(X Tegen pijnen! Wijziging van de Omzetbelasting UIT DE PROVINCIE Fransetradicalen eisen aftreden van Mock "WITTE KRUIS" Gij snakt )USIR00P' TWEEDE KAMER Arrestatie van Ambonese leiders P Schietpartij te Bandung Opstand te Guatemala onderdrukt Hetaverongelukte Indische vliegtuig Canadese^uitrusting nog dit jaar^in Nederland [Dagorder van Maarschalk Wasilefsky" TERNEUZEN. Verklaring van Truman POEDERSCACHETS 'TABLETTEN MIDDELBURG VLISSiNGEN- IJZENDIJKE. Uavies^over Tibet Vergadering van de Kring Oos&ttrg der Z.L.M. Amerika vraagt speciale vergadering van Veiligheidsraad De Belgische visinvoer Baron tegen wil en dank TIBET IND0-CHINA Engeland en hei Russische voordel Agenda Prov, Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland De Tweede Kamer ging giste ren verder met de behandeling van het wetsontwerp tot verho ging en technische wijziging van de omzetbelasting. Aan de orde waren allereerst de stemmingen over een aantal amendementen op artikel 1 en de daarin genoemde tabellen, be horende bij het besluit op de om zetbelasting 1940. Het amendement-Van den Heu vel A.-R.) om het tarief der be lastingen op diensten terug te brengen van vier op drie procent wordt verworpen met 51 stem men tegen Cvóór stemden 29 leden 1. De heet Hofstra (Arb.) ver klaarde vóór de stemming, dat hij verlaging van de belasting op diensten tot drie procent op zich- wel wenselijk acht, maar dat der verlaging gezien de alge- mi - e situatie van 's lands belas ting inkomsten alleen dan ver antwoord is, wanneer er elders 'n compensatie gevonden wordt. Deze compensatie is er niet en daarom zal sprekers fractie tegen het amendement stemmen. De heer Lucas (KVP) verklaar de zich om dezelfde reden tegen het amendement- Het amendement-Van de Wete ring tC.H.) waardoor op de arti kelen. die de bakker zelf niet maakt 3 pet. wordt geheven, op wat hij zelf vervaardigt 4 pet. en op suiker- en chocoladewerken 6 pet-, wordt door de regering met lichte wijziging overgeno men. Van de heer Hoogcarspel (CPN) was er een amendement, waardoor uit de tabel van het tussentarief (6 pet.) zouden ver vallen: biscuits, koekjes, gebak en ander banketbakkerswerk met uitzondering van ontbijt koek en peperkoek, poffertjes, wafels, oliebollen en patatefri- tes, chocolade en chocoladewer ken, met uitzondering van cou verture, suikerwerken en suiker goed. In dezelfde tabel was op genomen: consumptie-ijs, daar onder begrepen piombières, sor bets en andere mede uit con sumptie-ijs bestaande artikelen. Het amendement wil deze post aldus lezen: piombières. sorbets en andere dergelijke mede uit consumptie-ijs bestaande artike len Dit amendement is verwor pen met 75 tegen 5 stemmen. Het amedement-Hoogcarspel (CPN) om een aantal kleine meubelen en huishoudelijke ar tikelen uit het weeldetarief te schrappen, wordt verworpen met 76 stemmen tegen 4. Het amendement-Hoogcarspel CPNbeogende boeken en tijd schriften van omzetbelasting vrij te stellen, wordt ingetrok ken, nadat het gehele artikel met 76 stemmen tegen 6 werd aange- genomen. Hierna wordt beraadslaagd over de wijziging van de Zegel wet 1917. De heer Ritmeester (V. V. D.) heeft een amendement ingediend, er toe strekkend om de onderhandse en notariële schuld bekentenissen. opgemaakt ter zake van door de lagere publiek rechtelijke lichamen en daarme de gelijk te stellen rechtsperso nen ter voorziening in hun kapi taalsbehoeften opgenomen gel den. niet met effecten gelijk te stellen. „Aangezien het voor komt, dat woningbouwvereni gingen gelden lenen zonder tus senkomst van een publiekrechte lijk lichaam, zijn deze verenigin gen e.d. uitdrukkelijk genoemd", aldus wordt in de toelichting op het amendement gezegd. De mi nister verklaart, dat dit amende ment ten sterkste moet worden ontraden. De debatten worden vandaag voortgezet. Twee Ambonese leiders, Nan- lohy en Delima, zijn