De zorg voor de igerepatrieërden Nare dagen Bezoek van Journalisten aan Zeeland lana'«behoe,te ~Mer 8l~hts in verband met de industrialisatie De huisvesting blijft een probeem r c KI UIT DE PROVINCIE Versloot-Naeije Baron tegen wil en dank voetb G S Huisvesting, onderwijs, vervoer, arbeidsbemiddeling, geestelijke en sociale verzorging en verzorging op genees kundig gebied, ziedaar een aantal problemen, waarmede de overheid in de loop van dit jaar te kampen kreeg, toen de stroom van gerepatrieerden uit Indonesië ons land binnenkwam. Opvangcentra werden ingericht, waarmede een van de problemen, n.l. die van de huisvesting, werd aangepakt. Dit was niet eenvoudig. Het woonoord Schattenberg (het vroegere kamp Westerbork), waar een groot aantal barakken beschikbaar was, bleek voor bewo ning in gezinsverband totaal ongeschikt. REPATRIEERENDE ZEEUWS-VLAMINGEN. TERNEUZEN. AXEL. GOES f Verdrijf de periodieke pijnen j |r en dat lome, lusteloze gevoel«r direct en afdoend met een paan Electrische Voor het schoonmaken van vloeren in kantoren, hoDels of ziekenhuizen heeft een Britse fabrikant een electrisch appa raat vervaardigd, dat kan schrobben, drogen stofzuigen en wrijven- Voor elk van deze taken heeft de machine een apart onderdeel, dat gemakkelijk kan worden verwisseld voor één van de an- Bovendien wordt voor het motvrij houden van kleden een sproeier bij het apparaat gele verd. Het toestel is verkrijg baar naar wens met alle of met slechts enkele van de aparte on derdelen. Totaalkostnn met al le onderdelen bedragen 58 pond sterling- liiuiiiiiiüüimiuuiiiniiiiiiiiiiiiiiuiuiiinumtuumiu - >7 11 §en om rendabel te zjjn. De Neder- le KLASf Zwolse BoysI ZwartemeerSne< Achilles—Frisia; Go Ahead; Vele veen. le KLAS 't GooiHengel Wageningen; N tesseDWS; Hei dé; AGOVVDOS le KLAS ADO—VSV; RC MES D V-S-DW1 EDO; De Volew le KLAS LONGA—TSC; XerxesNOAD Sparta; RBCNé le KLAS Sp.cl. EmmaM1 Chevremont; VI BleijerheideMau Limburgia; PSV- 2e KLAS GoesRood V liance; Internos- Se KLAS De ZeeuwenOi Zeelandia; Niei Biervliet; Aarde RCSBreskens. 3e KLAS RIATerneuzen SteenClinge; Sluiskil—VES. 4e KLAS PSKIerseke; Hoofdplaat; Hont BES. 2e KL Corn. Boys 2- Breskens 2—Midc neuzen 2RCS 2 ONDERAFDELIh ZATERDAG 21 TWEEDE Ki DriewegenBerer Tern- BoysAZ\P TWEEDE K Beren 2Zaamsl; Kloetinge 3; Zaai Boys 2. JUNIOREN OO Groep i Terneuzen 1Ter Kots Herengracb Telefoon 3 Enige weken geleden bezochten journalisten Zeeland op hun excur sie naar de Zuidelijke industriege bieden in verband met de ipdustri- alisatie van Nederland. Zij brachten hierbij een bezoek aan de KON. MY „DE SCHELDE" te Vlissingen. „De huizenbouw in Vli 'ngen vordert slechts lang zaam. Pas naar mate er meer wo ningen komen, krijgen wij meer wc «krachten. Wij kampen n.l. nog steeds met een tekort aan ge schoold personeel. Ziedaar het voornaamste probleem, waaraan ons bedrijf het hoofd moeten bie den." zo vertelde de heer Arie Smit, directeur van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" tijdens het bezoek, dat journa listen, in het kader van de pers excursie industrialisatie, aan Vlis singen brachten. Het ruim 41 ha grote terrein van deze scheepswerf en machinefa briek gonst van bedrijvigheid. Be langrijke werken zijn in opdracht: emigrantenschepen voor Argen tinië, 'die elk 800—900 mensen kunnen