„IK WIL DIE WET NIET!" ONRUST ALOM! >em President Truman: Weinig tegenstand in Noord-Korea Bijna 1000 emigranten op de „Sibajak" inval in DONDERDAG 26 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1562. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Veto van de President was vruchteloos De reis van President Truman, die duizenden mijlen aflegde om twee uur met generaal MacArthur te con fereren, spreekt natuurlijk zeer tot het voorstellings vermogen van het Amerikaanse volk. Het publiek werd hierdoor even over zijn verbazing heengebracht, die allerwege aan de dag trad, toen dezer dagen plot seling de visa ongeldig werden verklaard van talloze vreemdelingen, die tijdelijk of voorgoed naar de Verenigde Staten wilden gaan. De verbazing gold het feit, dat dit geschiedde op grond van een wet, die doorPresident Truman niet werd gewenst en waar tegen hij met al zijn kracht en gezag had gewaar schuwd. De „Times"" over Zuid-Koreaanse gruwelen Terwijl de Noord-Koreanen zich in groten getale overgeven en „blijkbaar niet meer in staat zyn tegen stand te bieden" bleven de verbonden strijdkrach ten ook Woensdag snel oprukken. Volgens de laatste berichten zijn de Britten Pakt- sjon, op 90 km afstand van de Mandsjoerijse grens, genaderd. Op de rechterflank opereren de Zuid- Koreanen in Jongsandong, tien km ten Westen van Jongbjon. In het centrum zijn de Zuid-Koreanen in Nakpori, ongeveer 35 km ten Zuid-Oosten van Hoeitsjon. Aan de Oostkust zijn twee Zuid-Koreaanse colonnes 80 km opgerukt en bevinden zich nu voor Tsjori en Iwon. Wij leven op een vulkaan De ouderen onder ons hebben in hun jeugd het „tijd perk van de gewapende vrede" nog beleefd. De felle critiek van de toen opgroeiende generatie richtte zich vooral tegen de bewapeningswedloop en tegen de geheime diplomatie. Die tijd komt ons thans een paradijs voor. In de plaats van het gewapend evenwicht is er een koorts- achtig-mateloze bewapening gekomen zonder de geringste waarborg, dat men de vrede zal kunnen handhaven. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. onder n onder 17.13 17.11 21.21 22.38 14-13 14.38 Frankering btj Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ4,88 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel raeer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. De pers beweert, dat de le den van het Amerikaanse Par lement deze wet niet eens be hoorlijk hebben gelezen. Ze waren begerig om met vacantie te gaan en de wet, die 20 000 woorden bevat, werd in het Huis der Afgevaardigden met 286 tegen 48 en in de Se naat met 57 tegen 10 stemmen aangenomen. In beide gevallen was er dus een tweederde meer derheid en het veto van Pres. Truman kon derhalve de wet niet tegenhouden De „New York Times" noemt de nieuwe wet, die doeltreffende maatregelen tegen de uitbrei ding van het Communisme in de Ver. Staten beloofde, „een grote stap die wegvoert van de Ame rikaanse traditie der vrijheid". Een bekend Amerikaans jour nalist Manfred George, die over ,jde wet die door de Pres. niet werd gewenst" een uitvoerig ar tikel schreef, begon met te ver klaren, dat hij zelf de letterlijke tekst van deze wet, die de Ver. Staten tegen zekere on-Ameri- kaanse en staats vijandige ele menten moet beschermen door het bevorderen van registratie der Communistische organisa ties en andere maatregelen", nog niet had gelezen. Maar hij vertrouwde op één man, die de wet werkelijk kende. En dat was Harry Truman, de Presi dent der Ver. Staten- TRUMAN ZEGT: EEN GE. VAARLLTKE EN ONfSE LUKKIGE WET. President Truman ontkent niet, dat de wet