DE PYRAMIDEN VAN STALIN Millioenen dwangarbeiders in Rusland Nachtjagers voor Nederland Iets over de Salzburgse emigranten in Groede en omstreken Omzetbelasting sigaren en sigaretten ZIEKE DIEREN EN ZIEKE MENSEN r Maar wanneer komen zij? TWEEDE BLAD Zaterdag 18 November 1950 7e Jaargang No. 1582 In het oude Egypte lieten de Pharao's pyramiden bouwen, die nog na veertig eeuwen getuigen van macht en grootheid. Ze waren het werk van millioe nen dwangarbeiders, die onder verschrikkelijke om standigheden deze machtige bouwwerken hebben voltooid- In de Sovjet-Unie worden eveneens gewel dige werken tot stand gebracht door millioenen dwangarbeiders onder de knoet van meedogenloze aandrijvers- Men noemt deze werken dan ook niet zonder reden „de pyramiden van Stalin Nederland krijgt nachtjagers, de Meteor II. Fokker wil ze in licentie bouwen en dat zal zo moeilijk niet zijn met de ervaring van de Amsterdamse fabriek. Dit product van de Glosterindustrie in Engeland is uitstekend, zij het ook, dat de prestatie van de jager niet meer tot de indrukwekkendste behoort van de Anglo-Amerikaanse vliegtuigbouwers. Vooral in Amerika z\jn thans projecten in uitwerking, welke een belangrijk sneller type dan de Meteor opleveren. Dat die straaljager van Gloster verouderd zou zijn is een bewering die geen enkele deskundige voor zijn rekening zou willen nemen, zeker niet, wanneer wij dit toestel gaan vergelijken met wat de Russen op het ogenblik in de lucht brengen. Amerikaanse commentaar Russisch protest over vliegtuigincident op UIT HET VERLEDEN Het was in het jaar 1731. In Salzburg was het zeer onrustig. De aanhangers van Luther hadden er geen leven meer. Zij werden wreed vervolgd. Nog in ge noemd jaar verdreef de aartshertog dertigduizend Hervormde onderdanen uit zijn gebied. Bekend is, dat er ongeveer acht honderd van deze bannelingen in het Vrije van Sluis kwamen wonen, doch slechts voor enkele maanden. Wesi-Duitse {taalproductie verhoogd Onrustig, gej aagd t Wij zijn er zó gewend om, wanneer er van „gezond heidszorg", „hygiëne" enz. sprake is, daarbij aan de werkzaamheid van de arts te denken, huisarts- gein eente-arts of specialist, dat wij er licht toe komen de belangrijke rol te onderschatten, die de dierenarts voor de gezondheid van de mens vervult. Naarmate de geneeskundige onderzoekingsmethoden en spe ciaal de bacteriologie zich hebben ontwikkeld, komt men steeds meer tot het inzicht, dat vele ziekten waaraan het mensdom lijdt, afkomstig zijn van onze huisdieren. DE BOUW VAN SCHOLEN IN 1951 Verstoorde redevoering van Niemoeller DE VRIJE ZEEUW Als de Sowjet-propaganda het j kracht-centrales en de kanalen doet voorkomen alsof de politiek betreft, deze zouden reeds in 1956 en 1957 gereed moeten komen. De beide electrische krachtwer- ken aan de Wolga moeten vol gens officiële berekeningen niet minder dan 20 milliard kilowatt uur per jaar kunnen leveren. Dit zou een wereldrecord betekenen. Het zou ook voor de opbouw van de industrie van een gebied, gro ter dan West-Duitsland, alsmede voor de ontginning van 130.000 van Rusland in tegenstelling tot die van de Westerse mogendhe den slechts op vredelievende doeleinden is gericht beroept zij aich steeds op de grote werken, die in Rusland ter hand worden genomen. Zo werden in verleden jaar plannen gepubliceerd, die de be bossing van de Zuidelijke step- pen-gebieden aankondigden. En kele weken geleden werden de projecten bekend gemaakt voor de bouw van nieuwe electrische krachtcentrales aan de Wolga en aan de Djnepr, alsmede het plan voor het graven van een kanaal door de Westtoerkmenische