H c 'i- l Uit de Provincie VAN DER MEER De Nationalistische actie in Nepal H.M. de Koningin kocht Kinderpostzegels Eerste overval op juwelier opgehelderd Fmialiedri N.V. Fa P. en I met flink t f f X BIRGANJ DOOR NATIONALISTEN BEZET. De stad Birganj werd door 200 man Nationalis tische troepen bezet. Volgens te Rzaxaul binnen gekomen berichten zouden de radiostations van Katmandoe en Boeking ook in handen der Natio nalisten zijn. Te Birganj werd een honderdtal Goerkha-troepen door de Nationalisten gevangen genomen na gevechten die twee uur duurden. Wallace pleit voor ^herbewapening Verkeerswetgeving en de rij-examens AGENDA AXEL. BRUINISSE. Verklaring van Eisenhower fsjlang Kai-Sjek doei beroep op de Chinezen Baron tegen wil en dank HOEK HULST. OOSTBURG. WESTDORPE. ZAAMSLAG. j I lui (VUL*L M. f i.lLYCI\YV/OOCM Si kl m m b< 2ij de I, H-O have lekker, li voedsel da geeft ei 'I;S standsve X De Gouverneur van Birganj en andere ambtenaren zijn ge vankelijk naar een geheime be stemming gevoerd. De Nationa listen hebben een van hun eigen leiders tot hoofd van de voor lopige regering van Birganj be noemd. Deze heeft verklaard, dat de congrestroepen langs de ge hele Zuidelijke helft van Nepal aanvallen- Voor de actie heeft een niet-geïdentificeerd vliegtuig biljetten uitgeworpen, waarin de Nepalese regering werd mede gedeeld. dat „het volksleger van het Nepalese congres" 's nachts met de operaties zou beginnen. De regering van Birganj is de - openlijke oppositie tegen i ma's. die in 1867 alle gezag in staat tot zich trokken, na dat de Koning onder druk van de adel voorgoed afstand van de macht deed. De 80 families van de naam Rana bezitten alle cul tuurgrond en bezetten sleutel posities in leger en regering. Het belang van India bij Nepal het enige Hindoe-koninkrijk ter wereld bestaat hierin, dat Ne pal een bufferstaat is tussen In dia en Tibet. India heeft de politie te Ra- saul. dat op slechts 5 km afstand van Birganj ligt, versterkt- Een gestadige stroom vluchtelingen trekt uit Birganj naar Indisch gebied. Indische functionarissen heb- Henry Wallace, de vroegere voorzitter van de Amerikaanse progressieve partij, waaruit hij ach na de gebeurtenissen in Korea terugtrok, heeft zich uit gesproken voor een spoedige en Intensieve herbewapening van de Verenigde Staten, zolang de Sov- jêt-Unie en communistisch China geen concreet bewijs van hun vredeswil gegeven hebben. In een lezing te New-York. zei de voormalige vice-president van de Verenigde Staten zijn mening tie hebben gewijzigd over de op portuniteit van de toelating der Chinese communistische rege ring tot de V. N„ omdat Mao Tge-Toeng door zijn deelneming agxr de oorlog in Korea in de „Russische kaart" speelt. Wallace vroeg zich af, of de dat ben de Gouverneur van de Nepa lese grensprovincie Birganj. die door de Nationalisten na de in neming van de plaats Birgan; naar Indisch grondgebied was overgebracht, in bescherming genomen met zijn vrouw en 11 jarige zoon- De Nationalisten zouden twaalfhonderd leden van de Na palese congrespartij uit de ge vangenis bevrijd hebben. De Nationalistische regering van Nepal heeft medegedeeld, dat haar doel is de oprichting van een volksregering onder de hoede van de Koning". „Wij willen al het land, dat de liana's in bezit hebben onder het volk verdelen en industrieën ves tigen". Er wordt een beroep gedaan op de Nepalezen liet congreb te helpen om de regering der Ra- na's definitief te verdrijven. Voorts zal men de regering van India om erkenning der tegenregering verzoeken- Troepen van de regering van Nepal, die nog stand hielden bij Birganj, hebben zich Zondag avond overgegeven en de voort- rukkende