De begrafenis van Koning Gustaaf De Nederlandse Kolen voorziening Vergadering van de W.-Duitse bondsdag DE AMERIKAANSE VERKIEZINGEN lezen RUSSISCHE PILOTEN IN CHINESE DIENST Grote publieke belangstelling Wordt de toestand critiek? Senator Taft over de Defensiepolitiek VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1575. Verschijnt dagelijks N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzer. Volgens de Amerikaanse inlichtingendienst staan de troepen der V. N. thans reeds tegenover 60.000 uitstekende Chinese soldaten en zijn er nog 60.000 on derweg. De troepen waren samengesteld uit eenhe den van vier Chinese legers uit Mandsjoerije, die een „ideale" oefening achter de rug hadden voor moeilijk terrein. Tot Woensdagavond heerste er een rustperiode, daar beide partijen zich voorbereiden op wat men een belangrijke slag acht te zullen worden. Patrouilles der V. N. ontmoetten ongeveer 4 km vóór de linies geen tegenstand. Men stootte op vele lijken van communisten en op achtergelaten wapens. Ten N.O. van Toktsjon hebben Amerikaanse pa trouilles aaht tanks, zes autokanonnen en meer dan 18 spoorwagons met munitie veroverd. Veiligheidsraad verwerpt Russisch voorstel Unieconlerentie definitief op 20 November Tibetaanse hoofdstad gevallen Prins Bernhard te Stockholm Bi! de opening van het debat over Buitenlandse Za ken in de Westduitse Bondsdag, heeft kanselier Ade nauer verklaard, dat de Sowjetrussische voorstellen voor hereniging van Duitsland „onaanvaardbaar zijn. Frankrijk had hem verzekerd, dat bij de vor ming van een Europees leger geen discriminatie te genover Duitsland zou worden toegepast. Premier Pléven had hem beloofd, dat Duistland „geheel al» gelijke" zou worden behandeld. Bedreiging van Bung Tomo Felicitatietelegram van Koningin Juliana t. g. v. de herdenking der Octoberrevolutie WEERSVERWACHTING HOOGWATER. r. RWACHTING 3 WATER. Vliegtuig van het Rode Kruis naar Ambon delen. Zij helpen bij hevige pijnen en griep, ook wanneer andere middelen niet baten. op onder op ondier Nov. rrsnkerlng bfl Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Tel. 2510 Na Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Terneuzen 5 uur 2073 Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie L50, Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 urn. In Korea grote veldslag te wachten? OPMARS NAAR TSJOSJIN- BEKKEN. Stoottroepen van de Ameri kaanse mariniers hebben, gehol pen door vliegtuigen van het vliegkampschip ,',Leyte", de op mars naar het Tsjosjin-bekken m het gebied aan de Oostkust van Noord-Korea hervat. Aan het Noordwestelijk front is Jongjon, ongeveer 24 km ten N.O. van Andjoe gelegen, geheel vernietigd, aldus een woordvoer der van hel Amerikaanse eerste legerkorps. Donderdagmorgen is een twee de straalvliegtuig „Mig 15" neer geschoten. Amerikaanse vliegtui gen hebben thans van de in de Sowjet-Unie gebouwde straal vliegtuigen met pijlvormige vleu gels twee vernietigd en zeven be schadigd. Volgens de Amerikaanse In lichtingendienst vindt er sinds t begin van 1950 een constante be weging plaats van Chinese com munistische) troepen naar Mandsjoerije. Ongeveer 16 October begonnen er van de communistische legers, elk drie divisies sterk, eenheden over de Koreaanse grens te trek ken. Zij staken de Jaloe over bij Sinoeidjoe en Manpodjin. Er wa ren ongeveer 100 Chinezen ge vangen genomen. Uit hun ver klaringen was komen vast te staan, dat de helft van vier legers over de Jaloe was en dat de ande re helft gereed stond. De 124-ste Chinese divisie was definitief ge ïdentificeerd. De woordvoerder zeide verder, dat een Chinese divisie op onge veer 10.000 man zonder zwaar materiaal geschat kon worden. De manschappen hadden echter weinig ervaring tegen de nieuwe Amerikaanse wapens. Vaak ver lieten zij bijv. niet de weg, als de ze uit de lucht werd aangevallen. Naar zijn schatting bevinden zich thans 52 communistische divisies in Mandsjoerije. De Veiligheidsraad heeft met 2 tegen 3 stemmen bij 6 onthou dingen 't Sowjet-Russische voor stel om Chinese Communistische gedelegeerden uit te nodigen