De Philippijnen7100 eilanden New York Times" over het aftreden van Min. Schokking Chefarine 4 CONFERENTIE VAN MINISTERS DER VOLKSDEMOCRATIEËN Rommels Afrika-corps in Franse dienst AARDAPPELMEEL GAAT Uil HET!BROOD De strijd in Indo-China Viervoudige werking van Chefarine „4". ZATERDAG 21 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1558. KOMEN NA KOREA, INDO CHINA EN FORMOSA ,DE PHILIPPIJNEN AAN DE BEURT Worden de Russen toeschietelijker? De kranten menen het te kunnen constateren en ze schrijven deze veranderde houding toe aan de invloed van de krijgsverrichtingen in Korea. Sommige bladen gaan nóg verder; ze menen zelfs een glimp van gezond inzicht bij de Russen te mogen veronderstellen: alle resultaten, die de Russen dank zij hun revolutie sinds 1917 hebben behaald, hun overwinningen op het analfabetisme en op het gebied van de industria lisatie zouden, zo betogen deze bladen, ook zonder die revolutie zeker wel bereikt zijn. En in elk geval met minder offers! Maar de optimistische veron derstelling, dat de Russen bereid zouden zijn at te zien van verdere geweldstoepassing, nu ze in Korea hebben ervaren, dat deze methode geen succes meer oplevert, wordt weersproken door de jongste ge beurtenissen in Indo-China, waar de Franse kolo- niale troepen werden verslagen en waar practisch geen Noordgrens met China meer zou bestaan. Geweld staat ook op het programma bij de komende worsteling om Formosa, terwijl er voorts alle reden is om met zorg de ontwikkeling op de Phillippijnen in het oog te houden DE REGERNG ZAL NIET MILITAIR INGRIJPEN OP AMBON. Generaal-Majoor Tsjoeng il-Kwann, de Zuid- Koreaanse stafchef, heeft bekend gemaakt, dat Pjongjang bezet is. Volgens een woordvoerder van het eerste Ameri kaanse korps zijn in het totaal 6223 krijgsgevange - nen gemaakt, van wie 5000 de Amerikaanse 24ste divisie in handen vielen, toen de Noord-Koreanen trachtte over de Taedong terug te trekken. De militaire politiek van België De prijzen vóór de oorlog en thans Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. PARACHUTISTEN TEN NOORDEN VAN PJONG JANG. WEERS VERWACHT IN HOOGWATER. op onder op onder Oct- Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent: iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aur» Een dorado voor chanteurs en struikrovers Wie de beschrijvingen in de Amerikaanse pers over de toe standen op de Philippijnen ge regeld volgt, krijgt een zeer on gunstige indruk- Oliver Drake, een journalist, die om zijn reis ervaringen in Oost-Azië geacht wordt tot het oordelen in staat te zijn, verklaarde na een week in Manilla te hebben doorge bracht, dat de Philippijnse auto riteiten de erfenis van Tjang Kai Sjek blijkbaar geheel hadden overgenomen: „Er is niets wat de Filipino's hem niet hebben af gekeken en aan zijn idyllische afpersingsmethoden hebben ze nog een paar finesses van eigen vinding toegevoegd!", zegt hij met grimmig sarcasme. De onveiligheid tart er alle be schrijving. Wie er maar enigs zins toe in 'staat is, heeft zich een automatische revolver aan geschaft en de meesten dragen hem ook. Niemand waagt liet om 's nachts in een auto Manilla te verlaten en velen danken er zelfs voor om in de prille i>ch tend door de straten te rijden. Reizigers voor de Amerikaanse vBeghaven Clark Field worden onder militaire bewaking ver voerd. Deze maatregelen zijn niet alleen nodig tegen de commu nistische „Hukkabalabs", kort weg Huks genaamd, maar even goed tegen de militie van de regering, die af en toe uit de band springt, alsmede tegen ge wone