De toekomst van Nieuw-Guinea Opzien barende arrestaties te Djakarta Het Koninklijk Paar naar Engeland Amerikaanse opmars naar de grens Dr Drees opent de Unie-Conferentie Nederlandse Regering onaangenaam getroffen DINSDAG 21 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1584. De Minister-President, Dr W- Drees. heeft gisteren de Nederlands-Indonesische Unie-conferentie ge opend. „Het is mij een voorrecht, aldus de heer Drees, U welkom te heten in Nederland bij de aanvang van de tweede ministers-conferentie binnen het kader van de NederlandsIndonesische Unie. „De R. T. C. leidde ondanks ernstige bezwaren tot overeenstemming. Na jaren van ellende en beproe ving van de tweede wereldoorlog, gevolgd door een lange periode van onderlinge strijd, die groeiende verliezen aan beide zijden veroorzaakte, waren wij bij elkaar gekomen om een nieuwe verhouding te schep pen tussen Nederland en Indonesië. Bij voorbaat stond vast, dat in deze nieuwe verhou ding Indonesië zou zijn een souvereine en onafhan kelijke staat- Het ging er om ,of wij in staat zouden blijken het moeilijke vraagstuk van vreedzame en doeltreffende overgang van het oude naar het nieu we oo te lossen-" WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. Op 19 November is de directeur der Javase Bank te Djakarta, de heer Spies, gearresteerd en in een open vrachtauto gevankelijk weggevoerd, zonder dat de overheid enig contact met de directie dezer bank heeft opgenomen. De president heeft alle pogingen in het werk ge steld om op de dag der aanhouding met de autoritei ten tot overleg te komen, waarbij hij te kennen heeft gegeven, dat deze ingrijpende maatregel ten aanzien van de leiding der circulatiebank, tot de sluiting der bank op Maandag zou kunnen leiden. Deze pogingen zijn geheel vruchteloos gebleven. Daar het niet in het belang van de verhouding tus sen overheid en circulatiebank zou zijn dat de bank werd heropend voordat er nader overleg heeft plaats gevonden» heeft de president besloten tot sluiting van het hoofdkantoor der Javase Bank. TEMPERATUREN VAN 35 GRADEN ONDER NUL. Afdelingen van de Amerikaanse zevende divisie achtervolgden communistische troepen op twintig km van de Mandsjoerijse grens, zo verklaarde giste ren generaal-majoor Almond, bevelhebber van het tiende korps. De Amerikanen bevonden zich 13 km ten noorden van het smeuleende Kapsan aan de oost kust, dat zy Zondag veroverden. De Benelux Frankering bij Abonnement: Terheuzcn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum px advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of AdttM Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot '8 namiddags 2 „Wanneer men sommige uitin gen in Indonesië en in Nederland beluistert, lijken de verwachtin gen voor een goede samenwer king. niet gerechtvaardigd. Er zijn er, die de gesloten overeen komsten als een dwang voelen, die hen belet terug te grijpen naar de ongeordende doorzetting van eigen verlangens, waaraan zij tot elke prijs de voorkeur geven. Er zijn anderen, die reeds con stateren, dat de samenwerking niet zal slagen. De volkerengemeenschap zou met een terugtred niet gebaat zjjn. De internationale wereld zou het als een ernstig verlies voe len, wanneer Nederland en Indo nesië niet in staat zouden biyken de samenwerking te verwezen lijken, welke beide landen, met opoffering vaak van eigen wen sen, ter K. T. C. hebben gepro jecteerd en daarna aanvaard. Nederland aanvaardt de ge sloten accoorden als basis voor zijn verhouding met Indonesië. Velen in Nederland zouden gaar ne een andere basis voor