De Koning in en de in Engeland Prins De tweede dag Het ontvoeringsgeval te Haarlem Vragen aan de Minister Trekken Chinese communisten terug De Melkprijs Betogingen in Egypte Prompt en Pijnloos IAXEER AKKERTJES Russische nota aan de Verenigde Staten RECHTSZAKEN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1586. Geen politieke achtergrond WEERSVERWACHTING op onder op onder Nov. Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nft 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cenï; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pee advertentie L50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Na enige recepties op Bucking ham Palace reden Koningin Julia na en Prins Bemhard gisteren naar Guildhall in de City of Lon don om met de Lord Mayor eit de Londense Corporation" het noenmaal te gebruiken. Langs de route werden zfj door de menigte, die zich daar reeds in de loop van de morgen had op gesteld, luide toegejuicht. Onder de menigte bevonden zich vele in Londen vertoevende N eder landers. Bij Guildhall werden de Konin gin en de Prins begroet door de Lord Mayor en zijn echtgenote en andere autoriteiten van de Ci ty. Ondanks de kille November wind maakten Koningin en Prins de rit in een open landauer. De kleurigheid van de equipage met het Koninklijk escorte voorop schiep een scherpe tegenstelling met de grauwe somberheid van de luchl en de ontbladerde bo men. Koningin Juliana wuifde en glimlachte naar de menigte langs de weg. De Koningin droeg een bont mantel en een hoed met vederen. Prins Bemhard was in Neder lands marine-uniform. Langs de weg wapperden de Nederlandse en de Engelse vlag. De geste van Prinses Elizabeth, die naar buiten kwam om de stoet te zien passeren langs de Mali werd door de Koningin en de Prins gewaardeerd met een speciale groet. Prinses Elizabeth, zonder hoed, wuifde terug en de tweejarige Prins Charles stond enthousiast te springen, toen het rijtuig voor bijreed. De Koningin en de Prins wuif den ook naar Koningin Mary, die aj Dinsdag wegens haar ver koudheid niet had kunnen bezoe ken. Achter de ramen der kantoren in de zakenwijk stond het vol toe schouwers. Duizenden maakten van de vrijheid tijdens het lunch- uur gebruik om het Koninklijk Paar te begroeten. Vele winkels waren enige tijd gesloten en zelfs op postkantoren werd het werk onderbroken. Toen de stoet het middeleeuw se plein van Guildhall opreed, bracht een erewacht het Konink lijk saluut en werd het Wilhel mus gespeeld. Uit het rijtuig komend, werd Koningin Juliana verwelkomd door de Lord Mayor en wethou der Denys Lowson. Diens echtge note bood de Koningin gele or chideeën aan. Ook de Hertog en Hertogin van Gloucester waren aanwezig. Vóór de aankomst van het Ko ninklijk Paar had de Lord Mayor in zijn officiële kledij vele gasten ontvangen, onder wie de Britse Minister-President, Clement Att- lee, en andere leden van het Ka binet. De centrale figuur in de kleu renpracht en praal binnen in Guildhall was Koningin Juliana zelf in een grijsblauw zijden ge waad en hoed met blauwe en bruine veren. Herauten leidden de gasten- stoet de bibliotheek van Guild hall binnen, waar de gemeente raad van de City was samenge- komen om een adres tot de Ko ningin te richten. Een kistje van eikenhout van het dak van Guilhall, dat door Duitsè bommen werd verwoest, zal aan Koningin Juliana worden toegezonden om het adres in te bewaren. In het adres wordt de Koningin hartelijk welkom" geheten en wordt Zij verzekerd van ,.het ver langen van de Londense burgers, dat de volken van Nederland en Groot-Brittannië samen mogen streven naar 'n vreedzame oplos sing van