President Truman over de V.N. >en? Het detachement voor Korea inval in De Evangelische kerk en de Herbewapening WOENSDAG 25 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1561. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Geen Syngman Rhee-gezag benoorden 38e breedtegraad De Verenigde strijdkrachten zetten Dinsdag hun opmars naar het Noorden voort. De weerstand der Noord-Koreanen brokkelt meer en meer af. Volgens de laatste berichten was de brigade van het Britse gemenebest nog op 110 km van de Mand- sjoerijse grens, waar zij de brug bij Sinanjoe ver overde. Zij is de Tsjongtsjon, de laatste rivier voor de Mandsjoerijse grens, overgestoken. De Zuid-Koreaanse troepen, die het eerst over de 38ste breedtegraad trokken, staan nog steeds het verst in Noord-Koreaans gebied. Volgens de laatste berichten waren zij nog slechts 75 km van Mand- sjoerije. Achter de linies neemt de activiteit van de Noord-Koreaanse guerillastrijders evenwel in veront rustende mate toe. Vóór en tegen Adenauer Ds. Niemoeller, de schrijver van het boek „Van de Onderzeeboot naar de Kansel", heeft zonder veel omwegen duidelijk gemaakt, dat hij niet gaarne meer de omgekeerde weg zou gaan. Zijn opvattingen heb ben nogal wat opschudding veroorzaakt in het Duitse politieke leven en vooral in de Protestantse vleugel van de Christelijke partij. Zijn uitingen hebben meer relief gekregen daar zij samenvielen met het aftreden van de president van de Raad der Evange lische kerken, Dr. Gustav Heinemann. als Minister van Binnenlandse Zaken. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER BEWAPENING VOORLOPIG DE ENIGE WEG TEGEN AGRESSIE. President Truman heeft gisteren in een rede ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Hand vest der V. N. verklaard, „dat de vrees voor een nieuwe wereldoorlog op het ogenblik alle verwach tingen van de mensheid overschaduwt". Deze vrees was voortgekomen „uit de jongste openlijke agressie in Korea". Truman voegde er evenwel aan toe, „dat de V. S. geloven, dat een dergelijke oorlog voor komen kan worden". Minister Drees: „Een grote taak wacht U" mmer of Adna er. uniddags 2 ont, 0 yranfceiin* bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Jemeuzen TeL 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer. 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dos namiddags 2 uur. N.-Koreaanse weerstand brokkelt af man Rhee ter gelegenheid van de dag der Ver. Naties te Seoelj een menigte van 40.000 man toe gesproken- Hij verklaarde, dat zijn Rege ring nooit zal vergeten, wat zij de Ver. Naties scJhuldig is- Zij wilde zo nauw mogelijk met d|e Ver- Naties samenwerken en het ideaal der V. N„ zoals dit in het Handvest is vastgelegd, in Ko rea in toepassing te brengen. AMER. VLIEGTUIGEN BESCHOTEN? Volgens nog onbevestigde be richten uit Wonsan zijn Ameri kaanse vliegtuigen, die bij de Mandsjoerijse grens opereerden, van over de Noord-Koreaanse grens beschoten. DRIE RUSSSEN IN KOREA. De Amerikanen hebben de eerste Russen, die in Korea in hun handen zijn gevallen, te Pjongjang in het belang van hun veiligheid in bewaring genomen- De Russen, twee mannen en een vrouw, van wie men gelooft dat zij zakenlui zijn, waren door de anti-communistische Noord- Koreaanse verzetsbeweging aan |de Amerikanen overgeleverd. Communistisch Kamerlid en vijf andere communisten gearresteerd Naar thans eerst bekend is ge worden zijn verleden week in drie Zuid-Limburgse gemeenten, n.l. Vaals, Brunssum en Kerkrade, door de Rijkspolitie zes commu nisten gearresteerd- Zij worden er van verdacht desertie te heb ben teweeggebracht en bevor derd van militairen in dienst van land- en luchtmacht- Onder hen bevindt zich het lid van de Tweede Kamer J. H. Her mans uit Vaals, die tevens lid is van de Provinciale Staten van Limburg. Hij werd verleden week in de nacht van Donderdag op Vrijdag van zijn bed gelicht, na dat hy uit Den Haag was terug gekeerd. De vijf andere gearresteerden zijn H. Leenders uit Vaals, P. J. Bertrand uit Vaals, P- L- F. van Buren Lensinck, die ook 't pseu doniem Giseken gebruikt, uit Vaals, J- Droomers uit Bruns sum en N. F. J. Bitter