struikrovers. Wat die „Huks" betreft, die zich sinds korte tijd „het leger van de volksbevrijding" noemen, over hen worden in de bars van Ma nilla dezelfde debatten gevoerd als men ze destijds in de clubs van Sjanghai over Mao Tse Toeng ten beste gaf. Zijn het werkelijk communisten of zijn het slechts voorstanders van een radicale agrarische hervorming? Zijn het werktuigen van Mos kou of vormen ze een zelfstan dige groep? Krijgen ze geld uit China of leven ze van de „be lastingen", die ze uit de bevol king van de door hen beheerste dorpen weten te persen? Het is nog niet gelukt een duidelijk antwoord op deze vragen te krijgen- Niettemin acht men de situatie op de Philippijnen ge heel anders dan in het China van enkele jaren geleden. Wie en wat zijn de „Huks"? Aanvankelijk waren de Huks een tegen de Japanners gerichte ondergrondse beweging- Louis Taruc, die op het ogenblik nog aan hun hoofd staat, is een man van wie men veel anecdoten ver telt, zonder iets van hem te we ten. Naar het heet, zou hij een tijdlang in Moskou zijn opgeleid- Oorspronkelijk was hij geen com munist. Hoewel hij van de aan vang af opkwam voor agrarische hervormingen, heeft hij bijv. nooit de socialisatie van de in dustrie geëist. De Huks werden destijds door Amerikaanse para chutisten, die achter de linies van de Japanners omlaag waren gekomen, geoefend in de gue rilla en ze vochten als helden te gen de Japanners. Na de oorlog werden ze niet als zodanig er kend en ook niet beloond. De vroegere heersende kliek, die passief met de vijand had gecol- boreerd, kreeg wederom het aeft in handen en beleefde gou den tijden. Dit zijn de simpele feiten, die aan de beweging van Louis Taruc ten grondslag lig gen- Hoewel Taruc bij gelegen heid ook wel spreekt over het wel en wee van het vaderland, hebben zijn aanhangers toch méér belang bij onmiddellijke practische hulp dan bij bepaalde ideologische leerstellingen. Dat maakt zijn taak aan de ene kant gemakkelijker, maar is er ook de oorzaakt van, dat zijn mannen bij de eerste de beste gelegenheid zullen overlopen naar de kant, die hun méér biedt- In de kringen der Filippino's, die betrekkingen met de Huks onderhouden, waar onder verscheidene zakenlieden, die goederen leyeren, is men van mening, dat Taruc binnen vier entwintig uur zijn hele leger macht zou verliezen indien er iemand bereid en in staat zou zijn 30 millioen dollar voor de Huks beschikbaar te stellen, i deze arme duivels zou uitbe- talen en tevens de regeringsstal een beetje zou uitmesten! De Philippijnen vormen met dit al een brandend probleem en als de Amerikanen niet heel spoedig ingrijpen en deugde lijke maatregelen nemen, zullen anderen het doen, namelijk de Chinezen en de Russen. Het eerste wat gebeuren moet, zegt de hierboven genoemde Oli ver Drake, is de afschaffing van de regering-Quirino. Vervolgens moeten de salarissen van de Staatsbeambten en van de poli tie de hoogte in. Deze mensen krijgen zo goed als geen loon en zijn dus op steekpenningen aan gewezen kan men alleen in Calcutta meer vuil en een grotere overbe volking zien. Er zijn hier veel problemen, die tot oplossing moeten worden gebracht, als de Amerikanen hier hun invloed willen handhaven- Want als deze eilandenwereld communistisch zou worden, kan Indo-China ook niet overeind blijven, evenmin als de Maleilse Archipel. Indonesië zowel als de eilandenbrug naar Australië zou den rechtstreeks bedreigd wor den Hoelang zullen de Amerikanen het bewind van Quirino nog de hand boven het hoofd houden? „Wij willen hopen", aldus schrijft de