deze verhouding hebben gezien. Voor de Nederlandse regering kan dit gieen reden zijn om aan te sturen op afwijking van aangegane over eenkomsten. ^Het heeft geen zin de ogen te stuiten voor meningsverschillen, welke de verhouding tussen onze landen in gevaar brengen. Wan neer men echter vasthoudt aan het beginsel van de R.T.C, dat nimmer door bedreiging of ge weld, maar enkel door overleg onze moeilijkheden zullen moeten worden opgelost, is er geen re den om aan de mogelijkheid van een redelijke oplossing te wanho pen. Met het oog op het feit, dat onze regeringen door overeen komst verplicht waren deze con ferentie binnen bepaald tijdsbe stek te houden, hebben wij on danks alle moeilijkheden beslo ten de conferentie te houden. Sinds de eeriste ministerscon ferentie is er veel geschied, dat niet ten voordele van onze ver houding strekte. Kwesties in verband met het zelfbeschik kingsrecht enerzijds» ontoelaat baar optreden van onverant woordelijke elementen ander zijds, hebben die verhouding op een zware proef gesteld. Boven dien heeft het Nieuw-Guinea- vraagstuk grote spanningen ver wekt. Ook thans vrezen velen, dat een conferentie van minis ters geen nut kan hebben en dat men beter zou doen deze vorm van overleg uit te stellen tot al lerlei hangende vraagstukken op andere wijze uit de weg zijn ge ruimd. Ik deel deze mening niet en het is voor mij een reden tot vol doening, dat de Indonesische re gering deze opvatting evenmin deelt. Ik geloof, dat weinig vormen van overleg zo nuttig en doel treffend zijn als juist deze voor geschreven ministersconferen ties. Vanzelf kweekt men daar door contacten, welke in de ver houding van staten, die op zoveel terreinen relaties hebben, van het grootste belang zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat de tweede samenkomst van minis ters in Unieverband kan leiden tot resultaten, die voor beide par tijen bevredigend zqn. Ik ben er voorts van overtuigd dat, ook op punten, waarin niet aanstonds een voor beide partijen bevredi gende oplossing kan worden ver kregen, het overleg in deze sfeer kan leiden tot wegneming van misverstanden en vergroting van het onderling vertrouwen. Van ganser harte wens ik U toe de wysheid. welke gjj behoeft om deze tweede ministersconfe rentie te maken tot een bijdrage voor de goede verhouding tussen Indonesië en Nederland." unnen brengen, toch voorne mens is met ernst verder te wer ken op basis van de reeds bereik te overeenkomst. De R.T.C.-overeenkomst regel de niet alleen de belangen van beide partijen na de souvereini- teitsoverdracht, maar gaf tevens de weg aan om de nasmaak, die bij beidt volken als gevolg van een lange periode van strijd en oorlog bestond, te doen verdwij nen. De R.T.C.-overeenkomst heeft ten doel, beide partijen, wier gevoelens tot het uiterste geprikkeld waren, weer tot elkaar te brengen. Bij de uitvoering van die R.T.C. hoort men vele stemmen, die niet accoord gaan met wat ten uitvoer wordt gebracht. Daarnaast hoort men dikwijls stemmen uit beide landen, die bij de andere partij 'n gevoel van wantrouwen opwek ken, dat de goede verhouding in gevaar kan brengen. De verhouding NederlandIn donesië hangt in grote mate af van de ontplooiing van de inspan ning in beide landen. Zij, die thans in Indonesië de verantwoordelijkheid dragen, vor men een deel van een jonge staat, die zich tot hét uiterste inspant om deze staat te organiseren. Het geweldig proces van deze organi satie op bijna ieder gebied vindt nog steeds voortgang. Wij zouden niet realistisch zijn, indien wii zouden hopen, dat de