De toestand in Korea AMERIKA WENST MILITAIRE BASES OP NIEUW GUINEA Veilig F Verkeer NEDERLANDSE JOURNALISTE IN RUSSISCHE GEVANGENSCHAP Lissen icmo PHILIPS Rapport over Amerikaanse buitenlandse economische politiek na het plan-Marshall China's actie in Tibet. De strijdkrachten der V.N. gaan een bittere win- tercampagne tegemoet in de woeste heuvels van N. Korea, aldus heeeft een officier van de Amerikaanse geheime dienst Zondag verklaard. Er zou geen snelle militaire beslissing zijn. De com munistische strijdkrachten hebben goed gevochten en hebben zich uitstekend opgesteld, aldus verklaar de hij. Verder zeide hij, dat er gevangenen waren ge maakt van zes Chinese divisies in de noordwestelijke sector en dat er aan de oostkust nog twee divisies waren ge-identificeerd. De nalatenschap van wijlen Koning Gustaal Twee Nederlandse artsen naar Korea vertrokken België viert wapenstilstandsdag Geruchten over de dood van Ho Tsji Minh WEERSVERWACHTING HOOGWATER. n.m. 5.— 5-35 6.15 Australische persstem: De correspondent te Canberra van de „Sunday Sun", Oliver Hogue, geeft als de mening van een „betrouwbare diplomatieke zegsman" weer, dat pre sident Truman en generaal MacActhur het er over eens zijn, dat de Verenigde Staten machtige militai re basis in Ned. Nieuw-Guinea moeten vestigen. DUPLOLAMPEN De economische hulp aan Europa moet gedurende minstens achttien maanden na afloop van het plan- Marshall, in 1952, voortduren, aldus een rapport, dat Zondag door Gordon Gray, de voornaamste advi seur van president Truman over de buitenlandse economische politiek na het plan-Marshall, bij de president is ingediend. Bijna 1 500 militairen in ons land teruggekeerd over Eisenhower ,Preventieve oorlog' Vrouw bracht een^mijn Frans: fregat atieverdrag me! uslralië e middel legen verkoudheid. >er 100 gram eemarkten weet oegesiaan op onder op onder Nov. 16 8.01 16.48 14.15 23.45 17 8.02 16.47 14.28 18 8.04 16.46 14.39 1.04 Nederlandse delegatie Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Te!. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. MAANDAG 13 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1577. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bn- reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dea namiddags 2 uur. De Verbonden troepen bleven Zondag in Noord-West-Korea, onder sterk toenemende tegen stand der communistische troe pen, langzaam vorderen- Waar nemers zijn van mening dat een race is ingezet om, zo mogelijk, een wintercampagne te voorko men. De Verbonden troepen rukken voort in sneeuw en regen. Zij worden in de lucht krachtdadig door Amerikaanse vliegtuigen gesteund, die 400 vluchten onder namen en de oprukkende strijd krachten uit de lucht voorzagen van uitrusting en voorraden tot een gezamenlijk gewicht van 1200 ton. Honderd van vliegdek schepen afkomstige Amerikaan se marinevliegtuigen verwoes - ten de Noordelijke bruggen over de Jaloe,. waarover voorraden der communistische troepen wer den aangevoerd. Zuidkoreaanse militairen, die hun luchtdoelartillerie gébruik ten als veldgeschut, moesten ge durende de gehele nacht van Zaterdag op Zondag vechten om in hun stellingen ten noorden van Tsjongtsjon stand te kun nen houden. Zij werden drie ma len achter elkander door com munistische troepen ter sterkte van een bataljon aangevallen. Daarentegen hebben onderde len van de brigade van het Brit se gemenebest en van de 24 ste Amerikaanse divisie infanterie, die in de nacht van Zaterdag op Zondag op zes kilometer zijn op gerukt vanuit hun bruggenhoofd aan de Tsjongtsjon, gemeld niet op