DE RIJKSBEGROTING 1951 UIT DE PROVINCIE VERKEER EN WATERSTAAT SPORTNIEUWS Jong blij ten "Opgetoge/inOpqeliiclit LAXEER-AKKERTJES. „Ministerdochter voor Alkmaarse Rechtbank KERKNIEUWS ABDIJSIROOP zaamslag. Aanhoudende dank TWEEDE KAMER na het gebruik van TERNEUZEN. IJZENDÏJKE. ZUIDZANDE. WIJZIGING RIJKSBEGROTING 1949 De tekorten op dVeerdiensten over de Westerschelde agenda tegen Baron wil en SCHAKEN. WIELRENNEN. ZWEMMEN. Avottdvergadering van Dinsdag. Ia de avondvergadering be tonde de heer Gortzak (C.P.N.), dat de binnenlandse politiek wordt bepaald door Amerika. Spr. vroeg, of aan Nederlandse jongens, die weigerden naar In donesië te worden uitgezonden en deswege vastzitten, gratie kan worden verleend. De regering is doos het zenden van schepen en troepen naar Korea verantwoor delijk voor wat daar onder de vlag der V. N. wordt misdreven. Onze schepen en troepen moeten •worden teruggetrokken om te voorkomen, dat ons land bij een uitbreiding van het conflict in «orlog zou komen mët China. Spr. vroeg wat de regering voornemens is te doen tegen de prijsstijgingen en verder wilde hg weten wat er waar is van het gerucht, dat de heer Vermeer zal worden benoemd tot staatssecre taris van Binnenlandse zaken. De heer Zandt (S.G.) gaf als lijn oordeel te kennen, dat de In donesische politiek der regering op een verschrikkelijk bankroet is uitgelopen. Een communisti sche staatsgreep in de nabije toe komst leek hem in Indonesië niet onmogelijk. Het is z.i duidelijk, dat Indonesië niet rijp is voor zelfbestuur Hij keerde zich tegen het op treden jegens het Ambonese volk. De propagandareizen van Sukar no in verband met Nieuw-Guinea becritiseerde hij en voorts vroeg hij inlichtingen over het door de neer Yamin geuite dreigement. Spr. pleitte voor Zondagsheili ging en laakte het ongestraft laten van het misbruiken van Gods naam. Hij waarschuwde tegen het opdringen van Rome, daarbii klagend over benoeming van R-K.-burgemeesters in Pro testantse gemeenten. Gm tien uur werd de vergade ring verdaagd. Vergadering van Woensdag. Woensdagmiddag was het woord Minister-President Drees Hij zegt zich te zullen onthou den van deelneming aan de ge- dachtenwisseling der partijen zo- ale deze is gevoerd. Spr. schetst de totstandkoming van het kabinet en zegt dat het betrekkelijk dicht aansloot bij de samenspreking. welke was voor afgegaan. Van regeringspartijen en oppositie kan men z.i. moeilijk spreken.-Van de A. R. kan men zeker niet steeds spreken als van een oppositiepartij. In verband met de motie-Oud z^gt spr., dat men bezwaarlijk «tan zeggen, dat het kabinet zon- dei noodzaak de kabinetskwestie heeft gesteld- Ten aanzien van Minister Schokking lag de zaak anders. Was er een motie voorgesteld, dar. had er sprake kunnen zijn van solidaire houding van de Mi nisters. Hier was sprake van cri- tiek op de heer Schokking. Vervolgens gaat spr. in op de afiaanvaardbaarvcrklaring van het amendement-Lucas bij de be- astingontwerpenHeeft dat het k;-rak ter gehad van het steiien /ar. de kabinetskwestie? Naar sprekers oordeel was dit niet. het geval. Wat de vermoeidheid betreft van het kabinet zegt spr.. dat hij voor sommige Ministers het recht wil eisen vermoeid te zijn, zon der dat hun daarvan een verwijt wordt gemaakt. Als men ziet wat er op het gebied van wetgeving is gedaan en wat in het vooruit- Zicht wordt gesteld en als men ziet wat er internationaal ge schiedt, dan is er weinig reden om te zeggen, dat het kabinet vermoeid is. De heer Schouten heeft de me ning uitgesproken, dat beant woord had moeten worden, wat in het Voorlopig Verslag was ge steld naar aanleiding van de Bel