Engeland tegen Europees leger Emigratie-overeenkomst tussen Nederland en Australië Russische straaljagers boven Korea Canadees vliegtuig neergestort Itcitiano De toestand in de Zuid-Molukken w De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Davies heeft het Lagerhuis medegedeeld, dat Groot-Brittannië niet in staat is de voorstellen te aanvaarden, welke voorzien in het oprichten van Europees leger- Engels Ambassadeur naar Spanje Het Koninklijk bezoek aan Londen Wesi-Duiise Politie mag geen Duitse wapens dragen 25.000 NEDERLANDERS PER JAAR NAAR AUSTRALIë. De Australische Minister voor Immigratie, Mr. Holt, heeft Maandag in Canberra meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nederlandse emigratie-delegatie, die een maand geleden naar Australië vertrokken is, geëindigd zijn. Er is een overeenkomst gesloten, die thans op de goed keuring van de beide Regeringen wacht. Mevrouw Hertogh te Singepore aangekomen Staking bij Italiaanse verkeersdiensten Chinees-Noord-Koreaanse druk duurt voort Twee Amerikaanse vliegende reuzen-vestingen maakten Dinsdagochtend een buiklanding op een Koreaans vliegveld, na een luchtgevecht boven de Mandsjoerijse grens met straalvliegtuigen van Russisch type, zo is door een woordvoerder van de vijfde Amerikaanse luchtmacht meege deeld. Een van de vestingen gleed van de landingsbaan en vernielde vier andere vliegtuigen- Trein nabij Versailles ontspoord Alle inzittenden om het leven gekomen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Schendingen der Chinese grens Telegram aan de Minister van Oorlog Personen in Parijs aangehouden Het emigratieverdrag met Australië De winter nadertNü het lekkerste middel iegen hoest en verkoudheid. 30 cent per 100 gram De Belgische politieke delinquenten Nimitz over de Chinese troepen in Mandsjoerije Roem en Palar gasten van de Nederlandse delegatie „Empire Prent" heelt vertraging Pluimveemarkien weet toegestaan Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 15'9. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cerit; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Hij verklaarde verder, dat het de Britse Regering niet mogelijk was deel te nemen aan een Euro pese federatie met een Europese grondwet als basis. „Engeland wil met de andere Europese lan den samen werken via de be staande organisaties, zoals de Raad van Europa", aldus Davies. Groot-Brittannië, heeft ver plichtingen op grotere dan de Europese schaal aangegaan, n.l. door toe te treden tot het Noord- Atlantische Verdrag. De Regering is bereid na te gaan op welke wijze een nau were samenwerking met de an dere Europese staten kan wor den bereikt. Doch zij kan geen enkele verplichting aangaan, zonder eerst te weten in welke mate Britse souvereiniteit zou moeten worden prijsgegeven. Men heeft de Regering er van beschuldigd niet geestdriftig te genover de Raad van Europa te staan en wel omdat wij „de zaak realistisch bekeken". Ons stand punt is: te pogen de Raad van Europa in te passen in een pa troon van Euroese samenwerking, zodat hij zijn geëigende rol zal vervullen, doch zich niet zal kun nen inlaten met zaken, welke reeds worden geregeld. De Britse Regering is bereid concessies te doen op economisch gebied, voor zover dit Europa in Fngeland zal „te gelegener tijd" een ambassadeur naar Spanje zenden, zo heeft Bevin de minis ter van Buitenlandse Zaken, me degedeeld. Engeland had herhaaldelijk verklaard zich te zullen houden aan de beslissing der V. N. in deze en het zou trachten een Spaans argument te verkrijgen, aldus Bevin in een schriftelijke beantwoording van vragen in het Lagerhuis. het algemeen ten goede zou ko men, doch zulke concessies kun nen niet door het ene land van het andere worden afgedwongen. Engeland is er herhaaldelijk