te Djakarta gearresteerd door de Polisi Mili- ter. Dit geschiedde, nadat meer dan 1000 Zuid-Molukkers voor het ministerie van Gezondheid een demonstratie hadden gehou den om aan minister Leimena een verklaring aan te bieden waarin de troepen van de Indo nesische weermacht worden be schuldigd van gruwelen tijdens dc campagne op Ceram. De ar restatie van beide leiders werd medegedeeld door familieleden. Een officiële bevestiging was tot dusver niet te verkrijgen. Maandagavond heeft tussen 9 en 11 uur te Bandung een schiet partij plaats gehad, die begon me: de ontploffing van een gra naat op het dak van een woon- hui= nabij het K. L.-kampement. Een korporaal van de Indone sische militaire politie, die een onaerzoek wilde instellen werd in he: donker beschoten en gedood. Hierop volgde een schietpartij met lichte wapens, waarvan nog geen officiële lezing beschikbaar ie. Een Nederlandse dame werd door een verdwaalde kogel gedood, haai zoontje werd gewond en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Dinsdagochtend bespraken de plaatselijke Indonesische autori teiten het gebeurde. De naam van de Nederlandse dame, die gedood werd werd luidt Neerlanden Volgens te New York ontvan gen berichten is te Guatemala, de hoofdstad van het gelijknamig land, een opstand onderdrukt. Onder leiding van een gepen- sionneerde kolonel, zouden de op standelingen hebben gepoogd zich van het vliegveld meester te ma ken. Zij werden door de troepen van het garnizoen van San José verdreven. Er werd een uur lang op het vliegveld gevochten. Ei- vielen 17 doden. De pogingen om het wrak van het in de Alpen verongelukte Indische vliegtuig te bereiken zijn officieel voor onbepaalde tijd afgelast. De Indische ambassa deur in Frankrijk heeft zich met de maatregel eens verklaard. Men diende geen mensenlevens in gevaar te brengen nu men de zekerheid had, dat er geen over levenden in het toestel waren. Een gids, die een reddingsploeg leidde, is door een lawine om het leven gekomen. PRINS BERNHARD NAAR MALTA. Prins Bernhard zal op 27 No vember per vliegtuig op Malta inkomen en daar tot 31 Nov.em- jer blijven, aldus werd gisteren in luchtvaartkringen te Valetta (Malta) verklaard. Het is waarschijnlijk, dat zijn bezoek samenvalt met dat van de „Karei Doorman", die deze maand, geëscorteerd door torpe- dobootjagers en onderzeeboten, naar Malta komt. De Canadese Minister van De fensie, Brooke Claxton, heeft te Montreal verklaard, dat de uit rusting, die Canada voor een Nederlandse divisie beschikbaar stelt tegen het einde van dit jaar in Nederland zal zijn. De eerste verscheping zal Mon treal op 15 November verlaten en de laatste een maand later. Mr. Fockema Andreae, de Ne derlandse Staatssecretaris van Oorlog, was bij deze aankondiging tegenwoordig in het Canadese le- gerdepot, waar een klein legertje mannen bezig is het voor Neder land bestemde materiaal voor ver zending gereed te maken. Het materiaal, dat een waarde van 50 millioen dollar heeft, om vat ongeveer 70 anti-tankkanon nen, 17-ponders met eigen aan drijving, die op chassis van Sher man tanks zijn gebouwd. De bestemming van een tweede Canadese gift van een divisie uitrusting zal pas bekend worden gemaakt, als Canada de aan Ne derland geschonken uitrusting heeft vervangen. Men meent te weten, dat Italië, België en Ne derland belangstelling hebben. In een dagorder ter gelegen heid van de 33ste verjaardag van de Russische October-revolutie heeft Maarschalk Wasilefsky, de Sowjet-Russische minister voor de gewapende macht, verklaard, dat de Sowjet-troepen „zich steeds bewust zijn van het oor logsgevaar". ,,Het Sowjet-volk en zijn leger houden een waakzaam oog ge richt op het werk der vijanden van de vrede", aldus de dag order. KONINKLIJKE MARECHAUSSEE. Met ingang van 1 November hebben enige commando-wisse lingen over de brigades der Ko