vervoeren, een passagiers schip voor de Zweden-Amerika- !ijr>, dat slechts iets kleiner zal wórden dan de „Willem Ruys" (het grootste ooit op de werf ge bouwde vaartuig), en vier schepen voor de marine. Met het oog op de arbeidsmarkt en woongelegenheid overweegt de directie enige decentralisatie reeds bestaan er afdelingen in Dordrecht en Breskens en zijn de beide hellingen van de dochter ondernemingen te Gorinchem ge schikt voor vaartuigen tot 4.000 ton. Ook autobussen en vliegtui gen vormen een onderdeel der ac tiviteit van dit enorme bedrijf. De directie vertrouwde ons toe, dat het in de bedoeling ligt binnenkort te Dordrecht weer met vliegtuig bouw te beginnen. Als deviezenwinner is dit Vlis- singse bedrjjf van niet te onder schatten betekenis: niet minder dan 65 procent der productie is be stemd voor de export, o.a. naar Frankrjjk, Argentinië en de Sow- jet-Unie. Motoren zijn in aanmaak voor Joego-Slavië en Turkije, koel machines, ketels en schroeven gaan over de gehele wereld. Over orders valt niet te klagen. Voorlo pig is er werk in overvloed, zelfs zo, dat veel pas in 1953 kan worden afgeleverd. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het industriegebied van Zeeuws-Vlanderen. ZEEUWS-VLA AN DEREN ALS INDUSTRIEGEBIED. Zeeland blijkt een achterstand op industriegebied te willen inhalen. Dit bleek met name uit de woor den van Ir C. A. L. Horstmann, voorzitter van de K. v. K. te Ter- neuzen, die, wat Zeeuwsch-Vlaan deren betreft, wees op de gunstige omstandigheden van het kanaal TerneuzenGent, dat schepen tot 10 000 ton kan bevatten. Hij meen de echter, dat de Regeringspolitiek het niet gemakkelijk maakt de middelen te vinden tot financiei ing van nieuwe industrieën en uitbrei ding der bestaande. Als voorbeelden haalde hij aan, dal de geprojecteerde strokarton fabriek het benodigde kapitaal nog steeds niet heeft kunnen bijeen brengen en dat de toegebrachte oorlogsschade aan de bedrijven te Sluiskil nog steeds niet is vergoed, omdat hel kapitaal in buitenlandse handen is. Ook hier hetzelfde pro bleem: woningtekort en dus. te kort aan geschoolde werkkrachten, daarom import van werkkrachten van België, hetgeen echter een extra zware last voor de industrie- ën betekent, aangezien deze, we gens dc koersbonificatie, veel duurder zijn dan Nederlandse werkkrachten. De grensbednjven zouden ook in dit opzicht gaarne meer medewerking van de over heid zien. Het uitzicht op een toe- reikende arbeidersbevolking acht te Ir Horstmann niet groot, we gens het te kleine bouwvolume voor de provincie. De bedrijven langs het kanaal TerneuzenGent hebben zowel door kapitaaldeelnemingen als door arbeidersvoorziening een ster ke buitenlandse invloed onder gaan, zodat het gebied zich inter nationaal heeft geonenteerd. Een sprekend voorbeeld daarvan is de rv-nnaenie Néerlandaise de 1 Azo te opgericht in 1930 te Sluiskil, een der drie binnenlandse produ centen (naast de Staatsmijnen en de Mekog) van stikstofmeststof- fep Vóór de oorlog had z\j een productiecapaciteit van 58.400 ton stikstof per jaar en droeg zij in be langrijke mate bij tot de bedrijvig heid van dit gewest. De bezetters hebben het bedrijf klappen .toege bracht, waarvan het thans nog met is hersteld. De gehele fabriek werd door de Duitsers gedemonteerd en de machines werden naar