UIT DE PROVINCIE VOOR DE ZONDAG Tweede Kamer over het Regeringsbeleid Prijzen in België lopen snel omhoog MONSTER-VLIEGBOOT IN AANBOUW DePapuase delegatie in Nederland PU5SOL in huis! God en de afgoden MAATREGELEN TEGEN DE COMMUNISTEN? DE HOUDING VAN DE P. v. d. A. IN DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De Tweede Kamer heeft een uitvoerig verslag uit gebracht over het beleid der Regering. Uiteraard groeperen de politieke beschouwingen zich om de grote feiten dezer bewogen dagen. Voor vele leden sprak het vanzelf, dat de Kamer zich moet stellen achter de besluiten der Regering tot uit zending van Hr Ms „Evertsen" en van vrijwilligers naar Korea. „Hongei de grootste vijand van de vrede" Stakingen in België De 5 pCt salarisverhoging voor het koopvaardijpersoneel Onmiddellijke prijsverlaging van 5 °/0 In de vliegtuigenfabriek op het eiland Wight is men al enige jaren bezig aan de bouw van de groot ste vliegboot, die Engeland ooit heeft bezeten. Deze luchtreus, de „Princess", is in aanbouw voor de British-Overseas-Airways-Corporation. De B.O.A.C. heeft drie van deze toestellen in bestelling, die zij wil gebruiken op het traject Engeland-Zuid Amerika of op de route Engeland-Australië. Verlenging dienstplicht in Frankrijk Oud-Minister Schokking onderscheiden Gratie politieke delinquenten De Joden en de .herbewapening van Duitsland „Manchester Guardian" laakt Nederlandse stap inzake Ambon Taxi-ondernemer geridderd AXEL. HULST. IJZENDIJKE. AGENDA „Het Nederl. bestuur is als een vader voor ons" Sowjet-Unie bestudeert Amerikaanse voorstellen voor vredesverdrag met Japan Jeremia 10 116- De mens wordt tenslotte slaaf van de goden die hij zich schept- Wij worden gedreven door de machines die wij bouwden en waarvan wij onze voorspoed ver wachten. Wij vrezen de uitwer king van het oorlogstuig, dat wij met inspanning van al onze krachten bezig zijn toe te berei den en dat immers ons volksbe staan moest verzekeren. Wij ja gen ernaar, dat onze wil, ons in zicht, zal zegevieren, en als het begeerde is bereikt, dan staan wij verlegen met het verkregen re sultaat, want het zette ons in de eenzaamheid, van God en mens verlaten. De profeet Jeremia ziet hoe Juda zich met alle begeren van z'n hart gekeerd heeft tot de goden der heidenen en hoe het heimelijk voor al die goden in grote vrees leeft. En Jeremia brengt opnieuw aan het volk Gods boodschap, nu niet van oordeel maar van dwaasheid. Er klinkt ironie in de woorden van Jeremia. Wat spant de mens zieh in om mooie goden te maken en te zorgen, dat ze niet wanke len kunnen! Al wat afgod is, moet verdedigd worden en bevei ligd: ons bezit, onze leer, ons per soonlijk inzicht, dat wij voor het enig ware houden. De Levende God vraagt noch om verdediging noch om beveiliging. Hij schenkt ze beiden, want Hij alleen is Ko ning. Al wat de mens heeft, ook het zilver en goud, waarmee hij z'n godsbeeld siert, heeft hij van God. Daarom is er slechts leven, waar Hij spreekt. En het Woord Gods is Jezus Christus. Uit „Een jaar met het Oude Testament" St s>t „Het geld, dat aan één water stofbom wordt besteed, zou de honger, de oorzaak van de wan orde in de wereld, kunnen weg nemen, aldus heeft de Indiasche afgevaardigde Sir Benegal Kan in de politieke commissie der V. N. verklaard. Hij diende een resolutie in, waarin de leden der V. N. wordt gevraagd minder voor wapens uit te geven en méér voor de óntwikkeling van economisch achterlijke gebieden. Hij vroeg hun mening tegen Maart a.s. In India wordt de honger als de grootste vijand van de vrede beschouwd, aldus de afgevaar digde. In de resolutie wordt aange drongen op de vorming van een vredesfonds. Het onderhouden vari de gehele organisatie der V N. zou kunnen worden bekos tigd door het geld, dat wordt be steed aan de uitrusting, nodig voor de productie van een enkele atoombom. De kosten van een waterstofbom zijn. naar gemeld, honderd millioen dollar, aldtis Sir Benegal Rau. Het gehele personeel van de fa brieken „Canbo-Chimique .