«8. J 18 Begroting van Onderwijs BINNENLANDS m r-koole NIEUWS De Onderwijzersopleiding Zilveren Jubileum K. R. O. Firma P. J. van de Sande Elke rarAe?» SSTe HUNTER d. E,Po„.v„sil „gezonde"verras$ing! &16 IIIBlIillllllliBlIlBBi WENSEN VAN DE KAMER. Het zeer uitvoerige verslag van de Tweede Kamer over de Begroting van Onderwijs vestigt de aandacht ap enige belangrijke wetsontwerpen, die reeds het vorig jaar werden aangekondigd betreffende het kweekschoolonderwijs, het kleuteronderwijs, het V.H.M.O., de radio, de schoolartsendienst en het jeugdwerk. Tot nog toe zijn slechts de twee eerstge noemde ontwerpen bij de Kamer ingediend. PAARD, ZO TROUW ALS EEN HOND! ONAANGENAAM „NUMMER". Ten aanzien van de wijziging van de Nijverheidsonderwijswet en de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs tast de Kamer dan ook nog steeds in het duister, aldus vele leden. Sommige leden hadden met be vreemding in de memorie van toelichting gelezen, dat de Minis ter ,,de gang van zaken bij het onderwijs blijft volgen". Zij wa ren van mening, dat de Minister niet zozeer moet volgen", maar dat het zijn taak is voor te gaan en leiding te geven aan het onder wijs en aan de opbouw van een onderwijsstelsel, dat de jeugd van de kleuter af tot de academisch gevormde toe omvat. Het onder wijs is in ons land aldus deze leden nog verre van ideaal. Uit alle kringen komen klachten over ons onderwijsstelsel, over de onderwijsinrichting en -metho den. KOSTELOOS ONDERWIJS. Vele leden zouden gaarne van de Minister vernemen, hoe hij staat tegenover het denkbeeld van het kosteloos onderwijs voor de lagere scholen en voor het middelbaar en hoger onderwijs verwezenlijkt. Steeds meer blijkt het schoolgeld een groot bezwaar ".oor het merendeel der ouders. Andere leden zouden tegen in voering van kosteloos onderwijs lezwaai' hebben. Grote bedragen aan school- en collegegelden, die niet gemist kunnen worden, zou den dan aan de overheidskassen ontgaan. Vele leden merkten met betrek king tot deze kwestie op, dat kos teloos onderwijs thans niet over de gehele linie door te voeren zou ztfn. TEKORT AAN LEER KRACHTEN. Omtrent het tekort aan onder wijzers doet de Minister een opti mistisch geluid horen. Van de maatregelen, welke de toeneming van het aantal onderwijzers be ogen. zegt de Minister terloops, dat zij met succes zijn bekroond. Gevraagd werd. of de Minister verwacht, dat in de behoefte aan ij.et grote aantal leerkrachten, die Lp de jaren 19521958 zal be staan. voorzien zal kunnen wor den. Tal van leden drongen aan op speciale cursussen ter opleiding van onderwijzer of leraar. Dezelfde leden legden ook de nadruk op de noodzakelijke bouw van gymnastieklokalen. GEZONDHEIDSZORG. Sommige leden vroegen de T.b.c'.-bestrijding, met name onder leerlingen en studenten, met kracht ter hand te nemen. Voor hetgeen op dit gebied reeds wordt gedaan, waren deze leden erken telijk, doch zij wezen er op, dat regelmatige doorlichting en keu ring thans vrijwel beperkt is tot het onderwijzend personeel. Be smetting kan echter evenzeer plaats vinden door de leerlingen, ónder de studenten maakt de -.b.c., naar men meende te weten, eel wat slachtoffers. Regelma te doorlichting van studenten op kosten van 's Rijks kas acht en deze leden wenselijk. OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS. Vele leden vroegen zich af, of langzamerhand niet gesproken moet worden van een achterstel ling van het openbaar onderwijs bij het bijzonder. Tal van voor beelden zijn bij de behandeling van de vorige onderwijsbegroting in de Eerste Kamer door de heer Wendelaar aangehaald, en men meende daarnaar te mogen ver wijzen. Andere leden merkten hierbij op, dat zij enige achterstelling van het openbaar onderwijs zou den betreuren, doch dat men bij de beoordeling 't wezensverschil tussen beide onderwijsvormen niet uit het oog moet verliezen. De bijzondere scholen zijn parti culiere instellingen. De openbare school daarentegen is een over- heidsschool. Dit onderscheid leidt tot allerlei consequenties, ook met betrekking tot de beheers vorm. Wanneer de voorstanders van de openbare school de indruk geven, dat zij de voorrechten, wel ke inhaerent zijn aan het bijzon der onderwijs, met die van het openbaar onderwijs willen combi neren, schijnt een dergelijke wens weinig geschikt om een werkelij ke pacificatie te bestendigen. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Vele leden vroegen, waarom de leeftijd voor jongens en meisjes die het nijverheidsonderwijs gaan volgen, verschillend is vastge steld. Waarop grondt de Minister dit verschil in toelatingseisen? Voorts wilden zij aandringen op hogere subsidie voor de nij verheidsscholen voor jongens in verband met de gestegen kosten van materialen en gereedschap pen. Tenslotte wezen deze leden er op, dat het een ongewenste toe stand is. wanneer leerlingen van nijverheidsscholen belast worden met onderhoudswerkzaamheden in de school, zonder dat daarop voldoende toezicht wordt gehou den. Vooral in werkplaatsen waar machines aanwezig zijn brengt dit grote gevaren met zich mede. Gaarne zouden deze leden zien, dat hier de nodige maatre gelen werden getroffen. Sommige leden hadden er be zwaar tegen, dat de toestand op het gebied van het nijverheidson derwijs nog steeds niet bevredi gend is. Zij waren van mening, dat de leerlingen eerst na het be reiken van het 14de jaar tot de nijverheidsscholen dienen te wor den toegelaten ten einde het mo gelijk te maken, dat zij een be hoorlijke- vakopleiding kunnen genieten, die zowel op het te vol gen beroep als op het maatschap pelijk leven in zijn geheel moet zijn ingesteld. DE NIEUWE MELKPRIJS VOOR DE BOER. De minister van Landbouw. V isserij en Voedselvoorziening tieeft de gemiddelde produce» .«iprijs voor melk voor het aelkprijsjaar 1950/51 vastgesteld :»p 17.5 cent per kg melk met een vetgehalte van 3% Ook in het nieuwe melkprijs jaar zal het verschil tussen de srijs gedurende de winterperiode er: die in de zomerperiode 3 cent c«er kg bedragen. Daartoe zal in ■ie wintermaanden weer een toe slag van ongeveer 2 cent worden gegeven, welke in de zomermaan- jen door middel van een heffing van ongeveer 1 cent wordt terug gevorderd. De wintermelkprijs voor de ooer zal dus ongeveer 19 cent tiedragen en de zomermelkprijs ongeveer 16% cent per kg melk ran 3% vet. De toeslag voor de winterperiode wordt reeds verstrekt van 5 November 1950 af in verband met het tijdstipt, waarop deze beslissing genomen is, zullen de noodzakelijke wijzi gingen in de met de basismelk- crijs samenhangende prijsstellin gen etc. op 2 December 1950 van -tracht worden. De wijziging van de melkprijs voor de veehouders zal geen wij ziging van de maxiumprijzen voor de consumenten ten gevol ge hebben. In het Voorlopig Verslag ter re geling van de vorming van onder wijzers en onderwijzeressen ge ven vele Tweede Kamerleden uiting aan hun bezwaren, dat het wetsontwerp de hoofdaktestudie, welke de Minister wil laten ver vallen, onder een andere naam terugbrengt. Er zullen immers 2 akten van bekwaamheid komen, die voor onderwijzer en die voor volledig bevoegd onderwijzer. Verscheidene leden konden zich ermee verenigen, dat het onder scheid tussen onderwijzers met en zonder hoofdakte blijft be staan, doch er is naar hun me ning een belangrijk verschil tus sen de bestaande en de voorge stelde regeling: zij, die wel de ge wone onderwijzersakte van het wetsontwerp bezitten, maar niet de akte als volledig bevoegd on derwijzer, zullen geen onderwijs mogen geven aan U.L.O. en V.G. L.O. scholen look al hebben zij verschillende bij-akten), terwijl dit bij de geldende regeling wel het geval is. Deze leden voelden dit als een bezwaar. Van verschillende zijden zag men de verlenging van de onder wijzersstudie als een ernstig be zwaar tegen dit wetsontwerp. Wanneer de leerlingen van de lagere school komen, zullen zij voor het grootste deel eerst vier jaar de U.L.O. en dan nog vijf jaar de kweekschool moeten be zoeken, tenzij zij met de lagere" akte genoegen nemen. Deze on derwijzers zullen dus een oplei- dingstijd van negen jaar nodig hebben, hetgeen voor velen op fi nanciële moeilijkheden zal stui ten. Vele leden zouden „Esperanto" onder de facultatieve vakken op genomen willen zien. Zeer vele leden bepleitten een opleiding van onderwijzeressen, welke meer is aangepast aan de behoeften van het onderwijs voor meisjes na de zesde klasse van de lagere school. Voor een goed zo mogelijke vorming van de onderwijzers achtten zeer vele leden een volle dig geschoold lerarencorps aan kweekscholen een eerste vereis te. Met grote verbazing hadden de ze leden er kennis van genomen, dat 't wetsontwerp wel bevoegd- heidseisen stelt aan leraren in de moderne talen, doch niet aan hen, die de voornaamste vakken doce ren, t.w. paedagogiek. psycholo gie en didactiek. Vele leden achtten de U.L.O.