Oost- Europa, o.a. naar Polen overge bracht. Slechts een klein deel van dit materiaal keerde terug. Naar nieuwe middelen moest dus wor den uitgezien om het herstel te fi nancieren. Gelukkig is de Herstel- bank in de bres gesprongen: de wederopbouw is ter hand genomen en de directie heeft vertrouwen, dat deze over 1% jaar zal zijn vol tooid. Zoals alle chemische indu strieën is ook dit een zeer kapitaal- intensiefbedrjjf. Er werken thans 750 man in een drieploegenstelsel en op het ogenblik is 50 procent van de vóóroorlogse capaciteit be reikt. Maximaal zullen er 1000 man kunnen werken. Ook hier hoorden wij dezelfde moeilijkheden: aange zien deze Compagnie een vreemde vennootschap is (van Belgisch, Ita liaans en Franse kapitaal) is het haar tot dusver niet gelukt haar recht op schadevergoeding erkend te zien. Het eerste deel van de wederopbouw kon echter worden uitgevoerd dank zij voornoemde credieten, gezien de grote beteke nis van de fabriek voor het land. Ook hier een tekort aan geschool de werkkrachten, waarin men, we gens het financiële nadeel, zo wei nig mogelijk door het betrekken van Belgische werkkrachten wil voorzien. De afzet van het product :s verzekerd. In deze streken heerst grote vraag naar kunst mest. Het productie-overschot 1 vindt gretig afzet in het buiten land. De directie koestert evenwel enige vrees voor de Benelux we gens de daarmee gepaard gaande mogelijkheid van gelijkschakeling op het gebied van lonen en prijzen. 20.000 vierk. meter per maand, zo dat een dergelijke apparatuur voor ons land alleen niet in aanmerking komt. Alleen in Europees verband zou zulks mogelijk zijn. Men be perkt zich dan ook tot het verwer ken (slijpen, polijsten en verzilve ren) van ruw spiegelglas der Fran se zusterfabrieken. Naast afzet op de binnenlandse markt wordt zeer veel geëxporteerd naar Amerika, India en Indonesië. Industrialiseren kon het bedrijf op het gebied van securitglas, waarvan de productie, na aanschaffing van een tweede oven, is verdubbeld. Bij de super fosfaatproductie is de handenar beid ten dele door machines ver vangen. Deze mechanisatie heeft een onvermijdelijke afstoting van personeel meegebracht. De direc tie onderstreepte, dat zij tot deze mechanisatie werd gedwongen we gens het tekort aan werkkrachten en woonhuizen. Gewoon venster glas wordl in Sas van Gent niet gemaakt. Het bedrijf werkt thans in twee ploegen en de productie kan gemakkelijk worden opge voerd. Een andere tak van Zeeuwse in dustrie werd de journalisten ge toond in de Clingse textielfabrie ken „Clitex" N.V. te Clinge, die wollen en halfwollen weefsels voor DE ENIGE NEDERLANDSE SPIEGELGLASFABRIEK. Zeeuwsch-Vlaanderen herbergt te Sas van Gent de Nieuwe Neder- landsche Maatschappij tot Ver vaardigen van Spiegelglas, een be drijf dat de gehele Nederlandse productie van spiegelglas ver zorgt. Tevens maakt het superfos faat, en wel 16 van de binnen landse productie. Dit bedrijf heeft wel met bijzondere moeilijkheden te kampen gehad. Aangezien het kapitaal in Franse handen is (Compagnie de Saint Gobain) ver leende de Nederlandse Regering geen vergoeding voor oorlogsscha de. Industrialisatie in de eigenlijke zin kon hier nog nauwelijks wor den verricht: de oorlogsschade diende met de gemaakte winsten te worden hersteld en de aan schaffing van de -modernste appa raten voor de productie van spie gelglas zou een maandproductie van 100 a 200.000 vierk. meter ver- Het is overal nodig, wonen en naiiwonen weeiseis vuui heren- en damesbovenkleding ver- woongelegenheid wordt i- ii rx ï.iI.niiii urant i iil(roiic do De belastingdruk in Engeland Uit de door de regering gepu bliceerd cijfers blijkt, dat de be lastingheffing in Engeland se dert de oorlog zulk een invloed heeft uitgeoefend op de hoge in komstenklasse, dat er het vorige jaar in Engeland slechts 86 per sonen over waren met een netto inkomen voor henzelf van meer dan 6000 pond sterling. Een getrouwd man moet 100.000 pond sterling verdienen om 6354 pond sterling voor zichzelf te kunnen behouden. Weinig grote zakenlieden en industriëlen in Engeland behoren tot de topklas se. Het grootste gedeelte van hun inkomsten komt de schatkist ten goede Be meeste zakenlieden in de hoogste klassen betalen tot 19 shilling 6 pence per pond •terling aan belasting (of 97\'i pet.). Het grootste gedeelte van hoge verdiensten wordt dus te ruggebracht tot een waarde van 6 pence per pond sterling of 2V2 procent. Het totale inkomen van de werkende bevolking van En geland, die 20 millioen personen omvat, bedroeg 8700 millioen pd. st. De meesten hielden na aftrek van belastingen gemiddeld 5 tot 10 pond st. per week over. vaardigt en 510 werkkrachten in dienst heeft, waarvan 20 Bel gen. In totaal bezit Zeeland 27 tex tielfabrieken, waarin ruim 2100 personen werkzaam zijn. Allerwe gen worden pogingen in het werk gesteld, mede als gevolg van een uitstotingsproces in de landbouw, om de industriële basis van de pro vincie te verbreden. Volledige be zetting met Nederlandse werk krachten bleek tot dusver echter niet mogelijk. Men moet in sterke mate teruggrijpen op de Belgische arbeidsmarkt, die thans zeer ruim is. Ruimer huizenbouw kan een belangrijke bijdrage leveren tot op lossing van dit probleem. Met het troepentransportschip „New Australia", vermoedelijk 26 October te Rotterdam aan komend, keren uit Indonesië in het vaderland terug: D. de Back te Cadzand en J. J- C. Willemsen met echtgenote en twee kinderen te Terneuzen. Met het troepentransportschip „Skaugum", vermoedelijk 28 Oc tober te Rotterdam aankomend: M. J- A. 't Gilde met echtgenote en kind te Axel; H. E- van Pame- len te Hontenisse en J. A. Wijn- aeker met echtgenote en kind te Koewacht. Met het troepentransportschip Grote Beer", vermoedelijke aan komst 29 October te Amsterdam; J. F- Ivens te Hulst; C. van der Klooster te Terneuzen en P. Man- nens te Zaamslag- Met het troepentransportschip „Amarapoora' vermoedelijke aankomst 17 November te Rot- tCp^ van Beuksen te Hengstdijk. Goed afgelopen. Doordat het 9-jarig zoontje van de heer A. Smallegange, wonende in de Axelsestraat, Vrijdagavond uit de ouderlijke woning plotseling het rijwielpad overstak, kwam hij in aanraking met een bromfiets, bereden door mej. A. de F., alhier tengevolge waarvan het knaapje een hoofdwonde bekwam. Met de tijd mee! Wat hier ter plaatse nog steeds ontbreekt, is een bad-innchting. Meerdere naburige gemeenten zijn ons daarin reeds sinds jaren voor, Daaronder bevinden zich meerdere Thans vernemen wij uit goede bron dat deze reeds lang in por tefeuille zijnde plannen zeer afzienbare tijd werkelijkheid zullen worden, zodat