constructie ve elementen geen moeilijkheden zouden ontmoeten bij het uitvoe ren van hun pliqht om land en volk te organiseren. In een democratische staat ko men echter destructieve krach ten naar voren, die eveneens aandacht vragen en geneutrali seerd moeten worden. Wij zijn er van overtuigd, dat de ontwikke ling van ons vaderland in de rich ting gaat van voorspoed, niet slechts voor ons alleen, maar ook voor onze onderlinge verhouding. Wij spreken de hoop uit, dat deze ministerconferentie zal gaan in de richting van de opbouw van ons land en van onze samenwer king". MINISTER VAN MAARSE VEEN VOORZITTER. Bij de opening der conferentie waren aanwezig de voltallige delegaties van Nederland en In donesië, benevens vele leden van de Ministerraad en leden van de Eerste en Tweede Kamer. Na afloop van de redevoerin gen werd Minister Van Maarse- veen op voorstel van de Indone sische delegatie benoemd tot voorzitter van de Conferentie, ter wijl Mr Roem vice-voorzitter werd. Vandaag wordt de eerste werk vergadering gehouden, waarin de agenda zal worden vastgesteld. Prins Bernhard naar Zuid-Amerika Z.K.H. Prins Bernhard zal op verzoek van de Regering eind Maart een bezoek brengen aan Argentinië, Chili en Crugay. Het ligt in de bedoeling van de Prins de reis per vliegtuig te ma ken. Omtrent de duur en het pro gramma van de reis zullen te zij ner tijd nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot -avond. Nu en dan regen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot stormachtige wind, aanvankelijk Zuid-Oostelijk, later ruimend naar Zuid of Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 22 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.23 12.35 Terneuzen 0.58 1.10 Hansweert 1.38 1.50 Walsoorden 1.48 2.— ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Nov. 21 8.09 16.42 15.08 4.45 22 8.11 16.41 15.20 5-58 23 8.13 16.40 15-36 7.13 24 8.14 16.39 15.57 8.27 25 8.16 16.38 16.26 9.38 REDE VAN MOH. ROEM. Mr Roem dankte Dr Drees na mens de Indonesische delegatie voor het welkomstwoord. „Wij zijn verheugd, zo zei Mr Roem dat wij in dit jaar hebben kun nen voldoen aan een van de be langrijkste grondslagen voor de samenwerking in het Nederlands Indonesisch verband, n.l. ..het tweemaal per jaar doen plaats vinden van een ministersconfe rentie". „Met volle aandacht volgden wij Uwer Exceilentie's gedachten- gang, die ons terugvoerde naai de sfeer van de R.T.C. en ons het gevoel gaf, als waren wj| weer ter R.T.C. Wij zullen Uw woorden die ook ons gevoelen vertolken, niet herhalen. Niettegenstaande wij pas aan de opening van de conferentie toe zijn en wij dus nog niet kunnen weten, hoe de resultaten zullen uitvallen, kunnen wij aannemen, dat er wat de resultaten van deze tweede conferentie aangaat, re den is tot optimisme. Indien wfj voorlopig de kwestie West Irian (Nieuw Guinea), die nog vele moeilijkheden oplevert, ter zijde stellen, dan kunnen wij de balans van het eerste jaar op maken. Deze tweede conferentie be schouw ik als een belangrijke ge beurtenis, omdat het ons gegeven is uitvoering te geven aan wat wij samen zijn overeengekomen. Behalve dat de samenwerking tussen beide partijen in de Ne derlands-Indonesische Unie haar eerste levensjaar beleeft, zo ook beleeft Indonesië zelf haar eerste jaar als onafhankelijke en souve reine staat en zette zij haar eer ste schreden in de gemeenschap der volkeren. Wij zouden van onvoldoende realiteitszin getuigen, indien wij niet dachten aan het feit, dat naast de gebeurtenissen, die aan onze verhouding afbreuk deden er ook belangrijke