een aantal pun. ten bevat, die de toestaande wet geving aanvallen- Maar de tekst aegt de Puts., „is zo wijd lopig en vaag, dat deze wet on der 'bepaalde omstandigheden de wettelijke activiteit strafbaar stelt van zulke personen, die in het geheel geen Communisten, maar loyale burgers zijn". En hij zegt voorts: „Volgens de letter van de wet zao een organisatie, die met eer lijke humanistische motieven op komt voor goedkope woning- Wouwplannen als communistisch kunnen worden gedoodvjerfd, •nidat de communisten de toe standen in de armoewijken ten bat*1 van hun ondermijnende activiteit uitbuiten". De grote fout in deze wet be staat, volgens Piles- Truman, hierin, „dat ze neerkomt op de onderdrukking van mening en geloof". En hij voegt er aan toe: Dit achten wij hoogst gevaar lijk, niet omdat wij enigerlei sympathie voor het Communis me hebben, maar omdat iedere vorm van belemmering der vriji meningsuiting, door 'n Regering toegepast, een stap is „in de richting van een totalitair be wind. President Truman zegt ver der: Er bestaat geen toepasselijker axioma der Amerikaanse vrijheid dan de bekende uitspraak: In een vrij land worden mannen bestraft voor misdaden, die zij begaan, maar niet voor menin gen, die ze hebben„Vrij heid van meningsuiting is in het werkelijke belang der meerder heid, want zij beschermt de cri- tiek en critiek leidt tot vooruit gang"„Deze wet zal de communisten tot uitbundige vreugde brengen, want ze is een bespotting van onze Bill of Rights en evenzeer een bespot ting van ons streven om op te komen voor wereld!" Pres- Truman heeft alles ge daan wat in zijn vermogen was om deze wet niet aangenomen te krijgen. Waar moet het naar toe, bezwoer hij de leden van het Amerikaanse Parlement, „de volgende logische stap zou het boekenverbranden zijn"! Intussen heeft alles wat Pres. Truman betoogde niet mogen baten- Het ontwerp is wiet ge worden en moet ten uitvoer worden gebracht. Maar de ontnuchtering is reeds ingetreden, nu de tfeteke- nis van deze proeve van wetge ving tot het publiek doordringt- Men bestudeert thans in ruime kring de motivering van Pres- Trumans veto, die in de „Nbw York Times" een hele klein-ge- drukte pagina van 9 kolommen beslaat. WAARDERING VOOR TRU MAN. De critiek, die thans in de Ver. Staten tot uiting komt, richt zich niet tegen Pres. Truman, wiens gezag door zijn principieel verzet tegen deze Wet enorm versterkt is- De pers richt scher pe verwijten tot de leden van het Congres en van de Senaat, wier houding „ziekelijk" wordt genoemd. De „New York Post" zegt, dat de gevolgen van een ziekelijke geestesgesteldheid in de nationale wetgeving aan de dag zijn getreden: „Mannen, die voorheen op recht waren, hebben nu gewei gerd te zeggen wat ze denken en ze hebben uit vrees en niet uit overtuiging hun stem uitge. bracht- Op een tijdstip, waarop Amerikanen hun leven op hst spel zetten om voor de vaan der vrijheid in de wereld te vechten, hebben leden van ons congres de vlag der capitulatie gehesen. In zekere zin betekent dit een triomf der Communisten; als een kleine troep mensen, wier idee dooir de overweldigende meerderheid, der Amerikanen wordt verworpen en veracht, hetlben zij het niettemin klaar gespeeld om het Congres tot een woest bedrijf van democra tische zelfvernietiging op te ja gen". Men gelooft niet dat deze nieu we wet een lang leven beschoren is. Deskundige juristen zeggen, dat het nog minstens drie jaar duren zal, vóór ze in haar geheel kan worden toegepast- En vóór die tijd, rekent men, zal er een andere, deugdelijker wet komen. Amerika is nu eenmaal