Uit de Provincie ÏS*. WIEL EEN N d. Heefi U Motorri Vijandelijkheden in Ambon geëindigd? VULPENHOUDERS A. J. Stoffels-Risseeuw BI UNICUM Wilt l laDEr L GARAGE Gebruil Nederlanders uit de Sowjet-Unie te Berlijn aangekomen Brandhout SLOPERIJ VERMAST H00RDSTR.39<58> AXEL Nederlands 1 ühniiniitiiiuiiiiiwiiiiuiiiiiiiiiiiiii f Naaima z Va Vrede door daden" De sterkte van de Sowjet-Russische luchtmacht De kinderzegels 1950 BOOMPEANTDAG OP WALCHEREN. TERNEUZEN. ST. .TANSTEEN. WALSOORDEN. WESTKAPELLE. De HERENIGING van DUITSLAND RUSLAND VRAAGT BESPREKINGEN. Onrust op de Philippijnen ZAAMSLAG. De spoorwegstaking in Victoria Staking van mijnwerkers te Gdsenkirchen-Horst leeft maar half Baron tegen wil en dank Postzegels die voor hankering waardeloos worden N.V. FIRMA P. J. VAN DE SANDE AMSr Ter kennis van t periodieke verific van ons Agent 6, 7, 8 en 9 Nov< sehap, Dorpspie alwaar de boekje ingeleverd. Wij g< Dageli „WEL (met i ,,FOR] (specie DR. S DIJKSTRAS Ondergetekenden in Veldvruchter hebben van de F Beze machine be werking betreft Picklers of Drieli IllllliUUillluaUilllllllllltlllllllllilIl NOOR Ongeb Wit K Linger Wit- Grijze Blauw Sportf Geblol Rode- Dames Zwart Zwarti jj Beleefd aanl Wij hel DAMES Tevens reparerer Ge Terneuzen TH ANS DE VOL SPART./ PUCH, PUCH, Tevens nog enkc NIE 5* Daarvoor hei X en mocht er dan niet e direct mee n DE SPEC DAN s En wilt U eei PFAFF, wan Schrijft of gaarne door zoeken. Nieuwst raat Vertegenwoo straat A 321. Te Djakarta is officieel meege deeld, dat de vijandelijkheden op Ambo» zijn geëindigd en dat de hoofdstad zich in Indonesische handen bevindt. Zaterdagmiddag heeft de In donesische regering een commu niqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij van kolonel Ka- wilarang de mededeling heeft ontvangen, dat de rood-witte vlag in de stad Ambon is gehesen om kwart over 12 Javatijd op 3 No vember, „de regering hoopt, dat het Ambon-probleem hiermede teneinde is en dat de betreurens waardige incidenten gesloten zijn". Zij prijst het leger, de vloot en de luchtmacht, en de civiele dienst en de bevolking, die bij de oplossing van dit probleem hebben medegewerkt en zegt, dat zij zich ervan bewust is, dat het R.M-S.-probleem zich heeft ont wikkeld tengevolge van de acti viteit van „elementen, die de werkelijke principes en doelstel lingen van de staat Indonesië verkeerd hebben uitgelegd". ..De Indonesische regering hoopt thans op de volle steun van het volk bij het, herstel van de Zuid-Molukken, na het afslui ten der oude geschiedenis en hoopt, dat een nieuwe periode in een atmosfeer van eenheid en vrede voor de Indonesische natie zal worden geopend", aldus het communiqué. HET BUREAU Z. MOLUKKEN OVER AMBON. Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „Naar aanleiding van het Aneta-bericht, dat van officiële bron te Djakarta werd vernomen, als zou het eiland Ambon in handen zijn gevallen van de republiek Indonesië en de strijd in de Zuid-Molukken zou zijn beëindigd, vestigt het bureau Zuid-molukken te Den Haag er de aandacht op, dat indien dit bericht juist mocht zijn, de rege ring van de „republiek Zuid- Molukken" zich thans bevindt op het vrije moederland Ceram, ten N. van het eiland Ambon. Van daar wordt de strijd om onze on afhankelijkheid voortgezet." stemmen) stemde tegen. Joego slavië onthield zich. Zaterdag diende Wysjinsky verscheidene amendementen in, die punten uitmaakten