men o j n*®i langer meer van achterlijkheid zal kunnen beschuldigen in hygiënisch dat de r_ouitge breid, want volgens de laatste gegevens kan tot het einde van 1950 het aantal te verwachte» „burgers" uit Indonesië op 9700 personen worden geschat, terwijl daarnaast vóór het einde van dit jaar aan ex-KNIL-gezinnen nog 9000 personen in ons land wor den verwacht. Voor de eertste helft van 1951 wordt het vervoer van „burgers" geraamd op 16.000 personen, hetgeen 3500 gezinnen betekent. Op het ogenblik is „Schatten berg" reeds voor 215 gezinnen ingericht, zodat hier woongele genheid wordt geboden aan 720 zielen. Wat de leeftijd het. eft, zijn er 45 van 0 tot 1 jaar, 95 van 1 tot 7 jaar, 101 van 7 tot 14 jaar, 74 van 14 tot 20 jaar, terwijl de rest vian de bewoners onder de vol wassenen kan worden gerekend. Uitgaande van een percentage van 60 procent van deze gezin nen, dat niet over een eigen op- vangadres beschikt en waarvoor van overheidswege voor huis vesting moet worden zorg ge dragen, moet voor het lopende jaar worden voorzien in huis vesting voor ongeveer 2500 ge zinnen en voor het eerste half- opzicht. In een zich snel uitbrei dende plaats van ruim 7000 zielen mag een badgelegenheid zeker niet ontbreken. Nog een noviteit. Ook in ander opzicht zullen we in 1951 hier ter plaatse vooruit gang boeken. Alsdan zal op eerste stand aan de Zeestraat een modern ingerichte lunchroom verrijzen. Ook daarmede zal aan een be hoefte worden voldaan. Uitvoering Baclis „Holie Messe" uitgesteld. Dte uitvoering van Bachs ,,Ho- he Messe", die in het kader van de Bachherdenking in de Grote Kerk te Goes zal worden gege ven, is door bijzondere omstan digheden naar Woensdag 8 No vember verzet. jaar van 1951 voor ongeveer 21.00 gezinnen. Hoe hiervoor huisvesting moet worden gevonden, is een pro bleem- Wat de opneming van de ge- repatrieerden in de maatschap pij betreft, stonden velen van deze mensen in één voor hen vreemde Nederlandse maat schappij en één van de .eerste dingen was dus. dat ze met be grip moesten worden ontvan gen. Speciaal de jeugd moet stevig worden verankerd in ons volk. Tal van malen is men geval len over de wijze, waarop het kampidee" in Schattenberg wordt bewaard, n.l. door het aanstellen van een portier, waar men zich moet melden, indien Frankrijk en de Duitse herbewapening Be Franse socialisten hebben een week vóór te Washington de onderhandelingen over de Euitse hei bewapening beginnen, beslo ten een speciaal debat te eisen, voordat Jules Moch, de minister van Defensie, naar Washington vertrekt. Zij zullen stemming vragen over een motie over het Duitse vraagstuk, voordat er over het wetsontwerp betreffende de ver lenging van de militaire dienst plicht tot 18 maanden wordt ge debatteerd. De regering is van mening, dat het debat over de Duitse herbe wapening moet worden gecombi neerd met dat over de verlenging van de dienstplicht, dat Dinsdag a.s. zal beginnen. De meerderheid der Franse socialisten staat vijandig tegen- ever B'uitse herbewapening. Bunkers komen leeg te staan In Normandië komen in de laatste tijd steeds meer grauwe Duitse bunkers leeg te staan. De Franse families, die in de afgelopen 6 jaar in die bunkers hebben gewoond, zijn in de i nieuwe huisjes getrokken, welke met behulp van gelden uit de Franse tegenwaarde-rekening