Schevenings vissersvaartuig vergaan DE AMERIKAANSE VERKIEZINGEN iczen fhrfarinefl Sinoeidjoe grotendeels verwoest Meerderheid voor de Democraten De Koreaans-Mandsjoerijse grens onder toezicht der V.N. Chinese legers dringen dieper Tibet binnen OnfeiIbmnOnschadelijk LAXEER-AKKERTJES Lhasa tot open stad verklaard DE HELE STAD EEN VUURZEE. Aan de bemanningen der tachtig Amerikaanse vlie gende Reuzenforten, die Woensdag de tijdelijke Noordkoreaanse hoofdstad Sinoeidjoe hebben aan gevallen, was opgedragen de Mandsjoerijse zijde der Jaloe te vermijden. De bommenwerpers moesten na de aanval in Zuidoostelijke richting wegvliegen, op dat er geen enkele mogelijkheid van grensschendin- gen zou bestaan. De Reuzenforten werden voorafgegaan door Jacht bommenwerpers, die de stellingen der Noordkore aanse luchtdoelartillerie aanvielen. Er werd hevig ge schoten door aan de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe opgestelde luchtdoelartillerie. De stad Sinoeidjoe telt ongeveer 100.000 inwoners. Japanse oorlogsmisdadiger voorwaardelijk in vrijheid GEEN AFTREDEN VAN ACHESON. AMBON tejien verstopping WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Onzekerheid over passagiersvliegtuig in de V.S. r. RWACHTING j WATER. Vliegtuig van het Rode Kruis naar Ambon delen. Zij helpen bij hevige pijnen en griep, ook wanneer andere middelen niet baten. op onder op onder Nov. yrirvkfiring bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactieadres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen TeL 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1574. Yerschljnt dagelijks N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzem, Advertentieprijs: per mi 10 ct; minimum per advertentie 1J50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct; Iedere regel meer li ci Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dee namiddags 2 oor. Zware Amerikaanse luchtaanvallen tot nu toe in contact Volgens een correspondent is 90 procent van Sinoeidjoe door de massale Amerikaanse lucht aanval vernietigd. De stad was één vuurzee, waaruit rookzuilen van kilometers hoog opstegen. Enkele der Superforten richt ten hun aanval tegen 2 spoor bruggen over de Jaloe tussen Si noeidjoe en Antoeng (Mandsjoe- rije). Terugkerende piloten rap pordeerden, dat een keten van hommen over de toegangen tot de bruggen was neergeworpen. De resultaten van de aanval, die onder ideale weersomstandighe den werd uitgevoerd, noemden aj voortreffelijk- De luchtstrijdkrachten van de Verenigde Naties in het Verre Oosten hebben in de afgelopen 48 uur meer dan 650 aanvals- vluchten boven Korea onderno men. Jachtvliegtuigen der Verenigde Naties versterken gestadig de „MacArthurlinie" aan de Tsjong tsjon. Volgens luchtverkenningen kruipen grote convooien als slan gen over besneeuwde wegen uit Madojnserije naar de totnogtoe rustige frontlinies ten Noorden van de Tsjongtsjon en het bek ken van Tsjosin. De troepen der Verenigde Naties zijn versterkt met de Amerikaanse Derde Di visie. De verbonden troepen heb ben aan het gehele front beperk te vorderingen gemaakt. De vliegers der Amerikaanse Mustang"-jagers, die in ge vecht zijn geweest met vijande lijke straalgevechtsvliegtuigen, hebben medegedeeld, dat de Com munistische vliegers, waarmede zij thans te maken hadden, „zeer bekwaam" zijn en beter dan de bemanningen der „Jaks," waar mede zij tot nu toe in waren. Er zijn thans 12 escadrilles Ja gers van de Amerikaanse lucht macht in Korea gestationneerd, waarvan er drie uit „F-80" straal jagers zijn