vijandelijke eenheden te zijn gestuit. Eenheden van de eerste Ame rikaanse divisie cavalerie voer den gedurende de gehele Zater- Wijlen Koning Gustaaf de Vijf de van Zweden heeft een persoon lijk vermogen nagelaten van on geveer 10 millioen kronen. Zijn testament is Zaterdag geopend. Het grootste gedeelte van Ko ning Gustaafs persoonlijke eigen dommen zal bij een stichting wor den ondergebracht onder beheer van Koning Gustaaf de Zesde aan wie de rest ervan recht streeks vervalt. Wijlen Koning Gustaaf heeft zijn tennistropheeën vermaakt aan de Koninklijke Zweedse lawn tennisclub. dagnacht een artillerie-duel met het vijandelijke geschut. Amerikaanse schepen hebben een mijnen-vrije geul van 70 mijl naar Tsjinnampo, aan de west kust van Korea ten Z. van Pjongjang, gereed gekregen en zijn begonnen voorraden voor de Verbonden troepen te lossen. De spoorwegverbinding tussen Seoel, de Zuidkoreaanse hoofd stad, en Pjongjang, de voorma lige Noordkoreaanse hoofdstad, is weer voor het verkeer openge steld Over de strijd achter het front wordt gemeld, dat het zeventien de Zuidkoreaanse regiment te Pjonggang vijftig km ten zuiden van de oostkoreaanse haven Wonsan, door een communis tische strijdmacht is omsingeld- Twee andere communistische regimenten opereren in het ge bied van Tsjorwon, dat ten Z.-W. van de vroegere Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjan is gelegen- Gedurende de luchtgevechten welke in deze week zijn gele verd, werden twaalf straaljagers der communisten vernietigd en minstens zeven beschadigd. De strijdkrachten van de Ver enigde Naties hebben Zaterdag in Noord-West-Korea een nieuw offensief ingezet. De Amerikaanse ambassadeur in India, Loy Henderson, heeft te Calcutta tegenover de pers ver klaard, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn in Tibet te in terveniëren en de kwestie be schouwen als een aangelegenheid waarover „Tibet en China alleen moeten beslissen". Erkenning van China's souve- reiniteit over Tibet was volgens Henderson „de historische poli tiek der Verenigde Staten". Hij zeide echter „niet ingeno men" te zijn met de Chinese actie en hij sprak er zijn bezorgdheid over uit. Het is langs het gehele Tsjong- tsjongfront begonnen en vorder de reeds in de eerste uren op verschillende plaatsen vijf kilo meter. Met het zelfde toestel waarmede mevr- Hertogh naar Singapore vliegt, begeven zich ook 2 Ne derlandse artsen naar dezelfde stad. Hun definitieve bestemming ligt echter verder, namelijk de havenstad Pusah in Korea- Het zijn de artsen Van Murs en Van Gogh, die zich in Singapore zul len inschepen op het troepen transportschip „Zuiderkruis," dat de Nederlandse vrijwilligers naar het Koreaanse gevechtsterrein vervoert. „Wij zijn dankbaar, dat wij onze jongens tijdens de zwa re dagen, die hen wachten, mo gen bijstaan. Helaas zijn wij er wel van overtuigd, dat onze hulp nodig zal zijn." Angst voor hun zeker niet ongevaarlijk werk, hebben zij niet direct. Dokter Van Gogh zag meer op tegen de vlieg reis, die de eerste is van zijn leven. Toen de Constellation zijn aan loop nam voor de start, stond een vroegere K.L.M-stewardess energiek op het platform te wui ven. Het was mevr- Van Mcurs, die slechts korte tijd geleden in het huwelijk trad, nadat zij dok ter Van Murs ontmoet had op een van haar vluchten met een K.L.M.