Voedselcrisis in Joego-Slavië Wat zullen de Chinezen doen? West-Duitsland voor een bankroet 1 Aan de Belgische kust India keuit de Chinese Communistische inval in Tibet af HATTA WAARSCHUWT VOOR IDEOLOGISCH KOLONIALISME Ongerustheid in Nederland Zuid-Koreaans regiment ingesloten Knokke blijft optimistisch Ln Triest zijn rapporten ontvangen uit Joego-Slavie, dat de voedsel-situatie in dit land reden tot ernstige zorgen baart. Indien geen hulp uit het Westen op een ruime schaal geboden wordt, een hulp die het karak ter zou dienen te hebben van de actie van de UNRRA na de oorlog, dan kan men deze winter een hongersnood verwachten. D„ Zuid-Slavische regeringwg* b,gfd^met "SS?vTliéfwoXntsoe» I Rusland kwam. vroeg de verdere 10 procent en een verbod "etesïn I" «evoerde teE* HOOGWATER. De Noord-Koreaanse strijdkrachten, die thans tegen de Noordgrens worden gedrukt, versterkten V rijdag hun tegenstand tegen de oprukkende troepen der Verenigde Naties, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger te Tokio verklaard. Een Zuid-Koreaanse woordvoerder verklaarde, dat groepen Noord-Koreaanse soldaten zich over de Mandsjoerijse grens terugtrekken, waar zij zich vol gens sommige berichten zouden reorganiseren. Alarmerende berichten uit Duitsland bevestigen dat onze uitvoer naar Duitsland m het gedrang dreigt te komen De Duitsers hebben niet alleen het crediet, dat de Europese Betalingsunie hun voor de tijd van twee iaar had verstrekt (320 millioen dollar) voor tijdig verbruikt, ze staan bovendien nog bij ons voor 300 millioen gulden in het krijt! Grote ongerustheid heerst in alle belanghebbende kringen en gevreesd wordt, dat West-Duitsland niet in staat zal zijn de goederen, die het van Nederland wenst te betrek ken, te betalen. Dit zou vdbr onze gehele volkshuis houding gelijk staan met een ramp. Niet a.leen zou den op ongekende schaal groenten etc moeten wor den doorgedraaid, maar ook op vrijwel ieder gebied van ons economische leven zou de terugslag pijnlijk voelbaar zijn. Gelukkig blijkt naar de mening van bevoegde beoordelaars de situatie geenszins catastro faal. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat het badseizoen aan de Belgische kust tegengevallen is. Binnen- en buitenlandse politieke gebeurtenissen waren er oor zaak van, alsmede het feit, dat het na-oorlogse Bel gië voor de buitenlandse toeristen t© duur is. Ook de Belgen zelf lieten niet veel geld aan de kust, daar zij grote bedragen besteedden aan het kopen van hamsterwaren. Koning Gustaaf van Zweden ernstig ziek 20 Jaa<* voor Ex-Inspecteur van Politie Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent ZATERDAG 28 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1564. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 80 cents iedere regel meer 12 cent Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum pmt advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adrm Bureau van dit Blad 15 cent meer. TwranrUng advertenties tot 's namiddags 2 uur. met j... f- voor alle uitvoer van granen. Doch deze maatregelen op zich zelve brengen niet de verlangde oplossing- Deze voedselcrisis is ontstaan door de hevige droogte, die het land in de achter ons lig eende zomer teisterde- Door deze droogte schijnt de oogst slechts de helft te bedragen van de oogst in 1949 en zelfs nog lager te liggen dan in het jaar 1944, toen de bevrijdingsoorlog het landwerk onmogelijk maak te. En terwijl dus de opbrengsten minimaal zijn wordt de toestand in de steden nog meer bedreigd door het feit, dat vele boeren weigeren hun producten bij de regering in te leveren. Zulks houdt verband met de verslech tering, die juist deze zomer in de internationale toestand is inge treden. De Zuid-Slavische auto riteiten hebben tengevolge van deze weigering reeds belangrijke concessies moeten doen om ten minste een gedeelte van de bij de boeren aanwezige voorraden binnen te krijgen. Een zeer onrustbarende factor schijnt voorts te zijn, dat op grote schaal het vee in de do pen geslacht wordt- Dit vindt natuurlijk er zijn oorzaak in. aat de boeren vrezen van de winter