Chinees leger houdt zich gereed Aanslag op President Truman De strijd op Ambon »eleid anse Onder de wapenen blijven van dienstplichtigen Trygve Lie herkozen LAXEER-AKKERTJES, 'Normaaln Natuurlijk De Papuase politieke vertegenwoordiging en de mededelingen van Yamin DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950. 7e Jaargang No. 1568. Verschijnt dagelijks N. V. v/li Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Het Koreaanse strijdtoneel Luchtgevechten boven Korea In militaire kringen te Seoel is men niet ongerust naar aanleiding van de berichten over Chinezen, die in het Noordkoreaanse leger dienen. Men verklaart, dat niets bewijst, dat zij deel uitma ken van een georganiseerde Communistische strijd macht of dat een Chinese formatie in Korea tot actie is overgegaan. Het aantal „Communisten" uit China te onderscheiden van in China wonende korea- nen wordt aanzienlijk lager geraamd dan de ge schatte aantallen van 30.000 tot 65.000. Twee mannen werden Woensdag neergeschoten, toen zij poogden Blair House, de ambtswoning van President Truman, binnen te dringen. Er heerste grote verwarring rondom het gebouw. De twee mannen hadden het vuur geopend op leden van de Geheime Dienst. President Truman bevond zich op het ogenblik van de aanslag in Blair House. Een der aanvallers werd in de borst geschoten op de trap van het gebouw en is zwaar gewond. Blair House, dat bijna tegenover het Witte Huis ligt. dient Truman tot tijdelijke residentie, daar het Witte Huis wordt opgeknapt. „Ambonnezen dappere en listige tegenstanders" Het in Djakarta verschijnend blad „Pedoman" zegt over het verloop van de strijd op Ambon, dat bepaal de oorzaken het verloop van de strijd ongunstig be- invloeden, n.l. de grotere gevechtswaarde van het corps speciale troepen en de geografische gesteldheid van het eiland, die in het voordeel is van de tegen standers. De opstand op Porto Rico werken Uw ingewanden met WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. onder hard zal wegens aar dagen het bed Marin, heeft munisten zijn auden in het a en 150 com worden. op onder op onder Nov. LIMBURGSE JNISTEN ID GESTELD. Frankering bt) Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Tri. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum per advertentie L58. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 et.; Iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer 3u* reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot Sü namiddags 2 uur. De Chinezen schijnen in betrek kelijk kleine aantallen over ver schillende eenheden verspreid te zijn. Men acht het niet aanneme lijk dat China zich „in de laatste phase" in de strijd zou mengen en op deze wijze een grote oorlog zou riskeren. Bovendien zou een interventie van China zijn kansen op toela ting tot de V. N. vernietigen. Het is hekend, dat sterke Chinese strijdkrachten van het vierde veld leger onder generaal Lin Piao het beste in Communistisch Chi na langs de grens zijn gecon centreerd. Men ziet dit echter niet als een dreiging, doch als een voorzorgsmaatregel tegen het mo gelijke overschrijden der grens door Zuidkoreaanse troepen. Men meent, dat de strijd in Korea nog enkele weken zal duren. GERINGE TEGENSTAND. Ben Amerikaanse voorhoede is tot 13 km voorbij Sontsjon opge rukt na een opmars van 55 km in de laatste 24 uur. Genoemde eenheid opereert aan de N. W.