Zuid'Molukken vragen hulp aan Koningin Juliana Opmars naar Pjonjang duurt voort Europa-college Je Brugge geopend Indo-China ;4neW|SFEftl£d Chinese communisten rukken Tibet binnen ZATERDAG 14 OCTOBER 1950. 7e Jaargang No. 1552. De toestand in Korea De V. N. troepen hebben het afgelopen etmaal 1400 krijgsgevangenen gemaakt, waardoor het totaal van de gehele campagne thans 60.000 bedraagt. De V.N.-strijdkrachten concentreren zich op de verdedigingswerken van Koemtsjon, het Noord- Koreaanse „kleine Stalingrad", 20 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De poging om de geallieerde opmars naar Pjong jang tot staan te brengen, is totaal ineengestort. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. De 5 pet salarisverhoging op onder op onder -« De reis van Truman Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwa^ai nt Per week 30 cent Losse nummers b cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum peü advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Zuid-Molukken Het Bureau dedt mede: ,.Op 10 October landden in Namlea 5 Dakota's met een compagnie R. I-troepen aan boord. Op 14 October zal de R een complete battery artillerie mot pantser op het Tuleiru- front trachten aan te voeren. Een verzoek van vertegen woordigers van versohillcnae Kerken en humanitaire verem- ■"SfprS. KeS'de E. K. Kerk. die Moslim en Chinese Christe. gemeenschap, de Adventisten Kerk, de Pantecasta Church, ae Bethel Mission, de Theosofische. Vereniging van de volgende in- hood: roepen hierbij eerbiedig de hulp van Uwe Majesteit in, •pdat het vuren in de Zuid- Molukken gestaakt wordt en een justitieel en rechtvaar dig onderzoek kan plaats hebben- Moge God. de Al machtige, Uwe Majesteit kracht en wijsheid schenken om in onze strij'd de beslis sende stap te nemen in het belang van ,,rust en vrede" en ook als blijk van waarde ring en 'bewondering voor een volk, dat even als het Uwe boven alles vrijheid van Godsdienst, land en volk be minnen, werd' door het Bureau Zuid- Molukken aan H. M. Koningin Juliana doorgegeven De Radja's van Soja en Noe ss, Nive zonden het volgende te- legnrn aan H- M. Koningin Ju liana: Namens Radja s van Am- bon verzoeken ondergeteken den Uwe Majesteit eerbiedig hulp voor liet door aardbe vingen en oorlogsgeweld ge troffen Aimbonese volk". Rondom de ontslagname van Minister Schokking In hoge legerkringen maakt men zich enigszins ongerust zo vernemen wij indien het vinden van een opvolger voor minister Schokking op moeilijk heden van min of meer langen duur zou stuiten. Op 26 October a.s. zal namelijk, zoals bekend, te Washington de conferentie van ministers van defensie van het Atlantisch Pact worden gehou den. De onderwerpen, die op deze conferentie aan de orde zullen zijn, worden van een dergelijke betekenis voor onze positie in het Atlantisch Pact geacht, dat men het van groot belang oordeelt, dat een minister van oorlog en mari ne, ons land op die conferentie vertegenwoordigt. Indien tegen die tijd nog niet in de vacature-Schokking zou zijn voorzien, dan zou, zo meent men in deze kringen, de Nederlandse vertegenwoordiger in ieder geval iemand moeten zijn met verant woordelijke bevoegdheden, b.v. een lid van het Kabinet, die dan door enige deskundigen zou ge assisteerd kunnen worden. Ambon volgende week in de Veiligheidsraad? Men verwacht, dat de Veilig heidsraad de volgende week zal bijeenkomen om het voorst e, van de commissie der V. N voor Indonesië inzake Ambon te be spreken. Telegram van Stichting Door de eeuwen trouw De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft Donderdag aan de Minister-President een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Onder de dreigende ontwik keling op Java wensen die Am- bonnezen in Nederlandse kam pen niet langer te berusten in voortzetting der agressie tegen de Zui d-Moluklken, welke noch door de Unci noch door Neder land is gestuit- Wij achten ons oeroepen 'een beroep te doen op de Nederlandse regering om als nog op dit laatste moment in te grijipen ten behoeve van de Z.