van beschuldigd, dat het niet binnen Europees kader economisch wilde samenwerken. ,,Deze beschuldi ging is onjuist", aldus de Britse Minister. Duncan Sandys sprak namens de Conservatieve oppositie. Hij pleitte voor het stichten van een Europees leger binnen het kader van het Noord-Atlanfischle Ver drag. Hij verzocht de Regering haar beslissing, om zich te ver zetten tegen het oprichten van een Verenigd Europees leger, te herzien. Duncan Sandys, die voorzitter is van het Internationaal Bestuur van de beweging voor Europese Eenheid, zeide, dat de tekst van Davies' rede met onsteltenis in bet vrije Europa zou worden ge lezen. „De Regering heeft steeds meer de sympathie en vriend schap van de Socialistische partij en op het Europese vasteland ver speeld, doch nu is dit verlies vol komen". Het voorstel om een Ver enigd Europees leger te stich ten vervolgde Sandys, „is niet slechts bedoeld als een middel om de Russische dreiging te kunnen afwenden, doch het heeft evenzeer ten doel een her leving van het Duitse militaris me tegen te gaan. De bevolking van het Europese vasteland is ook voor het tweede gevaar nog steeds zeer beducht Indien de Regering zich than:- te gen het plan, om tot een Ver enigd Europees leger te komen, verzet, zal htet waarschijnlijk op niets uitlopen. Frankrijk zal nimmer in Duitse herbewapening toestemmen, in dien de Franse troepen niet wor den opgenomen in een of andere permanent gemaakte Europese strijdmacht. Het is niet voldoen de de Europese troepen op te ne men in een strijdmacht van de Staten-leden van het Noord-At lantische Verdrag. Wanneer de Sowjet-Russische bedreiging zou worden opgeheven, zouden de Amerikaanse troepen mogelijk naar hun vaderland terugkeren. In dat geval zou Duitsland in staat zijn uit de Duitse troepen, ingedeeld bij het Atlantische le ger, de kern te vormen voor een nieuw nationaal Duits leger. Robert Bootbby, Brits Conser- atief afgevaardigde naar de Raad van Europa, zeide o-m.: J>e Kominform is werkelijk heid, de Raad van Europa niet. Hier ligt de reden van ons falen. De Elbe is Engelands eerste ver dedigingslinie. Wij moeten er naar streven van West-Duits! and een vriend en bondgenoot te ma ken. Het is hoog tijd, dat wij vrede sluiten met West-Duitsland en dat wij het toelaten tot de Westerse Unie en opnemen in het Noord-Atlantische Verdrag. De Duitse openbare mening kan niet langer warden verwaarloosd." Een motie, waarin het Lager huis werd verzocht „nota te ne men" van de vorderingen van de Raad van Europa werd zonder stemming aanvaard. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huldweefsels. De gemeenteraad van West minster zal een adres van w-1- kom richten tot Koningin Juliana tijdens Haar aanstaande bezoek aan Londen. Men heeft het voor nemen het adres op 21 November in het paleis van St. James, wan neer de Koningin van de krans- legging bij het graf van de on bekende soldaat te Westminster zal zijn teruggekeerd, aan te bie den. De geallieerde Hoge Commissie heeft besloten, dat J> West Duit se politie slechts wapens van bui tenlandse makelij mag dragen. Een Duits voorstel, dat althans een deel van de wapens in West- Duitsland zal miogen worden ge fabriceerd, is hierdoor van de hand gewezen- De moeder van Bertha Hertogh, mevrouw A. Hertogh, is gisteren te Singapore aangekomen. „Ik zal al het mogelijke doen om mijn meisje terug te krijgen", zo deel de zij de aanwezige journalisten door middel van een tolk mede. Zij voegde hieraan toe, dat zij zou trachten Bertha voor de behan deling van de zaak voor het ge recht te spreken, „zij is tenslotte mijn kind, ik moet haar terug hebben", aldus sprak mevrouw Hertogh zuchtend. Een functionaris van het Ne derlandse consulaat en een Ne derlandse dame, bij wie mevrouw