troepen der Nationa listen bevinden zich thans op 65 km afstand van de hoofdstad, Katmandoe. DE A.S. GROTE VELDSLAG. De in de richting van de hoofd stad Katmandoe oprukkende Ne palese Nationalistische militairen die, zoals gemeld, 2000 man sterk zijn, hebben het 19 kilometer ten Noorden van Birganj gele gen Semra bereikt. Volgens de jongste berichten zijn zij thans bezig zich in te graven met het oog op de, eveneens 2000 man sterke troepenmacht der rege ring, die uit Katmandoe in Zui delijke richting is opgerukt, om de opstandelingen te bestrijden. Binnen enkele dagen zal wel licht de beslissende slag tussen de troepen worden geleverd. Leider van Nepalees Congres overleden. Thriboem Malla, de leider van het Nepalese congres, dat tegen de minister-dynastie van de Rana's in opstand is gekomen, is overleden aan de verwondingen, die hij bij het aanvoeren van de Nationalistische aanval op Bir ganj had opgelopen. neraal zeide, dat eerst zekere belangrijke politieke overen- komsten moesten worden bereikt voordat er een Noordatlantische verdedigingszone zou kunnen zijn. „Wij kunnen niet spreken over dfenslesystemen of figuren voordat deze overeenkomsten er zijn. Volgens Eisenhower waren er op het ogenblik niet voldoende strijdkrachten in West-Europa om het te beveiligen tegen een sterkere aanvaller. Maar, zo voegde hij er aan toe, het feit alleen, dat het op het ogenblik onmogelijk is een gegeven ge bied met de beschikbare strijd krachten te verdedigen, bete kent nog niet, dat dat gebied op de lange duur niet te verdedigen zal zijn. Met het oog op de voorberei ding vtan de overgang naar de toepassing der nieuwe verkeers wetgeving zal rekening moeten worden gehouden dat door het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, van 25 November tot en met 31 De cember a.s. geen aanvragen voor een rij-examen in behandeling kunnen worden genomen. Een vijftons bus, waarin het rijdend postkantoor is onderge bracht, manoeuvreerde gisteren voorzichtig het hek van Paleis Soestdijk binnen H. M. de Koningin toonde gro te belangstelling voor de actie, die reeds door de schooljeugd van huis tot huis werd gevoerd voor de verkoop van prentbrief kaarten en postzegels. Nu het rijdend postkantoor toch „in de buurt" was. wilde de Koningin de gelegenheid niet voorbij laten gaan Haar bijdrage aan deze ac tie te leveren. Mevrouw C. G. Schuuring van het plaatselijk comité Soest zat achter het loketje in dit originele postkantoor, toen de Koningin en Haar particulier secretaresse, mevr. N. SmittAvis, binnen stapten. „De kinderen kunnen er helaas niet bij zijn, want ze zijn op school en mijn jongste slaapt", zei Hare Majesteit. Daarom sloeg de Koningin maar voor Haar hele gezin in. Com plete mapjes met prentbrief kaarten werden tegen contante betaling meegenomen. Er waren verscheidene kaarten, die de Ko ningin bijzonder bleek te waar deren. Een uittrekkaart, ge- ,Het Huis", bleek het meest in trek te zijn. „Kan ik bonden te zijn. Mej. L. H. M. Evers, secretaresse van het Ne derlands Comité voor Kinder postzegels, bood de Koningin de originele ontwerpen van de prentbriefkaarten aan, waarbij Hare Majesteit verzekerde, dat er tussen de Prinsesjes wel een strijd gevoerd zou worden om de mooiste te krijgen. Toen het rijdend postkantoor aanstalten maakte zijn reis te vervolgeft en de Koningin intussen het paleis was binnengegaan, ging de deur van het paleis plotseling weer open en kwam de Konin gin de trappen afgesneld. „Ik heb mijn zegels vergeten". In derdaad, ze bleken nog bij het lo^ ket te liggen. Toen verdwenen Koningin, postzegels en prent briefkaarten definitief in het paleis en zette het postkantoor zijn reis