van het plan-Marshall zijn ge bouwd. In totaal is uit de tegenwaarde rekening voor de woningbouw in de geteisterde gebieden een bedrag van 19.000 dollar toege wezen- Ruim 40.000 arbeiders zijn bij de opbouw van de ste den en dorpen in Normandië betrokken. men in het kamp komt en zich „af" moet melden bij het verla ten van het woonoord. Natuurlijk moet er controle zijn, opdat bijv. des nachts geen onbevoegden in de kampen ach terblijven. De geneeskundige dienst staat onder leiding van dokter Dirk- sen, een Indonesisch dokter. Het „ziekenhuis" doet in hoofdzaak dienst als kraamkli niek, want sinds de opening van deze kliniek zijn er reeds 32 kinderen geboren. Tenslotte kan worden medege deeld, dat het prikkeldraad waar mee het kamp nog gedeeltelijk omheind is, wordt verwijderd. Om een uillevering In een ziekenhuis in Helsinki was een aan maag-tuberculose lijdende voormalige kapitein van het Estlandse leger opgenomen. De Russen eisten zijn uitlevering als „oorlogsmisdadiger", daar hij tijdens de oorlog dienst had ge daan in het Duitse leger. De Fin se Regering besloot de Sowjet- russische eis in te willigen. Doch daarop kwamen Finse vrienden van de zieke kapitein in actie. Zij wisten hem uit het zie kenhuis te smokkelen en verbor gen hem in een flat in Helsinki. waar hij evenwel uiteindelijk door de Finse politie werd ge vonden. Thans heeft de Estlandse nationale raad in Zweden een telegram gezonden aan Mevrouw Eleanor Roosevelt, voorzitster van de commissie der Verenigde Naties voor de rechten van de mens, met het dringende verzoek er bij de Finse Regering op aan te dringen om haar beslissing tot uitlevering van de voormalige Estlandse kapitein te herroepen. Een wonderlijke geschiedenis. door B. J. TEN WESEPE (Nadruk verboden). Van 15 rege (Maximum 8 re Brieven aan he Verloren: een gi tasje. Terug te t J. NJEUWENHE kerstraat 58, Te vloerenschoonmaker 39) Maar nu kon de hele P.T.T. hem vertellen hoe laat het was, hij bleef net zo lang liggen, als hij zelf wilde. En rustig, zondei één zorg, dutte Kees om half zes weer in- Die morgen echter besliste een onbekende jongedame over de tijd van opstaan van Kees Brou wer, want toen hij om tegen negen uur nog steeds op één oor lag, werd er aan de Zocherstraat nummer 92 gebeld. Mevr. Brou wer, die dacht, dat het de melk boer wel kon zijn, nam de schoongemaakte pan, zonder dat ze nog gezien had, wie er aan de andere kant stond en zei, nadat ze de deur had geopend: „Twee- en-een-half en een fles PaP- Maar onmiddellijk daarna be merkte ze, dat niet de melkboer maar een aardige en bovendien niet onknappe jongedame gebeld had en ze liet van schrik haast le pan uit haar hand vallen. o. l;eve help, neem me niet kwalijk, juffrouw, ik dacht dat ue nicixDoeë gcDcid had. Het meisje lachte even fn zei „Mevrouw, ik moet ..bÜ Kees Brouwer zijn. Woont hij hier. Opnieuw schrok mevrouw Brouwer. Wat moest dat meisje van haar Kees? Zou hij soms sti- kum verkering hebben? •Ja antwoordde ze aarzelend- Kees is mijn zoon. Maar hij lig nog op bed. Heeft gisteravond late dienst gehad, ziet U. Ik zou hem toch graag even willen spreken. Het is^namelijk heel belangrijk, ziet U?" ,Zo reageerde mevrouw Biou wer.'met 'n mengeling van wan trouwen en verwondering, „is hef belangrijk?" Ja heel belangrijk zelfs, antwoordde