New York Times, „dat het State Department uit zijn droe ve ervaringen met Tsjang Kai Sjek en Syngman Rhee iets zal hébben geleerd en er op zal let ten, dat Quirino niet de derde in dit edele verbond zal worden!" In verband met de gunstige export van aardappelmeel, waar door de voorraad sterk is gesion- ken en mede met het oog op de te verwachten geringere produc tie van aardappelmeel van de nieuwe oogst, heeft de minister van Landbouw besloten binnen kort de verplichting toi het bij mengen van aardappelmeel in de broodbloem op te heffen. Reke ning houdend met de hoeveel heid aardappelmeel, welke reeds van de aardappelmeelfabrieken is overgenomen en nog moet worden bijgemengd, kan het op heffen van deze verplichting om streeks December geschieden. Het voor het brood bestemde meel zal dus binnenkort weer geheel uit granen (tarwe en rog ge) bestaan- >800 SIGARETTEN CLANDESTIEN INGEVOERD De 37-jarige handelaar W. M- S- K. van A. werd te Rotterdam aangehouden en bleek in het be zit van' 5800 clandestien inge voerde Amerikaanse sigaretten- NED. SCHIP BIJ JUTLAND GESTRAND. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is tijdens een zware storm net Nederlandse motor schip „Jan Kreumer" gestrand in de Limfjord, die Jutland van het ten Noorden daarvan gele gen eiland Vendsyssel scheidt. De stranding geschiedde bij Lindholm, een plaats ten Zuiden van het in de Limfjord gelegen eiland Mors. Vissersschepen trachtten uit te varen om de „Jan Kreumer" vlot te slepen, maar dit mislukte. Het schip was met 300 ton kolen onderweg van Schotland naar de aan de Limfjord gelegen plaats Thisted- Van betrouwbare zijde werd Vrijdag te Parijs medegedeeld, dat de Franse legerleiding te Ha noi, de hoofdstad van de noorde lijkste Indo-Chinese provincie Tonkin, uitgebreide maatregelen neemt om het hooft te bieden aan een offensief op grote schaal door de Vietminh-opstandelin- gen. Er worden te Hanoi troepen samengetrokken, die tevens be stemd zijn om de rebellen in het open veld een beslissende neder laag toe te brengen. Hoewel van officiële zijde het stilzwijgen wordt bewaard over de positie van het grootste fort aan de grens met China, Lang- son, dat de hoofdweg tussen Ha noi en het communistische China beheerst, zijn er redenen om aan te nemen dat het fort verlaten is en dat de terugtocht der Fran se troepen uit deze buitenpost is geslaagd. Dit zou zijn geschied in overeenstemming met het plan om alle beschikbare Fran se strijdkrachten samen te trek ken in de Tonkinese laagvlakte- Te Parijs zijn officiële rappor ten ontvangen over het verloop van de strijd nabij Caobang, waar een sterke Franse troepen macht in een hinderlaag viel en door een grote overmacht van de Vietminh werd aangevallen. In de rapporten wordt met groot ste lof gesproken over liet held haftige gedrag van de hierbij be trokken leden van het Franse Vreemdelingenlegioen, bijna ge heel bestaande uit voormalige leden van Rommel's „Afrika- korps". De vroegere Duitse Affrika-strijders groeven zich in een volslagen hopeloze situatie met grote behendigheid in en vochten zich dood", verklaarde een Franse officier, die wist te ontkomen. Van gezaghebbende zijde werd nog verklaard, dat de Franse le gerleiding te Hanoi vurig uitziet naar de toegezegde Amerikaan se vliegtuigen en uitrusting voor valschermtroepen- De Minister-President heeft op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Mr. P. S. Ger- brandy betreffende het ingrijpen met militaire middelen door de Nederlandse regering in het Am- bonese conflict geantwoord, dat