samengesteld. Ook de grote Amerikaanse vliegdekschepen, waaronder drie oorlogsbodems van 27.000 ton (de „Valley Forge," „Leyte" en „Philippine Sea"), opereren weer langs de Koreaanse Oostkust, na op hun bases brandstof en voor raden te hebben ingenomen. Elementen van de 25ste Ameri kaanse Divisie Infanterie voer den een fel gevecht met Noorde lijken, die tussen Pjongjan en Soentsjon poogden dqor te bre ken- Amerikaanse en Zuidkore- aanse legereenheden hebben hun handen vol met het onschadelijk maken van grote groepen gueril- lera's die moeilijkheden veroor zaken achter de linies der ver bonden troepen. De laatste dagen zijn ruim 20 duizend burgers over de Tsjong tsjon in Zuidelijke richting ge trokken, hetgeen een aanzienlij ke toename betekent van de vele vluchtelingen achter de gealli eerde linies, die de troepenbewe gingen achter het front bemoei lijken. Aangezien gebleken is, dat zich onder deze „vluchtelingen" vaak als burgers verklede com munistische militairen bevinden, poogt men hun ware status vast i te stellen, hetgeen met moeilijk heden gepaard gaat. In Poesan zijn 1200 Thailandse infanteristen aan wal gegaan, die de verbonden troepen zullen ver sterken. Volgens legerberichten bevin den zich thans 10 a 12 Commu nistische legers onder opperbevel van de bekende Generaal Lin Piao tussen de grensstad Antoeng aan de monding van de Jaloe en de reusachtige stuwdammen van Soepoeng, 80 km meer stroom opwaarts. Deze troepen vormen het Vierde Veldleger van Lin Piao, het best uitgeruste en geoefende Chinese communistische leger. Men ver neemt uit dezelfde bron, dat deze troepen overeenkomstig de ge bruikelijke voorzichtigheid van Lin Piao langzaam naar Noord- korea worden overgebracht om haar te vrijwaren voor aanvallen van de luchtmacht der Verenig de Naties, die steeds meester is in de lucht. De grootste concentratie van Chinese troepen heeft plaats ten Westen van Antoeng, waar zich ten minste 3 legers bevinden. Meer naar rechts en dichter bij de spoorweg DolantoengMoek- den bevinden zich twee andere legers aan de oever van de Jal- de, en nog een ander houdt zich in het Mandsjoerijse binnenland gereed om op te rukken. Meer naar het Westen in de streek van de spoorweg naar Soe- poengdong (stad aan de voet van de Soepoengstuwdammen) zijn twee andere legers van Lin Piao samengetrokken, waarachter zich ook nog een derde bevindt Elk Chinees communistisch le ger omvat drie Divisies van elk 10.0000 manschappen. De strijd krachten van Generaal Lin Piao, die langs de Noordelijke oever van de Jaloe staan opgesteld, zouden dus 300 a 400.000 man sterk zijn. Deze cijfers worden door de militaire kringen te To kio als bescheiden beschouwd. Volgens een uitzending van het Noordkoreaanse radiostation Sin- leidjoe zijn communistische strijd krachten ten Noordoosten van Anjoe de Tsjongtsjon overgesto ken en rukken zij naar het Zui den op. Aan de oostkust trokken de communisten „op beperkte schaal" terug onder druk van een „overweldigende meerder heid" der Verbonden strijdkrach ten, aldus het radiostation. De schipper van de Sch. 35, Leendert Rog, is met zijn beman ning behouden thuisgekomen na het netelige avontuur dat hij Dinsdagmiddag op de Noordzee, 25 mijl bewesten IJmuiden, heeft beleefd. Maar hij heeft zijn schip ver, loren en alleen de scheepspapieren die voor hem op de huiskamerta fel liggen, kunnen nog getuigen van de vaarten die hij op de Sch. 35 heeft gemaakt- „Het gebeurde om 5 minuten over half 5" vertelt hij. Het plan was om nog een laat ste vleetje uit te zetten en