het meisje nogmaals. En ze voegde er aan toe: schien mag ik me even voorstel len. hoewel mijn naam U weim„ zal zeggen: ik ben Anme Wol- kers Nou, komt U dan maar even binnen, juffrouw Wolbers, dan zal ik mijn zoon roepen. Het meisje volgde haar naar de kleine voorkamer en nam plaats. ..Als U even wacht, hij zal met een minuut of tien we hier zijn." Toen liep ze vlug naar boven, ging de slaapkamer van haar zoon binnen en zei: Kees, er is een meisje voor je, Annie Wolbers, die je moet spre ken. Wat heb je uitgehaald? Kees opende zijn ogen en keek zijn moeder verbaasd aan. „Wat Annie Wolbers? Ken ik met. Wat moet ze van me?" Mevrouw Brouwer haalde haai schouders op. ..Weet ik veel. Ze zegt, dat het heel belangrijk is. Heb jij soms wat met haar aan de hand gehad?" ,,ïk?" Nog grotere verwonde ring op het slaperige gezicht van de jongeman. „Ik ken die hele griet niet." Mevrouw Brouwer gelooide het maar half. ,,Nou, kom in ieder geval meteen je bed uit en kleed je behoorlijk aan, want het is een knappe meid." Mopperend kwam Kees uit bed, goot de waskom vol en begon zich ijverig te bewerken met wa ter en zeep. Hmhij had al weer een baard ook. Moest zien eigenlijk scheren, maar ze moest zijn gezicht zo maar op de koop toe nemen- Annie Wolbers Annie Wolbersdie-naam kon hij zich niet herinneren. Nu ja, hij was wel eens een avond uit geweest met een leuke Amster damse, maar neeAnnie Wol bers Kees begon nieuwsgierig te worden en kleedde zich gehaast aan. Toen hij van mening was, dat hij zich, ondanks zijn baard, behoorlijk kon vertonen, liep hij naar beneden. In de keukendeui stond zijn moeder. ,,Ze zit in de voorkamer," zei ze. Hij gaf eerst zijn moeder een zoen, verzekerde haar nogmaals, dat 'hij haar beslist niet kende, waarna hij de voorkamerdeui opendraaide en naar binnen ging. Erommels, dat grietje had een aardige toet en ze zag er moord dadig uit. Gelijk, toen hij binnengeko men was, stond ze op en stak haar hand uit: ,,U bent zeker Kees Brouwer? Ik heet Annie Wolbers. U zult het wellicht gek vinden, dat ik op zo'n vroeg uur naar U toe kom, maar het schijnt een belangrijke aangelegenheid te zijn." „Zo," antwoordde Kees nuch ter, nadat hij haar hand gedruki had en wat voor een handje! en tegenover haar in de leun- :toel had plaats genomen. ,,Ik ben als oevreuse werk zaam in een bioscoop," vervolgde het meisje rustig. „Gisteravond, na de laatste voorstelling, ben ik, zoals ik dat altijd doe, nog even in de loge gaan kijken, omdat er wel eens mensen zijn, die tijdens de voorstelling iets laten liggen. In een der frontloges zag ik een prop papier in de hoek, met een touwtje er om. En hier glim lachte het meisje even vrou wen zijn nu eenmaal van nature nieuwsgierig, dus ik bukte me en raapte het propje op. Ik bemerk te dat er wat op geschreven stond. Nadat ik het touwtje ver wijderd had, maakte ik het prop je los en zag, dat het een envelop was. Kijk eens, hier hebt U de envelop." (Wordt vervolgd). Hoofdredacteur van „De Misthoorn" voor het gerecht De voormalige hoofdredacteur van het tijdens de bezetting in ons land verschenen nationa al- socialistische blad „De Mist hoorn", G. W. Kettman uit Am sterdam, die tevens als direc teur van „De Amsterdamse Keur kamer" anti-semitische boe ken heeft uitgegeven,, zal Maan dag 30 October terecht