De Franse militaire plannen Het Nederlandse Rode Kruis en Ambon TRUMANS REDE TE SAN FRANCISCO arme 4 ABDUSIROOi hina orps in li SOWJET-RUSSISCHE VREDESCONFERENTIE GEOPEND VERKLARING VAN HOFFMAN WAM*UfHTPUPtN dige werking efarine „4". WOENSDAG 18 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1555. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Van het strijdtoneel in Korea De Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang wordt thans volgens frontberichten ook van het Noord- Oosten uit bedreigd. Amerikaanse piloten hebben gemeld, dat Zuid-Koreaanse troepen op Hwatsjang, 69 km ten N.O. van Pjongjang, aanrukken. Zij' zijn thans tot voorbij Paoep, 11 km ten Z.O. van Wat- siang. gevorderd. De Zuid-Koreanen, die uit het Z.O. op de Noor delijke hoofdstad aanrukken, zijn deze het dichtst genaderd. Patrouilles zijn te middernacht tot in de buurt van Joelli, 48 km van Pjongjang, gevorderd. Britse en Zuidkoreaanse voorhoeden zijn heden ochtend vroeg de buitenste verdedigingslinie van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang binnengedron gen. De slag om deze stad heeft hiermee een aanvang genomen. Amerika wil herslelbureau voor Korea Massa-electrocuiie in Korea? President Truman heeft onmiddellijk na zijn terug keer van het onderhoud met Generaal MacArthur op Wake te San Francisco een radiorede tot het Ameri kaanse volk gehouden, waarin hij meedeelde, dat de Noordkoreanen spoedig niet meer in staat zullen zijn doeltreffende weerstand te bieden aan de troepen der Verenigde Naties. Truman deed een beroep op de Sowjet-Unie om „concrete en positieve bewijzen" te geven „van haar voornemen om voor de vrede te werken". WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ING ZAL NIET R INGRIJPEN AMBON. are hoofdpijn, hevige >1 andere pijnen niet i zijn, neem dan eens 4". Elk tablet bevat iberoemde genees- én ervan - Chelarox- celfs de gevoeligste liet van streek raakt. ERWACiilli^ JGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. De strijd om Pjongjang is begonnen Uit gewoonlijk welingelicht, bi on woiüt vernomen, dat de V. S- gisteren in de economische en sociale raad zullen voorstel len een speciaal bureau in he: leven th roepen voor het herstel van Korea- Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de V. S. gisteren in de economische en sociale raad zullen voorstel len een speciaal bureau in het j?ven te roepen voor het herstel van Korea. Volgens een telefonisch ibericht van een Amerikaan, die bij de Zuid-Kbreanen dient, hebben de Noord-Koreanen in Moentsjon, 15 km ten Noorden van Wonsan, 420 Koreanen geël'ectroculeerd. De Koreanen moesten met de handen op de rug gebonden een schuilkelder binnengaan en op de grond gaan liggen waar zij door middel van electrische draden geëleetrocuteerd wer den. Speerpunten van de Amerikaan se eerste cavaleriedivisie, die naar Sariwoc oprukken, hebben volgens de laatste berichten een punt op ongeveer 64 km van Pjongjang bereikt. Verder rukken van het oosten uit nog twee Zuid koreaanse formaties de derde en de Kauitool-divisie naar Pjongjang op. Zij bevonden zier volgens de laatste berichten 80 km ten oosten van de Noordelijke hoofdstad. Een communiqué van het hoofd kwartier van generaal MacArthur zegt, dat aan jagers en lichte bommenwerpers opdracht is ge geven de landstrijdkrachten der v erbondenen, ,,die thans snel naar de Noordkoreaanse hoofdstad op rukken", te steunen- Goed weer boven de 38ste breedtegraad be gunstigt