-toestel. In geheel België zijn Zaterdag ter herdenking van de wapenstil stand van 1918 de traditionele plechtigheden gehouden. Des morgens werd een défilé gehou den langs het graf van de onbe kende soldaat, waaraan o.a. het voor Korea bestemde bataljon deelnam. Terwijl formaties van de Belgi sche luchtmacht over het Cen- gresplein vlogen, legde Prins Boudewijn op het graf van de on bekende soldaat een krans van Koning Leopold en hemzelf. Toen de Prins hierna de invali de oudstrijders begroette, klonk er uit de menigte 'n luid gejuich op met uitroepen: „Leve de Prins" en „Leve de Koning". In een commentaar op de ge ruchten, dat Ho Tsji Minh om 't leven is gekomen, heeft een woordvoerder van de Franse staf Zaterdag te Saigon verklaard, dat de Franse luchtmacht Vrij dag het dorp Dangksa, in Opper- Tonkin, heeft gebombardeerd en gemitrailleerd, waarbij dit dorp vrijwel geheel werd vernield. Twee communistische leiders en 140 Nationalisten zullen op Porto Rico worden berecht in verband met de opstand tegen het Amerikaansee gezag. Dit is Zaterdag door de Procureur-Ge neraal medegedeeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Plaatselijk buien. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matiige tot krachtige en aan de kust af en toe harde westelijke wind- Wei nig verandering in temperatuur. DINSDAG 14 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.33 5.08 5.48 5.58 6.25 ZON- EN MAANSTANDEN. Nov. ZON MAAN op 14 7.57 15 7.59 onder 16.51 16.50 op 13-32 13-58 onder 20.53 22.21 Volgens deze correspondent zou Generaal MacArthur aan Presi dent Truman als zijn mening te kennen hebben gegeven, dat Australië van vitaal belang is als een militaire bases voor de Ver enigde Staten in de Zuidelijke Pacific en dat een Nederlands- Australisch beheer over geheel Nieuw Guinea, van essentieel be lang is voor de veiligheid en ver zekering van de positie van Australië. „Naar te Canberra wordt ge zegd, heeft de Nederlandse Rege ring aan de Verenigde Staten te kennen gegeven, dat er geen vreedzame oplossing mogelijk is met betrekking tot de eisen van Indonesië inzake Nieuw Guinea, dat alle onderhandelingen zijn vastgelopen en dat Indonesië als zijn stellig voornemen heeft te kennen gegeven, Nederlands Nieuw Guinea met geweld te zul len bezetten" schrijft deze corres pondent. De staf wist, dat die dag in het dorp een belangrijke militaire conferentie zou worden gehou den, waaraan buitenlandse mili taire adviseurs zouden deelne men. De bijeenkomst was zeer be langrijk, zodat kon worden ver moed, dat Ho Tsji Minh aanwe zig zou zijn. Dit vermoeden wordt echter door niets bevestigd. In bevoegde Haagse kringen werd bovenstaand bericht als „volslagen onzin" gekenmerkt. Men merkte bovendien op, dat de conferentie over Nieuw Guinea nog moet beginnen en dus van een vastlopen der onderhande lingen" geen sprake kan zijn. „President Truman heeft daar na de Nederlandse Regering la ten weten, dat Amerika aan Ne derland steun zal verlenen bij het afwijzen van de eis van Indonesië en de Nederlandse Regering heeft goedgevonden, dat de Ver enigde Staten voorrang zullen hebben bij 't vestigen van mach tige militaire bases in Nederlands Nieuw Guinea". Hogue voegt hieraan toe, dat President Truman en Generaal MacArthur bij hun besluit wer den beïnvloed door de ernstige toestand, die zich in Indo-China heeft ontwikkeld. Philips Autolampen zorgen voor goed en ver zicht, en blijven tot het laatst toe helder. Ook bij dimmen voldoende licht, zonder verblinding van tegenliggers. Door de ingebouwde schokbreker weerstaan zij de schokken van ruwe wegen en kuilen. Autoradio Troublelite (Magnetische In dit rapport wordt aange drongen op het verstrekken van Stabilisatie leningen, die moeten helpen om de verschillende valu ta's veilig converteerbaar te ma ken, en op bescherming van het pond sterling tegen de gevolgen van het Britse herbewapenings program. De voornaamste voorstellen van het rapport zijn: 1. Voortzetting van de econo mische hulp, buiten de militaire hulp, aan Europa, anderhalf tot twee-en-een-half jaar na afloop van het plan-Marshall in 1952. 