geen Kerkdi BINNENLANDS NIEUWS erneuzen garandeert geldlening ten behoeve van het Protestants Ziekenhuis voor Zeeuws-Vlaanderen ruatiULC%Ê L DE 38ste 1 De vrees, schaal in volge van he munisten we De aangekoi ten in Dort: gebouw van dertig politi hoefden gee dan een gun ten, die zich maar die z werd gelasl nimm Adem accent, also namen. Het generaal Bis zet en de ro< Oostburg: 10 u. I nier. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Baron tegen wil en dank fRAUBF. MET MELK TE ARNHEM. AGENDA li f B Het feit, dat d« de communistis woordigers in pa meenteraden tij< werden verklaar ZATERDAG 7 Ned. Her1 Schoondijke: 7 u. ZONDAG 8 Ned. Her Axel: 10 u. Ds. bergen (Inl. 1 2.30 u. Ds. P. J. Hoek: 10 u. Ds. J. van Sluiskil; 2. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 r kouw. Hulst: 10.30 u. de boer, van Zaam Philippine: 2.30 Graaff. Sas van Gent; 1( Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. van Hoek; 2.3 Starrenburg. Terneuzen: 10 u. voorber. H.A.; 2 van der Vlugt. Zaamslag: 9.30 u. 2.30 u. de heer 6.30 u. Ds. G. J J. C. van Raver Diervliet: 9-30 u. 1 Wiebosch. Bed. H. Doop. Breskens: 10 en 6 van Beusekom. Groede: 10 u. Ds. Hoofdplaat: 10 u. ckel, dankz. H.1 Nieuwvliet: 2 u. D van Hoofdplaat. Schoondijke: 10 u Schopenhauer; 7 Schopenhauer, 1 Waterlandkerkje B. Bergsma. Zuidzande: 10 u. E Bed. H. Doop. Doopsgezinde Aardenburg: lO.lf nius. Gereformee: Terneuzen: 10 en S man. Hoek: 10 en 2.3( van Haarlem. Zaamslag: 9.30 en Ritsema. Geref. Ond-erh. art. Terneuzen! 10 u. u. Ds. Ten Hov< Hoek: 10 en 2.30 u Ohr. Gere: Zaamslag: 9.30 er C. van Ravensv Gereformeer< Terneuzen: 9.30, Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 Oud-Geref. Terneuzen: 9.30, 2 de Reuver. Rooms-Kathol Axel: 7.30 en 10 I Clinge: 7, 8.30 en Kuist: 6.30, 7.45, Missen. Fhilippine: 7, 8.30 Missen. Sluiskil: 7, 8.30 Missen. Sas van Gent: 7, H.H. Missen. Zandstraat: 7,30 Missen. Terneuzen: 7, 8,30 Missen. Zuiddorpe: 7.30 Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H Missen. Leger des Hells Terneuzen7, 10 en 7.30 u. samen, komsten ln de zaal; 6AO u. openlucht Nleuwstrmat. Het in de vergadering van vo rige week aangehouden agenda punt betreffende het garanderen van een geldlening ten behoeve van het Protestants Ziekenhuis voor Zeeuws-Vlaanderen, vormde de hoofdschotel van deze verga- sen. De twee voorafgaande agenda punten t.w. de benoeming van Drs D- J. Smeenk als tijdelijk le raar aan het Gymnasium en het verlenen van medewerking inge volge artikel 72 der L-O.-wet 1920 voor de aanschaffing van school banken ten behoeve van de Chr. school te Sluiskil werden in re- coiutijd afgewerkt. Over de Ziekenhuiskwestie werd het woord gevoerd door de heren Ramselaar, Den Hamer, De Vos en Colsen. De heer Ramselaar verklaarde zich tegenstander van het geven van deze garantie en wel op grond van de volgende overwe gingen. Direct na de oorlog is on der de medici een streven ont staan de streekziekenhuizen zo veel mogelijk te centraliseren; in dit geval in Terneuzen dus één ziekenhuis voor de „kanaalzone." Door deze centralisatie zou de exploitatie goedkoper worden, terwijl daarnaast de ouitillage van het ene ziekenhuis beter zou kunnen zijn dan indien er twee ziekenhuizen zouden worden ge bouwd- Pogingen om in één ziekenhuis zowel een Protestante als een Katholieke vleugel te bouwen, hebben echter schipbreuk gele den. Thans is het zó, dat twee ziekenhuizen zullen worden ge bouwd met totaal ca 300 bedden (Terneuzen 142, Sluiskil 136). Daar de ziekenhuizen in de ge meente Terneuzen het