DE VRIJE ZEEUW VERDERE MECHANISATIE IN DE LANDBOU W Marshallhulp en bewapening Rotterdams oorlogswonden helen Landbouw Egalisatiefonds 1951 KERKDIENSTEN Geen wijziging prijsbeleid derde blad Zaterdag 18 November 1950 7e Jaargang No. 1 582 De prijsstelling voor de basisproducten zal in de landbouw zodanig moeten zijn, dat de volbrenging in goed geleide bedrijven lonend kan zijn, aldus Minister Mansholt in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening voor het dienstjaar 1951. In het kader van het landbouwbelang, waarin er naar wordt gestreefd aan de werkers in de landbouw een redelijk bestaan te verschaffen, is het met nood zakelijk, op grond van kostprijscalculaties voor een groot aantal landbouwproducten garantieprijzen moeten worden vastgesteld, mits de bedrijven lonend kunnen worden geëxploiteerd. DE LANDBOUW IN EUROPEES VERBAND, Twee Amerik. onderofficieren in O.-Duitsland vastgehouden Brits-Amerikaanse versterkingen Na 18 November geen schepen mesr ter haringvangst Tabakoogst door brandstichters vernield GROTE SCHADE DOOR DE REGEN. Baron tegen wil en dank Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Echter kan niet met landbouw- technische middelen aan ieder be- bedrijf uitkom-st worden ver schaft Een aantal bedrijven zal steeds'beneden de grens van het sociaal en economisch verant woorde vallen en ook bij de beste bedrijfsvoering voor de onderne mer geen redelijk bestaan ople veren- De kleine boeren moeten een veestapel kunnen aanhouden, die in vergelijking met de beschik bare oppervlakte cultuurgrond groter is dan op de grote bedrij ven. RATIONALISATIE EN ME CHANISATIE. Een delatieve daling van de pro ductiekosten per oper vlak te-een heid wordt mogelijk geacht, ook na de verschillende loonsverho gingen. Van de prijsontwikkeling op de wereldmarkt zal het afhan gen, of dit zal resulteren in een absolute daling der productiekos- COLORADOKEVER EN RATTEN. De Minister deelt de mening, dat de bestrijding van de colbra- dokever krachtig moet worden voortgezet. Het is uitgesloten tot uitroeiing te geraken, maar door de bestrijding is het moge lijk oogstderving te voorkomen. De schatting, dat in ons land jaarlijks voor 30 millioen schade wordt toegebracht door ratten en muizen, is gebaseerd op een bedrag van gemiddeld één cent schade per dag per rat bij een aantal van 6 tot 10 mil lioen ratten in Nederland. In ternationaal wordt aangenomen, dat de rattenbevolking onge veer overeenstemt mat het aan tal inwoners van een land. DOORDRAAIEN VAN TUINBOUWPRODUCTEN. Ten aanzien van de hoeveelheid doorgedraaide groenten kunnen de volgende gegevens worden verstrekt Fijne bladgroenten (zoals spi nazie en sla) 20.100-ton; grove bladgroenten (zoals koolsoorten) en bloemkool 45.100 ton; peul vruchten 14.400 ton; bol-, knol- en wortelgewassen (zoals kroten en peen) 21.800 ton; vruchtgroenten (zoals tomaten en komkommers) 21.800 ton. Van het feit, dat groenten wer den doorgedraaid, ondervonden met name de koudegrondtelers nadeel. Verschillende glaspro. ducten hebben eveneens ernstige moeilijkheden bij de afzet onder vonden. IJMUIDENSE IJSLAND VISSERIJ. Toen gisteren de IJmuidense trawler „Maria van Hattum", die als tweede schip van de IJmui dense vloot naar de wateren rond IJsland was gegaan om daar het geluk te beproeven, dat de vloot in de Noordzee in de steek gaat laten, een besomming maakte van 9900,werd daarmede het ein de van de IJslandvisserij aange kondigd. Reeds eerder is een trawler dit seizoen naar de verre wateren geweest en ook dit schip haalde een zeer lage opbrengst. De ƒ9900,die de „Maria van Hattum" besomde na een reis van bijna drie weken, dekken de on kosten niet eens. Niet alleen dat de visstand rond IJsland slecht is, maar ook het weer is dermate ruw, dat de schippers de netten bijna niet overboord kunnen krijgen. De totale vangst van de „Maria van Hattum" bedroeg 550 kisten vis, waaronder zich 250 kisten kleine schelvis be vond, die in normale omstandig heden door de IJslandboten di rect weer over boord wordt ge gooid. ten. De Minister is van oordeel, dat door verdere rationalisatie en mechanisatie nog veel is te bereiken. Hij is een