voort naar Baarn- Sowjets werkelijk wensen communistisch China in de V- N. wordt opgenomen. Hij sprak de hoop uit, dat Mao Tse-Toeng zich naamd van Moskou zal losmaken. ..hoe- 7D V01- iiitrivan ecu men?" Dit dozijntje bleek de i vijftonner nog wel te bevatten dle op en dus had mevr. Schuuring een zijnTerwijdering nooit zo vol- .hiervan een dozijntje meene- lèdig zal zijn als die van Tito' Millioenen onder ons, een bepaald ogenblik Rusland halfweg tegemoet wensen te ko ndig hebben thans hun verlan gen naar een compromis prijs moeten geven", aldus Wallace. Over de Truman-leer en het pian-Marshali. die hij zo scherp heeft bestreden, wenst Wallace niets te herroepen, omdat de Vfèrenigde Staten »,door deze strijdkrachten tegen het commu nisme goed te keuren, eenzijdig zijn opgetreden en de V. N- mei er in hebben gekend." HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Margie". Café Du Commerce, 8 uur: Vertoning kleurenfilms over Zeeuws-Vlaanderen en Amterika. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Margie." AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Onder het asphalt van New York." TWEE EXTRA PONTEN IN HET VEER KRUININGEN PERKPOLDER. De K.N.A.C. deelt nader mede, dat gedurende de gehele periode van beperkt vervoer op het veer VlissingenBreskens, aanvan gende 16 November a.s., twee Moerdijkponten voor zoveel nodig in dienst zullen worden gesteld in het veer Kruiningen Perkpol- der. De K.N.A.C. is van mening, dat door deze uitbreiding van de ver voerscapaciteit, waarop door de K.N.A.C. destijds bij de Regering werd aangedrongen, het ongerief voor het motorwegverkeer tot n minimum zal kunnen worden be perkt. •Jeugdige stadgenote voor de N.C.R.V.-microfoon. Onze jonge stadgenote mej. Ine Marijs, leerlinge der hoogste klasse van de Christelijke ULO- school alhier, zal op 23 Novem ber a.s. als deelneemster aan een opstellen-wedstrijd in het Radio- Jeugdjournaal der N.C.R.V. een opstel behandelen over de ge schiedenis van Axel- Deze eer viel haar te beurt als uitverkorene uit vijf deelnemen de leerlingen harer klasse. De export van uien voor lopig lamgelegd. Door twee oorzaken werd de uienexport, die in October zo goed op gang was, dat de gelijk namige maanden van vorige ja ren werden overtroffen, de laat ste 14 dagen volkomen lamge legd. In de eerste plaats kwam er- zij het niet onverwacht, voor lopig een einde aan de uitvoer naar Duitsland. Verder maakte de verschuiving van de invoerdatum voor Enge land van 15 November op 1 Dec. i goede dag. Toen draaide de Koningin zich om en vervoegde zich aan het andere loket bij de P.T.T.- ambtenaar om een paar vellen kinderpostzegels te kopen. De beurs van mevr. SmittAvis moest er aan te pas komen om alles te kunnen betalen. Er bleek voor de Koningin nog een verrassing aan de koop ver- Generaal Dwight Eisenhower, de huidige president van de uni versiteit van Columbia, heeft Zondag op een persconferentie in de stad Oklahoma verklaard, dat er een „misverstand" bestond over berichten van de vorige week, volgens welke hij binnen kort een militaire taak in Euro pa te vervullen zou krijgen. Eisenhouwer achtte het niet ge wenst zich nu aan gissingen te wagen over de mogelijkheid of hij het bevel zou voeren over een Westeuropese strijdmacht, indien cr deze tot stand zou komen. De ge- confrontatie van één hunner met Zoals bekend zijn te Amster dam kort na elkaar twee over vallen gepleegd op één zelfde juwelier in de Pieter de Hoogh- straat, de eerste op 3 December 1949, de tweede op 12 Januari 1950. De laatste overval is na korte tijd volledig opgehelderd. De daders en medeplichtigen zijn inmiddels eerst door de recht bank en onlangs