Hertogh in Singapore verblijf zal houden, begroetten haar bij haar aankomst. Mevrouw Hertogh zei de nog dat zij niet verwacht had Bertha op het vliegvela aan te treffen. Millioenen Italianen zijn gis teren naar hun werk en naar school gelopen doordat er geen bussen en trams reden in ver band mtet een staking bij de open bare vervoersdiensten. Het personeel van plaatselijke verkeersdiensten is te midder nacht een staking van 16 uur be gonnen uit solidariteit met per soneel van busdiensten in voor steden en in de provincie, dat sinds Zondag staakt om hogere lonen. De voornaamste vakbonden, ge leid' door Communisten, Christen- Democraten en Socialisten, steu nen de staking. Twintig personen zijn Maan dagavond door een treinontspo ring nabij Versailles ernstig ge wond. Een trein van de lijn Parijs-Versailles liep buiten het station Montreuil uit de rails. Nader wordt gemeld, dat bij ait ongeval twee personen om het leven kwamen en 50 werden ge wond. De trein was ingereden Marinevliegtuigen van de Ver enigde Naties hebben in de af gelopen 24 uur boven Korea ten minste 16 straaljagers van Rus sisch type ontmoet, zo is door generaal MacArthurs hoofdkwar tier meegedeeld. Twaalf er van werden waargenomen door een formatie Amerikaanse „Panther- Jets". Toer» de Amerikaanse straalvliegtuigen de achtervol ging inzetten, ontkwamen zij over de Mandsjoerijnse grens. Een Canadees vliegtuig met 58 personen aan boord, dat op weg was van Rome naar Parijs, is Maandagavond in Oost-Frankrijk verongelukt. Het toestel, een Canadese ..Sky- master", stortte neer in Franse Alpen nabij St. Etiënne en De- voly. Er waren 51 passagiers en een zeven koppen tellende be- op een wagon van een andere manning aan boord. trein, die voor de nacht op een zijspoor stond. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Afnemend buiig. Wisselend bewolkt met voorna melijk in de ochtend nog enkele buien. Matige tot vrij krachtige naar West tot Zuidwest krimpen de wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 16 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 6.27 7.09 Terneuzen 7.02 7-44 Hansweert 7.42 8.24 Walsoorden 7.52 8.34 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Nov. 16 8.01 16.48 17 8.02 16.47 18 8.04 16.46 MAAN op onder 14.15 14.28 14.39 23.45 1.04 Dorpelingen verklaarden, dat zij een luide explosie hadden ge- htord. nadat zij het vliegtuig lasg hadden zien overvliegen- Er zijn onmiddellijk reddings ploegen uitgerukt naar 'net to neel van de ramp. Het toestel was door Canadese pelgrims gecharterd. Volgens de Canadese ambassadeur te Rome bevonden zich aan boord 46 Ca nadese pelgrims en 'n bemanning van zeven leden. Volgens latere berichten uit Grenoble is het toe stel vermoedelijk ten zuiden van het dorp Croix de Pigne, op een hoogte van 1700 a 1800 meter, neergestort. Een der reddingsploegen, sa mengesteld uit gidsen en ervaren bergbeklimmers, moest na vijf uur vergeefs zoeken terugkeren, Een andere groep keerde terug, na tot 2000 meter hoogte te zijn geklommen. Honderden Franse Alpinisten, gidsen en gendarmes zijn giste renmorgen uit het Franse dorpje Corps vertrokken om naar het Canadese vliegtuig te zoeken. Corps, dat 1000 inwoners telt, werd in de loop van de nacht een actief hoofdkwartier van de red dingsbrigades. Tien ambulances NIEUWE BRITSE TROE PEN VOOR KOREA. Verwacht wordt, dat de over eenkomst zal voorzien in de emi gratie van 25.000 Nederlanders naar Australië in 1951 en gro tere aantallen in de daarop vol gende jaren, als de mogelijkhe; den voor accomodatie Australië in staat zullen stellen meer Ne derlandse gezinnen onder het immigratie-schema in het land op te nemen. De overeenkomst zal van kracht worden op een nader vast te stellen datum in het begin van 1951- Zij