uit Kerk rade. P. Bertrand en Van Buren Len sinck zijn gemeenteraadslid van Vaals. H- Leenders zat vroeger in de gemeenteraad van Vaals- De zes verdachten zijn overge bracht naar het Huis van Bewa ring te Maastricht en zijn daar voorgeleid aan de Officier van Justitie en de Rechtercommis saris- Te Pjongjang heeft men ach ter het huis van de Noordkore- aanse leider, Kim Ir Sen, een luxueuze schuilkelder met vier kamers gevonden. De bunker ligt 30 meter diep en schijnt te zijn gebouwd om bescherming te kunnen bieden tegen een atoombom. Te oorde len naar de kleur van het beton is hij nog maar kort geleden klaar gekomen. De Zuidkoreaanse Regering blijft ambtenaren naar Noord- Korea zenden, doch in Rege ringskringen wordt verklaard, dat deze ambtenaren slechts ter beschikking zijn gesteld van de militaire autoriteiten en niet on - der de Regering staan. Deputatenvergadering van de A.R. over Ambon Het moderamen van het cen traal comité van Anti Revo. lutionaire kiesverenigingen zal de deputatenvergadering, die op 26 October a.s. wordt gehouden, voorstellen, te besluiten: „1. Dat hetgeen de (bevolking van Ambon door de Regering van Indonesië wordt aangedaan, in strijd is met het recht en met hetgeen ten aanzien van de sta tus der volken van Indonesië is bepaald. 2- Dat de Nederlandse Rege ring de plicht had en heeft in woorden en daden te bevorde ren, dat aan de bevolking van Ambon recht wordt gedaan. 3. Als haar gevoelen uit te spreken dat het Regeringsbe leid, dat mede heeft geleid tot de huidige toestand, veroordeeld moet worden en dat de Rege ring alsnog maatregelen heeft te nemen ten behoeve van recht en leven van de Ambonnese be volking", en ..deze uitspraak ter kennis van de Regering te tirengen". medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot avond. Vrij veel wind. Droog weer met plaatselijk wol kenbanken. Matige en in de mid dag tijdelijk krachtige wind tus sen Oost en Noord-Oost. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 26 OCTOBER Men ziet hierin een concessie vein de Noordkoreaanse Rege ring aan de interimcommissie der Ver. Naties, die Pres. Syng man Rhee heeft opgedragen geen gezag ten Noorden van de 38ste breedtegraad uit te oefe nen. De speerpunten van de ver enigde strijdkrachten beweger, zich zo snel vooruit, dat zij de aanleg van de verbindingen voorgekomen zijn. De laatste berichten zijn hierdoor speeds bij de toestand van het ogen blik ten achter In Seoel zijn ongeveer <9000 personen aangehouden om te worden ondervraagd door de politie. Zij worden verdacht van samenwerking met de N. Korean en. De Minister van Bin nenlandse Zaken zeidie, dat reeds 400 personen zijn onder vraagd en dat de helft van hen is vrijgelaten. De politiek van de Regering is de minder schuldigen" vrij te laten, zo zei- de hij. Onder strenge militaire en po- litiejbewaking heeft Pres. Syng- Moord en brandstichting op Bali Tachtig moordaanslagen, 24 brandstichtingen en 33 mislukte moordaanslagen zijn sedert 30 Augustus op Bali gepleegd, zo verklaarde de chef-staf, majoor Sitanala, aan een speciale corres pondent van Aneta. ..De veiligheidstoestand was in het tijdperk van de deelstaat Oost-Indonesië beter dan tegen woordig in de eenheidsstaat", aldus de voorzitter van de P.S.I (Soc. Party) op Bali, Gde Rake. Onder de slachtoffers bevin den zich een Chinees, een zoon van een Radja en enkele vrou wen- De laatste moord werd op 20 October gepleegd. De Engels man Grand van een rubberon- dememing te Djombrana werd kort geleden van al zijn bezit tingen beroofd. In verband met de ongunstige toestand valt een economische achteruitgang op het eiland te tëspeuren. De export van het slachtvee vertoont de laatste tijd een te ruggang, hetgeen verband houdt met het feit, dat een exporteur van slachtvee te Singaradja het slachtoffer werd van 'n moord aanslag- Door de alarmerende berichten is het toerisme op Bali met een kwart gedaald. Eind Augustus bood Minister Heinemann aan Dr- Adenauer zijn ontslag aan, hetgeen hij motiveerde met de verklaring, dat de Kanslier „achter" de rug van Regering en volk om" aan de Westelijke geallieerden een memorandum