gische Koningskwestie. Een vraag was niet gesteld, zodat de rege ring zich dienaangaande heeft onthouden. Overigens merkt hij op, dat er belangrijke verschillen zijn tussen België en ons land. Aan de heer Zandt merkt spr. op, dat er minder reden is om te klagen over vloeken in het leger dan voorheen. De heer Zandt be pleit gelijkheid van godsdiensten In dit verband verwijst spr. naar artikel 63 der oude geloofsbelij denis. dat het uitroeien van an dere godsdenisten beoogt. Komende tot de Indonesische kwestie, zegt spr.. dat niemand zal beweren, dat er geen fouten zijn gemaakt. Er was geen an dere beslissing mogelijk dan in de richting van zelfstandigheid voor Indonesië. Ware anders ge handeld, dan zou onze internatio nale positie onmogelijk zijn ge worden en zouden we niet heb ben kunnen deelnemen aan het Noord-Atlantische Paét. Pjjn maakt vroegtijdig oud. Wordt TJ dus geplaagd door hoofdpijn, rheumatiek- of zenuwpijnen, die TT het leven vergallen en snel doen verouderen, verdrijft dan die pijnen met Witte Kruispoeders. Zij helpen direct, monteren U op en houden V 1°nB- p0edersf0.90p. doosje 12st. Cachets f 0.90 koker 12st. Tahl. ƒ1.75 24st. Tahl. f 0.9012st. Bü apothekers en drogisten Een republiek Zuid-Molukken zou zich niet kunnen handhaven in een vijandelijk Indonesië. Principieel acht spr. het onjuist, dat de voorzitter van de Veilig heidsraad nagelaten heeft het rapport van de Unie op de agen da te brengen. Indonesië zal voor ons land economisch niet meer de rol kun nen spelen als voorheen, maar de Indonesiërs beseffen, dat Neder land niet gemist kan worden. Men moet het Indonesië ten deze niet moeilijk maken, meent de Minister- President. Gevraagd is hoe het staat met de arrestatie van communisten in verband met hulpverlening bij desertie. De zaak hoort thuis bij de justitie. Spr- heeft de indruk, dat het een zaak van beperkte cmvang is en individuele hulp aan deserteurs betreft. De mogelijkheid ener oplossing voor de inschakeling van West- Luitsland in een Europe s leger echt spr. aanwezig. Op het ogenblik bestaat er geen voornemen wijziging te brengen in de maritieme plannen. Druk wordt in deze niet op ons uitge oefend. Ten aanzien van de demobili satie zegt spr., dat men de mili tairen niet kan verplichten lan ger dan tot 1 Januari a.s. in In donesië te blijven, zonder dat daarvoor een wettelijke maatre gel komt. In antwoord op een vraag van de heer Gortzak zegt spr., dat velerlei maatregelen zijn geno men om regelend op te treden ten aanzien der prijzen. De rege ring zal zich tot het uiterste in spannen om prijsverhogingen te gen te gaan- Spr. merkt op, dat de prijzen in ens land lager zijn dan in om ringende landen. Hij doet mede delingen over de prijzen in Hon garije. De heer Gortzak (Com.): U hebt bepaald verkeerde gegevens (gelach). De Minister-President; Dan zal ik maar ophouden, ik heb nog een hele lijst. Hij zegt verder, dat iemand, die Zich bijzonder op de hoogte heeft gesteld ter zake verklaarde: Hoe verder men naar het Oosten komt, hoe lager de levensstan daard. De heer Drees betoogt, dat wat hij zeide in zijn radiorede naar aanleiding van de havenstakin gen, n.l. dat de havenarbeiders de tak waarop zij zaten, afzaag den. duidelijk wordt bevestigd door wat thans gedaan wordt om het verkeer geleid te krijgen over Gdynia. Er is geen enkele uitspraak, dat de regering een verlenging van dc arbeidstijd zou wensen. Spr. meent, dat deze eerder slechte dan goede resultaten zou opleve ren, maar z.i. kan een verlen ging incidenteel nodig zijn, als er gebrek aan werkkrachten is. Had men het niet aangedrufd hoge belastingen te heffen, dan