hoofdza kelijk zullen moeten hebben van de bewoners van de kanaalzone is dit aantal bedden te groot. Op het platteland wordt aange nomen, dat per 1000 inwoners 4 a 5 ziekenhuisbedden nodig zijn; voor industriegebieden is dit aan tal benodigde bedden maximum 7. De kanaalzone heeft thans ca .30.000 inwoners. Beschouwd men dus dit gébied als industriege bied dan zijn hiervoor nodig ruim 200 bedden, hetgeen bijna 100 bedden minder is dan het aantal dat thans beschikbaar zou ko men. Het aantrekken van patiënten van buiten de kanaalzone kan men practisch wel uitschakelen daar zowel het Land van Hulst als het Land van Cadzand er naar streven zal ook daar het aantal bedden uit te breiden. Wil dus de mogelijkheid be staan dat de twee ziekenhuizen in de kanaalzone rendabel worden c>an zal op betrekkelijk korte tijd het aantal inwoners in deze streek met 20.000 moeten stijgen. Spreker acht dit niet mogelijk en gezien de buitengewoon hoge kosten welke in deze tijd aan de bouw van 'n ziekenhuis zijn ver bonden (ƒ26.000,— per bed) vindt hij dit niet verantwoord. Het daaraan verbonden financiële risico acht hij veel te groot. Naar aanleiding van de in de garantie opgenomen voorwaarden vraagt j de heer Ramselaar nog of de ver tegenwoordiger van de gemeente Terneuzen een raadslid moet zijn? Verder is in het besluit een bepaling opgenomen dat het Be stuur van het Ziekenhuis ver plicht is de door het, College van B. W. nodig geachte wijzigin gen in de garantievoorwaarden aan te brengen, behoudens een beroep op Gedeputeerde Staten, Spr. vindt hier de zelfstandig heid van het Ziekenhuis zeer sterk aangetast en hij vraagt zich af of hier dan niet beter van een gemeentelijk ziekenhuis kan worden gesproken- Verder stelt hij de vraag wat er gelbeurt in dien een van de gemeenten aan wie de garantie gevraagd wordt, niet meedoet- Wat het bepaalde over eventuële exploitatie-over schotten betreft, zegt spr. dat de ze niet ten goede zullen komen aan de gemeenten welke in voor afgaande jaren in de tekorten hebben bijgedragen, doch dat deze moeten worden afgestaan aan het Rijk ter dekking van de tekorten van het onrendabele deel van de bouwkosten. De heer Ramselaar betoogt verder dat hij een voorstander is van de totstandkoming van een Protestants ziekenhuis, doch dat h)j graag een ander voorstel had gezien, vooral in verband met het feit, dat de zelfstandigheid van de instelling bij het aanvaarden van het besluit teveel wordt aan getast. De Voorzitter beantwoordt daarna de door de heer Ramse laar gestelde vragen. Spreker is van mening, dat het aantal bedden, hetwelk in deze streek beschikbaar mag worden gesteld, door de Overheid is be paald. De betreffende Rijkscom missie heeft hier ter plaatse ook bij de medici de nodige inlich tingen ingewonnen en is tot het thans voorgelegde plan gekomen. Deze Commissie is blijkbaar tot een hoger aantal bedden per 1000 inwoners gekomen dan door de heer Ramselaar naar voren v/ordt gebracht. Wat de centralisatie betreft, hiervoor zijn ook door de ge meente en door spreker persoon lijk alle pogingen gedaan, doch de overheid heeft hieraan haar me- c werking onthouden. Spreker betoogt verder, dat hij er van overtuigd is dat de eerste exploitatie-jaren moeilijk zullen zijn. doch wii moeten er wel re kening mee houden, dat, indien hier meer industrie komt, wij de behoefte aan ziekenhuisruim te moeten kunnen opvangen Uitbreiding naar behoefte zal z.i. veel duurder uitkomen dan het bouwen van een ziekenhuis, hetwelk thans reeds voorziet in mogelijke groei van het aantal inwoners. Wat