- Mo'uikken of de Unci daartoe te brengen. Mocht dit niet ge beuren. dan wijzen wij uwe Excellentie op de verantwoorde lijkheid van het tot dusver dooi' uw regering ten aanzien van he l voormalige K.N.IL. gevoerde beleid, dat de Nederlandse leger- organisatie tot cipiersdienst verlaagde en zich richtte tegen de belangen van de ex-K.N.I L.- militairen. Wij verwijzen naar de nota van generaal Behrens. behandeld in het voorlopig ver slag der Eerste Kamer. Wij wij- aen op die verantwoordelijkheid van uw regering voor leven en welzijn van Nederlandse zowel als Ambonnese militairen. Nu de Amibonnesee militairen on regelmatig worden behande'd zal Nederland hen niet mogen dwingen zich naar deze behan deling te voegen Wij w\jzen Uwe Excellentie inet •em op het grote gevaar dat de Ambonnezen gedwongen zullen ;jn zich gewapenderhand tegen de Nederlandse bewakingstroepen te verzetten, hetgeen vele slacht offers onder beide partijen met zich zal brengen, waarvoor uit eindelijk de Nederlandse Regering de verantwoordelijkheid zal dra gen". Afschriften van dit telegram dat was ondertekend door du voorzitter en de secretaris der stichting,, de heren Coenradi en Van Rossum, zijn aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer gezonden. len. Enige malen gelukte het de heer Reverman de aanvallers op een afstand te krijgen. Zij kwa men echter telkens weer terug. Toen de druk tenslotte te groot werd en de heer Reverman zag, dat hij het niet meer kon houden, liep hij weg om hulp te halen. Hierbij liep hij in zijn hqast tegen een Indonesiër op, die van het hele incident niet op de hoogte was. Deze man geraakte van deze botsing zo overstuur, dat hij de heer Reverman een steek met een '"inmiddels werd de heer Eil- bracht overmeesterd door de aan vallers en zeer ernstig gewond. Toen men hem hulp kon bieden leefde hij nog. Korte tijd later is hij echter overleden. De toestand van de heer Rever- man is. niet ernstig. Het stoffelijk overschot van de heer Eilbrach is Zaterdagmiddag in Djember ter aarde besteld. Tabaksplanter vermoord De oorzaak van het incident op de tabaksonderneming „Tama- nan" té Bondowoso, waarbij de administrateur Eilbracht werd vermoord, was naar Aneta ver neemt, het optreden van een ver koper van Tepé (gegiste Casave). De tapé-verkoper was naar de onderneming gekomen om geld in ontvangst te nemen, dat enkele arbeiders hem schuldig waren. Nadat de arbeiders hem gezegd hadden, dat zij nog geen loon hadden ontvangen, wendde de tapé-verkoper zich tot de heer Eilbracht. Hij vroeg op onheuse wijze of er inderdaad nog niet uitbetaald was. De heer Eilbracht ontstak over het opnemen van de man in woede en sloeg de ta pé-verkoper tegen de grond. De man werd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De fabrieksarbeiders, die bij de woning van de administra teur verzameld waren om hun loon in ontvangst te nemen, hiel den zich tijdens dit incident en ook daarna afzijdig. Ongeveer een uur later kwam een groep mannen, afkomstig uit de kampong waar de tapé-verko per woont, naar de onderneming. Zij hadden grote stenen bij zich. die zij naar de heer Eilbracht gooiden. De employé Reverman, die de heer Eilbracht probeerde te beschermen, werd niet aangeval- Brutale beroving Vrijdagmiddag reed de heei t H Bosch van Lindeteves met in Peugeot van Pekalongan naar Semarang. Ter hoogte van Pleven werd de tareg geblokkeerd door een uit tegenovergestelde richting komende jeep. waaruit 4 in uni form ge kleden personen spron- ?