was men In volle inflatie terecht gekomen. Toegezien moet worden, dat geen gulden onnuttig wordt uit gegeven, maar tot belangrijke verlichting van lasten zal dit niet kunnen leiden. Wil men tot grote bezuiniging komen, dan moet diep worden ingegrepen. Spr vestigt er overigens de aandacht op, dat bij vrijwel ieder voorstel der regering uit de Kamer om meer wordt gevraagd. De heer Drees roept de Kamer en het volk op zich niet te laten ontmoedigen door de taak, waar voor men gesteld is. Men putte bemoediging uit wat bereikt is, ook zedelijk en geestelijk. De Minister-President heeft twee en een half uur gesproken. MINISTER LIEFTINCK SPREEKT. De Minister van Financiën, de heer Lieftinek, verklaart dat het kabinet weet wat een oorlogser fenis is. Het heeft hem goed ge daan, dat de heer Oud te kennen heeft gegeven, hoe na de bevrij ding ieder minister van Finan ciën bezwaren zou hebben ont moet. Spr. zegt zeer wel te beseffen, dat een zware druk op het Neder landse volk is gelegd. Ten aanzien van het bezwaar, dat de departementen zich te weinig houden aan de toegestane bedragen, meent de Minister, dat de heer Schouten de toestand van weleer, waarheen hij terug wilde, wat te rooskleurig ziet. In beginsel is spr. het er mee eens, dat men zich moet houden aan de door de Staten-Generaal toegestane bedragen. De Minister becijfert, dat bij een vergelijking van de begrotingen van 1946 en 1951 blijkt, dat wel degelijk is bezuinigd ondanks het feit. dat er allerlei nieuwe taken waren te vervullen. De gegevens, welke hij in zijn brief van 21 October aan de Ka mer heeft opgenomen, geven een beeld van de financiële toestand, die niet anders dan zorgelijk kan worden genoemd. Met betrekking tot de budgetaire toestand zegt spr., dat men tot grotere voor zichtigheid en zorgvuldigheid wordt genoopt, wil men niet het monetaire evenwicht in gevaar brengen. Op de gewone dienst en het Landbouwegalisatiefonds zal een besparing van 100 a 150 millioen moeten worden gevonden. De voorstellen daartoe zullen spoedig in behandeling worden genomen. De regering meent, dat het moment is aange broken om een ombuiging van het beleid tot stand te brengen. Met verhoogde inspanning zal efficiency-bezuiniging worden nagestreefd. Bij de inkrimping van uitgaven zal de militaire sec tor niet worden uitgeschakeld. Wat de verhoging der topsala rissen aangaat merkt de Minis- tegen verstopping- ter op, dat verleden jaar be zwaar is gemaakt tegen ambts- en representatie-toelagen. De heer Schouten heeft toen aange drongen op een zodanige salaris regeling, dat deze toelagen niet nodig zijn. De regering acht het bezwaarlijk er op terug te komen. Het is het minimum, dat nood zakelijk is. Het betreft 200 man van het Rijkspersoneel. De ver hoging is maximaal 15 procent. Voor enige zeer bijzondere figu- rer 'ie een verhoging behoeven, is op de begroting van Binnen landse Zaken een bedrag van 100.000 uitgetrokken. Met de Minister-Persident is spr. het eens, dat de financiële toestand zorgelijk is, maar ook hij heeft het sterke vertrouwen, dat het Nederlandse volk er in zal slagen de moeilijkheden te over winnen, als het wordt voorgegaan door regering en Staten-Generaal en als de geëigende middelen worden aangevoerd om het mo netaire evenwicht te handhaven. Te ruim half zes verdaagt de Voorzitter de vergadering tot hedenmiddag. HET DRAMA OP DE OOSTERSCHEEDE, Omtrent de oorzaak van het kapseizen van de ,,Amer" is nog niets definitiefs bekend. Men vermoedt, dat het zand, waarme de de „Amer" was geladen, door een lek in het schip of anderszins nat is geworden en is gaan wer ken. Het ongeval gebeurde, toen