peen voedsel voor de beesten t hebben. De Regering deed reeds een dringend beroep om ten minste de fokdieren te sparen en deze te voeden met stro en ge sneden suikerbieten. Aldus hoopt men de veestapel na dit ramnzaliee iaar weer spoedig te kunnen brengen op het normale oeil Wel is ioor deze slachtin gen op grote schaal de vlees- voorraad vergroot, doch dit is slechts een zeer tijdelijke uit- komst om de rantsoenen in de steden iets te vergroten. De terugslag is immers des te gro ter en zou reeds thans merkbaar W<NuG moet onmiddellijk gecon stateerd worden, dat de droogte wel de belangrijkste doch niet de enige oorzaak is van het gebrek *an voedsel. De tweede oorzsak is misschien nog ernstiger, daar zij voorlopig van meer blijvende aard is. Zij /„a de oorlog een communis tisch geregeerd land geworden- Aan het hoofd staat de held uit de ondergrondse bevrijdings- strijd, maarschalk Tito. Aanvan kelijk scheen het land zich ge- K aan te sluiten bij de overige Oost-Europese staten, die ai spoedig door het ijzeren gordijn Westerse blikken werden onttrokken. Het zong gchee mede in het Russische koor. Doch insiders was het al eerder bekend, dat juist de verhouding met de grote Russische Sla vische broeder hier en daar ^r wensen overliet. Pas toen het WEERSVERW ACHTING. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Plaatselijk lichte sneeuw. Voor het noorden van het land: overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of lichte sneeuwbuien. Meest zwakke wind uit noordelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan giste ren. Voor het overige deel van het land: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte re gen of sneeuw- Meest zwakke wind, voornamelijk tussen N. en W. In de ochtend nog plaatse lijk lichte vorst, in ae middag iets hogere temparaturen dan gisteren. ZONDAG 29 OCTOBER. wereld zich met verbazing af hoe dit mogelijk was en giste naar de oorzaak. Er zijn verschillende theoriën in omloop over het ont staan van de breuk. Sommigen beweren, dat maarschalk iito zich op den duur niet geheel wilde schikken naar de bevelen van het Kremlin, anderen me nen dat reeds gedurende de vrij- heidstrijd de oorsprong van het conflict geboren werd. Het doet echter weinig terzake, doch een feit is wel, dat Tito een te grote nationalist was om zich, zoajs zijn collega's in andere satalliet- staten, steeds deemoedig te bui gen voor de bevelen uit Moskou Het Joego-Slavische volk, dat is samengesteld uit verschillen: stammen, waarvan zeker de bei- ven en de Kroaten de belangrijk ste zijn, is de gehele geschiede nis van de laatste tientallen jaren een vrijheidlievend en on afhankelijk voelend volk ge weest. Het vecht liever in zijn onherbergzame bergen dan zich te schikken naar een overwel- diger. De breuk met de Kominform bracht naast een belangrijk mi litair probleem ook grote econo mische moeilijkheden met zich mee- Doordat het land communis- tisch georiënteerd was, was de handel met het Westen tot een minimum beperkt en was deze geheel gericht op het Oosten- Dit was echter plotseling afgelopen. Het Westen, dat in den begin ne de zaak niet erg vertrouwde en bovendien een sterke afkeer bleef behouden van het gevolgde regeringssysteem, bleek niet tot helpen bereid. Pas thans, enige aren later alweer, zijn de Ame rikanen genegen Tito met wat leningen op kleine schaal te helpen. Joego-Slavië was dus plotse ling geheel op zich zelve aange wezen en stond voor een boven menselijke taak- In de eerste plaats moesten de verwoest in gen uit de laatste oorlog worden hersteld. Daarnaast bestond er een plan om te komen tot een sterke industrialisatie teneinde het welvaartspeil van de bevol king, dat op niet al te hoge trap staat, te verhogen. Om dit plan uit te voeren is een geweldige krachtsinspanning van het gehe le volk nodig, hetgeen inhoudt zeer hard werken en uiterst so ber leven- Tenslotte moet maar schalk Tito een groot, mo dern leger op de been houden en bewapenen, daar het gevaar van een actie door de buurlanden Hongarije, Bulgarije en Albanië, «gesteund door Rusland, zeker niet denkbeeldig is- De