^Car bonisation Centrale" en „Carbu- rants de Têrtre" te Bergen m Bel gië hebben Vrijdagochtend het werk neergelegd Het eist aanpassing der lonen aan het indexcijfer. Ook in de fa brieken van Solvay te Couillet zijn 900 arbeiders in staking ge gaan. Zij eisen een loonsverho ging van fr. 3.14 per uur. Uit andere delen van Frankrijk komen eveneens berichten binnen van stakingen, o.a. in de schoen industrie te Verviers en de glas fabrieken te Jemappe. In vele andere bedrijven hebben de arbeiders zich bij meerderheid uitgesproken voor staking. In de Vlaamse metaalindustrie dreigt een algemene staking uit te breken. De arbeiders in de me- taalfabriek Carels te Gent hebben het, werk neergelegd. Zij eisen een aanpasing der lonen aan die, .welke in de Waalse metaalindu strie worden betaald. De Raad van Bestuur voor de Zeevaart en de contact commis sie van organisaties van werkne mers ter koopvaardij, hebben zich beraden over de toepassing van de beschikkingen van het College van Rijksbemiddelaars, ter zake van de bijslag op lonen en sala rissen van 5 procent. Naar aanleiding hiervan hebben 4e partijen besloten van de ver gunning osn de bijslag ook voor inkomens boven 3600 per jaar uit te keren, als volgt gebruik te maken: Het inkomen van de werkne mers ter koopvaardij van 23 jaar en ouder zal met ingang van 1 September j.I. met 5 procent wor den verhoogd. Deze regeling zal ook gelden voor gehuwden en kostwinners beneden 23 jaar. Voorts zullen zij, die de leeftijd van 23 jaar nog niet hebben be reikt, de verhoging ontvangen: A. In de grote vaart, voor zover rij dienst doen als officier boven de rang van stuurmansleer ling of boven de rang van assis tent-werktuigkundige en voorzo ver zij dienst doen als gezel, bo ven de rang van matroos-onder- de-gage aan dek en boven de rang van scheepsjongen in de machine kamer. B. In de kustvaart voor zover rij dienst doen als officier, ma troos, of kok en een vaartijd heb ben van 3 jaar of meer. Voor het personeel van de ci viele dienst is een overeenkomsti ge regeling getroffen. Het probleem-Korea dient vol gens deze leden uitgangspunt te zijn voor een verdere ordening in Zuid-Oost-Azië. Zij vroegen zich af. of ook het probleem Nieuw-Guinea niet tot een op lossing kan worden gebracht. Sommige leden achtten het feit, dat de Nederlandse rege ring zich niet buiten de Kore aanse aangelegenheden heeft ge houden een onvergeeflijke fout. Sowjet-Rusiand heeit er zich wel buiten gehouden. Andere leden, die allerminst het communistische standpunt deelden, waren niettemin van oordeel, dat er aanleiding is de vraag te overpeinzen, of het in derdaad wijs beleid is geweest, dat Nederland in de Koreaanse kwestie onmiddellijk zijn mili- talie medewerking heeft aange boden. De historie zal kunnen ieren, of die houding juist is ge weest. Ten aanzien van het defensie beleid gaven verscheidene leden uitdrukking aan hun gevoelen, dat de regering niet tijdig die maatregelen heeft genomen, wel ke urgent waren. Betreffende de persberichten, dat aan Nederland de eis zou zijn gesteld, dat het zijn maritie me belangen zal overlaten aan andere staten, zouden deze leden gaarne nauwkeurig worden inge licht. Het had vele leden met zorg vervuld, dat het naar hun me ning optreden van de Belgische socialisten in de Koningskwestie daar te lande, nadat een meer- derheidsbeslissing was gevallen, bij vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid hier te lan de verdediging had gevonden. Daardoor