ninklijke Marechaussee te Sluis en Hontenisse plaats gevonden. De opperwachtmeester A. Bag- chus is overgeplaatst van Sluis naar Hoek van Holland, waar hij te zijner tijd zal worden bevor derd. Verder is de opperwachtmees ter De Paepe van de brigade Hontenisse naar Sluis overge plaatst, terwijl aan de opper wachtmeester A. C. Dogge uit Philippine het commando van de brigade Hontenisse is opgedra gen. In het commando over de brigade Philippine zal voorlopig niet worden voorzien. N. V. V. Cabaret- en Wer kersavond. Een groot aantal leden van het N.V.V. was bijeen, toen de voor zitter van de Terneuzense Be- stuurdersbond Maandagavond in dc bovenzaal van „La Belle Vue" de Cabaret- en Werkersavond opende, waarna het Kleinkunst- ensemble van Gerrit Lindenberg meewerkte met o.m. Julia de Gruyter, Rie v. Veen en M. v. Veen-Miotter. De voorzitter was verheugd zo veel N.V.V.-leden welkom te kunnen heten. Deze avond droeg President Truman heeft tijdens een niet-officieel noenmaal ver klaard, dat de V. S. zich nooit meer ,,aan hun verantwoordelijk heid voor behoud van de wereld vrede zullen onttrekken", zoals in 1920. (Blijkbaar doelde de pre sident op het uittreden van de V. S. uit de Volkenbond). „Wij kunnen dit nu niet doen, en wij zijn het ook niet van plan." Het noenmaal ging vooraf aan een plechtigheid waarbij een door de Franse stad Annecy aan de stad Indépendence aangeboden vrij- heidsklok werd ingewijd. Een aantal afgevaardigden van de Franse radicale partij heeft Maandag een bezoek gebracht aan premier Pléven en het aftre den van Jules Moch. de minister van Defensie geëist. Zijn hou ding t.a.v. de Duitse herbewape ning werd gecritiseerd als een gevaar voor de Franse betrek kingen met de V. S. Het is niet bekend, welk stand punt Pléven heeft ingenomen, doch een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat de regering het niet eens was met wat Moch gezegd zou hebben, dat Duitse legereenheden niet groter dan een bataljon mochten zijn. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is vernomen, dat zowel van binnen- als buitenlandse zijde aan de Franse regering is ver zocht haar houding t.a.v. Duits- lands herbewapening te wijzigen en duidelijk te doen uitkomen, dat de regering de Amerikaanse conceptie van de Atlantische ver dediging volledig steunt. Intussen is vernomen, dat de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, David Bruce, Pléven dc bezorgdheid van de Ameri kaanse regering heeft vertolkt over het gebrek aan overeen stemming tussen Frankrijk en de andere Atlantische landen op be langrijke punten van de defensie politiek. Dit onderhoud zou gevolgd zijn, na een dergelijk onderhoud tus sen Acheson en de Franse am bassadeur te Washington. De bezorgdheid, dat Frankrijk gevaar zou lopen van zijn Wes terse bondgenoten te isoleren, kwam ook in de discussies van de Nationale raad van de socia listische partij, welke tijdens het weekeinde zijn gehouden tot uiting. De socialistische leider Lebail waarschuwde, dat „onze onverzoenlijkheid juist dat zou kunnen uitlokken wat wij willen vermijden." Naar verluidt, zou Frankrijk thans, in tegenstelling met het de vorige week door Moch ingeno men standpunt, de lijn willen volgen om het Amerikaanse plan met enkele wijzigingen te aan vaarden- Frankrijk zou niet langer er op staan, dat de politieke federa tie van Europa en het plan- Schuman moeten zijn verwezen lijkt voordat aan Duitslands her bewapening wordt begonnen. Frankrijk zou er in toestem men dat beide pogingen tegelij kertijd worden ondernomen. om tweeërlei reden een bijzonder cachet. In de eerste plaats om het feit, dat het N.V.V. deze avond orga niseerde ter viering van het over schrijden van de 400.000 leden en daarnaast omdat er een groot aantal leden aanwezig waren van de Bestuurdersbonden Axel en Hoek. Spreker zeide o.m. dat men de diepe betekenis moet begrijpen van het getal 400.000. Dit aantal werd vóór de oorlog nimmer be- eikt. Met het N-V.V. heeft de T.B.B. niet stilgezeten. De Bestuurders- bond telt thans 1220 leden tegen 539 in 1940. Dit dankt men voor al aan de werkers, die 'hard heb ben aangepakt. En het was daar om, dat hun op deze avond een N.V.V.