voor de besprekingen van MacArthurs rapport verworpen- Naar wij vernemen staat het thans vast dat de conferentie van Ministers in het kader der Ne- djeriands-Indonesische Unie zal aanvangen op 20 November a-s. De Nederlandse delegatie is nog niet samengesteld. De conferen tie betreffende de toekomstige status van Nieuw-Guinea zal eni ge dagen na de conferentie v Ministers beginnen. Amerikaanse piloten, die de laatste dagen in gevechten ge wikkeld zijn geweest met straal vliegtuigen der tegenstanders, zijn er „zeker" van, dat de vlieg tuigen door Russen of voormali ge nazi's bij de Russische lucht macht bestuurd werden. Zij wa ren van mening, dat de Russen hun „prachtigste jagers" niet aan Chinezen of Koreaanse piloten zouden toevertrouwen. Zij had den nog nooit een Chinese piloot gezien, die zo goed een vliegtuig kon besturen. Alle piloten ver klaarden, dat de toestellen geen kentekens droegen en op een ba sis in Mandsjoerije landden. In Zuid-Korea is de guerilla weer opgelaaid bij de weg, waar langs de Britse 29ste brigade van Poesan naar het gebied van sa mentrekking Jen Z. van Seoel zich voortbeweegt. Het Zuidko- reaanse derde legerkorps meldt schermutselingen bij Taegoe, Waegwan en Taedjon. Ook uit Noord-Korea, vlak bij de achter hoede van de voorste troepen der V.N., worden gevechten gemeld. De beperking van de uitvoer door de Nationale Kolenraad van Engeland en de hoge prijzen, die dit lichaam voor geëxporteerde ko len vraagt heeft de Europese ko- lenimporterende landen er toe ge bracht zich in steeds grotere ma te tot Duitsland te wenden voor hun kolenvoorziening. Deze landen ondervinden ech ter, dat de kolenproductie van het Ruhrgebied reeds voor aanzien lijke tijd is uitverkocht, zowel aan de binnenlandse als aan de buitenlandse afnemers en dat er een grote achterstand bestaat in de leveranties onder de lopende verplichtingen, aldus schrijft de „Financieel Times". Verschillende Europese landen zullen voor een crisis komen te staan, wanneer zij hun voorraden in belangrijke mate moeten aan spreken. Tot de landen waarvan de moeilijkheden thans acuut worden, behoort ook NEDER LAND. De Nederlandse auto riteiten, die er naar streefden de subsidies op de koleninvoer te verminderen hebben afge zien van verdere aankopen van de dure Engelse kolen, af gezien van een zeer kleine hoeveelheid, die in het begin van dit jaar werd gekocht. De Engelse Kolenraad juichte deze houding toe, daar zjj een vermindering van de Engelse ex portverplichtingen tengevolge had en de Raad deed geen pogin gen om Nederland op het stuk van de prijzen tegemoet te ko men. Nederland constateert thans dat het niet in staat is zijn in voer aan te vullen door aankopen van Duitsland, welks afleveringen reeds een achterstand vertonen. Het resultaat is, dat de Neder landse Regering thans invoerver gunningen verstrekt in alle ge vallen, waarin kolen worden aan geboden, zo besluit het Engelse blad. Van bevoegde zijde te Den Haag is medegedeeld, dat de ko- lensituatie in Nederland inder daad moeilijk is. Van een kritie ke toestand is echter geen sprake. Donderdagmorgen is het stof felijk overschot van Koning Gus taaf de Vijfde van Zweden bijge zet in het Koninklijke familie graf in de „Ridderkerk" te Stock holm. De nieuwe Koning, Gus taaf de Zesde schreed als eerste achter de lijkwagen, gevolgd door zijn broers, Prins Wilhelm en Prins Bertil. Daarna volgden Ko ning Frederick van Denemarken, Koning Haakon van Noorwegen, de President van Finland, Juho Paasikivi, gevolgd door Prins Bernhard der Nederlanden, de Kroonprins van Ethiopië, Asfa Wassan. de Kroonprins van Noor wegen, de Hertog van Gloucester, die de Britse Koning vertegen woordigde. Voorts waren nog on geveer 45 landen vertegenwoor digd, waaronder de Sowjet-Unie, Indonesië, de Verenigde Staten Oostenrijk, Frankrijk, Spanje Portugal en een aantal Zuid-Ame rikaanse staten. De stoet werd voorafgegaan door eenheden van de Zweedse strijdkrachten, die omfloerste vaandels meevoerden en verte genwoordigers van de Orde van de Serafijn in hun Ordekledij. Ook het paard van de overleden