Koning Gustaaf van Zweden overleden Regering over de kwestie*Ambon teleid nse Opmars naar de Mandsjoerijse grens MAANDAG 30 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1565. Verschijnt dagelijks - N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzer. Koning Gustaaf van Zweden, 's werelds oudste Monarch, is Zondag te Stockholm in de leeftijd van 92 jaar overleden. Hij was ernstig ziek sedert hij Vrij dag j.l. na een Kabinetsvergadering ten Paleize Drott- ningholm was ingestort. Een officiële mededeling, waarin de dood van de Koning werd bekend gemaakt, is door het Paleis uit- Éeöeven. Een door drie Hofartsen ondertekend officieel bul letin zegt, dat de krachten van de Koning gedurende de nacht voortdurend verminderden. De Koning verloor steeds meer het bewustzijn en entsliep vredig te 8.35 uur zonder enig zichtbaar teken van doodsstrijd, aldus het bulletin. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Oct- Nov. Troepen van de Amerikaanse zevende infanterie divisie zijn Zondag bij Iwon geland, ongeveer 280 km ten noorden van Wonsan aan de Noordoostkust van Korea. Deze amphibie-operatie ontmoette geen tegenstand. Tegelijkertijd landden ongeveer 60 km ten N. van Iwon onderdelen van het Zuidkoreaanse eerste cavalarie-regiment in de haven Songdjoen. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begro ting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Met het standpunt van vele leden, dat het rege ringsbeleid radicaal moet verschillen met het beleid ten aanzien van de vroegere overzeese gebiedsdelen, kan de regering instemmen. i de agressie Marin, heeft, ïunisten zijn iden in het en 150 com irden. op onder op onder Nov. MBURGSE IISTEN GESTELD. rrsnkering btj Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal Per- week 30 cent. Losse nummers 6 cent Advertentieprijsper mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Condoleantietelegram van het Nederlands Koninklijk Huis Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een telegram aan de Zweedse Troonopvolger Gustaaf Adolf hun diep mede leven betuigd bij het overlijden van Koning Gustaaf. Kroonprins Gustaaf Adolf, die per telefoon bericht had gekre gen, begaf zich enkele minuten na de dood van de Koning naar het paleis Drottningholm. Hij had de Koning Zaterdag twee maal bezocht. Kort na middernacht keerde hij naar zijn verblijf in Stockholm terug. Ook Prins Wilhelm en Prins Bertil arriveerden ten paleize kort na de dood van hun vader. ZIJN LEVENSLOOP. Koning Gustaaf V van Zweden werd 16 Juni 1858 geboren op het kasteel Drottningholm, op het eiland Löfo in het Malarmeei - als zoon van Koning Oscar II en Ko ningin Sofie. Prinses van Nassau. Op 8 Dec. 1907 volgde hi] zijn overleden vader op. Van 1884 tot 1891 was hij in het kader van de Zweeds-Noorse Unie Onderkoning van Noorwegen. Toen Gustaaf in Januari 1908, voor het eerst sinds hij in 1907 het Koningschap aanvaard had, de Troonrede uitsprak, zeide hij: „In mijn oprechte ijver voor de weivaart en de vooruitgang van mijn land zal ik trachten mijn taak te vervullen." Zijn devies was: „Met het volk voor mijn land." Koning Gustaaf heeft zonder moeilijkheden samengewerkt met Ministeries van verschillende po litieke richting. In 1920 werd voor het eerst een sociaal democraat Zweeds Minister-President. De Koning heeft bewezen gelij ke tred met de sociale ontwikke ling te kunnen houden en zich tevens bewust te kunnen blijven van zijn verantwoordelijkheid als hoofd van de Staat. Voor de internationale politiek heeft Koning Gustaaf V steeds grote belangstelling gehad. Tijdens de eerste wereldoorlog nam hij het initiatief voor de sa menwerking der drie Scandinavi sche landen ter handhaving van hun neutraliteit. In 1939 hoopte hij tot het laatste ogenblik op een vreedzame regeling der geschil len. In October van dat jaar no digde hij de Koningen van Noor wegen en Denemarken en de Finse President uit tot een con ferentie in Stockholm, maar de ontwikkeling