dan naar huis te gaan. We hadden een mooie vangst gehad en 40 last in. Vijf minuten later ramde de Engelse drifter ons. Op de vraag van een A.N-P. verslaggeefster hoe dit mogelijk was geweest, antwoordde schipper Rog: COMMUNISTISCHE DIVISIE IN OPSTAND? In Chinese Nationalistische legerkringen op Formosa wordt beweerd, dat een communistische legerdivisie, bestemd voor het front in Korea, in opstand is ge komen en zich gevoegd heeft bij de Nationalistische guerillastrij ders ten zuiden van Peking. De Democratische Partij heeft bij de algemene verkiezingen "ui de Verenigde Staten zowel in de Senaat als in het Huis van Afge vaardigden de meerderheid be houden over de Republikeinen. De meerderheid, die zij in de Se naat verkreeg, was echter de kleinst mogelijke, namelijk 49 van de 96 zetels. Van de 36 Sena toren, die Dinsdag werden geko zen (van wie vier wegens over lijden van de vorige zetelbezet ters) waren er achttien Democra ten en evenveel Republikeinen, hetgeen voor de Republikeinen een winst van vijf zetels beteken de. De interim-commissie der V. N. heeft te Lake Success met alge mene stemmen 'n resolutie goed gekeurd, die er op gericht is de Chinese volksrepubliek gerust te stellen ten aanzien van de bedoe lingen der Ver. Naties ten op zichte van de Koreaans-Mand sjoerijse grens- De commissie besloot, dat zij „de behartiging op zich zal nemen van de kwesties met betrekking tot de Koreaanse Noordgrens ten einde er voor te zorgen, dat deze grens ten volle zal worden geres pecteerd. De voorzitter van de commissie, ontkende op een persconferentie, dat de commissie voornemens was de Chinese Regering door con cessies te bevredigen. Op een ogenblik van crisis achtte hij het de taak van de Ver. Naties om van alle middelen, zoals bemidde ling, gebruik te maken. Ofschoon Romulo geen defini tie wilde geven van de aard der Chinese belangstelling voor de grens, neemt men algemeen aan, dat men de Chinese volksrepu bliek in de eerste plaats wil ga randeren, dat de hydro-electrische centralen, waarvan haar Mand sjoerijse industrie afhankelijk is, geen gevaar zullen lopen. Volgens 'n welingelichte woord voerder, wil men door deze stap de Chinese Regering van de goede trouw der Ver. Naties verzekeren en haar praktische middelen tot onderhandelen aan de hand doen. Mamoroe Sjigemitsoe, voormalig Japans Ambassadeur te Londen en gedurende de oorlog Minister van Buitenlandse Zaken, zal 21 November voorwaardelijk in vrij heid worden gesteld, zo is door de juridische afdeling van het Ame rikaanse hoofdkwartier te Tokio bekend gemaakt. De Amerikanen zijn heel rustig naar de stembus gegaan. Er was geen vacantiestemming te be speuren, mede doordat duizenden gezinnen door de oorlog op Korea in rouw zijn gedompeld. Bars en café's waren voor de duur van de verkiezingen gesloten. James Roosevelt, de oudste zoon van President Roosevelt, is bij de stemming voor het gouver neurschap van Californië door de Republikein Earl Warren versla gen. Onder de eerste gouverneurs, wier verkiezing bekend werd, is de voormalige Minister van Bui tenlandse Zaken James Byrnes. Byrnes, die tot de conservatieve vleugel van de Democratische Partij behoort, werd tot gouver neur van de traditioneel Demo cratische Zuidelijke staat Zuid- Carolina gekozen. De Republikein Dewey is tot gouverneur van Npw York geko zen, doch hier behield de Demo craat Lehman zijn Senaatszetel voor deze staat. De enige afgevaardigde van de Amerikaanse Socialistische par tij, Marcantonio, die als pro-com munistisch bekend staat, heeft