zout- woestijn en voorts nog een reeks van Regeringsbesluiten over de aanleg van bevloeiingswerken, die duizenden vierkante kilometers onvruchtbaar gebied tot bouw grond zullen maken. De Sowjet- pers staat vol van deze plannen. Ook in de z.g. volksdemocratische landen en in de Communistische pers der Westerse landen worden deze plannen bewonderd en ge prezen, alsof ze reeds van het pa pier der Regerings-decreten in werkelijkheid zijn overgegaan! Dit leidt er toe, dat de niet- Communistische lezer deze aan kondigingen niet ernstig neemt. Dit is in zoverre verkeerd, dat hij uit het oog verliest, dat een Regeringssysteem als in de Sowjet-Unie inderdaad de mo gelijkheden bezit om dergelijke gigantische bouwwerken tot uitvoering te brengen en dat ook reeds en aantal projecten van deze soort tot uitvoering bracht. We noemen bijv. de Toerkmenisch-Siberische spoor weg (Turksib), het kanaal van Moskou naar de Wolga en het nog grotere van de Newa naar de Witte Zee. Wie de kosten van zulke wer ken niet volgens normale volks huishoudkundige principes be hoeft te berekenen wie bereid is daarvoor de gezondheid en het leven van millioenen dwangarbei ders op te offeren, wie daarbij op •nontsloten gebieden kan werken, aoals die in het grootste deel van West-Europa helemaal niet meer bestaan, die kan werken tot stand hrengen, welke in landen met een hogere economische en sociale structuur slechts bij uitzondering in een dergel ij ko omvang mogelijk ajjn. Het tijdperk van Stalin zal zichtbare prestaties van monu mentale omvang achterlaten, zo verkondigt de Sowjet-propagan da. Ze levert daarmee bewust of onbewust een aanduiding van het economische en cultuur-histori sche stadium, waarin zich het huidige Rusland bevindt. Het is in menig opzicht, speciaal wat zijn bepalingen van het recht van de werker betreft, te vergelijken met Egypte ten tijde van de py- ramidenbouw of met China ten tijde van de bouw van de Grote Muuren, of ook met het histori sche Rusland zelf ten tijde van de stichting van St- Petersburg, dit waren eveneens geweldige werken, die althans gedeeltelijk door onvrije arbeiders werden tot stand gebracht. PLANNEN, MAAR NOG GEEN WERKELIJKHEID. De beschavende invloed van deze nieuwe reusachtige werken kan inderdaad de vergelijking met die vroegere werken door- 1 staan. Maar de bebossingsplannen, die berekend zijn over tiental len van jaren en die niet slechts uitgestrekte steppen tot vrucht bare bodem moeten maken, maar ook berekend zijn om het klimaat van een gebied ter grootte van het huidige Euro pese Rusland ingrijpend te wij zigen moeten nog werkelijkheid worden! De uitslag moet wor den afgewachB- Wat echter de electrische 15 JAAR VOOR MOORD. De Amsterdamse rechtbank heeft de 23-jarige H. B. uit Haar lem, die op 6 Mei j.l. een 20-jarige verpleegster van het Diacones- senhuis te Naarden met een mes steek in de hals van het leven beroofde, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijftien jaar. Veertien dagen geleden eiste de Officier van Justitie twintig jaar. vierkante kilometer toekomstige landbouw- en tuinbouwgrond van ontzaglijke betekenis zijn. Het kanaal van de rivier Amoe- Darja, die thans in het Aral meer uitmondt naar de Kaspische Zee, is berekend op een lengte van 1100 km en zal met zijn zoetwa ter 80.000 vierkante kilometer zoutwoestijn in weideland, ka- toenvelden, bos en wijnbergen veranderen Een fata-morga- na? Er zijn in de Sowjet-Unie ook omvangrijke nieuwe bouwwerken, waarvan de Moskouse pers slechts heel zelden en dan nog alleen maar bij wijze van aanduiding spreekt omdat ze niet de „vreed