schipper Moesker van de „Amer" zich met zijn 2 zoons aan boord van de „Overijsel". een schip, dat evenals de „Amer" door de sleep boot „Resnova" werd gesleept, bevonden. De sleeptros, waarme de de „Amer" werd getrokken, was n.l. gebroken. Schipper Moesker en zijn twee zoons bega ven zich toen in een roeiboot, om de tros weer te bevestigen. Tij dens deze pogingen sloeg de roeiboot om en geraakten de 3 mannen in het water. Zij werden opgepikt door de „Overijsel' Enige tijd nadat zij op de „Over ijsel" waren aangeland, voltrok zich de ramp en sloeg de „Amer" n. Zoals gemeld, is het stoffelijk overschot van de vrouw reeds aangespoeld. Het lijk van de dochter heeft men nog niet ge vonden. Van der Tak's Bergingsbedrijf is met drie drijvende bokken be zig het schip weer om te trekken. Dit moet zeer vlug gebeuren, daar gevaar bestaat, dat het schip zal wegzinken. De waarde van het schip is on geveer Vt millioen gulden. Het meel 2224 BRT en Is eigendom van de fa Boele en Oosterwijk uit Rotterdam. EMISSIE PROTESTANTS ZIEKENHUIS IN ZEEUWS-VLA ANDEREN. Van 15 Nov. af is de inschrij ving opengesteld op 450.000 3% obligatiëh tot dfc> koers van 100 Vc ten laste van de Voor de Alkmaarse rechtbank diende gisteren de zaak tegen J. J. van G„ een Amsterdamse modiste, die zich heeft schuldig gemaakt aan grootscheepse op- ichtir.g te Bergen (N.-H Zij gaf tich uit voor de dochter van mi nister Van Maarseveen en noem de zich Mr- Dr. Van Gelder, ter wijl zij voorwendde, dat zij in dienst van het ministerie van Justitie belast was met een ge heime opdracht. Zij maakte in Bergen goede sier en leefde op ,/rote voet ten koste van de pen sionhouder C. Willig, in wiens pension zij met een vriendin, He lena Ansingh. haar intres had genomen. Vriendinnen en vrienden maa.c- ten grote verteringen als gasten aer beide (femes. Toen eindelijk achterdocht ontstond, maakte zij zich schuldig aan diefstal van een chèque ten nadele van de Amsterdamse meubelfabrikant G. J. van Rije, die zij boveadien vervalste. Ook deze diefstal en de alsheid in geschrifte wares» haai ten laste gelegd. De Officier van Justitie achtte zich niet in staat te reonireren „onder nader te zijn ingelicht om trent d<. psychische structuur van deze verdachte, die veeds eni-e malen wegens oplichting was veroordeeld. Hij vroeg aanhou ding van de zaak voor het inwin nen van een psychiatrisch rap port. De rechtbank verwees de zaak daarna terug naar de Rech- ter-Commissaris. Vervolgens stond terecht haar gezellin uit. haar Bergense tijd. Helena A. De Officier achtte haar mede schuldig aan oplichting. Hij stelde I het op prijs, dat eerst een psv- chiatrisch rapport ook over deze vrouw zal worden uitgebracht. Stichting Protestantse Zieken zorg „Zeeuws-Vlaanderen." Het doel der Stichting is de genees kundige verzorging en de ver pleging van zieken in Zeeuws- Vlaanderen. De Stichting is er van overtuigd, dat de oprichting van dit eerste Protestantse Streekziekenhuis, waarvoor deze emissie dient, noodzakelijk is en in een grote behoefte zal voorzien. Van het Rijk is een garantie ontvangen voor de rente en aflossing van het onrendabele deel der bouwkosten. De finan ciering van liet rendabel gedeelte geschiedt door een eerste hypo thecaire lening van 3% procent van 700.000, een onderhandse lening van 1.000.000, gegaran deerd door gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen en de bovengemelde obligatielening. Bemanning der „Inga" hm'stoe. Een gedeelte van dé bemanning van het Finse s.s. Riga, hetwelk door een aanvaring met het Ned. s.s. „Axeldijk" zijn laatste be stemming vond op de Scheldebo- dem voor Terneuzens haven, was ,Zondag via Antwerpen naar Fin land vertrokken. De overigen, waaronder het vrouwelijke lid der bemanning, vertrokken gisteren met het zus terschip van de Inga, de Kari Erich, welk schip met bestem ming Helsingfors de haven van Temeuzen verliet. Z'.V.U.