de vele problemen, waarvoor de wereld is gesteld". De Koningin antwoordde o.m. als volgt: My Lord Mayor, Uw woorden doen een snaar in mijn hart trillen. Zij tonen de on sterfelijke levenskracht van Uw dappere Londen. Het bezoek dat Wij brengen, is niet alleen een beleefheidsbezoek. Ik wilde vooral de nadruk er op leggen, hoe zeer wij elkaar nodig zullen hebben in de toekomst. Wij gevoelen, dat wij moeten ma ken een wereld van eendracht. Deze nieuwe eenheid is nog heel jong én het is moeilijk te voorspellen, welke van haar vor men later herziening zal behoe ven. Toch is de ontwikkeling naar Europese en wereld-vereni ging onontkoombaar. Wij worden met geweld tot een heid gedreven. Onverschillig wel ke krachten het zijn, die dit doen, wij moeten het feit constateren, dat dit de lijn is waarlangs de menselijke samenleving zich ont wikkelt. Deze beweging is zo groots, dat het ons ons even nie tig laat voelen als wanneer we boven ons de nachthemel zien, vol sterren, in zijn ongekende on metelijkheid. Wij voelen de God delijke grootheid van de koers der geschiedenis in haar vele tijd perken en het doet ons de teke nen verstaan in de tijd. In die houding van onze geest zouden we het verafschuwen alleen maar toeschouwers te blijven en we voelen het als een voorrecht mee te werken en wereld te vervor men tot wat ze zou moeten zijn. Het is een voorrecht vandaag te leven, en morgen. Groot Brittannië is voor Neder land meer en meer de concrete vertegenwoordiging van de grootheid, die traditie bewaart als de oceaan zijn golven. Als Ik Mijn glas ophef ter ere van Londen en haar Lord Mayor en „Corporation", dan doe Ik dit ter ere van de stad, die altijd de gehele wereld heeft overzien. Na haar antwoordrede bood de Koningin de Lord Mayor een cassette aan. De bibliotheek van Guildhall was versierd met kleu rige chrysanthen, die de achter grond vormden voor de niet min der kleurige kledij van het gevolg van Koningin Juliana en voor de in scharlaken en blauw gestoken wethouders van de City. Onder de toejuichingen van duizenden Londenaren verlieten Koningin Juliana en Prins Bem hard Guildhall kort vóór 4 uur Door de hagen landgenoten, ge tooid met oranje en rood-wit- blauwe strikken en vlaggetjes, kwamen Koningin Juliana en Prins Bernhard en hun gevolg, waarin zich ook Mr Stikker be vond, het terrein op. De stem van een Nederlander, kennelijk beducht later geen kans meer er voor te krijgen, schalde over het terrein: „Doe de groe ten aan de Prinsesjes." De glim lach, waarmee de Koningin deze „boodschap" in ontvangst nam, mocht wel een garantie genoemd worden voor het overbrengen van deze onprotocolaire sponta ne groet. Het kerkbestuur heette het Koninklijk Paar welkom, een welkom, dat werd onderstreept door de eindeloze toejuichingen der Nederlanders, van wie som migen reeds uren tevoren hun plaats op de ruines hadden inge nomen. Een brede glimlach kwam op het gelaat van de Ko ningin, toen Ds R. H. van Apel doorn haar de stamphamer toon de, waarmee Prinses Irene de eerste steen voor de nieuwe kerk op zo'n energieke wijze heeft ingemetseld. Toen nam Jhr Th. Roëll, voorzitter van de vereni ging „Neerlandia", het woord. „Vele malen heeft hier het Wilhelmus geklonken", zo zei hij, „maar nimmer heeft het zo sterk het karakter van een wel komstlied gedragen als nu het geval was." „Mijn man en ik vonden het een groot voorrecht op deze voorpost van Nederland ill dit bevriende land een ogenblik met U tezamen te mogen zijn". Met heldere stem sprak de Koningin deze woorden op deze „openluchtbijeenkomst", die echter de praal der kleurrijke statieritten een ogenblik deed