zame, productieve opbouw", maar „de verdediging van het Socialis tische vaderland" dienen. In geen land ter wereld is de verhouding tussen oorlogs- en vredesproductie zozeer aan iedere informatieve mogelijkheid ont trokken als in de Sowjet-Unie. Vandaar dat de beschaafde mensheid niet geestdriftig, maar met vrees de weinige bijzonder heden van de groei van de pyra miden van Stalin verneemt. STEEKPARTIJ. In hel Gemeentelijk Verzorgings huis te 's-Gravenhage is 't Woens dagavond tot een steekpartij geko men, waarbij de 62-jarige portier G. J. van M. zodanige verwondin gen opliep, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen en hem nog geen verhoor kon worden af genomen. De 69-jarige P. S., die in het huis woont, kwam onder invloed van drank thuis. Hij ging direct naar zijn bed. De portier kwam hem daar op zoeken en zeide, dat hij zich ge noodzaakt zag rapport over het ge drag van S. uit te brengen. Vele uren later, te circa 11 uur, zocht P. S. de portier op en ging hem daar met een zakmes te lijt. Hij bracht zijn slachtoffer 5 steek wonden aan hét hoofd en in de auik toe. Op het geschreeuw schoten huis genoten toe. Van M. werd naar het ziekenhuis vervoerd. P. S. is door de politie opgehaald. Hij zal voor de Officier van Justitie worden ge leid. Een Amerikaans straalvlieg tuig is in de nabijheid van Frankfort een Sovjet-Russisch passagiersvliegtuig tot op 170 meter genaderd om de identiteit ervan vast te stellen, omdat het Sovjet-Russische vliegtuig geen richting en hoogte had opge geven. Dit is gisteren door een woordvoerder van het hoofd kwartier der Amerikaanse lucht macht te Frankfort verklaard. De woordvoerder zeide dit in een commentaar op het Sovjet- Russische protest over een „aan val" van 'n Amerikaanse straal jager op het Sovjet-Russische vliegtuig, waarin Maurice Tho- rez werd vervoerd. Volgens de woordvoerder had het Sovjet-Russische vliegtuig contact moeten opnemen met het controlehoofdkwartier van de luchtzone, waarin het zich be vond, om instructies over rich ting en hoogte te vragen. De Amerikaanse straaljager naderde het Sovjet-Russische vliegtuig tot bp 170 meter (500 voet) in overeenstemming met dé" internatidijale veiligheidsbe- ingen voor (het luchtverkeer, us de woordvoerder, n het Rusasche protest was klaard, dat' de Amerikaanse aaljagèr Hpt Sovjet-vliegtuig tot op 10 meter was genaderd en het een tweede keer opnieuw tot zeer dichtbij naderde. Interessant is een van de laat ste ervaringen op Korea, waar Amerikaanse Mustangs reeds tweemaal een ontmoeting hebben gehad met de zeer modern ge achte Miggstraaljager van de Russen. Dit product van de heren Mikoyan en Goeretsjef (let op de samenstelling van de naam van het type: Migg!) wordt als een der snelste jagers van de Rode Luchtmacht beschouwd. Zij waren stellig van Mantsjoerijse vliegvelden opgestegen, toen zij de strijd moesten aanbinden met patrouillerende Mustangs. Nu is die Mustang geen straaljager, zodat de Amerikanen met trots konden rapporteren de vijand op de vlucht te hebben gedreven zonder eigen verliezen- Dit wordt met recht een indrukwekkende prestatie geacht tegen het Rus sische materieel: het luchtge vecht duurde langer dan een uur, zodat men ruimschoots de gelegenheid had elkaar te toet sen. Het is wat voorbarig om te zeggen, dat de technische presta tie van de Gloster-Meteor tegen over een Russische jager die van de betrekkelijk langzame Mus tang zal overtreffen, maar in deze stelling zit toch een kern van waarheid. In elk geval zul len wij het met die Meteor best kunnen stellen. De nachtjager hebben wij hard nodig, want