had doen toeko men, dat naar Heinemanns op vatting zo gesteld was, dat het kon worden opgevat als een Duits aanbod tot het leveren van troepen voor een Europese legermacht- Toen verzoening was mislukt, ondernam Ds. Niemöller, ge volgd door 38 Predikanten, zijn initiatief. Hij richtte zich per open brief tot de Kanselier en verweet deze een herbewape- ningspolitiek te voteren, waar voor hij van het Duitse volk geen volmacht had verkregen- Een en ander betekent ech ter niet, dat de meningen van Dr- Heinemann en van Ds. Nie möller volledig overeenstem men. Niemöller heeft zijn aan vallen zo scherp geformuleerd, dat hij buiten de kring van zijn belijdende kerk geen gehoor schijnt te hebben gevonden. Hij is zover gegaan te verklaren, dat de Regering te Bonn even wei nig recht had om voor het Duitste volk te spreken als die van Grotewohl in Oost-Berlijn. Bonn voert volgens hem een politiek van hermilitairisering. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.58 2.33 3.13 3.23 n-m. 2.06 2-41 3.21 3.31 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct- 26 7.23 17.24 17.12 8.10 27 7.25 17.22 17.29 9.25 28 7.27 17.20 17.53 10.39 De opvolger van Trygve Lie Vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk, het nationa listische China, de Ver- Staten en de Sowj et-Unie zijn Maan dagavond niet tot een oplossing gekomen wat betreft de opvol ger van Trygve Lie als secre taris-generaal van de V- N. Men heeft 2 uur vergaderd. Vandaag worden de 'besprekin gen voortgezet- De Verenigde Staten waren als lid van de Ver. Naties thans en in de toekomst bereid tot onder handelen. ,,Wij staan er slechts op, dat de onderhandelingen wor den gevoerd in goede trouw en in een geest van bereidheid om te komen tot geschikte oplossin gen", aldus Truman. „De invasie in Korea" had aangetoond wie het waren, die hun toevlucht zouden nemen tot openlijke oorlog als hun dat uit kwam Onder deze omstandig heden hadden de Verenigde Na ties geen keus en waren zij ge dwongen hun toevlucht te nemen tot de collectieve kracht van hun leden om aan agressie paal en perk te stellen. „Wij zijn van plan ons sterk te maken voor de vrede, zo lang het nodig is. Bo vendien moeten wij er naar blij ven streven door middel van de Verenigde Naties internationale controle van de atoomenergie en beperking van bewapening en strijdkrachten te bereiken", aldus Truman. De President stelde drie voor waarden voor een ontwapenings plan. Het zou alle soorten wa pens moeten insluiten, met alge mene stemmen moeten zijn goed gekeurd en waarborgen moeten bevatten, die de nakoming door alle landen verzekeren. Voorlopig echter is de enige weg, die de vredelievende landen in de huidige omstandigheden kunnen inslaan, die van bewape ning, nodig om de wereld veilig te stellen tegen agressie. De Verenigde Naties, aldus Truman, waren geboren uit de foltering van de ergste oorlog in de geschiedenis. Truman noemde het verlangen van mannen en vrouwen in de gehele wereld naar internatio nale orde en recht een van de sterkste krachten in deze tijd. Het bewijs hiervan werd o.m. geleverd door „het feit, dat bijna elk land, aangesloten bij de Ver. Naties, het besluit van de Vei ligheidsraad om de agressie in Korea met geweld tegen te gaan, steunde". De mannen, die in Korea hun leven hadden gegeven, waren ge storven om de Ver. Naties te la ten leven. Door hun offers zijn de Ver. Naties thans sterker dan ooit tevoren. De bekwaamheid en er varing van de Ver. Naties zouden thans op de proef worden ge steld, nu de strijd op Korea bijna ten einde was. ,,Het herstel van Korea als een vrije en zelfstan dige natie zal kunnen aantonen, hoe internationale samenwerking kan leiden tot vergroting van de vrijheid en welvaart van het mensdom", zo besloot Truman. Wrakstukken op Oceaan Vliegtuigen van de Amerikaan se kustwacht hebben ten Zui den van New Foundland wrak stukken waargenomen van naar men meent de „Nort Voyageur", die met 800 ton kolen op weg was naar St. Johns- Nader wordt gemeld, dat een vaartuig van de kustwacht acht overlevenden van het schip heeft opgepikt. De overlevenden waren ^aar- genomen door een