vergeten, op de plaats, die de Ko ningin noemde: „Een groot dorp, waar iedereen elkander goed kent". Hierop werden 30 Nederlan ders, voornamelijk ouden van da gen, maar ook enkele jongere mannen en vrouwen en vertegen woordigers der strijdkrachten, aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Onder hen was mevr. Frank fort. kleermaakster van beroep, welk vak ze tot vorig jaar toen ze 85 werd uitoefende. Hoëwel ze lezen noch schrijven kan, wist ze de juiste woorden te vinden, toen haar beurt kwam om voorgesteld te worden en de eenvoud van haar woorden trof fen de Koningin zichtbaar. Ook Willem de Haan werd voorge steld. Deze 24-jarige heeft twee kunstarmen, maar heeft zich door deze handicap niet laten te- neerslaan en hgeft het nu ge bracht tot boekhouder bij een chemische firma in Londen. En dan kwam aan de beurt de drager van het Vlieger-kruis A. J. de Haan. die 130 bombardements- vluchten op zijn naam heeft staan. Eenmaal werd hij door een vijandelijke jager in zee gescho ten, maar werd door een Engelse kruiser opgepikt. Tot besluit zongen alle aanwe zigen het „Mijn Vaderland", beter bekend als „Waar de blanke top der duinen". Omstuwd door honderden en thousiaste Nederi-ijiders, begaven Koningin en Prink zich daarop naar Buckingham Palace, waar Zij zich gereed nMUten voor het diner, dat aan tui Britse Konink lijk Paar werd aangeboden DF. VERWOESTINGEN NEDERLAND. IN Uit Haarlem is dezer dagen een jonge vrouw, van Russische afkomst, die gehuwd was met een Haarlemmer, verdwenen met medeneming van één van haar twee kinderen, een jongetje van jaar. De Haarlemse politie deelt mede, dat deze zaak geen politie ke achtergrond heeft. De politie heeft een onderzoek ingesteld en kon geen feiten ontdekken, die aanleiding geven tot de veron derstelling, dat het hier een ge val van ontvoering betreft. Getuigenverklaringen hebben duidelijk gemaakt, dat de vrouw, die tijdens de oorlog in een Duits kamp verbleef en daar met haar tegenwoordige echtgenoot kennis maakte, geheel vrijwillig de echtelijke woning heeft verlaten en zich uit eigen beweging aan boord heeft begeven van een jachtje, dat in de IJmuidense haven lag en dat toebehoorde aan een Rus. Het jacht heeft koers gezet naar Australië met als eer ste tussenhaven Le Havre. Aan boord bevond zich slechts de eigenaar, de vrouw met haar kind en een Haarlemse jonge man, een gewezen S.S.-er, die op deze wijze naar Australië wilde emigreren. Intussen is het jacht in Le Havre aangekomen, waar de Ne derlandse Ambassade op verzoek van de Haarlemse politie een onderzoek heeft laten instellen. Men kwam tot de conclusie, dat het enige, dat geprobeerd kon worden, was de terugvoering van het kind mogelijk te maken. Daartoe zou de vader naar Le Havre moeten gaan om van de Franse politie medewerking te krijgen. De vader, die in Haarlem is achtergebleven met een 4-jarig dochtertje, zal zo spoedig moge lijk naar Le Havre vertrekken. BEZOEK AAN AUSTIN FRIARS De ruines van de Nederlands Hervormde kerk in .Austin Friars in het hartje van Londen, welke tijdens een Duits borbar- dement met de grond gelijk werd gemaakt, terwijl de omliggende woonhuizen en kantoren nauwe lijks een schram opliepen, waren gisteren bevolkt met 1500 in Lon den woonachtige Nederlanders. Zij stonden op de afgebrokkelde muren, in de modder en op plan ken tussen de resten van de fun damenten en wachtten op het ogenblik, dat de Koningin en de Prins hun bezoek aan de Engel se hoofdstad 25 minuten zouden onderbroken om een ogenblik te vertoeven te midden van hun landgenoten, die zich hier had den verzameld om hun Koninklijk Paar hier in de vreemde, maar op dit stukje eigen bodem, een welkom toe te roepen. Deze 25 minuten, die in wezen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Plaatselijk enige regen. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige buiten het kader van het bezoek tot zwakke wind, hoofdzakelijk aan Londen vielen, zijn door haar uit zuidelijke richtingen. Onge- ongekunsteldheid en spontaniteit veer dezelfde temperatuur als tot een der hoogtepunten van de gisteren- afgelopen dagen geworden. Om de steen, die Prinses Irene in Juli .van dit jaar heeft ingemetseld als eerste voor de nieuwe kerk, die hier zal verrijzen, stonden Buitenlandse waarnemers te Taipeh op Formosa hechten grote waarde aan berichten, volgens welke de Chinese communisti sche troepen order gekregen zou den hebben van de regering te Peking om het Koreaanse gebied te verlaten. Deze order zou verband houden met zware verliezen, door het bombarderen en vuren der ver bonden troepen onder de com munistische Chinezen aange- gericht". De Zuidkoreaanse Kapitool-di- visie is thans tot minder dan 24 lcm van de belangrijke haven aan de Noordoostkust van Korea, Tsjongdjin, gevorderd. Zij onder vond slechts geringe tegenstand van terugtrekkende communisti sche troepen. Plet onmiddellijke doel van de opmars is de plaats Nanam, 13 km ten Zuid-Westen van Tsjongdjin. Ongeveer 80 km landinwaarts naar het Westen heeft de Ameri kaanse zevende divisie de omtrek van de stad Hjesandjin, die zij Dinsdag binnentrok, bezet. Hje sandjin ligt aan de Jaloe, de Amerikanen zijn echter niet van de stad uit langs de Jaloe verder opgerukt. Links van de zevende divisie probeert het vijfde regiment ma riniers aansluiting te maken met de zevende divisie. Er zijn pa trouilles uitgezonden over een af stand vein 11 km langs het reser voir van Tsjosin tot Singhoeng. Aan het andere einde van het front, in de sector van het eerste korps in het Nooord-Westen, wordt melding gemaakt van schermutselingen van patrouilles. Ongeveer 240 km achter de frontlinie der V. N- hebben Noor delijke guerillatroepen, ter sterk te van naar schatting een divisie, de stad Tsjorwon, een spooorweg- knooppunt 160 km ten Zuid-Oos ten van Pjongjang, aangevallen. Van Zuidkoreaanse zijde werd medegedeeld, dat de aanval Dins dagavond na een strijd, welke de gehele dag had geduurd, werd afgeslagen. VRIJDAG 24 NOVEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert W alsoorden v.m. 1.31 2.06 2-46 2.56 n.m. 1.40 2.15 2.55 3.05 divisie werpen stellingen op aan de Jaloe, in de nabijheid van Hjesandjin. Andere onderdelen rukken op langs de weg, die evenwijdig loopt met die van Kapsan naar Hjesandjin en heb ben Sangni bereikt. Sowjei-Russisch jeugdleger voor Korea? Meer dan 3000 jonge mannen in de Sowjet-Unie en „andere Sowjet-Russische gebieden" heb ben zich opgegeven voor een vrij willigersleger, dat in Korea zou worden ingezet, aldus meldt het op Formosa in het Engels gebied verschijnende dagblad „China News". Men verwacht, dat zij na een korte opleidingsperiode in de strijd zullen worden ingezet. De stuwende kracht achter dit vrij willigerskorps, „het verdedig-de- vrede help-Korea vrijwilligersle ger" genaamd, zou N. A. Michai- lof zijn, de invloedrijke secretaris van Komsomel, de communisti sche jeugdbond, die millioenen le den telt. In April leidde Michailof een Sowjet-Russische jeugddelegatie naar communistisch China, waar deze deelnam aan de viering van de verjaardag van de Chinese communistische „nieuwe demo cratische jeugdbond". Het Tweede Kamerlid de heer Stokvis (C.P-N-) heeft aan de Minister-President en de Minister van Wederopbouw de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de Ministers medede len waarom, een brochure met een fotoreportage van de tijdens de oorlog in Nederland aangerichte verwoestingen en van de Weder opbouw na de bevrijding, uitge- gegeven door de Regeringsvoor lichtingsdienst, mede in de Duitse taal moest verschijnen? 