gebeurtenissen zijn, die aantonen dat onze ver houding inhoud heeft, nog steeds voortgang kan vinden en groeit tot welzijn van onze volken. Wij waarderen, dat de Nederlandse Regering, hoewel bewust van de mogelijkheid, dat grote moeilijk heden de verhouding tussen Ne derland en Indonesië in gevaar Maandagavond om tien minu ten voor negen scheepten Konin gin en Prins Bernhard zich in aan boord van de luchtverdedi- gingskruiser Hr Ms „Jacob van Heemskerck", die, geëscorteerd door de torpedobootjagers Hr Ms „Mamix" en Hr Ms „Tjerk Hid- des", het Koninklijk Paar voor Hun officieel bezoek aan Enge land naar Dover zal brengen. Aan boord van de „Jacob van Heemskerck" bevindt zich de „cinque ports senior pilot" D. Manguv, de Engelse loods, die het schip de haven van Dover zal bin nenloodsen. Maandagmiddag werd hij aan boord van de krui ser benoemd tot Officier van Oranje Nassau. De versierselen werden hem overhandigd door de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire Huis van de Koningin. Ter ere van het Koninklijk Paar stonden als valreepgasten vier luitenants ter zee tweede klasse opgesteld. Om tien minuten voor negen arriveerden Koningin Juliana en Prins Bernhard. De Koningin droeg een turquoise robe, een to que van dezelfde kleur met een veer en een korte bontmantel. De Prins was in Admiraalsuniform. Bij het aan boord gaan werden geen bijzondere eerbewijzen ge bracht: de commandant van de oorlogsbodems, kapitein ter zee C. J. W. van Waning ontving de Koningin en de Prins. De officie ren werden aan H. M. voorgesteld door de commandant, aan de Prins door overste Isbrucker. Om half tien lichtte de „Jacob van Heemskerck" de ankers en langzaam voer het schip in de richting van de Nieuwe Water weg. De torpedobootjagers Hr Ms „Marnix" en Hr Ms „Tjerk Hiddes" lagen aan de Parkkade bij de ingang van de Parkhaven en toen de „Jacob van Heems kerck" de rivier opging in de richting van Hoek van Holland, kwamen zij het schip achterna. De reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard was begon nen. De Daily Telegraph over het Koninklijk bezoek Het Conservatieve Britse blad Daily Telegraph heeft een hoofd artikel gewijd aan het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern hard aan Engeland. Het schrijft o.m. onder de kop „Welcome to good Friends": „Het bezoek symboliseert de po litieke en culturele banden, waar mee twee vrije, democratische, constitutionele monarchieën zijn verbonden. Engeland en Neder land waren in het verleden nu eens bondgenoten, dan weer ri valen, vooral op het gebied van de handel. Noch vermenging door huwe lijk van ons eigen Koninklijk Huis met het Huis van Oranje, noch de Regering van de Koning stadhouder Willem de Derde kon den de indruk van het ene land wegnemen, dat het andere meer een natuurlijke concurrent dan 'n natuurlijke bondgenoot was. De liefde voor de zee en de haat te gen tirannie waren aanleiding tot wederzijdse eerbied. De ambities van handelaren wekten nu en dan afgunst, maar zij die vandaag een bezoek aan Nederland brengen, vinden in de vriendelijke gastvrij heid van de Nederlanders geen spoor meer van gedachten aan vroegere veten. Er is ook over het algemeen zelfs vergevingsge zindheid voor bepaalde meer re cente Britse blunders in het Verre Oosten, die hebben bijgedragen tot de voortijdige afscheiding van Indonesië. De Nederlanders heb ben door ervaring geleerd, dat vrienden in ere moeten worden gehouden, dat neutraliteit geen veiligheid biedt en dat isolement geen toekomst heeft. „Nederland", zo zei Koningin Juliana twee jaar geleden