rijst de vraag, of in kritieke omstandigheden ten vol le op de democratische gezind heid van de Party van de Ar beid kan worden vertrouwd. Ook van andere zijden werd critiek geoefend op de verdedi ging door leidslieden van de P. v. d. A. van het optreden der Belgische socialisten. Andere leden, die zich bij de hierboven geuite critiek aanslo ten, meenden, dat het te ver ging om uit de houding van de P.v.d.A. twijfel te puren om trent haar democratische ge zindheid. Enkele leden wilden op het regeringsbeleid inzake Indonesië ingaan. Ket mag verwondering wekken, dat het kabinet uit het falen van zijn Indië-beleid niet de conse quentie heeft getrokken en is af getreden. Nog nooit heeft in de geschiedenis van enig land een kabinet het verlies van van het rijk. welks instandhouding zijn plicht was, overleefd. Vele andere leden gevoelden weinig behoefte opnieuw op dit betoog in te gaan- Hoe ver is het overleg tussen de Nederlandse regering en de re geringen der andere Benelux- ianden gevorderd? werd door tal an leden gevraagd. Vele andere leden, die zich lierbij aansloten, vroegen zich af, of de tijd niet gekomen is, dat het kabinet een beslissing neemt over de vraag, of de be noeming van een tweede minis- cr, die zich met Buitenlandse Zaken bezighoudt, niet dringend aanbeveling verdiend. Volgens meerdere leden kan het vraagstuk van de bescher ming der binnenlandse burger lijke vrijheid niet worden ge scheiden van de vraag, hoe de ïiteiiiationale bedreiging van het communisme moet worden bestreden. Zij zouden gaarne vernemen, welke plannen de re- jering op dit gebied heeft. Ir het bijzonder vroegen zij aaar het standpunt der regering ten aanzien van de vervulling van ambtelijke functies door communisten. Ook wezen zij er •P, dat als er één ding in Neder land ondermijnend werkt, het de dagelijks weerkerende inhoud van „De Waarheid" is. Als uitgangspunt voor een be schouwing over de te voeren .velvaartspelitiek accepteerden /ele leden het feit, dat ons volk zware offers zal moeten brengen /oor de opbouw van een alzijdige /erdediging. Dan moet echter ok lie offers over allen rechtvaar- iig worden verdeeld. In dit verband vroegen zjj zich tf, hoe de regering er in deze omstandigheden toe is kunnen komen de inkomens van de hoogst betaalde ambtenaren met een aanzienlijk bedrag te ver hogen. gering in, voor zover de tekorten over 1950 en 1951 zijn veroor zaakt door buitengewone oorza ken, n.l. de devaluatie en de tot grote krachtsinspanning dwin gende internationale toestand. Sommige leden zagen ook wel gunstige factoren, doch zij vrees den, dat de ongunstige de over hand zullen hebben. Zij verwacht ten, dat de raming der uitgaven voor 1951 zal moeten worden ver hoogd met een bedrag van 500 millioen gulden. Andere leden noemden zowel de millioenennota als de cijfers der afzonderlijke begrotings hoofdstukken waardeloos. Van geen enkel hoofdstuk staan de cijfers vast. Het zal wel meer gaan als met de begroting voor 1950. De suppletoire begrotingen voor het thans nog niet geëindig de jaar bedragen nu al 881 mil lioen. De gevoerde financiële po litiek, zo meenden deze leden, moet tot inflatie leiden. Verscheidene leden wilden hun visie op de financiële toestand al dus samenvatten: a. Het peil van de uitgaven ligt te hoog; b. Dientengevolge moet een te zware belastingdruk worden be stendigd; c. Niettegenstaande de hoge op brengst der middelen' moet gere- cend worden op een aanzienlijk begrotingstekort d. Daarbij komt, dat de begro ting geen ruimte biedt voor een overigens zeer noodzakelijke ver hoging van de aflossing van de Staatsschuld; e. Deze ongunstige situatie doet zich voor in een tijd van gunsti ger werkgelegenheid, van hoog conjunctuur, waarin