vliegtuig. Zij zaten op een vlot in de nabijheid van de plaats, waar het schip gezonken is- Op het Binnenhof in Den Haag heeft minister-president, Dr. W. Drees, officieel afscheid genomen van het Nederlandse detache ment, dat zich Donderdag zal inschepen voor Korea. Na de vier compagnieën van het detachement te hebben ge ïnspecteerd, richtte de minister president zich in een toespraak tot de vrijwilligers. ,,Wel is het getij in Korea reeds gekeerd" en „schijnt de georganiseerde tegen stand gebroken", zo zei Dr. Drees. „maar toch wacht U daar ginds nog een grote taak: Als bezettingstroepen zult ge mee werken aan het herstel van orde en veiligheid. Dit is een histori sche taak, omdat voor de eerste maal in de geschiedenis gemeen schappelijk door de Verenigde Naties wordt opgetreden tegen een agressor. Wij leveren onze bescheiden bijdrage, niet omdat wij strijd wensen, maar omdat wij in plaats van geweld recht willen stellen". De minister-president bracht de vrijwilligers de dank over van de Nederlandse regering en van het overgrote deel van het Neder- ien opgesteld, die door de P.T.T. iandse volk. „Onze beste wensen nog moeten worden uitgewerkt vergezellen U bij de vervulling van Uw taak voor vrede, recht en veiligheid". In aansluiting op deze plech tigheid defileerden de vrijwilli gers voor het gebouw van de Hoge Raad voor de minister president en andere autoriteiten- Voorafgegaan door de Koninklij ke Militaire Kapel kwamen zij, door de talrijke toeschouwers toegejuicht, stram en militair aangemarcheerd. De U.N.O.-vlag en de Nederlandse driekleur wer den door hen meegedragen. Nieuwe zender Wereldomroep? Naar vernomen wordt zijn er tussen de ministeries van Ver keer en Waterstaat en van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen besprekingen gaande over de bouw van een nieuwe korte- golfzender voor de wereldom- ioep. De financiële consequen ties, verbonden aan de bouw van deze nieuwe zender, hebben tot nu toe een beslissing in deze aan gelegenheid tegen gehouden. Er ijn enkele zeer voorlopige plan die Duitsland „slechts tot broe deroorlog en verderf" kan voe ren- In hoeverre deze voorstel ling indrjik kan maken op het Duitse volk, waarvoor een nieu we soldatentaak nog altijd een opwekkende gedachte is, dient te worden afgewacht. Feit is, dat de Communistische propaganda, die van Oost-Ber lijn uit wordt gevoerd, terstond van Niemöllers woorden gebruik heeft gemaakt. HET STANDPUNT VAN HEINEMANN. Gaat Niemöller uit van de overtuiging, dat het Godsgericht in de jongste oorlog Duitsland heeft ontwapend en dat aten daarom niet opnieuw wapens in de hand mag nemen, Heinemann komt uit nationale overwegingen voor het ogenblik tot soortgelijke conclusies. Hij ziet in de activiteit van de Westelijke geallieerden in de eerste plaats een poging om een strijd tussen de voormalige bond genoten naar Duitse bodem te erpiaatsen. Bovendien meent hii. dat een oorlog voor Duitsland een broederstrijd zou worden. Iïebben de andere partyen de kans te winnen of te verliezen, voor Duitsland is in een zodanige oorlog „slechts de dood" te ver wachten. Zowel Bisschop Lilje te Han nover als Bisschop Würm te Stuttgart hebben Niemöllers initiatief veroordeeld. Ze hebben de eis gesteld, dat de politici voor het volk klare wijn zullen schenken. Aan dé Kanselier hebben zij verweten, dat hij niet open genoeg tot het volk heeft gesproken. PROTESTANTS-KATHOLIEKE SAMENWERKING. In „Christ und Welt", het or gaan van de Protestantste lei ders in de Christelijke partij, is stelling genomen tegen het stre ven om een breuk te veroorza ken tussen beide vleugels van de Christelijk-Dbmocratische Unie. Scherp hebben de kringen, die achhter dit blad staan, zich ge keerd tegen „de in enkele krin gen der kerk meer en meer veld winnende opvatting, dat 't Chris tendom een pacifisme tot iedere prijs zou insluiten". Het blad schreef" verder: ,,Het wordt ons niet gevraagd of wij willen be wapenen of niet, of wy het graag doen of niet, doch ons wordt ge vraagd wat wij bereid zijn te doen voor de beveiliging van de vrijheid- dus voor de verdedi ging van een goed, dat God de mensheid