betreft de vraag van de heer R. of de vertegenwoordiger van de gemeente een raadslid moet zijn, zegt de Voorzitter, dat dit een kwestie is welke de Raad zelf moet beoordelen. Het ligt volgens spreker wel voor de hand dat een raadslid als zodanig wordt benoemd. Ook de opmerking van de heer Ramselaar dat de overschotten moeten worden afgedragen aan het Rijk, bestrijdt de Voorzitter op grond van ontvangen inlich tingen hieromtrent uit Den Haag. De Voorzitter is het verder met de heer R. niet* eens wat oetreft het ontnemen van het particulier karakter door de bepalingen van het garantiebesluit. Op de vraag wat er zal gebeu ren indien de andere gemeenten de garantie niet geven, kan spreker de heer R. geen antwoord geven. Hij spreekt echter de hoop uit dat de Raad van de gemeente Terneuzen het voorstel van het College van B. en W. zullen aan nemen en dat de andere gemeen ten zullen volgen. De heer Ramselaar kan het met de Voorzitter niet eens zijn. Hij is van mening dat het de normale weg zou zijn hier klein te begin nen en indien de behoefte groter wordt, het ziekenhuis verder uit te breiden. Door de Voorzitter wordt naar aanleiding hiervan opgemerkt dat door de Rijkscommissie zelf is aangedrongen op ae directe verwezenlijking van het gehele plan. Het lag eerst bij de Stich ting van het Protestantse Zieken huis in de bedoeling de t.b.c.- afdeling niet direct te bouwen, doch Den Haag kon hiermede niet accoord gaan. De heer Ramselaar is van me ning, dat de Rijkscommissie in deze een verkeerde beslissing hem verder ten zeerste te horen, dat vanuit Den Haag bericht is ontvangen dat eventuele over schotten niet aan het Rijk moe ten worden afgestaan, vooral in verband met het feit, dat deze regel voor het ziekenhuis te Sluiskil wél zou gelden. De heer Den Hamer verdedigt daarna het door B. en W. gedane voorstel. Hij brengt naar voren dat door de Rijkscommissie het aantal beschikbare bedden is vastgesteld en dat dit juist moet worden geacht. Deze Commissie heeft alles nauwkeurig onder zocht en is thans tot een conclu sie gekomen. Spr. wijst er op, dat men rekening moet houden met toekomstige uitbreidingen. De heer Den Hamer betoogt verder, dat het aantal mensen, dat van de ziekenhuizen te Ter neuzen gebruik zal maken door de inpoldering van de Braakman zal toenemen. Volgens de opge zette berekening kan het zieken huis dan rendabel zijn. Hij zegt verder, dat hier de volksgezond heid op de voorgrond moet staan. Indien dit nieuwe ziekenhuis niet zou worden gebouwd zal het thans bestaande noodgedwongen moeten verdwijnen, daar het niet aan de eisen voldoet. Spr- is ver der van mening dat de bouw van een Protestants ziekenhuis over eenkomt met de geestesstromin gen in deze streek. Hij is er van overtuigd, dat dit voor de ge meente offers kan kosten, doch hij meent dat deze moeten ge dragen worden terwille van het gestelde doel. De heer De Vos zegt met be langstelling te hebben geluisterd. Wat betreft het beschikbare aan tal bedden is hij het met de heer Ramselaar eens; hij staat daar om zeer sceptisch tegenover dit voorstel, doch in verband met het feit, dat hij er van overtuigd is, dat de kom van Terneuzen een ziekenhuis moet hebben, zal hij zijn stem aan (het voorstel geven. Met nadruk wijst spr. er op, dat hij een voorstander is en blijft van een „algemeen" ziekenhuis, los van enige religie. Indien daarvoor gestemd zou moeten worden, deed hij dit met enthou siasme. Wat betreft de vertegenwoor diger van de gemeente, die in het Bestuur van het Ziekenhuis zal moeten worden gekozen, is