-filmavond. Het grote aantal leden van de afd. Temeuzen der Z.V.U., die trouw toneel- en muziekavonden bezoeken, döch bij de Z.V'.U.-film avond op Dinsu&g j.l. verstek he ten gaan, hebben een avond ge mist van een bijzonder gehalte. De stille kleurenbeelden toch van Zeeuws Vlaanderen, wrvaarefigd door de heer But eir door hem vertoond, deden velerr der aanwe zigen pas nu ontdekken, dat Zeeuws Vlaanderen heel mooi is. Onder de- geprojecteerde land schapsbeefden waren er verschel dene een schilderij; op zichzelf. Tn deze nier door lawaaierige mu ziek begeleide stille beerden voel de men de rust aan. die er uit gaat van het Zeeuwse landschap. Men ontdekt, dm Zeeuws Vlaan deren ói overwelfd door eompae- te wolkenmassa's of omspannen door een strakke blauwe lucht koepel, her eigen landje is, dat nog te onbekend is bij velen. Een vingerwijzing aan hen. die Zeeuws Vlaanderen beschouwen als een plaats, waar ze tijdelijk neerstrijken en vanwaar ze weer uitvliegen naar elders, zonder kennis te hebben genomen van huis en omgeving. Indien ze hier en daar eens hadden rondgedwaald, zouden ze misschien begrepen hebben, waarom Zeeuws Vlaanderen de Zeeuws-Vlaming zo lief is. Verder vertoonde de heer But films, opgenomen thdens z'n reis door de „States". Films met con trasten. Het jachtende Detroit, waar duizenden auto's af en aan rijden, en de rust van een land weg, die Zeeuws zou aandoen, als het vee niet hoornloos was. Van nabij hebben de aanwezi gen het Holland-festival kunnen zien te Holland (Michigan) waar veel tulpen waren en de jeugd zich Hollands „trachtte" te kle den. Tal van niet-leden der Z.V.U. bezochten deze filmavond, waar voor de toegangsprijs redelijk was. Van de aanwezigen gaven enkelen zich op> als lid. Het was een interessante avond, waar voor de belangstelling ruimer had kunnen zijm Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is de Eereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver verleend aan I. Schijve te IJzendijke. De Kleuterschool bestaat 40 jaar. Deze week werd het feit her dacht, dat de kleuterschool in Nov. 1910 werd opgericht. Het behoeft niet te verwonderen, dat het voor de kinderen een ware feestdag was. Voor deze herden king waren de ouders van de kleinen en tal van genodigden samengekomen en de kinderen verrasten hen met de geleerde voordracht jes en leuke zangnum mertjes. terwijl ze zelf konden genieten van een poppenkast. Des avonds was een buitenge wone vergadering belegd door de jubilerende schoolvereniging. Na het welkomstwoord van de Voorzitter gaf de heer Woudhuij- zen een overzicht over de afge lopen 40 jaren. Op dit ogenblik wordt de kleuterschool bezocht door 34 kinderen. Na de pauze verkreeg Burge meester Von Bönninghausen het woord, die de waarde en de nood zakelijkheid van het fröbelon derwijs in het licht stelde. Van de oprichters van deze fröbel school is thans nog aanwezig de heer I. Schijve, die in deze ge meente gedurende tal van jaren zeer veel voor de gemeenschap heeft gedaan. Zo was hij o.m. 14 jaar notabei der Ned. Herv. Ge meente. 