Algemene de beschouwingen Rijksbegroting over UIT DE PROVINCIE De oogstresuliaten in zeeland "1 SSXrS' te Oost- ji^, fiSf-SS LH ERMQCENfj ZWART-WIT-SYMPHONIE BINNENLANDS NIEUWS WAT BRENGT DE RADIO? TWEEDE KAMER Oppositieleiders willen Parlement» opening Boycotten SAS VAN GENT. HOEK VLISSINGEN. De oogstresultaten in Zeeland blijken niettegen staande de natte zomer erg mee te vallen, met uitzon dering dan van het blauwmaanzaad. Ondanks de hoge kosten die thans op een landbouwbedrijf druk ken, kunnen de landbouwers goede bedrijfsinkomsten verwachten- al zullen deze lager liggen dan in 1949, welk jaar een recordjaar genoemd kan worden- SCHOONDIJKE. Aangekondigd was, dat met ingang van heden de veerdienst Biissisdt vliegtuig in Duitsland aangevallen WESTDORPE. SCHAKEN- AGENDA HOEST. GRIEP..- TERNEUZEN. nen! VEILIG alkalivrij brutale roofoverval- Baron tegen wil en dank Advertentie. Acfit van de tien mannen eti vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumat'schs pijnen. Dat komt omdat, als die eeiste jeugd achter de'rug ia, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En so is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te nemen. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlij ke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naar mate die nu weer op gang ko men, krijgen de onzuiverheden ln het bloed geen kans meer rich vast te zetten en hun slo pende werk te doen. Rheumati- ,iche pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede hu meur; op de duur zit ge Vzerf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste da gelijkse gewoonte. naschrift. Ia de Tweede Kamer werden gisteren de algemene beraadsla gingen over de Rijksbegroting raw 1951 voortgezet. De heer Schouten (A R merkt op dat de Minister van Finan ciën heeft gezegd, dat op de ge wone dienst sinds de bevrijding toch wel is bezuinigd. De door de Minister toegepaste wijze van vergelijking vindt spr. echter niet gelukkig Als men niet uitsluitend let op de begrotingspositie voor 1951, maar ook kijkt naar de financiële situatie in algemenen zin, dan erkent spr. dat de financiële toe stand zorgelijk is. Hij vraagt, of de Minister alvorens tot realisa tie der bezuinigingen te komen overleg met de Kamer zal ple gen. Hij is van oordeel, dat de Kamer in samenwerking met het kabinet moet streven naar ver sterking der budgetaire positie. l>oor de verhoging der topsala rissen zijn allerlei verhoudingen «heef getrokken. Daaruit zullen vroeg of laat consequenties voort vloeien. De heer Oud (V.V.D.) betoogt, dat de Ministers in de eerste plaats politieke figuren zijn. Als men bij de kabinetsvorming of bij een. vacature al te zeer op des kundigheid gaat letten, ontstaat er een gevaar, omdat tenslotte toch een politiek beleid wordt ge voerd- Spr. blijft van oordeel, dat het kabinet te kort geschoten is in zijn Indonesisch beleid en in deze zin heeft hij gezegd, dat het ka- oinet een vermoeide indruk maakt, dit natuurlijk politiek be- ioeid. Zijn bezwaar tegen bet In donesisch beleid is. dat de rege ring herhaaldelijk schansen heeft priis^egeven. zonder alles te doen om deze schansen te behouden. De heer Welter (K.N.P.) meent, dat er in ons land zeker mensen t» vinden zijn, die het beter zou den doen dan dit kabinet, Spr. bepleit de wenselijkheid ener parlementaire enquête naar bet Indonesisch beleid. Zo'n en quête moet de regering welkom zijn, omdat deze het kabinet kan ontlasten van de verschrikkelijke verantwoordelijkheid voor het veilles van