in haar Kroningsrede, „moet niet slechts drijvend blijven op de wilde gol ven der gebeurtenissen. Het land moet zijn eigen koers bepalen en met andere landen trachten de wereldvloot te helpen besturen. Wij moeten niet voor offers te rugschrikken". Het is deze geest, die ons in de Nederlanders en hun Koninklijk Huis het soort vrienden doet zien, waarin wjj vertrouwen kunnen hebben", aldus het Britse blad. Nog meer arrestaties. Behalve de heer Spies werden nog andere Nederlandse burgers gearresteerd. Desgevraagd werd van de zijde van het Hoge Com missariaat medegedeeld, dat naar hun namen en de redenen der aanhouding een onderzoek wordt ingesteld. Een aantal leiders van de P.K.I. en de Sobsi, het voormalige Chi nese lid van de Volksraad, de heer H. Kan en hoofdredacteur van het Chinese dagblad „Seng Hao Pau", de heer Wang Chi Wen, behoorden tot de personen, die tijdens de veiligheidsactie in Djakarta werden aangehouden. De gearresteerden bevinden zich in de gevangenis op Bukit Duri te Djati Negara (Meester Cornelis). Huiszoekingen. Ten huize van de economische adviseur van het Hoge Commis sariaat, Drs. Speekenbrink, die op het ogenblik in Nederland vertoeft, is eveneens huiszoeking verricht. De heer Speekenbrink heeft de rang van gevolmachtigd gezant. Bjj de gezant van België, de heer Van der Stigchelen, ver voegde zich tijdens de veilig heidsactie een afdeling van de aan de actie deelnemende politie- troepen, die verzocht, een huis zoeking te mogen doen. Met een beroep op de diplomatieke on schendbaarheid weigerde de heer Van der Stigchelen daartoe toe stemming te geven. Na een tele foongesprek met de militaire overheden is de afdeling vertrok ken zonder huiszoeking te heb ben verricht. De veiligheidsactie. Boor deze actie werd het stads leven gedurende 7 uur volkomen stilgelegd. De trams en bussen reden niet, treinen en vliegtuigen konden evenmin vertrekken. Pre sident Sukarno die per vliegtuig naar Malang zou vertrekken om zijn zieke moeder in Blitar te be zoeken, stelde zijn vertrek uit. De mensen, die 's morgens om 5 uur op weg naar hun werk wa ren, hebben 7 uur moeten wach ten voor zij verder konden. De actie, die een rustig verloop had. sloot Djakarta, Priok en Djatinegara geheel af. „De vei ligheidsactie werd uitgevoerd in het kader van een herstel van de orde en veiligheid in Indonesië. Zij kan beschouwd worden als 'n uitvloeisel van de rede, die mi nister-president Natsir in de af gelopen week over de gewapende groepen heeft gehouden en van de bekendmaking van Sultan Ha- mengkubuwono over de inleve ring van wapens. Hoewel dit niet werd medege deeld ziin de maatregelen waar schijnlijk getroffen in verband met mogelijke demonstraties naar aanleiding van de wederbegrafe- nis te Solo van de leiders van de opstand van Madiun. Inval by de P.K.I. Inmiddels vernam Aneta, dat o.a het hoofdkwartier van het centraal comité van de P.K.I. (Partei Kommunis Indonesia) door de politie werd onderzocht, waar men een drukproef van het nieuwe nummer van de „Bintang Merah" (Rode Stier) in beslag nam. In dit nummer stonden ar tikelen, die betrekking hadden op de herbegrafenis van Amir Sja- rifuddin c.c., welke te Solo heeft plaats gehad. In dit verband zij herinnerd aan bepaalde uitlatin gen over demonstraties, die van de zijde van de Sobsi en de P.K.I. zouden worden georganiseerd op deze dag. Zaterdag gaf de leiding van de Sobsi echter een verkla ring uit, waarin gezegd werd. dat men zich zou neerleggen bij de door de regering genomen maat regelen. Vele van de aangehouden per sonen werden in de loop