zijn zetel verloren aan James Do novan, die een Democratisch-Re- publikeins blok vertegenwoor digt. Franklin D. Roosevelt, de zoon van de voormalige President, be hield zijn zetel voor New York in het Huis. Twee Newyorkse kranten wis ten enkele uren na sluiting van de stembussen te melden, dat de waarnemende burgemeester Ina pellitteri tot burgemeester van New York is gekozen. Impellit- teri, die drie tegen-candidaten had, nam als onafhankelijk can- didaat aan de verkiezing deel, omdat de Democratische partij had geweigerd hem candidaat te stellen. DE HERVERKIEZING VAN TAFT. De overwinning van de Repu blikeinse senator Robert Taft in Ohio is een bittere pil voor de 2 grote Amerikaanse vakbonden. De actie tegen Taft was voorna melijk gericht op zijn aandeel in het tot stand komen van de voor de arbeiders beperkende bepalin gen bevattende wet-Taft-Hartley. De tegenslag voor de vakbonden is in het bijzonder zwaar, waar Taft juist in de industriestreken een grote meerderheid over zijn democratische tegenstander ver kreeg. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Aciie- son, heeft verklaard, dat hij niet voornemens is af te treden als gevolg van de verkiezingsuitslag.zou gebeuren. „De drifter, die dezelfde dag in IJmuiden verse haring had gelost, was tezamen met onze logger on derweg naar de visgronden onder de Engels wal. Er was slechts een geringe afstand tussen de beide vaartuigen en de zwakke Noord- Wetelijke wind veroorzaakte een kalme deining, zodat alles puik in orde leek. Omstreeks kwart voor vier schijnt het schip plotseling uit het roer gelopen te zijn, zodat ons scheepje voor de drifter te recht kwam. We waren allemaal aan dek en hebben duidelijk kunnen waarne men dat er geen wachtsman op de brug van det Engelse schip stond. Het was aan hen om uit te wijken daar zij koers West voe ren- Wij hebben nog alles gedaan om een aanvaring te vermijden maar zonder resultaat. De schok was geweldig. Wij kregen een scheur van bijna 1 meter ter hoog te van de wandruimen en begon nen direct water te maken. Er werd meteen een boot uitgezet en binnen 10 minuten tijd waren we er in. De drifter stoomde aan vankelijk door, maar op ons ge schreeuw draaide ze bij en nam ons aan boord. Ze had zelf ook averij opgelo pen en begon eveneens water te maken. Toen ik aan boord kwam had ik sterk de indruk dat een ge deelte der Engelse bemanning on der de invloed van sterke drank was. Drie van hen, onder wie ook de kapitein, hadden verwondingen opgelopen tengevolge van de aan varing en ik kan niet zeggen dat de ontvangst op dit schip bepaald hartelijk was. Onze kok, de enige aan boord die Engels spreekt, trachtte de kapitein te bewegen niet verder te varen daar ik toch moest zien wat er met de Sch. 35 Misschien was er aog wel 6CR Iwms dat zij drijvende «ou blijven. Maar daar de drifter zelf wa ter maakte en zwaar beschadigd was aan de voorsteven kon men ons niet langer aan boord houden en stapten we over op de Goeree 8 van schipper P- Reedert Wzn., die in de buurt was. Op de Goeree wachten we een uur en toen was het allemaal ge beurd. De Sch. 35 was gezonken en wij hadden niets anders meer te doen dan naar huis te varen, waar we om 9 uur precies aan kwamen". Schipper Rog is duidelijk onder de indruk van het gebeurde. „De Scheepvaartinspectie zal het alle maal wel uitzoeken", zegt hij nog- ,Jk ben alles kwijt, ook mijn Zondagse schoenen" vertelt het „afhouwertje van de Sch. 35 de 14-jarige Henk Vink, die zijn 4de reis, die hij op zee maakte op zo'n tragische wijze moest