EEN ZURE ZAAK MINISTER DREES SPREEKT Uit de Provincie TERNEUZEN BIM IN?2WART-WIT-SYMPHÖNIE ïweeëriei Christendom Divankleden Slaapkamerkleden Chefarine .4" Kil SPORTNIEUWS Tafelkleden Kula-Kleden Vier bondgenoten tegen pijnen en griep VOOR DE ZONDAG Twee Nederlandse piloten omgekomen Administrateur vermoord Tweede Walvisexpeditie! Met Reserve benzine over.de grens De toestand^injde Zuid-Molukken „Vredesmars" door Oosi-Berlijn De 4 bestanddelen van Chelarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, als andere middelen falen Nieuwe Telefoongids TWEEDE KAMER De Rijksbegroting 1951 TERNEUZEN. Amerikaans schip aan de grond gelopen SCHAKEN GOES VLTSSINGEN. WESTDORPE. ZAAMSLAG. AGENDA Opgeblazen. 1 Cor. 4 6. Twee soorten van Christenen worden ons hier voorgesteld. De eerste soort: smullende van gees telijke lekkernijen, genietende vau hemelse zegeningen, met een lis -j, in het knoopsgat, Konink lijk in hun optreden, wijs. sterk, „heerlijk". De tweede soort: als gladiato- •een (zwaardvechters) de arena •het strijdperk) binnengeleid, een schouwspel voor de wereld, enge len, mensen, dwazen, zwakken, verachten. Gescholden, veracht, gelasterd. Aller uitvaagsel, aller af schrapsel. En toch en toch... Het „heerlijke" Christendom is het valse. En het andere, dat wij stelselmatig van ons zoeken af Twee Nederlandse piloten van de „Garuda Indonesian Airways" zijn Vrijdagmorgen bij een nood landing op het vliegveld van Su- rabaja om het leven gekomen. Kort na het opstijgen moest het toestel, dat op de lijn Surabaja Djakarta vliegt, wegens motor storing terugkeren. Gezagvoerder tiandag maakte een normale lan ding. doch het toestel, dat 21 pas sagiers vervoerde, kon aan het einde van de uitloop niet tot stil stand komen. De piloten raakten in de cockpit bekneld, waarbij de 25-jarige gezagvoerder op slag werd gedood. Korte tijd later ovei leed ook de tweede piloot, H. Legger, De overige leden van de bemanning en passagiers zijn on gedeerd. te vegen en af te schrappen, is het echte. Nooddruftigen zal Hij [verschonen; Aan armen, uit gena, Zijn hulpe ter verlossing tonen; Hij slaat hun zielen ga. Als hen geweld en list [bestrijden Al gaat het nog zo hoog, Hun bloed, hun tranen en hun [lijden Zijn dierbaar in zijn oog. G. J. A. JONKER. De administrateur van de sui keronderneming Bantaramta, J. Sanger is met zijn chauffeur ver moord. Beide slachtoffers wer den Woensdag dood aangetroffen in tuinen ten Zuiden van Brebes. Nadere bijzonderheden ontbre ken. De Nederlandse vertegen woordiger te Semarang, de heer Heckman, en een vertegenwoor diger van het Landbouwsyndi- caat zijn Donderdag naar Brebes vertrokken om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Het deakbeeld om in de toe komst een tweede walvisexpeditie «aar de Zuidpool uit te rusten, is door directie en commissarissen ▼an de Ned.Maatschappij voor de Walvisvaart in ernstige studie genomen- De opzet van een nieuwe expe ditie, die een tweede „Willem Ba- jendsz" met vangschepen en der halve belangrijke investeringen sera vergen, stelt het bestuur «venwel voor zulke enorme pro- Memen, dat het niet eenvoudig is te zeggen, of en wanneer deze jdannen nitvoerbaar zijn. Nadere Mededelingen volgen te Op een desbetreffend verzoek heeft de K.N.A.C. mededeling ontvangen van het ministerie van Financiën, dat bij grensover schrijding naar het buitenland de automobilist behalve de volle tank (en voor het geval dat te vens een reservetank is inge bouwd, alleen de grootste van bedde gevnld) ook mag medene- men een hoeveelheid van hoog stens 40 liter benzine in bussen, zonder dat daarvoor van te voren vergunning moet worden aange vraagd bij de Inspecteur van In voerrechte® e* Accijnzen. En bijzondere gevallen en bij wijze van uitzondering mag een grotere hoeveelheid reserveben- zine worden medegenomen, doch daarvoor is vergunning nodig van de Inspecteur in de plaats van inwoning. De aandacht wordt er echter op gevestigd dat, al zal men op de nodige soepelheid