diplomatiek offen sief der statenleden van het Brit se Gemenebest. „Deze landen", schrijft de cor respondent te Washington van het tijdschrift, menen dat de Verenigde Staten bezig zijn zich zelf hals over kop in een oorlog op grote schaal te storten, waar in zij hun bondgenoten zouden meeslepen, tenzij zij op tijd wor den tegengehouden'. De Londense correspondent van de „Newsweek" meldt dat er „een sterke stroming in de Britse regering bestaat om het kalm aan te doen met de herbe wapening", zulks niettegen staande de officiële Britse tegen spraak van het bericht, dal Groot-Brittannië zon afzien van Amerikaanse militaire hulp. De oliere serves van de Sowjet-Unie Het blad van de American Geographical Society „Focus" schrijft, dat de Sowjet-Unie nog maar nauwelijks is begonnen met het exploiteren van haar olie reserves. De Sowjet-Unie produ ceert reeds meer olie dan enig ander land met uitzondering van HET KONINKLIJK BEZOEK AAN LONDEN. Toegejuicht door duizenden enthousiaste Londenaren, rijdt H. M. Koningin Juliana, gezeten naast Z. M Koning George VI van Engeland door de straten van de Engelse hoofdstad. de Verenigde Staten en Vene zuela en zij komt op de tweede plaats na de Verenigde Staten wat het verbruik betreft. De Russen hebben volgens het blad reeds meer dan 20 olielagen aangetroffen, waarvan enkele van grote omvang zijn. Er zijn reeds meer dan 140 olievelden ontwikkeld. Het blad raamt, dat de olie-opbrengst in Rusland uit eindelijk ongeveer 168.000 mil- lioen barrels zal bedragen tegen 100-000 millioen in de Verenigde Staten. De bewoners van een van Lon- dens armste wijken, 't Ealstend, waren samengestroomd in de smalle, donkere Bermondsey Street, waar, ingebouwd tussen zwartberookte kantoren en fa brieksgebouwen, 'n soort Engels „Ons Huis" is gelegen, dat de naam Time and Talents draagt. Het bezoek van de Koningin aan deze instelling was speciaal ingelast op verzoek van Hare Majesteit, die grote belangstel ling voor sociaal werk heeft. In de nauwe straat waren de buurtbewoners reeds vroeg op de smalle trottoirs saamgepakt- Vrouwen, met in de ene hand haar boodschappentas en in de andere een in dekens gewikkeld kind, wachtten met de Engelse kalmte, die in het Westend ge bruikelijk is, op de komst van onze Koningin en op de komst van de eigen Vorstin, die ditmaal Koningin Juliana begeleidde. Het was kwart over drie, toen de hofauto's de met rood-wit- blauwe ballonnetjes en vlaggen gesierde acht meter brede straat binnenreden. Een complete po- Htiemacht, bestaande uit manne lijke en vrouwelijke agenten, was niet in staat de Eastend-Londe- naren in bedwang te houden. Dwars door het politiecordon heen stormden zij naar voren en sloten de auto, waarin Koningin Juliana en Koningin Elizabeth waren gezeten, geheel in. Het blitzlicht de fotografen doorsneed voor een ogenblik de medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avoncL Afbuiend weer. Zwaar tot half bewolkt met vooral in de kustprovincies nog een enkele bui. Zwakke tot mati ge wind voornamelijk tussen W. en N. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. ZATERDAG 25 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.02 2-37 3.17 3.27 n.m. 2.12 2.47 3-27 3.37 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Nov. op onder op onder 24 8.14 16.39 15-57 8-27 25 8.16 16.38 16.26 9.38 26 8.17 16.37 1708 1042 27 8.19 16.36 18-03 11.34 28 8.20 16.35 19-11 12-13 29 8.22 16.34 20.25 12.41 Ongeveer 30 gewonde Ameri kaanse krijgsgevangenen, die door Chinese communisten op nog geen 5 km afstand van de Amerikaanse linies werden vrij gelaten brachten de boodschap mee: „Chinezen willen niet tegen Amerikanen vechten". Zij werden vrijgelaten ten N. van Jongbjon. waar zij zich na een tocht van 96 km bij de Ame rikaanse strijdmachten voegden. Zij waren goed behandeld en ge voed. Een tolk had hun meege deeld, dat de Chinezen niet tegen de Amerikanen