van het oorspronkelijke Sovjet-voorstel. Zij werden echter alle verwor pen. Volgens het aangenomen voorstel dienen alle leden der V. N. een controlestelsel op hun bewapening te aanvaarden ten einde deze geleidelijk in te krim pen. Voorts dient men accoord te gaan met de controle op de atoomenergie volgens het reeds door de algemene vergadering goedgekeurd plan. In geval van agressie behoort men tot ge meenschappelijke actie over te gaan. REACTIE OP HET VONNIS IN Dl ZAAK ZUID-MOLUKKEN CONTRA K. P. M. De enige persstem, die tot dus verre in Indonesië t.a-v. het von nis in de zaak Zuid-Molukken 'contra K.P.M. beschikbaar is. is die van de „Kengpo". Het blad zegt. dat het vonnis mogelijk consequenties meebrengt, welke tevoren moeilijk te voorzien zijn- Het vonnis geeft een zeer dui delijk beeld van de zwakke poli tic, die de Indonesische regering ten aanzien van haar interinsu- laire verbindingen inneemt, n.l: afhankelijk van een buitenlandse scheepvaartmaatschappij- De uit spraak versterkt en bevestigt de juridische grondslag van de on afhankelijkheid van de republiek der Zuid-Molukken op grond van de R.T.C.-overeenkomst, Dit vraagstuk behoort echter niet uitsluitend tot de competen tie van de Nederlandse recht bank. maar vormt een interna tionaal conflict tussen de Unie partners. Indien over deze kwes tie een oordeel moet worden ge veld, dient zij voorgebracht te worden bij het Internationale Hof van Justitie- OPROEP VAN DE V. N. De politieke commissie der V. N. heeft een resolutie goedge keurd, die de zestig leden op roept tot „vrede door daden". De resolutie werd op initiatief van Nederland door acht landen in gediend en komt voor uit een vroeger Sovjet-voorstel, dat de algemene vergadering verzoekt een vredesprogram goed te keu ren, volgens hetwelk de „Grote Vijf" een vredesverdrag sluiten, de atoombom verboden en de be wapening met een derde vermin derd wordt. Slechts de Sovjet-groep (vijf De operatiesterkte van'de Sow jet-Russische luchtmacht be draagt volgens „een matige schatting" 14.000 gevechtsvlieg tuigen, aldus schrijft „Naval Aviation News", het blad van de afdeling luchtvaart van het Ame rikaanse Ministerie van Marine- In dit getal zijn nifct begrepen de vrachtvliegtuigen van de Sowjet- vloot en de lestoestellen. Onder de 14.000 gevechtsvlieg tuigen bevinden zich enkele straalvliegtuigen en middelzware bommenwerpers van het type B-29, aldus lichtte een woord voerder van de Amerikaanse vloot dit bericht toe. Omdat de Scwjet-Unie voornamelijk een legermogendheid is, veronder stelt het blad, dat de voornaamste taak van de luchtmacht steun verlening aan het leger zal zijn bij tactische operaties, waarvoor gewoonlijk geen lange afstand vliegtuigen benodigd zijn. Van 13 November tot en met 30 December a.s. zullen de ge bruikelijke weldadigheidszegels ..Voor het Kind" worden uitge geven. Boven de frankeerwaar- de wordt een toeslag geheven, waarvan de netto-opbrengst be stemd is voor de steun aan de arbeid ten bate van het bescher ming- en hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzonde ring van de zuigelingenbescher ming. De ontwerpen zijn van de hand van mevrouw L. Ruting te Am sterdam; de druk werd wederom verzorgd door Joh. Enschede en Zonen, grafische inrichting N.V te Haarlem. De zegels zullen m de volgende waarden kleuren verschijnen. 