wordt aangegaan voor een tijd van 5 jaar, met een op tie voor verlening voor weder zijdse regeringen. Aan de overeenkomst ligt ten grondslag, dat de regeringen van Nederland en van de Common- Wealth bij zullen dragen in de kosten van het transport naar Australië der emigranten, die volgens het schema worden ge- selecteerd. De Nederlandse autoriteiten zullen een regeling treffen voor chartervluchten met de K.L.M., om de duizenden Nederlanders naar Australië over te brengen, die in verband met de onvoldoen de scheepsgelegenheid niet per boot naar Australië kunnen wor den vervoerd. Naar minister Holt meedeelde, zal het transport van Neder landse emigranten per vliegtuig geschieden op een schaal, die tot dusverre onbekend is voor het vervoer van emigranten van het ene land naar het andere over zulk een grote afstand. De bij drage van het gemenebest in het luchttransport zal op eenzelfde schaal geschieden als die welke voor het transport over zee wordt toegepast- Een eerste selectie der emi granten zal geschieden door de Nederlandse autoriteiten. Aus tralische selectie-teams zullen werkzaam zijn in Nederland voor een laatste selectie en het goedkeuren der aanvragen van de gegadigden. De minister deelde mee. dat de emigranten een verbintenis zullen aangaan voor hun werk zaamheden. hetgeen beschouwd wordt als een fundamentele eis voor elke emigratie-overeen komst, die door het gemenebest met andere landen wordt aange gaan. Het doel van deze verbin tenis is tweevoudig. In de eerste plaats worden de geselecteerde emigranten er door in staat ge steld om, zoals door het gemene best wordt verlangd, werkzaam te zijn in vitale primaire en se cundaire industrieën gedurende de twee eerste jaren, dat zij in Australië verblijven. In de twee de plaats worden de emigranten, in de tijd, dat zij nieuw zijn in Australië, gedurende die aan- vangsperiode beschermd door de regering voor wat hun betrek kingen en de algemene arbeids voorwaarden betreft. Minister Holt herinnerde aan de Nederlandse emigranten, die zich in het verleden reeds in Australië gevestigd hebben. Zig hebben veel gemeen met de Australiërs en zijn reeds geheel in de gemeenschap opgenomen- De toevloed van een groot aan tal uitstekende emigranten is van groot economisch belang voor de beide landen, want daar mee wordt voor Nederland het probleem van de overbevolking verlicht, terwijl Australië er door wordt geholpen een vergroting van de bevolking van de ware soort te verkrijgen, waaraan zulk een grote behoefte bestaat voor de ontwikeling der natie. Mr Holt zei, dat er uitstekend* mogelijkheden bestaan, zowel in de landelijke als in de stedelijke gebieden, voor de vestiging van geschoolde en ongeschoolde Ne derlandse emigranten over een breed terrein van werkzaamheid Zij zullen verspreid worden over de gehele Australische gemeen schap en hun komst naar Australië in-groot aantal zal ver der bijdragen tot een verstevi ging van de hartelijke betrek kingen, die er tussen de beide landen bestaan. 1500 Man Britse infanterie zijn Dinsdag per troepenschip voor Poesan aangekomen Zij zullen vermoedelijk heden aan land gaan. Drie .Chinese communistische legers, elk naar schatting van drie divisies, staan tegenover het eerste legercorps in Nooi'd-Korea en bereiden zich voor op een krachtige verdediging. Manschappen van de Ameri kaanse eerste cavaleriedivise ver overden Maandag na 48 uur strijd in vrieskoude drie heuvels ten Zuiden van Jongbjong en meldden daarna, dat hun tegen standers zich in de ommuurde stad ingraven. Een bataljon van de Zuidko- reaanse eerste divisie is Maan dag bij vergissing door twee Amerikaanse straalvliegtugien bestookt. staan er thans gereed, terwijl de ene reddingscolonne na de andere het dorp verlaat. Een functionaris