in Scandinavië was een geheel andere dan 25 jaar te voren en weldra was Zweden het enige Noordse land dat buiten de oorlog bleef. Koning Gustaaf en zijn land medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot -avond. Brekende bewolking. In de vroege ochtend plaatse lijk mist, later brekende bewol king en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen en op de mees te plaatsen iets lagere tempera turen. DINSDAG 31 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.40 4.55 5.15 5.30 5.55 6.10 6.05 6.20 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 31 7.32 17.15 20.10 13.37 1 7.34 17.13 21.21 14.13 2 7.36 17.11 22.38 14.38 hebben veel gedaan voor hulp aan door de oorlog geteisterde landen, zowel op officiële als op particuliere basis. Prins Carl, des Konings broer, was toen voorzitter van het Rode Kruis in Zweden. Ook hun neef Graaf Bernadotte heeft in het kader der hulpverlening zeer veel werk verricht. In zijn jeugd heeft Koning Gus taaf de gelegenheid gehad om grote reizen te maken. In het na jaar van 1878 begon hij een reis door Europa. Onder andere ver bleef hij in de zomer van 't daar op volgende jaar 4 maanden in Groot-Brittannië, waar hij door Koningin Victoria werd ontvan gen. De Universiteit van Oxford vereerde hem met een doctors titel. Op deze reizen kwam hij in aanraking met Europese Staats hoofden en vooraanstaande poli tici, met wie hij de actuële vraag stukken besprak. Ook in Zweden had hij veel contact met de bui tenwereld. Hij ontving met grote gastvrijheid vele bezoekers. Zijn politieke capaciteiten tra den speciaal aan het daglicht bij de crisis vóór en na de ontbinding van de Noors-Zweedse Unie in 1905. Als Kroonprins trad Gustaaf herhaalde malen op als Regent ter vervanging van zijn vader. Vóór zijn troonsbestijging nam Gustaaf als ere-voorzitter van de algemene Zweedse export-associ atie een actief aandeel in de werkzaamheden van dit instituut, dat hij in 1880 hielp stichten. Hoewel de gezondheid van de Koning verbazingwekkend voor zijn leeftijd was, had hij in de al lerlaatste tijd herhaaldelijk te kampen met inzinkingen. Toen hij als 90-jarige het vorige jaar de Rijksdag opende, moest hij met een baar naar 't Parlements gebouw gedragen worden. Hij verliet het gebouw na afloop der plechtigheid op dezelfde wijze. Eenmaal in het gebouw aange komen, was de Koning, onder steund door Kroonprins Gustaaf Adolf en Prins Berthil, in staat naar de Troon te lopen. Nadat Koning Gustaaf zijn plaats op de Troon welke een trede lager was dan gewoonlijk had ingenomen, deelde hij de Rijksdag in de kortste openings rede, welke hij ooit had gehou den, mede, dat de Volksvertegen woordiging ingelicht zou worden omtrent het verloop der bespre kingen tussen de Regeringen van Zweden, Noorwegen en Dene marken over het organiseren van een gemeenschappelijke verdedi ging van Scandinavië. De Koning sprak met vaste stem; toen hij uitgesproken was kreeg hij echter een hoestbui, waardoor zijn krachten afnamen en hij half van de Troon naar de deuren van het Rijksdaggebouw moest worden gedragen. De dienst, die na afloop van de plechtigheid in de kapel van het paleis werd gehouden, werd door de Koning niet bijgewoond. Dit jaar was bekend gemaakt, dat niet de Koning het Parlement zou openen, doch de Kroonprins. In Maart 1948 was Koning Gus taaf op weg naar Zuid-Frankrijk, toen allerlei geruchten over zijn gezondheid de ronde deden. Het gerucht, dat hij in de trein over leden zou zijn, werd zelfs in Pa rijs gehoord. Het Zweedse consu laat te Hamburg verklaarde, dat de Koning ziek was. Er hingen vlaggen halfstok en vele radio programma's waren gewijzigd. Bij aankomst van de trein in Pariis bleek de Koning echter ge heel wel. Hij verklaarde „zeer ge amuseerd" te zijn over de berich ten, die hij „ver overdreven" vond. De 90ste verjaardag werd met grote feestelijkheden en optoch ten gevierd. De Koning was een hartstoch telijke tennisser. Onder de naam ,,Mr G" nam