Het Koninklijk Bezoek Engeland aan Amerikaanse troepen bereiken Mansjoerijse grens Aankomst te Dover Kapsan vrijwel geheel verwoest De arrestaties te Djakarta Natsir over zijn bezoek aan de Zuid-Molukken WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1585. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Dinsdag middag met de kruiser „Jacob van Heemskerck te Dover aangekomen. Daar het statiebezoek voigens het Britse protocol eerst begon bü de aankomst op het Victoria-station om drie uur Engelse tijd, was de ontvangst in Dover zeer sober gehouden- Maar on danks de eenvoud der versieringen beloofde de aan komst in Engeland een indrukwekkende intocht te zyn, een waardige inleiding tot de statierit, die on middellijk na aankomst in Londen werd gemaakt naar Buckingham Palace langs enkele van Londens meest imponerende straten en gebouwen. Volgens een bericht van het radiostation van de New York Times hebben Amerikaanse troepen van de zevende divisie de Mandsjoerijse grens bereikt aan het Noordoostelijk front. Het tiende legercorps trok de plaats Hjesandtjn binnen, ruim 30 km ten N. van Kapsan. Hjesandijn wordt door de Jaloe in tweeën verdeeld. Toen men het Zuidelijk deel binnentrok, was er in het geheel geen communistische tegenstand meer. WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. De huiszoeking bij de heer Speekenbrink Ie Protestanten in TransvaaJ en de emigratie Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NéL 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ceatl iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum poe advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adrep Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 mb De vlaggen in Dover, de Union Jack en de Nederlandse drie kleur, de rode lopers op de kade en op het perron, waar de uit 6 pullmanwagens bestaande spe ciale trein gereed stond, die het Koninklijk Gezelschap naar de Engelse hoofdstad zou rijden, het waren alle noodzakelijke voorzie ningen, passende bij een Konink lijke aankomst. Maar geen deco ratie en geen pavoisering zal ooit in staat zijn het beeld te over heersen, dat Dover reeds van na ture biedt. Kort na twaalf uur kwam de Heemskerck in Dover in zicht en manoeuvreerde behoedzaam de haven binnen- Terwijl aan boord Toen de Koningin en de Prins voet aan wal zetten, weerklonk het Nederlandse Volkslied. De Koninklijke Gasten werden ontvangen door Lord Cornwallis namens de Graaf van Kent en door vertegenwoordigers van le ger, vloot en luchtmacht. De Burgemeester van Dover bood de Koningin een adres van welkom, waarin o.m. wordt ge zegd: „Wij, de Mayor en de bur gers van de oude stad Dover, bie den U een eerbiedig, hartelijk en oprecht welkom bij Uw aankomst als de geëerde Gast van Koning George VI en Koningin Elizabeth. Wij zijn gelukkig, omdat deze oude haven nooit de gelegenheid alles in gereedheid werd gebracht heeft gehad een regerend orst voor de aankomst en Hare van de Nederlanden als Gast wei- Majesteit en Prins Bernhard zich kom te heten. Gedurende de laat- naar het benedendek hadden be- ste oorlog hebben wxj met sym- geven, ging aan de kade de jong- pathie het lijden van Uw volk RritU marinier snel nog met gadegeslagen en de moed, waar mede het de gemeenschappelijke ste Britse marinier snel nog met een kleerborstel de rijen af van de erewacht om de laatste stof- pluisjes van de tunieken te ver wijderen. Op de rotsen schoot het vuur uit de kanonnen, waar uit de 21 saluutschoten weer klonken, schoten, die weerkaats ten tegen de krijtrotsen. Kort na half een kwam de Jacob van Heemskerck voor de kade. De organisatie had een derge lijke graad van perfectie bereikt, dat de hele protocolaire aankomst niet meer dan een routine-aange