-oorkonde werd overhan digd bij monde van de N.V.V.- propagandist, de heer A. Buys, uit Tilburg. Alvorens tot de uitreiking van de oorkonden over te gaan blikte deze even terug in de voorbije jaren, waarbij hij de namen Oudegeest, Van Zutphen en Po lak memoreerde, de pioniers van het N-V.V. Na een tijd van verguizing, vallen, en opstaan maar met een or verzwakt idealisme is 't N.V.V. geworden tot wat het nu is. De periade" van agitatie is voorbij.. Nu rust cr een grote ver antwoordelijkheid op de schou ders van ieder bestuurder. De arbeiders in de organisatie bepa- jlen nu mede de vorm van de maatschappij. Tegen de E.V.C., die de demo cratie ondermijnt, moet stelling worden genomen. „Het N-V.V. heeft nu de 400-000 leden overschreden. Maar we zijn er nog niet." Sprekers eindigde met: De pet al voor de werkers, maar tevens de mouwen opgerold, want we moeten verder naar de 500.000. Na de pauze was het woord aan het gezelschap Lindenberg, dat enige uren goede kleinkunst vertoonde en bij herhaling een warm applaus in ontvangst mocht nemen. De avond werd besloten met een gezellig bal, verzorgd door de band van P. Meeuwsen. Opening Zelf wasserij, Met de stichting van een aelf- wasserij in Terneuzen ka» één der meest zorgelijke dagen voor c'e huisvrouw en de dag. waarop de man zich het meest verlaten voelt, n.l, de wasdag, tot een dag van rust worden Het is aan deondernemings geest van de heer Thomaes te danken, dat Terneuzen een In richting rijker wordt, waarvan er in Nederland nog maar enkele zijn te vinden in de grootste steden. De wasdag in 't algemeen be tekent voor de huisvrouw een vermoeiende- en voor de man een ongezellige dag. Nu kunnen de huisvrouwen evenwel de was- zorgen aan de kant zetten. Vrijdag opent de zelfwasserij aan de Mauritsstraat, alhier. Ter plaatse wordt ze gewogen, in de Bendix-maehine gestopt en na 31 minuten komt ze 60 of 90 °/o droog te voorschijn. De dames kunnen naar huis te rugkeren, verder gaan winkelen of „zien" hoe de was achter glas wordt gereinigd. Men steekt er geen hand naar uit. Het enige wat gedaan wordt, is na het weken het bijvoegen van de rei nigingsmiddelen door het bedie nend personeel. Geen waszorgen meer! Een uitkomst voor moeder de vrouw. Dit is de ervaring in de steden Amsterdam, Hilversum, Maas tricht, Groningen, Utrecht en Den Haag. Het is de eerste inrichting van deze aard in Zeeland.. De nachtmehhies van blauwsel, stijfsel, zeep en water, zullen voor de huisvrouwen verleden tijd zijn. Anker en ketting kwijt, maar teruggevonden. Tijdens de vaart op de Schelde heeft het Russische s.s. „Mende- leer" ter hoogte van Terneuzens haven een anker en ketting ver loren. Het is gisteren aan een De nachtmerries van blauwsel, pij mogen gelukken het anker met ketting op te vissen. Remstoe) beschadigd. Het Panamese s.s. „Hope" heeft op haar reis van Gent naar Rotterdam bij het schutten door de Westsluis schade gevaren aan een remstoel in de West bui ten- haven. Onthulling oorlogsmonument. De echtgenote van de Commis saris der Koningin in de provin cie- Zeeland, mevrouw S. C. de Casembroot Baronesse Van der Feltz, onthulde Maandagmiddag, precies zes jaar na de bevrij ding van Middelburg, onder grote belangstelling van genodigden en burgerij op een open plek naast de Statenzaal, het door Prof. L. O. Wenckebach vervaar digde oorlogsmonument. Dit ge denkteken, een bronzen mannen figuur, die de armen uitstrekt naar de hemel, zal blijven herin neren aan alle Middelburgse slachtoffers van de jongste oor log en zal tevens