dat onderdeel van onze luchtmacht Is bepaald slecht verzorgd. De nieuwe commandant van onze Legerluchtmacht heeft dan ook terstond dit vraagstuk aan gepakt en eerstdaags kan men de ondertekening van de over eenkomst tusen de staat en Fok ker voor de fabricatie van nacht- jagers verwachten. De vraag blijft, wanneer deze jagers gele verd kunnen worden. Wij ver moeden, dat dit tijdstip in 1953 zal vallen. In elk geval zullen wij het nog twee jaar zonder nacht jagers moeten stellen en dit vacuum lijkt wel wat onveilig. Is er niet iets op korte termijn te leveren? Ja zeker, en dat wordt ook ge daan! Wij wachten Thunderjets af, een voortreffelijk Amerikaans vliegtuig, waarop momenteel vele Nederlandse leerling-vliegers in Texas worden getraind. Zij zul len terugkeren als ervaren „jet vliegers" en de Nederlandse luchtmacht zal trots op hen zijn, want zij zullen weer aan nieuwe jongeren het „vak" moeten leren. Toch blijven de aantallen, zo wel van vliegers als van toestel len, uitermate gering. Het is vrij wel niets wat wij hebben en alle plannen zijn op lange termijn ge steld. Laten wij hopen, dat ons de tijd gegeven zal zijn om dit letterlijk en figuurlijk luchtledig- boven-ons te kunnen veranderen. Vliegtuigen moeten wij hebben, het is een levensbelang. En als wij dan tot onze vreugde lezen, dat wij nachtjagers kunnen ver wachten. dan is het zo teleurstel lend om de werkelijkheid te ken nen, dat dit productieproces nog een paar jaar zal duren alvorens de jachtvliegtuigen, die onze ste den bij nacht en ook in slecht weer moeten verdedigen, uit de hangars van de Fokker gerold kunnen worden. Het tempo van productie is niet te versnellen. Zelfs wanneer er nog millioenen in de Fokker-fabriek gestoken zouden worden, zou men er geen jaar mee winnen. De drie geallieerde Hoge Com missarissen hebben een overeen komst gesloten inzake de voor waarden, waaronder de Duitse staalfabrieken vergunning zullen krijgen het jaarlijkse productie- peil van 11 millioen te overschrij den. Dit surplus zat uitsluitend wor den gebruikt voor de behoeften van de Europese verdediging. De West-Duitse republiek wordt ge maehtigd de jaarlijkse productie tot 13 millioen 500.000 ton op te voeren. Misnoegd verlieten zij deze streken en slechts twee honderd van hen bleven in Groede en de omstreken er van wonen. Aan deze personen nu heeft de Lutherse gemeente van die plaats haar oorsprong te danken. Lange tijd is men van mening gefeest, dat de Salzburgers deze streken weer verlieten, omdat zij slecht behandeld werden. Een andere mening is, dat de banne_ lingen het mislukken van hun immigratie aan zichzelf hadden te wijten. Honderd jaar geleden heeft Dr. P. de Kok zich in deze ma terie verdiept. Uit het archief van de heerlijkheid van Nieuw, vliet en uit dat van Sluis haalde hij voor dit onderzoek verschei, dene gegevens. Zijn indrukken geven we hieronder in het kort weer. Het College van den Vrije van Sluis had zelf aan de Staten van Zeeland om bannelingen ge. vraagd, deels om de genegenheid die hier bestond voor de Salz burgers, deels omdat het Het Vrije ontbrak aan „goede en be. kwame" inwoners- Zij zouden hier een goede verzorging genie, ten: vrije huisvesting en vrije kost gedurende de eerste maan. den. Men zou hen van bedden, kleren, meubelen en nog andere benodigdheden voorzien, kortom, men was bereid hen als broeders te ontvangen. Voor een predikant, die de bannelingen in hun eigen taal toesprak, zou gezorgd worden. Om de kosten van vestiging te bestrijden, zouden in de ge meenten collecten gehouden worden. Ook werd gedacht aan hoofdelijke omslag. Er