SNELLE OPMARS DER V.N.-TROEPEN Min.-President Pléven over Indo-China Niet rijp voor zelfbestuur MEDEDELINGEN VAN HET BUREAU ZUID-M0LUKKEN Als de Sowjet-Unie of China in Korea hadden ingegrepen orps st arine .4 HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENGELAND Zware verliezen bij Coabang §nuif en wrijf over Indonesië „Die Neue Zeitang 'hina in idige werking lefarine „4". VRIJDAG 20 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1557. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 r*: minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Woensdagavond vonden nog verwarde gevechten in en om de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang plaats. De Noord-Koreanen boden op sommige plaatsen hevige tegenstand. Britse en Amerikaanse troepen rukten snel naar d6 stfld op. De Noord-Koreanen gebruikten tanks en kanon nen voor de verdediging van een der buitenwijken. Kort na het vallen van de duisternis werden ver sterkingen naar de voorhoeden der V. N. gezon den en rukten 75.000 a 100.000 manschappen tegen het laatste Noord-Koreaanse bolwerk op. President Kim Il-Soeng is met de meeste Noord-Koreaanse hoge functionarissen naar het Noorden uitgewe en. Nieuwe wapenfabriek in Nederland Amerikaanse militaire functionarissen verklaarden Donderdag te Tokio, dat indien de Sowjet-Unie of China in de eerste weken van de Koreaanse oorlog ook maar op beperkte schaal hadden ingegrepen, zij in staat waren geweest de strijdkrachten der Ver enigde Naties de zee in te dringen. Communistische China thans in staat zouden zijn de Noordko- reanen op doelmatige wijze te helpen. In de .gebieden, van waaruit op snelle wijze militaire hulp aan Noord-Korea zou kun nen worden geboden, hebben de Russen te weinig troepen, ter wijl de Chinezen een tekort aan vliegtuigen bezitten. Communistisch Qhina heeft volgens de laatste inlichtingen in Mandsjoerije ongeveer 300 duizend man troepen gelegerd. Zestig duizend man hiervan is onder de naam „vierde route- leger" in het gebied van de Ja- loe-valei gelegen- India zal Indonesië steunen Wordt niet oud voor Uw tijd WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Oct. s: 5 regels 60 cent; C 0 ct.; minimum pes nummer of Adre» meer. 's namiddags 2 aur. RNG ZAL NIET [R INGRIJPEN AMBON. rare hoofdpijn, hevige ol andere pijnen niet n zijn, neem dan eens ,4". Elk lablei beval dberoemde genees- ién ervan Chelarox- zells de gevoeligsie niel van streek raakt. 7ER W AC14T liN i 3GWATER. op onder op onder Oct- Frankertng bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 kwartaal. Per week 30 Losse nummers 6 cent. ZEEUW per cent. De strijd in Noord-Korea TROEPEN DER V. N. TREK KEN PJONGJANG BINNEN. Een bataljon van de Ameri kaanse eerste cavalerie.divisie is Pjongjang binnengetrokken. In de straten woeden gevechten. Troepen van de Zuid-Koreaanse eerste divisie zijn volgens de staf chef van de Zuid,-Koreaanse luchtmacht eveneens Pjongjang binnengerukt. Een officier van de Ameri kaanse geheime dienst heeft de verliezen der Noord-Koreanen aan doden, gewonden en krijgs gevangenen sinds het begin van de strijd op 265.000 geschat. Een stafofficier deelde mede. dat 150 guerillas-rijders een plaats sledhts 48 km ten Noor den van Poesan hadden over vallen. Amerikaanse veiligheidstroe pen hebben in Zuid-Korea een nieuw offensief ingezet om de laatste resten van Noordelijk verzet op te ruimen- Donderdagavond hebben de Amerikanen in het centrum van het brandende Pjongjang een bruggenhoofd over de rivier de Taedong gevestigd. Een groot deel van de stad ten Z- van de rivier was toen in handen van de ver. strijdkrach ten. De eerste Amerikaanse cava lerie-divisie had ongeveer 5000 krijgsgevangenen gemaakt. De eerste 'Zuidkoreaanse divi sie heeft onder dekking van Amerikaanse tanks het vlieg veld van Pjongjang veroverd. Tot zover hebben de Noord- koeranen niet zoveel weerstand geboden als men had verwacht. De verenigde strijdkrachten vonden rij na rij van de zand- zakkenbarrières in de straten verlaten. Toen