de dankbaar heid dér burgerij, die het monu ment aan de gemeente schonk, voor de bevrijding van haar stad vertolken. De burgemeester van Middel burg, Mr- Dr. N. Bolkestein, legde onder het voetstuk een oorkonde- waarop.. de namen voorkomen van, alle Middelburgse gevallenen. Aan. de plechtigheid werd me dewerking verleend door het Middelburgse muziekcorps. De pastoor van Middelburg, de heer H.. Stoel, sprak een kort stichte lijk woord. De nestor vair de Middelburgse predikanten, Ds. P. ;J. Ek van Voorst Vader las Psalm, 66 en bad het Onze Vader. Het monument werd, namens een comité uit de burgerij aan het gemeentebestuur overgedragen (foor Mr. A. J. van der Weet, lid van Gedeputeerde Staten, die een herinneringsrede uitsprak. Tot slot legde een van de dames uit het gezelschap een bouquet witte bloemen aan de voet van het monument. Nieuw Dienstgebouw Prov. Stoombootdiensten. Op Donderdag 16 November zal het nieuwe dienstgebouw van de Provinciale Stoomboot- diensten in Zeeland officieel wor den geopend. De wederopbouw In IJzendijke gaat de wederop bouw ook gestadig voort. Zaterdag werd op de Markt Hoek Hoogstraat een winkel in drank- en rookartikelen geopend door cle heer C. Neijssen. Bij de opening der Winkelweek op Zaterdag 25 November hopen Men is in Engelse kringen de mening toegedaan, dat het Krem- f Lu zijn tactiek wil wijzigen. Een aanwijzing 'hiertoe meent men ii„, ij l» ook te kunnen zien in het besluit *JS5E£S£.KI Sowjet-Rusland om deel te gevaarlijke slijm nemen aan -waakzaamheids- nn jL l 'l commissie die door de V. N. tig werkende w?r^ ingesteld Men «>u de Sow- Atetcv jet-Russische bedoelingen aan /\Tl een nadere proef willen onder- tiïliV-fV-TTTrXisUWtUJM n De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ernest Da- vies, heeft Maandag in het Par lement verklaard, dat Engeland het betreurt, dat „de Chinese Re gering in Tibet haar toevlucht tot geweld heeft genomen". Engeland steunt het standpunt, dat door India wordt ingenomen ten aanzien van Tibet en blijft „andere belanghehbende Rege ringen raadplegen over deze kwestie". Davies verklaarde, dat de Britse Regering, met betrekking tot Ti bet, de mogelijkheid van een be roep op de V. N. bestudeert. nog een drietal zakenlieden bun nieuw gebouwd pand te openen. Jammer is dat voor de huis vesting der arbeidende bevolking iiog zo'n groot woninggebrek heerst. De gemeente doet ech ter alles om deze ook zo spoedig mogelijk aan een woning te kun nen helpen. Spoedig hoopt zij aan de bouw van 24 woningen te kunnen beginnen. Bolling. Bij de gehouden bolling bij de heer P. Martens werden de prij zen gewonnen door: 1 Aug: Martens-Ch. Impend. 2 H. VerhooselFr. v. Schoote. 3 H. van GaneijtA. Versprille. 4. Th. Ocké—Al. Neve. Na de rede van Mr Schlingemann besprak de adjunct-secrtaris der Z. L. M., Ir Bos, de mechanisatie en extensivering van de landbouw. Spr. legde deze beide vragen voor aan de Afdelingen, om hierop te antwoorden met een uitvoerig' rap port, dat door de commissie aan de Afdeling wordt voorgelegd. Écono misch verantwoorde landbouw, die ook technisch verantwoord is, eist mechanisatie. De vraag hoevèr en waarheen begint reeds té rijzen. De deze zomer te Oostburg gehou den tentoonstelling, waar iedere Afdeling een zo nuttig mogelijke inventaris voor bedrijven van di verse grootte had samengesteld, was daardoor zo leerzaam. In het Landbouwblad zal Ir Bakker hier over een uitvoerig rapport plaat sen. De vraag der extensivering van de landbouw is er een die wel zeer dringend wordt. Practisch in iedere gemeente in W. Zw.