wilden vechten en dat de Amerikanen hun be lofte, de 38ste breedtegraad of de MacArthurlinie niet te over schrijden, niet hadden gehouden. De Chinese communisten wil den alleen de krachtstations en bekkens aan de Jaloe beschermen en hadden van hieruit stellingen opgeworpen, die zij ,tot de dood zouden verdedigen." De vrijlating van de Ameri kaanse krijgsgevangenen heeft verwarring gesticht bij de Ameri kaanse diensten te Tokio, zodat men de oorlogscorrespondenten zelfs heeft verboden de vrijgela tenen te interviewen of te foto graferen. Gedurende 38 uur mocht de pers niet over het nieuws reppen. Algemeen is het oordeel, dat men met een handige zet van de Chinezen te maken heeft. De laatste dagen waren verscheidene! Amerikaanse krijgsgevangenen afzonderlijk door Chineze mili tairen vrijgelaten. De thans vrij gelaten groep werd in drie, vrachtwagens uit een kamp tot voor de linies der verbondenen gebracht. Omtrent de betekenis van deze daad tast men nog in het duister. Men vraagt zich af, of het poli tieke manoeuvre is aan de voor avond van de komst der Chinese communistische afvaardiging te Lake Success of wel een gebaar om indruk te maken op de Ame rikanen. Volgens sommige geruchten zouden de Chinezen zelfs hebben voorgesteld zwaargewonden uit te wisselen. Van Amerikaanse zijde weigerde men op deze ge ruchten commentaar te leveren. BRITSE VERZEKERING AAN PEKING. De Britse vertegenwoordiger te Peking heeft de communisti sche Chinese regering de verze- j kering gegeven, dat de actie van dc V. N. in Korea ;p geen enkele wyze de veiligheid of de belan gen van China bedreigt. Een woordvoerder van het Fo- reingn Office verklaarde verder, dat tussen de Westerse mogend heden nog steeds besprekingen werden gevoerd om een weg te vinden tot oplossing van het Ko reaanse probleem. Bevin zou ko mende week in het Lagerhuis een verklaring over Korea afleggen- Men beschouwt het als de be doeling van de Peking gegeven verzekering, contact op hoog ni veau met de regering te Peking tot stand te brengen met het oog op de komende bespreking in de V. N. met de communistische Chinese vertegenwoordigers. TERECHTSTELLINGEN OP FORMOSA. Zes hoge regeringsfunctiona rissen, onder wie twee generaals en een kolonel ,zijn door Chinese nationalistische vuurpelotons te rechtgesteld. Zij waren beschul digd van ondergrondse commu nistische activiteit. Een woordvoerder zeide, dat het grootste communistische spionnagecomplot op Formosa was opgebroken. Er bevonden zich nog drie ahöere'personen in hechtenis. De amnestie-termijn voor com munistische illegale werkers, die zich aangeven, duurt nog twee dagen. Daarna zjullen drastische maatregelen worden genomen tegen een ieder die er op betrapt wordt de communisten te Steu nen. Zware communistische ver liezen aan vliegtuigen". De opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal George E. Stratemeyer, heeft Donderdag in zijn derde rapport over het ver loop van de strijd in de lucht bo ven Korea om. verklaard: „De zware verliezen der communisten aan in Rusland gebouwde straal jagers en ,,Jak"-gevechtsvlieg- tuigen hebben hen voorzichtiger gemaakt bij het inzetten van hun /liegtuigen boven Noord-Korea. Drie weken lang zijn bijna dage lijks vliegtuig-tegen-vliegtuig-ge- echten geleverd boven Noord- West-Korea, waarbij de vijande lijke straaljagers opereerden van af bases ten noorden van de Ja loe. Het valt op dat zij thans, zelfs met toepassing van deze „verschijn en verdwijn"-tactiek, slechts sporadisch aanvallen op vliegtuigen der Verenigde Naties uitvoeren. De Amerikaanse luchtmacht is de grondstrijdkrachten niet slechts voortdurend blijven steu nen, doch zij heeft haar operaties ook op steeds doelmatiger wijze kunnen uitvoeren'". In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Oorlog en Marine voor het dienstjaar 1950 constateert de Mi nister, dat na de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer zich voor de defensie gunstige omstandigheden hebben voorgedaan, die het de regering mogelijk maken zich in meer po sitieve zin uit te laten dan daar vóór het geval was. De vooruitzichten voor onze mobilisabiliteit zijn aanmerkelijk gunstiger geworden, doordat on langs de aanvang en de omvang van de buitenlandse militaire steun een meer concreet karak ter hebben gekregen. Zo is van Canadese zijde de toezegging ge komen, dat de wapenen en muni tie van één divisie naar Neder land worden verscheept. Ander zijds zal het met de Amerikaanse regering gepleegde overleg er toe leiden, dat in de loop van 1951 en 1952 veel waardevolle militaire goederen ter beschikking worden gesteld. Op Nederland blijft de ver plichting rusten om te complete ren, wat aan de militaire uitrus ting dezer divisies nog zal blijken te ontbreken. Thans is vast te stellen, wat op na te noemen data gereed zal zijn.. a. Voor de landstrijdkrachten zullen in de loop van 1951 gereed zijn: 3 infanteriedivisies met een beperkt aantal legerkorpstroe pen, territoriale troepen en een De vice-president der R.I., Drs. Moh. Hatta, die een toumée maakt door Sumatra, heeft in een toespraak te Medan, sprekend over de tabaksbranden in het Be- sukische, waarbij voor een waar de van 40 millioen rupiah in vlammen is opgegaan, o.a. het volgende gezegd: „Dit noemt men dan „strijd te gen het kapitalisme", maar in de eerste plaats is ons land er de dupe van. Deze vernieling bete kent minder deviezen voor Indone sië, dus minder invoer van mate rialen die wij nodig hebben voor de opbouw. Niet het buitenlandse (Adv.) ITALIAN0 het lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. 30 cent per 100 gram. TONNEMA - SNEEK kapitalisme, maar wij lijden deze schade. Een van de pijlers onzer repu bliek is het beginsel van de so ciale rechtvaardigheid. Daarom hebben wij ons aangesloten bij de Ver. Naties. Wij zijn niet alleen verantwoordelijk voor ons eigen welzijn, maar tevens voor dat van de in dit land werkende buitenlanders. Hatta uitte deze waarschuwing: Wij zijn een na tionaal land, geen internationaal land. Verwerpt alle stromingen die ons onder de overheersing van anderen willen brengen. Hij legde er de nadruk op, dat vrijheid niet betekent dat men ge makkelijk een goed baantje kan krijgen. Ieder moet werken en hard werken voor de opbouw van het land. Het is dom te zeggen: Wij zijn nu al een jaar vrij en wat is er eigenlijk gebeurd? Neen, wij zijn pas een jaar vrij en het zal t'entallen jaren duren voor de opbouw van onze staat zal zijn voltooid. Hatta besloot: „Wij hebben gestreden tegen de Nederlanders, doch thans zijn wij bereid met hen samen te wer ken in het belang van de wereld vrede en om all" krachten te kun nen richten op de wederopbouw. aantal afdelingen luchtdoelartil lerie. b. Voor de luchtstrijdkrachten zullen eind 1954 gereed zijn: 21 squadrons gevechtsvliegtuigen, deels bestemd voor de luchtverde diging en deels voor steun aan de landstrijdkrachten c. voor de zeestrijdkrachten eind 1954: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere es- corteurs. 4 onderzeeboten. 48 mij nenvegers (afhankelijk van het tijdstip waarop de buitenlandse steun wordt ontvangen), klein varend materieel voor de locale verdediging, pl.m. 100 vliegtui gen, de brigade mariniers. Ook de bewapening van de koopvaardijvloot zal dan voor een niet onbelangrijk gedeelte zijn gevorderd. De Minister stelt het op prijs namens de Regering nog eens met nadruk te verklaren, dat zij zal blijven waken voor de belan gen van de vloot en dat zij op dit stuk een eigen standpunt heeft ingenomen. Van een onverantwoordelijk be knibbelen op de geldmiddelen van de Koninklijke Marine zal geen sprake zijn. De mening, dat er ook in de toekomst voor het Ne- iderlsndse volk als zeevarende natie goede vooruitzichten be staan en er dus belangen zijn, welke moeten worden verdedigd, deelt