was dus geestdrift voor de zaak. Zoals reeds werd gezegd, was het niet alleen de naastenliefde, die de Salzburgers hierheen riep, doch ook het eigenbelang van de bewoners vaft het Vrije sprak een woordje mee. Er was namelijk een eigenaar, dig verschijnsel te constateren. Het Vrije van Sluis was de laatste jaren ontvolkt en beroofd van ijverige ingezetenen. Deels door grote sterfte- En wat merkwaardig was: Vele boerenzonen volgden hun vader niet meer op en gingen zelfs geheel uit het boerenbe. viel niet bepaald mee- De groep zag er zeer armoedig uit waren veel kinderen, gebrekkt- gen en ouden van dagen bij. De meeste personen zagen er zeer onzindelijk uit. Sommigen leden, aan een stinkende, besmettelijke huidziekte. Niettegenstaande zij feestelijk ingehaald werden, legden de Salzburgers al gauw ontevreden heid aan de dag. Zij klaagden er over, dat zij spek moesten eten. Zij hadden er op gerekend, dat men aanstonds huizen voor hen zou bouwen en dat zij dicht bij elkaar mochten wonen. Zij waren van mening, dat één predikant op zo'n uitgestrekt ge bied te weinig was. Ook dach ten zij, dat de persoon, die hun belangen behartigde, vertrokken was. Het Vrije van Sluis deed wat het kon- Een Lutherse predikant uit Walcheren zou dominee Fischer komen assisteren. Wat de woningen betreft, ledig staande huizen werden hersteld en bewoonbaar gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat het moeilijk den een lange, moeilijke reis en j was aan de wens, tot het b?j kwamen pas op 9 Maart te Nieu. elkaar wonen, gehoor te geven, werhaven bij Breskens aan. Zij Immers, de boeren wilden de hadden vier schoolmeesters bij bannelingen zo veel mogelijk op zich. |of bij hun boerderijen hebben, Het gezelschap werd hartelijk I verwelkomd. De eerste indruk (Wordt vervolgd.) drijf. Zij gingen varen of gingen naar de steden- Het verval kwam zo ver, dat men haast geen pachters voor de hofsteden kon vinden, zelfs dan nog niet, als de boeren zelf voor de toekomstige pachter ge reedschappen en beestiaal aan. schaften. Ook waren er weinig landarbeiders in die tijd. Zowel s winters als 's zomers moest het landwerk verricht worden door vreemdelingen, die 's Maan. dags uit Vlaanderen kwamen met eten bij zich voor de gehele week en 's Zaterdags met hun verdiend geld naar huis terug keerden. 29 November 1732 verlieten de bannelingen Salzburg. Zij had. Mtjnhirdt's Zenuwtabletten iterken en kalmeren Uw zenuwen. In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de wijziging van de Omzetbelasting op sigaren en sigaretten onderschrijven ver scheidene leden de mening, dat de voorgestelde maatregel de siga- renindustrie weinig verlichting zal schenken en dat de Regering in de toekomst de vraag zal die nen te overwegen, of de accijns op sigaren dient te worden ver laagd. Sommige leden hadden verno men, dat het verbruik van siga retten in bet tijdvak Januari tot en met September '50 in de prijs klassen tot 90 cent per 20 stuks heeft belopen 5.337.000.000 stuks en boven 90 cent circa 887.000.000 stuks. Het voordeel uit de voorgestel de verhoging van de Omzetbelas ting voor sigaretten boven 90 cent zal bij een verbruik als hier bedoeld f 1.211.081 bedragen. In de praktijk zal dit bedrag nog kleiner wordjen, omdat de Zo iets is vooral mogelijk, wan neer die ziekten in groten getale bij dieren voorkomen en wanneer de mogelijkheid van infectie groot genoeg is. Daardoor zijn perso nen, die veel met bepaalde dier soorten in contact komen, er in hoge mate aan blootgesteld. De infectie kan plaats hebben door direct contact, door de voeding, zelden via de