reserves moesten worden gekweekt voor een periode van teruglopende be drijvigheid. Dat hieruit de consequentie moet worden getrokken, dal de uitgaven omlaag moeten, achtten zij duidelijk. Vele leden waren van mening dat de belastingpolitiek behoort te zijn gericht enerzijds op de handhaving van het levenspeil der minder-draagkrachtigen, an derzijds op het wegbelasten van bijzondere winsten, welke door de prijsstijging en de hier en daar gedurende korte tijd opgetreden hamsterwoede zijn ontstaan en welke door met de militaire krachtsinspanning samenhangen de overheidsopdrachten in de toe komst nog zullen ontstaan. Daarnaast wilden zij waarschu wen tegen een verdere verhoging ging van de indirecte belastingen die op het arbeidersbudget druk ken, zowel met het oog op de sociale rechtvaardigheid als ter wille van het Nederlandse loon- en prijspeil. Verscheidene leden wilden als hun oordeel te kennen geven, dat de belastingdruk te zwaar is en dat met alle kracht naar verla ging moet worden gestreefd. De hoogte van vele belastin gen zijn van dien aard, dat her haaldelijk blijkt, welke ernstige bezwaren daaraan zijn verbon den voor onze gehele economie. Verhoging van belastingen zou deze euvelen nog doen toenemen. Tegen het denkbeeld een over winstbelasting in te voeren, zou den zij zieh met klem moeten verzetten. De „Princess" moet honderd één vijf passagiers kunnen vervoe- zou ren- Deze zullen onderdak vin den in een dubbeldeks-romp, die van neus tot staartpunt vijf en veertig meter lang is. De romp hangt aan een vleugel van zeven .halte", n.l. in Lagos en zij haar passagiers in vijftig uur van Engeland naar Austra lië kunnen brengen en in circa 56 uur naar Nieuw-Zeeland. Er wordt verwacht, dat elk der drie „Princ ess" vliegboten in en zestig meter lengte- In die staat is een millioen pond ster vleugel zijn tien motoren verbor- ling per jaar aan passagiersver- gen. Wanneer dit luchtkasteel j voer in de wacht te slepen. Wat het volgend jaar voor het eerst de bouw van deze monsters kost de lucht ingaat, zullen die tien motoren 142000 kjg. omhoog stu ren. Tien straalmotoren. Vier motorgondels bergen 8 krachtbronnen, de overige twee elk één- De gekoppelde motoren zullen op één as twee tegen el kaar in draaiende schroeven aan drijven, zodat tien propellors de vliegboot over het water en door de lucht zullen voorttrekken. Van de top van het richting roer is het loodrecht naar bene den tot het verlengd van de on derkant van de romp zeventien meter Vijftig technici zijn aan het werk, om de electrische geleidin gen voor verlichting, cabine-ver warming enz aan te brengen- Wanneer zij daarmee klaar zijn, zullen zij een kleine vijftig kilometer kabel hebben ver werkt. Voor het gehele vliegtuig zijn nodig ruim vijftien km ge trokken materiaal, zgn. pers-pro fielen, en bijna 12000 vierkante meter licht vliegtuigmetaal. Men verwacht, dat de motoren het vliegbereik van de „Princess" zal brengen op ongeveer 6500 km en de snelheid op ruim zeshon derd kilometer per uur. Emgelands grootste landvlieg- tuig, de Bristol Brabazon I, is een kolos, die met een volle la ding ongeveer 130.000 kg weegt. De „Princess" zal nog tien ton meer wegen. In 1953 in dienst. Het is de bedoeling, dat de vliegboten in 1953 in dienst wor den gesteld. De „Princess" zou de afstand Londen-Johannesburg binnen de vier en twintig uur kunnen overbruggen met slechts is nog niet bekend en misschien wordt dat bedrag ook nooit be kend. Dat kan echter niet an ders dan een enorme som zijn. De eerste „Princess" zal ver moedelijk haar luchtdoop onder gaan tegen Augustus-September 1951, en misschien kan men haar op de twaalfdle tentoonstelling der Engelse luchtvaartindustrie zien overvliegen- De snelle stijging van