BINNENLANDS NIEUWS Bezwaren tegen het Braakman-plan Uit de Provincie Garantieverlening Prot. Ziekenhuis Biervliet wendt zich tot Gedeputeerde Staten - - De verkiezingen in Hessen en Württemberg-Baden Gemeenteraad van Zaamslag Ernstig auto-ongeval bij ^Harderwijk Post voor de Tabinta Uitvoering winkelsluitingsbesluit Niet zozeer tegen de bedijking van de Braakman dan wel tegen de voor de hand liggende gedachte, dat de toekomstige verbinding Oost-West over de afsluitdijk zou lopen, heeft de gemeente Biervliet zich met de volgende brief tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend. AgenJo ZELDZAME BLOEM IN BLOEI. Prinses Beatrix bezocht hondententoonstelling Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES m>voorkomen erger TERNEUZEN. Zware overstroming in Californië AARDENBURG SLUISKIL. VLISSINGEN. WESTDORPE. Nieuw raadslid beëdigd. Behoudens de heer M. C. Goos- sen, die wegens vertrek uit de ge meente ontslag had genomen als lid van de gemeenteraad, waren alle raadsleden aanwezig, toen de burgemeester Maandagmiddag de raadsvergadering met het uitspre ken van het gebedsformulier open de. Van de heer Goossen was een schrijven ingekomen, waarin deze dank bracht voor de prettige sa menwerking. Nadat een commissie, bestaande uit de heren Herrebout, De Fe\jter en Florussen de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer B. v. d. Beek, in orde had be vonden. werd deze toegelaten en 'egde hij de eed af. De voorzitter enste de heer Van der Beek geluk met zijn benoeming en vertrouwde n goede samenwerking. De heer Jansen Verplanke kreeg -oestemming om een lokaal der Openb. school te gebruiken voor 'n •ursus Handenarbeid. De fractie van de P. v. d. A. had zich schriftelijk tot de raad gewend inzake het verkeersvraagstuk, het doolvraagstuk, schoolbaden en een muziektent. B. en W. deden enige toezeggingen, o.a. heeft de riole ring de volle aandacht van het col lege. Wat de muziektent betreft, achten B. en W. dit meer op de weg liggen van het particulier ini tiatief. Wel zijn z\j bereid alle me iewerking te verlenen. Herbenoemd werden tot leden van de Woonruimtecommissie de heren P. M. Geelhoedt, J. de Klerk, L. W. Hamelink, I. J. Kolljn en B. v. d. Beek. Het gemeentepersoneel ■crjjgt een voorschot op de 5 sa larisverhoging. Een achttal percelen nabij het Veer zal op het electrisch net wor den aangesloten. De Gemeentelijke bijdrage voor deze uitbreiding be draagt 60,20 gedurende 15 jaar. Met op één na algemene stem men werd op verzoek van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereniging besloten tot het aanleggen van een z.g. „zwarte lijst" in de café's. In afwachting van de totstand koming van een wettelijke regeling keurde de raad een door B. en W. voorgestelde tijdelijke ziektekos tenregeling voor het personeel der gemeente goed. GARANTIE PROT. ZIEKENHUIS. Van de Stichting Prot. Zieken zorg was een verzoek ingekomen om deel te nemen iij de garantie voor een te sluiten geldlening van één millioen gulden voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis te Ter- neuzen. Voor Zaamslag bedraagt bet bedrag der garantie 110.000. De voorzitter deelde mede, dat het ziekenhuis in totaal drie mil lioen zal kosten. Hij lichtte een en ander nader toe en kon mededelen, dat de burgemeesters hieromtrent een vergadering hebben gehouden. B. en W. stelden voor de ge vraagde garantie te verlenen, waarmee alle leden accoord gin gen. Aangeboden werd de gemeente begroting 1949 met een batig slot VIJF DODEN. Op de rondweg om Harderwijk reed Maandagmorgen een uit de rïchting Nijkerk komende perso nenauto, waarin 6 personen wa ren gezeten, met een snelheid van ongeveer 80 km» uit de bocht en botste tegen een uit de tegenge stelde richting komende trailer. Vervolgens reed ze tegen een tweede vrachtauto, eveneens uit de richting Zwolle, die achter de eerste aan reed. De cabine van deze tweede wagen werd geheel vernield. De personenauto maakte daar in nog een paar buitelingen en kwam tenslotte aan de kant de weg terecht. Van de 6 i tenden, een stucadoor en 5 met- -elaar.