de Regering geheel. De Minister is het eens met de opvatting, dat de verdedigings linie in eerste aanleg niet de Rijn doch aan de Elbe dient te liggen. Aan een beroep, dat binnen het kader der Verenigde Naties op Nederland kan worden gedaan een voorbeeld daarvan is het conflict in Korea zal de Rege ring gehoor geven, echter steeds met inachtneming van de nood zaak West-Europa niet van de fensieve kracht te ontbloten. De Divisies zullen naar Ameri kaans voorbeeld worden georga niseerd en naarmate dit beschik baar komt, van Amerikaans ma terieel worden voorzien- VERLOOFDE OPGELICHT. Louisa Maria H., 29 jaar oud. uit 's-Gravenhage, heeft reeds 9 veroordelingen achter de rug, doch moest wederom voor de rechtbank verschijnen, beschul digd van oplichting en verduis tering ten nadele van haar ver loofde. In November 1949 leende deze laatste zijn spaarbankboekje aan verdachte om er wat geld af te halen, voor het kopen van huis raad- Binnen twee maanden tijd was er van het spaarbankboekje waarop aanvankelijk ruim 900 gulden stond, nog maar 51 cent over. Voorts bleken verschil lende kledingstukken en de splinternieuwe fiets van de man verdwenen te zijn- Verdachte bekende het haar ten laste ge legde. De rechtbank achtte echter termen aanwezig om de zaak terug té verwijzen naar de rech- ter-commissaris, opdat over ver- dachte's geestvermogens een rapport kan worden uitgebracht. Voor dienstplichtig en reserve personeel, dat nog in dienst moet komen of in dienst gekomen is, zijn enige beperkende regelingen getroffen met betrekking tot de kostwinnersvergoeding. Voorts ligt het in het voornemen de mi litaire inkomsten van voor eerste oefening onder de wapenen ko mend reservepersoneel, behoren de tot het leger en tot de lucht macht, in grote lijnen aan te pas sen aan de soldijregelingen voor de dienstplichtigen. Voor de zee macht worden gelijke maatrege len getroffen. Dienstplichtig- en reserve-per soneel der Koninklijke Marine werd tot nog toe bezoldigd con form de regelingen, welke voor het beroepspersoneel der zee macht gelden. Wijziging in de sociale voor zieningen voor het beroepsper soneel ligt niet in het voorne men. KANTONGERECHT OOSTBURG Straf voor kleine zondaars. Het zal wel niet iedere dag ge beuren, dat de openbare zitting van het Kantongerecht uitgesteld moet worden, omdat de ambte naar van het O. M. de boot heeft gemist. Zodoende werd de open bare zitting pas om 12 uur ge opend door de plaatsvervangend kantonrechter, de heer Remortel, daar Mr Van Meerwijk verhin derd was. De heer I. V., oud 62 jaar, brandstoffenhandelaar te Nieuw vliet, moest zich verantwoorden wegens herhaalde, openbare dronkenschap. De kantonrechter had reeds eerder met Veenhuizen gedreigd, doch het bleek, dat V tracht te verbeteren door een kuur. In afwachting van het re sultaat van deze kuur werd V veroordeeld tot 1 w. voorw. proef tijd 1 jaar, geen cafébezoek, geen drankgebruik en 75 boete subs. 14 dagen. 0. J. N„ veehandelaar te Aar denburg. oud 20 jaar, stond voor hetzelfde feit terecht. De ambte naar gaf hem de raad mee voor zichtig te zijn en eiste ƒ50 boete of 30 dagen. Conform de eis werd hij veroordeeld. J. H„ chauffeur te Schoondijfce. had op een motor gereden, waar van de handrem niet in orde was Het kostte hem 5 boete. 1. A. E„ 69 jaar. te Oostburg had voor vriendenbezoek in Bel gië de kortste weg genomen, bui ten de doorlaatpost en zonder grenspapieren. 't Is voor zo'n oude man wel zielig, maar het mag nu eenmaal niet. De els was 10.subs. 6 dagen. De kanton rechter deed er 5,af. J. I. B.. schilder te Schoondijke had zonder rijbewijs gereden. Hij hoorde 10 of 6 dagen uitspre ken. F. H. D., 30 jaar, landbouwer te Hoofdplaat had met een trac tor met aanhangwagen gereden, eveneens zonder het vereiste rij bewijs. Hij moet er 15 voor beta len of 10 dagen in de cel gaan zit ten.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1