-kust en bevindt zich thans op een afstand van 40 km van de grens van Mandsjoerije. Bij de mars naar Sinoeidjoe, de nieuwe Noordkoreaanse hoofdstad, De Koningin bezocht Rij ksdienst voor het Nationale Plan H. M. de Koningin heeft Woens dagmorgen een bezoek gebracht aan het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Hare Majesteit werd ontvangen door de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting Mr. Dr. J. in 't Veld, de voorzitter van de vaste commissie, Mr. J. Lint horst Honman, en de directeur van het bureau, Mr. J. Vink. stootte men slechts op geringe te genstand. LUCHTGEVECHTEN. Woensdag hebben boven Korea Amerikaanse en Noordkoreaanse Straal-vliegtuigen een gevecht geleverd. Volgens berichten van de grond dienst ontmoetten 6 Noordkore aanse Straal-vliegtuigen Ameri kaanse Mustangs boven Sontsjon aan de Westkust. De Amerikaan se toestellen openden daarop het vuur. Een Amerikaanse piloot heeft gemeld, dat de Straal-vliegtuigen van de tegenstander een pijlvor mig vleugeltype hadden (het Rus sische type Straalvliegtuig heeft pijlvormige vleugels en een snel heid van 1000 km per uur.) CHINEES LEGER HOUDT ZICH GEREED. Het Noordkoreaanse radiosta tion Sinoeidjoe verklaarde Woens dag, dat het Chinese leger „zich gereed houdt" in de delen van Mandsjoerije, waarin de hydro- electrische installaties van de Ja- loe-rivier liggen. Dit bericht is door de Koreaanse luisterdienst te Tokio opgevangen. Een Noordkoreaans vrijwilli gerscorps met speciale opleiding is naar dit gebied gezonden om de Koreaanse toegangswegen tot de dammen te verdedigen, aldus radio-Sinoeidjoe. Volgens een te Hongkong op gevangen bericht van Radio Pe king hebben de Chinese volksle gers in Noord- en Oost-China be loofd zich te verzetten tegen „de Amerikaanse aanvaller, wanneer de tijd daar is". Het Chinese volk kan niet neu traal blijven, „wanneer het ge bied van onze broeders wordt aangevallen en wij kunnen niet dulden, dat Amerikaanse vlieg tuigen ons gebied schenden", al dus het bericht. ..Zes goed geoefende bataljons van de Apri nemen aan de ope raties deel, in het geheel onge veer 5000 man. Drie der bataljons bestaan uit gewezen KNIL-leden. De Apri-troepen hebben dus een overwicht op de troepen van de Republiek Maluku Salatan, die uit ongeveer 2000 man be staan. Op Ambon zelf zijn er nog geen 1000 man troepen. Onder deze 1000 man zijn twee compag- Bjj de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet „onder de wapenen blijven van dienstplichtigen". Aan de Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend: Van de dienstplichtigen, die in 1949 de eerste oefening hebben aangevangen, is een groot ge deelte reeds na ongeveer een half jaar te zijn geoefend, in de eerste helft van dit jaar naar huis ge- rónden om kader vrij te maken voor liet volgen van een hoogst noodzakelijke voortgezette oplei ding naar nieuwe methoden, een ppleiding, waarbij het ook ver trouwd moet worden gemaakt met de bediening van nieuwe wa- pens. Voorts is ook een aantal dienstplichtigen, die in opleiding zijn genomen tot officier en reeds eerder waren opgekomen, met vervroegd groot verlof gegaan- Voor al deze dienstplichtigen werd de eerste oefening afgeslo ten, toen het groot verlof inging Naderhand is echter gebleken dat om twee redenen een bijzon dere voorziening te hunnen op zichte nodig is. Ten eerste staat het tekort aan geoefendheid van deze dienstplichtigen in de weg aan de snelle opbouw van de oorlogsorganisatie van de Ko ninklijke Landmacht naar de verplichtingen, welke het Noord- Atlantisch verdrag met zich brengt. In de tweede plaats be staat bij de landen, aangesloten bij dat verdrag, de behoefte om regelmatig een grotere sterkte aan geoefende dienstplichtigen ir. werkellijke dienst