2. Uitbreiding van de bevoegd heden tot het verstrekken van le ningen door de export-import bank van 3% milliard tot 5 mil liard dollar. 3. Voorstellen om 1600 millioen tot 2 milliard dollar staats- en Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de lijst van het troepen transportschip „Waterman", vermoedelijke aankomst op 24 November 1950 te Rotterdam. Nederlandse ex-gevangenen, die onlangs uit Rusland zijn te ruggekeerd, hebben volgens de D.P.A. op hun doorreis naar ons land in Hannover verklaard, dat een Nederlandse journaliste, me vrouw Meysberg, redactrice van het vroegere dagblad „Het Volk" in de Sowjet-Unie tot 25 jaar dwangarbeid is veroordeeld. Mevr. Meysberg zou tijdens de oorlog in dienst van de S.D. heb ben gestaan, zo zei een der ex-ge vangenen. Bij navraag bij een der hoofd redacteuren van „Het Volk" tij dens de bezetting, werd ons mee gedeeld, dat mevr. Meysberg in derdaad bij „Het Volk" werkzaam is geweest. Zij was destijds ge trouwd met een Engelsman, van wie zij later is gescheiden en heette toen Young. Op een gege ven ogenblik is zij naar Berlijn gegaan, waar zij ook als- mevr. Young bekend stond. In Berlijn zou zij, volgens mededeiing van andere zijde, een functie hebben gehad bij het „Propaganda-Ministerium", waar zij, volgens onze zegsman, onder de dekmantel van journaliste voor de Duitsers zou hebben ge werkt. Volgens inlichtingen, ingewon nen bij de Nederlandse Consul in Berlijn, is mevr. Meysberg bij de val van Berlijn in het Zweedse gezantschap gevlucht, tezamen met een zekere Dirk Bras, die TREINBOTSING BIJ BERLIJN. Spoorwegpersoneel heeft in West-Berlijn gemeld, dat Dins dag j.l. ten Zuidoosten van Ber lijn een OostDuitse trein met herstel-betalingsgoederen voor Rusland in botsing is gekomen met een andere trein. Beide lo comotieven en verscheidene wa gons werden vernield. De lijn was gedurende 18 uur geblok keerd. Twee spoorwegbeambten zijn gearresteerd. zich voor diplomaat uitgaf. Met het overige personeel van het Zweedse gezantschap zijn zij door de Russen naar Moskou overgebracht. Het consulaat in Berlijn was op de hoogte van de geruchten volgens welke mevr. Meysberg voor de S.D. zou heb ben gewerkt, doch bewijzen daar voor zijn niet gevonden. Wij heb ben verder geen bevestiging kun nen krijgen van het bericht, dat mevr. Meysberg in Rusland tot dwangarbeid zou zijn veroor deeld. Het openbaar lichaam „De Noordoostelijke polder" heeft om het werkkamp Lemmer in de Noordoostpolder te verbouwen goedkeuring verleend aan het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, tot gezinsbarakken voor uit Indo nesië gerepatrieerde gezinnen. Aan de Lloydkade te Rotter dam begon Zaterdagmiddag de ontscheping van de 1498 militai ren, die met het troepentrans portschip „Nelly" uit Indonesië in het vaderland terugkeerden. Alvorens de debarkatie een aanvang nam, werden woorden van welkom gesproken door ka pitein C. W. Th. Baron van Boet- zelaer, namens de Koningin, en door luitenant-kolonel J. T. Win kel, namens de Inspecteur-gene raal van de Koninklijke Land macht, Prins Bernhard. Namens de Regering werden de jongens toegesproken door de Minister van Marine en van Oorlog, Mr H. L. 