hij aan vele tour- nooien deel. Hij zelf heeft deze sport in Zweden ingevoerd. Nog in de zomer van '46, op 88-jarige leeftijd, beoefende hij deze sport. Op advies van zijn arts moest hij het tennissen echter staken. Ook van de jacht was Koning Gustaaf een groot liefhebber. Een treffend voorbeeld van zijn vitaliteit was wel, dat hij in het late najaar van '46, enkele dagen na een ernstige aanval van in fluenza, in een hevige, sneeuw storm, deel nam aan een fazan- tenjacht. Koning Gustaaf was zeer be mind. hoewel hij nooit naar popu lariteit streefde. Hij gedroeg zich vriendelijk en eenvoudig en sprak alle onderdanen, hoge ambtsdra gers inbegrepen, met „jij" aan. Hij hield niet van onnodig ver toon. Wanneer de gelegenheid zulks echter vergde kon hij met indrukwekkende waardigheid op treden. Bij vele gelegenheden toonde de Koning zich ook een groot kin dervriend. Koning Gustaaf is meermalen in Nederland geweest. Reeds ais Kroonprins bezocht hij ons land enkele malen incognito. Nadat Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in 1922 Zweden hadden bezocht, bracht Koning Gustaaf van 2 tot 4 Maart 1923 een tegen bezoek aan Nederland. Hij werd in het Amsterdamse station ont vangen door Koningin Wilhelmi na, Prins Hendrik en de Konin gin Emma en maakte officiële rijtoeren door Amsterdam. Rot terdam. Den Haag en Delft, waarbij het publiek hem overal enthousiast onthaalde. Van Delft reisde Gustaaf door naar België. De Koning was drager van het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. De Koning was gesteld op journalisten. Als hoffunctionaris sen de journalisten de deur wil den wijzen, zeide hij: „Laat ze binnen komen, ze hebben hun werk te doen". Koning Gustaaf bewoonde slechts een kleine sui te van het Paleis, uitziende op de zee. Eén ding irriteerde hem, aldus Reuter: indien tennisspelers hem lieten winnen, omdat hij koning was. KROONPRINS GUSTAAF ADOLF TROONOPVOLGER. De Zweedse Premier Tage Er lander heeft het Kabinet voor een vergadering op hedenmiddag bij eengeroepen, waarbij Kroonprins Gustaaf Adolf officieel als de nieuwe Koning van Zweden zal worden erkend. De nieuwe Zweedse Koning Gustaaf VI, is thans 68 jaar. Hij is de eerste Vorst, die op zo'n ge vorderde leeftijd de Troon be stijgt. Koning Gustaaf VI heeft echter reeds herhaaldelijk de uit oefening- der Koninklijke taak tijdelijk van zijn vader overgeno men. De aanstaande Koningin van Zweden is een Engelse van ge boorte. Het is Kroonprinses Lou ise, geboren Mountbatteni doch ter van de Markiezin van Milfrod. Zij is de tweede Gemalin van de Zweedse Vorst. Zijn eerste vrouw was Prinses Margaret van Groot- Brittannië en Ierland, dochter van Hertog Arthur van Conaught en Louise Margaretha van Prui sen, wier huwelijk met de toen malige Zweedse Kroonprins in 1905 werd gesloten. De 5 kinderen van Koning Gustaaf VI vier zoons en één dochter zijn allen uit zijn eerste huwelijk. Prinses Margaret overleed in 1920. In 1923 trad de toenmalige Zweedse Kroonprins in het huwe lijk met de huidige Koningin. DEELNEMING UIT ALLE DELEN DER WERELD. Uit alle delen der wereld war den telegrammen van deelneming ontvangen, afkomstig van Rege ringen en Staatshoofden, onder meer uit Denemarken. Noorwe gen, Nederland, Groot-Brittannië de Verenigde Staten van Ameri ka, de President van Italië en de Paus. In vele Europese steden hing de vlag halfstok. Uit alle delen der wereld stromen de condolean- tiebetuigingen binnen. De begrafenis zal vóór 12 No vember plaats hebben. De kist met de stoffelijke resten zal zo lang dag en nacht bewaakt wor den. Nader wordt omtrent de lan ding bij Iwon gemeld, dat de ze vende divisie in haar geheel, ten getale van 27.000 man, aan land gezet werd uit ongeveer 50 sche pen- „Wij gaan naar de Mand sjoerijse grens en zullen iedere vijand, die wij op onze weg ont moetten, vernietigen", zo ver klaarde generaal-majoor Barr, bevelhebber van de zevende divi sie. Amerikaanse mijnenvegers hebben geen mijnen aangetrof