LTT '71 j (i\ pitfyïccckt.' geen UIT DE PROVINCIE D. Huurwet Kerkdi Spreiding van de Mosselcultuur J$g,& per uterflei). U* 1 Baron tegen wil en dank EERSTE KAMER DE 38ste De vrees, schaal in W volge van he munisten we De aangekot ten in Dort) gebouw van dertig politi hoefden gee dan een gun ten, die zich maar die z werd gelast nimm Adem accent, also: namen. Het generaal Bis] zet en de rot nier. BESTRIJDING VAN DE PARASIET AXEL. BRUINTSSE. SCHOONDIJKE. SLUISKIL. Verklaring van Marshall Het feit, dat de de communistis woordigers in pa meenteraden tij< werden verklaar ZATERDAG 7 Ned. Hen Schoondijke: 7 u. ZONDAG 8 Ned. Hen Axel: 10 u. Ds. bergen (Inl. 2.30 u. Ds. P. J. Hoek: 10 u. Ds. J. van Sluiskil; 2. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 i kouw. Hulst: 10.30 u. de boer, van Zaam Philippine: 2.30 Graaff. Sas van Gent: IC Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. van Hoek; 2.3 Starrenburg. Terneuzen: 10 u. voorber. H.A.; 2 van der Vlugt. Zaamslag: 9.30 u. 2.30 u. de heer 6.30 u. Ds. G. J J. C. van Raver Biervliet: 9-30 u. 1 Wiebosch. Bed. H. Doop. Breskens: 10 en 6 van Beusekom. Groede: 10 u. Ds. Hoofdplaat: 10 u. ckel, dankz. H.i Nieuw vliet: 2 u. D van Hoofdplaat. Oostburg: 10 u. I Schoondijke: 10 u Schopenhauer; 7 Schopenhauer, 1 Waterlandkerkje B. Bergsma. Zuidzande: 10 u. E Bed. H. Doop. Doopsgezinde Aardenburg: 10. IC nius. Gereformee: Terneuzen: 10 en 3 man. Hoek: 10 en 2.3( van Haarlem. Zaamslag: 9.30 en Ritsema. Geref. (Onderh. art. Terneuzen! 10 u. u. Ds. Ten Hovr Hoek: 10 en 2.30 c Ohr. Gerei Zaamslag: 9.30 er C. van Ravensv Gereformeer< Terneuzen: 9.30, Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 Oud-Geref. i Terneuzen: 9.30, 2 de Reuver. Rooms-Kathol Axel: 7.30 en 10 I Clinge: 7, 8.30 en Kuist: 6.30, 7.45, i Missen. Fhilippine: 7, 8.30 Missen. Sluiskil: 7, 8.30 Missen. Sas van Gent: 7, H.H. Missen. Bandstraat: 7,30 Missen. Terneuzen Missen. Zuiddorpe: Missen. Westdorpe Missen. Be Eerste Kamer heeft Woens dag een aanvang gemaakt met de behandeling van de huurwet. Volgens het ontwerp zullen de huurprijzen van de vóóroorlogse gebouwenvoorraad en van het geen in het begin van de oorlog tot 27 December 1940 is gebouwd, van de datum der inwerkingtre ding van deze wet af met 50 worden verhoogd. Voor de gevallen van meervou dige bewoning worden de per centages vastgesteld, waarmede de huurprijs wordt verhoogd- Dit percentage zal in geen geval meer dan 13 bedragen. Indien een gedeelte van een woning of van een bedrijfsruimte is - erhuui d. terwijl de verhuur der zelf een gedeelte blijft bewo nen of voor de uitoefening van zijn bedrijf blijft bezigen wordt de huurprijs met 20 vermeer derd. Een afzonderlijke categorie vor men de gemengde huren, de ge vallen, waarin de prijs behalve voor het gebruik van het onroe rend goed een bedrag is begrepen als vergoeding voor bijkomende prestaties, stoffering en meubile ring. levering van water, gas, eleetriciteit, centrale voorzienin gen e.d. Zn wordt de huurprijs voor het gebruik van water, gas, electric,- teii of andere energie verhoogd mei de werkelijke kosten of de redelijk geschatte kosten, voor het gebruik van meubels of stof fering 20 's jaars van dj ver koopwaarde op heUogenbl'"-- van ingebruikneming De heer Schipper (AR) zegt, dat hei erom gaat of de huurverho ging voldoende is; hoe zij past in het raam der loonpolitiek; of de wijze van compensatie door belas tingverlaging voor allen voldoet en welk