de 'Amerikanen de stad naderden, mpesten Straaljagers met raketten te hulp worden ge roepen om de weerstand der N die van zeer nabij vuurden, te vernietigen. Daarna reden tanks en vrachtauto's in een colonne van anderhalve km lengte de stad binnen. De piloot van een Amerikaans straaljager meldde, dat Noord Koreanen in tientallen vracht- wagens uit Pjongjang vluchten langs de hoofdweg naar Soent- sjon, een wegenknooppunt on geveer vijftig km van Pongjang- Deze convooien worden door Amerikaanse vliegtuigen aange vallen. Deze weg naar Soentsjon. die de voornaamste ontsnappings route is, zou naar verwachting door de Zuidkoreaanse troepen, die tevoren Wonsan aan de Oostkust veroverd hebben spoe dig worden afgesloten- In Pjongjang rukken de Ame rikanen en Zuidkoreanen tussen de verkoolde mines der huizen die tevoren door brandbommen waren verwoest, voorzichtig op. NOORDKOREAANSE RE. GERING NAAR MAND. SJOERIJE? Het Zuidkoreaanse radiostation van Poesan beweerde, dat de N. Koreaanse Minister-President en opperbevelhebber der Noord, koreaanse strijdkrachten, Kim lx Sen, met zijn Regering naar Mandsjoerije is uitgeweken om vtoorbereidlngten te treffen voor een wintercampagne. CULTURELE SCHATTEN UIT SEOEL VERDWENEN. Over het lot van Korea's cul turele schatten, zo schrijft ,,The Times", is tot nu toe weinig bekend geworden- Dezer dagen werd in Tokio vernamen, dat Seoel, Korea's culturele centrum, volkomen van zijn vroegere rijkdommen is beroofd. De twee opslagplaatsen, waarin zich copieën van de boe ken van Korea, geschreven of gepubliceerd in de afgelopen 600 jaar, bevonden, zijn leeg. Eveneens verdween een boe kerij van de vroegere Japanse Regering en de bibliotheek van de Keizerlijke Universiteit te Reijo (Seoel)Schilderijen, beeldhouwwerken en aardewer ken uit Seoels musea zijn even eens verdwenen en men weet niet, waar deze voorwenpen zijn gebleven- Men vermoedt, dat de Noord- Koreanen alles hebben wegge haald vóór Seoel viel- Ook on geveer 20-000 intellectuëlen zijn uit Seoel weg. Naar wij vernemen zulilen Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden voor de overtocht naar Engeland in November a.s. gebruik maken van Hr. Ms- „Jacob van Heems- kerek". De Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Minis terraad heeft zich bezig gehou den met een verzoek van de Zwitserse onderneming Hispano Suiza om in Nederland een in dustrie voor middelzware wa penen te mogen oprichten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is aan dit plan nog geen goedkeuring gehecht, maar zullen besprekingen met Hispa no Suiza worden voortgezet- .Indien de Chinezen zouden pogen deze troepen zonder steun uit de lucht over de Jaloe te zet ten, zou dit' één van de grootste slachtingen uit de geschiedenis worden". Er is echter nimmer enige aanwijzing geweest van een voornemen tot interventie. Het resultaat van het Kor.ea- oonflict moet worden beschouwd als een psychologische overwin ning van het Westen op het Communisme in de gehele we reld. Verder verklaarde men, dat noch de Sowjet-Unie, noch het Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Het officiële orgaan der Ame rikaanse bezetting in Duitsland, „Die Neue Zeitung", schrijft in een artikel over de nieuwe ver houdingen in Indonesië: „Uit de ontwikkeling blijkt, dat de Ne derlanders gelijk hadden, toen zij zeiden, dat Indonesië nog niet rijp was voor zelfbestuur. Indo nesië is onder bedenkelijke om standigheden in zijn onafhanke lijkheid gestort met een elite, die numeriek tegenover de onge schoolde massa in het niet valt". Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „De voorzitter en secretaris der Zuid-Molukse Studentenver eniging te Djakarta, die bij de Regering d,er R. I. namens 10.000 Amibonnezen op Java pro testeerden tegen de gevechten in de Zuid-Molukken, hebben te legrafisch aan Minister P. W- Lokollo, die thans in Nederland is, alsmede aan de andere Mo lukse leiders hiel- te lande, ge vraagd of deze de belangen der Zuid-Molukse bevolking bij de Veiligheidsraad willen beharti gen. Zij eisen dat: A- Onmiddellijk de gevechten in de Zuid-Molukken worden gestaakt. B. Plebisciet onder de hele Molukse bevolking, na herstel van de status quo van voor 25 April 1950. Zij verklaren dat Leimena, Pelaupessij en andere kopstuk ken op Java, die thans nog meewerken aan de huidige ge vechten, niet meer als verte genwoordigers van het Molukse volksdeel op Java worden be schouwd- De 10.000 Ambonnezen hebben in een Statement aan de Rege ring van de R. I. het aftreden van Leimena es. geëist. Inmid dels werden adhaesie betuigin gen ontvangen van de Molukse Studentenvereniging te Ban doeng en Soerabaja- In telegrammen aan de Vei ligheidsraad, Minister Spender, Warren Austin en Truman is verklaard dat het hier niet gaat om een binnenlandse aangele genheid, doch dat het een strijd is tussen twee naties. Ook aan Pandit Nehroe en Palar werd getelegrafeerd om beter begrip voor de zaak der Zuid-Molukken". Het tegen de Nederlanders be staande wantrouwen verklaart het blad uit een minderwaardig heidsgevoel. Tijdens een reis door Indone sië doet men de ervaring op, dat de organisatie overal hapert, waar zij met inheemse en oner varen krachten wordt bezet- „Men krijgt de indruk van een mechanisme, dat door nieuwe en onervaren arbeiders wordt bediend: eerst staat een rad stil, daarna een ander en tenslotte de gehele machine". Het valt de regering moeilijk deze ontwikkeling ten goede te keren, daar de antiblanke ge voelens, die zij heeft opgeroe pen, een teruggrijpen naar Euro pese krachten in de weg staan". Overal is een morele verwil dering te constateren, die zich uit in aanslagen op blanken en die het gevolg i'si van een vol komen verkeerde opvatting van het begrip „vrijheid". „Het „Merdeka" is een roes geworden, waardoor de rege ring zelf een groot deel van haar autoriteit heeft verloren". „De arbeiders staken, wanneer het hun belieft en nemen de leiding van de ondernemingen daarmee de teugels uit handen- Het is zelfs voor een Indonesische be drijfsleider zo goed als onmoge lijk geworden maatregelen tegen ondergeschikten te nemen, ook wanneer deze zich duidelijk heb ben misdragen". Het gevaar lijke in de toestand in Indonesië is gelegen in het feit, dat de machtsorganen van de staat niet tegen hun taak zijn opge wassen. Het blad schrijft de verant woordelijkheid voor deze gehele ontwikkeling mede toe aan het vroegere Nederlandse beheer, dat volgens hem niet voldoende heeft gedaan om het volk rijp te maken voor zelfbestuur. Donderdag is het debat in de Franse Nationale Vergadering over Indo-China begonnen. Pre mier Réné Pléven heeft een ver klaring afgelegd, waaraan het volgende is ontleend. „De Vietminh heeft minstens twintig duizend man troepen ge zonden naar militaire opleidings kampen, die zich juist aan de Chinese zijde van de grens bevin den. De in China opgeleide Viet- minhrebellen keren met hun daar ontvangen wapens naar Tonkin terug. Deze Vietminh- bases zijn voor ons onaantast baar, daar zij zich in China be vinden. Het contact tussen de Vietminh in Indo-China en haar bases in China heeft vooral plaats te Caobang nabij de Chi nese grens- De Vietminh heeft hier een weg aangelegd, waar door zij in staat was een omtrek kende beweging om Caobang te maken. Het was de bezettingen van onze versterkte posten in het grensgebied niet mogelijk het verkeer van troepen en militaire uitrusting tussen de Vietminh en Indo-China te verbreken. De mi litaire waarde van deze posten nam elke dag af, terwijl hun po sitie steeds gevaarlijker werd. Het schijnt dat een Chinese mili taire missie de troepen der Viet minh heeft bezocht om te vra gen wat voor wapens zij nodig hadden. Zodra Frankrijk over aanwij zingen beschikte, dat de Chine zen met de Vietminh samenwerk ten, heeft het de geallieerden om hulp verzocht bij het leveren van wapens. Deze wapens beginnen aan te komen en er zal steeds meer komen. De toestand is niet meer zo, dat een groep rebellen de Fran se regering bestrijdt- Wij bestrij den thans de voorhoede