der buitenland se douane-ambtenaren mogen re kenen, de mogelijkheid blijft be staan, dat zij voor de reserveben- rine invoerrechten zullen vorde ren. Aneta vernam uit betrouwbare bron, dat Dr. Soumokil, de minis ter van Buitenlandse Zaken der Republiek Zuid-Molukken, zich op het eiland Ceram in de bossen bevindt. „De zuiveringsacties op Ceram en Ambon duren voort." Grote bezorgdheid over tabaksbranden. De berichten over de tabaks- branden in het Besukische zijn in de handelswereld en in verant woordelijke Nederlandse kringen te Djakarta met grote bezorgd heid ontvangen. De vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris te Surabaja, de heer Van der Zwaai, heeft een bezoek gebracht aan autoriteiten van Oost-Java. De chef der politie in Oost- Java, Djen Mohammed, is naar Djakarta vertrokken voor het voeren van besprekingen. Moeder heeft al zo lang verlangd naar wat vernieuwing in Huis- en Slaapkamer. Laten wij U met zo'n nuttig geschenk helpen. Ongekende sortering in HANDWEEF, KELIM, PLUCHE enz vanaf 19,95 Zeer aparte dessins vanaf 30,25 Grote maat (145 X 190) Bijpassende kleine maat (60 X 120) 59,90 21,00 Machinaal-Smyrna, voor tafel en vloer (95 X 100) 54,85 J. L. JURRY Twee van de moordenaars van de Venezoleaanse president Chalbaud zijn nu dood. De tweede is in een ziekenhuis overleden. Zondag zullen naar schatting 20.000 leden van de Oost-Duitse volkspolitie in groepjes van '20 een .vredesmars" door Oost-Ber- lijn maken om hun bereidheid e demonstreren om „voor de vrede te strijden". Op dezelfde dag zullen 8000 functionarissen van de „Vrije Duitse Jeugdbeweging" in Oost- Berlijn vergaderen om te spreken over maatregelen om hun „strijd voor de vrede effectiever te maken". In de kwestie Natuurazijn con. tra Chemische azijn, die in Mei in kort geding voor de Rotterdam se Rechtbank diende en welke deze ten gunste van de natuur azijn besliste, is in hoger beroep door het Haagse Gerechtshof uit spraak gedaan. Daarbij werd het vonnis van de Rechtbank vernietigd en de ande re partij in het gelijk gesteld. De directie van de firma wed. H. Brèders mosterd-, azijn- en slaoliefabriek had zich benadeeld geacht door de advertenties, die geplaatst waren door de fabrikan ten van natuurazijn (de Conaf,) en die ondertekend waren door Mevr. LotgeringHillebrand- Daarin werd de huisvrouwen aangeraden uitsluitend natuur azijn te gebruiken, omdat zo werd beweerdchemische azijn schadelijk zou zijn voor inwendig gebruik. De firma Breder had, mede omdat zij van oordeel was dat deze advertenties en medede lingen via de radio in strijd met ie waarheid waren, onmiddellijk van 1000 voor iedere verdere stopzetting van deze reclamecam pagne geëist en een dwangsom overtreding voor de radio door Tegen pijnen en griep - 20 tabletten f 0.7 mevr. LotgeringHillebrand, herroeping van de advertenties en het houden van 5 radiopraatjes door mevr. Lotgering ter aanbe veling van chemische azijn. De Pres. van de Rotterdamse Reclit- achtte bij vonnis van 8 Mei de eisen van de firma Breder niet voor toewijzing vatbaar. Het Gerechtshof heeft dit von nis vernietigd en opnieuw recht doende het plaatsen van dergelij ke advertenties of mededelingen in de pers en het houden van soortgelijke radiopraatjes verbo den op straffe van een dwang som van 5000 voor iedere over treding. Wel werd toegestaan de prin cipiële kwesties over dit onder werp te behandelen in de vakpers. De Conaf werd eveneens veroor- devld in de kosten van het ge ding. PASTOOR TE TERNEUZEN OPGELICHT. Drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van 2 jaar. Conform de conclusie van de Pocureur-Generaal veroordeelde het Haagse Gerechtshof de 65- jarige Cornelia H. uit Amster dam tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De Rechtbank te Middelburg had haar dezelfde straf opgelegd. Deze vrouw heeft de Pastoor te Temeuzen voor ruim 1800 opge licht onder het voorwendsel, dat zij dit geld nodig had voor het in richten van een schilderijen-ten toonstelling. De direct.