door het ge rechtshof tot zware gevangenis straffen veroordeeld. Aanvanke lijk meende de Amsterdamse po litie, dat er verband bestond tus sen de beide overvallen. Deze veronderstelling is onjuist geble ken, nu ook de overval van be gin December vorig jaar volledig tot klaarheid is gebracht. Op 17 October j.l. legde de po litie de hand op een rijwieldief in de Van Baerlestraat. De dader, een 30-jarige zeeman, bekende na een scherp verhoor deze diefstal en tevens, dat hij wel ongeveer 60 rijwielen in. de loop van de laatste maanden heeft gestolen. Hij noemde ook helers, van wie drie zijn aangehouden. Bij Jai.rieW'1 de zeeman liet deze heler zich ontvallen, dat de zeeman zich tegenover hem had uitgelaten over „die overval op de juwelier". Dit was voor de politie aanlei ding de zeeman ook hierover aan de tand te voelen- Tenslotte heeft de man toegegeven, met een kameraad, een 35-jarige chauffeur, op 3 December 1949, deze overval te hebben gepleegd- Na dagenlang de juwelierswin kel te hebben geobserveerd en zich te hebben voorzien van een cy in der-revolver, alsmede van een met zand gevulde sok, is het tweetal op die bewuste morgen circa half twaalf de winkel bin nengegaan. Toen de eigenaar ver scheen werd hem het ongeladen pistool op de borst gezet. Toen hij zich wilde verdedigen, gaven eerst de chauffeur met zijn zand- sok. later de zeeman met dé kolf van het pistool de juwelier enige slagen op het hoofd. Op dat mo ment kwam een vrouw de zaak binnen en zijn beiden gevlucht. De genoemde chauffeur is Za terdag j.l. ook aangehouden en heeft na aanvankelijk hardnek kig ontkennen eveneens een vol ledige bekentenis afgelegd. De vrouw heeft heide daders her- cend. Zij zijn voor de Officier van Justitie geleid en daarna op gesloten. Tsjiang Kai-Sjek, de nationa listische Chinese President, heeft Maandag via de radio een beroep gedaan op de Chinezen op het vaste land om te weigeren deel te nemen aan de campagne in Noord-Korea. .Geen Chinese burgers mogen tegen de Verenigde Naties vech ten. Amerika is China's vriend. Er mogen geen Chinezen tegen lie Amerikanen vechten'zo zei- de Tsjiang. Tsjiang verklaarde: „Chinese soldaten op het vaste land. Ge waart eens mijn ondergeschik ten, maar in mijn afwezigheid zijt ge bedrogen door Tsjoe Teh (de Chinese communistische op perbevelhebber) en Mao Tse- Toeng. Toen kon ik u niet hel pen, maar nu ik mijn bestuurs- plicht weer op mij genomen heb, moet ik uiteraard een manier vinden om u te redden en weer in het nationale leger in te delen." „Indien gij thans in Korea zijt, moet gij u naar het front spoe den om u over te geven en u in i hina's strijd tegen het commu nisme en tegen Rusland wer pen." Ecu wonderlijke geschiedenis. door 58) B. J. TEN WESEPE. (Nadruk verboden). „Dat zou ik denken. Dat meis je is ons steeds weer te glad af geweest. Ze staat gesignaleerd in tal van plaatsen, voor allerlei soorten van oplichting, verduis tering, zwendel en wat al niet meer, maar tot nu toe is het geen enkele politie-instantie gelukt de hand op haar te leggen. En wc hebben haar nu nog niet." „Nu, dat klopt wel ongeveer met de voorstelling, die ik van haar gemaakt heb, nadat ik ont dekte, wie ze is. Op een morgen moest ik even op de zolder zijn, om wat te zoeken. Ik werk name lijk aan een boek over archeolo gie en ik herinnerde me, dat ik op zolder nog enkele beschrijvingen had liggen. Nu is cr op de zolder van mijn huis een luchtkoker, die langs alle vertrekken loopt. Op de zolder hoorde ik eensklaps de stem van mijn verloofde, die waarschijnlijk zo juist gearri veerd was. Ze sprak met mijn secretaris, Van Zwieten, en ik hoorde haar zeggen: „Nog een paar dagen, dan