voorstan der van het coöperatief ge bruik van werktuigen en is voornemens dit systeem te be vorderen, hoewel aandacht moet worden geschonken aan de mo gelijkheden, die het particuliere bedrijfsleven bieden. UITBREIDING VEEVOEDER PRODUCTIE. De veestapel moet worden aan gepast aan de productiemogelijk heden van veevoeder. De veeh°^ der zelf moet de verantwoorde liikheid dragen voor de grootte van zijn veestapel. H°e groter de voederproductie op die bedrijven des te groter de veestapel kan reserves aan veevoeder, waarover de Overheid beschikt, zijn aangelegd om niet al te af hankelijk te zijn van prijsschom- melingen op de wereldmarkt. De laatste jaren is de verbouw van tarwe teruggelopen, waar door voor de broodbloemvoorzie ning in grotere mate moest wor- en overgegaan tot import. Deze import moet geschieden uit de landen met harde valuta. Het oplopen van de prijs van gerst deed verwachten, dat de uit breiding van het gerstareaal m het komende oogstjaar aanzien lijk zou zijn en dat dit een terug gang van het tarweaeraal miet zich zou brengen. Daarom werden twee maatrege len aangekondigd, te weten ver hoging van de tarwerpijs en een inleveringsregeling voor de gerst tegen een zodanige prijs, dat ge acht kan worden, dat de telers een prijs kunnen ontvangen, wel ke in overeenstemming is met de berekeningen van het Landbouw- Economisch Instituut. de drie landen. Bij de, samen werking op het gebied van de landbouw moest er van worden uitgegaan, dat verschillen in lo nen en pachten voorshands blij ven bestaan. Ten aanzien van de integra tie van de landbouw in Europa acht de Minister het tijdstip tot openbaarmaking van zijn gedetailleerde plannen nog niet gekomen. Omtrent de beweegreden, welke hem tot het ontwikkelen van ini tiatief op dit punt hebben ge bracht, deelt de Minister nog mee, dat de economische ontwikkeling na de oorlog en de onmisbare hulpverlening aan Europa in het kader van het Marshall-plan de Europese landen hebben geplaatst voor economische vraagstukken, die alleen in gezamenlijk overleg tot een oplossing zijn te brengen. NIEUWE WETTEN IN VOORBEREIDING. Het ontwerp-Paardenwet heeft de Minister besloten terug te ne men- De bewindsman is niet voornemens verdere stappen te ondernemen tot afschaffing van de op dit gebied nog geldende be zettingsregelingen, aangezien hij op het standpunt staat, dat deze regelingen in het belang zijn van de paardenfokkerij. Een ontwerp van wet inzake uitbetaling van melk naar kwali teit is gereed. Ten aanzien van het ontwerp- Pachtwet deelt de Minister mede, dat het ontwerp in studie is. zijn. De De E.C.A. heeft bekend ge maakt, dat de Ver. Staten de vitale marge" van steun blijven verlenen, welke de Manshall- landen nodig hebben voor de wederopbouw van hun econo misch leven en voor de bewape ning. In het jongste overzicht zegt de E.C.A., dat West-Europa zijn herstel moet handhaven en con solideren met het oog op ver sterkte communistische agres sie". In de komende periode zal het economisch leven in de deel nemende landen een zwaardere last te dragen krijgen. ,,De economische basis, waar op de veiligheid van West-Europa berust, moet worden vergroot teneinde de productie voor mili taire doeleinden te verzekeren zo wordt in het rapport opge merkt. Tot ondersteuning van de mi litaire kracht zijn volgens het rapport grdtere vervoersmoge lijkheden en grotere staalpro- ductie, meer electrische kracht stroom, petroleumproducten, ko len, textiel en voedsel nodig. Wanneer de militaire uitgaven groter worden, zal de druk tot beperking van niet-militair ver bruik en investering toenemen. Europa dient ook maatregelen te nemen tot liberalisatie van de handel, coördinatie van belas ting- en monetaire politiek in de verschillende landen en tevens andere stappen te doen om de economische programma s op el kander af te stemmen". Er zal niet alleen behoefte be staan de schaarse hulpbronnen goed te beheren, maar het be reiken van de vereiste niveaux van militaire en burgerlijke pro ductie zal afhankelijk zijn van de grootst mogelijke vrijheid van beweging binnen West-Europa van goederen, kapitaal en per sonen". Omtrent de samenwerking