- allen uit Hooglanderveen bij Amersfoort, waren terstond 4 gedood. Twee werden ernstig ge wond. Zij werden naar liet zieken huis vervoerd. Een van hen is in middels aan de bekomen verwon dingen overleden. In de tweede vrachtauto bevon den zich twee personen. Het mag een wonder heten, dat deze twee betrekkelijk licht gewond werden. Een er van kreeg een snijwond aan de knie, de ander kreeg eer ,-hock. van 1856,60 voor de gewone dienst en van 1764,25 voor de ka- pitaalsdienst. Bij de rondvraag yverden tal van verlangens kenbaar gemaakt. De heer De Kraker vroeg een plaatsje voor de polderstukken in de gemeentekluis, welk verzoek in gewilligd werd. De heren De Fe(j- ter en Herrebout informeerden resp. naar een verharding vóór de school te Othene en naar de trap van het Gemeentehuis. De heer Wieland drong aan op tegemoetko ming inzake de winkelsluiting, ter wijl de heer Florussen tenslotte in lichtingen vroeg over de ratten- plaag op de vuilnisbelt en over de waterleidingaansluiting op de Val en de Griete. Na beantwoording der verschil lende vragen sloot de voorzitter met het uitspreken van het dank- formulier. boord van het troepenschip ,,Ta- binta", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 22 Nov. a.s. in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gege vens dient het adres de vermel ding te bevatten: ,,Aan boord van het troepenschip „Tabinta", op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld. Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan De Staatssecretaris van Econo mische Zaken heeft bepaald, dat B. en W. van alle gemeenten zijn gemachtigd van het verbod, ver vat in art. 2, eerste lid, van het Winkelsluitingsbesluit 1941 tot het voor het publiek geopend heb ben van een winkel na 18 uur op de eerste 5 werkdagen der week en na 19 uur op Zaterdag gedu rende het tijdvak van 1 October tot 1 April al dan niet voorwaar delijk ontheffing te verlenen tot uiterlijk 21 uur op 1, 2, 4, 21, 22 en December 1950. „Miet belangstelling hebben wij kennis genomen van het plan tot indijking van de Braakman. Het stemt tot voldoening, dat de Braakman, die al sinds eeuwen een ontplooiing van geheel Zeeuws-Vlaanderen in de weg staat, na enkele jaren niet lan ger meer 'n doodlopende Zeearm zal zijn. Van de drooglegging koestert de streek dan ook grote verwach tingen. Naast de gewone voordelen van inpoldering, als landaanwin ning e.d. wordt met de voorge nomen bedijking van de Braak man de kans geboden om uitge strekte, tot nog toe afgelegen ge bieden uit hun isolement te ver lossen, terwijl tevens doelmatige verbindingen tussen Oost en West Z. Vlaanderen kunnen wor den verkregen. Metbetrekking tot dit laatste heeft het plan ons echter teleur gesteld. Klaarblijkelijk gaan de ont werpers van het plan uit vah de gedachte, dat de aan te leggen weg langs de afsluitdijk, doorge trokken via Hoofdplaat naar Breskens, van primair belang is, terwijl de middenweg, gezien het ontworpen tracé en het verschil in kruinbreedte, slechts secon daire betekenis zou hebben. Dit nu is naar onze mening niet juist- De middenweg dient o.i. gezien te worden als de regio nale verbinding tussen de beide Vlaanderens en als ontsluitings- weg van de toekomstige Braak- HEDEN TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: koningin". manpolder. De belangen van Z. Vlaanderen als geheel eisen zulks. Met gebruikmaking van de