PJONGJANG GEDEELTELIJK BEZET DONGDANG ONTRUIMD DOOR DE FRANSEN Egyptische oppositie waarschuwt Koning Faroek ZUIVERINGSACTIE IN ZUID-CELEBES arme „4 Tweehonderd millioen dollar toegewezen orps in st Frans herbewapeningsprogramma Commentaar op Trumans rede BEZOEK ORANJEBOOM BIER! hina dige werking efarine „4". DONDERDAG 19 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1556. De helft van de Noord-Koreaanse hoofdstad is thans door de verbonden troepen bezet. De Noord-Koreanen hadden buiten de stad geen en kele verdedigingsstelling. Binnen Pjongjang bieden kleine afzonderlijke groepen Noord-Koreanen nog tegenstand, doch van een georganiseerde weerstand is geen sprake. De eerste Zuidkoreaanse divisie heeft een van de twee vliegvelden van Pjongjang veroverd. Rusland weigert deelneming aan de commissie voor hulp aan Korea Thans 80.000 man Franse strijdkrachten beschikbaar PRINS BERNHARD HERSTELD Plannen van Syngman Rhee voor Noord-Korea Wederom Amerikaanse vliegtuigen over de Chinese grens Zuid-Molukken dagvaarden K.P.M. kort geding EIS: STAKING VERVOER R. I. TROEPEN. ENGELS VRACHTSCHIP BESCHOTEN Staking van Australische havenarbeiders OOK GOEDKOPE SIGARETTEN DUURDER? Nederlands vaartuig in de Kleine Belt aan de grond Tsjoe en Lai verzoekt opnieuw om toelating tot Algemene Vergadering WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Oct. 19 7.11 17.39 15-53 23,10 20 7.12 17.27 16-08 0.35 21 7.14 17.34 16.20 1-57 ÜNG ZAL NIET R INGRIJPEN AMBON. :thur te pjong- are hoofdpijn, hevige al andere pijnen niet zijn, neem dan eens 4". Elk tablet bevat Jberoemde genees- én ervan - Chefarox - zelfs de gevoeligste niet van streek taakt. rER W ACHT Ijn DG WATER. op onder op onder Oct- 21 7.14 17.34 16.20 1.57 22 7.16 17.32 16-30 3.14 23 7.18 17.30 16.39 4.29 Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per inm 10 cl; minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. De strijd in Korea vordert tussen Tsjoengwha en Pjong jang om elke 500 meter loopgra ven te hebben waargenomen. De Noord-Koreanen hadden blijk baar besloten deze niet te gebrui ken. Aan de Oostkust veroverde de Zuidkoreaanse Kapitooldivisie het belangrijkste industriecen trum Hamhoeng en de plaats Hoengnam. Het vliegveld van Sinmak, 80 km ten Z.O. van Pjongjang, werd binnen 24 uur na de verovering reeds door transportvliegtuigen gebruikt, die voorraden voor het optrekkende leger aanvoeren uit Japan. Men verwacht niet, dat de Noordelijken in staat zijn de stad te verdedigen. De Amerikanen maken ten Zuiden van Pjongjang vele krijgsgevangenen. Radio-Pjongjang heeft de plaatselijke bevolking aange spoord te vechten „tot de laatste druppel bloed". De Amerikaanse Inlichtingen dienst veronderstelt, dat de Noord-Koreanen hun beste troe pen uit Pjongjang terugtrekken naar het berggebied bij de Mandsjoerijse grens en alleen vrij onervaren strijdkrachten met de verdediging van de hoofdstad zullen belasten. De Amerikanen vonden op hun weg naar Pjongjang bijna alle dorpen door de Noordelijke troe pen verlaten. In de laatste 24 uur hebben zich meer dan vijf duizend Noord-Koreanen overgegeven. Hierdoor is het totaal der Noord- koreaanse krijgsgevangenen tot meer dan 70-000 gestegen. Piloten, die de troepen der Verenigde Naties steunen, rap porteerden druk verkeer van vrachtwagens in twee richtingen op alle wegen, die van Pjongjang naar het Noorden leiden. Een pi loot verklaarde op de hoofdweg ZUIDKOREAANSE MINIS TER PROTESTEERT. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ben C. Limb heeft bij de interim-commissie voor Korea der Verenigde Naties geprotesteerd tegen verkiezingen voor geheel Korea. Naar zijn me ning zou hierdoor het prestige van de regering van Dr. Syngh- man Rhee geschaad worden. TWEE AMERIKAANSE MIJ NENVEGERS BIJ KOREA GEZONKEN. De twee Amerikaanse mijnen vegers „Pirate" en „Pledge" zijn voor de Noordkoreaanse oostkust ter hoogte van Wonsan op mijnen gelopen en gezonken. Een lid van de bemanningen kwam om het leven en elf worden vermist- Beide schepen zonken op 12 October, doch het bericht is pas Dinsdag door het Amerikaanse departement van marine bekend gemaakt. De Sowjet-Unie heeft de uitno diging om deel te nemen aan de commissie voor hulpverlening aan Korea van de hand gewezen. De Chileense afgevaardigde in de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties had voorgesteld, dat behalve Austra lië, Chili en Pakistan ook de Sow jet-Unie, België, India en de Ver enigde Staten in de commissie zitting zouden hebben. De Sowj et-afgevaardigde ver klaarde de uitnodiging niet te kunnen aanvaarden, omdat de Raad zijn voorstel om afgevaar digden van Noord- zowel als Zuid-Korea aan het werk der commissie te laten deelnemen, had verworpen. In plaats van de Sowjet-Unie werd Denemarken tot zevende lid van de commissie gekozen. De V. S. hebben besloten Frank rijk 200 millioen dollar te geven als bijdrage in de kosten van het uitgebreide herbewapeningspro gramma. Dit is bekend gemaakt in een te Washington uitgegeven gemeen schappelijk communiqué van Amerika en Frankrijk na bespre kingen tussen regeringsfunctio narissen van beide landen. Dit bedrag wordt op voorlopige basis verstrekt in het kader van de reeds door het Amerikaanse congres toegewezen gelden voor het boekjaar 1951 op grond van de wet op de wederzijdse hulp bij de verdediging. Van deze gel den was ongeveer 5 milliard dol lar bestemd voor militaire uitrus ting van de Europese leden van het Noord-Atlantisch pact. „Frankrijk is verreweg h Dinsdag De Fransen hebben Dongdang ontruimd. De plaats ligt in Tonkin aan de Chinese grens. Het is het vjjfde fort, dat de Fransen de afgelopen maand hebben verlaten. Het verlies van Dongdang opent de weg voor een directe aanval van de opstandelingen op Langson dat toegang geeft tot het rijke rijstgebied in de Tonkin-Delta. De .evacuatie van burgers uit Lanigson is thans voltooid. Militair,el waarnemers be schouwen Langson als 'n ideale plaats voor het lanceren 'van een invasie in Indo-China van China uit. In China wordt volgens de Franse autoriteiten het leeu wendeel van de 30 000 Vietminh- guerilla's geoefend. Ongeveer 80000 man Franse strijdkrach ten zijn thans beschikbaar voor de verdediging van de delta, die nog niet is aangevallen. Het af kondigen van de alarmtoestand in Noord-Indo^China wordt ech ter beschouwd als een aanwij zing dat het gevaar voor de del ta toeneemt- Het Franse opperbevel staat op het standpunt, dat het hand haven van de 100 km lange ke ten van voorposten aan de grens met China niet langer verant woord was omdat de posten ge- isoleerd waren en toch geen grensoverschrijding konden ver hinderen- Een Franse woordvoerder noemde de toestand in de Ton kindelta kalm. Drie buitenpos ten bewaken thans de toegang tot de Delta, n.l. Langson, Lao- kay (ongeveer 250 km ten N. W. van Hanoi) en Moncay (bij de Golf van Tonkin). Z. K. H. Prins Bernhard zal vandaag volledig hersteld het Academisch Ziekenhuis te Utrecht verlaten. Op medisch advies zal de Prins nog enkele dagen rust houden. PRINS BERNHARD BEZOEKT KAZERNE TE AMERSFOORT. Prins Bernhard kreeg Woens dagmorgen van de doktoren van het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht, een uur ver lof om een bezoek te brengen aan de Bernhard kazerne te Amers foort. Hij maakte er kennis met de officieren en manschappen van de Royal Scotch Greys, die met enige tanks in Amersfoort demonstraties gaven. De Prins had een gesprek met de Brigade- Generaal Mitchell, bezichtigde de tanks en het oefenterrein en ver trok omstreeks 12 uur weer naar Utrecht. Zijn bezoek was onoffi cieel en werd door slechts weinig kazernebewoners opgemerkt. grootste afzonderlijke deel van dit bedrag toegewezen", aldus het communiqué. Het congres had voor militaire hulp in het