in Benelux-verband deelt Minister Mansholt mede, dat van Belgische zijde herhaaldelijk is vastgesteld, dat een vrij ruilverkeer in agra rische producten eerst mogelijk zou zijn, nadat ook het niveau van lonen en pachtprijzen in de drie landen gelijk is. Deze stelling gaat de grenzen van hetgeen met betrekking tot de landbouw kan worden afge sproken verre te buiten. Zij raakt bet gehele loon- en prijsbeleid in Naar in het Verslag der Twee de Kamer over het Landbouw- egalisatiefonds voor het dienst jaar 1951 tot uiting komt, waren verschillende leden van oordeel, dat het fonds zo goed als geheel een consumentenfonds is gewor den. Daarom moet het worden los gemaakt van de landbouw. Deze mag niet de dupe worden van de loon- en prijsregelingen van de Regering. Wil men bepnalde producten subsidiëren, laat men dit dan doen uit 's Rijks kas. Vele andere leden van oordeel, dat een egalisatiefonds onmisbaar is voor het voeren van een sta biele prijspolitiek. Zowel produ cent als consument zijn daarbij gebaat. Verscheidene leden wezen er op, dat het nadelig saldo op de aan- en verkoop van ingevoerde zaden, oliën en vetten thans op 107 mil lioen is geraamd als gevolg van een verhoogde subsidie op mar garine. Hoe zal er zodoende ooit weer een redelijk boterverbruik in Nederland kunnen ontstaan, in dien de export van dat artikel eens moeilijk wordt? Vele leden vreesden, dat het boterverbruik nog zou verminde ren indien de margarinepfijs werd verhoogd- De meeste gezinnen kunnen imlmers slechts een be paald bedrag aan vetten besteden, waardoor zij genoodzaakt zijn het gebruik van de duurdere boter nog verder 'te beperken. EEN GEVAARLIJKE VERGISSING. De heer V. M. uit Santpoort, die sedert kort met verlof uit Afrika in Nederland vertoeft, werd gisteren te 's-Gravenhage het slachtoffer van zijn eigen vergissing. In een zware regenbui reed hij met zijn Ford-auto van de Jacob Catsstraat naar de Zuidwal. In de veronderstelling dat het water van de Zuidwal een geasphal- teerd wegdek was, reed hij par does de gracht in. Door het ver breken van het achterraampje vist M. uit de wagen te komen m toegeschoten voorbijgangers taalden de onfortuinlijke drenke- ing uit het water. De auto is la- ,er door een kraanwagen op het lioge gebracht. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger heeft mee gedeeld, dat in Oost-Duitsland op 7 November twee Amerikaanse onder-officieren zijn aangehou den toen zij de zone binnengin gen bij het uitoefenèn van hun functie als leden van een Amer.- Russische verbindingsgroep. Voor hun reis was tevoren toestemming van de Russische autoriteiten verkregen. Voor de aanhouding is geen reden opge geven. De eerste Britse en Amerikaan se troepenversterkingen sinds he te New York genomen besluit on West-Berlijn „tot elke prijs" t. houden, zijn Donderdag te Bei lijn aangekomen. Met een speciale trem kwan een detachement Britse tanktroe pen met tien ,,Comet"-tanks van 34 ton, terwijl een andere trein de staf van het hoofdkwartier en een groep kwartiermakers van het zesde Amerikaanse infante- rie-regiment bracht. De afzet van gezouten harmg wordt onder meer door de geringe exportmogelijkheden bemoeilijKt, zo deelt men ons van de zijde van bet Ministerie van Landbouw- Visserij en Voedselvoorziening mede. Er moet dan ook worden gevreesd, dat voor de nog aan te- voeren gezouten haring geen af zet zal worden gevonden. In verband hiermede heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten bepaald, dat met ingang van heden 18 November 1950 verboden is vis sersvaartuigen ter zoute ha ringvangst te doen uitvoeren. Gedurende 14 dagen na deze da tum is het nog toegestaan ge zouten haring of gekaakte ha ring in Nederland aan te voe ren. Het sluiten van de haringteelt 1950 heeft geen betrekking op de aanvoer van verse haring. Had de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanvanke lijk bezwaren tegen deze beëin diging van de zoutharingvangst, thans zijn deze bezwaren, nadat gebleken is, dat tussen reders en unieverkeer, de vertegenwoor digster van de werknemers, over eenstemming over deze maatregel is bereikt, weggevallen. VERGIFTIGINGSZAAK TE