het in- dexcflfer voor de kleinhandels prijzen steil de Belgische ring voor vele problemen. Juni bedroeg dit cijfer nog 368 om in September als gevolg van de stijging der prijzen op de we reldmarkt en de hamsterpsycho se, o«e iii 'lieigii in nemen, lof 391,6 te stijgen Oetober 394,7 te bereiken. Deze index der kleinhandels prijzen geeft geen juist beeld var de toeneming der kosten van levensonderhoud. Het betreft hier n.l. geen „gewogen index", zoals men deze in Nederlanc kent. Teneinde niet terecht te komen in de fatale spiraal van - hoging en prijsstijging, heeft het Verbond van Belgische Industrië len, hierbij gesteund door de re gering, besloten tot een onmid dellijke prijsverlaging met 5 der industriële producten, die dert 1 Juni een verhoging heb bén ondergaan. De Belgische grossiers hebben hun instemming met dit plan be tuigd en zullen deze daling even eens op de kleinhandelsprijzen toepassen. De regering overweegt maat regelen om de boeren te beïnvloe den hun prijzen eveneens te ver lagen. In kringen van werkgevers noch in die van werknemers toont men zich enthousiast over deze actie tot verlaging der prij zen met 5 procent. Ook het principe van een uni forme verlaging van 5 procent op de prijzen, die sedert Juli zijn gestegen, oordeelt men simplis tisch, daar de stijgingen al naar gelang van het betreffende arti kel zeer afwijken en van ver scheidene factoren afhangen. Van de zijde der arbeiders staat men sceptisch tegenover de re geringsplannen. Men is in deze kringen wantrouwend, omdat de plannen zijn geïnspireerd door de Belgische industriëlen en ziet hierin een manoeuvre om de door de stijging van het indexcijfer gerechtvaardigde looneisen af te wijzen. Bovendien vraagt men zich af, of de kleinhandel zal wil len volgen in de prijsdaling van 5 procent en men betoogt, dat een klein leger van controleurs nodig zou zijn om de tussenhan delaars en de winkeliers te be letten een extra winst te maken. De Franse Nationale Vergade ring heeft het regeringsvoorstel om de dienstplicht van één jaar tot anderhalf jaar uit te breiden, goedgekeurd. De communisti sche afgevaardigden stemden tegen. De Assemblée bepaalde, dat lichamelijke ongeschiktheid de enige reden voor ontheffing van de dienstplicht mag zijn. Wel kan uitstel om studie-redenen wor den Verleend. Volgens de nieuwe dienstplicht wet moat iedere lichamelijke ge schikte Fransman 28 jaar voor de militaire dienst beschikbaar zijn: 18 maanden in uniform, 3 jaar in de actieve reserve, 16 jaar in de eerste reserve en 7% jaar voor de tweede reserve. In dit verband wijst men op de soortgelijke actie van Minister Van Acker enkele jaren geleden, toen een prijsverlaging van 10 procent werd geproclameerd, doch niemand er zich veel van aantrok en de middenstandsorga nisaties heftig protesteerden tegen het optreden der contro leurs, die moesten toezien op het naleven der regeringsvoorschrif ten. lllet betrekking tot de opmer king der regering, dat de verla ging van 5 procent ook op land bouwproducten moet worden toe gepast, wijzen de landbouworga- satles er op, dat de stijging der kosten van levensonderhoud niet door de Belgische landbouwpro ducten veroorzaakt is en dat het dus niet billijk is de Belgische boeren het gelag te laten betalen. van de geallieerde denazificatie- politiek in Duitsland, het falen van de Regering van Bonn om het anti-semitisme te onderdrukken, het herstellen van (bekende voor malige nazi's in gezagsposities en de vrijlating van veroordeelde na zistische oorlogsmisdadigers". De conferentie heeft een beroep gedaan op de geallieerden om Duitse waarborgen voor herstel betalingen wegens anti-Joodse misdrijven van de nazi's te ver kregen. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale Bij Kon. Besluit is 'benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw de Oud-Minister van Oorlog en van Marine Mr. W. F. Schokking. Naar aanleiding van de ver schillende berichten over collec tieve gratie, die hier en daar zijn gepubliceerd, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat er geen voornemens zijn tot collectieve gratieverlening aan politieke de linquenten. Wel zal ten aanzien van degenen, die een straf heb ben te ondergaan van maximaal 10 jaar en voor wie het tijdstip, waarop voorwaardelijke invrij heidstelling niet ver af is, van geval tot geval worden nagegaan, of er aanleiding kan worden ge vonden hen voor voorwaarde lijke gratie voor te dragen. Ernstige gevallen van verraad en mishandeling b.v. komen daarvoor niet in aanmerking. De te verlenen graties geschie den geenszins omdat de opgeleg de straf niet geacht kan worden juist te zijn, doch moeten worden gezien als een bijzondere gunst, bij het verlenen waarvan zo als ook bij commune delicten ge schiedt gelet wordt op het ge drag van de betrokkene en op de gunstige mogelijkheid van re classering. Later zal worden nagegaan in hoeverre ook bij zwaarder ge straften om gelijke redenen soortgelijk gunstbetoon mogelijk is. De Amerikaanse afdeling van het Joodse Wereldcongres heeft een resolutie aangenomen, die de herbewapening van Duitsland ver oordeelt, „daar zij de militaristi sche elementen, die immer de de mocratische, vredelievende wereld hebben bedreigd, opnieuw zal be zielen". Met „ongerustheid" beschouwt de conferentie ,yde ineenstorting De „Liberale Manchester (laar- dian" van Vrijdag acht het schrij ven van Minister Drees aan de Regering der R. I. over de kwes tie - A rnbon geen daad van wijs be leid. Bij de passus waarin Mi nister Drees er op wijst dat bij het overdragen der Souvereiniteit het Nederlandse volk een grote verantwoordelijkheid op zich nam in verband met het welzijn van het Ambonnese volk, vraagt het blad zich af. „Maar wat voor nut heeft een Souvereiniteitsoverdracht, als men er de consequenties niet van aanvaardt? toen En geland in India het gezag over droeg deed het dit niet in de veronderstelling dat het het recht zou behouden om tussen beide te kunnen komen in aan gelegenheden tussen de Rege ring van India en haar onder danen. De boodschap van Dr. Drees kan geen goed hebben gedaan aan de toch nog al gespannen band tus sen Nederland en Indonesië. Wel licht is het uit gebelgdheid over deze stap dat de Indonesiërs het voorstel van de Unci om te bemid delen, van de hand hebben gewe zen. Formeel staat de R. I. sterk in haar weigering, want dit geval is zuiver een binnenlandse aangele genheid, het brengt de vrede bai- ten Indonesië niet in gevaar. Maar toch, als er kans bestaat op een langdurige strijd, zou men de Indonesiërs in hun eigen be lang de raad willen geven, ge bruik te maken van de goede dienstien der Unci. Dat zou te genover de buitenwereld een blijk zijn van goed staatsmanschap. Een ieder moet oprecht wensen, dat de strijd spoedig een einde zal nemen, maar het zou in hoge ma te onverstandig zijn, de Ambonne- zen, in welke vorm ook, aan te moedigen", aldus het blad. De Zundertse taxiondernemer B- Monsieurs heeft in de nacht van 3 op 4 September J-l. door vastberadenheid en moed de Belgische Rijkswacht een „zwa de eis worden gesteld, dat re» cocaïne-handelaar In handen gespeeld. Monsieurs werd door een on bekende aangehouden, die op de treeplank van zijn auto sprong en hem sommeerde te stoppen. De bestuurder deed dit, maar daar de man hem uite aard zeer verdacht voorkwam, probeerde hij de man over te geven aan de Rijkswachters, die hij op de weg geposteerd had zien staan- Dit gelukte inderdaad. Monsieurs heeft nu een dank