spr. van mening, dat dit iemand uit de Raad dient te zijn. Indien de gemeente garant is dienen zij die garantie krijgen, ook toe te staan dat toezicht wordt gehou den- De heer Colsen herinnert aan de heftige en langdurige debat ten welke in de gemeente Ter neuzen over de ziekenhuiskwes tie zijn gevoerd. Hij is er van overtuigd dat er in Terneuzen een ziekenhuis moet komen, doch hij had gaarne gezien dat dit zon der garantie van de overheid tot stand had kunnen komen. Hij vindt het bedrag waarvoor op de uitgeschreven obligatielening is ingetekend nogal laag. Spr. wijst er op, dat ook Hulst het aantal bedden wil uitbreiden. Indien die uitbreiding tot stand komt, zijn er in Zeeuws Vlaanderen op een inwonertal van 60.000 zielen, 420 'bedden, hetgeen z.i- veel te hier op neerkomt, dat het zieken- kansen voor een algemeen zie- huis te Sluiskil tijdens de oorlog een apparatuur c.a. heeft aange schaft voor een ziekenhuis van 'n grootte zoals het thans wordt. De heer De Vos zegt hierover niet verder te willen discussiëren daar het er anders op gaat lijken, dat hij het Protestantse zieken huis aan het verdedigen is, het geen hij in ieder geval wil voor komen, daar hij voorstander is en blijft van een algemeen zieken huis. De heer Den Hamer wijst er o, dat de kans om hier een al gemeen ziekenhuis te krijgen thans voorbij is. In de laatste ja ren vóór de oorlog heeft hij zijn stem gegeven om te komen tot de stichting van een dergelijke instelling, doch de plannen hier voor zijn niet verwezenlijkt. Ook toen was hij voorstander van een Christelijke Ziekenverpleging. De kenhuis zijn nu van de baan; een Protestants ziekenhuis kan woi den gebouwd en hij vertrouwt dan ook dat de Raad deze kans niet zal laten voorbijgaan. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt het voorstel in stemming gebracht en aangeno men met 12 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Ramse laar, De Waal en Colsen. Rondvraag. Van de rondvraag wordt ge bruik gemaakt door de heer Col sen, die de aandacht vraagt voor het drukke verkeer op de weg Sluiskil-Driekwart, vooral nu in de tijd van de bietencampagne Dezelfde spr- vraagt, of het niet mogelijk is ook de huizen van het station SluiskilKoegors van waterleiding te voorzien. Hierna sluiting. BE ERNSTIGE AANRIJDINGEN MET VRACHTAUTO Periodiek komen fatale aanrij dingen voor van personenauto's, vooral van laag model, met vrachtwagens. De K.N.A.C. raadt eigenaars van vrachtauto's drin gend aan ter bevordering van de algemene verkeersveiligheid, in het bijzonder bij duisternis en mist, zorg te dragen voor een goede verlichting. Vooral achter lichten moeten geregeld worden gecontroleerd. Iir afwachting van de binnen kort af te kondigen Wegenver- keerswetgeving, die zich in dit opzicht stellig internationaal zal oriënteren, wordt het aanbrengen van een stel deugdelijke reflecto ren aan de achterzijde noodzake lijk geacht, terwijl kenmerkirrg, van de achterzijde door beschil dering in lichte kleur wordt aan bevolen. Eigenaars en bestuur ders van vrachtauto's met aan hangwagens zullen correct han delen door aan de rechtervoor- zijde een aanwijzing aan te bren gen, b.v. een stijf vlaggetje met opschrift waardoor fietsers die worden ingehaald tijdig voor het dreigende gevaar van de aan hangwagen worden gewaar schuwd. Per jaar vallen minstens 40 fietsers aan dit gevaar ten of fer. EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE BIJ AUTO-ONGEVAL. Op die nieuwe verkeersweg naar Eindhoven, is Woensdag avond tegen half zes een kleine lhxe auto met 2 