Verre Oosten ongeveer 500 millioen dol lar uitgetrokken. „Met het oog op het belang van de operaties in Indo-China zal het grootste gedeelte van dit bedrag gebruikt worden voor het ver strekken van militaire uitrusting waaronder lichte bommenwer pers, aan de gewapende strijd krachten van zowel Frankrijk als de Verenigde Staten van Indo- China. Volgens het communiqué is de Amerikaanse regering van oordeel, dat een militaire inspan ning van de algemene omvang en aard als de Franse regering voor heeft een belangrijke bij drage zal zijn voor de verdedi gingssterkte van het Noord-At-» lantisch gebied. Frankrijk zal nu de uitrusting van vijf divisies kunnen voltooien en uitrusting kunnen verschaffen voor vier nieuwe divisies in Europa. In het Franse herbewapeningsprogram ma wordt om tien divisies ver zocht. Naar verluidt zal de tiende divisie geheel van de Franse pro ductie worden uitgerust. Deze hulp is bedoeld voor de uitrusting van de nieuwe Franse divisies in 1951 als voor de huidi ge operaties in Indo-China. De leverantie van deze uitrusting zal bespoedigd worden en de uitrus ting voor Indo-China zal in het bijzonder voorrang krijgen. Over het definitieve bedrag van de Amerikaanse hulp voor het Franse herbewapeningsprogram ma zal later in algemene bespre kingen van de Atlantische Raad beslist worden, waarna het con gres zijn goedkeuring hieraan moet hechten. Het is mogelijk, dat Frankrijk en Indo-China 30 a 40 pet. van het gehele Amerikaanse wapen hulpprogramma ontvangen, te weten 1,8 a 2 milliard dollar. Pres. Syngman Rhee van Z." Korea heeft 5 Gouverneurs be noemd voor de Provincies van Noord-Korea- Doch zijn Regering is niet voornemens haar wil aan N. Korea op- te leggen, zonder in stemming van de bevolking, zo deelde hij mlele- Indien de Noord-Koreaanse bevolking aparte verkiezingen wil houden, zal de Zuid-Kore- aanse Regering haar niet tegen houden. Volgens Syngman Rhee wordt Korea automatisch één, wan neer de „marionetten-Regering" in het Noorden is onttroond- Zijn Regering stelt zich voor het volgend jaar in Korea een land hervorming in te voeren. Leiders der Liberalen, Nationa listen, van de Kotla-partij en van onafhankelijke politici heb ben op het paleis te Cairo een voor Koning Faroek bestemde verklaring overhandigd, waarin zij o.m. te kennen geven,, dat „het geduld van het Egyptische volk ten einde is en een nationale op stand dreigt, welke niet slechts de onrechtvaardigen zou vernie tigen, doch die het land tevens in een financieel, politiek en mo reel bankroet zou storten". In de verklaring wordt verder gezegd, dat „slechte raadgevers zich bij het hof hebben weten in te dringen, waarvan er sommige zelfs worden verdacht betrokken te zijn in het schandaal, waarvan het leger het nadeel heeft onder vonden." De wereldpers beschouwt het Egyptische volk als zeer lijdzaam maar zij weet niet, dat het wordt mishandeld en als een kudde die- voortgedreven". „Doch al leen God weet", vervolgt de ver- Het Chinese nieuwsbureau „Nieuw China" verklaart in een bericht uit Moekden, dat Ameri kaanse vliegtuigen 13 en 14 Octo ber viermaal de grens van Noord- Korea en Mandsjoerije hebben geschonden. Twee Amerikaanse jagers, een bommenwerper en een verkenningstoestel zouden de grens overvlogen hebben en het laatste zou 15 km binnen Chinees gebied gekomen zijn. Het be trokken bericht is te Londen op gevangen. in De Republiek der Zuid-Moluk ken heeft door bemiddeling van haar bureau in 's-Gravenhage en haar vertegenwoordiger aldaar, Dr J. P- Nikijuluw, de Konink lijke. Paketvaart Maatschappij in kort geding laten dagvaarden in verband met het vervoer van troepen der R. I- naar Ambon. Dit kort geding zal Donderdag 26 October a.s., des morgens om 10.30 uur worden behandeld door de President van de Amsterdam se Rechtbank. klaring, „dat wij van woede ko ken en dat slechts een weinig hoop op betere tijden ons nog