van het red dinghoofdkwartier te Corps ver klaarde, dat de kans op het vin den van overlevenden zeer ge ring was. Een speurploeg in het bos van Sappey heeft stukjes papier gevonden, die naar men vermoedt van het vliegtuig af komstig zijn. Volgens onbevestigde berichten in Rome zou ook een lading goud zich aan boord van het vlieg tuig bevinden. De Paus heeft In zijn particu liere kapel een speciale mis op gedragen voor de inzittenden van het verongelukte vliegtuig. Ten minste 12 priesters bevonden zich onder de 58 inzittenden, die op drid na allen Canadezen zijn. Bijna alle passagiers waren pel grims, die naar Rome waren ge komen ter gelegenheid van de zaligverklaring van de Frans- Canadese religieuze Margherita Bourgeoys. Zij waren Maandag door de Paus in audiëntie ont vangen. Naar vernomen wordt, heeft men thans de lijken van de in zittenden van het vliegtuig ge vonden. Er zijn geen overleven den. De verspreid liggende wrak stukken van het toestel zijn ge vonden op de Noordelijke helling van de berg Obiou, op een hoogte van ongeveer 2000 meter. Ver moedelijk heeft het vliegtuig een val van 700 meter gemaakt, na- dat het tegen de berg was ge vlogen. Te San Francisco is een bericht van Radio-Peking opgevangen, waarin wordt beweerd dat Ame rikaanse vliegtuigen in 2 weken, 68 maal het Chinese luchtruim schonden. Hieraan werd toegevoegd dat 218 Amerikaanse vliegtuigen van Korea uit de Mandsjoerijse grens hebben geschonden- Het hoofdbestuur van het Na tionaal Thuisfront „Band Neder land—Indonesië" heeft de Minis ter van Oorlog en telegram ge zonden, waarin wordt verzocht „onverwijld te doen bedenken, welke bataljons en andere onder delen van de H-brigade voorlopig niet repatriëren, zo mogelijk met opgave van het tijdstip van re patriëring". Dit verzoek werd gedaan in ver band met het feit, dat, velen van de nog in Indonesië en Nieuw- Guina verblijvende militairen van de H-brigade evenmin als hun fa milieleden weten, welke militairen voorlopig niet repatriëren, waar van het gevolg is, dat dze toch reeds zo gedupeerde en teleur gestelde militairen nu ook nog van lectuur en postpakketten van thuis verstoken blijven". De Parijse politie heeft Dins dag bekend gemaakt, dat 5 per sonen, allen lid van pro-Commu nistische organisaties, in hechte nis zijn genomen nadat in een wo ning van een voorstad wapens en springstoffen ware nontdekt. Naar aanleiding van de publi caties over het emigratieverdrag met Australië, doelt het ministe rie van Sociale Zaken mede, dat de Nederlandse regering met ge noegen kennis heeft genomen van het gunstige verloop der onderhandelingen. De aandacht dient er evenwel op te worden gevestigd, dat het genoemde aan tal van 25.000 emigranten een streefcijfer is, omdat het niet zeker is, dat voldoende passage gelegenheid aanwezig zal zijn. Maatregelen zijn in voorberei ding om de vervoergelegenheid per schip uit te breiden en het vervoer van een gedeelte der emigranten per vliegtuig te doen geschieden. Het verdrag behoeft nog de goedkeuring van de volks vertegenwoordiging. T O N N E M A S N E E K Naar uit een statistiek van het Belgische Ministerie van Justitie blijkt, verbleven eind Augustus 3965 politieke delinquenten in de Belgische gevangenissen, onder wie 224 vrouwen. Verleden jaar Augustus was dit cijfer 4247. Het aantal terdoodveroordeel- den onder hen bedraagt 274, on der wie 4 vrouwen. Naar de Begische Minister van Justitie, dezer dagen verklaarde, zal het doodvonnis aan deze ter- doodveroordeelden niet worden voltrokken. Dinsdag werd te Djakarta mee- Op door Aneta ingewonnen in- Admiraal Chester Nimitz, voor malig stafchef van de Amerikaan se marine, heeft verklaard, dat de Chinese Communisten de Kore aanse oorlog als voorwendsel ge bruiken om troepen naar