de regering ach, hoezeer zij het Ambonese conflict betreurt, niet gerechtigd acht in dezen met mi litaire middelen in te grijpen Philippijnen: 7100 eilanden! De Philippijnen bestaan uit niet minder dan 7100 eilanden met een totale oppervlakte van bijna 300.000 km 2. Luzon en Mindanao zijn de grootste eilan den; ze omvatten 67 van de totale oppervlakte. De bevolking bestaat voor 70 uit Maleiers en voor 10 uit Chinezen. Men schat het aantal inwoners op 29 millioen en daarvan behoren er misschien 50-000 tot de Huks. De Philippijnen vormen een rijk ge bied, dat bewoond wordt door een arme bevolking. Zelfs de armsten in Sjanghai leven beter dan negen tienden van de bevol king van Manilla, „een provin ciestad met de achterbuurten van een wereldstad'. Misschien Laatste veldslag in Noord-Korea loopt ten einde De Belgische Minister van Landsverdediging, kolonel De Greef, heeft een uiteenzetting gegeven van de militair,e poli- tigjj Hij achtte het noodzakelijk steeds een bepaald minimum aan manschappen onder de wa penen te hetlben om in geval van nood niet machteloos te staan. Voor België zou dit twee divi sies volledig opgeleide en 1 di visie voor drie kwart opgeleide manschappen zijn, in totaal ruim 80 000 man. De Regering is niet voorne mens het aantal vrijwilligers uit te breiden. Een vrijwilliger kost de staat driemaal zoveel als een dienstplichtige- De kos ten van een dienstplichtige be dragen thans 19-162 francs te gen 2829 francs in 1939 ondanks het feit, dat de soldij en de ver goedingen lager zijn dan in 1939 De Minister verklaarde zich fvoorsfcandcc van een bijzondere- belasting voor degenen, die geen «üenstplioht behoeven te vervullen Het belangrijkste gevolg van de vervanging van Minister Schokking door Mr- 's Jacob is volgens een artikel in de New York Times, dat Nederland thans er vermoedelijk in zal toestem men althans een groot gedeelte van de extra-defensiemaatregelen die de V- S- de regering hebben gevraagd, uit te voeren. Volgens dit artikel was Minister Lieftinck er van afkering zijn goedkeuring te hechten aan enige verhoging der defensie-uitgaven, zolang Mi nister Schokking in functie was. Thans zal het ministerie van Defensie een man hebben, die Lieftinck niet alleen persoonlijk graag mag, maar die hij ook in staat acht tot- het geven van krachtige leiding en dientenge volge verwacht men, dat Mr. is' Jacob Lieftinck zal kuimen overtuigen, dat de noodtoestand liet sociaal en economisch risico waard is, dat een verhoogde be wapeningsspanning met zich meebrengt. Volgens het blad duurt een felle strijd tussen de onderdelen van de Nederlandse strijdkrach ten nog voort en „Minister 's Jacob kan verwachten, dat men hem gedeeltelijk zal beoor delen op grond van de vastbe radenheid, waarmee hij met de generaals en admiraals in zijn ministerie zal samenwerken"- SMAKELIJK. Eet meer rat! Professor Albrecht Base, 'n bioloog in de Amerikaanse sector van Berlijn, heeft in een verhandeling over de strijd tegen ongedierte een lans gebroken voor het eten van rattenvlees, omdat dit een groot proteïne-gehalte heeft. Volgens de professor, die ver klaart, dat hij en zijn gezin zelf reeds enige tijd lang rat ten op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet onder voor die van wild of ge vogelte. Hoe duur het leven is gewor den, beseft men eerst goed, wan neer men zich realiseert welke prijzen men vóór de oorlog voor de voornaamste levensmiddelen betaalde. In onderstaand lijstje vindt men de prijzen van een aantal levensmiddelen, zoals die in Juni van dit jaar