40 jaar bestuurslid van deze fröbelschool, 25 jaar lid van het bestuur van 't Groene Kruis, 16 jaar lid van de Gemeenteraad en nimmer werd tevergeefs een beroep op zijn steun gedaan in dien het de algemene belangen van IJzendijke betrof, zodat het geen wonder is, dat deze waar dige burger zich in de algemene hoogachting mag verheugen. Het heeft H. M. de Koningin be haagd de heer Schijve de ere medaille in zilver verbonden aan de Órde van Oranje Nassau te verlenen. Na het hartelijk applaus op deze mededeling spelde de Burge meester de Koninklijke onder scheiding op de borst van de heer Schijve en richtte daarbij mige persoonlijke woorden van hoog achting tot hem. Vervolgens bood de Voorzitter namens de vereniging de heer W. van der Hooft een bloemen hulde aan als waardering voor het vele werk ten behoeve van deze school verricht, terwijl mej- Raes als herinnering een blijvend aandenken werd aangeboden. Hierna nam Ds Doorn het woord. Hij sprak over de grote waarde der school voor de kinde ren. Het kind moet eenmaal in de gemeenschap worden opgeno men. Dit wordt reeds begonnen met het kleuteronderwijs. De heer I. van Rosevelt. die door ziekte niet aanwezig kon zijn. is reeds 31 jaar bestuurslid. Onopvallend heeft hij zeer veel werk verzet. Voor de vele ver diensten werd hem aan zijn wo ning een bloemstuk aangeboden. Collecte Oorlogsgi'averi, De collecte „Klaprozendag" voor de oorlogsgraven heeft te Zaamslag ƒ116,70 opgebracht. Gemeenteraad De gemeenteraad van Zaam slag komt op Maandag 20 Nov. a.s. 's middags om half drie ir openbare zitting bijeen. De voornaamste agenda-punten zijn: Toelating nieuw raadslid; herbenoeming leden der huisves tingscommissie; vaststelling ver ordening vergunnings- en verlofs- recht; verordening heffing van marktgelden; voorstel tot 't ver lenen van een garantie ten be hoeve van de Stichting Prot. Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen tot een bedrag van 110.000. Nieuw raadslid De heer M. C. Goossen heeft ontslag genomen als lid van de gemeenteraad van Zaamslag in verband met zijn vertrek naar Terneuzen. Zijn plaats in de ge meenteraad zal worden ingeno men door de heer B. van der Dpplr Nieuwe Ned. Her» Kerk. De bouw van de nieuwe Ned. Herv. Kerk alhier, is gegund aan de laagste inschrijver, de heer J A. de Lignij te Zuidzande. Het terrein wordt reeds in orde gemaakt en aan de in de grond geslagen piketten kan men reeds de toekomstige stand van de kerk zien. De aannemer hoopt spoedig met de werkzaamheden te kunnen beginnen Aanbesteding. De bouw van een woonhuis voor de wed. Le GrandBril, is aan de laagste inschrijven® ge gund, t.w. metselaar J. A- Lignij; timmerman W. Focke; schilder werk J. J.Risseeuw, smidswerk A. M. le Grand; electriciteit, gas en sanitair A. Neufeglise. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Hulst Ds J. 'Homan te Huizinge. Ge hebt kou gevat, gij hoest »n een scheurende pijn be klemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaar lijke en prikkelende slijm met AKKER S Bij de Tweede Kamer Ls inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1919. Aan de toelichting van de Mi nister van Verkeer en Waterstaat ontlenen wij het volgende; De totale verhoging van de ge wone dienst bedraagt 10.877.94'-': De verhoging is o.a. een gevolg van de inwerkingtreding van het Bezoldigi rgsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 en de ho gere sociale lasten 1.466.770) de uitkeringen aan de provinciën gezamenlijk, als bedoeld itr de wet tot instelling van een keersfends 6.888JJ00). De buitengewone dienst Ver HEDEN: TERNEUZEN: Ger. Kerk, Noor» 1st raat. 7 uur: Ghr. Wm- terlezing. TERNEUZEN: „Bochel", T.30 uur: Ouderavond Ned. Herv. Zondagsschool. SAS VAN GENT:- Gemeente huis, 2 uur: Aanbesteding van het onderhoudswerk van 12 Woningwetwoningen. MORGEN: ZAAMSIjAG: Hotel „De Ap pel", 3.30 uur: Buitengewone Vergadering van Stembevoeg de ingelanden van de polder Willem III. worden