gelegenheid ons geboden in het tweede lid van art. 3 der wet van 14 Juni 1904, Stbl. No. 147, ma ken wij dan ook bezwaar tegen het bedijkingsplan, voorzoveel betreft het tracé en de toege dachte functie van de midden- en de functie van de noordelijke weg. Beleefd mogen wij Uw college verzoeken te willen bevorderen, dat de primaire betekenis van de middenweg ook in het bedij kingsplan tot uitdrukking wordt gebracht. SPAN PAARDEN REED CAFé BINNEN. In Café Van de Noort te Zeven bergen heeft zich een merkwaar dig ongeval voorgedaan. Twee paarden, die voor een met suiker bieten beladen wagen waren ge- sannen, sloegen op hol. De voer man kon de paarden niet in be dwang krijgen en de dieren hol den recht op genoemd café aan. Met een geweldige slag werd de spiegelruit vernield. Een der paarden rolde door de ruit naar binnen en werd zo ernstig ge wond, dat het moest worden af gemaakt. Het andere paard liep eveneens ernstige verwondingen op- De berijder moest naar het ziekenhuis te Breda worden over gebracht. Enige café-bezoekers liepen minder ernstige verwon dingen op. HET LOT WAS DITMAAL ONGUNSTIG GEZIND. In Doetinchem werden de laat ste tijd tal van kleine inbraken gepleegd, zodat de politie de in druk kreeg, met kwajongensstre ken te doen te hebben. Toen dezer dagen bij een in- biaakje een aantal loten werden ontvreemd, was de politie dubbel oplettend. De eigenaar van de loten had de nummers genoteerd en het toeval wilde, dat op een der loten een koe viel. Toen de houder van het lot de koe in ont vangst wilde nemen, werd hij aan de tand gevoeld- Hij verklaarde het lot te hebben gekocht van een schooljongen. De politie zette haar speurderswerk voort en kreeg de 13-jarige L. te pakken, die bekende, tezamen met de 8- jarige M. de serie inbraken re hebben gepleegd. De politie houdt zich nu nog bezig met de vraag, aan wie de koe eigenlijk toekomt. DIAMANTEN BRUILOFT. Vandaag is het echtpaar E- J. Korenblik en H. KorenblikZoe- tenhorst te Harfsen zestig jaar getrouwd. ZWARE MISHANDELING. In een speciale zitting heeft de Bredase rechtbank de zaak voort gezet tegen de winkelier A- P., uit Rijen, die in de nacht van 17 op 18 December 1949 zijn vrouw met bijlslagen op het achterhoofd ernstig verwondde. Was het in de Biosc. „De Show en en it van 1 inzit- 11 MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: „De Showkoningin". Ned. Hen'. Kerk: 5 uur: Jeugxlsamenkomst met film; 8 uur: Suriname-avond (Sa menkomst voor iedereen). „Pro Rege", 7 uur: Evan gelisatie. Bovenzaal café „Du Commerce", 8 uur: Reisfilms over Frankrijk enz. ,Café 't Scheepje, 7 uur: Vergadering van Duivenlief- hebbers (Zaterdagvliegers). AXEL: Het Centrum. 8 uur: Biosc. Sally Maitland de Spionne". De officiële cijfers van de Zon dag in Hessen en Württemberg- Baden gehouden verkiezingen luiden: Hessen: Tussen haakjes het aantal zetels in het vorige par lement. Sociaal-Democraten 820.444 stemmen, 47 zetels (38). Christen-Democraten 347-803 stemmen, 12 zetels (28). Vrije Democraten 588.191 stemmen, 21 zetels (14). Communisten 78.446 stemmen, geen zetels (10). Württemberg-Baden Sociaal-Democraten 475.872 stemmen, 35 zetels (32). Christen-Democraten 379.181 stemmen, 31 zetels (39). Vrije Democraten 303.331 stemmen, 21 zetels (19). Communisten 70.207 stemmen, geen zetels (10). Vluchtelingen en Nationalisten 211.599 st„ 15 zetels (geen). De leider van de sociaal-demo craten in West-Duitsland, Dr. Kurt Schumacher, verklaarde, dat de uitslagen van de verkie zingen bewezen, dat de stem van het volk in de herbewapenings kwestie diende te worden ge hoord. Functionarissen te Bonn ver wachtten, dat de resultaten de pogingen om de herbewapening van West-Duitsland ,,er door te krijgen", zullen verzwakken. De socialistische overwinning zal indirect invloed uitoefenen op dc- regering via de Bondsraad, waarin de staten zijn vertegen woordigd- Dr. Heinrich von Brentano, een christen-democratisch leider, ver klaarde, dat de kwestie der her bewapening zeker een rol bij de verkiezingen heeft gespeeld, doch Gisterenmiddag werd in het „Schuttershof" te Middelburg door een commissie, bestaande uit leden van Gedep. Staten C. Hamelink (Voorzitter) en C. Phi- lipse, en de heren Hoofding.