Indonesië. Spr. uit zijn voldoening over hel besluit van de Minister van Financiën om over te gaan tot De leiders van de Egyptische oppositie-partijen zijn overcenffe- fci.Maen de plechtige opening van het Parlement, die heden door Koning Fa roek zal geschieden te boycotten. hebben er bij hun aanhan- gext, op aangedrongen niet bij de opening aanwezig te zijn. Obdoel Salam el Sjazlij Pasja, een onaf hankelijke Senator, verklaarde te genover Reuter, dat deze afwezig- t-sesd niet bedoeld is als onhoffe- jjibeid jegens de Koning maar protest tegen de Regering een ombuiging van het beleid, zo als spr. reeds een paar jaar ge leden heeft bepleit. Hij is echter van oordeel, dat een bezuiniging van ƒ300 millioen nodig is. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) bestrijdt de mening, dat hij alles te veel door een po litieke bril beziet. Spr. is zeer verrast door de cri de coeur van de heer Romme, dat we dan maar moeten komen tot een Europese federatie zonder Engeland. Een zodanige federali- satie is z.i. onmogelijk. Met de heer Tilanus en zijn directe medestanders zijn z.i. wel politieke zaken te doen. maar in de C-H.U heeft men ook met an- icren te maken. Daarin zijn le ien. die vóór en tegen de R-T.C- avereenkomst hebben gestemd en lie vóór en tegen de collectieve verdediging van Korea zijn. De heer Tilanus (CH.) geeft te kennen, dat de redevoeringen van de Minister-President en de Mi nister van Financiën hem op me nig punt hebben bevredgid. De verklaring omtrent de topsalaris sen heeft hem niet tot andere ge dachten kunnen brengen. Hij blijft de verhoging psychologisch snjuist vinden. De heer Romme (K.V.P.) be treurt, dat de heer Schouten geen tijd heeft gehad enkele van zijn vragen te beantwoorden, o.a. of hij meent, dat in het Ambon- diama militair optreden van Ne derland nodig was geweest. Ten aanzien van de mogelijk heid van Europese federalisatie zonder Engeland heeft de Minis ter-President gezegd, dat spr. te snel heeft geoordeeld. Hij vat dit zo op, dat hij bedoelde het stel len van het alternatief. Ter zake van supranationale gezargsorga- nen zegt Engeland: Neen! Nu kan men wel samenwerken met En geland, maar niet met Engeland als deel der federatie. De heer Hofstra (Arb.) ver klaart de voorstellen tot bezuini ging met vertrouwen tegemoet te zien. Hij vraagt inlichtingen over de kleine groep ambtenaren, die voor een speciale verhoging in aanmerking komen De heer L>e Groot (Com.) stelt de vraag waarom de communis ten overal ter wereld als huur lingen worden voorgesteld. Dat geschiedt z.i. om het volk zand in de ogen te strooien en te belet ten dat vruchtbare oplossingen van vraagstukken, welke de com munisten voorstellen worden aanvaard. De heer Gortzak (Com.) vraagt o.a. of ook amnestie verleend zal worden aan soldaten, die veroor deeld zijn, omdat zij in Indonesië zijn gedeserteerd of overgelopen- Hü merkt op, dat hü geen ant woord heeft ontvangen op zijn vraag inzake de geruchten over de benoeming van de heer E. Vermeer tot staatssecretaris. De heer Zandt (S.G.) herhaalt zijn bezwaren tegen de ontheili ging van de Zondag. Het antwoord van de Minis ter-President op zijn vraag om maatregelen tegen het misbrui ken van Gods naam heeft spr. niet bevredigd. In de weermacht en de publieke dienst behoort krachtig tegen het vloeken te worden opgetreden. Te ruim half zes wordt de ver gadering verdaagd. babbelaar, die direct de zaal voor zich innam, bracht de vrolijke noot. Overigens is er niet veel gelachen, want de tijd na^ de pau ze