beëindigen. „Ik was beneden bakkies koffie aan het schenken toen het ge beurde. Het was een geweldige klap en 10 minuten later zaten we in de boot en roeiden we naar de drifter toe". „Hij is 4 weken op zee geweest en het is eens maar nooit meer" zegt zijn moeder. „Hij is de oud ste van mjjn 7 kinderen en z'n va der vaart ook op zee- Maar ik heb vanavond voor mijn hele le ven genoeg in de zorg gezeten. Het is nu goed afgelopen maar ik geef hem niet meer af". Henk Vink, die nog geen drie turven groot is, drinkt zijn glas melk en zegt spijtig „ik heb niet mogen zien hoe het schip zonk. Daar was ik te jong voor zeiden de anderen en ik moest beneden blijven". Het hoofd van de Rode Kruis colonne te Umuiden die de schip per van de Engels® drifter na aankomst in de haven, naar het ziekenhuis vervoerde, ontkende nadrukkelijk dat de schipper van de drifter onder invloed van -ster ke drank was. v „Ambon strijdt nog steeds. Ver reweg het grootste deel van het gebied der Zuid-Molukken be vindt zich vast in Ambonese han den- De voedselvoorziening is moeilijk. Zieken en gewonde» lijden vreselijk door gebrek aan alles. Aan de Unci en de Veiligheids raad is dringend verzocht te vra gen om interventie voor: De uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht de zeer spoedige terugkeer van de Ambonese mili tairen van Java naar Ambon en de onmiddellijke vrijlating va» Ambonese gijzelaars te Djakarta Voorhoeden van de door die Chinezen geleide Tibetaanse troe pen zijn, voorbij Phondo Dzong, 70 km van Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad- Volgens de laatste schattingen tellen de voortrukkende Chinese en Tibetaanse volkslegers onge veer 70.000 man. In Lhasa zijn streng® veilig heidsmaatregelen genomen. Zon der vergunning kan men de stad niet binnenkomen of verlaten. De nieuwe „interim-Regering" heeft de troepen, die Lhasa bewa ken, opdracht gegeven, geen weerstand te bieden aan de Com munisten maar zich te beperken tot de handhaving van orde en g® zag. In de stad zijn de rechtsen, feitelijk vervangen door reformis tische elementen. Volgens welingelichte zegslie den te Kalimpong zullen de Chi- nees-Tibetaanse strijdkrachten naar Sjigatse de zetel van de Pantsjen Lama oprukken en een symbolische macht in Lhasa stationneren. Volgens waarnemers trekken de oprukkende strijdkrachten naar Lhasa aan de weg naar Nepal en ook langs de West-Tibetaanse handelsroute naar Gartok. Een colonne Chinese troepen uit Sin- kian, was volgens de laatste be richten ongeveer 250 km van Gar tok verwijderd en nog een andere colonne zou Tsjeatang, 120 km ten Zuid-Oosten van Lhasa, moe ten hebben bereikt. t IA/ fit jt if o n medegedeeld door het KJV.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Veel wind. Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nu en dan enige regen en krachtige en langs de kust af en toe harde Zuidwestelijke wind. Later in de Noordwestelijke helft van het land brekende bewolking en afnemende wind. Weinig ver andering in temperatuur. VRIJDAG 10 NOVEMBER Een toestel van de „Northwest Airlines" met 17 passagiers en een bemanning van 4 koppen zou vermist worden. Het vliegtuig was van Helena op weg naar Butte, eveneens in Montana. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.25 2.