2+3 ct., kleuter met bijen, r 5 3 ct., jongen met haan, bronsgroen; 6 4 ct. meisje? met vogeltjes, groen; 10 5 ct.. jongen met vissen, violet; 20 7 ct., meisje met vlinder er,"kikker, blauw. Voor de frankering blijven ze tot en met 31 December 1951 gel den. De technische bijzonderhe den zijn de volgende: DruktechniekRotogravure (koperdiepdruk). Beeldgrootte: 22 X 27 mm. Zegelgrootte: 26 X 31 mm. Kamtanding: 12% X 12%. Vellen van 10 X 10 100 zegels. Papier zonder watermerk. Gomming: Normaal. Na de inundatie van Walche ren werden ook in België aan zienlijke bedragen bijeengebracht voor herbeplanting van 't eiland. Dit geschiedde te Brussel door het door oud-Minister Julius Hos te gevormde Hoste-comité en verder door boomplantcomité's in Brugge, Oostende en Gent, door de Belgische touringclub en de Kamer van Koophandel te Ant werpen. In verband hiermede droeg de Zaterdag 4 November evenals vo rige jaren op Walcheren gehou den boomplantdag ditmaal een uitgesproken Benelux-karakter, omdat deze gelden thans hun be stemming kregen. Te Middelburg werden de eer ste bomen geplant voor het toe komstige recreatie-oord „Tooren- vliedt", in Vlissingen voor het Nollebos", dat in 1944 werd ver woest. Van Belgische zijde waren aan wezig oud-Minister Julius Hoste, de Belgische Iandbouwattaché in Den Haag- de heer F. Serroen als vertegenwoordiger van de Belgi sche Ambassadeur, de heren C. Nelen en A. Coesens als afge vaardigden van de Belgische tou ringclub, de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde uit Gent en als vertegenwoordiger van de gouverneur van Antwer pen de bestendige gedeputeerde V. van Nueten uit Antwerpen. Als vertegenwoordigers van de Nederlandse Minister van Land bouw waren aanwezig de secreta ris-generaal Mr J. Th. Bonner man en de chef van het Kabinet van de Minister, Mr F. Daniels, de waarn. Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Mr A. J. van der Weel, de burge meesters van Middelburg en Vlis singen en het bestuur van de stichting „Nieuw-Walcheren", dat deze dag had georganiseerd. De homen werden zowel in Middelburg als in Vlissingen ge plant door de Belgische en Neder landse gasten en vele honderden kinderen. DE UIENEXPORT. De export van uien naar Duits land is, zoals is gemeld, verval len. Er doen zich thans afzetmo gelijkheden naar Engeland voor en bovendien is een compensatie- uitvoer naar Oostenrijk mogelijk. Deze uitvoer naar Oostenrijk is belangrijk voor de West-Brabant se en Zeeuwse tuinders. Als der de land" voor de uitvoer van uien komt sinds I November België in aanmerking aangezien vqn dié datum af uitvoervergunningen voor dat land verkrijgbaar zijn gestéld. Benoeming opzichter. Onze stadgenoot de heer M.. J. Rouw werd benoemd tot opzied- ter tweede klas der gemeente werken te Gouda. Gemeentelijke badinrichting. Het aantal bezoekers in de Ge meentelijke Badinrichting be droeg in de maand October 1950 totaal 3073 tegen 3528 in de maand daarvóór. Door de volledige medewerking van het Waterleidingbedrijf is de waterdruk thans normaal, zodat het publiek weer rustig de badin richting kan bezoeken. Van 't smokkelfront. Het bij uitstek Nederlandse product natuurboter schijnt bij onze Zuiderburen nog steeds in het middelpunt der belangstelling te staan. Zo nu en dan worden er partijtjes van dit smakelijke na tuurproduct in beslag genomen. Het was de douane te St. Jan steen, die in de nabijheid van de grens 200 kg van deze gewilde smokkelwaar, ter waarde van ongeveer 