fen in de wateren bij Iwon. Ge neraal Barr zeide verder, dat de zevende divisie naar het Noorden zou oprukken over hoog berg land via Poengsan tot Mandsjoe- rije. De landingsoperatie werd geleid door schout-bij-nacht Thackeray van zijn vlaggeschip „Eldorado". In een door radio-Moskou om geroepen Noordkoreaans leger- bericht wordt gezegd, dat een heden van het volksleger in de buurt van Goegtheng (Hoekotin) een bataljon van de Zuidkore aanse zesde divisie hebben om singeld en vernietigd. Amerikaanse vliegtuigen heb ben levensmiddelen en benzine uitgeworpen boven de plaats Tsjosan, enkele km's van de grensrivier de Jaloe. De stad is bezet door de Zuidkoreaanse 6 de divisie de eerste divisie onder bevel van generaal MacArthur, die de grens bereikt heeft. De bevoorradingsroute naar Tsjosan werd afgesneden toen troepen van de divisie door N.- Koreanen in het gebied van On- djong, 9 km zuidelijker, werden omsingeld- Het tweede regiment van de divisie werd volgens de berichten „ernstig toegetakeld" toen de Noordelijken Donderdag Ondjong aanvielen- Andere afde lingen van de divisie heroverden j Zondag de stad- Volgens de laatste berichten is de brigade van het Britse geme nebest tot vlak bij Tsjongdjoe en ongeveer 88 km van de Mand sjoerijse grens gevorderd- Vol gens Amerikaanse piloten onder vond cVe brigade zeer weinig te genstand. De Noordkoreanen trokken zich naar het N.W. te rug. Amerikaanse vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op tanks en voertuigen in de buurt van Tsjongdjoe. In een overzicht van de Ameri kaanse vijfde luchtmacht van de operaties in de vierde maand van de oorlog op Korea, dat Zondag is gepubliceerd, staat vermeld, dat 27 vliegtuigen in dit tijdvak verloren gingen, In totaal wer den 41 officieren en 32 piloten gedood, verwond of vermist. Volgens frontberiehten hebben de Zuidkoreanen, die Zondag op hevige tegenstand der Noordelij ken stuitten, de stad Ondjong voor de tweede maal in vier da gen moeten prijsgeven. Aan het Noordwestelijke front in Kora werden tot nu toe door de Noordelijken slechts versprei de aanvallen ondernomen, doch Zondag ontwikkelden deze zich tot een reeks van door tanks ge steunde tegenaanvallen» welke werden ondernomen vanuit het in de bergen gebouwde bolwerk, dat dient ter verdediging van de grote stuwdam, welke zich hier in de Jaloe bevindt en ter bevei liging van de huidige Noordkore aanse hoofdstad Sinoeidjoe, een versterkte plaats aan de grens met Mandsjoerije. Volgens onbevestigde benen ten werd de aanval op Ondjong ondernomen door Chinese, bij het Noordkoreaanse leger dienen de militairen. De Noordkoreanen wisten achttien stukken geschut te veroveren. Zij brachten de Zui delijken zware verliezen toe- De activiteit- van Noordkore aanse guerilla's ten zuiden van de 38 ste breedtegraad is zó groot, dat een Amerikaans en een speciaal georganiseerd Zuid- koreaans legerkorps zijn ingezet om haar tegen te gaan. De ver bonden troepen bestrijden de communistische guerilla-activi- teit in kleine, snel en hard toe slaande eenheden, die hoogstens de sterkte van een bataljon heb ben. Verklaring van Syngman Rhee. De regering is met andere le den van oordeel, dat de vernie tiging van de deelstaten in strijd is met de ter R.T.C. gesloten overeenkomsten. Van practische betekenis acht zij de vraag, of niet-nakoming van een oordeel der R.T-C.-over- eenkomst door Indonesië er toe moet leiden, dat ook Nederland op andere onderdelende getroffen afspraken niet nakomt. Daarom blijft haar streven er op gericht de practische verhou ding tussen beide landen te doen aanpassen bij de verhouding, welke in de overeenkomsten is getekend. Sommige leden waarschuwden er voor medewerking te verlenen aan maatregelen, strekkende tot belemmering van het ingang vinden van het Christendom. Het spreekt vanzelf, dat de regering zich nimmer zal laten vinden voor maatregelen als hier be doeld- In antwoord op de vraag, in hoeverre er sprake is van een „blokkade" van Nieuw-Guinea 'door de Indonesische republiek, kan worden medegedeeld, dat er wel moeilijkheden zijn in het goe derenverkeer tussen Indonesië en verboddus niet alleen tegen Nieuw-Guinea gericht van uit voer naar het buitenland van be paalde goederen, voor de uitvoer waarvan vergunning vereist is. Het is de regering niet bekend, of er tussen de heren Hatta en Cochran besprekingen zijn ge voerd over Nieuw-Guinea, zodat daaromtrent geen nadre inlich tingen kunnen worden vrstrekt. Enige leden hadden hun be vreemding uitgesproken over de houding der regering ten opzich te van Dr J-P. Nikijuluw. De regering kan deze bevreemding niet delen. Dr Nikijuluw heeft zich bij herhaling tot de regering gewend als de vertegenwoordi ger der „Republiek Zuid-Moluk- ken". Het behoeft geen betoog, dat waar de Republiek Zuid-Mo- lukken door Nederland niet is er kend, ook erkenning van een di plomatiek vertegenwoordiger daarvan uitgesloten was. Dat de regering overigens be reid zou zijn geweest om voor de belangen van deze bevolkings groep op te komen, kan uit haar houding niet wordn afgeleid. De aan de regering gestelde vraag, of zij langs een andere weg met het oog op het zelfbe schikkingsrecht contact met de Nieuw-Guinea, doch dat deze een uitvloeisel zijn van een algemeen bevolking der Zuid-Mqjukken on derhoudt, wordt ontkennend be antwoord. Ten aanzien van de krijgsverrichtingen op Ambon en andere eilanden is aan de rege ring niet meer bekend dan in de pers is geplubliceerd. Dat deze berichten de conclusie wettigen, dat de regering heeft gefaald in de waakzaamheid, welke zij met betrekking tot de uitvoering van het zelfbeschikkingsrecht had toegezegd, kan de regering niet inzien. De regering heeft niet berust in het niet nakomen van de zijde der republiek van de R.T.C.-ae- coorden op het stuk van het zelf beschikkingsrecht. Aan de ande re kant moet men van de rege ring niet eisen, dat zij met alle middelen zal trachten te berei ken, wat naar haar oordeel onbe reikbaar is geworden. Een derge lijke politiek kan n.l. tot verwij dering tussen Indonesië en Ne derland, maar niet tot enig nut tig resultaat leiden- De regering kan verklaren, doch om redenen, die ongetwij feld gebillijkt zullen worden, niet nader uiteenzetten, dat harerzijds niets is nagelaten wat mogelijk was om het aanwenden van ge weld tegenover Ambon te voor komen. Juist is, wat enkele leden vroe gen, dat Ambonnezen bij het ver trek van de Nederlanders uit Ambon, verschillende symbolen hebben medegegeven om uiting te geven aan het feit, dat men in vriendschap scheidde van Neder land. Deze voorwerpen berusten thans onder de Nederlandse re gering. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft verklaard, dat zijn regering Noord-Korea wenst te besturen met Noord koreanen doch dat de Verenigde Naties hem zulks beletten. In een toespraak tot een menigte van ongeveer 10.000 mensen riep hij op de begrippen Noord en Zuid te vergeten en te bedenken, dat er slechts één Korea was. De overdracht van materieel van de Koninklijke Marine «ra van de Koninklijke Landmacht aan de republiek Indonesia war* een uitvloeisel van het ter R.T.C1 overeengekomen beginsel van sa menwerking en steunverlening. Het moet immers ook een Neder lands belang worden geacht, dat de republiek Indonesia in staat is en in staat wordt gesteld om de orde en rust in haar ge bied te handliaven. Uit deze ge zichtshoek bezien, kan het over dragen van schepen en wapenen aan de R.I. niet onaanvaardbaar worden geacht. De regering deelt de bezorgd heid van vele leden, die verklaar den ernstig verontrust te zijn door de aanhoudende berichten over de arrestaties en gevangen-, houding van Nederlanders in In-, donisië. Tegen deze onbevredigende gang van zaken werd herhaalde-, lijk geprotesteerd. De onderno men stappen zijn niet zonder re sultaat geweest. Van de gearres teerde 155 Nederlanders werden er inmiddels 104 in vrijheid ge steld. Het komt de regering met het oog op de belangen der over gebleven 51 arrestanten en hun familiebetrekkingen niet wense lijk voor om de namen der be trokkenen te publiceren. Met be trekking tot de materiële omstan digheden, waarin zich de gede tineerden bevinden, hebben de re-'' gering geen ernstige klachten be reikt. 