een jong onstuimig land, dat vaak grove politieke fouten maakt. Maar het bezit tevenls een grote mate van zelfcritiek, waardoor het in staat is zijn misgrepen te herstellen. West-Duits dementi De voorlichtingsdienst van de West-Duitse Regering heeft een officiële tegenspraak geleverd op berichten in de pers, als zou de Regering plannen uitwerken om 200.000 man op te roepen. Het bericht is verschenen in de Soc-Democratische „Frank furter Rundschau". De uitroepen van de kranten verkopers „Dienstplicht voor Duitsers" en „Een nieuwe Wehr- de vryheid in de [macht" verwekten nogal wat sensatie. OPMARS NAAR DE MANDS JOERIJSE GRENS. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse eerste korps is van het hoofdkwartier te Tokio opdracht ontvangen, „gebruik te maken van wat er aan strijd krachten nodig is om de Mands joerijse grens te bereiken." medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Weinig verandering. Droog en koud weer met en kele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. VRIJDAG 27 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.27 3.02 3.42 3.52 n.m. 2.36 3.11 3.51 4.01 Aan de Lloydkade te Rotter dam scheepten zich gisteren bijna 1000 emigranten in, die met de „Sibajak" naar Australië zullen gaan. Er bevinden zich o.a- 441 kinderen aan boord- In het kader van de gezinshereni ging scheepten zich 30 vrouwen en kinderen in. De familie P. C. Tuinman uit Bergen heeft een gein2el huis, bestaande uit een grote kamer, twee slaapkamers, keuken en toilet en een overdekt terras, verpakt in 2 kisten, ibij zich. Het grootste gezin, dat aan boord is, bestaat uit 11 perso nen. Verder zijn er 2 gezinnen van 10 en is er een gezin van 9 personen. Van de beroepen die vertegen woordigd zijn, noemen wij Glazenwasser, bloembol Ie n- kweker, drogist, kunstschilder, incasseerder en huishoudster, terwijl 41 emigranten als onge schoold te boek staan- Bij de bagage waren voorts 2 auto's en 5 motorrijwielen. VOORZITTER N.V.V. SPRAK EMIGRANTEN TOE In de rooks al on van de „Si bajak" sprak de heer H. Ooster huis. voorzitter van het N.V.V-, 'zou een delegatie van N.VV-leden toe. Er zijn ongeveer 100 oud leden van deze organisatie aan boord. De Regering en het N.V.V. hebben belangstelling voor Hjet lot van de emigranten, omdat deze thans ook uit de kringen van de industrie komen. Spi'. was van mening, dat de Overheid een taak heeft te ver vullen bij de emigratie en wel in voorbereidende, financiële en controlerende zin. Na zijn toespraak reikte hij door het N V.V. ondertekende brieven uit, waarin de Australi sche zusterorganisatie wordt op gewekt de N.V-V--leden rjj te staan, wanneer dit mogelijk is- Drie personen dankten voor de steun, welke zij van het Vak verbond hadden ondervonden. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Oct. op op ondier 26 7.23 17.24 17.12 8.10 7.25 17.22 17.29 9.25 28 7.27 17.20 17.53 10.39 29 7.28 17.18 18.25 11-49 Wijziging Begroting van Marine 1 948 Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting van Ma rine. Bü het opstellen der begro ting werd rekening gehouden met een bijdrage van de Indische regering ten bedrage van rond f 50.000.000. Deze verrekening is echter 'nimmer tot stand gekomen. De Europese eenheid WEINIG ENTHOUSIASME. in de Franse Nationale Verga dering verklaarde de gewezen Franse minister-president Paul Reynaud, dat de vraag niet was of West-Buitsland wel of niet zou worden herbewapend, doch of „de West-Duitse herbewape ning met of zonder instemming van Frankrijk zal geschieden". Reynaud verwachtte dat Gr- Brittannië geen