880 in beslag nam. De smokkelaars (dragers) wisten, toen ze bemerkten op de hielen gezeten te worden niets anders te doen dan hun last achter te laten en zochten in de duisternis te ontkomen, wat hen gelukte. Aanvaring tussen 2 schepen. In de nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 24 uur, heeft ter hoogte van Walsoorden een aanvaring plaats gehad tussen het Panamese s.s. „Hawk" en het Franse s.s. „Boree". Het s.s. „Bo- ree" was op weg van Antwerpen naar zee en het Panamese vaar tuig voer in omgekeerde richting. Het Franse schip is Zondag morgen omstreeks tien uur met zes sleepboten vlotgetrokken en geassisteerd door drie sleepboten opgevaren naar Antwerpen. Het Panamese stoomschip „Hawk" zit nog steeds aan de grond bij Walsoorden en maakt water in de ruimen 1 en 2. Er zul len pogingen worden gedaan om het lek te dichten, waarna ge tracht zal worden het schip vlot fe slepen. Landing' herdacht. Zondagmiddag werd bij het mo nument op de nieuwe dijk van Westkapelle een plechtige her denking gehouden van de lan ding der geallieerden in Novem ber 1944. Daartoe waren verschil lende Engelse officieren van de Royal Marines" (Mariniers) en de Royal Navy" (Marine), als mede een vijftal Belgische offi cieren van het regiment comman dotroepen, die de landing destijds hebben meegemaakt, naar West kapelle gekomen. Onder meer waren aanwezig de Engelse marine-attaché, kapitein- luitenant W. E. J. Eames en de commandant van de maritieme middelen luitenant ter zee le klasse F. P. J. Janssen. De Com missaris der Koningin in Zee land,, die door ziekte verhinderd was, werd vertegenwoordigd door Mr J, M. Pilaar, terwijl ook me vrouw De Casembroot aanwezig was. Bij het monument werd een dankdienst gehouden, waarin voorging de Engelse predikant Armstrong, vlootpredikant. Hij las voor uit Jeseja 52 en bad het Onze Vader, waarna twee trom petters de „Last Post" bliezen. Nadat namens de gemeente Westkapelle, de „Royal Marines" en de „Royal Navy" bij het ge denkteken kransen waren gelegd, werden tot slot het Nederlandse en het Engelse volkslied ge speeld. De gasten van Westkapel le waren later aan een maaltijd verenigd, waarna een bezoek ge bracht werd aan enkele landings schepen, die nog steeds op het strand liggen. De steld, Sovjet-Unie heeft voorge- dat tussen de Ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" besprekingen zullen worden gevoerd over de voor stellen van Praag ter vorming van een constitutionele raad voor geheel Duitsland ter hereniging van het land onder één enkele regering, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken medegedeeld. Het voorstel werd in een nota aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Kirk, over handigd. Op het eind van de vorige week hebben ongeveer 100 man in politie-uniformen een aanval op een dorp, 65 km ten N- van de Philippijnse hoofdstad Manilla, gedaan. Zes leden van een plaat familie Tentoonstelling van duiven, konijnen en kanaries. De sportfokkersclub „Semper Avanti" te Zaamslag zal op 1 en 2 December een grote kringten-) seïijk vooraanstaande toonstelling organiseren van ko- werden gedood, nijnen. duiven en kanaries. Een goed verzorgd „Vraagpro gramma", dat naast de namen van bestuur en commissies een overzicht geeft van de beschikba re prijzen, bevat een overzichte lijk tentoonstellingsreglemerit, waarin voor deelnemers en pu bliek alle nodige gegevens te