golden en tussen haakjes de prijzen in het eerste halfjaar van 1938: 800 gram wit waterbrood thuis bezorgd 37 c. (18)bruinbrood thuisbezorgd 26 c (18)bruine bonen per pond 40% c. k. (11% groene erw ten per pond 27% c. (9%); havermout per pond 24 c. (11) rijst per pond 47 c. (11)suiker (kristal) per pond 38 c- (23); zout per pond 11 c- (5)koffie per pond 201% c (49); thee per pond 390 c. (130); margarine per pond 68 (52)roomboter per pond 228 c. (78%); slaolie per fles 182 c. (90) reuzel per kg 223 c. (87% c.)varkenscarbonade per kg 347 c. (124); volle melk per liter 21 c. (12); kleiaard- appelen per kg 32 c- (11); rode kool 30 c. per kg (7%); sinaas appelen per kg 109 c (27%); ge rookte paling per kg 750 c. (190). De Amerikaanse woordvoerder verklaarde verder, dat te 10 uur Vrijdagmorgen de stad als ge heel veroverd beschouwd werd. Britse troepen marcheerden Pjongjang van het W- uit bin nen, terwijl een andere Zuid- Koreaanse formatie, uit het N. O. de stad binnengetrokken. De Amerikaanse eerste cavalerie divisie en de Zuid-Koreaanse eerste divisie drongen Donderdag de stad het eerst binnen. Amerik vliegtuigen, waarvan enkele opereerden van een vlieg veld bij Pjongjang, dat slechts 18 uur tevoren was veroverd, hebben aanvallen gedaan op Noord- Koreaanse colonnes die uit Pjong jang naar het N. vluchtten. Een colonne van de Zuid Koreaanse eerste divisie is door Pjongjang verder opgerukt en be vindt zich volgens de laatste be richten on-geveer 11 km ten N-O. van de stad, in een gunstige posi tie om de vluchtende Noord- Koreanen de pas af te snijden. Burgers uit Pjongjang ver klaarden, dat leden van de Noord Koreaanse regering zich naar Hoetsjon, ongeveer 160 km ten N.O. van Pjongjang, hadden be geven. De Noord-Koreaanse mi- Itaire autoriteiten hadden zich naar Soentjon, 64 km ten N. van Pjongjang, begeven. Gezinnen van Sovjet-Russische function- narissen te Pjongjang zijn naar men gelooft des nachts per trein of per auto naar het N. vertrok- ken. Naar verluidt zou de Zuid- Koreaanse zesde divisie Song- tsjogn, ongeveer 32 km ten Z.O. van Soentsjon, hebben bereikt. De Zuid-Koreaanse „Kapitool- divisie" bereikte in(het N. Som- bo- De Zuid-Koreaanse regering heeft haar munt in het gehele bezette deel v an Noord-Korea ingevoerd. Het gehele 187ste regiment van de elfde luchtlandingsdivisie is -geland. Het betreft 4100 man met uitrusting voor een zelf standige infanterieactie- De parachutisten kwamen neer op vlak terrein bij Soektsjon en Soentsjon. Gen. MacArthur heeft verklaard, dat de actie ten doel heeft ontsnappingspogin gen van de tegenstander te ver hinderen. „Wat in het net zit zullen we zien te pakken te krij gen", zei hij. De luchtlandingstroepen wer den aangevoerd in 80 „Flying Boxcars", die onmiddellijk te rugvlogen naar Kimpo bij Seoel om geschut, vrachtwagens, jeeps en zware uitrusting te halen. Dit materiaal werd later neergelaten. Andere vliegtuigen wierpen voedsel, water en am munitie boven het landingsgebied uit. MacArthur verklaarde na terugkeer te Tokio te geloven, dat de Noord-Koreanen ten N. van Pjongjang niet veel mili taire kracht kunnen ontwikke len. Door de landing wordt voorkomen, dat zij zich hergroe peren. De luchtlanding werd niet door Noord-Koreaanse vliegtuigen be streden- Er was een bombarde ment door jachtbommenwerpers aan vooraf gegaan, dat drie kwartier duurde. De landing werd uitgevoerd van ongeveer 235 meter hoogte- Zij werd door generaal MacArthur vanuit een vliegtuig, dat zich op duizend meter hoogte bevond, gadege slagen. De