5 regels 60 cents et.; minimum pmt summer of Adm aeer. namiddags 2 m 'aarheid" niet aam er Regering ont- vanzelf. De Rege- ieh vooralsnog te een nauwlettend de ontwikkeling, •uggang van de i „De Waarheid" ui een genezing*» Ich zonder dwang n. ekking tot de Na- een onzeker he jerd, moet de Re en. zal als he t iromen tegen hen, gen der democra p te treden. Demo teit en christen voor degenen, die en en aanhangen, jelijke vrijheid in doch anderzijds e waarden, die be i worden. Ook op k terrein is mis t mogelijk en dit et zich voordoet. 1. ■en in de oamsm verboden, maar ggen, dat de Re emocratische la» atregelen moge» misbruik van het het economische itwrichttag te he- nhard heeft riep ird zal wegens ar dagen het bed je van de Ver leeft gisteren be len-staten uit te d van han naflo ten in gereedheid en eventuele toe- Je te helpen be- le beslissing werd tegen 5 stemmen jen. nauwkeurig be ordeverstoringen lANSE 5TEN GEARRE- e geheime dienst York 3 mannen en hunner is de toricaanse natio-- ing in de stad. Duden van eren van dke t-Drees Ictober 1947 de loms voorziening varen de eerste end op 1 April genoten 384.402 van de Nood- htparen, 121.147 uwen en 65.425 "men. Met deze een jaarbedrag J0.1S8.420 •orden medege- tober j.l. 414.1^6 Moot wet bleken •el 107.948 echt- alleens taande 2 alleenstaande keringen per 1 'en een jaarbe- 630,bij welk /orden opgeteld November 1948 ind 2,50 voor i #/o bijslag van een minimum ind 2,voor Volgens het voornaamste Re geringsblad heeft de Chinese generaal verklaard, dat het „be vrijdingsleger de rode vlag op de toppen van de Himalaya" zal plaatsen en dat „geen en kel element van enige imperia listische agressieve strijdkracht op het terrein van het Chinese volk zal worden toegelaten". KEN. Chinese troepen zijn Lhasa tot op 250 km genaderd, aldus uit ge zaghebbende bron te Kalimpong ontvangen berichten. De Dalai Lama is met de Regent Takta Rimp Otsje en het Kabinet met onbekende bestemming uit Lhasa vertrokken, aldus dit bericht. Naar verluidt heeft te Lhasa een poli tieke ommekeer plaats gevonden. zijn". De woordvoerder beschreef de slag in de sector van Oensan als „ernstig doch niet beslissend of critiek". De Noordkoreaanse strijdkrach ten hebben Donderdag 13 ge vechtswagens veroverd. Zij heb ben in de afgelopen dagen ge bruik gemaakt van houwitsers ka liber 76 millimers en van wapens, Het zware oorlogsmaterieel werd per vliegtuig weggevoerd, terwijl de rest, ammunitie inbe grepen, werd vernietigd. Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde, dat de val van Laokay de opstandelin gen in staat stelt voort te ruk ken langs een weg, die voert door zwaar terrein met oer woud overdekte bergen, die ZON MAAN 4 7.39 17.07 15-11 5 7.41 17.06 1.20 15.23 6 7.43 17.04 2.43 15-34 7 7.45 17.02 4.08 15.45 8 7.46 17.— 5-37 15-59 9 7.48 16.59 7.12 16.16 10 7.50 16.57 8-50 16-40 11 7.52 16.56 10.26 17.16 iicir blcHlbpuik itu WttdlöL'lllJIUlJA eerst worden ondergebracht in het geallieerde doorgangskamp Friedland te Göttingen aan de grens tussen de Engelse en Rus sische bezettingszone. Het is niet bekend wanneer het contingent verder op'trans port naar Nederland kan worden gesteld, evenmin zijn nog nadere gegevens beschikbaar over# de identiteit dezer Nederlanders. rtechtbank heeft kamer besloten wmmonisien N- F. J. Bitter, P. J. Bertrand en J. Droomers, die, verdacht van aansporing tot desertie van Nederlandse mili tairen, waren aangehouden, in vrijheid gesteld. Ten aanzien van de drie andere verdachten in deze zaak, het ge wezen Tweede Kamerlid J. H. Hermans en P. L. F. van Buren Lensink en H. Leenders, is ge vangenhouding bevolen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1