-Di- recteur van de Rijkswaterstaat, Ir Heijblom, Ir De Vink, Direc teur van de Planologische Dienst, Ir Swaters, Pilaar en Drs Ver burg, de mondelinge toelichting gehoord op de door gemeente- en polderbesturen op de schriftelijk ingediende bezwaren tegen het bedijkingsplan van de Braakman. Bij monde van Ir I. van San- dick verklaarde „Het Vrije van Sluis", dat men kennis had geno men van het voornemen om de afsluitdijk te projecteren uitko mende op de ringdijk van de in lage van het afwateringskanaal. Spr. vreesde, dat in sterke mate verzanding op zal treden voor het gemaal en voor de uitwaterings sluis van de Paulinapolder, waar- door de laatste geheel zal moeten vervallen en de waterlozing uit- sluitend zal moeten geschieden 'door het gemaal. Eveneens zal de waterlozing van de Clarapolder niet meer kunnen geschieden via de Isabellawetering. De suatie kosten zullen hierdoor aanzienlijk stijgen. Hij stelde voor de Passé geule-linie in haar verlengde door te trekken door de Angelinapol- der en te doen aansluiten op de afwateringsboezem in de Braak man. De heer Van Hoek, Burgemees ter van Philippine, maakte be zwaar tegen de geprojecteerde lozing van het afvoerwater, wel ke lozing tot op heden op natuur lijke wijze door eb en vloed werd geregeld. Hij wenste, dat bedoel de lozing na de indijking zal ge schieden door het leggen van een groot riool, dat naar het kanaal zal worden geleid- De heer Stuij, Secretaris van de gemeente Hoofdplaat, lichtte uit voerig het bezwaarschrift van zijn gemeente toe, dat reeds vroe ger in ons blad werd opgenomen. Burgemeester Verbrugge van Waterlandkerkje, verzocht om de nieuw aan te leggen weg Oost burg—IJzendijke op de midden verbinding te doen aansluiten. De heer Kostense, Burgemees verbindingen riaar en over de eerste behandeling niet tot een eis gekomen, thans was dit wel het geval. De Officier van Justi tie eiste een gevangenisstraf van 3 jaar met onmiddellijke gevan genneming. Hoewel de verdediger tegen dit laatste opkwam, bleef de rechtbank bij de eis. STRAATROVERIJ TE NIJMEGEN. De recherche te Nijmegen heeft een goede slag geslagen. Ver schillende malen reeds was bij de politie aangifte gedaan, dat bij de Batavierweg enige straatro vers de omgeving onveilig maak ten. De laatste maanden zijn daar minstens vier mensen overvallen, bewusteloos geslagen en van hun geld beroofd, onder wie ook een Hagenaar, die door de bandieten was meegelokt. Een persoon werd beroofd van zijn portefeuille met 900, De politie heeft in vërband met deze straatdiefstallen, welke meestal gepleegd werden in de deels verwoeste wijken, een 23- jarige fabrieksarbeider en twee jonge letterzetters aangehouden. Vermoedelijk hebben de heren nog meer straatroverijen op hun geweten, waarbij zij zich niet ontzagen ook dames aan te val len. TWEE JAAR WEGENS VERDUISTERING. De rechtbank te Breda veroor deelde J. de L-, secretaris-pen ningmeester van het waterschap te Zevenbergen, wegens verduis tering van 40.000, tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. WRAAK OP PENSIONHOUDSTER. J. R., uit Amersfoort, die enige tijd geleden uit de gevangenis, waar hij twee jaar wegens heling heeft doorgebracht, was ontsla gen, heeft in zijn vroegere pen sion te Wamsveld een vernieling op