opperbevelhebber ver klaarde: „Naar wat ik ervan heb gezien, is de landing der valschermtroepen voortreffelijk uitgevoerd. Ik heb niets be merkt van tegenstand door de vijand. Wij schijnen de commu nisten volledig te hebben ver rast. Het ziet er naar uit, dat wij het net hebben dichtgetrok ken en dit zou het einde moeten betekenen van alle georganiseer de vijandelijke tegenstand." Na zijn parachutisten te heb ben zien dalen, liet generaal MacArthur zijn toestel landen op het vliegveld van Pjongjang. DE GROND IN N KOREA. De ZuidJCoreaanse minister van landbouw heeft gezegd, dat de grond in Noord-Korea aan de oorspronkelijke eigenaars zal teruggegeven worden, d.w.z. aan de personen, die deze vijf jaar geleden, toen het Sovjet-leger het Noordelijk deel van Korea bezette, in bezit hadden. DE AMERIKAANSE VER LIEZEN IN KOREA. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend ge maakt, dat op 16 October de Amerikaanse verliezen in Korea 36 083 manschappen bedroegen, ïi.l. 4036 doden, 17.711 gewonden en 4336 vermisten. Het landleger verloor 32.838 man, de mariniers 2880, de ma rine 196 en de luchtmacht 169. MACARTHUR TE PJONG JANG. Generaal MacArthur heeft na de luchtlanding ten Noorden van Pjongjang een bezoek aan deze stad gebracht. Hij zei: „De oorlog zal zeer beislist spoedig ten einde zijn." Amerikaanse vliegtuigen heb ben 40 km ten Noorden van Pjongjang een regiment Ameri kaansc parachutisten neergela ten De operatie werd van een vliegtuig uit door generaal MacA ur zelf geleid- De gene raal is later naar Tokio terug Moloftof zal een conferentie van de ministers van Buitenland se Zaken van alle volksdemocra- tiëen en de Duitse democratische republiek bijwonen, aldus Radio Moskou. Op de bijeenkomst zou men „het besluit van de drie Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken te New-York om West- Duitsland opnieuw te bewape nen" bespreken. Radio Moskou meldt verder, dat Wyatsjeslaf Molotof, Sowjet- Russisch Vice-Premier en voor malig Minister van Buitenlandse Zaken, Vrijdag te Praag is aan gekomen. De conferentie werd op initia tief van de Sowjet-regering bij- eengeróepen en is Vrijdagavond geopend. D_e Ministers van Bui tenlandse Zaken van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duits- land, Polen, de Sowjet-Unie, Roe menië en Tsjechoslowakije woon den de conferentie bij. De Tsjechoslowaakse Vice-Pre mier Zdenek Fierlinger, die tot voorzitter voor de eerste bijeen komst werd gekozen, opende de conferentie- De Ministers dankten de Tsje choslowaakse regering voor haar gastvrijheid. medegedeeld door het K.NJVLI. te Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Iets lagere temperaturen. Droog weer met enkele flinke opklaringen, vooral in de noor delijke helft van het land. Matige tot zwakke wind tussen N- enO- Iets lagere temperaturen dan Vrijdag. ZONDAG 22 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Bij Ministerieel Besluit is in België een commissie ingesteld, die belast is met het bestuderen van toepassing van radar by het scheepvaartverkeer op de Schel de. Zij is eveneens belast met het aanleggen van een documentatie en het bestuderen van de presta ties in het buitenland op dit ge bied. v.m. 11.34 0-09 0.49 0.59 n.m. 11.50 12.25 1.05 1.15 MAANDAG 23 OCTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m- n-m. 0.16 12-31 0.51 1.06 1.31 1-46 1.41 1.56 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 21 7.14 17.34 16.20 1.57 22 7.16 17.32 16-30 3.14 23 7-18 17-30 16.39 4.29

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1