Belastingschroef wordt aangedraaid Evolutie en Wisselwerking Karpetten-Week Nieuwe wet op de Zweminrichtingen TERNEUZEN TWEEDE BLAD Zaterdag 14 October 1950 SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR BETALEND NEDERLAND. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wetsont werpen tot verlaging van inkomstenbelasting en om zetbelasting, van de personele belasting, enz. Uit de Troonrede is reeds gebleken, dat er van verdere belastingverlichtingen geen sprake kan zijn. De regering beraadt zich integendeel op verzwaring. De opzet van het complex belastingontwerpen is geweest het bedrijfsleven enige verlichting te ver schaffen. In de Memorie van Antwoord, welke is ver schenen vóór het uitbreken van de strijd in Korea, was nog een aantal verlichtingen voorgesteld, welke een offer voor de schatkist zouden betekenen van rond 60 millioen. De regering ziet zich tot hear leedwezen genood zaakt, gezien de jongste ontwikkeling op internatio naal gebied, dit offer ongedaan te maken. Een deel van die verlichtingen is teruggenomen en een ander deel wordt gecompenseerd door belastingverzwaring elders. 6e Jaargang No. 1552 De ziekte van Thorez N. V. V. 400.000 leden Inkuilen van veevoeder volgens nieuwe methode Het leger in Hongarije Hei proces tegen de communistische leiders in het Saargebied U profiteert natuurlijk ook vaa deze speciale October-aanbiedingen GEMENGD ZWEMMEN OPNIEUW EEN STRUIKELBLOK. Blijkens het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de wet op de zweminrichtingen juichten zeer vele leden de indiening van dit wetsontwerp toe. Zij waren van mening, dat hier in bevredigende mate de belangen van veiligheid, hygiene en zedelijk heid worden gewaarborgd. Velen uitten hun waardering voor de wijze, waar op de minister heeft getracht in dit wetsontwerp de gedachten te belichamen, welke ten grondslag lagen aan het amendement-Stokman betreffende het gemengd zwemmen, waarvan de aanneming op 30 September 1947 voor minister Drees aanleiding was schorsing van de beraadslagingen te vragen. Het rapport over Nieuw-Guinea Baron tegen wil en dank Geschenken voor het Korea-detachement De 3600 gulden-grens en het Rijkspersoneel Een blindendorp Sprinkhanen in Australië DE VRIJE ZEEUW 7,65, bij 1500 f 7,53, bij ƒ2000 ƒ3,51, terwijl daarboven geen kinderaftrek -wordt ver leend. Aan de toelichting op net wetsontwerp tot verhoging en technische wijziging van de Om zetbelasting is nc*g het volgende ontleend: De wijziging van artikel 6 brengt het voorgestelde percen tage van heffing voor leverin gen door die kleinhandelaren van 3% terug tot drie het percen tage, hetwelk thans van toepas sing is, terwijl het percen tage voor leveringen door fa brikanten aan ondernemers van 3% wordt verhoogd tot vier. Het percentage voor leverin gen door fabrikanten recht streeks aan particulieren wordt verminderd van 6% zoals was voorgesteld, tot zes. De opbrengst van de Omzet belasting moet worden vermeer derd met een bedrag van onge veer ƒ17.000.000 per jaar. Volgens -een gerucht, dat de ronde doet ,,in de hoogste krm- gen van Communistische lei ders", is dit niet het geval, doen is Thorez aangevallen door z partijleden, aldus het b'ad. Het Communistische blad „Huma-nité" heeft het beloofde communiqué over de gezona- r.ciüstoestand van Thorez nice uitgegeven. Volgens een onbevestigd be richt, dat ir "Parijs in omloop zou de „ziekte" van Thorez -die nen als een dekmantel om niet op de bijeenkomst van de Ko- minform te Boedapest te behoe ven te verschijnen. Gevraagd naar commentaar op het Dericht van „Le Popu laire" heeft een functionaris van het hoofdbureau der Commu nistische partij geantwoord. ,,lk heb opdracht gekregen geen inlichtingen te geven". De voorstellen zijn destijds ook aangekondigd als compen satie voor de op -handen zijnde huurverhoging. De Minister merkt hierbij op, dat dit ter sprake zal komen Dij de bespreking van de omzet belasting. Hierop vooruitlopend wilde hij thans reeds mededelen dat de regering heeft