inzittenden in botsing gekomen met een zware trailer van de firma A. Hèeze- mans rrft Eindhoven. De luxe auto, een Minor, schoot met een geweldige klap onder ide wagen en werd tot oen vormeloze massa gemaakt. Een der inzittenden, de 33-jarige J. van Oers werd uit de wagen ge slingerd en in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Eerst na lange tijd, toen een grote militaire takelwagen ge- requireerd was, kon de 12-tons hoog is. Hij zegt er voorstander vrachtauto opgevijzeld worden van te zijn de gemeentelijke sub- ien Was het mogelijk de bestuur- heeft genomen. Het verwondert sidie voor het ziekenhuis te Ter- der de 45_jarige p. j. Willem., neuzen belangrijk te verhogen, j,e ^reiken. Deze racet direct bij, doch dan moeten de bouwkosten botsing zijn gedood- Hij laat uit eigen middelen worden ge- vrouw en 3 kinderen achter. dekt. Naar aanleiding van een op- - merking van de heer De Vos, dat Sluiskil toch reeds jaren geleden Met, de „Minor", die Ln repa ratie was geweest, werd een proefrit gemaakt. ZEVENTIEN SCHAPEN VERDWENEN. Verleden week Vrijdag miste de landbouwer A. J. van L. uit Ber- kel en Rodenrijs niet minder dan zeventien schapen uit zijn wei land. De Rotterdamse recherche ging op onderzoek uit en zo werd' de zaak bekend op de Rotterdam se veemarkt. Een vrachtrijder, die van het geval hoorde, herin nerde zich de schapen vervoerd te hebben em lichtte de politie in. Zijn opdrachtgever was geweest de 35-jarign veehandelaar J. S. uit Berkel. Voor hem had hij de schapen naar een weiland onder de rook van Alblasserdam moe ten brengen. Daar werden ze dan ook opgespoord, juist op tijd, want de bedoeling was ze dé vol gende dag op de markt in 's-Her- togenbosch tie verkopen. De dader is nu aangehouden en heeft reeds bekend. NA 10 JAAR ZWERVEN THUIS. Johannes Gortz, een jongema.i uit Kessel, is dezer dagen na een omzwerving van 10 jaren, weer in die ouderlijke woniiig teruggekomen. De oorzaak van die alles lag in het feit, dart hij een Duitse va- dar had', die met een Neder landse vrouw was gehuwd. De vader overleed, toen Johannes ongeveer 1 jaar was en de moe- dier verhuisde naar Kessel, waar zij met een Nederlander her trouwde- Volgens de wet was deze jon geman echter Duitser gebleven, en zo werd hij in 1939 in Duitse dienst opgeroepen. Gortz wei gerde, maai' reeds op 10 Mei '40 verschenen Duitse officieren om hem te komen halen. Hij slaagde er toen in de dans ie ontspringen maar viel 5 m. later toch in Duitse handen. Na een korte opleiding werd hij naar Rusland gestuurd en na de terugtocht werd hij in Frank rijk geplaatst, waar hij in 1944 bij Caen krijgsgevangen werd gemaakt door- de Fransen. Cm hieraan te ontkomen tekende hij voor het Vreemdelingenlegioen, deed 5 jaar dienst in Marokko en was toen eindelijk weer vr.j man. m HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit Wol was ie VEILIG in wist, dat in Terneuzen een nieuw 1ziey_enhuis zou worden gebouwd en dat men daarmede met de pas uitgevoerde uitbreiding rekening had moeten houden, geeft de heer Ramselaar een uiteenzet ting van de ontwikkeling van het ziekenhuis te Sluiskil, welke ALKALIVRIJ Een wonderlijke geschiedenis. door 31) B. J. TEN WESEPE (Nadruk verboden). „Oo ja, dat is waar ook," antwoordde Jan schaapachtig, „dat meubelstuk heb ik ook nog in dienst. Nee, zeg maar tegen hem, dat mijn toestand nog niet van die aard is, dat ik veel ge- Tschap om me heen kan hebben. Dus li)? bik pardon ik eet liever alleen. Zeg ik dat goed zo?" Er kwam even een flauwe glimlach of wat er voor moest doorgaan, op