te hebben dan thans het geval is. Zowel het een als het ander heeft in som mige landen reeds geleid tot plannen om de duur van de op leiding te verlengen. Op grond van de geschetste omstandigheden heeft de rege ring het noodzakelijk geacht, maatregelen te nemen om de hier- bedoelde dienstplichtigen, althans voor het merendeel, opnieuw in werkelijke dienst te doen komen. Daartoe is het Koninklijk Be sluit van 28 Augustus 1950, nr. 20 opgenomen In de Staatscou rant van 1 September 1950 in het leven geroepen, waarbij krachtens artikel 30 der dienst plichtwet is bepaald, dat deze dienstplichtigen weder in werke lijke dienst worden geroepen. Het ligt in de bedoeling hen voor het aangegeven doel niet langer in werkelijke dienst te houden dan tot 1 April 1951. Voor het gros van de terugke rende dienstplichtigen zal de na der te vervullen werkelijke dienst dan ongeveer overeenko men met het verschil tussen de tijd, die zij reedstin werkelijke dienst hebben doorgebracht, en de normale duur van de eerste oefening. meen van het corps speciale troepen, die opgeleid zijn door Westerling. Deze z.g. „rode" en „groene baretten" hebben in de gevechten bewezen, de meerdere te zijn van de Apri. Naast deze speciale troepen heeft men nog een paar compagnieën van de ge wezen KNIL. De mannen van het corps spe ciale troepen weten van geen terugwijken en voeren gevechten op leven en dood, terwijl zij hun tegenstander alleen de kans ge ven vooruit te komen, als hun eigen lichaam reeds doorboord is met kogels. De eerste operatie van de Apri werd, zo gaat de „Pedoman" verder, uitgevoerd van Tulehu uit, een plaatsje Oostelijk van Ambon gelegen, waar vijf batal jons van de Apri aan land wer den gezet. Het bataljon Banteng Merah voerde een landing uit op Hittu op het Noordelijk gedeelte van het eiland. De stoot naar Ambon werd dus van twee plaat sen ondernomen. De plaats van ontmoeting zou Passo zijn, gele gen op de enige weg, die via een landengte naar Ambon voert. De afstand is slechts 24 kilometer, maar daar de geografische ge steldheid in het voordeel is van de tegenstander, is de eerste stoot van de Apri naar Ambon op 2 km van Passo tot stilstand ge bracht. Hoewel de officieren de kracht van de tegenstander niet onder schatten, vond men onder de on dergeschikten over het algemeen de mening, dat Ambon binnen drie of vier dagen in hun han den zou vallen. Dit veranderde, toen de eerste stoot, die werd uitgevoerd door zes bataljons, krachtige tegenstand ondervond van de troepen der R.M.S., het geen tot resultaat had, dat de Apri-troepen tot stilstand wer den gebracht. Deze toestand duurde twee we ken. Een feit is, dat indien geen steun wordt ontvangen van zwa re wapens, zoals tanks en artil lerie, de vijandelijke stellingen moeilijk kunnen worden door broken. De dapperheid en de listen, die de tegenstander toepast om de Apri-troepen om de tuin te lei den, zijn buitengewoon, zo zegt de „Pedoman". Het gebeurde dat De lijfwacht schoot er een dood en verwondde de andere ernstig. De schietpartij had plaats op de stoep van het ge bouw. De aanvallers zouden een bui tenlands accent gehad hebben. Drie leden van de lijfwacht wer den gewond. Enkele minuten na het incident verliet Truman zijn ambtswoning om een officiële plechtigheid bij te wonen. Volgens de politie van het Witte Huis" zijn de aanvallers aan de hand van op hen gevon den papieren voorlopig geïden tificeerd als R- Preston (gedood) en Oscar Collazo (ernstig ge wond aan het hoofd en borst). Een politie-functionaris ver klaarde tegenover verslaggevers: ,,Ik