hebben we die blaaskaak te grazen. Wat zal ie opkijken, als we hem geplukt hebben". Waaróp Van Zwieten antwoordde: „Kijk maar een beetje uit, Jet, en roep geen hei, voor je de brug over bent." En fin. ik was zo verontwaardigd, dat ik naar beneden liep en haar in mijn woede de deur wees. Ze verbleekte eerst en trachtte door middel van een huilbui op m'n gemoed te werken, maar toen haar dat niet lukte, lachte ze me uit en zei, dat ze haar doel wel zou bereiken. Toen ik de politie wilde opbellen en reeds de tele foon in m'n hand hield, viel Van Zwieten me plotseling aan en sloeg me bewusteloos. Toen ik weer bij kwam, lag ik in de schuur, waar U me gevonden hebt en daar ben ik sindsdien niet meer vandaan geweest. Elke dag kwam men bij me, dat wil zeggen: iedere avond „Mijnheer de baron," viel De Jager hem in de reden, ,,de rest van Uw verhaal kunt U beter straks in Uw eigen woning ver tellen. U bent nu weer een beetje gekalmeerd en hebt een stevig ontbijt gehad. Ik stel voor, dat we nu naar Amsterdam terug rijden en dat we dan maar ver der praten. We mogen ook niet langer misbruik maken van de gastvrijheid van deze mensen, die ons in menig opzicht gehol pen hebben om U op te sporen, voornamelijk uw zoon Jacob." Deze lachte even en antwoord de: „Ik ben veel te blij, dat mijn heer gevonden is. Dat zou toch iedereen gedaan hebben!" De inspecteur wendde zich nu tot Kees, die al die tijd zwijgend maar met ogen groot van verba zing geluisterd had naar het ge sprek. „En, Brouwer, begin je een t-n ander nu te begrijpen?" „Die gelijkenis," zei hij zacht, „die is gewoon zeldzaam, is het niet. inspecteur?" Inderdaad. Komaan, mensen, we hebben ook nog een arrestant weg te brengen, cn, om jullie eerlijk de waarheid te zeggen: ik heb vannacht geen bed gezien en als het half kan, wou ik vanmid dag wel een paar uurtjes dutten." Een paar minuten later was men op weg naar Amsterdam. De ar restant zat op een voorbankje, de anderen achter in de wagen, ter wijl de baron en de inspecteur naast de chauffeur hadden plaatsgenomen. Dat kon net. Tijdens de rit vroeg De Jager: „Die secretaris, waar U het over had, hoe lang was die in Uw dienst?" „Ongeveer een half jaar. Hij had hele goede getuigschriften." „Waren natuurlijk vals „Dat vermoed ik nu ook." '„Heelt U, laten we zeggen, het laatste half jaar nog meer perso neel in dienst genomen?" ..Ja, laat eens kijken. Jacob, mijn huisknecht. Die heb ik vijf maanden." ■.Ook natuurlijk met prima ge tuigschriften." „Inderdaad. Dat ik me toch zo oeet heb laten nemen." „Kom, kom. niemand kan daar wat aan doen. Maar we hebben, behalve de arrestant in de wa gen, drie man achter slot en grendel, waaronder een chauf feur." „Wat? Zit mijn chauffeur ook al in het complot?" „Waarschijnlijk wel, want hij is ook bij Uw tijdelijk verblijf onder Oudewater gearresteerd. De andere twee zullen dus de secretaris en de huisknecht zijn. Nou. we zullen U het edele drie tal wel even iaten zien. Dus," vervolgde de inspecteur, „als ik het dus goed begrijp, was de hele opzet: Uw geld te bemachtigen." „Ja, dat bleek mij later pas, toen ik daar opgesloten zat. Maar (Wat ze op het oog hadden met mijn ontvoering en opsluiting in die schuur, dat is me een raadsel- Wel vroegen ze geregeld aan me: or ik er in toestemde met Jet te trouwen, maar dat heb ik na tuurlijk steeds categorisch ge weigerd. En toen zei Van Zwieten op een keer, dat men wel_een an der middel had om mijn kapitaal in handen te krijgen." (Wordt vervolgd). de export totaal onmogelijk. Nu Engeland zijn grenzen een halve maand langer gesloten houdt dan was verwacht is er thans alleen aan de veilingen nog wat handel, want niet alleen