het tanige gezicht van de huisknecht. ,,Ik mag aan nemen, dat het bezoek van freule Anne mijnheer de baron goed ge daan heeft?" „Bizonder goed, dank je. Wat een moordgriet is dat, hè? O, pardon, dat zeg je niet als baron, hé? Hoe drukt een baron zich in zó'n geval uit?" Weer een glimlach. ,,In zo'n ge val zegt men: freule Anne is een droom, mijnheer de baron." ,,0, een droom zeg je? Juist, een droom dus. Toch geen nacht merrie?" „Maar mijnheer de baron. „O nee, dat is niet erg vleiend, hè? Nou, een droom dan maar. Wel ja, laten we maar aannemen, dat ik dit allemaal droom." En in gedachten voegde hij er aan toe: ,0 jé, broeder, als ik straks wak ker word „Hoe laat wenst mijnheer de baron te dineren?" vroeg de ge dienstige, zonder acht te slaan op Jan's laatste hoorbare opmerking. Wacht, dacht Jan, laat ik nu eens een goede beurt maken. „Wel," antwoordde hij bedacht zaam, „laten we dat weer op de gewone tijd houden, hé?" „Uitstekend, mijnheer de ba ron. Ik mag me misschien de op merking veroorloven, dat ik hier in een symptoom zie van mijn heer de baron's herstel. U was immers altijd zeer punctueel be treffende de tijd van Uw diner." „Juist", verklaarde Jan ge wichtig, „dat begin ik me nu enigszins te herinneren. Je kon wel eens gelijk hebben, dat m'n geheugen langzamerhand begint terug te keren. Apropos, hoe laat was dat ook alweer, die gewone tijd?" „Half zeven, mijnheer de ba ron." „Dat meende ik ook al. We stellen het voortaan dus weer op half zeven." Het diner was voor Jan een openbaring. Hij deed de smake lijk bereide spijzen alle eer aan en liet het zich goed smaken- Tjonge, dacht hij onder het eten, zo'n paar dagen baron is eigen lijk zo gek nog niet. Moet je eens even zien, wat een lap, vlees I Dat kreeg ik de hele week niet hij el kaar in mijn kosthuis. Meestal was het Donderdags al: Jan, ik heb, vergeten vlees te halen, en dan zei hij in de regel maar niets, want dan wist hij het wel: de lamp hing weer scheef in huize Brouwer. Och ja. ze hielden nu ook niet bepaald voor de ge zelligheid een kostganger. En daarom zou hij hier maar eens flink schransen. Want. al kreeg hij bij zijn hospita altijd genoeg, net zo veel als hij lustte, dit was toch iets heel anders. Na het diner stak hij een fijne sigaar op. Dat hoorde zeker na het diner, want Jacob kwam met een mooi kistje aandragen en daarin zaten nog mooiere siga ren. Zoiets kocht je niet in de winkel. Vast een sigaar, die spe ciaal voor baronnen en zo ge maakt werden. Het avondblad kwam en Jan verdiepte zich in de lectuur. Half en half verwachtte hij nog die veearts, zoals hij in gedachten die dokter betitelde, maar de rest van de avond werd hij, tot zijn I grote opluchting, met rust ge laten. Alleen kwam Jacob koffie brengen en om tien uur verklaar de Jan, dat hij zin had om naatr bed te gaan. Of mijnheer de baron een kruik wenste, vroeg da bediende ten slotte. „Dat hangt er van af, wat er in zit," verklaarde Jan droog. Verwondering op het gezicht van Jacob. „Wat er in zit, mijn heer de baron? Wel, heet water!" „O nee, dank je wel. Als het nu een kruikie Jan Doedel was Nog grotere verwondering. „Jan Doedel, mijnheer de baron?" Jan schoot in een lach. „O, ken je dat merk niet? Nou ja, 't is wel goed." „Dus dan toch maar een kruik, mijnheer de baron?" Jan proestte het uit. „Ben je zot, kerel, ik ben geen tachtig! Ga nou gauw! En hoepel alsje blieft op, ik kan mezelf wel uit kleden Maar dit laatste scheen Jan niet gehoord te hebben, want hij wachtte net zo lang, weliswaar discreet op de achtergrond, tot Jan goed