veronderstel, dat het een po ging was om de president te ver moorden". De aanvallers waren donker en klein van gestalte. Zij waren zeer schamel gekleed en hadden een buitenlands accent. Eén van hen opende het vuur op de lijfwacht, maar na enige ogenblikken viel hij zwaar aan de borst gewond, neer. De ander werd onmiddellijk ge dood. Drie leden van de lijfwacht werden gewond, twee hunner ernstig. Men zag President Truman na de schietpartij uit een raam kij ken. De President vertrok kort daar na naar de Arlington-begraaf- plaats om een korte toespraak te houden bij de onthulling van een gedenkteken voor een Britse Veldmaarschalk- Hij werd onderweg door zijn lijfwacht en motorpolitie streng bewaakt. Te New York is komen vast te staan, dat een der aanvallers, de 36-jarige Oscar Collazo, lid was van de Revolutionnaire Nationa listische Partij van Porto Rico. Zijn vrouw heeft verklaard, dat Collazo Dinsdag van huis vertrok met de woorden: „Het volk van Porto Rico kan niet langer de slaaf van de V.S. zijn". Nader wordt gemeld, dat een nationalist uit Porto Rico bekend heeft dat er een complot bestond om Truman uit de weg te rui men. Cubaanse partijleiders hebben een beroep gedaan op de gouver neurs van Porto Rico om het le ven te sparen van leiders van de plaatselijke opstand tegen het Amerikaanse bestuur, die tot dusver 33 doden heeft geëist. Of ficieel is thans bekend gemaakt, dat tien politiemannen, een lid van de nationale garde en 21 na tionalisten gedood werden in de eerste twee dagen van de botsin gen met voorstanders van zelf bestuur. Ook een burger kwam om het leven. Verder werden 18 politiemannen, 11 leden van de garde en 5 nationalisten gewond. 72 Nationalisten werden gearre steerd. Regeringstroepen ge bruikten machinegeweren, hand granaten en traangasbommen toen zij Woensdag een veldslag leverden van drie uur tegen na tionalisten, die zich verschanst hadden in een winkel te Mill a Palmeras bij San Juan. Een na tionalist werd gedood en een an der gewond. De nationale garde, die Dinsdag werd gemobiliseerd, heeft opdracht gekregen geen brisantgranaten te gebruiken wanneer burgers zouden kunnen worden gewond. Het nationalistische verzet te gen het Amerikaanse bestuur werd krachtiger toen het Con gres zijn goedkeuring aan een nieuwe constitutie had gehecht. De toestand scheen Woensdag avond onder controle te zijn. In San Juan en andere belangrijke steden was echter een sterke strijdmacht geconcentreerd. tegen verstopping Trygve Lie is door de algemene vergadering van de Verenigde Naties herkozen als seeretaris- generaal van de V.N. Vóór Lie werden 46 stemmen uitgebracht en tegen vijf. Er waren zeven onthoudingen. De benoeming geldt voor drie jaar. Vóór de stemming verwierp de Assemblée met 37 tegen 9 stem men. bij 11 onthoudingen, een Russische resolutie om de kwes tie uit te stellen en de Assemblée te vragen nog eens te beraadsla gen over een andere candidaat. Ook een resolutie van Irak werd verworpen, waarin instelling door de Assemblée van een com missie van zeven werd voorge steld om de kwestie nog eens te bestuderen en binnen twee weken verslag uit te brengen. Alleen de Sowjet-Unie en haar aanhangers stemden tegen het voorstel tot verlenging van Lie's Namens de Papuase politieke vertegenwoordiging heeft de se cretaris van deze vertegenwoor diging de volgende verklaring uitgegeven: „De uitlatingen van de heer Yamin als lid van de Indonesi sche parlementaire missie bij zijn aankomst in Nederland zijn voor het Papuase volk wederom een bewijs, dat de Indonesische regering en het Indonesische par lement Nieuw-Guinea tot een kolonie wensen te maken, aange zien het de heer Yamin vooral na zijn persoonlijk bezoek aan Nieuw-Guinea overbekend zal een vijandelijk soldaat zich tus~ sen de gelederen der Apri voegde en hen tydens de stryd in de war bracht door het geven van verkeerde commando's. De strijd in Ambon vormt een test-case voor de Apri. Niet al leen omdat naast de oorspronke lijke T.N-I.