En geland en Duitsland zijn thans voor onze uien niet bereikbaar, ook Frankrijk en België hebben hun invoervergunningen zodanig gesteld, dat export naar die lan den onmogelijk is. Insiders zijn van mening dat er geen reden voor een paniekstemming is. De voorraad uien in Duitsland zou namelijk niet zo buitenge woon groot zijn, en mochten na 1 Januari de betalingsmoeilijkhe den met dit land zijn opgelost, dan zou dus een nieuwe export van uien paar onze Oosterburen zeer wel mogelijk zijn. De nu afgelopen maanden zijn in elk geval al meegevallen. Door cie export in October van ruim 19 millioen kg, steeg de totale ex port tot 58.311.457 kg. De export in October was ver deelt als volgt: Duitsland 16.775.811 kg. Finland 987.625 kg; West-Indië 667-210 kg; Engeland 643.110 kg; Engelse be zettingsleger in Duitsland 119.538 kg; Afrika 130.160 kg; Midden Amerika 80.200 kg; Zwitserland 45.650 kg; Noord-Amerika 41.584 kg; Zuid-Amerika 29.475 kg; Egypte 25.000 kg; Oostenrijk 24.500 kg; Indonesië 17.000 kg; Hongkong 12.50 kg; Malakka 6250 kg; België 300 kg- Totaal 19.606.013 kg. Een gezellige avond. Deze avond, welke werd gehou den op de Gehoorzaal, werd ge opend door een der leerlingen van de Openbare Lagere School. Hierna voerden zij op verdien stelijke wijze op het toneelstuk: „Zwaan kleef aan". Vervolgens vertoonde de heer Veldhuizen uit Temeuzen een paar schoolfilms, welke hij mon deling toelichtte. Deze zeer geslaagde avond werd besloten met zang en muziek. Zoals bekend is de opbrengst bestemd voor de aanschaf van een filmapparaat ten behoeve van de school. De Gehoorzaal was geheel vol. Ook Burgemeester A. F. Ilans- sens gaf van zijn belangstelling blijk. Derde grote toondag. Op Maandag 20 November a.s. zal te Hulst de derde grote toon dag voor Paarden, Rundvee, Var kens en Schapen worden gehou den. Gezien het succes van de vorige jaren mag worden aange nomen, dat het ook dit jaar niet aan belangstelling zal ontbreken, temeer daar men op deze toondag het puikje van de Zeeuws- Vlaamse veestapel zal kunnen bewonderen. Rijkskantoren bouw. De hoogste inschrijver van het te Den Haag aanbestede Rijks- kantorengebouw, dat alhier zal verrijzen, was de firma A. v„n Duijn te Noordwijk voor 375-200; de laagste inschrijver was de firma Pennings te Den Haag voor 286.000. De gunning werd aangehouden. Nieuwe Kruiswegstaties. Er staan momenteel twee kleine aquarellen achter in de Kerk ten toongesteld zoals d'e nieuwe kruis wegstaties in de Kerk zullen wor den geschilderd. Als dit werk straks gedaan is, zal d'e Westdorpse Kerk weer een stukje dichter bij de algehele vol tooiing zijn. Vergadering „Het Groene Kruis". Zaterdag werd te Zaamslag een buitengewone vergadering gehou den van „Het Groene Kruis". Ingekomen was een schrijven van de Provinciale Vereniging om het pensioen te verhogen van de zuster van „Het Groene Kruis", mej. Bogaart. Na bespreking en toelichting door het bestuur werd besloten dit pensioen te helpen vergroten- Het bestuur stelde voor over te gaan tot de houw van een Con sultatiebureau achter het maga zijn, waai- dan een stukje grond zou worden gekocht. Het be stuur vond het raadzaam een nieuw gebouwtje te plaatsen en daarvoor een gedeelte van het magazijn in te richten. De tekening werd bezichtigd ter vergadering. De kosten zou den door een lening worden ge dekt, jaarlijks af te lossen in 25 jaar. Het voorstel werd aange nomen. De begroting 1951 werd vast gesteld met 8305 aan inkomsten en uitgaven. FRANCO LEVERING NOORDSTRAAT 19 TELEF. 2151 TERNEUZEN DESKUNDIGE PLAATSING en alle soorten BONTGARNERING vindt U bij; Noordstraat 27-29 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2