-Vlaanderen wordt cultuurgrond aan de land bouw onttrokken. Spr. verzocht over deze materie zoveel mogelijk gegevens te vezamelen. De- heer L. van Dijk zeide zich tij dens z'n consulentschap nogal vopr deze aamgelegenheid geïnteresseerd te hebben en kon"hierover niet veel goeds zeggen. Wat Nederland aan de ene zijde door inpoldering aan nieuwe cultuurgrond wint, kost ge weldig veel geld, terwijl aan de an dere zijde dit alles door onteige ning wordt teniet gedaan. In totaal is reeds 120 ha 3 bedrijven van 40 ha) aan de cultuur onttrokken of zal in de eerste jaren onttrokken worden. Hoewel de groeiende be volking en de gewijzigde levensom standigheden ruimere woningen en wegenbouw vragen, is het toch on prettig, aldus spr., dat met dé ont eigende goede cultuurgrond niet erg rationeel wordt omgesprongen. Het wordt hoog tijd, dat de goede cultuurgrond beschermd wordt. Hij gaf de hoeren de raad over hun grond te waken en geen genoegen te nemer met de afbraak van hun bedrijf. De wethouders en raads leden gaf hij in overweging bij ont eigening de landbouwbelangen niet uit het oog te verliezen. Burgemeester Verbrugge van Waterlandkerkje wees de boer op, het grote belang, dat hij heeft bij goede wegen voor de afvoer der agrarische producten. Op de inleidingen van, Mr Schlin gemann en Ir Bos volgde hierna een levendige gedachsenwisseling, waarna de heer M. A. de Bruijne cle geanimeerde vergadering sloot. Indien voor heden de omvang van het Chinese ingrijpen niet ie afgenomen, zullen de Ver. Sta ten de Veiligheidsraad verzoeken Communistisch China als aanval ler te veroordelen. Tevens zullen de Veij. Staten voorstellen generaal MacArthur de vrije hand te laten, opdat hij niet alleen de strijd tegen deze aanvaller zou kunnen aanbinden, doch tevens deze vijand slagen op eigen terrein zal kunnen toebren gen, zo verklaarde een vooraan staand persoon te Washington. Hij sprak evenwel de hoop uit, dat rfe inmiddels ontvangen be richten over het Chinese ingrij pen „minder slecht" zouden zijn. Volgens deze woordvoerder zal liet antwoord' van Peking op de waarschuwing van MacArthur !„over oorlog of vrede" beslissen. De bevoegde ministeriële com missie heeft die volgende visin voer voor December toegestaan: Nederland 225 ton, Denemarken 100 ton, Noorwegen 30 ton en Zweden 10 ton.. De Nederlandse invoer is toe gelaten onder beding van een nauwkeurige controle op de her-, komst, ln bevoegde kringen wordt ver klaard, dat in het verleden soms ,vis uit andere landen, maar met een Nederlandse vergunning in gevoerd werd!. Een Frans-Belgisch verdrag in zake de vangst van „ijle" haring er. sprot is getekend. De Franse en Belgische vissersboten, waar van de drijfkracht 200 pk niet te boven gaat, mogen in de territo riale wateren van dé beide lan den vissen.. De nacMvisvangst is eveneens toegelaten. Visserskringen aan de Belgi sche kust. hebber* bij de minister van Verkeerswezen geprotesteerd 'tegen deze nachtvisserij. Men zegt dat daardoor geen nieuwe haringhanken gevormd kunnen worden*. Een wonderlijke geschiedenis. door De Chinezen bevinden zich nu op 3 dagen van Lhasa, de hoofd stad van Tibet. Munitie en le vensmiddelen worden voor hen met parachutes uitgeworpen. Te Kalimpong wordt het effectief der oprukkende Chinezen op 70 duizend man geschat. Vier ko- lonnes rukken naar de stad op. De Franse troepen, die Laokay ontruimden hebben Binhloe be reikt, dat ongeveer 40 km ten Z. W. van Laokay ligt. Volgens een Franse woordvoer der wordt een Franse verken ningseenheid, die het laatst 20 km ten Z. W. van Laokay werd gesignaleerd, sinds 2 dagen ver mist. 53) B. J. TEN WESEPE. (Nadruk verboden. „Zo," vervolgde de inspecteur kort, „houdt nu je handen maar op je hoofd gevouwen, want je mocht eens een wapen in je zak hebben." „Ja maarprotesteerde de ander zwakjes. ,Niks te maren. Straks, op het hoofdbureau in Amsterdam mag je je woordje doen." Bij het horen van het woord „Amsterdam" verbleekte de chauffeur en hij loosde een zware zucht. Berustend legde hij de handen gekruisd op zijn chauf feurspet en wachtte gelaten op de dingen, die ongetwijfeld ko men zouden. Zonder de arrestant