°De heer Bosch en zijn chauf- ieur die uit de auto stapten va gen onmiddellijk 3 revolvers e,; een karhijn op zien gericht- Zij werden door één der gewaperr den, idmand die gekleed w„^ in het uniform van een tweeca luitenant van het Indonesische •leger, in keurig Nederlands aan gesproken. De heer Bosch en zyn chaut- feur werd verzocht even hulp tc verlenen Een vriend van d, luitenant was op de zwijnen jacht gedood, of zij even mee wilden gaan om zijn stoffelijk overschot op te halen? Da<A aan dit verzoek door de wapens kracht werd bijgezet was wei geren moeilijk. Zo moest de heer Bosch met zijn Peugeot een zijweggetje in rijden. Daar was ineens geen sprake meer v^n die gedode vriend. Het ging nu om de kof fers in de auto- Deze werden gp opend en minitieus onderzochi. De buit bedroeg 20-400 roepia aan contanten. Daarna haalden zij nog de motor uit de auto van de heer Bosch waarna zi, met hun jeep verdwenen- De Belgische vrijwilligers. Het Belgische vrijwilligers- bataljon voor Korea zal einde November vertrekken. De over tocht zal per schip geschieden, zodat het bataljon eerst einde December op het strijdtoneel zal Onder leiding van Prof. Dr. Henk Brugmans Het grote Amerikaanse slag schip „Missouri" heeft Vrijdag de plaats Mots jon aan de Noord- Koreaanse Oostkust bij de Mandsjoerijse grens beschoten, terwijl zich tevens 37 andere ge allieerde oorlogsschepen voor de kust bevonden. Zoals gemeld, werd Donderdag Tsjongdjin beschoten, 55 km ten Z. van de Mansjoerijse grens. Dit was de vierde maal in 2 dagen, dat de Noord-Koreaanse Oostkust door schepen van de Verenigde Naties wordt gebom bardeerd. De rangeerterreinen van Tantsjon, 160 km ten Z- van Tsjongdjin, werden getroffen. Aan de andere kust werd de kust nabij Sinanjoe door bom menwerpers „dicht geschroeid zo verklaarde een woordvoerder. Superforten bombardeerden spoorlijnen en wegen bij Nam- sidong, op 30 km van de Mand sjoerijse grens. Te Tokio circuleren geruchten, dat MacArthur van plan is ver naar het N- op de Noord-Kore aanse Oostkust een nieuwe grote landing te doen- In het uiterste Z.W. van Ko rea, bij de haven Mokpo, zou een grote Noord-Koreaanse troe penmacht zich gereorganiseerd hebben. Kolonel Katzin, die drie maan den als vertegenwoordiger van Trygv Lie in Korea geweest is, verklaarde, dat Korea het drin gendst behoefte heeft aan medi cijnen- Voedsel was niet zo schaars, omdat de oogst van het vrucht bare rijstgebied in het Z.W. door het tijdige tegenoffensief van de troepen der V. N- be houden is. Te Tokio doen onbevestigde geruchten de ronde, dat de Chi nezen van plan zijn een smalle strook van Noord-Korea langs de Mandsjoerijse grens te be zetten. Waarnemers geloofden, dat deze geruchten zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de Chi nezen de belangrijke hydro- electrische installaties, waardoor het grootste deel van de Mand sjoerijse industrie wordt gevoed, buiten elke Amerikaanse con trole willen houden en dat zij een klein gebied van Korea wil len reserveren als toevluchts- plaats voor de Noord-Koreaan se regering. verschijnen. In sommige krin gen is de vraag gerezen of het nog wel zin heeft de Belgische vrijwilligers te laten vertrekken, aangezien het zeer waarschijn lijk is, dat de strijd in Korea over ongeveer een maand zal zijn beëindigd. Van betrouwbare zijde wordt naar aanleiding hiervan ver klaard, dat het vertrek der Bel gische troepen in ieder geval zal doorgaan. Bij de V. N- is men namelijk voornemens de bezet ting van Korea, na beëindiging der vijandelijkheden, over te dra gen aan kleine naties, zoals Bel gië, Nederland, Noorwegen enz. Aangenomen wordt, dat dit in psycnologisch opzicht beter zal zijn dan wanneer de Amerikanen in Korea gestationneerd blijven. In Belgische militaire kringen zou men voor het voorstel om het bataljon vrijwilligers als be zettingstroepen te gebruiken, ge wonnen zijn- Franse hoepen uit Thai Ngoeyen weggetrokken De Franse troepen zijn uit Thai Ngoeyen CNoord-Indo- Chinaweggetrokken, aldus nieuwe maakt het leger bekend- Thai Ngoeyen. de hoofdstad der Vietminh-opstandelingen, werd eerst enkele dagen gele- Westerling mag in België blijven Da Belgische Vreemdelingen politie heeft de verblijfsvergun ning van Westerling met drie maanden verlengd- Hij zal thans voor onbepaalde tijd in België