grote schaal aangericht. Daar mee koelde hij zijn wraak op de pensionhoudster, de wed. Wuys- ter, die de deur voor hem geslo ten hield, toen hij haar dezer dagen weer om huisvesting wilde verzoeken. Hij kocht in Amster dam een dolkmes en koesterde het plan daarmee de vrouw te doden. Toen hij haar niet thuis trof vernielde hij het meubilair. R. is opgesloten in het Huis van bewaring te Zutphen. Het dolk mes, dat hij heeft weggeworpen, heeft de politie nog niet gevon den. „ZIJ KWAMEN VAN DE POLITIE"'. Kort geleden kwamen bij een oude dame in Dordrecht twee heren aan de deur, die verklaar den „van de politie te zijn". Zij zeiden, dat haar zuster in een winkel met een vals bankbiljet had betaald en dat zij nu moes ten controleren of zij misschien ook valse bankbiljetten in haar bezit had. Zij intimideerden het vrouwtje zo, dat deze haar spaar centjes toonde. De pseudo-re- chercheurs ontdekten natuurlijk een vals biljet. Zij namen daarop ZEVENBERGEN al het geld van het oudje in be slag „om op het politiebureau een nader onderzoek te doen in stellen". Dank zij een goed signa lement is het de Dordtse politie gelukt de mannen te arresteren. Het zijn de 28-jarige A. H. en de 48-jarige A- van de H., beiden woonachtig te Dordrecht. De laatste is in handen geval len van de Rotterdamse politie die ook nog iets op het gebied van diefstal en oplichting met hem heeft af te wikkelen. 13.000 GESTOLEN. Bij de fruitkweker en bloembol lenhandelaar C. Boots in 't dorpje Hem (gem. Venhuizen) hebben inbrekers zich na verbreking van een ruit toegang verschaft en een bedrag van 13.000 weten toe te eigenen. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. In Diergaarde Dlijdorp te Rot terdam bloeit thans een Amor- phophalles Titanum Beke. Dit is een soort aronskelk met een knol van niet minder dan 28 kg en een bloem van een meter hoogte en een halve meter middellijn. Deze plant heeft in Nederland het laatst gebloeid te Wageningen in het jaar 1937 in de Rijksland- bouwhogesehool en is afkomstig uit Noord- en Midden Sumatra- TWEE LEGERS VAN SIGA R ETTENAUTOMATEN BETRAPT. In de nacht van Zaterdag op Zondag zag een nachtwaker van de Verenigde Nachtveiligheids diensten in Amsterdam-Oost twee mannen zich op verdachte wijze ophouden bij een sigarenauto- maat. De waker stelde zich ver dekt op en toen hij de mannen aan de automaat bezig zag blies hij op zijn fluit. Met hulp van op dit signaal toegeschoten burgers gelukte het de mannen die wilden vluchten, aan te houden en aan de politie over te leveren. Zij hadden 70 pakjes uit diverse automaten gelicht. De mannen zijn bekenden van de politie en zullen voor de Officier van Justi tie worden geleid. Schelde. Veel belangrijker is het echter, dat Zw.-Vl. als geheel een zo krachtig mogelijk gewest wordt. De Braakman is hiertoe al sinds eeuwen een sta-in-de-weg. Eerst na bedijking zal een gezon de ontplooiing van Z. VI. moge lijk zijn. Met dit doel voor ogen dient men z.L dan ook in de eerste plaats Z. VI. te laten profiteren van de enorme voordelen, die de drooglegging van de Braakman biedt. Een eerste vereiste is te trachten zoveel mogelijk alle be volkingscentra in 't verkeer tus sen de beide Vlaanderens op de meest doeltreffende wijze op te nemen. Een weg door het midden van Z. VI. met aansluitingen naar het Noorden en het Zuiden is z i. hiertoe de aangewezen oplossing. De belangen van de landbouw en industrie, van onderwijs en loe- den openbare vergadering van de risme zullen hiermee het best gemeenteraad, komen de volgende Zaterdagmiddag heeft Prinses Beatrix in gezelschap van een aantal schoolvriendinnetjes de in ternationale hondententoonstel ling bezocht, die door de gecombi neerde Utrechtse-, Ze is terse- en Gooise