perspectief er is voor de huiseigenaren om tot een behoor lijk rendement te komen. De regering erkent, dat de ver hoging aan de krappe kant is. De huiseigenaren brengen een offer in het raam der loonpolitiek van de regering. Een schaduwzijde is, dat door de verhoging ook getrof fen worden degenen, die voor hun onderhoud zijn aangewezen op de topbrengst uit klein bezit. Het debat over de loon- en prijspolitiek in de Tweede Kamer is eerder gekomen dan de minis ter had verondersteld. Daardoor is de Eerste Kamer in een dwang positie gekomen. Blijkbaar is de minister niet voornemens een ho ger^ percentage voor te stellen. Spr. acht de gang van zaken niet bevredigend. De regering kan niet blijven voortgaan de lasten op de schouders van een bepaalde groep te leggen. De heer Kraaijvanger (KVP) meent, dat met de huren voor de arbeidersklasse voorzichtig moet worden omgegaan, maar er zijn toch redenen, die een huurverho ging wettigen. In verband met publicaties om trent de studiereis van de minis ter naar Zweden vraagt de heer Kraaijvanger (K.V.P.) o.m. hoe <daar de verhouding tussen huur <en loon is. -Spr- betoogt, dat de verhoging der huren met 15 te gering is. Uitsluitend in het kader der loon- en prijspolitiek kan hij de 15 e «aanvaarden. Men hoort wel eens beweren, dat deze huurwet de belangen der kapitalisten zou behartigen- Spr meent integendeel, dat zij juist voor de kleine bezitters een tegemoetkoming vormt. Hij zal zijn stem geven aan het ontwerp, hoewel het hem niet bevredigt. De heer Wendelaar (V.V.D.) acht het ontwerp niet alleen een stap in de goede richting, ook het tempo is juist. De minister en de Tweede Ka mer waren het er over eens, dat huurverhoging met vol doende was, althans op het einde van Juni, toen de behandeling van het ontwerp plaats vond. In middels is er een en ander ge beurd en spr. meent, dat er op mag worden aangedrongen de kwestie nader te bezien. Naar sprekers oordeel is een nieuwe huurverhoging naast de nu voor gestelde onvermijdelijk. Hij dringt erop aan, dat de compenserende belastingverla ging spoedig tot stand zal komen, in ieder geval vóór 1 Januari a.s. De heer Woudenberg (Arb.) deelt mede, dat zijn fractie voor het ontwerp zal stemmen, echter niet om de belangen der huis eigenaren te dienen, maar omdat door de huurstop, die nodig was 'n achterstand in 't onderhoud der woningen is ontstaan en omdat bij de inkomstenbesteding der grote massa de uitgave voor wo- ninghuur een kleiner deel is gaan uitmaken dan economisch reëel is. Spr. stelt vast, dat met dit wets ontwerp het vraagstuk der huren niet is opgelost. Wat de verho ging der huren aangaat, is het echter welletjes. Aandrang tot verdere verhoging is z.i. opjuist. Kleine bezitters, die moeten leven van de opbrengst van een paar huisjes, moeten z.i. steun krijgen, wanneeer ze beneden de bestaansmogelijkheid komen, maar voor deze categorie be hoort het percentage van 15 niet te worden verhoogd. De heer Kramer (Arb.) brengt ter sprake een circulaire van de minister aan de gemeentebestu ren volgens welke de huren, die door bijzondere omstandigheden te laag waren, mogen worden op getrokken naar het peil van 1940. Deze circulaire vindt z.i. een on juiste toepassing, waarvan o.a. het gevolg is, dat duizenden ge zinnen in de mijnstreek geen 15 procent huurverhoging moeten betalen, doch een verhoging va riërende van 25 tot 35 De heer Brandenburg (CPN) merkt op, dat de regering uitgaat van de stelling, dat de wijziging