2. Zijn de Ministers niet va» oordeel, dat in een vreemde taal door of vanwege de Regering» voorlichtingsdienst uitgegeven propaganda-geschriften van een. feilloos vertaalde tekst moeten zijn voorzien, hetgeen bij de in de. vorige vraag bedoelde publicatie „5 Jahre Wiederaufbau in de» Niederlanden" allerminst het ge val is? Naar een herstel der Spaanse monarchie? De correspondent van de Man chester Guardian" te Madrid meent te weten dat Gil Robles, die thans te Madrid vertoeft, be langrijke besprekingen voert met leden van de Spaanse regering over een herstel van de monar chie in Spanje. „Generaal Franco, zo schrijft hij o.m., zou aan Don Juan heb- hen voorgesteld afstand te doen van de troon ten gunste van zijn zoon, doch de pretendent, ge steund door de monarchistische beweging zou Vierkant hebben geweigerd dit te doen. De jongste berichten schijnen er echter op te wijzen, dat Franco bereid zou zijn plaats te maken voor Don Juan." Er wordt aan herinnerd dat Gil Robles, die in Portugal ver blijf houdt, de voornaamste ad viseur is van de Spaanse troon pretendent Don Juan en dat hij sedert 1936 heeft geweigerd met generaal Franco samen te wer ken. De correspondent meent bovendien te weten, dat Gil Robles bij de huidige onderhan delingen wordt gesteund door de Engelse en Amerikaanse regerin gen, alsmede door de Spaanse socialistische partij. Duitse trawler gestolen Het Duitse radiostation Nord- leichradio heeft omgeroepen, dat 3en Duitse trawler, de „Schwan- hild" uit Cuxhaven, op 21 No vember te Cuxhaven is gestolen en thans vermoedelijk in de .ich- ting van Het Kanaal vaart. Zoals men weet, is de melk prijs voor het komende jaar vastgesteld op IT/2 cent per kg melk met 3.5 pet- vet, hetgeen een verlaging van een halve cent per kg betekent in vergelijking met de periode November 1949 1950. Het hoofdbestuur van het Drents Landbouwgenootschap heeft protest aangetekend tegen deze nieuwe melkprijs, wijl het zich moeilijk kan voorstellen, dat ondanks de stijgende productie kosten zoals lonen, sociale lasten en veevoederprijzen, terwijl ook de kosten van levensonderhoud voor het boerengezin steeds stij gen, de kostprijs dezelfde geble ven is als het vorige jaar. De berekeningen van het Land- tbouw-Economische Instituut hebben de Stichting voor de Landbouw aanleiding gegeven tot het vragen van een prijs van 18 cent. Het is daarom onbegrij pelijk, hoe de regering het durft te verantwoorden tegenover de boerenstand, om de prijs nog lager te stellen dan deze ge min delde berekeningen aangeven. De boer moet meer en beter produceren, doch hij heeft daar voor nauwelijks enige tijd gehact of de regering verlaagt de prfj zen- Een dergelijke landbouw politiek acht men onbegrijpelijk. In verband met een en ander Is een telegram verzonden aan de Minister van Landbouw waarin tegen verlaging van de melkprijs wordt geprotesteerd. Het hoofdbestuur brengt de, ernstige ontstemming onder vee houders ter kennis van de Mi nister en adviseert met klem* verlaging ongedaan te maken. Botsing tussen politie en stakers Te Tunis heeft een botsing plaats gevonden tussen landar beiders en politie, waardoor vier stakers werden gedood en twaalf gewond. Ook vier politiemannen liepen verwondingen op. Het incident, dat plaats vond in de nabijheid van Tunis, werd veroorzaakt, doordat