's Jacobs, die o.m. opmerkte, dat hij de militairen in Indonesië heeft zien scheep gaan. De commanderend officier, ma joor M. F. Engels, vertelde, dat hij in Suez het commando van majoor P. G. Hilgerson had over genomen, die wegens een lichte ongesteldheid naar Nederland moest vooruit reizen. Zaterdag morgen is deze te Hoek van Hol land weer aan boord gekomen, zodat het schip met twee C.O.T.'s aankwam. De ontscheping werd opgeluis terd door hel muziekkorps van de 2de kaderschool infanterie te Weert. particulier kapitaal te verschaf fen voor de financiering van de ontwikkeling van de onvoldoen de ontwikkelde gebieden in de wereld. 4. Het minder streng maken van de beperkingen ten aanzien van het besteden van de leningen en schenkingen door de gesteun de landen. 5. Intrekking van de wetge ving, die discriminerend werkt ten opzichte van de importen in de V. S. 6. Internationale controle op de verdeling van schaars mate riaal. 7. Instelling van en „super- E.C.A.", die de economische pro gramma's voor het buitenland moet beheren. Men verwacht, dat het rapport de lijn zal bepalen van het hulp program voor het buitenland, dat president Tuman in Januari a.s- bij het nieuwe Congres zal indie nen. Om de vereiste expansie van de Westeuropese defensie in overeenstemming met de ge- meenschappalijke plannen te vergemakkelijken, moeten de V. S. bereid zijn gedurende drie tot vier jaar van nu af economische hulp t blijven verstrekken, aldus het rapport, dat als fundamen teel doel van de Amerikaanse economische politiek ten opzich te van het buitenland noemt: „aanmoediging bij de landen van de vrije wereld van die economi sche voorwaarden en betrekkin gen, welke essentieel zijn voor de ontwikkeling van stabiele de- moncratisclie gemeenschappen, die bereid en in staat zijn zich te verdedigen en de levensstan daard van hun volkeren te ver hogen." Volgens mededeling van de Nederlandsche Bank N.V. is de officiële wisselkoers van de Cana dese dollar met ingang van 11 November Vastgesteld op 3.64 —3.66%. De vorige notering was 3.66 y2—3.68 y2. In een toespraak tot studen ten te Houston in Texas heeft generaal Eisenhower verklaard, dat iets als een preventieve oor log niet bestaat. „Als mensen spreken over een preventie oorlog, moeten jullie hen maar uitnodigen hem te gaan voeren", zo zeide de gene raal. „Uit mijn ervaring heb ik ge leerd oorlog te verafschuwen. Door oorlog kan men niets tot oplossing brengen". „Voordat jullie waren gebo ren, streed ons land een oorlog om de wereld rijp te maken voor de democratie en daarna vochten wij een oorlog, die aan oorlogen een einde moest maken. Na dew oorlog ter beëindiging der oor logen hebben wij ons steeds moe ten afvragen, wanneer de vol gende oorlog komt". Volgens Radio-Vietminh heeft een spionne in September het Franse fregat „Amyot Dinville" voor de Indochinese kust opge blazen. De spionne, een jonge vrouw, zou een mijn hebben meegeno men, toen zij op uitnodiging van de commandant 't schip bezocht Door de explosie zou het schip gezonken zijn en de wouw teza men met 222 leden van de beman ning om het leven zijn gekomen. In kringen van de Franse ma rine verklaarde men, dat het schip slechts beschadigd werd en dat de commandant en twee an deren werden gedood. Zover kon worden vastgesteld, zou de vrouw niet geweten heb ben, dat er een mijn in haar ba gage was. 5 regels 60 certt; ct.; minimum per ïummer of Adres teer. namiddags 2 uur. verleden reeds in ■stigd hebben. Zij gemeen met de zijn reeds geheel schap opgenomen, m een groot aan- ie emigranten is onomisch belang ianden, want daar- or Nederland het de overbevolking 1 Australië er door :n een vergroting :ing van de ware 'krijgen, waaraan behoefte bestaat keling der