in de hoek van de grote wagen ook maar één ogenblik uit het oog te verliezen nam De Jager met de andere hand zijn zaklamp uit de zak en liet het schijnsel enkele malen on de weg in de richting van Blauw en Mellema op en neer dansen. Daar begreep men hem al spoedig en een paar drukken op de claxon waren het teken, dat dit het geval was. Enkele ogenblikken later draaiden twee scherpe koplampen de weg op en in een minimum van tijd was de snelle wagen gearriveerd. Blauw doofde de lichten en stapte met Mellema uit. „Mellema',' beval De Jager, „daar achter een bosje ligt jouw vriend. Hij heeft de armbandjes al aan. Ik hoop, dat hij nog niet weggetippeld is. Ga hem maar even halen met Blauw en hijs hem in deze wagen bij de chauf feur." De bewuste man bleek nog steeds buiten westen te zijn en met vereende krachten sleepten Blauw en Mellema hem tot voor de auto, waarna ze hem binnen- hesen. En op dit ogenblik opende de man zijn ogen. Toen hij be merkte, dat hij geboeid was, mompelde hij een verwensing en keek om zich heen, tot hij de chauffeur zag. De Jager en de beide andere politiemannen hiel den hem scherp in het oog. Wat heeft dit allemaal te be tekenen?" kwam het er eindelijk op hevig verontwaardigde toon uit. „Wie geeft U het recht om mij te boeien? Wilt U mij wel eens onmiddellijk losmaken?" ,,Nee, dat wil ik nu juist niet," antwoordde De Jager, die nu in een plezieriger stemming kwam, omdat in ieder geval twee van het drietal verdachte personen in arrest kwam. „Mellema, doe voor alle zekerheid de chauffeur ook de armbandjes om. Anders wor den z'n armen te moe." De chauffeur stak gewillig zijn handen vooruit, zich niet storend aan het protest van de ander. Maar De Jager zei: ,.Als U me een aannemelijke verklaring kunt geven van het feit, dat U hier bij nacht en ontij rondzwerft, dan kan ik er misschien over denken om aan Uw verzoek te voldoen-" Doch zover kwam de gearres teerde niet, want van de over kant kwam een wiegelend lichtje steeds nader. „Mellema," beval de inspecteur, ,,ik denk, dat onze vriend Bakker de derde man heeft. Ga eens kijken, of je soms moet assisteren." Mellema liep het land op, doch het duurde slechts kort, of daar kwam hij alweer terug. Weder om werd er een zonderlinge op tocht zichtbaar. Voorop liep een geboeide man, bovendien nog stevig vastgehouden door Kees Brouwer, terwijl Bakker er ach ter liep met een revolver in zijn hand en de boerenjongen aan de andere kant, de mestvork in aan- valshouding stevig in de hand houdend. Nou, dacht De Jager, die zich Volgens „Le Monde" zou Enge land het Sowjét-Kussiscbe voor stel voor een conferentie van de Grote Vier over Duitsland niet zonder meer van de hand willen wijzen. HEDEN: T iöRNEUZENLuxor Theater, uur: Bio&e. „Bud Abbott en Lou Costello in Hollywood". - „Pro Rege", 7 uur: Evangelie-Samenkomst der Ger.. Kerk. MORGEN: AXEL: Het Centrum, 8, uur: Biosc- „De dijk is dicht". met moeite kon bedwingen, die heeft zeker geen schijn van kans meer om te ontsnappen. „Hier hebben we nummer twee, inspecteur," zei Bakker opge wekt, toen men bij de twee wa gens gearriveerd was. „Nummer drie bedoel je," ant woordde De Jager vrolijk; „we hebben er namelijk al twee. Als we nog een uurtje wachten, krij gen we misschien nog een wagen vol. Zo, breng dit heerschap maar bij zijn kornuiten. De wa gen is breed genoeg, zodat ze ge makkelijk met z'n drieën kunnen zitten. En laten wij er eventjes bij kruipen, want die verwenste regen is tot op m'n huid doorge drongen-" Op de plaats van de chauffeur kropen Blauw, Kees en Bakker, terwijl Mellema en de inspecteur zich bij de drie arrestanten voeg den. De boerenjongen bleef op de treeplank staan, nog steeds met de mestvork in zijn hand. „Zo, mijne heren, nu zou ik wel eens graag willen weten, wat jullie hier op dit onmogelijke uur uitvoert. Want dat het geen zui vere koffie is, dat zullen jullie toch niet willen ontkennen, hé?" Het drietal keek even naar de spreker, maar geen van drieën deden ze hun mond open. Men gaf er blijkbaar de voorkeur aan om voorlopig te zwijgen. (Wordt vervolgd). In Hotel „Mabesoone" te Oost burg vergaderde de Kring W- Zw.