-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, heeft medege deeld, dat de plannen met be trekking tot de telefoongidsen vele pennen Sn beweging hebben gebracht. De kwestie is op de helling ge bracht door het teneinde lopen van een drukkerscontract. Als men ziet wat er thans aan locale gidsen wordt geproduceerd, moet vanzelf de vraag opkomen, of niet meer concentratie mogelijk en gewenst is. Er zijn 133 locale- én sectorgidsea en 131 kaart- gidsen voor de kleinste netten. Er zullen nu 16 gidsen komen, waaronder drie van de grote steden. Een aangeslotene heeft als regel aan een klein locaal gidsje niet genoeg- Hij krijgt nu gratis de beschikking over de nummers van alle aangeslotenen in zijn district. De interlocale gids wordt door het wegvallen van de nummers der drie groot ste steden beter hanteerbaar en blijft beschikbaar voor hen, die haar bestellen, pe boekjes wor den iedere 8 maaïiden vernieuwd, maar niet alle gelijktijdig. Als verder voordeel noemde de heer Neher, dit het in de districtsgidsen mogelijk zal wor den een beroepeftlijst toe te voe gen. Het rendement van de tele foonaansluiting pal door de wij zigingen groter worden. Hij sprak als zijn vaste over tuiging uit, dat' het nieuwe ge reedschap in grotere mate zal worden gewaardeerd dan het huidige. Paul Gratz, een bekend ont dekkingsreiziger in het begin van deze eeuw, wil volgend jaar op 75 jarige leeftijd een autotocht ma ken- van Kairo naar Kaapstad. In de Tweede Kamer heeft de Minister-President gisteren de sprekers beantwoord. Ingaande op de bij de replieken gemaakte opmerkingen zegt spr., dat de heer 's Jacob reeds in voile om vang met het militaire beleid in aanraking was geweest. In 's lands belang moest het ge wicht van liet defensïebelar.g zwaarder wegen dan het nauw keurig bepalen van de verhoudin gen in het kabinet. Op de door de heer Romme ge stelde vraag inzake het streven naar de samensteUing van 1948 kan spr. moeilijk het antwoord geven, dat deze wenst. In welke vorm zou men een op lossing moeten vinden? Er zijn slechts twee mogelijkheden: een nieuwe minister benoemen of een zittende minister vervangen. Geen van beide oplossingen is noodzakelijk of gewenst. Het is niet wenselijk een der ministers te doen opstaan om plaats te maken voor een lid der C.II. De fractievoorzitter der C.H. heeft zijn vertrouwen in deze Minister uitgesproken. De lieer Drees deelt mede, dat in de Ministerraad niet is gespro ken over de benoeming van de heer Vermeer tot Staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken. In verband met een opmerking van de heer Weiter zegt spr. niet te begrijpen, hoe deze kan zeg gen, dat als het kabinet de ziens wijze van Minister Sassen had gevolgd, Indonesië niet verloren zou zijn gegaan. Wat de kwestie-Franco betreft, hebben de communisten naar sprekers" oordeel niet het minste recht critiek hierop uit te oefe nen. In dit verband verwijst hij o.a. naar het verdrag', dat Rus land met Hitier sloot om Polen te verdelen. De regering zal trachten de rechtsstaat te handhaven, maar ook hier verbeuren de communis ten het recht daarvoor de strij ders te willen zijn, gezien wat zij elders op dit terrein doen. Volgens een Hongaars commu nistisch blad worden in Neder land Frankrijk en Engeland 240.000 Duitse krijgsgevangenen als slaven vastgehouden. Het enige land echter, dat krijgsge vangenen vasthoudt, is Rusland en toch zegt men met een stalen gezicht, dat anderen dit doen. Daarom heeft spr. niet volledig vertrouwen in mededelingen, die van communistische zijde komen. Getracht is de moeilijkheden ontstaan door de huurverhoging zo klein mogelijk te maken door belastingverlaging. Ook is op komst een schoolgeldverlaging. De kwestie van instelling van een Gezinsraad zal nader worden bezien. Spr. hoopt, dat by de behande ling van de begrotingshoofdstuk ken de fracties geen sprekers in het vuur zullen brengen, die op grotere uitgaven aandringen. MINISTER LIEFTINCK. Naar