in Zuid- Oost-Azië van een grote bewe ging, die ernaar streeft geheel Azië aan haar te onderwerpen. De Franse macht in Indo-Chi na, die is samengesteld uit Fran sen en Vietnamezen, is thans 166.000 man sterk. Bovendien be schikken wij over 126.000 man Vietnamese hulpstrijdkrachten. „Wij moeten", verklaarde hij, „geen kunstmatige grensstellin gen meer bezetten, doch de vij and dwingen zijn bevoorradings linies uit te strekken, zodat hij dezelfde moeilijkheden met het onderhouden van zijn verbindin gen zal ondervinden, welke tot nu toe ons beschoren zijn ge weest". Daarop gaf de Franse minis ter-president een verslag van de strijd te Caobang op negen Octo ber j.l, toen Vietminhopstande- lingen een sterke Franse strijd macht in een hinderlaag wisten te doen lopen. „Wij verloren", verklaarde Pléven met een stem, waarin diepe ontroering viel te beluisteren, „75 officieren, 292 onderofficieren en 2839 man schappen- Wij weten nóg niet, hoeveel van hen gewond of krijgsgevangen zijn gemaakt. De vijand had te Caobang het voor deel van nauw contact met zijn bases over de Chinese grens, die wij niet konden aantasten. De Vietminh heeft van haar kant in de strijd bij Caobang buitenge woon zware verliezen geleden". Toen Pléven was uitgespro ken, verhieven de afgevaardig den zich van hun zetels en na men staande een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de bij Caobang gevallenen. Slechts de communistische volks vertegenwoordigers bleven rit ten. Generaal Alphonse Juin. een van de meest vooraanstaande Franse strategen, is vergezeld door 26 andere Franse functio narissen. Donderdag uit Saigon in Hanoi aangekomen. Het gezel schap reisde in vier vliegtuigen, die door jagers werden gedekt. Generaal Juin maakt een inspec tie-reis door Tonkin, de Noorde lijkste indochinese provincie (hoofdstad Hanoi), welke thans rechtstreeks door de communis tische Vietminh-opstandelingen wordt bedreigd. In het gezelschap van generaal Juin bevinden zich o.m. de Fran se hoge commissaris voor Indo- China Leon Pignon, de Franse minister voor de Vietnamese sta ten Jean Letourneau en de op perbevelhebber der Franse strijd krachten in het Verre Oosten, generaal Marcel Carpentier. Gemeld wordt, dat de Viet- min bezig is troepen samen te trekken voor een aanval op Langson, de voornaamste nog in Franse handen zijnde buitenpost in het Noorden van Tonkin. Langson ligt op ongeveer 130 ki lometer van Hanoi. In het gebied van Gialam wer den acht verzetslieden gedood en 36 gevangen genomen. In het ge bied van Hoe Mon, ongeveer 20 km ten N.W. van Saigon, zijn en kele Vietminh-opstandelingen ge dood. De Franse troepen hebben in de strijd met de Vietminh 3 ka zernes, een militair opleidings kamp, een school voor politiek onderricht en een drukkerij ver nietigd. In de nabijheid van Houé, de centraal-Annamietische kuststad hebben Franse troepen in een snelle aanval op Vietminh-strijd- krachten 3410 handgranaten, 770 landmijnen en 1800 mortiergra naten van verschillende afmetin gen buit gemaakt of vernietigd. Volgens ihet Chinese blad ,,Wah Kioe Jat Pao" zijn 15 000 man schappen van het vierde veld leger van generaal Lin Piao van Kwangsi uit de grens tus sen China en Indo-China over getrokken. De troepen zouden goed zijn uitgerust met mitrail leurs en middelzware artillerie. Bronzen leeuw voorjllegaie werkster^, De Nederlandse Ambassadeur in de Ver. Staten Dr. J. H- van Royen heeft mej. Henriëtte Roosenburg de versierselen van de Bronzen Leeuw overhandigd. Dr. van Royen prees mej. Roosenburg, die thans aan het tijdschrift „Fortune" verbonden is, „om haar grote moed tijdens de Duitse bezetting bij het hel pen van vervolgde Nederlanders om te ontsnappen en bij het verrichten van belangrijke on dergrondse koeriersdiensten voor de Nederlandse Regering via andere landen, waarbij zij vooi dit doel 20 reizen maakte met zeer groot gevaar voor eigen le ven". De h.ser Danmasetiwan. woord voerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken van Indone sië, heeft tegenover 'het blad „Pedoman" de berichten beves tigd, dat India Indonesië zal steunen. indien de kwestie- Ambon aan de Veiligheidsraad wordt voorgelegd. Afstellen kunt gij het niet, maar uitstellen wel! Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spieren; iaat iheu- matiek U niet belemmeren in Uw bewe gingen. Loop lechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akkcés Klooster balsem als snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmiddet bij rheumatiek en spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen ^egt: „Geen goud zo goed". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Rustig weer. Aanvankelijk hier en daar mist, overigens zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Droog weer- Matige tot zwakke Weste lijke wind en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren of iets lagere. ZATERDAG 21 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m- 11.01 11.36 0.16 00-26 n-m. 11.25 12.40 12.50 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 20 7.12 17.27 16-08 0.35 21 7.14 17.34 16.20 1.57 dragen thans 19-162 francs te gen 2829 francs in 1939 ondanks het feit, dat de soldij en de ver goedingen lager zijn dan in 1939 De Minister verklaarde zich jtdorstanlder van een bijzondere belasting voor degenen, die geen «Henstpllcht behoeven te vervullen groot proteïne-gehalte heeft. Volgens de professor, die ver klaart, dat hij en zijn gezin zelf reeds enige tijd lang rat ten op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet onder voor die van wild of ge vogelte. pond 228 c. (78%); slaolie per fles 182 c. (90) reuzel per kg 223 c. (87% c.); varkenscarbonade per kg 347 c. (124); volle melk per liter 21 c. (12); kleiaard- appelen per kg 32 c- (11)rode kool 30 c- per kg (7%); sinaas appelen per kg 109 c (27%); ge rookte paling per kg 750 c- (190). Amerikaanse vliegtuigen heb ben 40 km ten Noorden van Pjongjang een regiment Ameri kaanse parachutisten neergela ten. De operatie werd van een vliegtuig uit door generaal MacA ur zelf geleid. De gene raal is later naar Tokio terug- Russisch Vice-Premier en voor malig Minister van Buitenlandse Zaken, Vrijdag te Praag is aan gekomen. De conferentie werd op initia tief van de Sowjet-regering bij- eengeroepen en is Vrijdagavond geopend. D.e Ministers van Bui- Bij Ministerieel Besluit is in België een commissie ingesteld, die belast is met het bestuderen van toepassing van radar bil het scheepvaartverkeer op de Schel de. Zij is eveneens belast met het aanleggen van een documentatie en het bestuderen van de presta ties in het buitenland op dit ge bied. •oken over liet taeld- ig van de hierbij be- ;n van het Franse enlegioen, bijna ge ide uit voormalige Rommel's „Afrika- vroegere Duitse lers groeven rich in ui hopeloze situatie behendigheid in en i dood", verklaarde officier, die wist te hebbende zijde werd •d, dat de Franse le- Hanoi vurig uitziet gezegde Amerikaan- n en uitrusting voor iepen- sr-President heeft op lijke vraag van het lerlid Mr. P- S. Ger- >ffeilde het ingrijpen e middelen door de regering in het Am- lid geantwoord, dat rich, hoezeer Zij het onflict betreurt, niet cht in dezen met mi- den in te grijpen orea IERIKAANSE VER- N IN KOREA. 'rikaanse ministerie •;ie heeft bekend ge- op 16 October de e verliezen in Korea schappen bedroegen, len, 17.711 gewonden nisten. lleger verloor 22.838 irinierS 2880, de ma- de luchtmacht 169. iTHUR TE PJONG- MacArthur heeft na iing ten Noorden van jen bezoek aan deze cht- Hij zei: „De zeer belsiist spoedig jn." I door het K.N.M I. eldig van Zaterdag- Zaterdagavond. ?re temperaturen.. r met enkele flinke vooral in de noor van het land. Matige wind tussen N- enO- temperaturen dan G 22 OCTOBER. v.m- 11.34 0.09 0.49 0.59 n-m. 11.50 1225 1.05 1.15 AG 23 OCTOBER vm. n-m. 0.16 12-31 0.51 1.06 1.31 146 1.41 156 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 21 7.14 17.34 16.20 1.57 22 7.16 17.32 16-30 3.14 23 7-18 17-30 16.39 4.29

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1