- school, welke de Minister ken schetst als „het voorportaal voor de kweekschool", weinig geschikt om als zodanig te fungeren. Andere leden legden er de na druk op- dat de oorzaak van een tekort aan leerlingen voor de kweekschool moet worden ge zocht in de nog steeds onvoldoen de salariëring. Dat een groot aantal leerlingen zich aan drie examens zal hebben te onderwerpen, voordat de be voegdheid van onderwijzer is ver kregen, achtte men een te zware belasting. Deze leden vroegen zich af, of het niet beter zou zijn de overgang van de tweede naar de derde leerkring zonder exa men te doen geschieden. dere kweekscholen met de Rijks kweekscholen in belangrijke mate af van de geldende regeling. Vele leden juichten deze gelijkstelling toe, al hadden zij nog wel enkele bedenkingen. Een landbouwer uit Haps (N. Br.) kocht in Maart 1947 een paard bij J. Peters te St. Antho- nis, enkele uren verder gelegen. Dezer dagen was het paard spoorloos verdwenen. Het had ge zien uit te breken. Alle nasporin gen bleven vruchteloos, totdat uit St. Anthonis de tijding kwam, dat het trouwe paard de stal van zijn vroegere baas was binnengewan deld. VIER EN TWINTIG KOEIEN OMGEKOMEN. Vier en twintig koeien kwamen in de vlammen om bij een felle brand in de kapitale boerderij „Horrelbos", gelegen tussen Be- dum en Onderdendam in Gronin gen. De familie Elzinga, die deze boerderij bewoont, was in huis en ontdekte plotseling een gloed aan de achterkant van de boerderij. Toen één van de familieleden naar buiten ging, zag men de vlammen reeds oplaaien. Onmid dellijk probeerde men van de binnenzijde de stallen te berei ken, hetgeen niet meer mogelijk was, doordat het vuur te snel om zich heengreep. De brandweer uit Bedum kon alleen het woonhuis redden. Een grote voorraad hooi en stro- als mede vier en twintig koeien kwamen in de vlammen om- Over de oorzaak is nog niets bekend. De politie stelt een on derzoek in. BRANDWEER WERD NIET GEWAARSCHUWD Tijdens de afwezigheid der ouders is brand ontstaan in de boerderij van de landbouwer Van der Laar in Essendorp (gemeen te Gernert). De 17-jarige zoon wist direct alarm te slaan en kon het vee in aima van blijvend goede kwaliteit r grote rol veiligheid brengen. Buurtbewo ners schoten te hulp en namen de bestrijding van de brand met kracht ter hand. Vergeten werd om de brandweer te waarschu wen, zodat deze eerst laat arri veerde. Het woonhuis bleef be houden. De rest ging verloren. De schade die in de duizenden loopt, wordt door verzekering ge dekt. INVASIE VAN WILDE ZWIJNEN. Door het steeds meer in cul tuur brengen van het voor een groot deel platgeschoten „Reichs- wald" in het Duitse grensgebied om Kleef, zoeken de wilde zwij nen steeds meer hun toevlucht in de bossen op Nederlands gebied. In de omgeving van Groesbeek en Nijmegen komen zij zelfs in kleine kudden voor. Men verwacht, dat zij nog die per ons land zullen binnendrin gen. Tot nu toe zijn er nog niet veel wilde zwijnen geschoten in de omgeving van Nijmegen. Het Nederlandse Circus Mik- kenie, dat een tournée door Ita lië maakt, ontdekte in Genua met „nummer passen en contracten van de hele troep stalen. De auto van de heer Frans Mikkenie, die voor het hotel stond, werd openge broken en leeggeplunderd. AUTO IN AANRIJDING MET KANON. Een personenauto, bestuurd door de heer Dickman, eigenaar van het hotel „De Mallejan" te Vierhouten, is in de buurt van Elspeet tegen een stilstaand ka non aangereden. De loop van het kanon drong dwars door de auto. Mevr. Dickman, die haar man in de auto vergezelde, werd zwaar gewond. Haar echtgenoot en een andere