houding van Tito, die immers de eerste communist is, die openlijk wei gert aan de bevelen van het Kremlin te gehoorzamen, ver- driet do Russen meer dan zij kunnen zeggen. Om thans terug te komen op de tweede oorzaak van de voed selcrisis, dan ligt deze besloten in het uiterst harde bestaan, dat de Zuid-Slavische boer de laatste jaren heeft gehad. Verstoken van de benodigde machines, die niet ingevoerd konden worden, verstoken van de nodige arbeids krachten, die allen nodig waren om het geforceerde industriali satieplan uit te voeren, moest hij zeker hard werken zonder hier voor een behoorlijke beloning te ontvangen. De prijzen werden namelijk kunstmatig laag gehou den, hetgeen natuurlijk paste in de regeringsplannen en boven dien kon de boer voor zijn zuur verdiende centen practisch niets kopen, daar vele normale ver- bruiksgoederen op de markt ont breken. De ontevredenheid on der de boerenstand is derhalve zeer groot en heerst ook onder de werkers op de staats-collectieve bedrijven, die teleurgesteld zijn doordat zij het land zelve niet in bezit kunnen krijgen- Alles bijeen wordt slechts drie tot viervijfde van het land be bouwd, dat voor de oorlog in ge bruik was door bovengenoemde oorzaken. De Kominform maakt handig gebruik van deze ongunstige situatie en in radiouitzendingen vanuit Moskou, Sofia en Praag wordt de boeren voorgehouden, dat alles de schuld is van de uit voer van grote hoeveelheden voedsel door de Regering, vooral naar Duitsland! De Zuid-Slavische regering heeft zich inmiddels tot het Westen gewend om hulp en of hieraan op afdoende wijze wordt gevolg gegeven, zal moeten worden afgewacht. Vrijdagochtend hebben Ameri kaanse vliegtuigen voor de Oen san in moeilijkheden verkerende Zyidkoreaanse troepen 40 ton mu nitie en benzine uitgeworpen. De Noordkoreanen boden Donderdag bij deze plaats onverwachte te genstand, waardoor de Zuidelijken gebrek aan munitie en benzine kregen. Zij konden Vrijdag hun opmars voortzetten. STERKE TEGENSTAND. De brigade van het Britse ge menebest heeft 3 km ten W. van balans van de buitenlandse han del der Bondsrepubliek over het eerste halfjaar van 1950 voor het eerst na de oorlog geen tekort aanwees. Voor de handelsbe trekkingen tussen Nederland en Duitsland is het van belang, dat Nederland in datzelfde tijdsbe stek tot de beste afnemer van Duitse producten is geworden, hoewel er tegenover een Duitse invoer naar Nederland van 512 millioen D.M. nog altijd een Hol landse uitvoer naar Duitsland van 574 millioen D.M. staat. Uit deze cijfers kan men de betekenis afleiden van de Neder lands-Duitse handelsbetrekkin gen, welker voortzetting voor beide landen een levensnood zakelijkheid is. Een financiële ineenstorting van W.-Duitsland zou niets minder dan het mis lukken van alle bemoeiingen op handels-economisch gebied bete kenen. Het lijkt ons derhalve ^eraden, de economische situatie van West-Duitsland niet al te pessimistisch te beoordelen- De bewapening brengt uitkomst! „West-Duitsland aan de rand van een bankroet". „De uitvoer naar Duitsland ernstig bedreigd". Deze en dergelijke alarmeren de opschriften kon men in de af gelopen week in tal van Neder landse bladen lezen. We werden Kasan op de weg van Paktsjon naar de Mandsjoerijse grens bij Sinoeidji zeer sterke tegenstand ontmoet, aldus maakt het Ame rikaanse achtste leger bekend. ZUIDKOREAANS REGIMENT OMSINGELD. Bij het achtste Amerikaanse leger is Donderdagavond een on bevestigd bericht ontvangen, vol gens hetwelk een Zuidkoreaans re giment door Chinese Communis ten ongeveer 48 km van de Mand sjoerijse grens zou zijn omsingeld. Volgens een woordvoerder had een gevangene verklaard, dat het regiment 'behoorde tot de zesde Zuidkoreaanse divisie, door „drie bataljons Chinese Communisten" was omsingeld. De gevangene droeg een Noord- koreaans uniform, maar beweerde een Chinese Communist te zijn. Vele in China geboren Koreanen hebben in het Noordkoreaanse le ger gediend. Tot dusver zijn er geen berichten geweest, dat Chi nezen of Noordkoreanen aan de Koreaanse zijde van de grens in Chinees uniform waren aange troffen. Het Zuidkoreaanse regiment zou enkele km ten O. van Onjong zijn afgesneden. Een pro-nationalistisch Chinees blad te Hongkong meldt, dat Chi nese Communistische troepen uit „vooruitgeschoven posities op Ko- reaans gebied' zijn teruggetrok ken. De Chinese commanderende ge neraal Lin Piao besloot na de lan ding van de Amerikanen te Won san zjjn troepen achter de rivier de Jaloe terug te trekken, aldus het blad. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.31 4-06 4.46 4.56 n-m. 3.39 4.14 4.54 5-04 MAANDAG 30 OCTOBER- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.06 4.41 5-21 5.31 n-m. 4.13 4.48 5.28 5.38 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op ondei Oct- 31 7.32 17-15 20.10 13.37 Ï1°V' 7.34 17.13 21.21 14.13 2 7.36 17.11 22.38 14.38 Toch is het opmerkelijk, dat obstakel ondervindt. Hier echter het bouwen in Knokke in onver minderde mate voortgaat. Wie Knokke bezocht, stond versteld van de prachtige villa's, die de laatste jaren gebouwd zijn. Ver wachtte men aanvankelijk, dat 'voorlopig aan de luxe bouw een einde zou komen, thans wordt meegedeeld, dat er deze winter in het Zoute heel wat nieuwe ge bouwen zullen verrijzen. Wel een bewijs, dat badstad Knokke niet bij de pakken neerzit, doch gelooft in een goede toekomst. De tram. Voor de oorlog had Knokke een goede verbinding tijdens het bad seizoen per electrische tram, met Retrancnement. In de bevrij dingsdagen werd de lijn echter dusdanig beschadigd, dat repara tie te veel kosten zou meebren gen. Het gevolg is geweest, dat al het materiaal werd opgeruimd. Aanvankelijk vermoedde men, dat een busdienst in de zomer maanden het werk van de tram zou overnemen. Helaas is dat tot op het ogen blik niet het geval. Onbegrijpe lijk, want ontegenzeggelijk be- staat bij de badgasten aan weers zijden van het Zwin de neiging korte uitstapjes over de grens te maken. Het heeft er alle schijn van, dat nog een tweede trammetje zal verdwijnen in de nabije toe komst, namelijk het lijntje Knokke—Heist. Dit vanwege de hinder, die het verkeer van dit plotseling weer aan de rood- omrande opschriften van de Duitse kranten uit het jaar 1931 herinnerd, die uitschreeuwden: „Duitsland aan de rand van de afgrond!" Destijds bevonden wij ons aan de vooravond van een wereld-economische crisis van ongekende afmeting. En zo drong wel dadelijk de bange vraag naar voren: ..Zou het werkelijk al wéér zover zijn? Zou de economische vooruitgang, die in alle Europese landen en in het bijzonder in Duitsland zo veelbe lovend begon, nu met één slag tot een eind komen Zou weder om het zwarte spook der ellende voor de volkeren van Europa op rijzen en wel zéér in het bijzon der voor het Nederlandse en het Duitse volk?" De „sprong water". in het koude is wel sprake van vervanging door bussen. Het verkeersprobleem. Het is in Knokke zo, dat op sommige dagen het verkeer moeilijk verwerkt kan worden. Wie met Pasen of Pinksteren de badplaats bezocht, heeft dit met eigen ogen kunnen vaststellen. Derhalve heeft men aan dit probleem extra aandacht ge schonken. Het verkeersmateriaal werd gemoderniseerd. De ver keersagenten kregen verhoogde standplaatsen. Talrijke flikker lichten werden aangebracht. Een en ander had tot gevolg, dat het aantal ongelukken merkbaar ver minderd is. Het bosplan. Knokke spant zich in het uiter lijk van de plaats te verfraaien. Reeds beschikt het over een uit gestrekt bos. Een bosaanplan- ting in de richting van het vlieg veld zal ook deze zijde van de badplaats aanmerkelijk ver fraaien. Het hoeft ons niet te verwon deren, dat Knokke alles op alles zet om het prachtige Zwin natuurreservaat voor de toe komst te behouden. Het is zeer begrijpelijk, dat de door Nederland bewerkte afdam ming van de Zwinmonding ir Belgische kringen sterk becrit: seerd wordt, een critiek, die ni en dan wel zeer heftig is er, juist daardoor we1 eens een ave rechtse uitwerking heeft. Het is nu precies een jaar ge leden, dat West-Duitsland door het sluiten van het eerste „libe raliserende" handelsverdrag met Nederland, de befaamde „Sprong in het koude water" deed, zoals destijds de Duitse