was gevuld met een één-acter ,,De som; van alles is nul'', die een dramatische inslag had. The Swinging Nightingales lie ten enige liedjes horen door Ge rard van Krevelen begeleid. Hoewel de medewerkers stuk voor stuk de volle aandacht van het publiek hadden, was er een gemis aan beweging, kleur en geluid. Kommer Kleyn, Vera Bondam, Miep van den Berg en Robert So. bels toonden duidelijk hun artis tieke gaven. Twee hoogtepunten van de avond troffen we op de propagan da-film der A.V-R.O, rul. Snip en Snap en de Kleuterklas. Het is o.i. jammer dat het her optreden van de AV.R.O in Z.- V laanderen met dit pover pro gramma werd ingezet- De heer W. Vogt sprak een kort openingswoord. Hij was ver heugd weer in Zeeuws-Vlaande ren te zijn en nam in dank het beste geschenk, een volle zaal, aan. Hij constateerde uit de op komst, dat de A.V.R.O.-liefde niet was verkild en deelde o.a- mede, dat sinds Kerstmis 1949 het le dental met 25.000 was gestegen. Vóór de pauze wekte de chef- propagandist tot verdere actie op. dagen gehouden zal worden, de di recteur der Sociale Dienst te Mid delburg hierover een uiteenzetting komt geven. Tegelijkertijd zal dan de kolentoeslag der behoeftigen nader worden geregeld. Spoedig kan de raad hierover voorstellen van B. en W. verwachten. De heer Dekker vestigde nog de aandacht op de sintelpaden achter de v. d. Slikkestraat, die bij regen achtig weer vaak blank staan. Met de buitjes die we de laatste tijd gehad hebben, vonden de raadsleden dit niets bijzonders, doch deze klacht zal nog nader be zien worden. Klaproosdag. De opbrengst van de in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Nederlands Oorlogs graven-Comité, bedroeg 23,44. Een leuke geste. Voor het aan te schaffen film apparaat voor de Openbare School te Hoek bestaat grote be langstelling. Zelfs in Amsterdam wilde men een handje helpen en zo brachten enige goede vrien den der school 15 bij elkaar voor dit goede doel, waarmee de heer Ocké (en niet alleen hij!!) natuurlijk erg in z'n nopjes was. De tarweopbrengst in Zeeland bedraagt ruim 4000 kg per ha. De gemiddelde opbrengst over 1947—1948 en 1949 was 3500 kg. De haver geeft dit jaar 3800 kg per ha (3000 kg in 1947-1949); „RUST ROEST" GAAT FEEST VIEREN. De in West Zeeuws-Vlaanderen zo bekende paardenfokkersver eniging „Rust Roest" zal tegelijk met de najaarskeuringen haar veertigjarig bestaan vieren. Veertig a vijftig jaar geleden werden door de veeartsen Lucieer en Louter cursussen georgani seerd in Paardenkennis, waar voor toendertijd veel belangstel door de leden zelf worden ge dragen. Voor de 5 December-keuring zijn 117 paarden ingeschreven.. Het zal „Rust Roest" die dag niet aan belangstelling van de zijde der paardenfokkerij ont breken.. Raadsvergadering. In de Donderdagavond gehouden voltallige raadsvergadering werden na opening door Burgemeester Van Rosevelt de notulen, na een kleine wijziging, vastgesteld. De Voorz. deelde mede, dat de Wed. Butler bericht had, dat zij op de gestelde voorwaarden niet op de haar toegewezen grond kon in gaan. v Wegens zjjn benoeming te Ka- pelle werd aan de heer A. P. Buijs eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de O.L.S. alhier. Op voorstel van B. en W. van Groede werd enige maanden gele den besloten de vleeskeurlonen met 50 te verhogen. Om op deze ver hoging goedkeuring te krijgen, is het noodzakelijk dat de 4 gemeen ten van de Keuringskring Groede een gelijk besluit nemen. De raad van Breskens heeft dit voorstel echter verworpen, zodat het niet