Koning, Ducat, werd meege voerd. Langs de weg waren 6 Zweedse muziekkapellen, een kapel van de Britse marine en een van de Amerikaanse marine opgesteld. De stoet trok over drie brug gen naar het eiland, waarop de uit de dertiende eeuw daterende Ridderkerk staat en passeerde hierbij Zweedse, Britse en Ame- Radio-Peking meldde gisteren middag dat het „Volksleger" de Tibetaanse hoofdstad Lhasa wa ren binnengetrokken. Prins Bernhard is Woensdag te 15.45 uur plaatselijke tijd op het Stockholmse vliegveld Bromma aangekomen. Hij werd op het vliegeveld be groet door Prins Bertil van Zwe den, leden van diens staf en door de Nederlandse Gezant. rikaanse oorlogsschepen, die de vlag halfstok hadden en waarop erewachten waren opgesteld. Na de godsdienstoefening, ge leid door de vroegere Aartsbis schop Erling Eidem en Aartsbis schop Brillioth, begaven de gas ten zich voor een begrafenislunch naar het Koninklijk Paleis. Toen de begrafenisstoet zich onderweg bevond, begon het te sneeuwen. Langs de weg waren dennetakken gestrooid en ook de lantaarns waren met dennegroen getooid. Duizenden toeschouwers, ook uit de provincie, wareri toege stroomd. Adenauer zei dat iedere Duitser het als een dwingende plicht moest beschouwen deel te nemen aan de verdediging van zijn huis en haard. Het plan-Pléven voor een Europees leger, ,,zo mogelijk met deelneming van Engeland", moest als een belangrijke bij drage tot de eenheid en de ver dediging van Europa worden ge zien. Adenauer stelde twee voorwaar den voor Duitslands deelneming aan een Europees leger, n.l. Duitsland moet op de voet van gelijkheid staan met alle andere landen in het verdedigingsfront en dit front moet zo sterk zijn, dat agressie door Rusland onmo gelijk wordt. De leider der oppositie, de so cialist Dr. Kurt Schumacher,zei dat de geest van het plan-Pléven er niet één van verzoening is. Schumacher protesteerde tegen het feit, dat Adenauer bij zijn on derhoud met hem niet meegedeeld had, dat hij al beslissingen had genomen. Schumacher noemde dit woordbreuk. „Wij protesteren tegen deze methode om ons bij verrassing te nemen", zei hij. De sociaal-democraten bleven bij hun standpunt dat West-Duits- land slechts een bijtSrage tot de Europese defensie zou kunnen le veren als de geallieerde strijd krachten zodanig versterkt wer den dat een vijand in het Oosten kon worden tegengehouden. De Duitse verliezen in de laatste oorlog moeeten niet worden ver geten De sociaal-democraten lieten een krachtig „neen" horen wat betreft militarisatie op de door de Kanselier genoemde voorwaar den. Zij zouden hun toestem ming slechts geven als de ge meenschappelijke verdediging ge lijkelijk over allen werd verdeeld- Duitsland was even goed waard verdedigd te worden als elk ander democratisch land. Schumacher herhaalde dat in de kwestie der herbewapening door het Diiitse volk moest worden beslist. De politieke leider Bung Tomo. voorzitter van de Revolutionnaire Volkspartij te Djakarta heeft gis teren aan de pers meegedeeld, dat zijn partij het initiatief zal nemen tot een boycot van de Nederlan ders in Indonesië, als op 1 Jan. de Souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea niet zal zijn over gedragen aan de R. I. Deze boy cot zou in hoofdzaak gericht zijn tegen de Nederlandse onderne mingen in Indonesië. De Nederlandse burgers per soonlijk zouden behoorlijk van voedsel worden voorzien daar, al dus Bung de actie op een humane wijze zou worden gevoerd. Hij deelde verder mede van de andere linkse partijen reeds een toezegging tot medewerking ana de actie te hebben gekregen. Koningin Juliana heeft ter ge-* legenheid van de 33ste verjaar dag der October-revolutie een felicitatie-telegram gestuurd aan Sjvemik, voorzitter van het Pre sidium der Opperste Sowjet. De Democraten hebben met hun meerderheid van 2 zetels in naam de controle van de Senaat behou den. Het is echter niet zeker, dat President Truman in alle ge vallen op de 49 Democratische Senatoren zal kunnen rekenen, daar in het verleden enigen hun ner wel eens hebben „gerebel leerd" door bij bepaalde belang rijke politieke vraagstukken met de Republikeinen mee te stem men. Een Republikeinse woordvoer der voorzag een ontwikkeling van de volgende tendenzen in de Amerikaanse politiek. 