vin den zijn. De voorzitter, de heer J. J, G. de Feijter, brengt in een vlot ge schreven en sympathiek voor woord dank aan B. en W. van Zaamslag voor de verleende medewerking en aan de ingezete nen voor de vele giften, die stel lig voor het welslagen van dé tentoonstelling zullen bijdragen. SUIKERWERKINDUSTRIE PROTESTEERT. De ondervakgroep suikerwerk industrie heeft Zaterdag aan de minister van Financiën en aan de leden van de belastingcommis sie der Tweede Kamer een tele gram gezonden, waarin gepro testeerd wordt tegen het com promis inzake het handhaven van suikerwerk in het tussen- tarief omzetbelasting. In het telegram wordt voorts verklaard, dat suikerwerk gemiddeld 70% suiker bevat,, die belast is met f 29,25 per 100 kg. waarover om zetbelasting wordt betaald. Sui kerwerk, aldus staat verder in het telegram, is thans door zijn prijsstelling rrog binnen het be reik van de grote massa- De vak groep verzoekt tenslotte gelijk stelling met biscuit, gebak en banket en besluit met „te wijzen op de debacle van de sigarenin- dustrie als gevolg van de hoge heffingen." Vertegenwoordigers van de Re gering en de Vakbond hebben overeenstemming bereikt over maatregelen, die een eind moeten maken aan de staking van spoor wegpersoneel in de staat Victoria (Australië). De staking heeft 19 dagen ge duurd en is veroorzaakt door een loongeschil. Bijna alle 3000 arbeiders van dé majn „Nordstern" te (ïelsen- kirchen:Horst zijn in staking ge gaan uit protest tegen het ont slag van een Communistisch lid van de bedrijfsraad. Hij werd Donderdag op staande voet ont slagen. Het stakingscomité heeft afge vaardigden naar omliggende mij nen gezonden om de mijnwerkers te bewegen tot een sympathie staking. ZIMMERMANN VRIJGELATEN Dr Walter Zlmmermann, de Duitse raketdeskundige die kort geleden, nadat hij zes weken ver mist zou zijn geweest, gearres teerd werd, is vrijgelaten, aldus meldt D.P.A. Hij zal weer in de fabriek te Menden aan het werk gaan. waar hij was toen hij in de krant van zijn „verdwijning" las Men heeft thans vastgesteld, dat Zimmermann op geheel nor male wijze verhuist is van Goet- tingen naar Menden, aldus D.P.A. Beschadiging meerstoel. van een Het uitvarende van Gent voor Wisnaham bestemde Duitse m.s. Bungs berg (472 B.R.T.kwam tijdens zijn vaart in de Westbui tenhaven in aanvaring met een der aldaar staande meerstoelen, die werd beschadigd. Na borg stelling kon het schip de reis ver volgen. De schade werd geraamd op 225. Honderd Nederlandse onderda nen. die tijdens de oorlog in het Duitse leger hebben gediend en door de Sowjets krijgsgevangen werden gemaakt, zijn Zaterdag avond uit Sowjet-Russische kam pen te Berlijn gearriveerd. Zij zuilen binnen enkele dagen naar huis worden getransporteerd, al dus deelde een woordvoerder van En waarom zoudt gij pijn lijdon? Be-de Nederlandse missie mede. strijrit'Uw pijnen met AKKERTJESdie de Qp het Oost-Berlijhse Schlesi- giftigje stoffen, die er de oorzaak van cften Bahnhof waren leden van zijn, verwijderen. Ook bij hoof^n, kies- Nederlandse mihtaire aanwe- zig om de repatrië'renden te ont- der maag, hart of nieren aan te tastetx vangen. Ook de Consul-Generaal mm **■"- A. Millenaar was aanwezig en fcC Er'IT Sr T.,.1 lE S vergezelde hen naar de Rode- T, Kruiskampen. De groep kwam hB,Pen ""ree uit Kief en reisde per trein naar Een wonderlijke geschiedenis. door Met ingang van 1 Januari a.s. worden de volgende postzegels buiten gebruik gesteld en dus voor de frankering waardeloos: a. de Zomerpostzegels uitgif- te 1949* b. dé Zonnebloemzegels; c. De Herdenkingspostzegels, uitgegeven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de We reldpostvereniging d. de Kinderpostzegels, uit gifte 1949. 