contingenten willen leveren voor een Europees leger. Hij vroeg de Regering, of zij zich schaarde achter het gezegde van Gui Mol- let, de Franse Socialistische Mi nister van de Raad van Europa, die te Straatsburg heeft ver klaard dat hij geen verenigd Europa wenste, indien Engeland niet zou deelnemen. „Indien dit de politiek der re gering is", vervolgde Reynaud, „is het aanbod, dat zjj deze week heeft gedaan, bij voorbaat tot mislukking gedoemd, daar op de party-conferentie der Britse so cialistische party is gebleken dat „Labour" nog minder van Euro pese eenheid moet hebben dan voorheen reeds het geval was." Er was in die welhaast goede oude tijd van het machtseven wicht wel bewapening, maar er heerste tevens rust. Thans is er bewapening en angst. De eindeloos opgedreven strijd middelen, die nodig blijken om een nieuwe wereldramp te voor komen, ontwrichten de economie van het Westen volkomen. Hoe lang zal Europa en zal Nederland de drukkende last der bewape ning kunnen dragen? De ziekte onzer samenleving komt tot uiting in twee ver schijnselen van langzaam-maar- zekere ontbinding. In de eerste plaats een belas tingdruk, waaraan de volken van het Westen te gronde moeten gaan en daarnaast een gestadige opdrijving der lonen, die nood wendig tot inflatie moet leiden met alle gevolgen van dien. Indien West-Europa het pleit wint en de agressie blijvend het hoofd kan bieden, rijst nog de vraag, of wy innerlijk niet zo verzwakt zijn, dat Rusland vrij - wel ongehinderd zijn slag kan slaan, zelfs zonder dat er een schot wordt gelost. De wedloop tussen lonen en prijzen roept overal de hevigste spanningen op en zou ook bij ons zijn ontlading wel eens kunnen vinden in onbereken baar-noodlottige stakingsgolven. Zo werken de bedreigingen van volkswelvaart overal door. Onze minister van Financiën in En geland is het trouwens niet an ders heeft verklaard, dat hij de belastingen niet kan verlagen en het gevaar voor inflatie tekent zich met de dag duidelijker af. Zolang het beeld der interna tionale verhoudingen geen wijzi ging ondergaat, blijven wij, ook als de oorlog wordt voorkomen, in onze eerste levensbelangen aangetast. En helaas toont het wereld beeld zich uiterst star! Rusland heeft immers de tijd. Het bezit een economische weer stand, die onmetelijker is dan iemand zich kan voorstellen. Het kan behendig zijn diplomatieke spel voortzetten, als het de we reld maar in onrust houdt en on derwijl vloeit er dagelijks bloed. Vandaag in Korea en Indo-China. morgen. Het wanhopige van de huidige situatie is wel, dat wij het moe ten stellen zonder een redmiddel, waarnaar de gehele beschaafde wereld reeds in de jaren tussen 1871 en 1914 vergeefs heeft uit gezien: een internationale instan tie, die de volken der wereld zou verenigen, die de geheime diplo matie zou afschaffen en de dis cussies doelbewust in het volle licht der openbaarheid zou plaat sen. De Volkenbond van Genève bleek al spoedig tot mislukking gedoemd en in de Verenigde Na ties van thans heerst weinig ver trouwen. Tal van Europese landen had den en hebben socialistische re geringen, maar de geheime diplo matie woekert sterker dan ooit tevoren en de democratie, waar voor wij hebben geleden en waarvoor zovele dapperen zijn gestorven, is na de tweede we reldoorlog een illusie gebleken. Achter de variété-voorstellin gen van de Veiligheidsraad wer ken geheime krachten, die nie mand kent en die niemand door grondt. En de bedreiger van het Westen lacht in zijn snor, omdat hij zijn doel verwezenlijkt ziet: ons te verontrusten. Toch is waakzame vastbera