— 2.40 2.50 n.m. 1.41 2.16 2.56 3.06 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Nov. 9 7.48 16.59 10 7.50 16.57 MAAN onder op 7.12 8.50 5 regels 60 ct.; minimum pat nummer of A6tm neer. inamiddags 2 i hun bases buitec. *rste maal, dat pï- hur zodanige ver want enkele dagen hij de mening dat havens, die nog tE de Noordkoreaws® konden worden. Isterkte van de '«((- sht macht betreft, rstaf, dat zich fn isjoerije 200 tot oDV oevinden, waarv*» ers. Niets weee «r Noordkoreaanse of en een bijzondere en gekregen en te besturen, den Chinese pilotea aten opgeleid, doefe alvliegtuigen. die de vijandell)tu igen besturen, zga nd en goed vw- de techniek der en met straalvlieg UW OFFENSIEF' der V. N. drongen behoedzaam op aae it in Korea, de schijn van, dat offensief naar de grens zouden be rikanen, Zuidkore» ;n van het Britse vielen Noordelijke die enige km voor m ingegraven, orrespondent Alee .dde uit het hoofd- hetAmerikaanse dat de 24ste AmJp- sie een patrouille, can een compagnie km het Niemands- 'ronten ten Noorden gtsjon scheidt, ia® ILIGHEIDSRAAD KOREA. eiligheidsraad we*d zes-mogen dh eden diend, waarin hei der Chinese con roepen uit Noord geëist. ERIKAANSE VM- mber bedroegen de verliezen in Korea o deelt het Miniate- sverdediging mede il komen voor 465. 19.301 gewonden er nen of vermisten. ;en de verliezen va» 24.665 man, en die ers 3185 man, tEANEN MELDEN NG VAN CHIXKSF •ordkoreaans leger werd Vrijdagavond t Chinese eenheden genomen aan de hten in N.-Korea. tmuniqué, dat door issisehe persbureau republiceerd, wordt le eenheden bestoft illigers, die de wens bben gegeven naar e front te gaan ofti use agressie te be- t Koreaanse volk te bev rijding van «ijn by van de vierling, ivember te George s-Guyana is gebo rdag overleden. De inderen en de moe tt goed. loor het K.N.M.I. te iig van Zaterdag-- iterdagavond. i kouder. lewolkt met plaat- buien. Matige tot tijdelijk tot hard wind tussen Zuid- Iets lagere tetn- gisteren. 12 NOVEMBER 16.16 16-40 v.m. 2.52 3.27 4.07 4.17 n.m- 3.10 345 4.25 135 13 NOVEMBER ui vit mi/j/w, de beschrijving van de militaire toestand in Tibet, zoals door Ka limpong gegeven, niet met de feiten. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat het beroep van de re gering van de Dalai Lama 8 Nov. aaar de Verenigde Naties werd gezonden. Volgens een woordvoerder van het Indische ministerie van Bui- nesische Regering zal proberen het Zuid-Molukse vraagstuk op te lossen door de bevolking van de eilanden er van bewust te maken, dat zij deel uitmaakt van het In donesische volk, aldus de Minis ter. De Regering van Indonesië heeft nog niet bepaald, wanneer de verbindingen met Ambon zul len worden hersteld. Het internationale Rode Kruis zal een vliegtuig met voedings- en geneesmiddelen naar Ambon sturen. Het is nog niet bekend, wan neer het vliegtu'g zal vertrekken, aldus deelt Radio-Indonesia mee. Tegen pijnen en griep - 20 tabletten 4 (0.75 cier naar rjigeianu wiou un ic wijken. Kort daarop begeleidde zij de „Sumatra", toen deze krui ser in Juni 1940 Prinses Juliana en de Prinsesjes naar Canada bracht. Toen de „Heemskerck" van deze reis was teruggekeerd, werd in overleg met de Britse admira liteit besloten het schip te ver bouwen tot luchtverdedigings- instructieschip. Commandant van de kruiser is kapitein ter zee C. J. van Waning, die ook het bevel zal voeren gedurende de reis van het Koninklijk Paar. De kruiser zal bij het binnen varen van de haven van Dover worden geëscorteerd door vijf Britse torpedobootjagers. De Britse kruiser „Cleopatra" zal een koninklijk saluut afvuren. nansweert Walsoorden v.m. 3.39 4-14 4.54 5.04 n.m 4.03 4.388 5.18 528 ZON- EN MAANSTANDEN ZON MAAN 11 7.52 16.56 10.26 17.16 12 7.54 16.54 11-50 18-11 13 7.55 16.53 12.52 1926

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1