1. Een krachtiger houding te genover de Sowjet-Unie en het Communisme. 2. Besnoeiing van de kosten der militaire en economische hulpverlening aan Europa. 3. De Ver. Staten zullen er bij hun bondgenoten op aandringen dat zij zich zullen inspannen om zich zelf te helpen. 4. Er zal meer nadruk worden gelegd op het verzekeren van de veiligheid der Ver. Staten zelf. Senator Taft, wiens leidende positie in de Republikeinse Partij door zijn herverkiezing nogl is versterkt, heeft in zijn wekelijks rapport aan zijn kiezers de Re gering er van beschuldigd dat zij militaire verplichtingen heeft aangegaan „zonder de geringste openbare discussie of overwe ging". Voordat de Regering verdere verplichtingen aangaande de ver dediging van West-Europa op zich neemt moet zij de volgende vragen beantwoorden, zo ver klaart Taft: 1. Hoeveel Amerikaanse solda ten zijn er nodig en hoeveel zijn de extra-kosten. 2. Kan West-Europa werkelijk worden verdedigd? 3. Kunnen de Russen de ont schepingshavens in West-Europa met atoombommen bombarderen en zodoende onze legers in Euro pa afsnijden van hun bevoorra ding uit Amerika? 4. Hoe zal een derde wereld oorlog er uit zien? 5. Hoe zullen wij hem uiteinde lijk winnen? Taft erkende, dat er „enige of fers noodzakelijk zijn om ons te gen de bedreiging van een Rus sische invasie te beschermen", doch hij meende, dat het Ameri kaanse volk overtuigd dient te zijn, dat deze offers absoluut noodzakelijk zijn. Vier van Truntans „luitenants" in de Staat keren niet meer te rug. Het zijn: Senator Scott Lu cas, leider der Democratische meerderheid in de Senaat, Sena tor Francuis Meyes de Democra tische fractieleider, die er voor moest zorg dragen dat, bij de behandeling van belangrijke vraagstukken, de eendracht in de Democratische Senaatsgelederen bleef gehandhaafd, Senator El- bert Thomas veteraan-voorzitter van de commissie voor Arbeids zaken en voornaamste woordvoer der voor de belangen der vakver enigingen en Senator Millard Ty- dings, voorzitter van de Commis sie voor de Strijdkrachten, die zijn zetel verloor na 24 jaar on afgebroken Senator te zijn ge weest. Een nog grotere slag voor het politieke aanzien der Democrati sche Partij is het feit dat drie hunner voormannen door onbe kende Republikeinse tegenstan ders werden verslagen. Slechts Senator Meyers werd door een bekende Republikein, de 69-ja rige Gouverneur van Pennsylva- nië James Duff, verslagen. De voormalige Democratische Minister van Buitenlandse Zaken James Byrnes is, zoals gemeld, tot Gouverneur van Zuid-Carolina gekozen. Byrness is een uitge sproken tegenstander van Tru- mans „fair deaT'-politiek. Hij heeft zich weer in het politieke leven begeven, om deze poluiek te bestrijden. De Republikeinse Gouverneur van de Staat New York, Thomaes Dewey, had een kleine revanche voor de nederlaag, die hij in 1948 tegen Truman bij de Presidents verkiezingen leed. Hij verwierf 600.000 stemmen meer dan zijn democratische tegenstander Wal ter Lynch. Waarnemers zijn van mening, dat de Republikeinen in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den een morele overwinning heb ben behaald, daar zij in ongeveer 100 stemmingen in het „solide Zuiden" geen candidaten hadden gesteld- DE VERKIEZING VOOR HET HUIS VAN AFGE VAARDIGDEN. De stand van de zetelverdeling voor het Amerikaanse Huis va* Afgevaardigden was Donderdag morgen 234 Democraten en 116 Republikeinen. Over één zetel ia de uitslag nog niet bekend en men verwacht, dat minstens over één zetel her telling geëist zal worden. De meerderheid der democraten in heft Huis is thans van 90 tot 35 verminderd. Engeland heeft de Sowjet- Unie verzocht op te houden met het storen van de radio-uitzen dingen, waarvan men in delen van Zuid-Oost-Engeland last heeft. medegedeeld door het K.N.M.I te de Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Nu en dan enige regen. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of mot regen. Aanvankelijk zwakke ver anderlijke wind, later zwakke tot matige zuidwestelijke wind Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 11 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.07 2.42 3.22 3.32 n.m 2.23 2.58 338 3.48 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Nov. 10 7.50 16.57 850 16.40 11 7.52 16.56 10.26 17.16 s: 5 regels 60 eest? 0 ct.; minimum pet nummer of Adiwe meer. 's namiddags 2 n hun bases buitec «rste maal, dat g>5- thur zodanige wx- want enkele dage# hij de mening dat 'havens, die nog ffi de Noordkoreaner konden worden, alsterkte van de "«((- icht macht betreft erstaf, dat zich ïït jdsjoerije 200 tot 360 bevinden, waarva* gers. Niets weee *r N oordkore aanse of ten een bijzondere ben gekregen «m jen te besturen, rden Chinese pilot®? taten opgeleid, doch aalvliegttdgen. n die de vijandelijke iiigen besturen, ind en goed <mr- it de techniek der ten met straalvlieg 5UW OFFENSIEff der V. N. drongen behoedzaam op am nt in Korea, de schjjn van, dat 7 offensief naar 4e grens zouden be irikanen, Zuidkore* en van het Britae vielen Noordeljjlu? die enige km rww en ingegraven, correspondent Alee ldde uit het hoofd- 3 het 'Amerikaanse dat de 24ste Amte- isie een patrouille, van een compagnie km het Niemands- fronten ten Noorden ïgtsjon scheidt, harf ÜLIGHEIDSRAAD KOREA, reiligheidsraad werd zes - mogendheden» ïdiend, waarin hei der Chinese co ai :roepen uit Noord geëist. ERIKAANSE m- smber bedroegen de verliezen in Korea. ;o deelt het Ministe- sverdediging mede. al komen voor 466- 19.301 gewonden en nen of vermisten, ren de verliezen van 24.666 man, en die ers 3185 man. tEANEN MELDIRN NG VAN CHINKS* fordkoreaans leger werd Vrijdagavond t Chinese eenheden genomen aan «Je •hten in N.-Korea, imimiqué, dat door .issische persbureau ?epublieeerd, wordt le eenheden bestoft •illigers, die de wens bben gegeven naar e front te gaan om use agressie te be- t Koreaanse volk te bevrijding van rijn by van de vierling ivember te George s-Guyana is gebc rdag overleden. De inderen en de moe ft goed- ioor het K.N.M.I. te iig van Zaterdag-- aterdagavond. i kouder. lewolkt met plaat- buien. Matige tot tijdelijk tot hard wind tussen Zuid- Iets lagere tem- i gisteren. 12 NOVEMBER v.m. 2.52 3.27 4.07 4.17 n-m 3.10 3.45 4.25 4,35 VHHHfl MV.OV. ux uii de beschrijving van de militaire toestand in Tibet, zoals door Ka- limpong gegeven, niet met de feiten. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat het beroep van de re gering van de Dalai Lama 8 Nov. naar de Verenigde Naties werd gezonden. Volgens een woordvoerder van het Indische ministerie van Bui- nesiscïïe Regering zal proberen het Zuid-Molukse vraagstuk op te lossen door de bevolking van de eilanden er van bewust te maken, dat zij deel uitmaakt van het In donesische volk, aldus de Minis ter. De Regering van Indonesië heeft nog niet bepaald, wanneer de verbindingen met Ambon zul len worden hersteld. Het internationale Rode Krnis zal een vliegtuig met voedings- en geneesmiddelen naar Ambon sturen. Het is nog niet bekend, wan neer het vliegtu g zal vertrekken, aldus deelt Radio-Indonesia mee. Tegen pijnen en griep - 20 tabletten 4 f 0.75 Citfi naai migcianu wui uil k wijken. Kort daarop begeleidde zij de „Sumatra", toen deze krui ser in Juni 1940 Prinses Juliana en de Prinsesjes naar Canada bracht. Toen de „Heemskerck" van deze reis was teruggekeerd, werd in overleg met de Britse admira liteit besloten het schip te ver bouwen tot luchtverdedigings- instructieschip. Commandant van de kruiser is kapitein ter zee C. J. van Waning, die ook het bevel zal voeren gedurende de reis van het Koninklijk Paar. De kruiser zal bij het binnen varen van de haven van Dover worden geëscorteerd door vijf Britse torpedobootjagers. De Britse kruiser „Cleopatra" zal een koninklijk saluut afvuren. 13 NOVEMBER v.m. n.m 3.39 4.03 4.14 4.388 nansweert 4.54 5-18 Walsoorden 5.04 5.28 ZON- EN MAANSTANDEN ZON MAAN 11 7.52 16.56 10.26 17.16 12 7.54 16.54 11-50 18-11 13 7.55 16.53 12.52 1926

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1