denheid een eerste levensvoor waarde in deze sombere tijden. Geen deprimerende stemmingen mogen ons beheersen. Van vele zijden prijst men luide de productieverhoging als een soort van wondermiddel aan, dat de enige uitweg kan bieden om uit de economische impasse te geraken. Het is mogelijk, maar men vergete vooral niet, dat die productieverhoging alleen maar tot stand zal kunnen komen, als zij haar wortel vindt in energie en opgewektheid. Als wat wij vurig hopen de oorlog uitblijft, laat ons dan de vrede winnen! Korea-Detachement ontvangt geschenken Het Nederlandse Korea-deta- chement heeft door middel van de „Niwin" tal van radiotoestel len, drums, saxofoons, trompet ten, klarinetten, mondharmoni ca's, gramofoons met platen, bal spel-uitrustingen, tafeltennista fels en -spelen, een geluidsfilm- projectieapparaat, kleinbeeld- films, kerstboomversiersels, vlaggestokken, nationale vlaggen enz. ten geschenke ontvangen. Alle geschenken zijn in niet minder dan negen grote kisten aan boord van de „Zuiderkruis" gebracht. ZUIDKOREAANSE TROE1VSSN SPOEDIG BIJ DE GRENS? Naar men verwacht zullen de Zuidkoreaanse troepen heden middag de grens tussen Mand- sjoerije en Noord-Korea bereiken, zo heeft een woordvoerder ran het Amerikaanse achtste ieger verklaard. Volgens een frontbe- richt bevindt de Zuidkoreaaase zesde divisie ach te Kodjang. 29 km van de grens. GRUWELDADEN DER Z1IIO KOREAANSE POLITIE? Een lange beschrijving, die de correspondent van de „Times" uit Korea heeft gegeven van de „gruweldaden, waaraan de peti tie van Syngman P-hee zich te buiten gaat sedert de verovering van Seoel", heeft een diepe in druk gemaakt op het Britse ara- bliek. De correspondent zegt per soonlijk genoeg incidenten te hebben bijgewoond om te kunnen verklaren, dat de middelen, die gebruikt worden om in Zaïd- Korea de plaatselijke versie van de democratie te verdedigen, even gruwelyk zijn als de «it naam van het communisme be dreven gruwelen". „De politiepost van Boepjoeng, een dorp op enkele kilometers van Seoel, waar de vlag der V N. en de Zuidkoreaanse vlag wap peren, is hiervan een schrikwek kend voorbeeld. In deze post bevinden zich zes cellen, elk van 1,50 meter bij 5 meter. In deze cellen waren 270 mannen en vrou wen en 7 baby's opgesloten. Zij zaten gehurkt op de grond en zij konden zich niet bewegen of uit strekken. De meesten bevonden zich reeds 20 dagen in de gevan genis. Het verhoor bestond hier uit, dat de gevangenen met ge weerkolven of bamboestokken geslagen en splinters onder de nagels gestoken werden. Op een echtend werd een geweerkolf gebroken op de rug van een ge vangene. Twee vrouwen, waar van één een kind aan de borst had, werden ook verhoord De moeder bekende een maand voor dien lid te zijn geworden van de communistische partij. Twee mannen, die ontkenden, vielen in zwijm onder de slagen- Daze tonelen, zo voegt de cor respondent er aan toe, zijn alle daagse verschynseien in Korea. Een lid van de onderzoekscom missie van de V. N. verklaarde, dat de repressaüles even talrijk zijn als de verslagen over de communistische gruwelen. De journalist besluit zijn reportage, die door de plaats, welke zjj in het alomgelezen Londense blad kreeg, van uitzonderlijk belang wordt geacht, met de verklaring: „De meeste niet-Koreaanse leden van de strijdkrachten der V. N. zijn op de hoogte van deze toe stand. maar voelen zich machte loos om in te grijpen en menen, dat het beter is de aandacht op deze wcerwraakmaatregelen niet te vestigen, om aan de commu nistische propaganda geen mate rieel in handen te spelen. SÏÏ.YFCHEF