minister voor economische zaken, Prof. Ehr- hard, zich uitdrukte. Het gevolg was een sprongsgewijze toene ming van de Nederlandse uitvoer naar Duitsland, die, hoofdzake lijk bestaande uit landbouwpro ducten," reeds in de eerste maan den een zódanige omvang aan nam, dat de West-Duitse invoer naar Nederland er geen gelijke tred mee kon houden. Ongetwijfeld hebben de Duitse volkshuishoudkundigen deze ontwikkeling, die haar grond vond in de ontzaglijke Duitse warenhonger, te voren zien aan komen. Wellicht hebben ze deze ontwikkeling zelfs gewenst! Im mers voor Duitsland kwam hel er in de eerste plaats op aan, dat de door de oorlog verbroken han delsbetrekkingen konden worden hersteld. Het vermoeden ligt voor de hand, dat Duitsland door de bijna volledige liberalisering van zijn invoer zijn buitenlandse handelspartners wilde nopen tot aankoop van Duitse producten! Als men van dit gezichtspunt uit de ontwikkeling van het Neder lands-Duitse handelsverkeer on der de loupe neemt, -moet men onomwonden toegeven, dat W. Duitslands „sprong in het koude water" tot een succes is gewor den. Maarjuist in deze dagen kwam het bericht, dat de Duitse zware industrie op volle toeren loopt en met orders voorna melijk uit de Verenigde Staten overstelpt ils. De Duitse in dustrie is nog voor een jaar van werk voorzien! De voorbereidin gen voor de verdediging van Europa hebben een drukte ver oorzaakt, die de Duitse bewape ningsindustrie voor een gewel dige taak heeft geplaatst. In dit verband verdient het de aan dacht, dat bijv. verschillende Midden- en Zuid-Amerikaanse firma's hun orders, die ze oor spronkelijk aan de Verenigde Staten hadden gegund, voor een groot gedeelte aan West-Duits- land hebben overgedaan, omdat men in de Verenigde Staten nog langere leveringstermijnen moesten aanvaarden. Onder deze omstandigheden van een „bank roet" der West-Duitse volkshuis houding te spreken, is rijkelijk gewaagd, om niet te zeggen ge vaarlijk. BOMAANVAL OP AMERI KAAN SE TROEPEN. Twee niet geïdentificeerde vliegtuigen hebben Donderdag vijf bommen afgeworpen op onderde len van de 24öte .Amerikaanse divisie in de buurt van Soenan, 25 km ten N. van Pjongjang, De bommen richtten geen schade aan. Er vielen ook geen slacht offers. Men denkt dat de vlieg tuigen van een verborgen vlieg veld in Noord-Korea zijn opge stegen. 40.000 MAN CHINESE TROE PEN IN KOREA? Volgens onbevestigde berichten, die te Tokio zijn ontvangen, heb ben de Chinezen 40.000 man in Korea in de strijd geworpen om te voorkomen, dat de verbonden le gers de grote krachtstations aan de Jaloe-rivier, die de Mandsjoe rijse industrie van energie voon zien, bereiken. De generaal, die het toevei voert over het tweede Zuidkoreaanse le gercorps, heeft hierover een ver- klaring afgelegd, die de Ameri kaanse adviseurs hebben aan vaard. De generaal verklaarde, dat de Chinese troepen te Oensan, op 7# km van de Mandsjoerijse grens ia de strijd geworpen zijn. Men neemt aan, dat het deze strijd krachten waren, van wie de Zuid- koreanen plotseling zulke krachti ge tegenstand hebben ondervon den, dat zij door vliegtuigen moes ten worden bevoorraad. De Zuidkoreanen zjjn voorne mens de krachtstations en de Soeiso-dam te bezetten, omdat de stroomvoorziening van de Kore aanse industrie hiervan afhanke lijk is. v De electriciteitswerken zijn in 1937 onder Japans toezicht ge bouwd en liggen aan de Koreaan se kant van de Jaloe. CHINESE COMMUNISTEN VERSTERKEN MANDSJOERUS KOREAANSE GRENS. De correspondent te Peking van de „Press Trust of India" verklaart van betrouwbare zijde vernomen te hebben dat de Chi nese communisten bezig zijn hun stellingen langs de Mandsjoerijs- Koreaanse grens in koortsachtig tempo te versterken. De Chinese garnizoenen langs deze grens zijn aanzienlijk versterkt en er zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen om de indu strieën in Mandsjoerije te be schermen. Gemeld wordt dat in de afgelopen weken grote aan tallen technici naar de grens streek zijn vertrokken, met de opdracht een spreiding in de fa brieken aldaar uit te voeren. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd Vrijdag te Lake Suc cess vernomen dat de regering van India de Chinese communis tische regering heeft gewaar schuwd dat elke militaire inval in Tibet het voor India moeilijk zal maken de zaak van Peking in de Verenigde Naties te blijven steunen. Het verluidt dat aan de verte genwoordiger van India te Pe king, Sardar Pannicker, is opge dragen volledige inlichtingen te verzoeken omtrent de berichten „Wij hebben ons pas losgerukt uit de klauwen van de koloniale overheersing. Wij dienen niet op nieuw te vervallen in het z.g. ideologisch kolonialisme", aldus vice-president Hatta op een ver gadering van bestuursambtena ren te Poerwakarta. Hatta deed een beroep op het volk, zich niet te laten beïnvloe den door politieke stromingen, die de nationale souvereiniteit wen sen af te schaffen en de gehele wereld willen la en besturen uit slechts één punt, bij Moskou of andere centra. Hatta zeide, dat de Partai Com munis Indonesia geen ander doel heeft dan de gehele wereld te ia- ten overn^er&en door Jozef 0 a- lin. Nederland de beste afnemer v-n Duitse producten. E-'ge dagen geleden kon het *3 i" rinls'erie van ecnomi- scv„ m mededelen, dat de Sprekend over het buitenlands kapitaal zeide Hatta o.m.: Het buitenland wil ons in geen geval geld lenen om daarmede de buitenlandse eigendommen in In donesië te nationaliseren. Maar aangenomen, dat wij van een of ander land genoeg geld kunnen lenen om over te gaan tot na tionalisatie van verschillende be drijven, dan verklaar ik met na druk, dat wij in geen geval land bouwondernemingen zullen natio naliseren. Met het geleende geld zullen wij liever nieuwe bedrijven oprichten, zoals textiel-, rubber en tapiocafabrieken. Landbouw ondernemingen, waarvan de pro ducten slechts bestemd zijn voor de export, zijn conjunctuurgevoe- volgens welke de Chinese com munistische troepen Tibet zijn binnengevallen. Hem is ook op gedragen de autoriteiten te Pe king mede te delen dat, indien deze berichten bevestigd zouden worden. India zal moeten over wegen of het nog wel steun kan blijven verlenen aan de eis van het communistische China, om als lid tot de Verenigde Naties te worden toegelaten. De Indiase regering heeft de autoriteiten te Peking ook nog haar belofte in herinnering gebracht dat het Ti betaanse vraagstuk slechts door middel van onderhandelingen en op vreedzame wijze tot oplossing zou worden gebracht en niet door toepassing van geweld. Het Indiase Departement van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag I verklaard, dat „de Regering van India met grote bezorgdheid heeft I kennis genomen van het bericht, dat de Chinese Regering eenheden van het Chinese leger opdracht heeft gegeven om Tibet binnen te rukken". De Indiase Regering heeft „haar Ambassadeur te Peking verzocht de Chinese Regering mee te delen, dat India dze ontwikkeling be treurt en er door verrast is. Ook heeft dé Indiase Regering haar gezichtspunt aan de Chinese Am bassadeur te New Delhi te kennen gegeven. Dr Casserman deelde de ver tegenwoordiger van Reuter Vrij dagmiddag laat mede: „Dit is de ernstigste ziekte, die de Koning tot nu toe heeft gehad." Koning Gustaaf kreeg Vrijdag avond aureomicine, een Ameri kaanse variant van penicilline, toegediend. Aureomicine heeft de Koning ook in Januari van dit jaar geholpen om de ernstige aanval van bronchitis en keelont steking, waaraan hij toen leed, te doorstaan. Sindsdien h^eft men dit geneesmiddel in Zweden „het ae expun, medicijn van de Koning" ge-1 lig en tiieiten met genationaliseerd nogmd te worden aldus Hatta. De Officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft 20 jaar gevangenisstraf geëist tegen de ex-inspecteur van politie, te vens chef van de z.g. politieke dienst te Nijmegen, M. Verstap pen. Volgens de dagvaarding zou verdachte indirect de oorzaak zijn van de dood van 20 Nederlan ders, die met zijn medewerking tijdens de bezetting werden ge arresteerd. De Officier wees er op, dat slechts 20 gevallen zijn ten laste gelegd, doch dat het er in feite circa 100 zijn geweest.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1