heeft geschonken". Voorrang£wegen in de bebouwde kommen De K.N.A.C. heeft zich tot de verkeerspolitie-commissie gewend met het verzoek haar bezwaren tegen de invoering van voor rangswegen en voorrangskrnis- punten in de bebouwde centra te laten vervallen. De K.N.A.C. is overtuigd, dat aan het verheffen tot voorrangs- weg van de belangrijkste ver keersaders niet meer te ontko men is, evenmin als aan het toe passen van plaatselijke voorrang bij gevaarlijke kruisingen, ook in de bebouwde kommen. De veilig heid zal hiermede in hoge mate worden gediend. In de gemeente 's-Gravenhage is gebleken, dat het ingevoerde stelsel van voor rangswegen met behulp van de nodige controle de veiligheid van bet verkeer heeft bevorderd, im mers de toeneming van verkeers ongevallen op voorrangswegen is relatief belangrijk geringer dan daarbuiten. regels 60 centj minimum pat 5te Amerikaanse t van Soenan, 25 'jongjang, itten geen schade >ok geen slacht- kt dat de vlieg- verborgen vlieg- >rea zijn opge- HINESE TROE- IA? stigde berichten, ontvangen, heb- 40.000 man in geworpen om te le verbonden le- •achtstations aan lie de Mandsjoe- an energie voor e het foevei voert Zuidkoreaanse le lierover een ver die de Ameri- •s -hebben aan- erklaarde, dat de te Oensan, op 7# sjoerijse grens i» orpen zijn. Men het deze strijd- van wie de Zuid- ing zulke krachti- hebben ondervon- vliegtuigen moes- oorraad. men zyn voorae- ïhtstations en de ezetten, omdat de ig van de Kore- hiervan afhanke- itswerken zijn in lans toezicht ge- 1 aan de Koreaan- Jaloe. DMMUNISTEN .HANDS JOERUS 1SE GRENS, ndent te Peking Trust of India" betrouwbare zijde ebben dat de Chi- ten bezig zijn hun 5 de Mandsjoerijs- ïs in koortsachtig ;rken. De Chinese mgs deze grens versterkt en er e voorzorgsmaat- fen om de indu- ndsjoerije te be leid wordt dat in veken grote aan- naar de grens- rtrokken, met de preiding in de fa- uit te voeren. de Chinese eom- .roepen Tibet zijn i. Hem is ook op lutoriteiten te Pe- delen dat, indien bevestigd zouden zal moeten over aog wel steun kan •n aan de eis van stische China, om Verenigde Naties jelaten. De Indiase de autoriteiten te >g haar belofte in bracht dat het Ti jstuk slechts door derhandelingen en wijze tot oplossing iracht en niet door geweld. Departement van iken heeft Vrijdag „de Regering van s bezorgdheid heeft n van het bericht, Regering eenheden >se leger opdracht >m Tibet binnen te gering heeft „haar e Peking verzocht ering mee te delen, ontwikkeling be- tor verrast is. Ook ise Regering haar m de Chinese Am- iw Delhi te kennen In - Lii ZON op onder op on dei Oct. 31 7.32 17.15 20.10 13.37 Nov. 1 2 7.34 7.36 17.13 17.11 21.21 22.38 14-13 14.38 KOI'IB UlLÖLctpjCÖ GVC1 UC gi.wuj vv, maken. Het heeft er alle schijn van, dat nog een tweede trammetje zal verdwijnen in de nabije toe komst, namelijk het lijntje KnokkeHeist. Dit vanwege de hinder, die het verkeer van dit b mm 64 door Nederland bewerkte afdam ming van de Zwinmonding ir Belgische kringen sterk becrit. seerd wordt, een critiek, die' ni en dan wel zeer heftig is er, juist daardoor we1, eens een ave rechtse uitwerking heeft. den. Nederland de beste afnemer v-n Duitse producten. E-'tp dagen geleden kon het - 'inis^rie van ec^nomi- scN" iken mededelen, dat de jaar geholpen om de ernstige aanval van bronchitis en keelont steking, waaraan hij toen leed, te doorstaan. Sindsdien heeft men dit geneesmiddel in Zweden „het medicijy van de Koning" ge noemd- oprichten, zoals textiel-, runner en tapiocaf abrieken. Landbouw ondernemingen, waarvan de pro ducten slechts bestemd zijn voor de export, zijn conjunctuurgevoe lig en eieren niet genationaliseerd te worden", aldus Hatta. r Ex-lnspecte«ir Politie van Justitie bij de htbank heeft 20 sstraf geëist tegen ir van politie, te- de z.g. politieke .egen, M. Verstap- dagvaarding zou reet de oorzaak zijn -van05 dood van 20 Nederlan ders, die met zijn medewerking tijdens de bezetting werden ge arresteerd. De Officier wees er op, dat slechts 20 gevallen zijn ten laste gelegd, doch dat het er in feite circa 100 zijn geweest.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1