Mand sjoerije over te brengen ter be scherming tegen de Russen. De admiraal schatte het aantal Chinese troepen in Mands :oerij se op ongeveer 500.000 en zeide er van overtuigd te zijn, dat hun aanwezigheid, bedoeld was om Mandsjoerije tegen de Russen te beschermen en om China's aan deel in de energielevering van de hydro-electrische centrales van de Jaloe-rivier te verzekeren. ,,Mao weet, dat de Mandsjoerij se productie onmisbaar is, als hij het lot van het Chinese volk wil verbeteren", aldus Nimitz. „De Russen willen echter een groot deel van deze productie voor zich en slechts bedoeld was gedeeld, dat de zender-Ambon onbeschadigd in handen van de Indonesische strijdkrachten was gevallen. Van welingelichte zijde ontving het Indonesische persbureau „An- tara" bericht, dat de President van de Republiek Moluku Selatan, Manuhutu, en de leider van de strijdkrachten der R.M.S- Patti- mena, door hun eigen soldaten gedood werden, voordat Molukse troepen het eiland Ambon verlie ten. Bevestiging van dit bericht kon niet verkregen worden. De heren Roem en Palar waren Maandag aan de lunch de gasten van de Nederlandse delegatiele den Van Heuven Goedhart en Von Blluseck te Lake Success. Aneta vernam, dat hun ontmoe ting geen politieke betekenis ha als lichtingen, of troepen van de R. M.S. Ambon verlaten hebben en waarheen zij dan vertrokken zijn, werd Aneta meegedeeld, dat vol gens onbevestigde berichten groe pen van de R.M.S—strijdkrachten met prauwen naar Oost-Oeram vertrokken zouden zijn. De leider van de gevechten op Amlbon, kolonel Kawilarang, is te Djakarta aangekomen. Hij heeft besprekingen gevoerd met Premier Natsir en chef-staf Si- matupang. zelf". „vriendschappelijk gesprek". Als gevolg van een motorsto ring kan het troepenschip „Em pire Brent", dat op 28 October j.L van Tandjong Priok met militai ren van de Kon. Marine, het voormalige K.N.I.L. en de K. L- met hun- gezinnen naar Neder land vertrok, niet op volle kracht varen. In verband hiermede ver it het schip eerst omstreeks 3 December in de haven van Rotterdam verwacht. Het gunstige verloop van hét optreden van pseudo-vogelpest in ons land, geeft de minister van Landbouw aanleiding, de be staande verbodsbepalingen in verband met deze hoenderziekte te verzachten. Blijkens de Staatscourant is bij beschikking van minister Mans- holt bepaald, dat alleen de ver bodsbepalingen ten aanzien van vervoer van levend en dood pluimvee, veren, eieren, broed- eieren. pluimveemest en verpak kingsmateriaal udt, naar of bin nen een grensstrook van 5 Va km breedte langs de Belgische grens en in de provincies Zuid-Holland en Overijssel (waar nog enkele besmettingshaarden zijn) blijven gehandhaafd. Alle verbodsbepalingen betref fende vervoer, het houden van markten en verkopingen in de rest van ons land worden inge trokken, alleen het verbod van keuringen en tentoonstellingen blijft voorlopig voor het gehele land bestaan. Daarnaast blijven de verbods bepalingen omtrent in- en door voer van het buitenland uit, ge handhaafd. Het spreekt vanzelf, dat het bovenstaande niet betekent, dat de pseudo-vogelpest nu in ons land geheel de kop is ingedrukt. Pluimveehouders doen daarom goed de hygiënische verzorging van hun kippen op een zo hoog mogelijk peil te handhaven, op dat er niet een herhaling kome van het optreden van de pseudo- yogelpest gedurende de afgelopen zomer. M.S. „GRUNO WORDT NAAR IJMUIDEN GESLEEPT. De sleepboten „Holland" en de ..Stortemelk" van de rederij Doeksen zijn gisterenmorgen van Terschelling uitgevaren ter as sistentie vari het m.s. „Gruno". Dit schip met een lading hiout op weg van Finland naar IJmuiden ligt met motorsto ring ter hoogte van het vuur schip N.W. van Terschelling.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1