luchtwegen. Bij sommige infectie-ziekten van mensen, welke van dieren af komstig zijn, ontstaat een geheel ander ziektebeeld, wanneer n.l. de parasiet bij de mens zich in een ander stadium van ontwikkeling bevindt dan bij het dier. Ook is het mogelijk dat het dier zelf geen ziekteverschijnselen vertoont, maar wel in staat is de mens met smetstoffen, die het bij zich draagt, te infecteren. Het aantal van deze ziekten is zeer groot. Sommige zijn niet van zó grote betekenis, omdat ze betrekkelijk zelden voorkomen- Andere zijn algemeen bekend^ zoals miltvuur, hondsdolheid, mond- en klauwzeer en trichinose. Verder de door bacteriën veroor zaakte infecties, zoals de runder- tuberculose en de vleesvergifti ging (paratyphus), die ziekte van MeiUsclie Stulivick Bang, de tuberaemie (infectie ziekte van knaagdieren), de door protozoën veroorzaakte zoals de psittacosis (papegaaienziekte) de door parasieten veroorzaakte zoals schurft, de lintwormen, de blaas wormen (echinococcus) en tenslotte talrijke schimmelaan doeningen, zoals de ringworm. De vleesvergiftiging wordt veroorzaakt door verschillende bacteriën, waarvan de para- typhusbacil er één is, en ont staat door het eten van het vlees van zieke dieren, die er mee besmet waren en waarbij noodslachting is geschied. Dergelijke z'ekten kunnen wor den vermeden, wanneer men nooit rauw vlees eet en bovenal een strenge vleescontrole, zoals die tegenwoordig in onze abat toirs wordt uitgeoefend. Ook is een besmetting met lintwormen mogelijk door het eten van rauw rundvlees en varkensvlees, dat met de z.g. „finnen", het voor stadium van de lintwormen is be smet. De verplichte vleeskeuring heeft ook deze ziekte bij mensen gedurende de laatste jaren aan zienlijk doen afnemen. Tuberculose komt haast bij alle huisdieren zoals runderen, var kens, honden en katten voor kin deren kunnen bijv. door de niet gepasteuriseerde melk van zieke koeien besmet worden, waardoor tuberculose van de lympklieren in de hals, de oksels, de buik op treedt. JBij volwassen personen treedt in geval van besmetting in de regel huidtuberculose op. Op bet Veterinaire Congres in 1949 heeft de dierenarts Dr. J. Winsser er nog nadrukkelijk op gewezen, hoe groot het gevaar is om door onze kleine huisdieren besmet te worden. Zowel katten als honden kunnen aan tubercu lose lijdende zijn de katten meer aan rundertuberculose waarschijnlijk door het drinken van rauwe melk de honden meer aan de menselijke vorm van tuberculose. En wanneer er dan een „open" lesie van de long, de 'ngewanden of de huid bestaat kunnen ze ontelbare bacillen rondzaaien. Wanneer men zich realiseert hoe nauw het contact met deze dieren is, hoe vele mensen en kinderen zich laten likken en ze in hun bed laten slapen, zult ge begrijpen hoe groot het gevaar is. Leptospiren (die de ziekte van Weil, een vorm van geelzucht veroorzaken) komen zeer dikwijls bij honden voor. Des te ernstiger is dit feit, omdat deze dieren, wanneer ze ge'mfecteerd zijn, niet zelf ziektesymptomen vertonen, maar gezonde dragers van deze ziektekiemen blijven- De lepto spiren nestelen zich vooral in de nieren en worden met de urine uitgescheiden. In het eerste sta dium van de ziekte lijkt deze wel wat op polimyclitïs (kinderver lamming) zodat vergissingen in de diagnose mogelijk zijn. Ook para- typhus-bacillen zijn dikwijls aan getoond bij honden en katten, die aan een ingewandenaandoening lijdende waren. Hoewel de gevaarlijke papegaai enziekte, dank zij strenge quaran taine-maatregelen niet meer in Nederland voorkomt, heeft men bij duiven een virus aangetroffen, dat er veel overeenkom?', mee