mogen blijven doch zal om dë 3 maanden zijn verblijfsvergunning moeien la ten verlengen, een maatregel, die voor alle vreemdelingen geldt. In de Gothische zaal van het Brugse stadhuis heeft de voor zitter van de Internationale Cul turele afdeling der Europese Be weging, Salvador de Madariaga, in aanwezigheid van een groot derwijs aantal autoriteiten en belang- welkom stellenden het eerste academi sche jaar van het Europa-Col lege te Brugge geopend. Hij gaf als zijn overtuiging, dat het medegedeeld door het K.N.M-I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Meer bewolking. Toenemende bewolking met in de namiddag in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Op de meeste plaatsen minder zacht. ZONDAG 15 OCTOBER. Europa-College een belangrijke j intellectuele verwording zovele rol zal vervullen bij de verwer- j morele gevaren met zich brengt keliiking van de Europese één- en zovele politieke demagogieen liciti- kweekt, hebben wij behoefte aan De Belgische Minister van On- helderheid. Wij hebben beleefd, sprak een woord van dat millioenen bereid waren te tot de veertig studen- 1 sterven voor een mythe en wat ten aan het Europa-College, die erger is, bereid om hun sen,jken Bulgaarse eis aan Turkije Het Bulgaarse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een nota aan de Turkss legatie te Sofia verzocht, dat Turkije ..zonder verwijl en tegenwer king" de Turken, die in Bulga rije verblijven en naar Turkije wensen te emigreren, toe zal la ten- Duizenden Turken hadden reeds hun bezittingen verkocht en emigratiepassen ontvangen. Nu wachten zij reeds maanden op Turkse visa. 330 Turken had wel de vereis te visa ontvangen. Meubels en andere goederen waren reeds naar 'TuPkijq gezonden terwijl zij reeds 25 dagen op de ver gunningen wachten om de grens e passeren, aldus de nota. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m- 3.56 4.31 5.21 5-21 n-m. 4.12 4.47 5.27 5.37 MAANDAG 16 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m- 4.42 5.17 5.57 6.07 n-m. 5.07 5.42 6.22 6-32 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Oct- 14 15 t- Verklaring van Russische componist De Ministerraad heeft in vol ledige overeenstemming met de Rijkssalariscomissie besloten, dat dc jongste verhoging van de sala rissen en lonen met 5 procent zal gelden voor alle rijksambte naren en arbeidscontractanten, waarvoor een algemene loonrege ling geldt, met uitzondering van de hoogste staatsfunctionnarissen, voor wie bij de ontwerp-rijksbe- groting 1951 in een verhoging van de salarissen is voorzien. Aan de besturen van de pro vinciën, gemeenten en water schappen zal in overweging wor den gegeven een met bovenstaan de beslissing overeenkomende re geling te treffen. 7.02 17.50 11.27 18.43 7.04 17-47 12.56 19.26 7.06 17.45 14-08 20.27 7.07 17.43 14.59 21-45 7.09 17.41 1531 23 10 17.39 15.53 23.10 De vermaarde componist Aram Khatsjatoerian schreef in een Sowjet-blad, dat de musici van West-Europa en Amerika samen met Truman, Acheson, Churchill en Generaal MacArthur „op oor log aansturen". De Westelijke muziek, zo meent hij, is „zenuwslopend" en „drijft de spot met de menselijke gevoelens". „Zij heeft ten doel de aandacht van de progressis- tische elementen door middel van een mumytische nevel af te wenden van de actuele sociale vraagstukken". „De decadente kunst van de V. S- en West- Europa", besluit Khatsjatoe rian, „betekent dan ook een ver zwakking van het democratische kamp en een versteviging van de posities der imperialistische aanranders". een 18-tal Europese landen ver tegenwoordigen. ..België is ge lukkig op deze wijze aan de ver werkelijking van een betere we reld te kunnen medewerken", zo zeide hij- De rector van het Europa-Col lege, Prof. Henk Brugmans, vroeger te Terneuzen, hield in het Nederlands, Engels en Frans een toespraak, die door de tal rijke aanwezigen met grote aan dacht werd gevolgd. Hij legde de nadruk op de noodzaak van een Engelse