van de middag weer vrijgelaten. Voorzo ver men Zondagavond kon na gaan bevonden zich toen nog de heren Spies, Kan en Wang Chi Wen in arrest. Over de redenen van aanhou ding van de heer Spies tast men ook bij de Javase Bank in het duister. „Iedere actie, van welke groep ook, waarbjj gebruik wordt ge maakt van onwettige middelen, zal door de regering worden on derdrukt". Tenslotte zeide men, dat het communisme in Indonesië niet verboden is, doch dat, indien er actie zou worden gevoerd, die schadelijk is voor het nationale belang, de regering niet zal schro men krachtige maatregelen te nemen. Een communiqué. In een communiqué van het militaire commando te Djakarta, dat Maandagmiddag werd ver- ctrekt, werd gezegd, dat in ver band met de stijgende criminali teit en de handel in niet-geregi- strekt, werd gezegd, dat in ver commando het noodzakelijk heeft geacht, maatregelen te treffen ter bestrijding van deze euvele» Daarom werden Zondag, in sa menwerking met de bevolking, maatregelen getroffen, welke een goed succes hadden. De aangehouden personen zul len binnen kort worden, verhoord- Door deze maatregelen hoopt het militaire commando de va ligheid te Djakarta te verbeteren, aldus het communiqué. De huiszoeking bij de heer Speekenbrink. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse Re gering onaangenaam was getrof fen door bet bericht, dat ten hui ze van de heer Speekenbrink finaneieel-economiseh adviseur van de Nederlandse Hoge Com missaris te Djakarta met de rang van gezant, huiszoeking zou zijp gedaan. De Minister van Buiten landse Zaken heeft zich gewend tot zijn Indonesische collega, die als voorzitter van de Indonesi sche delegatie te Den Haag ver biyft. De heer Roem heeft toegr zegd inlichtingen te zullen inwin nen. Groeten naar militairen Het persoonlijk uitspreken groeten van verwanten aan Ned, militairen in N.-Guinea en op Java zal voortaan niet meer geschieden te Hilversum doch in de radio» studio Wassenaarseweg 40 te Den Haag. Deze nieuwe regeling gaat in voor de aanvragen die na ZO November worden ingediend1. Het bureau van de Belgische Kamer heeft het rapport voor dr begroting van Buitenlandse Han del voor het dienstjaar 1950 ge publiceerd. In een beoordeling van de jongste ontwikkeling v«n de Benelux acht de verslaggeve het uitgesloten, dat de economi sche unie vóór de eerste maanden van 1951 werkelijkheid kan wor den. In verband met de havens en waterwegen zegt het verslag: De bevaarbaarheid van de Schelde en het uitvoeren der no dige werken, vereist voor de mo derne scheepvaart, zqn voor Antwerpen en dus voor België van vitaal belang- De verbinding Schtlde-Rgn beschouwt men aIs een bron van nieuwe weivnnrl voor noord en zuid. Britse en Amerikaanse pa trouilles in Noord-West-Korea melden sterke communistische stellingen te hebben aangetrof fen op enige kilometers vóór de hoofdlinie der Verbondenen. Naar men aanneemt, maken deze deel uit van het communis tische verdedigingsstelsel om de toegangen tot de Mandsjoerijse grens, 80 km verderop, te ver sperren. Voorposten van de eer ste cavaleriedivisie werden aan gevallen door communistische pa trouilles, die zich na een kort vuurgevecht terugtrokken. Aan het overige front consolideren de verbonden troepen hun verove ringen en tasten zij de communis tische stellingen af. Amerikaanse legerautoriteiten te Seoel hebben bekend gemaakt, sedert 1 Juli 5 millioen dollar in Korea te hebben uitgegeven, hoofdzakelqk voor herstel van ge bouwen en aan lonen. Lichte bommenwerpers van de De zaak Berlha Hertog!» De behandeling van de «mé