legenheid scheen, die punt voor punt werd afgewerkt. Op alles was gerekend. Zelfs stond bij de loopplank een spoorwegman met een parapluie gereed om de Ko ningin tegen eventuële regen e beschermen, maar de paar drup pels, die uit het grauwe wolken dek neerkwamen, konden noch de Koningin noch de Prins deren. Op het dek aan het uiteinde van de brug stond de Prins, toen de Hertog van Gloucester om één uur het schip betrad en als eerste de Prins begroette- Met hem kwamen aan boord de burgemeester van Dover, de Britse officieren en leden van de hofhouding, die gedurende 't be zoek aan het Nederlandse Ko ninklijke Paar zijn toegevoegd. De Koningin was gekleed in een tourquoise zijden middag toilet met lange, nauwe mouwen. Zij droeg een fluwelen hoed van dezelfde kleur met paradijsvogel veren. Op het middagtoilet droeg Zij een grijs driekwart bontjas je. De Prins was gekleed in de uniform van Vice-Admiraal. Men kon het Koningin Juliana, die ter bescherming tegen de wind een wollen shawl om het haar droeg, niet aanzien, dat Zij juist een zware overtocht had ge had. In de nacht was de storm zo hevig, dat twee der Britse vaar tuigen, die in de haven lagen te wachten om het Koninklijke vaartuig tegemoet te varen, de haven moesten verlaten om bui tengaats te gaan liggen. vijand weerstond en bevocht, be wonderd. Wij mogen ook Uwe Koninklij ke Hoogheid (Prins Bernhard) een oprecht en hartelijk welkom toeroepen. Wij herdenken met dankbaarheid, hoe Uw aanwezig heid met die van Koningin Wil- helmina in de donkerste uren van met zes paarden was bespannen. Deze paarden zijn kort vóór de laatste oorlog door Koningin Wilhelmina ten geschenke gege ven- Koning George en de Her tog van Gloucester namen na Koningin Juliana in het rijtuig plaats. Koningin Elizabeth, Prin ses Elizabeth, Prins Bernhard en de Hertog van Beauford namen plaats in het tweede rijtuig, dat met vier paarden was bespan nen. De stoet volgde de vastgestelde route, welke van het begin tot het einde door manschappen van de gewapende machten was afgezet en waarlangs grote me nigte toeschouwers de gasten toejuichten. Te 15.25 uur arri veerde de stoet bij Buckingham Palace. HARTELIJKE ONTVANGST. De Britse hoofdstad heeft Ko ningin Juliana en Prins Bern hard een uiterst hartelijke ont vangst bereid. Een grote menig te, die zich reeds vroeg rond het Victoria-station had verzameld is getuige geweest van een be koorlijk en tegelijk matiaal schouwspel, toen de stoet van het Buckingham Palace vertrok, een schouwspel, waaraan de_ som bere Londense Novembermiddag weinig afbreuk kon doen. Tussen 2 en 3 uur was het station een middelpunt van ge spannen verwachting. Binnen het grote stationsgebouw was ai- les voor de ontvangst gereed. Over een lengte van 40 meter watt het gehele perron bedekt met een rood tapijt en een grote voorhang van dezelfde kleur scheidde het perron van de Ko ninklijke wachtkamer. Deze voor hang was gesierd met de letters J. B. in monogram, omsloten door gouden lauwerkransen en ervoor stonden op rood-bruine piëdestals grote bloemstukken. De vroege edities van de Lon dense bladen en de „Posters" van Buckingham Palace in. waar op de binnenplaats het derde ba taljon der Gardewacht Grena diers zich had opgesteld, bereikte de hartelijkheid waarmede de Londenaren de Nederlandse Vor stin bij Haar eerste rit door hun hoofdstad hebben verwelkomd, 'n hoogtepunt. Op de binnenplaats demon streerde zich wederom tussen Ko ningin Juliana en de Prins, de verbondenheid, die ook reeds het Franse protocol ettelijke malen tot concessies heeft gedwongen. De Koningin stapte uit Haar rij tuig, doch bleef in plaats van on middellijk het Paleis binnen te gaan, wachten tot de Prins was gearriveerd. Met een glimlach