aanleiding van de vraag inzake de post van 100.000 voor bijzondere toelagen zegt de Mi nister dat het hem minder op zijn plaats lijkt de verdediging van een post van een bepaalde be groting op zich te nemen. Deze kwestie kan beter besproken wor den bij de begroting van Binnen landse Zaken. In verband met een vraag van de heer Weiter hoe hij denkt over Ambtenaren vierden feest. Toen tijdens de schietwedstrij den in de afgelopen zomer de plannen voor een feestavond werden beraamd en de heer J. Penne van de gemeentepolitie de taak op zich nam het feest te arangeren, Hadden weinigen ver wacht, dat er een knalavond zou worden uitgedokterd zoals Don derdag in de bovenzaal van Café „La Belle Vue' werd aangebo den. Be vogels van diverse plui mage, politie, C.D.D., Douane e.a. hebben volop kunnen genieten van toneel, muziek en zang, ge bracht door eigen krachten. Er heerste een gezellige stemming, die nog werd verhoogd door het bal, dat de prachtig geslaagde avond completeerde. Basli die zelf onder de indruk was gekomen van de beleefdheid waarmee hij werd behandeld, be stelde met een zwierig gebaar een weidse maaltijd. „Breng ons een middagmaal dat onzer waardig is", sprak hij kort en maakte daarbij een vaag gebaar met zijn hand in de lucht. Daarop liet de detective zich machtig in een stoel neer en ontvouwde enkele theorieën over Je afgelopen gebeurtenissen. ,,Dit beeldje is gestolen" zei Basli. „Door wie en waarom moe ten wij uitvinden. In ieder geval niet om te verkopen". Op dat ogenblik gluurde de ijscoman hiertoe aangezet door Nicodemus Naald door een raamj naar binnen. „Het beeldje" ging de detective verder. De ijscoman had echter het on geluk te niezen. t Daar hij als speurder nog oner varen was had hij niet de tegen woordigheid van geest zijn hoofd dadelijk van het raampje weg te trekken. Bim en Basli keken hem dus recht in zijn gezicht. „Daar is die duivelse kerel al weer"! zei Basli, die zich lang zamerhand werkelijk begon op te winden. „Ga maar naar buiten Bim en kijk wat hij wil". Het Amerikaanse Liberty-schip „Tiny" is ter hoogte van Cher bourg aan de grond gelopen. Vier sleepboten hebben Donderdag middag vergeefs gepoogd het vlot te slepen. De „Tiny" heeft vier duizend ton Amerikaanse militaire uit rusting, waaronder gevechtswa gens, aan boord, bestemd voor Cherbourg, Antwerpen, Rotter dam en Bremen. Het schip bevindt zich in een ongunstige positie. De „Tiny" weer vlot. Een Lter bericht meldt dat het schip Vrijdag is vlotgekomen. Daar de „Tiny" schade heeft opgelopen zal de lading in lich ters worden overgeslagen. Internationaal schaaktornooi. De uitslagen der afgebroken partijen uit de 5de ronde van het Internationaal schaaktornooi te Amsterdam waren: GligoricDoniaer Go- lombekNajdorf 01; Pilnik O'Kelly V2StahlbergKra mer 1—0. De stand na de 5de ronde luidt: 1 en 2 Gligoric en Stahlberg 4 pt.3 en 4 Reshevsky en Rossoli- mo 3V2 pt.; 5, 6, 7 en 8 Najdorf, Euwe, Tartakower en O'Kelly f pt.9, 10, 11 en 12 Pilnik, Pirc Trifunovic en Szabados 2% pt. 13, 14, 15 en 16 Gudmundsson Donner,Van Scheltinga en Var den Berg 2 pt.17 en 18 Foltys ei Kottnauer IV2 pt.; 19. Golombel 1 pt. en 20 Kramer pt. Landbouwvoorllchtingsdieiist Kruiningen. D(i* Minister van Landbouw deelt in de Memorie van Ant woord mede, dat hij nog niet kan mededelen, of de Landbouwvoor- lichtingsdienst, welke momenteel te Kruiningen is gevestigd, naar Goes zal worden overgeplaatst. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de Regering in Goes een vrijkomend gebouw kan aan kopen, waarin een aantal dien sten van zijn Departement bene vens liet Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek voor Zuid- West Nederland kunnen worden gehuisvest. In Goes moet n.l. huisvesting worden gevonden voor: het cultuurconsulentschap, de dépendance van het Rijksland bouwproefstation en het Bedrijfs laboratorium voor Grondonder zoek in Zuid-West Nederland. Daarnaast moeten ook voor 't Rijkslandbouwconsülentschap, dat in Kruiningen is gevestigd, voorzieningen worden getroffen, aangezien in de barak, die eigen dom is van het Rijk, onvoldoende ruimte aanwezig is en deze in een zodanige staat verkeert, dat ver bouw niet verantwoord is. Gezien deze omstandigheden acht de Mi nister het nodig deze en wellicht ook andere diensten in Goes te concentreren. Uiteraard is deze concentratie slechts te verwezen lijken, indien in de gemeente Goes 'n redelijke huisvesting der ambtenaren is verzekerd. Oud-Vlissinger hoogleraar te Washington. Tot hoogleraar in de economie en de statistiek aan de „George- own-University" te Washington L- benoemd Dr. J. Poppe. Deze 54-jarige oud-Vlissinger begon :ijn loopbaan bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", waar hij ilechts kort bleef. Hij ging naar de R.H-B.S. te Vlissingen, die hij van 1932 tot 1935 bezocht. Aan de zeevaartschool volgde hij de stuurlieden-oplei ding. Tiidens de oorlog diende hij o.a. in het Verre Oosten bij de marineluchtvaartdienst, werd be vorderd tot luitenant ter zee 2e klasse en onderscheiden. Na de oorlog werd hij gedeta cheerd bij de Nederlandse am bassade te Washington en stu- luurde aan de universiteit aldaar staatswetenschappen, waarin hij m 1948 tot doctor promoveerde. Sinds 1948 bezit Prof. Dr. Pop pe de Amerikaanse nationailteit. Nieuwe school. Naar verluidt zal de nieuwe school, die in 1951 wordt ge bouwd, verrijzen aan de Wilhel- minastraat, waar deze samen komt met de Beatrixstraat. De voorgevel zal komen in de Wil- helminastraat. Hierdoor komt de school in de „nieuwe wijk", wat ook het verkeer ten goede zal komen. Merkwaardig jubileum. De heer G. Dehulsters zal deze maand het feit herdenken, dat hij 25 jaar zijn beste krachten heeft gegeven aan het amateurtoneel alhier. Dit feest zal vermoedelijk herdacht worden met de opvoe ring van „De Vreemdeling." Winterlezing- Mannenveieniging In De Dienst der Kerk" organiseert weer een winterlezing, die gehou den zal worden a.s. Maandag 20 November, om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Hugo van Dalen zal een tijdrede uitspreken over het on derwerp „Het zes en twintigste uur". Er bestaat altijd grote belang stelling voor dergelijke winterle- zingen. Als bijzondere attractie zal er dit keer een bus een rond rit maken over de gehuchten om ook alle oudere mensen in de om geving woonachtig de gelegenheid te geven deze avond rmee te ma ken. Zie voor verdere bijzonderhe den de advertentie in dit blad. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Holiday in Mexico". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Look for the Silver lining". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc- „Tarzan in de Gouden Stad". R.K. Parochiehuis: 7.30 uur: Toneel „Vive l'Empereur". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 4 uur: Zondagmiddagvoorstel- ling; 8 uur: Biosc. „Holiday in Mexico". Concertgebouw, 2.30 uur: Zondagmiddagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Look for the Sil ver lining". Terrein Molendijk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Temeu zen I—R.K.F.C. I. Café „De Schelde", 6.30 uur: Grote Prijskaarting. Parochiehuis, 7 uur: Grote Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Tarzan in de Gou den Stad"; 8 uur: Biosc. „Sal ly Mailand de Spionne". INBREKERS VEROORDEELD Het Gerechtshof te Den Haag veroordeelde de 49-jarige P. G. en de 29-jarige A. B„ beiden uit Rot terdam, tot een gevangenisstraf van 18 maanden ieder. Het Hof heeft bewezen ver klaard, dat de Rotterdammers zich in Mei te Rotterdam aan in braak hebben schuldig gemaakt. De Rechtbank had hen tot twee jaar veroordeeld. een wijziging van het belasting stelsel, waardoor voorkomen zou worden, dat een arbeider, die zich extra inspant, zich een deel der vruchten van die inspanning ziet ontgaan, merkt spr. op, dat de mogelijkheden voor de fiscus ten deze beperkt zijn. Overigens zou men in botsing komen met het draagkrachtbeginsel, dat aan de belasting ten grondslag