besloten die voorgestelde verhoging van de omzetbelasting van 3 op 3% pet., voor zover betreft de scha kel van de kleinhandel, terug te nemen en de verhoging voor de fabrikanten te brengen op 4 pet. Het zou o-nttevredigend zijn ge weest de kleinhandelaren, die thans 3 pet. omzetbelasting zijn verschuldigd, gedurende een jaar 3% pet- te doen betalen, om ze dlaama geheel vrij te stel len op grond v-an de afspraken in heit kader der Benelux. Het ligt n.l. in de bedoeling de omzetbelasting in de Bienelux zo op te bouwen, dat voor verrich. tingen door fabrikanten 5 pet. (omzetbelasting zal zijn verschul digd en de overige schakels ge heel zullen zijn vrijgesteld- De Rijksbegroting voor -het jaar 1951 toont reeds een tekort van ruim 100 millioen, terwijl nog geen rekening is gehouden met het feit, dat de begroting voor Oorlog en Marine met minstens 15 pet- moeit worden verhoogd. Berekeningen hebben uitge wezen, dat de verlaging van de inkomstenbelasting voor de ge zinnen met lagere en middel bare inkomens voli-edige com pensatie biedt voor de huur verhoging. De Minister acht het niet mo gelijk, de achteruitgang in reëel Inkomen als gevolg van de waar devermindering van de gulden >r alle bevolkingsgroepen te compenseren. De regering is van oordeel, dat alleen compensatie kan worden geboden voor de groepen met de lage en middel bare inkomens. Voor d-e inkomens van 90-00 wordt een vermindering van 14 pet. voorgesteld; voor die van 8.000 een vermindering van 6 pet. Daarbij komt dan nog de halvering van het schoolgeld Bij een inkomen van f 18 000 is in de regel schoolgeld voor mid delbaar onderwijs volgens het hoogste tarief verschuldigd, waarbij het gaat om bedragen tussen de f 400 en 500. Hal vering hiervan is dus van groot belang. Verbetering van de positie van de gehele bevolkingsgroep met een middelbaar inkomen is slechts mogelijk wanneer er betere tijden aanbreken. Er bestonden bezwaren tegen bestendiging van de thans bij de personele belasting toestaande indeling in 9 klassen. De Minister voelt er niet voor de klasse-indeling thans nog te wijzigen, nu het zich laat aan zien, dat de openbare behande ling van het wetsontwerp be treffende een nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente spoedig kan geschieden. Bij een huurwaarde van 500 in de eerste klasse -bedraagt de kinderaftrek 3,75, -tbij 1000 De algemene secretaris der Franse Communistische partij, M..urice Thorez van wie -bekend wr.s dat hij griep had, is vol gens het Socialistische blad ,,Le Populaire" „met bloed bedekt" in -een ziekenhuis opgenomen. Men vermoedt dat Thorez e-:i bloeduitstorting in de' hersens heeft gehad. Volgens een mededeling van de heer H- Oosteihuis, voorzit ter van het N-V-V-, die in dc Apollohal te Amsterdam het woord heeft gevoerd op een feestelijke bijeenkomst van de Amsterdamse Bestuurdersbond, is het ledental van het N.V.V. de 400 000 gepasseerd. De bijeenkomst was door de A.B-B. uitgeschreven ter viering van de insclirijving van zijn 40.000ste lid. Bekijkt men de registers van de inmiddels alhier ingevoerde „burgerlijke stand" ten stad- huize, dan kan men constateren, dat ook nog zonder „code civil" het Franse cachet op alles ge plaatst werd. Alle beroepen en ambten in de bevolkingsregisters zijn in het Frans aangeduid en alles had er de schijn van, dat het voorgoed gedaan zou zijn met onze zelfstandigheid als natie. De welvaart verdween met dat al zienderogen. De barensweeën van een Op de modelboerderij te Heino werd Donderdag een nieuwe methode voor -het inkuilen van veevoeder gedemonstreerd. Bij Hongarije kan niet werkeloos toe blijven zien en zijn leger niet ontwikkelen, terwijl „de vijand, tot de tanden -gewapend' met een preventieve oorlog dreigt, aldus heeft de politie chef van 't Hongaarse ministe rie van defensie, generaal San- d-or Nogradi, in een re-de te Boe dapest verklaard. Generaal No gradi achtte het gevaar van een oorlog op het ogenblik ernstig, „omdat het mogelijk is, dat het dollar-imperialisme wordt