bleef Haar gastheer, Koning George aan Haar zijde. Hoewel duizehdfen nog geruime tijd voor het Paléis bleven wach ten in de hoop de Britse en Ne derlandse Vorstenparen nog een maal op het balcon te zien ver schijnen. bleven de grote balcon- deuren hermetisch gesloten. Kranslegging op het graf van de Onbekende Soldaat, Koningin Juliana en Prins Bern hard verlieten kort vóór 17.30 u. Buckingham Pdlace om zich naar Westminster Abbey te begeven voor het leggen van een krans op het graf van dte Onbekende Sol daat. Het was al donker gewor den, maar het licht in de auto brandde, zodat de juichende me nigte de Vorstelijke Bezoekers kon zien., Na het bezoek aan de Abdij gin gen de Koningin en de Prins naar St. James Palace, waar Zij offici eel werden ontvangen door de Londense Graafschapsraad en de autoriteiten van Westminster. de oorlog bijdroeg tot de vastbe- van de krantenverkopers met slotenheid van ons gehele volk, 't opschrift .Koningin Juliana in een zeventig-mijl-per-uur-storm hadden de Londenaars er al van in kennis gesteld, dat de over- de aanvaller te verslaan. De Koningin bood hierop een schriftelijke boodschap aan, waar in gezegd wordt: Mijnheer de Burgemeester, tocht niet gemakkelijk was ge weest. De vensters van alle ge bouwen in de buurt van het sta- Mijn man en ik zijn dankbaar Hon waren „uitverkocht medegedeeld door het K-N.M-I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Afnemende wind. Zwaar tot half bewolkt met vooral in de westelijke helft van het land nu en dan buien. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. Aanvankelijk nog harde wind tussen zuid-oost en zuid west, later krachtige tot matige wind tussen zuid en west. DONDERDAG 23 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.58 1.09 Terneuzen 1.33 1.44 Hansweert 2.13 2.24 Walsoorden 2.23 2.34 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Nov. 23 8.13 16.40 1536 7.13 24 8.14 16.39 15.57 8-27 25 8.16 16.38 16.26 9.38 26 8.17 16.37 17.08 1042 27 8.19 16.36 18.03 11.34 voor de hartelijke woorden van welkom. Wij zijn trots voet aan wal te hebben gezet in deze al oude haven, het meest gebeukte bolwerk van de vrije wereld, dat bijna 5 jaren lang het doelwit vormde voor het vijandelijke ge- schutsvuur van de Franse kust. Niet altijd is de verstandhouding tussen onze landen vriendschap pelijk geweest. Onze vloten be vochten elkaar drie eeuwen gele den bij Dover, maar dat kan nim mer meer gebeuren, nu Engeland zo vele malen heeft pal gestaan en gevochten voor de vrijheid van Europa. Ik denk aan de Nederlandse mannen en vrouwen, die met mijn Moeder, mijn Man en Mij zelf gedurende de jaren van ge meenschappelijke strijd de gast vrijheid van uw landgenoten ondervonden. Ik kom in Engeland met een boodschap van vriendschap van de mannen en vrouwen van Ne derland voor de mannen en vrou wen van Engeland. Ik spreek de wens uit, dat in de komende jaren niet alleen ons ge meenschappelijk belang en ge zwoeg, maar ook culturele en geestelijke verwantschap de grondslag zullen vormen van on ze blijvende vriendschap". Onder luid hoera-geroep vertrok de trein met het Koninklijk Ge zelschap naar Londen. HET KONINKLIJK PAAR TE LONDEN. De speciale trein arriveerde om drie uur aan het Victoria- station. De Koningin en de Prins werden welkom geheten door Koning George VI en Koningin Elizabeth. Verder waren ter begroeting aanwezig de Prüisessen Elizabeth en Margaret, de zuster van Ko ning George Prinses Mary, de Hertogin van Gloucester, de Graaf en Gravin van Athlone en namens de regering Minister-Pre sident Clement Attlee en minis ter Erne.st Bevin. Na de protocolaire begroeting ging de Koningin, vergezeld door Koning George, over de rode lo per, die op het perron was uitge legd, naar