deelneming aan de vorming van een Verenigd Europa. „Indien de Europese eenheid op het spel staat, zouden zowel de „Tories" als de leden van de Labourparty wat minder behou dend moeten zijn", aldus Dr H- Brugmans. Engeland kan geen eiland blij ven, zo 'betoogde hij. Het zal zich voor realiteiten geplaatst zien, die het zullen noodzaken meer en meer met Europa samen te wer ken- Dr Brugmans wees erop, dat de nationale staten hun einde te gemoet gaan en zij thans in de fase komen van de georganiseer de continenten. „Wij geloven aan een Euorpa als eenheid, aan de vrijheid en aan de verantwoor- dingsbewuste mens als doel en aan een federale gemeenschap als antwoord op de oorlogsdrei ging- In een wereld, waarin de te martelen. Ook bij de bestrij ding van dit geloof aan een my the zullen de studenten aan het Europese College als avant-gar de optreden". Na afloop van de zitting zaten de persoonlijkheden aan een lmveh aan, die werd aangeboden door de stad Brugge. Tijdens de ze bracht het carillon van de be kende Halle-ftoren een concert ten gehore van volksliederen der landen, die door studenten op het Europa-College vertegenwoor digd zijn. Dinsdag stillegging van het werk in Argentinië Dinsdag zal het werk in ge heel Argentinia worden stilge legd als een demonstratie van aanhankelijkheid var de arbe.- uers aan President Peron. Het onder Regeringsmvloed staande Algemene Vakverbond, dat de stillegging van het werk beval, zal zijn pas ingestelde orde van erkenning' aan E iu Peron aanbieden- Deze orde be staat uit een halsketting van platina en diamant en een ju- welenhiangar. Des avonds zuUen Peron en zijn echtgenote van het toalcon van het Paleis de menigte in de open lucht toe spreken. den door de Fransen veroverd. De stad ligt 65 km ten N. van Hanoi. Het Franse leger heeft nieu we stellingen betrokken op 45 km ten N. van Hanoi- Een leger- woortvoerder zei, dat 'het terug trekken uit Thai Ngoeyen niet onder druk der Vietminh-troe- pen was geschied. De Fransen hadden zich van de stad mees ter gemaakt om er alle militaire installaties van de Vietminh te vernielen en deze opdracht was thans uitgevoerd. Fransen ontruimen Thetkne. Uit gewoonlijk betrouwtiare bron worfdt nog vernomen, dat de Franse strijdkrachten in N- Indo-China begonnen zijn de buitenpost Thatkhe te verlaten- De laatste weken zijn al ver scheidene posten aan de grens tussen Tonking en China door de Fransen ontruimd. Een woordvoerder var. de Franse Regering verklaardie te Parijs, dat Frankrijk nu een volledige oorlog moest voeren, daar het guerilla-stadium voor bij was. zouden Chinese communisten landse Zaken heeft ^erk aard 2? bVrn^k^nd sie in Th)^ door Chinese"com- Diplomatieke diefstal Men heeft ontdekt, dat uit Buckingham Palace, de residentie van de Engelse Koning, diploma tieke documenten zijn ontvreemd. De politie heeft een zekere Douglas Monro, een 26-jarige Schotse zeeman, gearresteerd als verdacht van inbraak in Buc kingham Palace en diefstal van een diplomatieke aktendoos. De arrestatie volgde op het vinden van de aktendoos en een later on derzoek van rechercheurs te Buc kingham Palace. De doos werd Vrijdagochtend in een vuilnisbak gevonden. Zij is voorzien van het monogram ,,G. R." (George Rex) en bevatte brieven aangaande bezoeken aan de Koning. Er wor den geen bescheiden vermist. Douglas Monro zal vandaag voor de rechter verschijnen. Het Amerikaanse leger Frankrijk vraagt om huif» Frankrijk heeft Amerika dringend verzocht om met de meeste spoed militaire uitrus ting naar Indo-China te zenden. waar de Franse troepen onder zware druk van de Vietminh moeten terugtrekken. De Franse Minister yan De fensie, Jules Mooh, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot. Mar shall. een nota doen toekomen, waarin hij verzoekt het Ameri kaanse verschepingsprogramma voor di zendingen wapens, uit rusting, landingsvaartuigen en voertuigen te versnellen. De zuivering in Japan Officieel is meegedeeld, dat