- Vlaanderen van deze Gezondheids dienst, waarvoor veel belangstel ling bestond. Nadat de Voorzitter, de heer Vercraaije, de- vergadering met een woord van welkom had geopend en de notulen waren goedgekeurd, bracht de kascommissie, bestaande uit de heren Dekker en Modde, verslag uit, waaruit bleek dat de financiële toestand gunstig was. De Secretaris, de heer I. van Crujjningen, gaf hierna een over zicht van de verrichte werkzaam heden. Zeeland heeft totaal 420 z.g. open lijders (t.b.c.-koeien), waarvan er slechts 7 in W. Zw.- Vlaanderen aanwezig zijn. Thans is de toestand zo, dat er 594 stallen zjjn, waarvoor witte verklaringen t.b.c.-vrijafgegeven worden: 238 stallen zijn reactie-vrij, terwijl er 340 stallen zijn met reactie-dieren. In vergelijking met andere delen van Zeeland zijn deze cijfers voor W. Z. VI zeer gunstig. De heren P. L. Mangnus en A. de HulluLeenhouts werden als be stuurslid herkozen. De heren A. Mabesoone, A. Buijcke, A. Buijsse, M. de Rijcke, C. C, Tas en A. de HulluLeenhouts werden aange wezen als afgevaardigden naar de prov. vergadering. De heer Iz. van Cruijningen werd wederom be noemd tot hoofdbestuurslid. West Zeeuws-Vlaamse rundvee stapel volgend .jaar t.b.c.-vrij? Dr Wagenaar, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland, wees op het grote belang van het bekende 5-jaren- plan om de Nederlandse rundvee stapel binnen 5 jaar t.b.c.-vrij te maken. Dit t.b.c.-vrij maken houdt in, dat alle reageerdes en open lij ders direct opgeruimd (afgeslacht' moeten worden. De Stichting vooi de Landbouw verklaarde zich be reid 0,25 per 100 liter melk voor dit doel af te staan. Van de Rege ring wordt een zelfde bedrag ver wacht, dat reeds door de Minister van Landbouw wercï toegezegd-. Dit geld, het gaat om de enorme som van 10 millioen gulden per jaar, zal worden beschikbaar gesteld uit de Marshall-gelden. Het wordt ten zeerste betreurd, dat de verzeke ring dat dit plan door kan gaan, niet vóór deze' winter gegeven kon worden, doch, volgens de Minister heeft ook Amerika last van bu reaucratie. Ondertussen wacht het plan en breidt de t.b.c. onder het rundvee zich onrustbarend uit. Zodra de re geling in werking kan treden, zal Zeeland direct met het 5-jarenplan starten. Van boerenzijde werd ge vraagd om de toezegging van het. kwartje per 100 liter, opdat in Z.-- Vlaanderen alle maatregelen kun nen worden genomen om de rund veestapel in 1951 volkomen t ,b.c.- vrjj te maken. Het prov. bestrijdingsplan stelt zich voor per reageerder, die afge slacht wordt, 125 subsidie te ver lenen, die voor productie-koeien opgevoérd kan worden tot 200 Heeft de boer ondanks alle zorg na enkele jaren plotseling een rea geerder tussen zjjn dieren, dan zal na afslachting 9Q worden ver goed. De boer, die aan dit landelij ke plan niet mee wil werken, zal volgend jaar voor iedere besmette koe 50 boete moeten betalen. Blijkt, dat hij zich na verloop van 3 jaar t.b.c.-vrij heeft gemaakt, dan zal hij die boeten terug kunnen krijgen. Heeft hij geen moeite ge daan, dan zal de heffing niet 2 doch 5 bedragen. Totdat ook het Rijksgeld beschikbaar komt, zal men volstaan de bedrijven onder de 10 vrij te maken. Na een uitvoerige gedachtenwis- seling besloten de boeren (slechts 6 stemden tegen) direct met het plan in W. Zw.-Vlaanderen te be ginnen. Met nadruk werd gewezen op het a-sociale in de tuberculine-han- del, waardoor het door veel spui ten mogelijk is reageerders als t.b.c.-vrij te verkopen. Na de pauze werd door de heer Cappon een film vertoond.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2