de met de kleuren van de Britse vlag versierde uitgang. Onder een donkere, mistige Novemberlucht inspecteerde de Koningin de erewacht van het tweede bataljon Coldstream- Guards, terwijl de door de poli- tiecordon in bedwang gehouden menigte Haar een hartelijke ova tie bracht. De Koningin steeg vervolgens in het Koninklijke rijtuig, dat Gejuich weerklonk, toen de Koning en de Koningin van En geland, vergezeld van Prinses Margaret, bij het station aan kwamen. Het Engelse volkslied weerklonk. Prinses Elizabeth was ook reeds gearriveerd en te vijf minuten voor drie betrad de ge hele Koninklijke Familie het per ron. Daar waren toen reeds aanwe zig Minister-President Attlee, minister Bevin, de Lord-Mayor Londen in blauw en goud, de sheriffs van Londen in rode toga, mevrouw Michiels van Ver- duynen en de staf der Neder landse ambassade, Sir Philip Nichols, de Britse ambassadeur in Den Haag. Veldmaarschalk Viscount Alanbrooke, Admiraal Lord Fraser en vele anderen- BUCKINGHAM PALACE. Hoewel het Koninklijk Paar eerst om half 4 op Buckingham Palace werd verwacht, kon men reeds vóór twaalf uur Londense vrouwen haar plaatsen zien inne men op het Koningin-Victoria- monument voor het Buckingham Palace. De jongere generatie in stalleerde zich op de stoepran den. Noodzakelijkerwijs heeft het schouwspel van de aankomst enigermate aan kleur moeten in boeten. De koude was er oorzaak van, dat de Guards hun grijze overjassen hadden moeten aan trekken, waardoor hun kleurige uniformen aan het oog waren onttrokken. De rit, die de Engelse en Ne derlandse Koninklijke Families met Haar gevolg aflegden, leidde door het oudste en ongetwijfeld een van de mooiste delen van Londen, een Londen, dat lag te wachten op het ontladen der lood- zwarte wolken, die dreigend laag boven de stad hingen. De jubel, die door de rijen der wachtenden was gegaan, toen de wagens van Prinses Elizabeth, de Hertogin van Gloucester en Prin ses Margaret de Mali opzwenk ten, zwol aan tot een storm van enthousiasme, toen even later ook de auto met de in het wit ge klede Prins Charles passeerde op weg naar Buckingham Palace, waar men hem kon zien staan voor een raam op de bovenste verdieping. Om vijf minuten voor half vier werd aan het begin van de Mali, waar op iedere twintig meter ho ge witte masten waren opgetrok ken, versierd met het vergulde tulpenmotief, de Koninklijke stoet zichtbaar. Toen de stoet om het monu ment zwenkte, de hoofdingang De overtocht van de „Jacob van Heemskerck." Menige opvarende van de Jacob van Heemskerck zag bleek om de neus, toen de kruiser aan de kade te Dover meerde. De hevige stonn, die gedurende de nacht op de ^Noordzee woedde en menige zeerhan een onwillige maag bezorgde, was ook niet on opgemerkt aan de Nederlandse kruiser, waarop het Koninklijk Paar zich bevond, voorbijgegaan. Het was dan ook geen wonder, dat de B. B. C.-verslaggever, die de aankomst in Dover voor de Engelse radioluisteraars versloeg zijn vrees uitsprak, dat Koningin Juliana minder prettige herinne ringen aan de zeereis naar het Britse eiland zou hebben. Zijn vrees bleek echter ongegrond, want wie ook enige last van het ruwe weer mocht hebben gehad, Koningin Juliana zeker niet. Uit de omgeving van de Konin gin vernamen wij, dat de Vorstin geen ogenblik last heeft gehad van de woelige zee. Ze had een uitstekende eetlust en maakte zelfs tijdens de storm met de commandant van de kruiser een rondgang door het schip. „Men kan zeggen", aldus onze zegs man, „dat de Koningin „het stormpje" zeer is meegevallen. Ze voelde zich even prettig ais op haar eigen jacht de „Piet Hein". En dat bij een storm van 110 km per uur Iljj mocht zich niet verroeren. Het, Engelse protocol is streng en de traditie gedoogt niet