NIJMEGEN. De Officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank eiste acht jaar gevangenisstraf tegen de 37- jarige arbeider C. J. W. te Nij megen wegens poging tot ve^if- tiging van zijn vrouw in Februari j.l. Het huwelijk was niet gé lukkig. W. had een verhouding met een andere vrouw, maar was na enige maanden afwezigheid weer bij zijn vrouw teruggekeerd. Deze werd daarop ziek en moest in het ziekenhuis worden opge nomen. De vrouw had een brief van de de man aan zijn vriendin gevon den, waarin o.a. was geschreven: „Als dat zo door gaat, leeft ze niet lang meer". Aan een zuster van zijn vrouw had verdachte ge zegd: „Maar toch gaat ze kapot" Deze zuster was met de brief naar de politie gegaan. De vrouw verklaarde, dat zij vóór haar ziekte muizentarwe in huis had gehad. Een deskundige zeide, dat tallium tot vergiftiging kan lei den, indien regelmatig met kleine hoeveelheden toegediend. De Officier citeerde nog enkele passages uit de brief en zeide, dat hij overtuigd was van ver- dachte's schuld. Dank zij het in grijpen van de artsen is het slachtoffer in het leven gehou den. De verdediger achtte de brief als bewijs vrij zwak en vroeg vrijspraak. De door het bombardement van Mei 1940 in Rotterdam geslagen wonde heelt zeer langzaam. Nog steeds lopen de schattingen over de tijdsduur, die verlopen zal voor de puinvlakte geheel be bouwd is, uiteen. Zij variëren van 10 jaar tot 50 jaar. Wel is waar wordt er in de binnenstad gebouwd en verrijzen grote com plexen, maar als men die beziet op de open vlakte, zet dat maar weinig zoden aan de dijk- Het ziet er naar uit, dat bin nenkort op grote schaal enige projecten zullen worden opgezet, waardoor in het hart van de stad een aaneengesloten bebouwing wordt opgetrokken. Het zou het gedeelte Coolsin-gel, Hoogstraat en Korte Hoogstraat betreffen Aan de Coolsingel tussen het Beursgebouw en de Erasmusflat is men begonnen met de bouw van een pand voor de Firma C. en A. Brenninkmeijer. In de Spinhuisstraat zullen aansluiten op het gebouw van C. en A., Magazijn Nederland en de Hema, terwijl de zijde van de Kort Hoogstraat door kleine win kels, waarboven woonlagen, worden gecompleteerd. Aan de Oostelijke zijde van de Korte Hoogstraat wil men hoge flat woningen bouwen met daaronder eveneens winkels en aansluitend hierop aan de Hoogstraat recht tegenover het nieuwe warenhuis van Vroom en Dreesman drie grote winkelpanden. Twee daar van (Peek en Cloppenburg en Lampe) zou men eind 1952 vol tooid willen zien. Zodoende wordt Rotterdam op de oude plaats een gedegen win kelcentrum rijk en zal binnen afzienbare tijd een gedeelte van de vroegere kilometer-winkel straat de Hoogstraat zijn her rezen. AANKOMST TROEPENSCHIP „AMARAPOORA". Het troepenschip ,,Amarapoo- ra" wordt in de morgenuren van Zondag 19 November a.s. met repatriëerende militairen uit In donesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping van de opva renden zal onvoorziene om standigheden voorbehouden Zondag 19 November des mid dags te 15 00 uur beginnen in de haven van Rotterdam. TWEE KINDEREN VIELEN IN EEN PUT. Woensdagavond zijn te Groes- beek twee kinderen in een zeven tien meter diepe put gevallen. Het zevenjarige zoontje van de heer L. is aan de bekomen verwondingen overleden. De vierjarige T. H. uit Wyler (Duitsland) was met zijn vriendje aan het spelen bij een ouderwetse waterput. Hij klom door een nau we opening in de houten achter wand en de andere knaap volgde hem. Beiden vielen toen in de put, die niet meer wordt gebruikt en droog was. Door middel van een touw heeft men de kinderen naar boven ge haald. De zevenjarige knaap had een beenbreuk, een hersenschud ding en een diepe halswond. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Nijmegen overge bracht, waar hij later is overleden. - Tussen 1 Januari en 31 October 1950 hebben de Sowjet- Russische bezettingsautoriteiten 236 Oostenrijkers gearrsteerd. Van 67 dezer weet de Oosten rijkse politie reden van arrestatie noch verblijfplaats- De andere 169 werden later vrijgelaten. Ongeveer 80 van de totale tabaksoogst in Resuki (Java's Oostpunt) is door brandstichters vernield. Na de reeds vermelde branden in de voorgaande dagen zijn in de nacht van 14 op 15 Nov. weer tientallen droogschuren, waarvan de meeste met tabak waren gevuld, in vlammen opge gaan. Van de 480 droogschuren in het Besukische zijn er 400 ver brand. Volgens een schatting be draagt de schade 30 millioen rupiah aan tabak en 10 millioen aan de schuren. Op verschillen de plaatsen heeft men rampok- kers gezien die helmen droegen, waarop het embleem van de sik kel en de hamer was geschilderd. Op verschillende plaatsen in het gebied van Maesan zijn be kendmakingen aangeplakt, on dertekend door de Partai Kom- munis Indonesia, waarin de be volking met de dood wordt be- dreid, als zij bamboe of hout aan de ondernemingen levert. Vol gens de plaatselijke dagbladen zouden 7 Indonesiërs zijn ver moord, omdat zij met Nederlan ders zouden hebben samenge werkt. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP. Te Schiermerhom werd de 71 jarige belastingconsulent A. Roos uit Stompetoren door een vracht wagen aangereden en op slag ge dood. De chauffeur van de auto, treft geen schuld. ONGELUK IN STAATSMIJN MAURITS. In een breukpijler op de 391-me- terverdieping van de Staatsmijn Maurits geraakte eergisteren door to nog toe onopgehelderde oorzaak de 24-jarige ongehuwde postsleper H. II. Vogels uit Maasbracht be kneld tussen de ketting en 't keer- wiel van een stuwschjjfgoot. Hij liep daarbij zodanige verwondingen op, dat hij kort na 't ongeval over leed. Door de grote regenval van de laatste tijd staan er in de Noord- Oostpolder nog honderden hectaren suikerbieten en aardappelen onder water. Het is voor de pachters onmoge lijk met machines of arbeiders, die tot de knieën toe in de klei zakken, het land te bewerken. Voor de pachters levert dit grote schade op. Het suikergehalte van de gerooide bieten is zeer laag. ZATERDAG 18 NOVEMBER. Ned. Ilerv. Kerk- Schoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 19 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. de heer C. H. Heij- boer, van Zaamslag; 2.30 u. Ds. Sebestyén. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 u. Ds- A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel, bed. H. Doop. Philippine: 2-30 u. Ds. J. van de Graaff. Dankstond voor 't gewas. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Dankstond voor 't gewas. Sluiskil: 10 u. Ds. Joh. W. Star- renburg, bev. Diaken; 2.30 u- Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. van der Vlugt; 2.30 u. Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma; 2.30 u. de heer C. H. Heijboer. Othene: 7 u. Ds- J. Scholten, van Terneuzen. Aardenburg: 10.30 u. cand. P. E Ch. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale- Biervliet: 10 u. de heer P. de Vis ser; 6 u. Ds. H. C. P. M. Wie bosch. Breskens: 10 u. Ds. J. H. van Beusekom, dankdienst voor het gewas; 6-30 u. Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 6 u. Ds. A. C. W. ten Cate. Hoofdplaat: 2 u. Ds. J. H. van Beusekom. Dankdienst voor het gewas. St. Kruis: 9 u- cand. P. E. Ch. Blom. Nieuwvliet: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Oostburg; 10 u. Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 u. Ds. A. C. W. ten Cate- Schoondijke: 10 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. L. Doorn. Bed. H. Avondmaal. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijlman Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds- H. Pest man. Hoek: 10 en 2.30 u. cand. C. Klap wijk, van Den Haag. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Ritsema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D-K.O.) Terneuzen: 10.30 en 3 u. Ds. Ten Hove. Hoek: 10.30 en 2.30 u. Stud- G. Zomer, van Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. lees- dienst. Gereformeerde Gemeente. 9.30, 2 en 6 u. Lees- WOONHUIS DOOR BRAND VERWOEST. Een felle brand heeft in korte tijd een uit hout opgetrokken woonhuis te Westzaan vrijwel ge heel in de as gelegd. Een deel van het huisraad kon worden ge red. Een wonderlijke geschiedenis. door B, J. TEN WESEPE. 