met verhoogd moeten 34.365.157. Door vermindering van enkele andere posten kan de verhoging van deze dienst worden terugge bracht tot een bedrag van 9 492.157. In verband met de beperkte af- leveringscapaciteit der textielbe drijven kon de laatste jaren niet volledig aan de behoefte aan dienstkleding van het Rijkswater- staatspersoneel worden tegemoet gekomen. In 1949 is een bedrag van ƒ215.000 voor dienstkleding vart het Waterstaatspersoneel no dig geweest, zodat een verhoging van het artikel met 35.900 wordt voorgesteld. De bijdrage, die itu de laatste jaren werd gegeven, was tè klein om de A.N.W.B. in staat te stel len de kosten van de wegwijzers en waarschuwingshorden te blij ven dragen. Met Sset oog op, het nut, dat dit werk van de A.N.W. Eb voor het verkeer heeft, dient het Rijk op ruimere schaal steun te verlenen, zodat ingaande 1 Ja nuari 1949 eer» bijdrage «odig is tot de helft van de „directe" kos ten, welke met de plaatsing en het onderhoud der wegwijzers ge moeid zija tot een maximum van 75.000 per jaar. Als nadelig exploitatiesaldo Een wonderlijke geschiedenis. door B. J. TEN WESEPE. 60) (Nadruk verboden. De wagen stopte voor nummer 138, en de baron stapte vlug uit, liep het hek binnen en stapte de drie treden op, die hem van de deur scheidde. Nadrukkelijk trok hij aan de ijzeren haak, zodat de zware bel luid galmend over ging. In de auto zaten de twee mannen en de chauffeur scherp te kijken en te wachten op het ogenblik, dat de deur zou open gaan. De seconden leken eeuwig heden. Maar eindelijk hoorde de baron iemand naar voren komen Opzettelijk had hij zijn hoofd af gewend, wetend, dat men vanuit de gang altijd eerst door hel raampje keek. Maar de deur werd toch geopend en toen de baron zich omdraaide, blikte hij van oog tot oog in het gezicht van de huisknecht. „Zo. Jacob," zei de baron op kwasi-vriendelijke toon, zich met moeite inhoudend, „daar zijn we weer. Hoe gaat het, jongen?" De ander werd rood tot over zijn oren en dit was voor de in specteur voldoende. Hij rukte het portier open en rende naar de deur. Vóór de verbouwereerde huisknecht deze had kunnen slui ten, was de baron al half binnen en de inspecteur en Kees volgden hem. In een minuut van tijd had ook Jacob een paar stevige boeien om zijn polsen en werd op een bank in de gang geplaatst, onder be waking van de politie-chauffeur die inmiddels ook gevolgd was. Kees keek eens rond; hier moest Jan dus zijn volgens het briefje. „Hebt U er enig idee van, mijn heer de baron." vroeg de inspec teur, „waar Uw dubbelganger zich op het ogenblik kan bevin den?" ..Waarschijnlijk boven," ant woordde de aangesprokene, die nu weer het initiatief in handen nam. „Willen de heren mij maar volgen?" Op het moment, dat de bel was overgegaan, zat Jan, zorgeloos als altijd, zich heerlijk tegoed te doen aan de koffiemaaltijd, die Jacob zo juist naar boven had gebracht. De wetenschap, dat Kees zijn brief had ontvangen, was dusda nig van invloed op hem, dat niets zijn gemoedsrust meer kon verstoren, zelfs het bezoek van de freule over een paar uur niet meer. Zijn rol zou misschien nog één of twee dagen duren. Kees zou wel onmiddellijk aan 't werk zijn gegaan, daarvan was hij be slist overtuigd. Terwijl hij genoeglijk zijn eitje pelde, werd de deur geopend. Verstoord wilde Jan omkijken. Waarom klopte die kaffer met! Maar vóór hij tijd had om zich om te draaien, stond daar de echte baron voor hem en vroeg van Ue veerdiensten over de Wes terschelde werd een bedrag ge raamd van UMMI.000. waarbij erop was gerekend, dat de nieuw in te stellen veergelden 600.000 zouden opbrengen. Aangezien in het .jaar 