de ge ringste afwijking. Het protocol maakt geen onderscheid tussen hoog en laag. Het is onverbidde lijk in de streng vastgelegde, door de eeuwen heen gegroeide rege len op het Britse eiland. Zij, die naar Londen gingen met de onbezorgde sfeer van het Parijse bezoek nog vers in de her innering, moesten wel tegen de straffe zelftucht der Britten zon digen. Een Nederlands journalist klampte, na overal nul op het re quest te hebben gekregen, in uiterste nood een der hoogge- mutste wachten voor Bucking ham Palace aan met de vraag, waar hij de perschef van het Brit se Koninklijk Huis kon vinden. Enigszins hulpeloos keek de met zijn kolbak bijna 2 meter lange Guard de vragensteller aan met een halfsmekende blik in de ogen om toch maar te willen doorlo pen. Maar de journalist hield aan. Hij was niet van zins, zich nog maals te laten afwimpelen. Toen, met nauwelijks zichtbaar bewe gende lippen, zei de reus: „Vraag het een der politiemannen bij de hoofdingang". En zijn advies nog preciserend: „Kijk maar langs mijn rechter oog, dan zie je ze staan". En de verwondering van de Nederlander ziende over het feit, dat er bij dit antwoord geen knikje van het hoofd noch een handbeweging bleek af te kun nen, zei hij verontschuldigend: „Sorry, ik mag met niet verroe ren Aan 't andere eind van het front, in de sector van het Eerste korps in het N. W„ waren Amerikaanse patrouilles en die van het Ge menebest actief. De Verbondenen staan hier ongeveer 60 km van de Mandsjoerijse grens. Rechts van het Eerste korps rukte het Twee de Zuidkoreaanse korps tot 10 km op. In deze sector „heel wat" com munistisch verkeer gesignaleerd, dat van de Jaloe naar het Zuiden trok in de richting van Tsjong- djoe, Koesong en Ondjong. Achter het front der V. N. zou den 20.000 man goed gewapende communisten zich in de bergen ten Oosten van Pjongjang hand haven en een andere groep van 10.000 man ten Oosten van Seoel. Te Tokio is officieel meege deeld dat brigade-generaal Pak Bum-Tsji, plaatsvervangend chef van de staf van de Zuidkoreaanse lucfitmacht, bij een vliegtuigonge luk om het leven is gekomen. Een vliegtuig, waarin de gene raal en zijn adjudant waren ge zeten, stortte na het opstijgen neer. CHINESE TROEPENCON CENTRATIES. Door een officier van de Ame rikaanse geheime dienst is mee gedeeld dat aanzienlijke aantallen Chinese troepen zijn gemeld aan beide zijden van de Toemen, wel ke rivier in het N. O. Korea van Mandsjoerije scheidt. Er is nog geen melding gemaakt van troepenbewegingen in dit ge bied. Wel is bekend dat Noord- koreaanse strijdkrachten zich hier hebben teruggetrokken en dat alle tegenstand, welke de Z. Koreaanse kapitooldivisie heeft ondervonden bij haar oprukken hierheen, door Noordkoreaanse eenheden werd geboden. Ook deze zevende Amerikaanse divisie in fanterie, die in haar opmars naar de Mandsjoerijse grens bijna geen tegenstand heeft ontmoet, had hoofdzakelijk met Noordkoreaan se eenheden, versterkt met een beperkt aantal Chinese communis ten, te maken. Het schijnt dat de communisten hun troepen thans samentrekken rondom de grootste grensstad Hoetjon, waarbij zij blijkbaar een verdedigingslinie vormen. I De communistische troepen houden stand op de bergen en in 1 de heuvels, wier hellingen zich uitstrekken naar de Jaloe. Ge- I meld wordt, dat communistische eenheden Hieitsjoe en Abet ten Noorden van Oensan gelegen ge bied van Ondjong hebben beaet Wij zijn van mening dat de vijand aan de monding van de Jaloe ver dedigingsstellingen heeft aange legd bjj de toegangen tot SL noeidjoe. Waarschijnlijk zal 1# hier willen standhouden. De Verbonden troepen rukken voorzichtig over de gehele front- breedte op. KRUGSGEVANGEN CHINESE COMMUNIST«(«< Het Chinees-Nationalistische „Central