vertoont en gevallen van besmet ting bij duiven houders zijn oor- gekomen. Er zijn talloze bezitters van honden in Nederland-, die het vraagstuk van de hondsdolheid (rabies) nooit onder de ogen heb ben behoeven te zien. Dat (lit zo is, hebben wij aan onze goed ge organiseerde veterinaire dienst te danken. Maar ieder die b-v. lan gere tjjd in Inlonosiê woonde, weet, welke grote gevaren er aan verbonden zijn. Uit dit alles moge blijken hoe buitengewoon belangrijk de rol van de dierenarts voor de gezond heid van de mens is. Door een systematische bestrijding van de bovengenoemde ziekten by dieren is het gevaar van besmetting van mensen aanzienlijk verminderd. Sommige ziekten zoals bij b.v. de snotziekte bij paarden, zijn in som mige landen bijna geheel uitge roeid. Maar voortdurend blijft het ge vaar dreigen en moet er door strenge controle, door quaran taine maatregelen aan de grens, bij invoer van dieren en produc ten en boven alles door voor lichting van het publiek tegen gewaakt worden. DR. P. H. VAN DER HOOG. verhoogde detailprijzen het pu bliek naar lagere prijsklassen zullen drijven. Men mag zich al- vragen of tegenover het bedrag van ongeveer 20.000.000, dat door de afschaffing van de Om zetbelasting op sigaren zal wor den gederfd, wel van een com pensatie kan worden gesproken. Voorts werd gewezen op het gevaar van de reeds uitgebreide smokkelhandel in buitenlandse sigaretten, welke blijkbaar niet. afdoende kan worden bestreden. Andere leden onderschreven het voorgaande betoog. Zjj voeg den daaraan toe, dat de steun aan de sigarenindustrie dient te wor den beschouwd als een zaak van algemeen belang, waarbij com pensatie door het leggen van las ten op bepaalde bedrijven niet in de eerste plaats in aanmerking behoort te komen. De Ministers van Onderwijs en Wederopbouw hebben in een cir culaire aan de onderwijs-inspecdies meegedeeld, dat in 1951 voor de houw van scholen waarschijnlijk voldoende bouwvolume beschik baar is om elke aanvrage in te willigen. Daarom, wordt voorlopig geer urgentielijst samengesteld en zal de Rijksgoedkeuring van het Mi nisterie van Wederopbouw worden gegven voor ider plan betreffen de de bouw van een school. Dit geldt ook voor de bouw van kleuterscholen en gymnastiek lokalen, al wordt hierbij aange drongen op de nodige voorzichtige heid, opdat de bouw hiervan een niet te groot deel van het totale bouwvolume zal eisen. Mocht in de loop van 1951 blij ken, dat het beschikbare bouw volume dreigt te worden over schreden, dan zal weer een ur gentie-lijst worden vastgesteld'. Overigens blyven de eisen van eenvoud en soberheid van de scho lenbouw gehandhaafd- Ds. Niemöller, leider van de Evangelische Kerk in Hessen, heeft Donderdagavond in Dahlem een redevoering na drie kwartier moeten besluiten omdat hem het verder spreken door protestge roep tot zijn gehoor onmogelijk gemaakt werd. Er werd voort durend luide geprotesteerd toen Niemöller betoogde, dat bij de Amerikanen en Engelsen nie mand in de wereld behalve zij zelf in tel waren. Zij zouden zich ook niet bekreunen om het lot van de 20 millioen Duitsers in de Russische zone. Reeds toen Niemöller zeide, dat het ook de Fransen niet kon schelen of de 20 millioen Duitsers in Oost- Duitsland „dood" waren, omdat er dan evenveel Duitsers minder waren en zij daarom rustiger zouden kunnen slapen, klonken de eerste protesten. Ds. Niemöller heeft door zijn heftige campagne tegen de re- militarisering van Duitsland en zijn aanvallen op de bondsrege ring de laaste tijd veel van zich doen spreken.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5