door kan gaan. Om niet in moei lijkheden te komen, werd besloten de oude verordening te verlengen. De Voorz. zeide, dat het plan tot verhoging echter niet van de baan is. Rondvraag. STAGNATIE IN VEERDIENST VLISSINGEN BRESKENS ^licou*verar» band met Herstelwerkzaamheden aan de nieuwe sluizen te Vlissin- gen ernstig gestagneerd zou zijn. Deze stagnatie echter volkomen onverwachts reeds gisterenmid dag ingetreden, waardoor het verkeer van Walcheren naar Zeeuws-Vlaanderen zeer werd belemmerd. Doordat om vier uur een heistelling omsloeg bij de sluizen, kon de veerboot „Prins Bernhard", die van Breskens naar Vlissingen onderweg was, daar niet aanleggen. Zij moest terugkeren teneinde de passa giers gelegenheid te geven over te gaan op de veerboot „Koningin Wilhelmina". welke aan 'n ande re ponton te Vlissingen kon aan Generaal Tsjoeikof, hoofd van jy. Sowjet-Russische c.ontrolecom- in Duitsland, heeft gepro testeerd tegen „een Amerikaanse aanval op een Sowjet-Russische passagiersvliegtuig uitgevoerd in West-Duitsland, toen het toestel off vreg was van Parijs naar Ber- In «en brief aan de Amerikaan se Hoge Commissaris John Mae- doy verklaart Tsjoeikot Elf November viel een Ame- njsaanse Straaljager van het type R 80 een Sow jet-Russisch passa- van het type F-47 van deze cursussen vol keuringen, die het Nederlandse Trekpaard organiseerde, niet vol doende, daar zij de jonge paarden eerst op 2-jarige leeftijd voor de eerste maal ter keuring voor konden leiden Op 9 Juli 1910 werd het initia tief genomen om tot oprichting van een paardenfokkersvereni ging te komen, die de keuringen voor het jonge vee zou kunnen organiseren. De eerste vergade ring werd bijgewoond door 32 oud-leerlingen en onder voorzit terschap van de heer A. J. Lako werd een voorlopige commissie in burg tn hotel Mabosoue ver- Steid. waar de neei d&t slfechts rle helft van het aan Van de rondvraag maakte de heer Nele gebruik om er op te wjj- zen, dat de toeslag der ziekenfonds- premie voor de ouden van dagen en behoeftigen nog steeds op een regeling wacht. De Voorz. antwoordde, dat in te verg van B.'s en O.'s, die een dezer Nieuw gebouw voor Prov. Bootdienst. Donderdag heeft de waarne- nemende Commissaris der Ko ningin in Zeeland, de heer C. Philipse, het nieuwe gebouw der Provinciale Bootdienst in Zeeland, gelegen aan de tweede binnenhaven te Vlissingen, ge opend. De afdelingen van dit Provinciale bedrijf waren voor heen in verschillende gebouwen gehuisvest. De aangerichte oor logsschade maakte nieuwbouw noodzakelijk. De bouwkosten be droegen rond f 600.000. Commandant maritieme middelen. Gisteren heeft de Kapitein-Lui- tenant-ter-Zee C. de Graaf zijn functie als commandant der ma ritieme middelen te Vlissingen aanvaard. Zijn voorganger, de Luitenant-ter-Zee le klasse C- Jansen, is overgeplaatst naar Den Helder en belast met de functie van Poïïtie-officier op de Rijksmarinewerf aldaar. In stuxtie. De Toneelvereniging ,,De Ghe- sellen van de Schreyboom" heeft momenteel in studie „De Vreem deling" van Anten Coolen. Eind dezer maand zal dit waarschijn lijk voor het voetlicht worden, ge bracht. Het internationaal tornooi te Amsterdam. De uitslagen van de gisteren avond gespeelde partijen luidden: ReshevskyEuwe la-—Tn- funovicRossolimo Gud mundsson—Kottnauer - L-; Pirc—Tartakower 01; Van ScheltingaFoltys hza- bados—Van den Berg Ig- De aartijen PilnikO Kelly, Stahl- aerg—Kramer. Gligoric— en Golombek—Najdorf afgebroken. Donner werden HEDEN: TERNEUZEN: Lux or Theater 8 uur: Biosc- r,Holiday in Mexico". ZAAMSLAG: Hotel „De Ap pel", 3.30 uur: Buitengewone Vergadering van Stembevoeg de ingelanden van de polder Willem III. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Holiday in Mexico". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Look for the Silver lining". AXEL: Het Centrum, 6,30 en 9 uur: Biosc „Tarzan in de Gouden Stad". R.K. Parochiehuis: 7.30 uur: Toneel „Vive l'Empereur". De weldadige warmte van Th er- mogène stilt de pün ln keel en borst en verjaagt de aanval. gadering belegd Lako het doel der vereniging uit eenzette- De toenmalige Z. L. M.- voorzitter en secretaris waren ook op die vergadering aanwezig. Het bestuur werd samengesteld uit de heren Lako, J. B. Becu, C. A, de Bruijckere, Ch. Wijffels, G- van Dixhoorn, J. J. de Muijnck en H. J. Aernoudts. Van deze 7 oud bestuursleden zullen er vier het veertigjarig bestaan kunnen mee vieren. Reeds de tweede algemene ver gadering kwam het bestuur met het voorstel veulenkeuringen te 1 ouden. Veearts Louter weerleg de toen alle bezwaren, die uit de vergadering naar voren kwamen. Ook de naam var, Vorsterman van Oyen, iemand die veel voor ontwikkeling van Westelijk heeft ge tal normale vaarten kon worden gemaakt.. A.V.R-O.-tournée. De hooggespannen verwachtin gen omtrent de A.V.R.O—avond, die "n non-stop programma moest brengen van muziek, zang, kout en naar gehoopt werd een lach en die werd uitgevoerd door The Swinging Nightingales, Gerard van Krevelen en Willy Vervoort, zijn niet helemaal in vervulling gegaan. Willy Vervoort, de gezellige Bij een schilderachtig hotelletje, dat uitnodigend aan de landweg stond, hield Mugil Basli stil. „Hier zullen we even gaan eten'" zei de detective. Toen Basi zijn wagen voor liet hotel' parkeerde keek hij één on deelbaar ogenblik in het zonder linge gezibht van de ijscoma.11. „Wat wil die kerel nu weer" dacht de speurder geprikkeld. Langzaam kreeg hij het gevoel, midden in een duistere samen zwering berecht te zijn gekomen. Maar veel tijd ona over (ie aan wezigheid van de rjscoman na te denken: had hij nikt,. De hotelhouder kwam in eigen persoon naar buiten en rolde een rode loper, bestemd voor hoge en officiële gasten uit „Excellentie!" zei hij eerbiedig terwjjl hij een uitnodigend gebaar 11*1 ücilct© Treedt mijji. bescheiden, doch van ouds beroemde herberg bin- de zomergerst heeft met 4200 kg ha een goede opbrengst (3100 kg). De erwten hebben zich van het begin der groeiperiode af gunstig ontwikkeld. Daar 't weer tijdens de bloei gunstig was, ver kreeg men goede vruchtzetting. De gemiddelde opbrengst ligt bij de 3900 kg/ha (2400 kg). Het blauwmaanzaad groeide matig. Het gewas bleef kort en de bollen klein. Vooral de per celen die overgezaaid moesten worden geven minimale opbreng sten. Het gemiddelde ligt bene den de 1000 kg (850 kg/ba). De maisteelt van korrelmais is op de Zeeuwse eilanden toegeno men, wat hoofdzakelijk te danken is aan het oprichten van de z.g. „maiskernen" (een soort stu dieclubs). In Zeeuws-Vlaanderen werd dit gewas enkele jaren op ruime schaal geteeld. De opbrengst ligt gemiddeld iets boven de 4400 kg/ha. Gezien de hoge prijs, die voor de maïs wordt besteed, kan men aannemen, dat de teelt uitgebreid zal worden. De opkomst der aardappelen was onregelmatig wat zijn oor zaak vond in het feit, dat het plantgoed onder gunstige om standigheden werd bewaard. Door het warme regenachtige weer hebben de aardappelen zich gedurende de verdere groeitijd hersteld. Een totale opbrengst van 26000 kg/ha (22.500 kg) is