ligt. Hij meent, dat men uitermate voor zichtig moet zyn met fiscale faci liteiten. Nadat de algemene beraadsla gingen zijn gesloten, komt de motie-De Groot (CPN) in stem ming. Deze luidt: „De Kamer, kennis genomen hebbende van het besluit der re gering om haar afgevaardigde bij de V. N. opdracht te geven vóór volledige hervatting van diplo matieke relaties met Franco- Spanje te stemmen, betreurt dit besluit dermate". De heer Zandt (S.G.) verklaart voor de motie te zuUen stemmen als uiting van scherp protest tegen de vervolging der protes tanten in Spanje. Er liggen aan zijn stem geen politieke overwe gingen ten grondslag. De heer Burger (Arb.) zegt dat zijn fractie zal tegen stemmen. De motie zou moeten worden uit gebreid tot alle dictatuurlanden en overigens behoort de motie thuis bij de begroting van Bui tenlandse Zaken. De motie wordt verworpen met 50 tegen 6 stemmen (CPN en SG). Hoofdstuk I der begroting (Huis der Koningin) wordt z.h.s. aangenomen met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te hebben tegengestemd. Uitbreiding Ziekenfondsen besluit, De Tweede Kamer heeft ver volgens in behandeling genomen het wetsontwerp tot uitbreiding van het Ziekenfondsenbesluit. Dit besluit is van toepassing ingevolge de Ziektewet. Er zijn op personen, die verzekerd zijn evenwel groepen, die niet aan dit criterium voldoen en die in niet mindere mate aanspraak kunnen maken op de voordelen van de verplichte ziekenfondverzekering. Het ontwerp beoogt bepaalde groepen een geneeskundige ver zorging te waarborgen op dezelf de basis als voor degenen, die tot nu toe verplicht waren yer- zekerd- De heer Van Lienden (Af-b.) merkt op, dat door dit ontwerp een einde wordt gemaakt aari de sluit van het begin af gehad leemte, die het Ziekenfondsbe- heeft. De groepen, die onder de regeling vallen krijgen, grotere rechtszekerheid. Spr. juicht het toe, dat bij algemene maatregel van bestuur andere groepen 'on der de werking van het Zieken fondsenbesluit kunnen gebracht worden. Het komt spr. voor, dat men nogal geheimzinnig is geweest over de tekorten. Gevolg van de tekorten is premie-verhoging geweest. De heer Stapelkamp (A. R.) gaat accoord met het ontwerp. Hij is van oordeel, dat de grond slag der verzekering zo moet zijn, dat de premiën in staat stellen de uitgaven te bekosti gen. Spr. vraagt de aandacht voor de mening, welke in de kringen der verzekerden heerst, dat aan hen niet die aandacht door de artsen wordt besteed als zy wel zouden wensen. En omgekeerd menen de artsen, dat zij door de verzekerden te zeer worden las tig gevallen. Over een oplossing behoort men zich te beraden, meent spr. De heer Haken (CPN) wenst voor rekening van het rijk geno men te zien de premie voor dege nen, die nu onder de regeling worden gebracht. Hij bepleit een regeling voor gepensionneerde overheidsdie naren, die z.i. te lang moeten wachten. De heer Mol (KVP) beveelt in 's Minsters aandacht aan de groep bejaarden, die niet vallen onder de Noodwet-Drees. Spr. verklaart zich met het ont werp te kunnen verenigen. O-m. geeft hij te kennen, dat een be perking van de aanspraken op ziekenfondsvoorzieningen ge wenst is. De Ziekenfondswet kan daartoe de basis scheppen. De heer Cornelissen (WD) heeft er bezwaar tegen, dat steeds groter groepen onder de verplichte verzekering worden gebracht, waardoor men afglijdt naar het Engelse stelsel. De Minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, belicht het doel van het ontwerp, om onder de verplichte verzekering te bren gen: zeelieden, dienstplichtige kostwinners, werklozen, ouden van dagen, trekkers van sociale renten, gewezen militairen met invaliditeitspensioen. Het aantal verplicht verzekerden stijgt daar door van 4.4 millioen tot ruim 5 millioen. Daarnaast zijn er nog 2 millioen vrijwillig verzekerden. Er zijn bezwaren tegen, de ouden van dagen vrij te stellen van premie-betaling, zoals de heer Haken had gevraagd. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2