het optreden van de op Korea gestationneerde vliegtui gen. Daarentegen bemoeilijkt slecht weer het optreden van de op Japan gestationneerde vlieg tuigen. Marinestrijdkrachten, die de troepen, welke langs de oostkust verder gaan, steunen, hebben be kend gemaakt, dat zij in het grootste mijnenveld zijn terecht gekomen, dat tot dusver werd aangetroffen. Volgens vice-admiraal Arthur Dewey Strubble, bevelhebber van Maandagavond hebben de Ver. Staten in principe de plannen van de Franse Regering |om haar strijdkrachten in Europa tegen het einde van 1951 op 10 divisies te brengen, goedgekeurd. De Ver. Staten hebben de af gevaardigden van de Franse Re gering, die thans te Washington vertoeven, de verzekering gege ven dat de Amerikanen financië le steun zullen verlenen om tege moet te komen aan de kosten van deze strijdkrachten. De Amerikaanse delegatie heeft voorgesteld, dat Frankrijk in de loop van het jaar 1951 zich vooral toelegt op de oefe ning van zijn nieuwe divisie en de taak om haar uitrusting compleet te maken tot het jaar daarna uitstelt- De Amerikanen zijn van oor deel dat als de hertbewapening in 1952 in volle gang is, het niet moeilijk zal zijn de modernste uitrusting te leveren op voor waarde, dat Frankrijk en de overige landen van het Atlan tisch Pact de nodige manschap pen voor het gebruik van deze uitrusting zullen hebben ge oefend. De Amerikanen hebben Frankrijk voorgesteld om de uitvoering van de huidige pro ductieplannen van uiterst ge mechaniseerde anti-tankvoertui gen en anti-tankwagens op te schorten tot dat dit materieel volledig zal zijn beproefd- De Amerikaanse afvaardiging heeft zich terughoudend betoond ten opzichte van het Franse plan om belangrijke credieten te ge bruiken voor het bouwen van -1 vliegdekschepen. Het standpunt is, dat in het ka der van een evenwichtige geza menlijke strijdmacht de vliegdek schepen door Groot-Brittanjiië en de V. S. zouden kunnen worden geleverd en Frankrijk zich zou toeleggen op de land,, strijdkrachten en kleine vlooteen. heden. Alexander Fadejef, voorzitter van de Bond van Sowjet-Russi- sche schrijvers, heeft bij de ope ning van de tweede Sowjet-Rus- sische conferentie van de aan hanger.-» van de vrede, tegenover 1500 uit alle streken van de Sowjet-Unie samengekomen af gevaardigden de „Amerfkaanse imperialisten er van beschuldigd een wereldoorlog te willen ont ketenen. Hij heeft de „wedloop der bewapening en de Ameri kaanse agressie in Korea ge hekeld" en gezegd: „Wij eisen dat de V- N. aan het Koreaanse volk vrede brengt en de moge lijkheid om zijn land op demo cratische wijze opnieuw op te bouwen". de Amerikaanse zevende vloot, moeten honderden mijnen ge veegd worden om zware schepen van de zevende vloot in staat te stellen de langs de oostkust op rukkende Zuid-koreanen te steu nen. De troepen der Ver. Naties hebben thans alle wegen, die naar Fjongjang leiden, in handen. Amerikaanse troepen hebben So- hoeng 70 km ten Z.O. van de hoofdstad bezet. Men stuit slechts op lichte tegenstand. De Zuid- Koreanen rukken met lichte wa pens op. Volgens het Noordkoreaanse communiqué hebbebn troepen der Ver. Naties bij Kaesong nieuwe troepen in de strijd geworpen en pogen zij een wig te drijven in de Noordkoreaanse verdedigingsli nies- In bepaalde frontsectoren waren de Noord-Koreanen op nieuwe stellingen teruggetrokken. BOMBARDEMENTEN OP NOORD-KOREA. Britse marinevliegtuigen heb ben een groot aantal installaties van de haven van Tsjinnanpo met de grond gelijk gemaakt. Tsjin nanpo ligt aan de Westkust en het is de dichtst bij Pjongjang gelegen haven. ZUIDKOREAANSE AMBTE NAREN NAAR N.