1949 nog. niet tot het hef f en van die gelden werd overge gaan. kunnen- voor dat jaar te genover de exploitatiekosten geen inkomsten, worden gesteld. Bovendien werden de exploitatie kosten te laag geraamd. Destijds werd reeds medegedeeld, dat het exploitatietekort 1.830.000 of f ao.ooo meer dan de aanvanke lijke raming zou bedragen. Intus sen is ook dit bedrag nog met t: 56.000 overschreden, zodat het tekort 1.885.000 bedraagt, dit is 835.0(H) méér dan ter dekking van het tekort op de begroting beschikbaar is. Vervolgens is voor hel- baggerwerk in de haven van Hoedekenskerke een liedrag van 19.000 nodig geweest. Ingevolge de wet van 4 Augus tus 1.947 zijn de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën gemachtigd namens de Staat aan of ten behoeve van de N.V. Koninklijke Luchtvaart Maatschappij leningen c.q. garan ties te verstrekken tot een bedrag van ten hoogste 50.000.000. Voor ket jaar 1949 is aan de K.L.M verstrekt een bedrag van ten hoogste 50.000.000 Voor het jaar 1949 is aan de K.L.M. ver strekt een bedrag van 3.837.300, hetwelk nu wordt aangevraagd. met een lachend gezicht. „En. mijnheer de baron, smaakt het U nog al?" Jan liet van stomme verbazing het restant van het ei vallen en stond langzaam op. Zonder een woord te kunnen uiten, keek hij de binnengekomen dubbelganger aan, terwijl hij niet eens bemerk te, dat er nog twee mensen de kamer binnengekomen waren. Opeens ging hem een licht op Als een bliksemflits ging het door zijn hoofd: „Dat is 'm!" En daar om riep hij uit: „U bent de échte baron!" „Juist, waarde heer. Mijn har telijke dank voor je bereidwillig heid om tijdens mijn afwezigheid, die weliswaar min of meer on vrijwillig was, de honneurs waar te nemen. Ik mag aannemen, dat Jacob je goed bediend heeft?' „Bereidwilligheid?" barstte Jan verontwaardigd uit, „niks geen 'bereidwilligheid: Ik ben hier tegen mijn wil gebracht en (Wordt vervolgd). Het internationaal tomooL De uitslagen van de in de 3e ronde gespeelde partijen van het Internationaal schaaktornooi te Amsterdam waren als volgt; Dr Tartakower—O'Kelly 01 Pilnik—Kramer 1—0; Pirc—Ros- solimo lAStahlbergFoltys 1—0; TrifunovicEuwe V2 v. Scheltinga—Kottnauer Reshevskyv. d. Berg 10; Gud- mundssonDonner 01; Szaba- dos -Najdorf Vg—Va; Gligorie— Golombek 10. De 4e ronde had tot resultaat: Najdorf—Gligorie V»Ros- solimo—Stahlberg Euwe —Van Scheltinga 1—0; Tartako wer—Pilnik 1—0; O'Kelly—Go lombek 1—0; Gudmundsson Van der Berg 1—0; Kottnauer— Reshevsky V2Vi\ FoltysTri funovic y2—Vi. De partijen Don ner—Szabados en Kramer—Pirc werden afgebroken. De Brusselse Zesdaagse. De Brusselse Zesdaagse werd gewonnen door 't Belgische kop pel Bruneel—De Beukelaere met die tweede werden met 426 pun ten. De overige koppels lagen 1 of meer ronden achter. Irma Schumacher. Onze landgenote Irma Schuma cher, die bij de Europese kampi oenschappen te Wenen tweede werd achter Greta Andersen op de 400 meter borstcrawl, heeft Dinsdagavond revanche genomen op het Deense meisje, door ddt nummer te winnen in 5.20.2. Greta Andersen werd tweede in 5.28.6. Irma Schumacher verbeterde hiermee haar beste persoenlyke prestatie die 5.27-0 was en van 6 Aug. 1950 dateerde toen ze deze tijd te Utrecht maakte op een 50 meter-baan. f VOETBAL Een millioen voor zes stuiver. Een Engelse pool heeft een record bedrag van 104.417 pdst (ruim 1.050.000) uitgekeerd voor een inzet van 6 stuiver aan een man, die acht gelijke spelen voorspeld had van de wedstrijden van Zaterdag j.l. De gelukkige winner, een Lon- 606 punten, vóór Schulte—Peters denaar, wenst geen publiciteit.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2