en wel in bed lag, waar na hij het costuum en verdere kledingstukken opborg in de gro te kast tegenover het pompeuze ledikant. Daarna wenste hij „mijnheer de baron" een goede nacht, draaide het licht uit er. verdween, als altijd, geruisloos. (Wordt vervolgd). Nederlandse instanties waren behulpzaam bij de terugkeer, bij zijn terugkomst bereidde Kessel hem een grootse ont vangst- TWEE SLOEPEN GEKRAAKT. Donderdagmorgen liep on de Maas te Rotterdam een tankboot van de Shell uit haar «roer. Het schip voer op het Canadese vliegdekschip de „Magnificent" aan, waar juist twee sloepen langszij lagen. De sloepen werden tussen de tanker en het oorlogs schip gekraakt en begonnen snel' te zinken. Met grote moeite kon men de boten nog in de takels hijsen en ze voor volledig zinken behoeden. Eé'rï van de boten was de commandosloep van Schout bij-Nacht Mainguy- BEJAARDE VROUW DOOR TRAM AANGEREDEN. Woensdagmiddag om ongeveer 2 uur werd te Den Haag de 82- jarige vrouw M. W- M., toen zij onvoorzichtig overstak, door een traan aangereden. Met' een ernstige hoofdwond werd zij naar het ziekenhuis ge bracht. waar zij later is overle den) Acht personen gearresteerd.. Bij de melkinrichting „Camiz" te Arnhem is een uitgebreide fraude met melk ontdekt. De- fraude loopt over een aanzienlij ke periode. Door medewerking van twee leden van het fabrieks- personeel kregen zes metkslijters meer melk dan voor hen werd geboekt. De opbrengst werd on derling verdeeld. Alle acht be- tiokkenenr zijn gearresteerd- De fraude kwam aan het licht, door dat meer ledige flesjejs waren in geleverd dan er volle waren af geschreven. HEDEN: TERNEUZEN: Kantoor Ka mer van Koophandel, 9 tot 10 uur: Ziltdag vertegenwoordi ger Econom- Voord. Dienst. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Biosc- „Ninot- óhJka." MORGEN. TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Biosc. „Ninot- ehka". Concertgebouw, 8 uur Biosc. „H-immel auf Enden". ,,'s Lands Welvaren", 8 uur Leizing Humanistisch Verbond. AXEL: Het Centrum, 6 30 en 9 uur: Biosc- „Achter elke deur". ZAAMSLAG; Terrein A. Die- leman, Veerstraut, 3 uur: Grote Ruiterdemonstratie dioor de Julianaruiters. Hongaar en was toen door een I maar zou na Kf6: de fraai kwaliteitsoffer van Szabo teruggeslagen. Met kunst- en vliegwerk wist de Rus onder staande positie te bereiken. Leken zeggen; remise, want er zijn lopers van ongelijke kleur op het bord. Meesters daaren- zwarte c-pion veroveren), Kd7 (beschermt de zwarte pionnen op de damevleugel; 53. Kb2 een fijn tempo-manoeuvre, waar zwart wel raad mee weet)53. plus Rd8, men zie: 61. Kc5, h4; 62. Rd8, g3; 63. hg3:, h3 en zwart wint!); 61. a6, h4; 62. Kc5 (om Rc6 te verhinderèn en de witte a-pion vrije doorgang te Ke6; 54. Kc2, c4'. (zou zwart Iverschaffen), g3; 63. hg3:, h3; Kc7 hebben gespeeld, dan had wit 64. g4 schijnt de zwarte aanval gedaan. Het is het fatum van dit soort eindspelen, dat men met 2 pluspionnen in een geblokkeerde stelling als deze nooit meer kan winnen. Er is geen manier te bedenken, de witte K naar b8 te brengen. Dus werd remïse ge geven!). 19.30 Koor en oikesT; 20.00 Ac- tualiteiten; 20.15 Gev. program ma; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoek programma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek. MAANDAG 9 OCTOBER. HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; les; 18.20 Gram.; 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19.30 Balletmuz.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Ka merorkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2