c!er loon- en inkomstenbelasting welke nog moet worden goed gekeurd een zodanige verla ging brengt, dat zij voldoende compensatie voor de huurverho ging biedt. Hij bestrijdt deze stel ling, omdat b.v. grote gezinnen van de compensatie niet zullen profiteren. Zij zullen z.i. in nog benarder toestand komen te ver keren. Voorts vestigt hij de aandacht erop, dat huizen, die al enige ma len hun geld hebben opgebracht en die de naam „woning" niet meer waard zijn, in huur wor den verhoogd. Hiertegen heeft hij ernstig bezwaar, te meer daar de eigenaar niet verplicht wordt iets aan het onderhoud te doen. De heer Van Lieshout (KVP) vraagt wanneer de wet in wer king zal treden. Hij vertrouwt, dat ze niet van kracht zal wor den, vóór de compensatie door de belastingwijziging haar beslag heeft gekregen. De Minister van Wederopbouw, de heer In 't Veld, zegt dat de regering geen mogelijkheid ziet verder te gaan dan een verho ging van 15 Op het ogenblik kan zij niet ingaan op de aandrang van de heer Wendelaar om met een voor stel tot nieuwe huurverhoging te komen. Om uit de moeilijkheden, waar in ons land verkeert, te geraken zal nodig zijn vermindering der consumptie of verhoging dier pro ductie. In dit verband merkt hij op, dat in Zweden de arbeidspro ductiviteit met 4 °/c per jaar is gestegen,'hetgeen belangrijk raeer is dan in ons land. De minister betoogt, dat de voorgestelde verhoging redelijk Er is gesproken van een offer der huiseigenaren. Dat is een of fer in het belang der nationale et onomie. De stijging der prijzen draagt de laatste maanden een kunstma tig karakter. De indruk is, dat de stijging der productie meer is dan de militaire sector opslokt. De tendenz tot prijsdaling zal z.i. na verloop van enige tijd weer gaan optreden. Bij bepaalde grondstof fen zal deze ontwikkeling zich niet voordoen, b.v. bij ijzer en staal. Men moet daarvoor dan vervangingsmateriaal zien te vin den. De minister meent, dat zolang we te kampen hebben met een tekort aan woningen, het gevaar groot is, dat huiseigenaren zoveel mogelijk van het onderhoud op de huurders zullen afschuiven- De wet voorziet in de mogelijk heid van huurverlaging in derge lijke gevallen. De huuradvies commissies kunnen het nodige doen. Het is onredelijk, dat huizen, die hun geld al lang hebben op gebracht en die geen redelijke bewoning meer zijn, ook in de huurverhoging zouden delen. De belastingvoorstellen zullen olgende week in openbare be handeling komen in de Tweede Kamer. Het is niet de bedoeling de huurverhoging op 1 Januari a.s. ir, werking te doen treden, als de belastingontwerpen dan nog niet kunnen ingevoerd worden. Door dë huurverhoging zullen degenen, die in de laagste klas der inkomstenbelasting vallen, niet hoger belast worden. Wie in hogere klassen behoort, zal hoge re inkomstenbelasting betalen. Het is dringend noodzakelijk, dat er een redelijke verhouding L tussen loon en huur. In Zweden wordt 25 van het inkomen besteed aan huur, hierbij inbegrepen centrale ver warming en warm-watervoor- ziening. Na re- en dupliek wordt het wetsontwerp z.h.s- goedgekeurd met aantekening, dat de C.P.N— fractie en de heer Van Lieshout (K.V.P.) geacht willen worden te hebben tegengestemd. HET RAPPORT DER NIEUW- GUINEA-COMMISSIE. In de vergadering van de Eer ste Kamer stelde de VOORZIT TER, de heer Kranenburg, giste ren in overleg met het senioren convent voor het rapport van de gemengde commissie Nieuw-Gui- nea te behandelen in een verga dering