ver- Het proces tegen de Commu nistische leiders in net Saarge bied. dat op 25 Sept- begon, is geëindigd. De secretaris van de partij te Saartorücken, Bruckner en de se cretaris van de partij in Saar land, Nicolay, zijn veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstrui op beschuldiging van opstand en poging dlaartoe. De leider van de „Democrati sche jeugd in (het Saargebiea'' en 9 leden van de partij zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van 5 tot 11 maanden. Een beklaagde is vrij gesproken. De beklaagden Bruckner, Ni colay, Merkel -en Jost werden dadelijk na de uitspraak naar de gevangenis te Saartorück-en ge bracht om te verhinderen, dat ock zij naar O.-Duitsland zou den vluchten. het inkuilen van gras, klaver, lucerne of eventueel ander vee- blind door het tijdelijk succes, voed-er ging tot nu toe een groot dat het in Korea -behaald -heeft", deel van de voedingswaarde Hongarije moet zijn leger on verloren. Het oorspronkelijke aanwezige eiwitgehalte vermin derde vaak tot 40 procent. Een gevolg hiervan was, dat voor winteirvoeding van het vee n-og steeds een belangrijke import van buitenlands krachtvoeder zoals lijnkoeken, soja, sesam en zovoort noodzakelijk was. De stichting voor de landbouw toad de demonstraties te Heino georganiseerd om boeren en landbou'wvoorlichters uit het ganse land te tonen met welke machines het nieuwe inkuil- procede wordt verricht- De bedoeling is dat aan het gras enz- een -bepaald percen tage melasse of voederbieten wordt toegevoegd, waardoor het mengsel na inkuiling veel beter zijn voedingswaarde behoudt- Het verlies aan eiwit vermin dert -bijvoorbeeld tot de helft. Doordat de toedrijven hiervoor veel beter dan tot dusver voor hun eigen veevoeder kunnen zorgen, zal de import van krachtvoeder minder kunnen worden. Te Heino waren thans alle 13 soorten ink uilmachines aan wezig, welke thans in ons land op de markt zijn. Honderden belangstellenden, zelfs uit Zee l-and en Li-m-burg naar hier ge komen, stelden zich van de nieu we methode op -de hoogte- De merendeels Duitse machines zijn te kostbaar (om en bij 5000) om door -particulieren aangeschaft te worden. Bijge volg doet de overheid alle moei te de tooeren er toe brengen „werktuigen-coöperaties" te vormen om de machines geza menlijk te gebruiken. Wil -men het nieuwe infcuil-procede vol gen dan zal men ook machines moeten aanschaffen daar het onmogelijk is de vermenging van gras met melasse -met de -hand te doen geschieden. Momenteel zijn er 22 machi nes in Nederland in gebruik, waarvan 9 in West-Overijssel. aantastbaar mak-en om op te kunnen treden tegen „een im- perialstische aanval, waar deze ook vandaan komt", aldus No gradi. De generaal maakte ook voor het eerst in het openbaar gewag van -een zuivering, die kortge leden in het Hongaarse leger heeft plaats gevonden. „Ons korps van officieren en gene raals is gezuiverd van verra ders imperialistische spionnen en aan het volk vijandige ele menten. De meerderheid der officieren en generaals van ons sterker wordende leger is het vlees en bloed van het volk", al dus Nogradi- HOLTAP-KARPETTEN het ideale -huiskamerkarpet, 4 verschillende maten voorradig vanaf 53.75 m HAARVELOURS-KARPETTEN reuze sterk karpet, frisse dessins vanaf 115.90 nieuwe tijd hadden een deprime rende invloed op de rechtgeaarde vaderlanders en hoezeer deze al dan niet overtuigd waren, dat voor het oude staatsbestel iets anders in de plaats gesteld moest worden, weinigen konden in de gedurig wisselende toestan den loutering vinden. Reactie was oorzaak, dat het in 1798 in het leven geroepen twee-kamer stelsel in 1801 weer werd afge schaft. En zo ging het voort, zoekend en tastend, tot een nieuwe mijlpaal in onze historie werd bereikt met de instelling van de monarchie en de benoe ming tot koning van Holland van Lodewijk Napoleon. Van meet af liet het zich ech ter aanzien, dat dit koningschap in zeker opzicht „een wassen neus" was. Althans er was ter nauwernood „één woord Frans" in de duidelijke