meer dan 10.000 Japanners, on der wie tal van vooraanstaande personen zijn afgevoerd van d lijst voor „politieke zuivering'". Oorspronkelijk kwamen meei dan 200.000 personen op de zui- veringslijst voor, hetgeen in hield dat zij geen overheids functies of hoge functies in hol bedrijfsleven mochten bekle den. van 80 km breed hebben bezet. „Dit is pas een proefaanval en de grote aanval zal ongetwijfeld volgen als de besprekingen tussen Tibet en China mislukken". De communisten hadden zich reeds dagen te voren verschanst bij een moeilijk toegankelijke bergpas op 4500 meter hoogte, waar zij door de Tibetanen wa ren tegengehouden. De corres pondent meldt verder, dat de Tibetaanse majoor Po-Khang met „moed en vaardigheid tegen de Chinese aanvallen op trad en de aanvallers de grens over dreef, maar dat hij in de strijd werd gedood. Later wer den de Tibetanen echter versla- gen. Een woordvoerder van de Ti betaanse delegatie die zich te New Delhi bevindt, heeft ver klaard, dat de delegatie van haar regering geen berichten over de beweerde invasie had ontvangen. sie" in Tibet door Chinese com munisten. De Indische rege ring is de enige die een draad loze verbinding met de Tibe taanse hoofdstad Lhasa heeft. Churchills terugkeer in Engeland Donderdag arriveerde op het vliegveld Northolt bij Londen het vliegtuig, dat Winston Ghurcihill en zijn echtgenote u-i Denemarken bracht waar het echtpaar 3 dagen verbleef als gasten van de Koning. Later op de dag vloog Chur chill naar Blackpool waar de Conservatieve partij een confe rentie houdt. Te Blackpool treft de Britse oppositieleider voorbereidingen voor e;en massavergadering welke heden zal worden gehou den. waar hij een rede zal uii spreken. De Ver- Staten zijn voorne mens tegen einde Juni van hut komende jaar op 2-100.00C man te brengen, de luchtmacht op 62 gevechtsgroepen en de vlooi op 905 eenheden. „En zelfs dit is niet voldoen de" zo verklaarde ojn. generaal Omar Bradley. De generaal zei verder, dat hij 3 weken geleden een groep in dustriëlen uit Detroit gepolsi heeft over een militaire begro ting van 30 tot 40 milliard dotiai en dat deze industriëlen zich bereid verklaard hebben een ge deelte van hun winst af te staan „om Amerika dat te ge ven, waaraan het werkelijk be hoefte heeft"- Generaal Lewis Hershey, di recteur van de selectiedienst, heeft in ©en rede te Washington verklaard, dat ernstig wordt overwogen het congres te ver zoeken om 'de dienstplichtige leeftijd tot 18 jaar ie verlagen- De manschappen uit de tweede wereldoorlog konden dan geheel van dienstplicht worden vrijge steld. Volgens de huidige bepalingen moeten mannelijke personen van 18 tot 25 jaar zich voor dienstplicht aanmelden, maar mogen alleen degenen van 19 jaar en ouder worden opgeroe pen- Truman is op Honoloeloe aangekomen. Pres. Truman is Vrijdagavond te Honoloeloe aangekomen. Gedurende de gehele vlucht stond Trumans vliegtuig in con tact met andere vliegtuigen, die net begeleiden. Truman bleef slechts enkele uren in Honoloeloe en zette daar na zijn reis voort. Hij wordt van daag te Honoloeloe terug ver wacht, waar hij generaal Mac Arthur ook zal spreken, het on derhoud met de generaal zal niet langer dan enkele uren duren. De bestrijding van gewrichtsrheumatiiek Het „British Medical Journal" meldt, dat bewonderenswaardige resultaten zijn bereikt door een behandeling met „cortisone", een nieuw in Amerika ontdekt ge neesmiddel, toegepast op vijf vrouwen, die aan gewrichts- rheumatiek leden. De zieken, die als het ware aan hun bed waren gekluisterd, hebben zich na een behandeling van tien dagen kunnen bewegen. Acht vooraanstaande Londense artsen oefenen controle op de behandeling, die voor het eerst in Groot-Brittannië wordt toe gepast. Het nieuwe product is nog uiterst schaars en zeer duur. De Britse medische autoritei ten hebben het kosteloos ont vangen, doch in beperkte hoe veelheid-

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1