Bertha Hertogh is Maandag voor het Hoge Gerechtshof te Singa pore geopend. Mr. E. D. Sheam. de advocaat van de ouders van het meisje zeide: „Het is niet de vraag of het kind door haar ouders aan deze vrouw (Anunah) is gegeven, de kwestie is, dat een kinderloze Maleise vrouw het kind van haar ouders heeft weg genomen". Mr. Sheam zeide, dat of het na tuurlijk was of niet voor 'n moe der om haar kind weg te geven, hier niets ter zake doet, daar Aminah niet de wettelijke rechter van de moeder kan verkrijgen Amerikaanse Vijfde Luchtmacht hebben 75 pet van hun belangrij ke doelwitten te Moesan, een communistisch militair centrum in het uiterste Noord-Oosten van Korea, op Zondag vernietigd, al dus een bekendmaking van Mac- Arthurs hoofdkwartier. Communistische troepencon centraties, communicatiecentra en bevoorradingswegen werden door middelzware bommenwer pers en jagers op meer dan 60 verschillende punten aangeval len. Superforten lieten brandbom men vallen op zeven Noordkore- aanse bevoorradings- en commu nicatiecentra. Zondagavond laat werden drie kleine communisti sche convooien te Sinoeidjoe, even ten Zuiden van de Mand sjoerijse grens, door lichte bom menwerpers van de Vijfde Lucht macht aangevallen. Verkennings vliegtuigen hebben geen vijande lijke vliegtuigen waargenomen langs de Noordwestelijke grens Er is ook geen melding gemaakt van luchtafweer. Speerpunten van de Ameri kaanse Zevende divisie in het Noordoostelijk berggebied van Korea bevinden zich thans op minder dan 7 km van de Mand sjoerijse grens. Zij ondervonden slechts geringe communistische tegenstand en zijn thans dichter bij Mandsjoerije dan alle andere verbonden troepen tot dusver ooit zijn geweest. Maandag hebben transporttoe stellen elf ton benzine en voor raden voor vooruitgeschoven een heden van de Zevende Ameri kaanse divisie, die Kapsan heb ben ingenomen en zich slechts op 7 km van de Mandsjoerijse grens zouden bevinden, neergelaten. De Amerikaanse opmars geschiedt bij een temperatuur van 35 gra den onder nul. Van Amerikaanse zijde is men van mening, dat de Amerikanen binnen 24 uur de grens van Mandsjoerije zullen hebben bereikt. Elders aan het front hebben de verbonden troe pen talrijke gevechtspatrouilles uitgezonden, die op weinig verzet stuiten. M. s. „Minerva" heef* motorstoring Volgens een hier opgevangen radiobericht heeft het Neder landse m.s. „Minerva" motorsto ring op de Noordzee, ongeveer 30 mijl ten N.O. van Orth Fore land (North Foreland), tussen het lichtschip Galloper en boei 53a Het schip heeft geen radio aan boord en verzocht onmiddellijk assistentie. Het m.s. „Jutland" heeft ge tracht de „Minerva te slepen maar door het slechte weer werd de verbinding verbroken. Het Britse schip „Cormorant" heeft ter assistentie koers gezet naar de „Minerva". De reddings boot van Walton (Eqgqland) is uitgevaren. De „Minerva" is 135 ton groot Het schip is geladen met stuk goed onderweg van Rotterdam naar Londen. Kapitein-eigenaa» is S. Wijnholt uit Delfzijl. Hol- scher's Scheep vaartmaatschappL te Rotterdam is de Rederij. De „Minerva" is in 1909 te Martenshoek gebouwd en onlangs door de rederij Wijne en Barends te Delfzijl verkocht. Van de rederij te Rotterdam vernamen we, dat er zich vier man aan boord van de „Minerva" bevinden. Het weer ter plaatse (dwars van Shipwash) is zeei slecht. Het is nog niet zeker of de „Jutland" de „Minerva" naar Yarmouth zal kunnen slepen om het schip daar binnen te brengen De „Jutland" probeert thans de „Minerva" naar Harwich te sle pen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1