boodschap, die Lodewijk van zijn keizerlijke broeder meekreeg en waaraan hij tijdens zijn koningschap later meermalen is herinnerd, dat hij n.l. koning zou zijn „bij de gratie van Napoleon". Toch wist Lo dewijk, die zich verdraagzaam en medelevend betoonde, veler harten te winnen. De keizer was dit een doorn in 't oog. Hij vond Lodewijk te slap en toegevend en gaf hem o.a. de schuld van de invallen der Engelsen in Noord- Holland en op Walcheren. Toen onze eerste „koning" bij tractaat van 16 Maart 1810 ge dwongen werd afstand te doen van Zeeland en al het bezuiden de Waal gelegen grondgebied (Brabant en een deel van Gel derland), -betekende dit het einde van het koninkrijk Holland. De korte epiloog die volgde, ging vooraf aan de inlijving, die plaats had, nadat op 1 Juli 1810 de acte van afstand door Lode wijk Napoleon wterd getekend. Aan de slotperoratie van de proclamatie bij zijn aftreding ontlenen wij enkele zinnen: „Hollanders! Nimmer zal ik ,een goed en deugdzaam Volk vergeten, zooals Gij zijt; Mijne „laatste gedachte zoowel als „Mijn laatste zucht zullen voor „uw geluk zijn", enz- Tot het einde van zijn leven heeft Lodewijk Napoleon een heimwee naar Holland gehad en zich in 1813 hartelijk verheugd in het herstel onzer onafhanke lijkheid. Hij schijnt zelfs nog op het punt te hebben gestaan zijn diensten aan ons herboren volk weer aan te bieden. Doch, hoe zou er naast een Oranje in ons land voor een Bonaparte plaats zijn geweest, ook al was ons volk zijn eerste koning nog zo welwillend gezind geweest. En we moeten maar in herin nering nemen, wat de Keizer bij zijn bezoek aan Amsterdam zich op zijn befaamde nachtwande ling langs de versierde grachten zelfs liet ontvallen: „De Hol landers zijn goede mensen- De „vereniging van Holland en „Frankrijk zal onberekenbare gevolgen hebben. Met de onze „verenigd, vernietigt de Hol landse zeemacht die van Enge- „land. Binnen weinige jaren zul- „len wij meester ter zee zijn. „Daartoe is het nodig, dat de „Hollanders zich geheel en al bij mij aansluiten". De geniale veldheer-keizer ver giste zieh echter schromelijk. Maar Nederland had de lijdens beker nog niet geheel geledigd! 't G. In verband met andere artike len over de geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen, zullen wij thans de voortzetting van „Evo lutie en Wisselwerking" enige tijd onderbreken. Na een korte o-perubare verga dering is de Eerste kamer in comité-generaal gegaan ter te handeling van het rapport van de gemengde commissie Nieuw- Guinea. Toen idle deuren werden geslo ten, waren achter de Regerings tafel aanwezig de Minister-Pre sident, de heer Drees, de Minis ter van Uniezaiken en Overzeese Rijksdelen, de heer Van Maar- seveen, de Minister zonder por tefeuille, de heer Götzen, de Mi nister van Financiën, -de heer Lidftinck en de Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer Blom. CAIRO-KARJPETTEN HtET grote su-cces karpet, mooie Perzische dessins 120 X 180 cm 190 X 290 cm 24-75 67,50 WILTON-KARPETTEN Een ongekende collectie in grote verscheiden heid van kwaliteit, maten en dessins vanaf 109,50 J. L. JURRY Het wetsontwerp schrijft thans voor, dat op bepaalde tijden in een gemeente voldoende gelegen heid moet worden gegeven tot ge scheiden zwemmen en „dat de zweminrichtingen overigens open staan voor gezamenlijk zwemmen door mannelijke en vrouwelijke personen". Naar aanleiding hier van wordt gevraagd of B. en W. ten aanzien van particuliere zweminrichtingen de voorwaarde kunnen stellen of het voorschrift kunnen geven, dat gemengd zwemmen in het geheel niet zal worden toegestaan. Volgens sommige leden zal het de gemeentebesturen niet langer vrijstaan deze materie geheel on geregeld te laten. Uitdrukkelijk verklaarden deze leden, dat zij niet in een discussie wilden treden over de vraag, of door de gemeentebesturen het gemengd zwemmen of althans het gemengd zonnebaden geheel moet worden verboden. Zij meenden, dat deze materie het beste aan de praktijk in de verschillende gemeenten van