te genhoudt". Ook is de oppositie van me ning, dat „de justitie niet in staat is functionarrissen van het hof voor hun verkeerde daden aan sprakelijk te stellen", waaraan zij toevoegt, dat „de mening over heerst dat, sinds het uitvaardigen der Koninklijke decreten, het be wind op parlementaire basis in de practijk niet meer bestaat". Koning Faroek wordt in de ko mende twee dagen terugverwacht van zijn vacantiereis uit Europa. Hij zal te Alexandrië aankomen. In diplomatieke kringen te Londen merkt men op, dat pre sident Truman het ogenblik van de naderende overwinning op Korea gekozen had om de Sov jet Unie voor de keuze te stel len: terug te keren op de weg der internationale samenwerking of in haar huidige houding te volharden. Te Londen en Washington is men van mening, dat een oproep tot hernieuwde samenwerking met het Westen op een ogenblik als dit de meeste kans heeft om te Moskou ernstig in overwe ging te worden genomen- Trumans rede is een teleur stelling voor hen, die op een nadere rechtvaardiging van zijn reis om MacArthur te ontmoe ten "hadden gehoopt- De rede bevatte, zover het de conferen tie op Wake betreft, weinig of niets meer dan wat Truman in zijn communiqué van Zondag heeft meegedeeld. Het Engelse vrachtschip ,,To- rina", groot 847 ton, is Dinsdag door Chinese nationalistische oorlogsschepen zwaar beschoten toen het de haven van Amoy trachtte binnen te varen. De „Torina" liep lichte schade op. De „Tornia" is gisteren naar Hongkong teruggekeerd- De eigenaars verklaarden, dat niet bekend was of het schip door Nationalisten dan wel door Communisten was aangevallen- Het schip heeft geen schade op gelopen- Persoonlijke ongeluk ken hebben zich evenmin voor gedaan. Leden van de Chinese bemanning verklaarden, dat van de kust af met machinegeweren was geschoten. Op 10 October zijn zuiverings acties aangevangen tegen „on ruststokers" in Zuid-Celebes, aldus werd gezegd in een offi cieel communiqué dat te Makas sar door het militaire comman do is uitgegeven. Op 11 October werden ver schillende plaatsen, waar gueril- latrqepen huisden, zonder te genstand bezet, doch er moesten In alle Australische havens lag gisteren het werk stil. 26-000 Havenarbeiders staken als protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud, pe sta king wordt gesteund door de Labourpartij. In verband met berichten omtrent de gevolgen van de in de Tweede Kamer aangenomen w.et betreffende verhoging van de Omzetbelasting voor siga retten wijst de Vakgroep Im port van Tabaksfabrikanten er op, dat naar alle waarschijn lijkheid alle importsigaretten, dus ook die van 90 cenjt of la ger, in prijs moeten worden verhoogd. Deze verhoging zal het gevolg zijn van het feit dat de import- si gar,et en in ALLE prijsklassen, dus ook die van 90 cent en la ger, door de verhoogde Omzet belasting worden getroffen. talrijke versperringen worden opgeruimd Op 12 October stuitten de troe pen der R- I- nabij Siwa op te genstand waarop een vuurge vecht volgde, dat 4 uren duurde. Tenslotte werd Siwa ibezet. na dat een tweede eenheid van de Apri de guerillavechters van een andere zijde had aangevallen. Op 15 October werd Tanru Te- dong door de Apri -bezet. Tij dens deze actie vielen aan de zijde van de Apri 2 doden en 1 gewond. De verliezen der guerillastr ij- ders bedroegen „een aantal ge wonden en gesneuvelden, zes gevangenen, vele tientallen wa penen en verschillende kisten met karabijnpatronen". Het -Nederlandse vaartuig „Oostzee" is voor de Deense kust in de Kleine Belt aan de grond gelopen. Het schip dat op weg was van Soenderborg naar een andere Deense haven, is met ijzeren platen geladen. De „Oostzee" is eigendom van de reder C. Tammes te Gronin gen. De kapitein is de heer W- Plantinga- Het schip, dat in 1935 werd gebouwd en 400 dead weights meet was op weg van Soenderborg naar Skive- De bemanning telt 8 koppen. Het schip is