-KOREA, Een groep van 100 ambtenaren en leden van de jeugdbeweging, aangewezen door de regering- Synghman Rhee, zijn vertrokken naar het Zuiden van' de provin cies Kangwaon en Hamkyng, die langs de Oostkust ten Noorden van de 38e breedtegraad zijn ge legen. De tussentijdse commissie der V. N. heeft reeds eerder be sloten het bestuur over Korea aan de V. N. toe te vertrouwen, tot dat onder haar toezicht verkie zingen zijn gehouden. Volgens de Zuid-Koreanen heeft het zenden van genoemde personen naar Noord-Korea ten doel „te wijzen op de wil van de Zuidkoreaanse regering om bij afwezigheid van een wettig gezag onmiddellijk en daadwerkelijk bij te dragen tot de wederopvoeding van de Noord- Koreanen". Volgens een officier van de Amerikaanse geheime dienst val len thans vele verzetshaarden, zowel ten Noorden als ten Zuiden van de 38e breedtegraad, uit el kaar. In het Zuid-Westen van het Koreaanse schiereiland plunder den duizenden Noordelijken nog dorpen, daar zij dringend voedsel en kleding nodig hebben. Waar nemers te Tokio voorspellen, dat na de slag om Pjongjang de Ko reaanse oorlog zal verlopen in een reeks zuiveringsoperaties, zo als die in het Zuiden reeds enige weken worden uitgevoerd. De Britse brigade zou volgens nog onbevestigde berichten de stad Sariwon, 56 km ten Zuiden van Pjongjang zijn binnengerukt. Naar gemeld wordt, zijn Britse troepen Dinsdagavond doorge stoten voorbij Hwangjoe tot op 30 km van Pjongjang. Achter de Britse troepen, die de Noordko reaanse hoofdstad van het Zuiden naderen, komt een regiment van de eerste Amerikaanse divisie cavalerie. De Zuid-Koreanen, die nog dichter bij Pjongjang staan, zijn in de nabijheid van Smadoeng, 25 km ten Oosten van Pjongjang. Andere Zuid-Koreaanse troe pen zijn Jonpo, 5 km ten Zuid- Westen van de haven Hoengnam aan de Oostkust, binnengedron gen. Deze nieuwe posities liggen 30 a 40 km verder dan de posities, die de verbonden troepen Maan dag innamen. Terwijl de ring om Pjongjang met het uur nauwer wordt neemt de Noordelijke tegenstand op de meeste plaatsen af. Generaal Lie Soen Koeen, het hoofd van het inlichtingenbureau van het Zuidkoreaanse departe ment van defensie, verklaarde een radioboodschap te hebben op gevangen van de Noordkoreaanse opperbevelhebber, Kim II Soeng, aan zijn troepen, waarin deze be vel krijgen alle materiaal en voorraden, die zij niet kunnen meenemen, te vernietigen. Paul Hoffman, de aftredende directeur van de E.C A. heeft ir, een persconferentie te Brussel verklaard, dat de Koreaanse oorlog het economische herstel nog urgenter heeft gemaakt dai, het reeds was- Om militair sterk te zijn, moe ten wij economisch sterk zijn, zo zeide hij, hieraan toevoegende, dat door onze kracht op .alle fronten militair, economisch, politiek en op het gebied van de voorlichting te ontwikkelen- wij de vrede zullen winnen en de oorlog zullen vermijden. Wat de nieuwe last betrel, die de defensie Europa oplegt, zeide H'offman ervan ovetuigd te zijn. dat Europa door de verdubbelde inspanningen een zo hoog econo misch peil zal bereiken als nie mand heeft durven drotmen. Oorlog is niet onvermijdelijk, wanneer wij In vredestijd dezelfde bereidheid tonen óm opofferingen te dragen als in oorlogstijd, aldus Hoffman. In verband met de gebeurtenis sen in de Zuid-Molukken acht he Ned. Rode Kruis