stakers stakingsbrekers wilden beletten te werken. De politie schoot, na dat een politie-officier door ste nen was gewond. Het Tunesische vakverbond heeft voor vandaag een staking var. 24 uur afgekondigd (Adv.) 1 u/erken Studenten van de Faroek-Uni- versiteit en leerlingen van scho len in Alexandrië zijn in staking gegaan en in optocht door de hoofdstraten getrokken onder het roepen van leuzen als. „Egypte een vrij land. Farok, Koning van de Nijlvallei". Deze demonstraties zijn de eer ste uitingen van Egyptische onte vredenheid over de verwerping van de Egyptische eis tot militai re evacuatie door Bevin. Politie met stalen helmen volg de de optocht. Incidenten deden zich niet voor. Het Wafdistische Regeringsblad ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 23 8.13 16.40 15.36 7.13 24 8.14 16.39 15-57 8.27 25 8.16 16.38 16.26 9-38 26 8.17 16.37 17-08 1042 27 8.19 16.36 1803 11.34 28 8.20 16.35 19.11 12.13 29 8.22 16.34 20.25 12.41 zij opgesteld- De oudste, 87 jaar oud, onder de opgetrokken over dekking, de jongste, twee jaar, aan de hand van moeder, rechts van het podium in de vette mod der, waarop eens de Nederlands Hervormde kerk stond. Hoorngeschal kondigde de komst aan. Per auto werd de kleine afstand van Guildhall door het labyrinth van straten, dat naar Astin Friars leidt, afgelegd. De echo van de welkomstkreten der Nederlanders weerkaatste tegen de omliggende gebouwen, die de kerk eens omzoomden. Amerikaanse marinepiloten be richtten, dat Zuidkoreaanse troe pen ten N- van de kustweg van Tsjondin naar Soesong oprukten, gesteund door een bombardement van de Amerikaanse zware krui ser „Saint Paul" ten N. van de delta van de Oriang. Communis tische troepen te Kiongson wer den getroffen door vliegkamp schepen. Naar men gelooft, zijn in totaal 120.000 man Chinese en Noord- koreaanse troepen verspreid ach ter de noord-westelijke defensie linie der V. N„ die globaal loopt van Taetsjon via Oensa naar Toktsjon. Volgens een communiqué van generaal MacArthur zouden een- neden van de Zuidkoreaanse kapitooldivisie de buitenwijken van Jongdong aan de kust hebben bereikt. Eenheden van de zevende Rusland heeft een nota aan de Ver. Staten gezonden over de voorgenomen vrijlating van de Japanse oud-Minister van Bui tenlandse Zaken Mamoroe Sjige- mitsoe. Sjigemitsoe, een vroegere Am bassadeur te Londen, is 2 jaar ge leden tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oorlogsmisda den. MacArthurs hoofdkwartier beeft meegedeeld, dat hij zou worden vrijgelaten. Tass zegt: „Het is bekend, dat Sjigemitsoe een der voornaamste oorlogsmisdadigers is, die actief heeft meegewerkt aan de ontkete ning van de agressie-oorlog door de Japanse militaristen". De nota noemt het besluit tot invrijheidstelling onwettig en eenzijdig. Toestemming van alle landen die in het internationale militaire tribunaal zitting hadden, was volgens de nota vereist. Afschriften van de nota zijn ge zonden aan de Regeringen van de landen, die in de Commissie voor het Verre Oosten vertegenwoor digd zijn (ook Nederland) en aan de Regering van Peking. „Misri" dringt er op aan, dat Egypte de Engelsen zal boycot ten, „omdat zij thans onze vijan den blijken te zijn". De oud-Minister van Justitie en vooraanstaand Liberaal leider Ah med Alloeab Pasja schrijft in het onafhankelijke blad ,A1 Ahram", dat de Egyptische natie achter de Regering staat en bereid is de ge volgen van de opheffing van het Verdrag van 1936 te aanvaarden. Incident bij vervoer van Amer. troepen Bij het vervoer van 290 Ameri kaanse soldaten naar Berlijn om de Amerikaanse troepenmacht te versterken heeft zich