zeker goed te noemen. De uien leverden goede op brengsten. Er werd gemiddeld 34.000 kg^ha (27.000 kg/ha) ge oogst. De vraag is echter zeer gering, waardoor de financiële resultaten niet best zijn. Vani dê bieten verwachtte men een goede opbrengst, doch een laag suikergehalte. Bij de eerste leveringen bleek deze verwachting juist. Dank zij een zeer droge Octobermaand steeg het gehalte tot normale waarde, zodat verwacht kan worden, dat de hoge opbrengst, gepaard gaande met een rede lijk suikergehalte, toch nog goede financiële resultaten zal geven. De opbrengsten van het vlas zijn door de aanhoudende regens tegengevallen, Het gewas werd iets te zwaar waardoor de kwali teit heeft geleden. Machinaal plukken was vrijwel niet moge lijk.. De opbrengst van het droge gewas bedroeg djit jaar 7800 kg ka. 1» gieravliegtuig v aan Het was op weg van Parijs de naar Berlijn Aan boord bevond j Zeeuws-Vlaanderen zich de zieke secretaris-generaal iaan, komt herhalen malen in de rac de Franse Communistische oude notulen voor partij, Maurice Thorez. Slechts de behendigheid van de piloot voorkwam het beschadigen van het passagiersvliegtuig- Het betrof hier een opzettelijke provo- ,i&tie, daar de Amerikaanse autoriteiten van de komende vlucht op de hoogte waren- Ik protesteer tegen dit incident en eis bestraffing van de verant woordelijken. Ik verzoek U mij mede te delen welke maatregelen gjj hebt getroffen", zo besluit de brief. In 1910 begon „Rust Roest" met 32 leden, thans telt zij er ruim 300, hetgeen betekent dat de vereniging nog steeds groeit. Grote festiviteiten laat de kas niet toe. Het bestuur heeft ge dacht aan een gezamenlijk diner te Oostburg, waarvan de kosten Wol was Nu de beide daders achter slot en grendel zitten, heeft de politie te Apeldoorn de sluier opgehe ven, die zij in het belang van het onderzoek had gelegd over alles, dat verband zou kunnen houden met een brutale roofoverval, die Vrijdagavond is gepleegd in het v- Veluwse dorpje Uddel. In een kleine afgelegen boerderij aldaar, bewoond door de landarbeider D. van Z., die met zijn vrouw en hun twee kinderen van tien en dertien jaar thuis whs, werd omstreeks half negen op de deur geklopt. Op de vraag wie er was. werd geen antwoord gegeven. Er werd nog tweemaal geklopt, maar de bezoekers"- maakten zich niet bekend. Van Z. pakte een riek en begaf zich naar buiten, maar hij had nauwelijks een voet buiten de deur, of hij kreeg een zware klap op het hoofd. Van Z. vlucht te naar binnen en begaf zich met vrouw en kinderen naar de deel. Intussen had een der mannen spoedig bleek, dat er twee overvallers waren op het dak weten te klimmen. Daar sloeg hij vijf ruiten van het bovenlicht stuk en klom naar binnen. De linnenkast werd openge broken, doch toen deze geen geld scheen op te leveren, begon de onverlaat de angstige bewoners Een wonderlijke geschiedenis, door B. J. TEN WESEPE. 61) Nadruk verboden. ,,U hebt Uw rol eveneens tegen Uw wil moeten spelen", viel de inspecteur lachtend in de rede. „Meneer Houtzagers, we zijn vol komen op de hoogte en, hoewel we nog niet weten, hoe U er in •slaagd bent om een boodschap naar de buitenwereld te krijgen, ziet U, dat wij intussen met stil gezeten hebben. De bende zit ach ter slot en grendel op twee na. Eén zit hier nog beneden en zal zijn kameraden weldra volgen in dé cel. Alleen Jetje hebben we tot onze spijt nog niet kunnen vin den". „Jetje?" vroeg Jan. met begrij pend. .Oftewel de freule", verduide lijkte De Jager. „Ook zij was in het complot betrokken". „Dat