schrijven ontvangen van de Hoge Financiële beschouwingen. Algemeen achtte men het beeld van de begroting voor 1951, het welk de Mininster in de millioe nennota heeft gegeven, weinig bevredigend. Men was het met de Veiligheidscommissie van Bei- Minister van Financiën eens, dat £ië, waarin hem wo:dt mee- de financiële toestand des lands j gedeeld, dat hij is benoemd tot zorgen baart. Constateerde men dus de on KABELSTORING. Een kabel van het electrici- teitsnet tussen Zuid-Beveland en Walcheren is beschadigd, met het gevolg, dat de tweede kabel over belast dreigt te worden. De Provinciale Zeeuwse Elec- triciteitsmaatschappij heeft er dan ook hij de Zuid-Bevelanders op aangedrongen, dat ze dras tisch zouden bazuinigen op het electriciteitsgebruik. Men hoopte in de loop van de nacht het euvel te kunnen her stellen. Jaarmarkt. Dezer dagen vergaderde de Commissie, die 't vorig jaar met succes de eerste na-oorlogse Jaarmarkt hier ter plaatse orga niseerde, onder leiding van de heer W. Koster Jz. Algemeen was men van mening dat men op de ingeslagen weg diende voort te gaan- Daarom besloot men de Com missie uit te breiden en werd de varkenshandel mede ingescha keld. Op 7 December a.s. zal te Axel opnieuw een grote Jaarmarkt voor Paarden, Vee en Varkens worden gehouden, die na de, op gedane ervaringen in organisa torisch opzicht weer een succes belooft te worden. „In het rqk van de Indra". De zich „Indra" noemende mens is iemand, die men om zijn bijna bovennatuurlijke experimen ten niet licht vergeet. Op het gebied van de helder ziendheid en het gedachtenlezen heeft deze de naam van een Hin doese godheid dragende artist een buitengewone trap van intelligen tie en vernuft bereikt, dat de ruim half gevulde zaal van „Het Centrum" somwijlen verbijsterde. Het 'was verscheidene jaren ge leden, dat wij deze helderziende te Axel aan het werk mochten zien. Ook thans bereikte hij met het Ridder met Zwaard in de Orde I van Z.K H. Albert II- Tevens gunstige staat van 's Rijks finan- ontving hij het ereteken eerste ciën als een betreurenswaardig klas van de Koninklijke Orde experimenteren in stoffelijke en feit, dit houdt zo merken vele van Albe' t H, versierd met kruis gèestelijke vorm resultaten, die leden op geen critiek op de Re-en kla. oen. verbluffend waren. Als wij hem geblinddoekt met tevoren op kunstmatige wijze dichtgemaakte ogen verschillende voorwerpen als foto's, paspoor ten, documenten alsmede de kle ding van de vrijwillige deelnemers uit de zaal zagen betasten en hoorden beschrijven naar kleur en hoedanigheid, stonden wij reeds perplex. Zo is het niet te verwonderen, dat nog maar een paar jaar ge leden in één onzer provinciale hoofdsteden dank zij hem een moordzaak kon worden opgehel derd. De resultaten op het gebied van hypnose waren niet minder sensationeel. Ln een staat van volkomen ongevoeligheid werd zjjn medewerker op een tafel met glasscherven gelegd zonder dat het ontblote bovenlijf verwond werd. Na de pauze werden deze ex perimenten bekroond met de be antwoording van tal van vragen, door de aanwezigen schriftelijk gesteld, soms met gebruikmaking van een enkele foto, maar meestal louter afgaande op de stijl van de gestelde vraag en het handschrift van de vragensteller. Ook dit laatste bewijs van zijn bijzondere gaven op het gebied van fixatieproeven, zowel als het in trance brengen van zijn medi ums bracht de zaal in bestendige belangstelling, die telkens uit de luide bijval bleek. Ben indrukwekkende avond, die velen lang zullen heugen. Veesmokkelarij. Zes stuks vee in beslag genomen. Te St- Jansteen zagen douane ambtenaren twee personen, die een vaars naar de grens voer den. De smokkelaars lieten de vaars achter en ontsnapten. De vaars werd in beslag genomen. Te Clinge ontdekten de doua nen enige mannen, die vijf stuks vee over de grens poogden te brengen. Ook hier gaven de smokkelaars er de voorkeur aan te verdwijnen met achterlating van het vee. Geslaagd. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het candi- daats-examen tandheelkunde heer L. G. de Meijer, alhier. de HEDEN: TEiRNEUZEN: Luxor Theater 7-30 uur, Biose- „Bastogne". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Die Fledermaus". AXEL: „Het Centrum", 6.30 en 9 uur: Biosc. „Pauline in gevaar". ZAAMSLAGVerenigingsge bouw. 7.30 uur: Bonte avond. MORGEN: TERNBUZEN: Luxor Theater, 7.30 uur: Biosc. „Bastogne"; 4 uur: Zondagmiddagvoorstel ling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Die Fledermaus"; 2.30 uur: Zondagmiddagvoorstel ling. Café 't Scheepje, 7 uur: Alg. Vergadering Duivehver. „De Eendracht". Terrein Molendijk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd 'ferneu- zen 1Axel 1; 12.30 uur: Ter- neuzen 3Axel 3. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Pauline in gevaar"; 8 uur: Biosc. „De Wreker". „Wij wensen niet als vee te worden verkocht aan de Indone siërs. Wij rijn geen Indone siërs en willen dit ook nooit wor den", zo verklaarde de voorzitter van de Papuasche delegatie, die thans in Nederland vertoeft, te genover vertegenwoordigers van de buitenlandse pers. „Bij het geschil tussen Nederland en Indonesië over N.-Guinea gaat het voor ons niet over de keuze: Koloniaal onder Nederland of vrij onder Indonesië! Indonesië zal van N. Guinea een kolonie maken. DE INDONESIëRS ZIJN VOOR ONS VREEMDEN. On der het Nederlandse bestuur hebben wij reeds honderd per cent „Merdeka". Indonesië wordt bovendien steeds meer commu nistisch, zodat de vier fundamen tele vrijheden van President Roosevelt onder hen niet ge waarborgd zijn. Indonesia heeft immers geweigerd de United Nations te steunen in hun actie tegen de Koreaanse agressie. In Indonesië worden blanke en brui ne mensen vermoord en ont voerd. Daar is men bang 's avonds naar bed te gaan. Het Nederlandse bestuur is als een vader voor ons, een goede en eerlijke vader", aldus de heer Jouwe. „Da Nederlandse taak in N.- Guinea is nog niet voltooid en Indonesië heeft in het geheel geen taak in ons land". Op een desbetreffende vraag verklaarde de heer Jouwe nog, dat indien Nieuw-Guinea ooit door Indonesiërs zou worden be zet, dé Papua's zowel van Neder lands als van Australisch N.- Guinea zich met alle kracht en j eventueel met wapenen hiertegen zouden verzetten. Met onze broeders uit het Australische deel hebben wij voortdurend con tact". De twee leden Kasieppo en Arfan gaan binnenkort naar N.- Guinea terug, terwijl de heren Jouwe en Ariks voorlopig in Nederland blijven om de confe rentie tussen Nederland en In donesië over Nieuw-Guinea bij te wonen. Zij zullen optreden als adviseurs van de Nederlandse delegatie. Een woordvoerder der Verenig de Staten heeft Vrijdag te Lake Success verklaard dat de Sow- jet-Russische regering thans de Amerikaanse voorstellen voor het sluiten van een vredesver drag met Japan, welke haar Don derdagavond, tijdens een bijeen komst tussen Jacob Malik, de permanente Russische vertegen woordiger bij de Verenigde Natie en Acheson's raadgever John Foster Dulles, zijn gedaan, bestu deert. Een nieuwe bijeenkomst wordt verwacht, nadat de Sowjet- Russische regering zich een oor deel over de Amerikaanse voor stellen heeft gevormd. De woordvoerder deelde ten slotte nog mede dat de Ameri kaanse regering haar zienswijze m.b.t. het sluiten van een vredes verdrag met Japan thans heeft duidelijk gemaakt aan elk der in de commissie voor het Verfe Oosten vertegenwoordigende lan den.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2