52) (Nadruk verboden) (Slot). Dit had hij aan de dokter ver teld en toen de echte baron nog steeds onwillig bleek om aan hur. eisen te voldoen, besloot men Jan Houtzagers te overvallen en mee te nemen naar de Emmalaan. De tik op Jan z'n hoofd was echter dusdanig hard aangekomen, dat hij dagenlang tussen leven en dood zweefde en aangezien de bende aan een dode dubbelgan ger niets had, werd hij met alle mogelijke zorg verpleegd Het plan, om Jan te suggereren dat hij baron was, ging uit van de dokter en hij was er vast van overtuigd, als iedereen dit maai prompt deed, Jan vanzelf zou gaan geloven, dat hij inderdaad baron Horst was, temeer, omdat men gezorgd had voor de ver wisseling van de verlovingsring, de foto's en de truc van Jetje, die in Jan onmiddellijk haar adelijke verloofde zag. Jammer genoeg werd Jet Pink nooit ge grepen. Waarschijnlijk had ze op de een of andere wijze lont ge roken, zodat ze zich niet meer vertoonde en voor de zoveelste maal ontkwam ze aan de greep /an de justitie. Jan Houtzagers werd op he: Westeinde weer in genade aan genomen en nadat hij verklaard ïad meteen voorgoed te zijn ge lezen van zijn kaartzucht. ant woordde Pop, hem innig aankij kend, dat er nu niets meer in de weg stond om te trouwen, temeer, jmdat Jan een positie kreeg bij le baron, die voor hem een aan zienlijke salarisverhoging bete kende. Kees verging het evenzo. Toen rr.en de laatste arrestant op het loofdbureau had afgeleverd, zei ie inspecteur lachend: „Nou 3rouwer, je wordt bedankt. Maar langezien de bakker daarvoor zelfs geen broodje geeft en ik wel wat in je zie, zal ik je een goede raad geven: schrijf een sollicita tiebrief voor politie-agent. Ik ge loof wel, dat jij uil hot hout ge sneden bent, dat goede politie mannen oplevert. En ik neem aan, dat je er wel zin in zult hebben, nietwaar?" Kees was enthousiast. ,,Ik doe het vanavond nog," verzekerde hij- De volgende morgen ging hij naar de Tintorettostraat. Op 109 belde hij en alsof het meisje hem verwachtte, zelf deed ze de deur open. „Kom binnen," nodigde ze hem lachend uit, ,,en vertel me wat. want ik zie aan je gezicht, dat het drama opgelost is, niet?" Kees zat weldra in een gezellige zitkamer met een kop koffie en een geweldig stuk cake en ver telde, wat er gebeurd was, sinds hij van haar Jan's brief had ont vangen. En de morgen was omge vlogen, voor de beide jongelieden er erg in hadden. „Jammer," zei Kees, ,,ik moet om half één al in dienst. Maar ik heb gesolliciteerd bij de politie en maak een goeie kans." „Dan wens ik je veel succes.' „Ja," zei Kees dralend- „En nou nog wat. In Jan's brief stond iets over 'n beloning voor degene die de brief zou doorgeven. Jan zei, dat ik je de beloning maai moest geven. Het is misschien ge vaarlijk, want ik loop het risico, dat ik een fikse draai om mijn oren krijg. Maar dat zal ik maar op wagen." En voor Annie er erg ;n had, voelde ze zijn armen om haar heen en zijn lippen op de hare. Tot zijn grote blijdschap bleef de oorvijg uit en daarom kuste hij haar nog eens en nog eens Vier weken later was er twee dagen achtereen feest. Op de ene dag trouwden Jan en Pop, ter wijl de volgende avond het ver lovingsfeest van Kees en Annie gevierd werd. De baron was op beide feesten aanwezig en zei alleen op de avond van de brui loft: „Wat jammer, dat ik me niet precies gekleed heb als mijn nieuwe secretaris, die vandaag trouwt. Want dan had ik mis schien de kans, dat de bruid per vergissing mij, inplaats van haar man kuste EINDE Terneuzen: dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A- de Reuver- Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u- H.H. Missen. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7-45, 9 en 10.30 u H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H H- Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. las van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen, tandstraat: 7,30 en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8-30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen komsten in de zaal 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. MAANBAG 20 NOVEMBER. Ned. Ilerv. Kerk. Zaamslag: 7 u. Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Winterlezing. Colijnsplaat.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 9