SPREEKT TOT NOOHDKOREANEN. Generaal-majoor Edward Al- mond, stafchef van generaal MacArthurs commando voor het Verre Oosten, heeft op een bij eenkomst van 12.000 Noordfco- reanen te Wondan verklaard, dat hun samenwerking met de strijdkrachten der V. N. de pe riode van militaire -bezetting zou bekorten De V- N. zouden hen helpen bij de vestiging van -een verenigd Korea. on dei Korce unsutpjea uvci uc maken. Het heeft er alle schijn van, dat nog een tweede trammetje zal verdwijnen in de nabije toe komst, namelijk het lijntje Knokke—Heist. Dit vanwege de hinder, die het verkeer van dit door Nederland bewerkte afdam ming van de Zwinmonding ir Belgische kringen sterk becrit. seerd wordt, een critiek. die m en dan wel zeer heftig is er, juist daardoor wel eens een ave rechtse uitwerking heeft. den. Nederland de beste afnemer v",n Duitse producten. E""tc dagen geleden kon het ■*3 in!sJArie van ecnomi- sc%„ <l:en mededelen, dat de jaar geholpen om de ernstige aanval van bronchitis en keelont steking, waaraan hij toen leed, te doorstaan. Sindsdien h^eft men dit geneesmiddel in Zweden „het medicijn van de Koning" ge noemd- 1 oprichten, en tapiocafabrieken. Landbouw ondernemingen, waarvan de pro ducten slechts bestemd zijn voor de export, zijn conjunctuurgevoe lig en üienen niet genationaliseerd te worden", aldus Hatta. i regete 60 cent 5 minimum ptt immer of Adna er. smlddagi 2 uujf. ste Amerikaanse t van Soenan, 25 Pjongjang, ïtten geen schade ook geen slacht- kt dat de vli eg- verborgen vlieg- orea zijn opge- HINESE TROE- 5A? sstigde berichten, ontvangen, heb- 40.000 man in I geworpen om te de verbonden le- rachtstations aan lie de Mandsjoe- an energie voor- ie het bevel voert Zuidkoreaanse le- hierover een ver die de Ameri- rs hebben aan- erklaarde, dat de te Oensan, op 79 Isjoerijse grens L» orpen zijn. Men het deze stryd- van wie de Zuid- ing zulke krachti- hebben ondervon- vliegtuigen «noes» 'oorraad. anen zjjn voome- chtstations en de iezetten, omdat do ng van de Kore- hiervan afhanke- litswerken zijn in pans toezicht ge il aan de Koreaan- Jaloe. OMMUNISTEN MANDSJOERUS SSE GRENS, ndent te Peking Trust of India" betrouwbare zijde ebben dat de Chi- iten bezig zijn hun s de Mandsjoerijs- ns in koortsachtig erken. De Chinese angs deze grens 1 versterkt en er ie voorzorgsmaat- !fen om de indu- indsjoerije te be- neld wordt dat in weken grote aan- naar de grens- rtrokken, met de ipreiding in de la- uit te voeren. de Chinese eom- troepen Tibet zijn l Hem is ook op- lutoriteiten te Pe- delen dat, indien bevestigd zouden zal moeten over nog wel steun kan ;n aan de eis van stische China, om Verenigde Naties ;elaten. De Indiase de autoriteiten te >g haar belofte in bracht dat het Ti- jstuk slechts door derhandelingen en wijze tot oplossing aracht en niet door 1 geweld. Departement van aken heeft Vrijdag „de Regering van bezorgdheid heeft n van het bericht, Regering eenheden ïse leger opdracht im Tibet binnen te gering heeft „haar e Peking verzocht ering mee te delen, ontwikkeling be- >or verrast is. Ook ase Regering haar in de Chinese Am- sw Delhi te kennen r Ex-lnspectewr Politie van Justitie bij de :htbank heeft 20 sstraf geëist tegen ir van politie, te- 1 de z.g. politieke iegen, M. Verstap- dagvaarding zou irect de oorzaak zijn ■vanue aood van 20 Nederlan ders, die met zijn medewerking tijdens de bezetting werden ge arresteerd. De Officier wees er op, dat slechts 20 gevallen zijn ten laste gelegd, doch dat het er in feite circa 100 zijn geweest.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1