het land kan worden overgelaten. Volgens andere leden dient deze wet een materie te regelen, die niet is die der zedelijkheid. Wanneer men de noodzaak inziet Een wonderlijke geschiedenis. door B. J. TEN WESEPE 32) Nadruk verboden. Zo, Jan, jongen, daar lig je nu weer. Welterusten en tot morgen ochtend. Jammer, dat die ouwe draak zo onhoorbaar loopt, an ders had ik er wel zin in om eens op verkenning uit te gaan in dit huis. Maar ik mag geen argwaan wekken. Misschien heeft hij nu de indruk gekregen, dat ik me laat biologeren door die kliek en dat zou ik waarschijnlijk weer stuk maken, als ik bij nacht en ontij door het huis ging zwerven. Nee, ik moet eerst voorzichtig de kat uit de boom kijken en voor lopig een of twee dagen volledig in hun spelletje de mij toege dachte rol afdraaien. Morgen komt die freule weer en dan krijgt Jantje weer een paar zoen tjes! Hij grinnikte onder de de kens. Goeie genade, wat een mens toch in een paar dagen tijds gek ke dingen kon beleven! Daar ligt nu Jan Houtzagers; misschien loopt de halve Amsterdamse prinsemarij naar me te zoeken en ik speel hier voor baron-weet-ik- veel. Verroest, ik weet m'n eigen naam niet eens meer. Een typisch geval van tijdelijke geheugen stoornis, zei die veearts. Nou, hij zal het wel weten, hé? Dan maar geheugenstoornis. Kan voor een keer ook wel eens interessant zijn. Maar wat ze in 's hemels naam toch met me voor hebben. Ik zal een boon worden, als ik dat snap Geleidelijk aan zakte Jan weg. Het zachte bed, waarin hij be haaglijk lag weggedoken, brak alle weerstand en Jan sliep de slaap des rechtvaardigen. Waar het van kwam, wist hij zich niet te herinneren, maar op een gegeven ogenblik werd hij wakker en was ook meteen klaar wakker. Hij had iets gehoord in huis. Dat was zo zeker als twee maal twee vier was. Maar wat? Zijn adem zoveel mogelijk inhou dend, luisterde hij gespannen. Maar gedurende de eerste ogen blikken hoorde hij niets anders dan ver wég het geblaf van een hond. En een tram, die waar schijnlijk over de Koninginneweg reed. Zo erg laat kon het dus ook niet zijn. Of was het al bijna morgen? verlichte cijfers en het bijna half één Hij draaide zich naar het klok- de bibliotheek of daaronder wa- nachtkastje en zag, ren de sprekers in geen geval. Eens even luisteren aan de an dere deur. Eens even realiseren- Wacht, daar was de badkamer, dus hier moest de deur van de eetkamer zijn. Behoedzaam draai de hij de deurknop om en luister de in de eetkamer. Ja, nu hoorde hij het duidelijker. Wacht eens, tijdens de maaltijden had hij ge zien, dat gindse deur naar de trap nep, die uitmondde op de gang beneden. Als hij die deur nu .eens zacht opende, kon hij missc.nen wat verstaan. Zo zacht als mogelijk was, liep hij op de gangdeur toe en pa nog eens geluisterd te hebben, open de hij deze op een kier. Hij kon ternauwernood een kreet van verrassing onderdruk ken. Want daar stond het hele gezelschap: de huisknecht, de dokter, de secretaris en die griet, dt freule. Allen, met uitzondering van de huisknecht, hadden nog overjassen aan en zij waren het natuurlijk geweest, die met de auto gekomen waren. „Last?" hoorde hij de dokter zeggen, „er is geen land met hem te bezeilen. Enfin, hij zit er goed en zo lang we nog niet klaar zijn, moet hij daar blijven." (Wordt vervolgd.) je op zijn dank zij de wijzers, dat was. En toen hoorde hij het dicht slaan van een portier en het weg rijden van een auto. Vlug sprong hij uit bed en keek voorzichtig door de kieren van het gordijn. De auto had ongetwijfeld voor dit huis gestopt en was inmiddels alweer uit het oog verdwenen. Even had hij het achterlicht ge zien. Zacht liep hij weer naar bed en dook er in. Hé, lekker warm. Maar wat was dat? Hoorde hij geen stemmen in huis? En dat in de nacht? Daar moest hij toch het zijne van hebben. Je bent baron of je bent het niet en hij kon niet toe staan, dat men midden in de nacht nog een gesprek begon. Stel je voor! In stilte grinnikend, trok hij zijn voeten voor de tweedt maal onder de