een incident voorgedaan. Een Amerikaanse soldaat, die onder bewaking reisde wegens een vergrijp tegen de discipline, is uit een raam van de trein ge vallen of gesprongen en onder de wielen van de trein om het leven gekomen. Hij had zijn bewakers verzocht even naar het toilet te mogen gaan. Daar brak hij een raam en viel of sprong eruit. Toelating van Mao's regering tot detV. N. GEEN VETO-KWESTIE VOLGENS ACHESON Dean Acheson heeft op 'n pers conferentie verklaard, dat de toe lating van de communistisch gedelegeerde tot de V. N. niet op wettige wijze door een veto van één der grote mogendheden kan worden tegengegaan.... Het toelaten van een delegatie is volgens de zienswijze van de Verenigde Staten een procedure kwestie en dus niet onderworpen aan een veto in de Veiligheids raad. Een beslissing over een derge lijke kwestie wordt bij meerder heid genomen en kan niet door een veto worden tegengehouden, aldus Acheson. Voor zover het erkenning be trof, zfjn er drie criteria in het internationale recht, waaraan de Verenigde Staten zich zullen houden. Deze zfjn: 1. Is de regering daadwerke lijk in het bezit van het grootste deel van het land? 2. Neemt de regering de inter nationale verpiiehtingea van de staat op zich? 3. Wordt de regering door de bevolking aanvaard? De tabaksbranden in het Besukische Bij het begin van de week wa ren er volgens een officiële op gave in 't Besukische 419 tabak!» schuren, waarvan de meeste met inhoud, door brandstichters ver nield. Het is vrijwel zeker, dat, aan gezien verschillende opgaven nog niet volledig zijn, het juiste afin tal der vernielde schuren hoger zal blijken te zijn. In de laatste dagen was er een verminderde activiteit van de brandstichters merkbaar door krachtig pptreden van de politie, die wordt bijgestaan door 500 man van de mobiele brigade. Daarnaast dient in het oog te worden gehouden, dat, aangezien het totale aantal tabaksschuren ongeveer 600 bedraagt, er hoe langer hoe minder in brand val len te steken. Inmiddels zijn tal rijke arrestaties verricht. Noodtoestand afgekondigd in grote steden van Egypte In Cairo, Alexandrië en Port Said is de noodtoestand afgekon digd. Politieafdelingen staan gesta- tionneerd bij vitale punten om aan eventuële ongeregeldheden, als gevolg van Engelands verwer ping van de Egyptische eis tot terugtrekking van de Britse troe pen, het hoofd te kunnen bieden. Studenten en scholieren, die „in staking" zijn, zouden grote de monstraties beramen. Noodweer in de V. S. Het aantal doden tengevolge van overstromingen en onweders in het uiterste westen en oosten van de Verenigde Staten stijgt snel en bedraagt reeds minstens 29. Bij overstromingen in Cali- fornië zijn 9 personen om het leven gekomen. De storm zou 12 slachtoffers hebben geëist. In het oosten zijn 8 personen omge komen. Geheel de oostkust wordt geteisterd door de storm, regen en sneeuw. De temperatuur is on verwachts gedaald. De telefoon verbindingen en electriciteitsge- leuiingen zijn op verschillende plaatsen beschadigd- De Russisch voorstel verworpen Trustschapsraad heeft Russisch voorstel verworpen, dat ten doel had de Chinese Nationa listische vertegenwoordiger in de raad te vervangen door een com munistische. Alleen Engeland steunde het voorstel. 150 INBRAKEN GEPLEEGD. De 32-jarige fabrikant H. H. S„ te Bussum is door de Leeuwarder Rechtbank wegens het plegen van niet minder dan 150 inbraken op verschillende plaatsen in ons land veroordeeld tot zes en een half jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De Officier van Justitie had 5 jaar geëist

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1