kynologenvereniging werd gehouden in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Het jeugdige gezelschap werd rondgeleid en voorgelicht door Utrechts burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, Gemeenteraad. In de op Donderdag 23 Novem ber, des namiddags 7 uur te hou- dat deze zaak „volkomen ver- draaid aan het kiezerscorps is ter van Biervliet, lichtte hierna voorgesteld". De uitslag zou geen toe het bezwaarschrift van zijn invloed hebben op de politiek der gemeente, hetwelk in dit num- West-Duitse coalitieregering in- |mer is opgenomen zake de voorstellen van Straats burg voor een Europees leger, waarin ook Duitsland zijn rol zou spelen. Stortregens en smeltende sneeuw hebben in Californië in het afgelopen weekeinde de zwaarste overstroming in de ge schiedenis veroorzaakt. Uit ieder deel van Centraal Californië ko men berichten over vernielde bruggen en wegen en dakloos ge worden gezinnen. Twee personen zijn om het leven gekomen en 2000 gezinnen zijn dakloos gewor den. Het gemeentebestuur van Biervliet beweert in zijn bezwaar schrift, dat het niet juist is dat door de ontwerpers van het be dijkingsplan aan de Noordelijke weg primaire betekenis en aan de Middenweg secondaire bete kenis wordt toegekend. B. &W- concluderen, dat de belangen van Zeeuws-Vlaanderen als geheel eisen, dat de' middenverbinding gezien wordt als de regionale verbinding tussen de beide Vlaanderens en als ontsluitings- weg van de toekomstige Braak manpolder. Het is voor Zeeuws Vlaanderen als uiterst randgebied van overig Nederland van belang, dat wordt gestreefd naar zo goed mogelijke worden gediend. Z. VI. met zijn dunne bevolking is betrekkelijk verkeersarm. Ook voor de openbare middelen van vervoer is het paar zijn mening een levensbelang, dat door het meest bevolkte gebied de regiona le verbinding loopt. Het Zw.-Vl. belang zou dan ook het meest gebaat zijn bij een goede snelle middenweg. Een Noordelijke weg dient evenwel secondaire bete kenis te hebben, daar deze ten slotte minder past in het stra mien der Z. VI. wegen. Hoezeer B. W. van Biervliet in hun bezwaarschrift hebben ge tracht chauvinistische gevoelens op zij te zetten, hebben zij niette min de schijn tegen. Het gaat hier om een streekbelang. Daar om zouden zij het college van G.S. beleefd, doch met grote aan drang willen verzoeken aan de deskundige provinciale adviesin stanties te willen toestaan alle gemeentebesturen en andere be langhebbende instanties in Z. VI. uitvoerig voor te lichten en daar na het oordeel van elk dier be sturen in te winnen. Ir Denie, Directeur van de Z. V. T. M„ onderschreef ten volle de woorden van de heer Kosten se. Hij merkte op, dat de Z.V.T.M. de verbinding van Oost en West moet onderhouden, welke verbin ding door het instellen van de middenweg zeer zou verkorten en verbeteren. IJzendijke's Burgemeester, de heer Von Bönninghausen, sloot zich bij beide voorgaande spre kers aan en drong er op aan, dat de gemeenten in besloten verga deringen door Waterstaat en Pla nologische Dienst over het bedij kingsplan zullen worden voorge licht. Tenslotte zeide de Hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat, de heer Heijblom, dat het plan van de inpoldering een bedijkingsplan is. Alle wegen staan er niet op vermeld. De bedijker heeft er overigens geen belang bij, dat de binnenberm 15 m breed is en het tracé 13 m. Dit is een provinciale zaak, die later zal worden ge regeld. punten in behandeling: 1. Vaststelling notulen van de vergaderingen van 5 en 12 Octo ber 1950. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een lid in het col lege van curatoren voor het gym nasium te Temeuzen, wegens pe riodieke aftreding van de heer Dr. D. Dorrepaal. Aanbevolen worden: 1. Dr. D. Dorrepaal; 2. Dr. H. A. Boland. 