dekens vandaan en op ae tast af vond hij de warme, ka meelharen pantoffels. Voorzich tig, zoveel mogelijk geluid maken vermijdend, liep hij naar de deur en opende deze. Scherp luister de hijj maar het leek wel, of de stemmen nu flauwer klonken. In voor bepaalde regelingen op dit terrein, zal men dit in 'n afzon derlijke wet hebben te doen. Een waarborg voor betere zeden, of tot handhaving van de goede zeden konden deze leden in 't te pas en te onpas aangrijpen van iedere wet, die maar enigszins op dat terrein kan worden gebracht, niet zien. De redenering, dat er nog een mogelijkheid zou zijn om aan de hand van de wet het gemengd zwemmen te verbieden, toont duidelijk, in welk gevaarlijk wa ter de minister van Sociale Za ken thans zwemt. Deze leden wensten alleen ge noegen te nemen met een wet, die twee mogelijkheden duidelijk en eerlijk zou stellen, n.l-: 1. Afdoende waarborgen voor de mogelijkheid tot separaat zwemmen, en 2. Afdoende waarborgen voor de mogelijkheid tot gemengd zwemmen. Aan de voorstanders en gebrui kers van het gescheiden bad wil- ue« zij in alle opzichten gelegen heid schenken aan hun verlan gens te voldoen, maar zij eisten, dit recht «algeheel en onbetwist ook voor de voorstanders en de gebruikers van het gemengde bad op. De stap van de pacificatie van het onderwijs naar de pacificatie van het zwembad was voor deze leden een goede democratische stap. Aan het wetsontwerp stel den zij de eis, dat daarin beide vormen van zwemmen wettelijk worden erkend en doorgevoerd. Wanneer de minister niet in staat zou zijn een tekst te ont werpen, die beide vormen van zwemmen op wederzijdse eerlijke basis waarborgt, zouden deze leden zich genoodzaakt zien hun stem tegen brengen. Overigens wilden deze leden elk misverstand uitsluitend door te erkennen, dat de overheid op het terrein van de handhaving der goede zeden stellig een taak heeft en zij wilden nadrukkelijk zien uitgesproken, dat zij niet in de hoek der neutralisten staan. Andere leden vreesden, dat het ontwerp op gemeentelijk niveau moeilijkheden kan opleveren, om dat niet de bevolking via de raad over het verlenen van vergunning voor het oprichten en voor het gebruik openstellen van zweminrichtingen beslist, doch B. cn W. Naar het oordeel van deze leden zouden de bedoelde ver gunningen door de gemeenteraad moeten verleend worden. In de filmzaal van de nieu-we Frederikskazerne te 's-Graven- hage heeft de directeur van De Nieuwe Courant, de heer Th. D. Struyck, namens dit blad en zijn lezers het Korea-detachement enige geschenken aangeboden- De commandant, majoor Den Oudlen, had het volledige batal jon van deze gelegenheid in de zaal verzameld. Het geschenk bestond -uit een- -öhèque van 2500 en 2 boek werken „Nederlandse helden daden" getitel, die de vele giften in natura, -die met het bataljon meegezonden zullen worden, symboliseerden- Majoor Den Ouden nam de geschenken in ontvangst en sprak een -kort -dankwoord. Met betrekking tot de tegen strijdige berichten over hetgeen het Rijk als werkgever zal do-en, nu bij algemene vergunning ae aanvankelijk bij de 5 pet- sala risverhoging -gestelde grens van 3600 gulden kan worden over schreden, -deelt men van -offi ciële zijde mede, dat op korte termijn over deze aangelegen heid besprekingen met het ge organiseerd overleg worden ver wacht. Het dorp Gedera in Israël by Tel Aviv is het eerste „land der blinden" geworden, aldus heeft Charles Passman, lirecteur in het ontwerp uit te Israël van -een Amerikaans hulp comité, op een bijeenkomst van dit comité meegedeeld. In het dorp won-en 40 geheel zich zelf verzorgende blinde ge zinnen. Zij beheren de winkels cn openbare bedrijven en vor men het gemeentebestuur. In Zuid-Australië zijn treinen tegengehouden door zwermen sprinkhanen. De rails werden door een zo dikke laag sprink hanen tjedekt, dat (de loccmo- tiefwielen slipten. Een machinist verklaarde -een zw-atrm van ongeveer 10 vier kante km gezien te hebben-

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5