51) B. J. TEN WESEPE. (Nadruk verboden). Aan de andere kant bleef het even stil. Toen hoorde men wat gemompel en een gezicht ver scheen voor 't kleine zijraampje. De inspecteur stak een zaklamp op en bescheen er mee zijn eigen gezicht en dat van Kees Brou wer, terwijl hij gelijktijdig zijn politiepenning liet schitteren. ,,U hoeft niet open te doen, als U óns niet vertrouwt, maar geef ons in ieder geval antwoord op de vraag, die ik zoeven stelde." Weer werd er aan de andere kant van de deur gemompeld, maar het resultaat was, dat men blijkbaar wat meer vertrouwen kreeg, want een tweetal grendels werd weggeschoven, een sleutel werd omgedraaid en de deur ging los- Bij het licht van een petro leumlamp stonden daar de ouder boer en een grote jonge kerel. Een zoon of een knecht, dacht Kees. „Politie is anders altijd in uni form," bromde de jongste van het tweetal, „maar jullie zien er nogal betrouwbaar uit. Komp er dan maar effe in. Het is geen weer om buiten te blijven." De beide mannen ontdeden zich van de druipende jassen en hoe den en kregen in de woonkeuken een stoel, terwijl de oude vrouw voor elk een kop koffie inschonk. Ja," vertelde de oude boer, „om je de waarheid te zeggen, vertrouwden we dat al een paar weken niet. Je leest tegenwoordig zo vaak van overvallen op een zame boerderijen en we zitten hier nogal bar achteraf. Net zoals je zeit, hier op de weg komt er s avonds wel eens een auto, die dan draait en weer teruggaat. Meestal twee keer op een avond En dat vonden we vreemd, zodat we 's avonds na donker de boel maar zo stevig mogelijk afslui ten. Benne jullie dus van de po litie?" ,,Ja, en wij willen ook wel eens weten, wat die auto hier elke avond komt doen," legde de in specteur uit. „Komme jullie uit Gouda?" „Nee, uit Amsterdam- Want de auto komt ook uit Amsterdam." ,,Dat is een bar end weg." „Dat is het. Dus jullie weten niets te vertellen over die auto?" ,,Niks, behalve dan, dat hij hier altijd draait." „Ja, wacht effe de jongere man mengde zich nu in het ge sprek nu jullie het er over hebben, schiet me te binnen, dat ik op een avond laat iemand van het land heb zien komme, en die stapte in de auto, die al een paar minuten had staan wachten. Maar dat vond ik toen niet zo erg vreemd, want het gebeurt wel eens meer, dat ze zo maar ergens aan de weg stoppen en een endje het land opgaan om een boodschap te doen, zal ik maar zeggen." De inspecteur grinnikte. „Juist. Iets, wat ik al gedacht heb. Alleen wil ik nu weten, wat voor boodschap deze persoon hier altijd komt doen. Ik öp dit moment werd er heftig op 't luik geklopt. „Inspecteur!" Het was de stem van Bakker: Mellema heeft gefloten! Ik ga er heen!" HOOFDSTUK 11. De eerste vangst. Als een gespannen veer sprong De Jager overeind. In een wip was hij in het achterhuis, had zijr. jas en hoed gegrepen en voor de anderen van hun verbazing bekomen waren, was hij al ver dwenen. Brouwer, die niet zo spoedig reageerde, begreep'pas, dat er aan de weg wat aan de hand moest zijn, toen de inspec teur wegrende. Nu sprong ook hij op, greep op zijn beurt jas en hoed en snelde de