4. Idem tot benoeming van een lid van de Commissie van Toe zicht op het M. O. wegens perio dieke aftreding van de heer A. C. S. van Breda Vriesman. Aanbe volen worden: 1. A. C. S. van Breda Vriesman; 2. Ds. P. A. van der Vlugt. 5. Idem tot het verlenen van 5 procent salarisverhoging over het tijdvak van September tot en mlet December 1950. 6. Idem tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 van de L. O.-wet 1920 voor 't be schikbaar stellen van een noodlo- kaal aan de Hervormde School. 7. Idem I Tot de bouw van een nieuwe kleuterschool; II. Tot wijziging van het raads besluit d.d. 5 October 1950 inzake verhuring van gemeentegebouwen aan verenigingen voor kleuter onderwijs. 8. Idem tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling Schoolartsendienst in Zeeuws- Vlaanderen. 9. Idem tot overdracht van di verse complexen woningen van het gemeentelijk woningbedrijf aan de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" te Terneuzen. 10. Idem tot aanvulling van het raadsbesluit tot het verlenen van een geldelijke bijdrage aan bo venvermelde vereniging voor de 15, 112 en 84 woningen, inzak» het storten van een bedrag i* het reservefonds. 11. Idem tot vastelling: a. van de verordening vergunningsrecht; b. van de verordening verlofs- recht. 12. Idem tot het heffen van rech ten voor het verrichten van dien sten door de politie. 13. Idem tot wijziging van de erordening op de vermakelijk heidsbelasting. 14. Idem tot het aangaan van n kasgeldlening met de Woning bouwvereniging „W erkmansbe- lang" te Temeuzen, ten bedrage van 25.000 tegen een rente van 1 1/16 procent. 15. Omvraag. Propaganda-avond Ned. Rode Kruis. Het Concertgebouw was Vrij dagavond tot de laatste plaats b€' zet, toen Burgemeester Tellegen de 'propaganda-avond van de afd. Terneuzen van het Ned. Rode Kruis opende met een kort wel komstwoord. Spr. was verheugd te mogen constateren, dat het Rode Kruis ook in Temeuzen verblijdende be langstelling geniet. Hoewel het niet de bedoeling was om op deze avond van aangename ontspan ning pessimistische geluiden te doen horen, meende spr- toch even de voorbije tijden te moeten aanroeren, waarin het Rode Kruis in Terneuzen en overal zijn mens lievende taak vervulde. De Burgemeester hoopte, dat de duistere dreigementen alleen maar dreigingen zouden blijven en de mensheid niet opnieuw in de ellende van een oorlog zou worden gedompeld. Echter ook in vredestijd wordt dikwijls een be roep gedaan op bet Rode Kruis. Het is voor Temeuzen van het grootste belang, dat er een flinke afdeling is en dat jonge leden zich aanmelden voor de cursussen E.H.B.O. Vóór de oorlog was de afd. Temeuzen in haar optreden de onbetwiste kampioene. Vele om standigheden werkten er toe mee, dat deze plaats verloren ging. Aan ons allen de taak deze plaats te heroveren. Nadat de Burgemeester had op gewekt tot toetreding bij de Ter- neuzense colonne, was het woord aan de culturele club van de K. A. B„ die aan deze avond medewer king verleende. Dit 30 leden tellende muzikale- en vocale gezelschap heeft er voor gezorgd, dat er geen mo ment verveling heerste bij de aanwezigen. Driemaal kwam het gezelschap voor het voetlicht, en vooral het laatste optreden waar bij Zuidzeeliedjes werden gezon gen viel als kijk- en klankspel bijzonder in de smaak. „Leentje uit het hemelrijk de sketch, die reeds meerdere malen door de K.A.B. werd opgevoerd, was voor de zoveelste maal een groot succes. „Wie is Gerard"? een sketch waarin speciaal het spel van dè rentenier op de lachlust werkte, werd door leden van de colonne gespeeld, evenals de propaganda- sketch: „Daar is de dokter voor". Al m(et al was het een amuse ments- en propaganda-avond, die niet zal