-troepen ex-Knil-ers meestrijden, maar ook omdat deze operaties de eerste zjjn op grote schaal, die door de Apri worden uitgevoerd met gebruik maken van modern matriaal. zo 'besluit „Pedoman". zijn. dat het Papuase volk geen opneming in het Indonesische volk wenst. Wederom is het voor de Papua's een bewijs, dat de In donesische regering ten enenmale geen waarde hecht aan het zelf beschikkingsrecht der Papua's, evenals dat het geval is met di verse thans in moeilijkheden ver kerende Indonesische volken. De woorden van Moh. Yamin bewijzen, dat Indonesië geen rechtsstaat is, waar rechtvaardig heid heerst en dat intimidatie en chan Sagemethoden door over heidspersonen blijkbaar onge straft kunnen worden toegepast. Dat er, zoals de heer Yamin zegt, reeds vóór de souvereini- teitso ver dracht in Nieuw-Guinea de rood-witte vlag wapperde, is een leugen. Het Papuase volk wenst geen rood-witte vlag in Nieuw-Guinea te zien. De woorden en daden van de lieer Yamin versterken het Pa puase volk in zijn vastbesloten heid, zich te verzetten tegen een overdracht van de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië dat er officiële gesanctionneerde communistische intimidatieme thoden op na houdt", aldus de verklaring. ambtstermijn. Australië, Irak, Syr rië, Egypte. Saoedi-Arabië, China en Jemen behoorden tot de lan den, die zich van stemming ont hielden. De Iraakse afgevaardig de meende, dat Lie in de Pale stijnse kwestie „niet geheel on partijdig" was geweest en niet genoeg gedaan had voor de Ara bische vluchtelingen uit Palesti na. De Australische afgevaardigde zei, dat zijn land wel gaarne zag dat Lie werd herkozen, maar dat de Australische regering van ge voelen was, dat het besluit van de algemene vergadering in deze kwestie het gevaar inhield een precedent te scheppen bij de in terpretatie van het Handvest. Het zou volgens hem beter zijn, wan neer de Assemblée voortaan eep secretaris-generaal voor zeven jaar benoemde, die niet herkies baar zou zijn. De stemming over Lie's benoe ming vond bij handopsteken plaats. De Russische afgevaardigdé Wysjinsky verklaarde opnieuw, dat de Sowjet-Unie Lie niet als secretaris-generaal zou erkennen. medegedeeld door het K.NJVLL te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Later opklaringen, In de ochtend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte re gen, later op de meeste plaatsen enkele opklaringen. Aanvanke-1 lijk zwakke veranderlijke wind. later zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. VRIJDAG 3 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.59 7.34 8.14 8.24 nun. 7.46 K2t 9-01 9.11 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op op Nov. 2 7.36 17.11 22.38 3 7.37 17.09 23-59 4 7.39 17.07 5 7.41 17.06 1.20 6 7.43 17.04 2.43 7 7.45 17.02 408 MAAN onder 14.38 14.56 15.1Ï 15-23{ 15-34 1545/; s: 5 regels 60 eemia et; minimum pwl nummer of Adtm meer. s namiddags 2 mib 4'aarheid" niet ion der Regering ont- vanzelf. De Rege- zieh vooralsnog te een nauwlettend n de ontwikkeling. ?ruggang van de in „De Waarheid" van een genezing* zieh zonder dwang ;en. rekking tot de Na- te een onzeker te- /oerd, moet de Re