begreep ik al lang ant woordde Jan met een lang ge zicht, maar op dit ogenblik ont dekte hij Kees. Een lange hand druk was de verzekering van Jan's dank voor zijn aandeel in de oplossing van het mysterie en toen zei Jan tot de echte baron op olijke toon: „Neem me met kwalijk, meneer de baron, ik was juist met m'n ei bezig. Laat l zich intussen niet storen. Ik ben zo klaar". En alsof er geen mens in de kamer was, ging hij weer verder eten. De drie mannen schoten in een hartelijke lach, maar toen Kees opperde, dat er ergens op het Westeinde waarschijnlijk iemand met verlangen zat te wachten, smeet Jan zijn servet neer en zei: „Goeie genade, dat is waar ook. Ik heb bij Pop nog wat goed te maken. De heren excuseren me wel, nietwaar? Of heeft meneer de baron meneer de baron nog nodig?" Baron Horst schoot opnieuw in een lach. „In ieder geval met meer als plaatsvervangend ba ron. Maar als je misschien inte resse hebt voor een baantje als secretarisAls mijn dubbel ganger kun je misschien me nog wel eens een andere dienst bewij zen, zie je?" ,Als secretaris? stotterde Jan, nog met een mond vol eten. „Lieve hemel, wat een geluk, dat ik die salarisverlaging ongedaan heb gemaakt. Top, dat neem ik aan, meneer de baron. Maar nou ga ik eerst naar Pop!" En weg was hij. zal Zoals men wel begrepen hebben, was de arrestant, die niet door de baron herkend werd. de zogenaamde dokter, die intussen heel geen dokter was, maar de leider en initiatiefnemer van de bende. Hij had voor de valse ge tuigschriften gezorgd, waardoor Van Zwieten en Jacob door baron Horst werden aangenomen als se cretaris en huisknecht en van achter de schermen gaf hij aan deze beide ongure lieden, die nu geheel in zijn macht had, beve len Toen door de loslippigheid van Jetje de baron op de hoogte kwam 'van het schurkenplan kwam de dokter ln de woning aan de Emmalaan» nadat an Zwieten baron Horst hacl neerge slagen. Aangezien de bendeleider met alle mogelijkheden had reke ning gehouden, werd de baron 's avonds naar het schuurtje on der Oudewater gebracht, dat stond op het land van een boer uit Diemerbroek. Dat stuk land en dat schuurtje waren door hem gehuurd met het voorwendsel, dat hij daar een tijdje ongestoord wilde schilderen en vissen en aangezien de eigenaar voor tie huur goed betaald werd en hij niet het minste vermoeden had van de misdadige voornemens, vond hij het opperbest, want een paar centen extra kon hij in het najaar best gebruiken. De echte chauffeur van de ba ron was van de hele opzet onkun dig gelaten en kreeg, na de ver dwijning van de echte baron, meestal vrij van dienst. Daar men hem verteld had. dat de ba ron ziek was, zag de man» die ge heel ter goeder trouw was, hier- in niets bijzonders. De bendeleden hadden hun eigen chauffeur, die natuurlijk in het complot zat, evenals de bewaker van de baion in het schuurtje, een bekende fi guur uit de Amsterdamse onder- wereld. Meestal kwam de z.g. dokter met of zonder Van Zwie ten 's avonds naar het schuurtje met voedsel voor de baron en zijn bewaker' en dan werd debar on voor de keuze gesteld: Of daar blijven, of toestemmen in een hu; welijk met Jetje, welk laatste hij steeds vastbesloten weigerde. Toen Van Zwieten op een dag in het begin van October geld haal: de aan de Nationale Bank, had hij Jan Houtzagers zien zitten en was getroffen door de sprekende gelijkenis met de baron. (Slot volgt). met een knuppel te dreigen. Ten slotte wist hij de vrouw ertoe te brengen, het enige geld, dat tn huis was, een bedrag van naar