duisternis in, gevolgd door de boerenjongen, die in de gauwigheid vlug een mestvork pakte. Hoewel hij niet begreep, wat er aan de hand was, veronderstelde hij. dat het nuttig kon zijn, als hij het eerste het beste wapen, dat voor het grijpen lag meenam. En zo arriveerde de zonderlinge nachtelijke tocht aan de weg, waar agent Mellema in een hevig gevecht scheen gewik keld met een nog, onbekend per soon. Maar inspecteur De Jager, die het eerst de weg bereikte, trok zijn revolver en gaf een wel gemikte slag op het ontblote hoofd van Mellema's tegenstan der. Dit was voldoende. Zonder enig geluid te geven, zakte de man, die gekleed was in een lange, donkere winterjas, in el kaar. „Laat maar even liggen," hijgde de inspecteur, het vlugge lopen ontwend. „Ik geloof, dat ik net op tijd kwam, niet?" „Nou" antwoordde Mellema, eveneens hijgend van het ge vecht, „dat denk ik ook." Hij keek even in het rond, of hij zijn hoed kon ontdekken, die tijdens de schermutseling van zijn hoofd was gevallen en toen hij het zag raapte hij het op en poogde het bemodderde en verregende ding zo goed en zo kwaad als moge lijk was, schoon te maken. (Wordt vervolgd). Frankfort a/d Oder, aan de Pöol- se grens, waar de Nederlanders nieuw ondergoed en overalls kre gen. Twee leden van de Neder landse missie hadden zich, naar Frankfort begeven om hen af te halerj en naar Berlijn te vergezel len. Na aankomst aldaar werden de repatriërenden naar de Rode Kruiskampen te Wannsee (Ame rikaanse sector) en Hermsdocf Franse sector) gebracht. In het kamp Wannsee werd on middellijk een warme douche ge- ;npmen. Duitse verpleegsters ver izorgden een broodmaaltijd. Leden van de Nederlandse kolo nie te Berlijn hadden zich naar de kampen begeven om de repa trianten te begroeten, die allen in goede gezondheid schenen te verkeren en opgetogen waren. Over enkele dagen zullen zij de reis naar huis voortzetten. In een gesprek met een corres pondent van Reuter vertelden zij dat zij tijdens hun verblijf van 6 jaar in het kamp te Kief -niet rechtstreeks naar hun familie mochten schrijven. Brieven aan Duitsers, die bereid waren ze naar Nederland door te zenden, kon den echter wèl verstuurd worden. Een deel van de Nederlanders heeft meegewerkt aan de weder opbouw van Kief. een ander deel werkte in fabrieken of op het platteland. Gevraagd naar hun behandeling in het kamp gaven zij ten ant woord: „Wij werden de laatste paar weken uitstekend behan deld, maar laat ons zwijgen over de jaren daarvóór." Over het algemeen waren de mannen, van wie de meesten tus sen de 25 en 30 jaar oud zijn, niet genegen in bijzonderheden te tre den over hun leven in de Sowjet Unie, „omdat wij nog 250 landge noten hebben achtergelaten aan wie is beloofd, dat zij binnenkort zullen worden vrijgelaten." Zij verklaarden verder, dat er nog een aanzienlijk aantal perso nen van andere nationaliteiten zich in kampen in het gebied van Kief bevonden, onder wie Honga ren, Joego-Slaven, Tsjechen, Roe menen, Fransen, Noren, Denen en zelfs een Baziliaan. zoals: Haardblokken, Kachelblokken en Aanmaakhout enz. IS EN BLIJFT Tel. 2252 TERNEUZEN Dan spaart U Uw geld en Uw machine! I ERKEND STERNA RIJKS GEDIPLOMEERD NAAI MACHINEHUIS Telefoon 41 ZAAMSLAG liriiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiihitiiiiiiiiiuimiuiiiiiiiuiiifuiimjiiiiuiijuiijjiiiujiiijiiiiiiiioiiR

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2