News Agency" meldt dat 60 in Korea krijgsgevangen gemaakte Chinese communistische militairen de wens te kennen heb ben gegeven in het leger van ge neralissimus Tsjiang Kai-Sjek te worden opgenomen, om deel te kunnen nemen aan de strijd tege» het communisme. Zij beklaagden zich er ovei door de Chinese communistische leiders te zijn „misleid en be dreigd". ZUID AFRIKANEN KOREA. OOP Zondag hebben voor het eerav Zuid-Afrikaanse vliegtuigen aan d estrijd op Korea deelgenomen DE BELGISCHE VRIJWELLJ GERS. Het Belgische vrijwilligers corps voor Korea zal op 15 Dec a.s. naar Korea vertrekken. Het corps zal met een Belgisch schip, dat thans te Antwerpen in ge reedheid wordt gebracht, de reis maken. Enkele officieren van het corps zijn reeds per vliegtuig vertrokken, teneinde de komst van het vrijwilligerscorps in Ko rea voor te bereiden. Een litaire ENGELSE PERSSTEMMEN. De „London Evening News" verwelkomt Koningin Juliana en Prins Bernhard, „daar het Neder landse Koninklijke Paar Enge land bezoekt als de vertegen woordigers van een volk dat de vrijheid lief heeft, daarvoor heeft gevochten en die in eigen land weer in ere heeft hersteld." „Wij zijn er trots op", vervolgt het blad, „onze vrienden en bond- woordvoerder van het mi- commando te Djakarta heeft meegedeeld, dat de namen van de Zondag gearresteerden nog niet kunnen worden bekend ge maakt. Volgens niet-bevestigde berichten zouden ongeveer 170 personen in hechtenis zijn geno men. genoten te kunnen begroeten". De laatste eeuwen hebben wij vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. Het Huis van Oranje, waarvan Koningin Juliana thans het hoofd is, is een van de oudste vorstelijke geslachten der Wes terse wereld. Het heeft Europa meer dan een grote Prins-staats man geschonken en Groot-Brit- tannië een Koning. (Stadhouder Willem III). Heden ten dage is het Huis van Oranje esen symbool van de onaf hankelijkheid en de vrijheids liefde. „The Times" wijdt naar aan leiding van het bezoek van Ko ningin Juliana zijn hoofdartikel van gisteren aan een beschou wing over Nederland. Het blad haalt herinneringen op aan het verzet van het Neder landse volk in de laatste oorlog, dat „gesteund werd door de be geestering en het voorbeeeld van zijn Koninklijke Familie- Hulde wordt gebracht aan Prinses Wil helmina. aan wie Engeland als Koningin een toevlucht mocht verlenen in Haar ballingschap. De huidige Koningin Juliana, in die tijd gescheiden zowel van Haar moeder als van Haar echt genoot, wijdde zich in Canada aan de opvoeding van Haar kin deren tot de tijd, dat de wolken zouden zijn opgetrokken. Prins Bernhard verwierf zich een faam bij alle Britse gewapende mach ten door zijn nuttig werk bij de strijdkrachten. De regering van Koningin Ju liana, aldus gaat het artikel ver der, is nog jong, doch de Konin gin is lang genoeg als voornaam ste helpster en plaatsvervangster van Haar moeder opgetreden om te kunnen verzekeren, dat fle toekomst van Nederland in Haar handen veilig is. Haar koning schap is er in grote mate één naar het moderne patroon, nauw verweven met de draden van het leven van alle dag van Haar volk. Ontwikkeld uit het republikeinse ambt van het stadhouderschap, vertoont het minder mystieke aspecten dan de kroon van Sint Edward in de loop der eeuwen heeft verkregen, doch beide tro nen hebben dit gemeen, dat zij de vertegenwoordiger zijn van hun volk, staande boven alle ver deeldheid, boven het conflict tussen partijen, belangen of ge loofsovertuigingen, aldus de „Times". De Javasche bank was Dinsdag weer geopend. Dinsdagmorgen heeft de Ne derlandse Hoge Commissaris, de heer Lamping, in verband met de huiszoeking bij Drs. Spekenbrink, een démarche gedaan bij het In donesische Ministerie van Buiten