het gewenst kennis te geven van de stappen, die het heeft gedaan óm te bevor deren, dat de voor de bevolking zo nodige goederen en medicijnen naar bedoelde eilanden konden worden vervoerd. Het hoofdbestuur is zich ervan bewust, dat bij velen in den lande de vraag is gerezen, of het Rode Kruis ten deze volledig aan zijn humanitaire verplichtingen heeft voldaan. Reeds op 12 M,ei 1950 heeft het hoofdbestuur naar aanleiding van een verzoek van Dr- Nikiju- luw, vertegenwoordiger van de Zuid-Molukken, om medicijnen en voedsel naar deze eilanden te sturen, klaar hieraan drip- 2 „Vampire"-jagers van de Send behoefte bestond, besloten Britse luchtmacht zijn met elkaar een vertegenwoordiger naar Ge in botsing gekomen en omlaag nève te zenden om deze kwestie gestort. De bestuurders kwamen te behandelen, daar uitsluitend om het leven. [het internationale comité van het |Rode Kruis in staat was tussenkomst te verlenen. Het hoofdbestuur nam onmid dellijk maatregelen om, indien daadwerkelijke hulp mogelijk bjieek, geen tijd verloren te doen gaan betreffende de aankoop djer benodigde goederen en de verscheping daarvan. Ook werd onmiddellijk een crediet ge opend. Bij voortduring werd aan Genève >om nadere inlich tingen verzocht- Op 10 Juni zijn de eerste berichten berich ten ontvangen, die hoop gaven, dat een hulpverleningsactie mo gelijk zou zijn. Intussen had zich het Nederlandse Rode Kruis tot het Indonesische Rode Kruis gewend met het verzoek haar steun in deze aangelegen heid te willen verlenen. De Regering van Indonesië bon niet instemmen met een denk beeld, naar voren gebracht door het internationale comité van het Rode Kruis om de bedoelde hulp aan Ambon te verlenen, welke gedacht was uitsluitend te doen geschieden door het Indonesische Rode Kruis. Het internationale comité, we gen zoekend om tot een oplos sing te geraken, wendde zich begin Augustus tot de Regering der R I- met het dringend ver zoek in ieder geval zijn gedele geerde in Indonesië toe te staan op korte termijn naar Ambon te vertrekken, terwijl het zich bij weigering het recht voorbehield desnoods rechtstreeks een gede legeerde uit Qsnève naar dat eiland te zenden- Voordat evenwel verdere plannen tot uitvoering konden komen, begon de bezetting van Ambon door de troepen van de R. I. In het bijzonder noemde hij 4 dingen, die de Sowjet-Unie kon doen als zij wilde bewijzen, dat zij werkelijk de vrede wil: 1. Handelen overeenkomstig de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties. 2. Zich voegen bij de andere le den der Verenigde Naties door een beroep te doen op de Noord koreanen om de wapenen onmid dellijk neer te leggen. 3. Het ijzeren gordijn optrek ken en vrije uitwisseling van in lichtingen en gedachten mogelijk maken en 4. Deelnemen aan de pogingen van de Verenigde Naties om een uitvoerbaar stelsel van collectie ve veiligheid te vestigen, waar door „het mogelijk zou worden de atoombom buiten de wet te stellen en alle andere wapenen en strijdkrachten ingrijpend te verminderen en aan internatio nale regelen te onderwerpen". De President voegde hieraan toe: „Zolang de Sowjet-Unie dit niet doet, zolang zij geen werke lijke bewijzen van haar vredelie vende bedoelingen geeft, zijn wij vastbesloten de gemeenschappe lijke verdedigingskracht van de vrije wereld op te bouwen". „Geen land ter wereld, dat wer kelijk vrede wil, heeft echter enige reden de Verenigde Staten te vrezen". Truman verklaarde, dat „de Sowjet-Unie en haar