passagier, een dame uit Nunspeet. werden minder ernstig gewond. Allen zijn naar het zie kenhuis te Ermelo vervoerd. De auto werd totaal vernield. Militairen waren bezig geweest het kanon te koppelen. Zij ver klaarden, waarschuwingsseinen aan de autobestuurder te hebben gegeven. SMOKKELAARS LIETEN KOEIEN ACHTER. Donderdagavond stuitten amb tenaren der Rijkspolitie te Luyk- gestel op een groep smokkelaars, die zes vaarsen naar België wil den smokkelen. Toen de smok kelaars onheil zagen, vluchtten de Belgische grens. De leen waarde van circa werden in beslag ge- zij over koeien 4000 nomen. Behalve in de regeling van de opleiding wijkt het wetsontwerp door de uivoering van de finan- 'ciële gelijkstelling van de bijzon- Zaterdag heeft de Katholieke Radio-Omroep met luister zijn zilveren jubileum ingezet. Toen de uitzending des mor gens om 9 uur aanving, opende de programmaleider, de heer Toon Rammelt, de feestdag met een begroetingswoord tot de luisteraars, uitgesproken namens de Voorzitter, Prof- Dr J. B. Kors O. P., die zich inmiddels in de pastorie van de Sint Vituskerk bevond om de vele hoge gasten, die naar Hilversum waren ge komen, te ontvangen. In de prachtig kerk, waarin een schat van bloemen, werd de feestviering op kerkelijke wijze begonnen met een Pontificale Mis. Behalve de duizenden in het kerkgebouw, stonden vele hon derden buiten om de komst van de kerkelijke hoogwaardigheids bekleders en burgerlijke autori teiten gade te slaan. Onder hen, die deze kerkelijke plechtigheid bijwoonden, bevonden zich Joh. Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, de Bisschoppen van Haarlem en 's-Hertogenbosch, Mgr J- P. Huibers en Mgr W. P. A. M. Mutsaerts, Kanunnik Dr Jansen, President van de Katho lieke Vlaamse Radio-Omroep, en vele andere hoge Geestelijken. Onder de zeer talrijke burger lijke autoriteiten bevonden zich de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Prof. Dr Rutten, en de Minister van Bin nenlandse Zaken, Mr Teulings, de Commissarissen der Konin gin in de Provincies Noord-Hol land en Limburg, vertegenwoor digers van vrijwel alle Katholie ke organisaties in den lande, le den van de Raad van State, van de Eerste en Tweede Kamer, Bur gemeesters enz. De Pontificale Mis werd gece lebreerd door Mgr Paolo Giobbe, Pauselijke Internuntius. De feestpredicatie werd gehou den door Mgr Dr F. J. Feron, Vicaris-Generaal van het Bisdom Roermond. Verscheidene koren luisterden de indrukwekkende plechtigheid op. Vele geschenken. Bij de jubilerende K. R. O. kwa men inmiddels talloze bloemstuk ken binnen. Deze geschenken- stroom werd des middags voort gezet tijdens de officiële herden kingsplechtigheid en de daarop volgende receptie. Onder hen, die deze feestelijke bijeenkomst bijwoonden, bevon den zich niet alleen de gasten, die des morgens de Heilige Mis bijwoonden, maar ook de Minis ter-President en enkele anders Ministers, vooraanstaanden ujt de Radio-wereld en vele andere gasten uit brede, voornamelijk Katholieke kring. De bijeenkomst werd geopend met een herdenkingsrede, die werd uitgesproken door de Voor zitter van de K. R. O., Prof. Dr J. B. Kors O. P. Het woord was daarna aan Mgr P. de Giobbe, Apostolisch Inter nuntius, die na zijn eigen geluk wens, mededeling deed van een brief van de Paus, waarin deze het werk van de K. R. O. ten zeerste prees. De Minister-President, Dr W. Drees, bood namens de Regering gelukwensen aan en gaf uitdruk king van haar waardering voor de arbeid, die in de afgelopen 25 jaren is verricht. De gevoelens van het Neder lands Episcopaat werden vertolkt door de Bisschop van Haarlem, Mgr J. P. Huibers, die zeide, dat de Bisschoppen dankbaar en vol bewondering zijn voor hetgeen de K. R. O. heeft gepresteerd. Burgemeester Mr Van Hellen- berg Hubar van Hilversum bood de gelukwensen van het gemeen tebestuur aan en deed zijn felici tatie gepaard gaan van een ge schenk. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door Mr Ph. de Vries, adjunct Regeringscommis saris voor het radiowezen in Ne derland, door Mr A. B. Roosjen namens de Nederlandse Radio- Unie en door Mr E. J. A. Ver dijk, Voorzitter van de Diocesane contactcommissie in het Bisdom Den Bosch, die het geschenk van DE FAMILIE SCHRAM WEDEROM GERED. De familie Schram, vader, moe der en drie jongens van negen, vijf en zeven jaar, werd Zaterdag avond voor de vierde maal ge red. Hun vaartuigje de sloep „Amy XI" geraakte op weg van Weymouth naar Crok (Ierland) in een storm in nood. Er werden noodseinen gegeven en een red dingsboot van Torbay sleepte het vaartuig in de haven van Brixham. Schram verklaarde tegenover Reuter, dat hij zich mogelijk in Crok zou vestigen als hij er kon komen. Het oorspronkelijke plan was naar Zuid-Amerika te emi greren. Kardinaal Mindszenty In een rapport, gepubliceerd door het Staatssecretariaat van het Vaticaan, wordt meegedeeld dat de door de Communisten tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde Hongaarse Kardinaal Jozef Mindszenty zijn spraak en zijn geheugen heeft verloren. De Kardinaal zou zich in een kliniek te Boedapest bevinden, waar hij is onderzocht door drie Russische specialisten, zulks in opdracht van maarschalk Stalin. De Hongaare Regering zoekt naar een manier om de Hongaar se Kerkvorst „vrijheid onder con: trole" te geven teneinde te voor komen, dat hij, door in de gevan genis te overlijden een rrtartelaar van de R. K.-Kerk wordt. de K. R. O -leden aanbood. Onder groot enthousiasme deelde hij mede, dat dit geschenk bestaat uit een aanwas van K. R. O.-le- den, alleen in dit jaar niet min der dan 112.930, waardoor het totaal aantal leden is gestegen tot 265.102. „Daarmede is de K- R. O. de grootste In ons land ge worden, aldus Dr Teeuwen. Na 't dankwoord van Prof. Kors volgde de receptie, waarop vele honderden hun gelukwensen kwa men aanbieden. Onder hen be vonden zich bekende figuren van .alle richtingen uit helt gehele land, ook velen uit de kunste naarswereld. Directeur gemeenteiijke woningdienst Woensdagavond kwam in de Amsterdamse raad aan de orde de benoeming van een directeur van de gemeentelijke woning- dienst. B. en W. hadden voorgedragen: 1. J. Bommer, adviseur van de directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting, tevens hoofd van de afd. voorlichting van het Ministerie van Wederop bouw (en oud-wethouder van Amsterdam voor de P. v. d. A.). 2. Ir. L. van Marlen b.i. hoofd ingenieur bij de gem. woning- dienst te Amsterdam. De raadsleden Boekei (VVD), Bot (CPN), De Groot (KVP) en Seegers (CPN) hadden B. en W. uitgenodigd de voordracht terug te nemen en een nieuwe in te dienen, waarbij o.a. zou worden voorgedragen Ir. J. F. A. Alozerij b.i., directeur van openbare wer ken in Den Helder. Na een geheime zitting van bijna twee uur deelde de voorzit ter mede, dat B. en W. hadden besloten van hun „voordracht" een „aanbeveling" te maken en dat het andere voorstel was in getrokken. Kort vóór middernacht werd tot de stemming overgegaan. Be noemd werd Ir. J. F. A. Alozerij met 23 stemmen. De heer J. Bommer verwierf 20 stemmen. De Russische stoorzenders De Ver. Staten hebben de Sow- jet-Unie er van beschuldigd ge bruik te maken van een duizend tal radiostoorzenders, die het ge ronk van vliegtuigen, het ge schreeuw van meeuwen en het ge huil van Siberische wolven na bootsen om, de buitenlandse uit zendingen te storen. Mevr. Edith Sampson heeft de ze beschuldiging uitgebracht voor de Sociale Commissie van de Ver. Naties tijdens een debat over het storen van radio-uitzendingen. Zij betoogde dat deze methode een schending betekent van de Internationale Conventies van Cairo en van Atlantic City. De Russische afgevaardigde Rotsjin antwoordde: „Alle staten hebben de plicht en het recht de nodige maatrege len te nemen om zich te verzetten tegen het psychologisch aspect van de koude oorlog, die ten doel heeft het Russische vredesoffen sief te neutraliseren". A9 cnJa HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Biosc. „Holiday in Mexico". Concertgeb., 8 uur: Biosc. „Look for the silver lining". Bethel, 7.30 uur: Evange lisatiesamenkomst ZAAMSLAG: Ned. Herv. kerk, 7 uur: Winterlezing. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Biosc. „De Show koningin". BOEKHANDEL TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2