nen. tg zal als het rhromen tegen hen, lagen der democra op te treden. Demo niteit en christen i voor degenen, die >ren en aanhangen, >gelijke vrijheid in doch anderzijds te waarden, die be en worden. Ook op ijk terrein is mis- ht mogelijk en dit het zich voordoet, rd. leen in de inimm en verboden, ma*r leggen, dat de Be- democratische laa aatregelen moge* misbruik ran het het economische mtwrlehttag te bo mhard heeft griep a. tn de agressie lée ran de Ver heeft gisteren be - eden-staten alt te eel ran han natio- •hten in gereedheid een eventuele tae- ssie te helpen he- che beslissing werd 15 tegen 5 stemmen, ngen. n nauwkeurig toe- e ordeverstoringen CA ANSE .ISTEN GEARRE- de geheime dienst ■w York 3 mannen Een hunner is de ortoricaanse natie eging in de stad Ouden van literen van dke /et-Drees October 1947 dte erdoms voorziening l, waren de eerste ekend op 1 April :nt genoten 384.402 en van de Nood- echtparen, 121.147 'rouwen en 65.425 nannen. Met deze is een jaarbedrag f 130.188.420,—. worden medege- October j.l. 414.1j)6 le Nootwet bleken t wel 107.948 echt- 18 alleenstaande .842 alleenstaande uitkeringen per 1 ergen een jaarbe- >69.630,bij wrik •t worden opgeteld 1 November 1948 naand 2,50 voor le 5 #/o bijslag van net een minimum naand 2,voor Volgens het voornaamste Re geringsblad heeft de Chinese generaal verklaard, dat het „be vrijdingsleger de rode vlag op de toppen van de Himalaya" zal plaatsen en dat „geen en kel element van enige imperia listische agressieve strijdkracht op het terrein van het Chinese volk zal worden toegelaten". KEN. Chinese troepen zijn Lhasa tot op 250 km genaderd, aldus uit ge zaghebbende bron te Kalimpong ontvangen berichten. De Dalai Lama is met dë Regent Takta Rimp Otsje en het Kabinet met onbekende bestemming uit Lhasa vertrokken, aldus dit bericht. Naar verluidt heeft te Lhasa een poli tieke ommekeer plaats gevonden. nes „nog steeds in het ófTëTVST&T zijn". De woordvoerder beschreef de slag in de sector van Oensan als „ernstig doch niet beslissend of critiek". De Noordkoreaanse strijdkrach ten hebben Donderdag 13 ge vechtswagens veroverd. Zij heb ben in de afgelopen dagen ge bruik gemaakt van houwitsers ka liber 76 millimers en van wapens, U11111A VUC'l U Het zware oorlogsmaterieel werd per vliegtuig weggevoerd, terwijl de rest, ammunitie inbe grepen, werd vernietigd. Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde, dat de val van Laokay de opstandelin gen in staat stelt voort te ruk ken langs een weg, die voert door zwaar terrein met oer woud overdekte bergen, die ZON MAAN 4 7.39 17.07 15.11 5 7.41 17.06 1.20 15.23 6 7.43 17.04 2.43 15-34 7 7.45 17.02 4-08 15.45 8 7.46 17.— 5-37 15.59 9 7.48 16.59 7.12 16.16 10 7.50 16.57 8-50 16-40 11 7.52 16.56 10.26 17.16 Het transport zal waarschijnlijk eerst worden ondergebracht in het geallieerde doorgangskamp Friedland te Göttingen aan de grens tussen de Engelse en Rus sische bezettingszone. Het is niet bekend wanneer het contingent verder op 'trans port naar Nederland kan worden gesteld, evenmin zijn nog nadere gegevens beschikbaar over de identiteit dezer Nederlanders. e Rechtbank heeft idkamer besloten de communisten N. F. J. Bitter, P. J. Bertrand en J. Droomers, die, verdacht van aansporing tot desertie van Nederlandse mili tairen, waren aangehouden, in vrijheid gesteld. Ten aanzien van de drie andere verdachten in deze zaak, het ge wezen Tweede Kamerlid J. H. Hermans en P. L. F- van Buren Lensink en H. Leenders, is ge vangenhouding bevolen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1