koloniale satellieten door haar reusachtige legers zowel in Europa als in Azië een voortdurende bedrei ging van de vrede vormen. „De vrije landen moeten echter kracht tegenover kracht stellen", zo zeide hij. Dit was niet de taak van de Verenigde Staten alleen, doch voor alle vrije landen teza men. Amerika „gaat voor in dodelij ke ernst" met de opbouw van zijn eigen verdediging niet omdat het dit wenst, maar „omdat de Sowjetrussische politiek ons geen andere keuze laat", aldus Truman. Hij gaf uiting aan de vastbe slotenheid van de Verenigde Sta ten om agressie te weerstaan. „Wij zijn ons bewust van de ge varen, waarvoor wij staan", zo zeide hij. „Wij zullen ons erop voorbereiden om deze gevaren het hoofd te bieden. Laat geen agressor ons op dit punt misver staan. „Wij hechten waarde aan onze onafhankelijkheid en zullen al les geven, wat wij bezitten, om haar te behouden". Tevoren had de President ver klaard, dat hij van zijn bespre king met generaal MacArthur was teruggekeerd „met groter vertrouwen in ons vermogen Op lange termijn de wereldvrede te handhaven". „Als gevolg van de strijd in Korea zijn de Verenigde Naties thans sterker dan ooit", zo zeide de President, die herhaalde, dat de Amerikaanse troepen niet lan ger in Korea zullen blijven dan noodzakelijk is voor het doel, dat de Verenigde Naties zich hebben gesteld". Over zijn onderhoud met Mac Arthur zei Truman, dat hij met de Generaal had willen spreken, omdat „niets beter is dan een persoonlijk gesprek met de be velhebber te velde, die de pro blemen daar uit de eerste hand kent". Truman zeide helemaal naar Wake te zijn gekomen, omdat hij de Generaal in deze snel verlo pende fase van de strijd in Ko rea niet te lang van zijn werk af wilde houden. Op Wake is gesproken over de toestand in het Verre Oosten en zijn betrekking tot de problemen van de wereldvrede. Ook „de noodzakelijkheid van een vroeg tijdig vredesverdrag met Japan" is besproken, zo zeide Truman. In zijn overzicht over de be tekenis van de Verenigde Naties bracht de President in herinne ring, dat deze organisatie vijf jaar geleden in hetzelfde ge bouw, waar hij nu sprak, was opgericht. Hij beschuldigde de Sowjet- Unie ervan, dat deze het vredes werk van de Verenigde Staten steeds had gedwarsboomd door obstructie en weigering om met de andere landen samen te wer ken. Tenslotte verklaarde Truman, dat de internationale communis tische beweging, verre van re- volutionnair te zijn, de reaction- nairste beweging ter wereld was en hij waarschuwde de Aziatische volken, evenals de andere vol ken der wereld tegen „de valse revolutie van het communisme", dat er „ten onrechte aanspraak op maakt de vooruitgang van 't mensdom te vertegenwoordigen". •CHTNFES VERZOEK AAN DE V.N. Via het Rode Kruis. De Chinese regering heeft het Internationale Rode Kruis ver zocht, de Verenigde Naties tele grafisch te vragen „onmiddellijk stappen te nemen om te verhin deren, dat de Amerikaanse avon turiers nieuwe aanvalsdaden be gaan en oorzaak worden van de grootste ramp in de geschiedenis der mensheid". Dinsdag vergaderde het be stuur van de „Liga van Rode kruisverenigingen". Drie door de Sowjetrussische vertegenwoordi ging ingediende resoluties, waar in een beroep op het Rode Kruis werd gedaan „vreedzame idealen te bevorderen en een verbod tot het gebruik van de atoombom uit te vaardigen", zijn verwor pen. Vatbaar voor vocht «n tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver zachtende, slijmoplossende, AKKERS medegedeeld door het K-N.M.I- te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk nu en dan enige lichte regen of motregen. Matige Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. DONDERDAG 19 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.56 8.31 9-11 9.21 n.m. 8-56 9.31 10.11 10.21 ZON- EN MAANSTANDEN. j: 5 regels 60 cent; ct.; minimum pes nummer of Adre» meer. s namiddags 2 aar. >ken over liet iteid- g van de hierbij be- n van het Franse nlegioen, bijna ge- de uit voormalige Rommel's „Afrika- vroegere Duitse ?rs groeven zich in hopeloze situatie ellendigheid in en dood", verklaarde (fficier, die wist te ïebbende zijde werd i, dat de Franse le- Hanoi vurig uitziet ;ezegde Amerikaan- en uitrusting voor epen. r-President heeft op ijke vraag van het lerlid Mr. P. S. Ger- ffende het ingrijpen middelen door de regering in het Am ict geantwoord, dat zich, hoezeer zij het >nflict betreurt, niet ;ht in dezen met mi- len in te grijpen orea [ERIKAANSE VER- IN KOREA. rikaanse ministerie ie heeft bekend ge- op 16 October de verliezen in Korea chappen bedroegen, en, 17.711 gewonden disten. leger verloor 22.838 riïiiers 2880, de ma de luchtmacht 169. THUR TE PJONG- MacArthur heeft na ing ten Noorden van en bezoek aan deze :ht- Hij zei: „De zeer bebiist spoedig ZON MAAN op onder op onder Oct- 18 7.09 17.41 15.31 23.10 19 7.11 17.39 15-53 23,10 door het K.NJVil. :ldig van Zaterdag- Zaterdagavond. re temperaturen. 1 met enkele flinke vooral in de noor van het land. Matige wind tussen N- enO- temperaturen dan 22 OCTOBER. v.m. 11.34 0-09 049 0.59 n-m. 11.50 12125 1.05 1.15 ten "van een^fieTistplichtige 'be dragen thans 19162 francs te gen 2829 francs in 1939 ondanks h,et feit, dat de soldij en de ver goedingen lager zijn dan in 1939 De Minister verklaarde zich fkdonstanldeir van een bijzondere belasting voor degenen, die geen éienstplioht behoeven te vervullen groot proteïne-gehalte heeft. po Volgens de professor, die ver klaart, dat hij en zijn gezin zelf reeds enige tijd lang rat ten op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet onder voor die van wild of ge vogelte. jnd 228 c. (78%); slaolie per fles 182 c. (90) reuzel per kg 223 c. (87% c.); varkenscarbonade per kg 347 e. (124); volle melk per liter 21 c. (12); kleiaard- appelen per kg 32 c- (11); rode kool 30 c. per kg (7%); sinaas appelen per kg 109 c (27%); ge rookte paling per kg 750 c- (190). Amerikaanse vliegtuigen heb ben 40 km ten Noorden van Pjongjang een regiment Ameri kaanse parachutisten neergela ten. De operatie werd van een vliegtuig uit door generaal MacA ur zelf geleid. De gene raal is later naar Tokio terug- Russisch Vice-Premier en voor malig Minister van Buitenlandse Zaken, Vrijdag te Praag is aan gekomen. De conferentie werd op initia tief van' de Sowjet-regering bij eengeroepen en is Vrijdagavond geopend. De Ministers van Bui- Bij Ministerieel Besluit is in België een commissie ingesteld, die belast is met het bestuderen van toepassing van radar bii het scheepvaartverkeer op de Schel de. Zij is eveneens belast met het aanleggen van een documentatie en het bestuderen van de presta ties in het buitenland op dit ge bied. 1G 23 OCTOBER vjn- n-m. 0.16 12-31 0.51 1.06 1.31 1-46 1.41 1.56 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Oct. 21 7.14 17.34 22 7.16 17.32 23 7.18 17-30 MAAN op onder 16.20 1-57 16-30 3.14 16.39 4.29

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1