landse Zaken. Van de zijde van het Hoge Com missariaat vernam Aneta voorts, dat Maandag ten huize van de heer Speekenbrink een inspecteur vau politie voor het gebeurde ver ontschuldigingen heeft aangebo den. Ook te Semarang is Zondag een veiligheidsactie gehouden. Er werden 30 arrestaties ver richt, grote hoeveelheden wapens in clandestien bezit werden in be slag genomen, alsmede enkele te lefoontoestellen, een ultra korte golf ontvangtoestel en een per sonen auto. welke eveneens clan destien in het bezit der waren. Naar van de zjjde dear Indone sische delegatie wordt vernomen, heeft Moh. Roem, die voor de tweede eonferen tie raai Minister» te Den Haag is, kennis genomen van het bericht, dat ten huize vsw de heer Speekenbrink, financier- economisch adviseur met d« rang van buitengewoon gezant te Dji- karta, door militaire of politie instanties huszoeking zou zijn ge daan. Hij was door dit herieht on aangenaam getroffen, omdat deze daad een inbreuk zou betekenen op de internationale diplomatieke gebruiken. Voorts wordt vernomen, d*t de heer Roem, die voorzitten: van de Indonesische delegatie, zich tele grafisch tot zjjn Regering heef* gewend om nadere inlichtingen e» de Regering heeft verzocht de no dige stappen te doen, indien bet bericht bevestigd zou worden Na zijn terugkeer uit de Zuid- Molukken verklaarde Natsir, dat 17.000 bewoners er dakloos zijn en dat leger en bestuur intensief werken om de nood te lenigen. De „Waingau" van de K.P.M- arriveerde een dag na de Minis ters in de haven van Ambon met kleding en levensmiddelen. „Een urgente taak van de Re gering is de bevolking van Am- bon te doen beseffen, dat de Z.- Molukken een deel van Indonesië vormen en dat de bevolkings groep van Arribon deel uitmaakt van bet Indonesische volk, dat met goed resultaat zijn vrijheid bevocht. Bij de omschakeling van de ge- dachtenwereld van de gemiddelde Ambonnees zal de Regering door daden doen blijken van haar ware bedoelingen teneinde de valse propaganda, waarmee de bevol king van Arnibon jarenlang is ver giftigd, te neutraliseren", aldus Natsir. Hij noemde de toestand op Am- bon nog niet normaal. De bevol king was door dè komst der Apri- troepen opgelucht, daar „de wei nige maanden van R.M-S.-bewind voor de bevolking gewoonweg een nachtmerrie waren". De Minister van Binnenlandse Zaken heeft reeds een burgemees ter aangesteld voor Ambon, waar honderden woningen vernield zijn. Behalve énige R.M.S.-Ministers werd het grootste deel van het ambtenarencorps „onder bedrei- Soumjokil is nog in de t>* Ceram. De Red- en Greencap» zullen zich naar Natsirs mening doodvechten, doch dit zijn er slechts enkele honderden De Protestantse Kerken i» Transvaal hebben tegengesproken dat zij de Regegring zouden heb ben verzocht Rooms-Katholieke immigranten uit Zuid-Afrika te weren. Op 31 October werd gemeld, dat een conferentie van Protestantse Kerken in Transvaal met algeme ne stemmen een dergelijke stap bij de Regering had goedgekeurd. Een commissie beschouwt het blijkens een rapport niet als een blijk van godsdienstige onver draagzaamheid, wanneer de Pro testanten hun mensen waarschu wen tegen het gevaar van voort durende en systematische onder mijning van hun rechten. De commissie wenst te verkla ren, dat het met de vrijheid van godsdienst gedaan zou zijn, als Rome ooit de bovenhand zou krüj - gen in Zuid-Afrika. „Rome kent geen godsdienstvrijheid". De commissie betreurt, „de po gingen om aan de conferentie een sinistere politieke betekenis toe te kennen" en verklaart, dat de con ferentie is georganiseerd door ging gedwongen tot samenwer- mensen van ver uiteenlopende king met de re bellenregering". politieke inzichten.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1