bevracht door Wagen borgen N V- te Delfzijl en verze kerd bij de „Oranje" te Gronin gen. De Chinese communistische radio heeft Dinsdag de tekst be kend gemaakt van een brief, waarin Tsjoe en Lai, de minis ter van buitenlandse zaken van de Chinjsse volksrepubliek de voorzitter van de algemene ver gadering van de V. N., Trygve Lie- opnieuw heeft verzocht een vertegenwoordiger van Commu nistisch China tot de algemene vergadering toe te laten voor deelneming aan de besprekingen over de Chinese klacht tegen Amerikaanse agressie en over schending door de Amerikanen van het Chinese luchtruim. medegedeeld door het K.N-M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Droog weer. Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige wind uit Wes telijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan giste ren- VRIJDAG 20 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.400 100.15 10.55 11.05 nm. 1029 11.04 11-44 11.54 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN ten van een^dienstplichtige be dragen thans 19162 francs te gen 2829 francs in 1939 ondanks het feit, dat de soldij en de ver goedingen lager zijn dan in 1939 De Minister verklaarde zich (Voorstander van een bijzondere belasting voor degenen, die geen éienstplloht behoeven te vervullen groot proteïne-gehalte Volgens de professor, die ver klaart, dat hij en zijn gezin zelf reeds enige tijd lang rat ten op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet onder voor die van wild of ge vogelte. ehalt'e heeft p0nd 228 c. (78%slaolie per fles 182 c. (90) reuzel per kg 223 c. (87% c.); varkenscarbonade per kg 347 c. (124); volle melk per liter 21 c. (12); kleiaard- appelen per kg 32 c- (11)rode kool 30 c- per kg (7%); sinaas appelen per kg 109 c (27%); ge rookte paling per kg 750 c. (190). Amerikaanse vliegtuigen heb ben 40 km ten Noorden van Pjongjang een regiment Ameri kaanse parachutisten neergela ten. De operatie werd van een vliegtuig uit door generaal MacA ur zelf geleid- De gene raal is later naar Tokio terug- Russisch Vice-Premier en voor malig Minister van Buitenlandse Zaken, Vrijdag te Praag is aan gekomen. De conferentie werd op initia tief van de Sowjet-regering bij eengeroepen en is Vrijdagavond geopend. D.e Ministers van Bui- Bij Ministerieel Besluit is in België een commissie ingesteld, die belast is met het bestuderen van toepassing van radar bil het scheepvaartverkeer op de Schel de. Zij is eveneens belast met het aanleggen van een documentatie en het bestuderen van de presta ties in het buitenland op dit ge bied. s: 5 regels 60 cent; 0 ct.; minimum p« nummer of Adrea meer. 's namiddags 2 aui. oken over liet tield- ig van de hierbij be- :n van het Franse mlegioen, bijna ge ide uit voormalige Rommel's, „Afrika- vroegere Duitse ers groeven zich in li hopeloze situatie lehendigheid in en dood", verklaarde ifficier, die wist te nebbende zijde werd d, dat de Franse le- Hanoi vurig uitziet jezegde Amerikaan- n en uitrusting voor epen- President heeft op ijke vraag van het lerüd Mr. P-S. Ger- ffende het ingrijpen e middelen door de regering in het Am ict geantwoord, dat rich, hoezeer zjj het inflict betreurt, niet eht in dezen met mi- len in te grijpen orea IERIKAANSE VER- V IN KOREA. rikaanse ministerie >ie heeft bekend ge- op 16 October de verliezen in Korea ichappen bedroegen, len, 17.711 gewonden nisten. leger verloor 22.838 rimers 2880, de ma- i de luchtmacht 169. MacArthur heeft na ing ten Noorden van ;en bezoek aan deze ;ht. Hij zei: „De zeer bdslist spoedig in." l door het K.N.MI. eldig van Zaterdag- Zaterdagavond. ■re temperaturen.. met enkele flinke vooral in de noor van het land. Matige wind tussen N. enO- temperaturen dan G 22 OCTOBER. v.m- 11.34 0.09 0.49 0.59 n-m. 11.50 12.25 1.05 1.15 VG 23 OCTOBER van- 0.16 0.51 1.31 1.41 nm. 1231 1.06 1.46 1.56 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1