nalaten vruchten af te werpen. Op slag van middernacht open den zich de deuren van het Con certgebouw en keerden allen te vreden huiswaarts. Filmvertoning. Nadat de heer Joh. A. van de Ree zijn touristische films enige maanden reeds voor enkele geno digden had gedraaid, zal hij ze deze week ook in het publiek ver tonen. Tal van mooie plekjes in Frank rijk zijn op de gevoelige plaat vastgelegd en geven een id-ee van' het stads- en natuurschoon in dat wondermooie land. Naast Parijs en de Vogezen krijgt men ook enige door Zeeuwen gedreven landbouwbedrijven te zien in de streek ten Zuiden van Tours. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van gisteren. Veesmokkel. Enige veesmokkelaars tracht ten dezer dagen twee kalfvaarzen over de grens te brengen. Zich ontdekt ziend dooij de douanen, lieten ze hun buit in de steek en wisten in de duisternis over de grens te ontkomen. De kalfvaar zen hadden een waarde van 1600 Actieve Winkeliersvereniging. Zaterdag j.l. trok de Sluiskilse Fanfare, vrolijke muziek spelend, door het dorp ter gelegenheid van de opening der Sluiskilse winkel week. Voor de jeugd is er aan de winkelweek een aardige at tractie verbonden- Bij iedere deelnemende winkelier bevindt zich in de étalage een eind lint. Het raden is nu naar de gezame- lijke lengte van al deze lintjes. Voor de goede oplossingen zijn kinderprijzen beschikbaar ge steld. Expositie. liet ligt in het voornemen om in het stedelijk museum te Vlis- singen op gezette tijden tentoon stellingen in te richten van kunstwerken uit andere musea. Daartoe is o.m. contact opgeno men met het stedelijk museum Amsterdam. Als eerste resul taat van dit contact kon een ex positie worden ingericht van der tig stuks uit het bezit van dat museum, welke door burgemees ter Kolff werd geopend. De ex positie omvat een collectie van Nederlandse meesters uit de pe riode van 18401900. Vertegen woordigd zijn o.a. Roelofs, Pog- genbeek, Maris en Breitner. De tentoonstelling zal vermoedelijk een maand geopend blijven. Gemeenteraad. Afwezig waren de heren Fr. Klaassen en J. Strijdonck- De muziekvereniging kreeg wederom een bedrag van 500 subsidie voor het instrumenten - fonds. Het verzoek van de P.T.T. een kabel van het kanaal naar het dorp te mogen leggen, werd voor kennisgeving aange nomen, daar dit voor het betref fende polderbestuur bestemd is. Het Wit-Gele Kruis te Strodor- pe kreeg haar subsidie verhoogd met 25. Breedvoerig werd gesproken over de 4 repatriërende gezinnen uit Indonesië, die aan Westdorpe zijn toegewezen. Nieuwe huizen zijn er niet voor. waardoor men Zijn toevlucht zal moeten nemen, tot inwoning. De gemeentebegroting over 1949 werd goedgekeurd. Zij sloot met een batig saldo van 11.497,85. Tevens werd de begroting voor 1951 aangeboden. De weg te Strodorpe zal wor den uitgebroken en een nieuwe keiweg aangelegd, terwijl hij aan beide zijden zal worden voorzien van een fietspad. De stoepen voor de huizen zullen moeten verdwij nen. De 2e ambtenaar ter secre tarie, de heer Th. Adam, werd vast benoemd. Overgaande tot de Rondvraag nam eerst de voorzitter het woord betreffende de nieuwe school, waarvoor de goedkeuring van het Kroondomein voor het opstal recht is gekregen. Hij hoopte dat eind December de aanbesteding zou klaar zijn. De heer De Beleir vroeg hoe het mogelijk is dat de gemeente opzichter de oplevering van de Beatrixstraat heeft goedgekeurd van het Aannemersbedrijf Firma Gebrs- De Bokx te Terneuzen, daar er wel rioolputten zijn aan gebracht, maar geen riolering. Daardoor staat bedoelde straat geheel onder water door de regen van de laatste weken. B. en W. zullen onderzoeken, voor wiens rekening dit werk nu zal komen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2