staan voor de Strafkamer der Amster damse Rechtbank. Hem wordt o a. ten laste ge legd een artikel in ,JDe Mist hoorn" in September 1942 ge publiceerd, getiteld: „De vijand is Juda", waarin hij o-m. schreef: „Het stemt tot bitter heid, hoe weinig ons volk zich bewust is van het gevaar, dat de wereld door de Joodse over heersing heeft bedreigd. Hoe verschrikkelijk de oorlog ook moge zijn, die de Joden met gewetenloze sluwheid hebben ontketend, die oorlog op zich zelf is het bewijs voor de niets ontziende wijze, wiaarop het Jo dendom in koelen bloede de volkeren in den dood jaagt". Tenslotte is verdachte tevens ten laste gelegd, dat hij in 1942 vrijwillig in dienst is getreden bij de voormalige Waffen SS. Pelgrimstocht van Puttenaren naar Ladelund Vandaag zullen ruim 100 in woners van Putten, vergeeeld van hun Burgemeester Jhr. Mr- W. F. Quarles van Ufford. de Predikanten Ds- L. Kievit en Ds L. Kwakkelstein, de pelgrimage naar het dorpje Ladelund in Sleeswijk-Holstein maken- De route loopt via Enschedé, Hamburg naar Kollund, een stadje In Denemarken. Daar wordt overnacht. Dinsdag gaan de Puttenaren naar Ladelund, waar een bij zondere Kerkdienst wordt ge houden in het oude dorpskerkje der Luthers-Evangelische ge meente. Voorgangers zijn de beide Puttense Predikanten, waarna de nabestaanden bij de graven zullen vertoeven van de 107 Puttenaren, die in het na bijgelegen concentratiekamp het leven lieten- De Burgemeester van Putten zal namens de ge meente een krans leggen bij de gedenkplaten, die door de be woners van Ladelund zijn aan gebracht- POPULAIRE WEGCODE DER K. N. A. C In aansluiting aan de publicatie van nieuwe Weg-en-Verkeersre- glement heeft de K. N. A. C. een nieuwe uitgave van de bekende „populaire wegcode" verzorgd. Daarin zijn op duidelijke en voor de leek bevattelijke wijze alle nieuwe verkeersvoorschriften opgenomen, die in het begin van 1951 in werking zullen treden. Door middel van tekeningen en geestige plaatjes worden de ver keersproblemen tevens zo moge lijk nog verduidelijkt- Ook alle verkeersborden, waaronder dus tevens de nieuwe, zijn in kleur m het boekje opgenomen- Te koop gevr Kof f erschrij fma( ven onder No. van dit blad- Te koop: eikenhouten Bu reau met Bureaustoelen. Brieven onder No. 96, Bu reau van dit blad. Te koop: 2-pers. pitch-pine Ledikant met springveren matras ƒ35. Adres: Axel sestraat 76, Terneuzen. naaister, leeftijd 15-17 jaar. Electrische Confectie-indu- stric Firma SCHELLINK HOUT, Terneuzen. Te koop: Handwasmachine 17,50, en Hegenrijwiel beide in goede staat. Te bevragen: Burg. Geillstraat 40, Terneuzen. 1CUICIU.U1, »iuuowijiiaw<wik ao. ZITDAG DOOR MEVROUW BOUVAIN TERNEUZEN: Elke Woensdag van 25 u. Lange Kerkstraat 26. Wij bezoeken qnze cliëntèle aan huis zonder ^risverhoging. 'Schrijft of Telefoneert: AXEL No. 257: g Het aangewezen adres voor al Uw Lederwaren: 1 Noordstraat 75 Telefoon 2753 TERNEUZEN jj Vrij entrée, dus kijken zonder verplichting tot j§ kopen. iiiSiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii voering *37, Magneet roestvrije Sportfietsen vanaf „144, Locomotief Sportfietsen, enorme sorte ring, in iedere gewenste kleur. Sportrij wielen van Houwaert, in di- verse kleuren, met 3 versnellingen en 2 trommelremmen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2