schatting vijf en zeventig hon derd gulden, dat zich in een kin derspaarpot bevond, af te geven Daarmede verdween de bandiet via het havenlicht- Eerst na enige tijd durfden de bewoners de woning te verlaten en zich naar de buren te begeven, die de politie waarschuwden. Met spoed begon de recherche naar onderzoek, doch van de da ders was geen spoor meer te bekennen. In samenwerking met de re cherche te Amsterdam gelukte het de beide daders te arresteren. Het zijn de 24-jarige landarbei der C- D., die als hoofddader kan worden beschouwd en diens me deplichtige de 20-jarige suiker werker H, W., beiden uit Amster dam. Zij zijn naar Apeldoorn overgebracht. TWINTIG JAAR GEëlST. De Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam eiste wegens moord met voorbedachten rade tegen de 31-jarige Amster damse ijzerwerker P. J, van de Broeke twintig jaar gevangenis straf. De rechtbank had de verdachte, die in de nacht van 5 op 6 April 1949 zijn gewezen echtgenote met 36 steken met een dolkmes in ge zicht en hals om het leven had gebracht, veroordeeld tot twaalf jaar met ter beschikking stelling van de regering. In zijn requisitoir zeide de Pro cureur-Generaal, dat hij zeven getuigen had laten verschijnen om het Hof aan te tonen, dat ver dachte „deze moord uit haat heeft gepleegd met de bijbedoe lingen zijn kind en het huis te krijgen". Hij wilde n.l. opnieuw in het huwelijk treden. Als een woesteling is hij tekeer gegaan Hij heeft zijn vroegere vrouw op beestachtige wijze afgemaakt- Spr. eiste twintig jaar gevan genisstraf. ZATERDAG 18 NOVEMBER- HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; T.15 Gebed; 7.30 Sluiting; 9.00 Nws.; 910 Voor de vrouw; 9-30> Waterstanden; 9.35 Gram.; 9.55 Hoogmis; 12.00 Angelus; 12-08, Orgel; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Orkest; 13.55 Amusementsmuziek14.20 Eng. les; 14.40 Orkest; 1510 Kroniek; 15.45 Koor; 16.05 Orkest; 16.20 Boekbespreking; 16.30 Causerie; 17-00 Voor de jeugd; 18.00 Piano; 18.15 Binnenjt. overzicht; 18.25 Gram.; 18.40 Causerie; 19-00 Nws.; 19.15 Causerie; 19-27 Pop muziek; 19.52 Weekoverzicht; 20.00 Nws-; 20.05 De gewone man; 20.12 Gram»; 20.15 Lichtba ken; 20.40 Steek eens op heren; 21.00 Gev. programma; 21.45 Feestviering; 22.00 Pop. concert; 22.30 Feestviering; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws-; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7-30 Sluiting; 9.00 Nws.; 9.12 Gram.; 10-00 Cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10 20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Kwartet; 14-50 Boekbespreking; 15.05 Po- litiekapel; 15.35 Causerie; 15.50 Gram; 16.20 Sport; 16.45 Orkest; 17-30 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Pop. muziek; 19.00 Staal kaart; 19.30 Causerie; 19.40 Cau serie; 20-00 Nws.; 20.05 Hein Festijn; 20.10 Varia; 20.15 Gev, programma; 21.15 Zwitserse mu ziek; 21-45 Soc. commentaar; 22.00 Sextet; 22.25 Hoorspel; 22-45 Harmonica; 23.00 Nieuws; 23.15 Schaken; 23.20 Gram BRUSSEL VI.: 12.00 Gram; 12.30 Weerbericht; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nws.; 13.15 Zang; 13.30 Gram.; 14.00 Causerie; 14.10 Gram.; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Volksmuziek; 17.00 Nws.; 17.10 Accordeon; 17.55 Econ. overzicht; 18-00 Causerie; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws.; 19.30 Gram; 19.50 Radiofeuilleton; 20-00 Gev. programma; 22.00 Nws.; 22.15 Verzoekprogramma; 23-00 Nws.; 23.05 Jazzmuziek; 23.30 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2