natie, dat er uitstekende bestaan, zowel in lis in de stedelijke - de vestiging »an ongeschoolde Ne- igranten over een van werkzaamheid, spreid worden over stralische gemeen hun komst naar root aantal zal ver tot een verstevi hartelijke betrek- er tussen de beide in. iding van de publi- et emigratieverdrag i. deelt het ministe- ile Zaken mede, dal se regering met ge- cis heeft genomen unstige verloop der cgen. De aandacht nwel op te worden t het genoemde aan- 000 emigranten een is, omdat het niet voldoende passage aanwezig zal zijn. :n zijn in voorberei- 5 vervoergelegenheid t te breiden en het n een gedeelte der )er vliegtuig te doen Het verdrag behoeft :euring van de volks- rdiging. tige verloop van het n pseudo-vogelpest in ;eeft de minister van aanleiding, de be- irbodsbepalingen in t deze hoenderziekte n. !e Staatscourant is bij van minister Mans- i. dat alleen de ver gen ten aanzien van n levend en dood /eren, eieren, broed- nveemesi en verpak- aal uit, naar of bin- insstrook van 5% km gs de Belgische grens ivincies Zuid-Holland el (waar nog enkele haarden zijn) blijven 1 odsbepalingen betref- oer, het houden van n verkopingen in de is land worden inge- leen het verbod van en tentoonstellingen opig voor het gehele n. t blijven de verbods- omtrent in- en door- et buitenland uit, ge- :ekt vanzelf, dat het ie niet betekent, dat -vogelpest nu in ons de kop is ingedrukt, houders doen daarom ygiënische verzorging ippen op een zo hoog pil te handhaven, op- een herhaling kome treden van de pseudo- edurende de afgelopen ïerneuzen oia Hansweert 7.42 8.24 Walsoorden 7.52 8.34 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN na tot 2000 meter hoogte te zijn geklommen. Honderden Franse Alpinisten, gidsen en gendarmes zijn giste renmorgen uit het Franse dorpje Corps vertrokken om naar het Canadese vliegtuig te zoeken. Corps, dat 1000 inwoners telt, werd in de loop van de nacht een actief hoofdkwartier van de red dingsbrigades. Tien ambulances vonden- Er zijn geen overleven den. De verspreid liggende wrak stukken van het toestel zijn ge vonden op de Noordelijke helling van de berg Obiou, op een hoogte van ongeveer 2000 meter. Ver moedelijk heeft het vliegtuig een val van 700 meter gemaakt, na dat het tegen de berg was ge- I vlogen. beschermen en om unmas -aan deel in de energielevering van de hydro-eleetrisehe centrales van de Jaloe-rivier te verzekeren. „Mao weet, dat de Mandsjoerij- se productie onmisbaar is, als hij het lot van het Chinese volk wil verbeteren", aldus Nimitz. „De Russen willen echter een groot deel van deze productie voor zich zelf'. De heren Roem en Palar waren Maandag aan de lunch de gasten van de Nederlandse delegatiele den Van Heuven Goedhart en Von Blluseck te Lake Success. Aneta vernam, dat hun ontmoe ting geen politieke betekenis ha 1 en slechts bedoeld was als „vriendschappelijk gesprek". ring kan h~T troercmrehip ..Em pire Brent", dat op 28 October j.l. van Tandjong Priok met militai ren van de Kon. Marine, het voormalige K.N.I.L. en de K. L- met hun gezinnen naar Neder land vertrok, niet op volle kracht varen. In verband hiermede wcrdt het schip eerst omstreeks 3 December in de haven van Rotterdam verwacht. LINO WORDT NAAR -"" v GESLEEPT. De sleepboten „Holland" en de „Stortemelk" van de rederij Doeksen zijn gisterenmorgen van Terschelling uitgevaren ter as sistentie vari het m.s. „Gruno". Dit schip met een lading hout op weg van Finland naar IJmuiden ligt met motorsto ring ter hoogte van het vuur schip N.W. van Terschelling.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1