met gesloten deuren. Dit zou geschieden na afdoening van de agenda van deze week. De heer Kropman (K.V.P.) zegt een comité-generaal een vreemde figuur te achten. Deze kamer overlegt niet met de regering zo als de Tweede Kamer dat doet. Spr. heeft tegen behandeling in de betekenis van overleg bezwaar niet echter tegen het vragen van inlichtingen. De heer Jonkman (Arb.) voelt niet veel voor vergaderingen met gesloten deuren. Bij enige gele genheden is reeds gesproken over het beleid der regering ten aan zien van Nieuw-Guinea. Spreker beeft er begrip voor, dat een be spreking in het openbaar niet ge wenst is. Hij wenst zich echter de vrijheid voor te behouden te ge- legenertijd op het vraagstuk te rug te komen. Het voorstel van de voorzitter wordt aangenomen zonder hoof delijke stemming. Het plan van Dr. P. Korringa, bioloog bij het Rijksinstituut voor Visesrij-onderzoek te Bergen op Zoom, om de natuurlijke vijand van de kreeftachtige parasiet, die de eeuwse mossel ernstig be laagt, uit de Middellandse Zee ever te brengen; zal in verband met de té grote risico's niet door gaan. Dr. Korringa had dit plan ge opperd op grond van het feit; dat in de Middellandse Zee, waar de parasiet oorspronkelijk vandaan komt, geen sprake is van veront rustende sterfte onder de mosse len. Zelfs hadden de Franse auto riteiten van het voorkomen van de parasiet in de mosselen in de Middellandse Zee nimmer iets ge merkt. Bij zijn onderzoek kreeg Dr. Korringa allé medewerking. In Toulbn werden mosselen ver zameld: die zich op de daar ge zonken oorlogsschepen hadden vastgezet. Van deze mosselen was 50 aangetast, doch met een maximaal 5 a 6 parasieten per mossel. Er bleek echter nog een andfere parasiet in deze mosselen te huizen.. In de nabijheid van Marseille trof Dr. Korringa mos- selbanken aan, die veel overeen komst vertoonden met de Zeeuw se. De hier geviste mosselen ble ken voor 80 a 90 zwaar aange tast te zijn en zij zaten dan ook mager in hun vlees. De Fransen schreven de ma- gerte toe aan voedselgebrek, doch zij moesten deze stelling opge ven, nadat Dr. Korringa in de Etang de Thau naast sterk ver magerde mosselen vette oesters ophaalde. Dr. Korringa kwam tot de conclusie in de Middellandse Zee te doen te hebben met een cronisch besmet gebied, maar waarin het optreden van de pa rasiet afhankelijk is van de dicht heid van de populatie van de mosselen. De oesters in de Etang de Thau maakten een crisis door, zeer waarschijnlijk tengevolge van een infectieziekte. Onder deze omstandigheden acht Dr. Korringa het niet ver antwoord Franse mosselen naar Zeeland over te brengen. Naar zjjn mening zal, indien niet spoe dig een chemisch bestrijdings middel gevonden wordt, de mos selcultuur m de Zeeuwse wate ren zich moeten richten op een culturmethode, die een even wicht tussen het optreden van de parasiet en de dichtheid van de mosselpopulatie zal moeten brengen. De tegenwoordige „be volkingsdichtheid" van de mos- selbanken zal dan moeten ver minderen, hetgeen o.m. zal kan nen geschieden door spreiding. Reeds zjjn er kwekers, die per celen in de Wester-Schelde, bij Oostvoorne en in de Waddenzee willen inrichten. PROV. BONDSDAG 1951 VAN HET C. J. M. V. De eerste voorbereidingen voor de Provinciale Bondsdag 1951 van het C.J.M.V., die zoals bekend in Goes zal worden gehouden, zijn getroffen. Er is een commissie ge vormd, die tot taak heeft de Bondsdag voor te bereiden. In deze commissie hebben o.a. zit ting de heren Joh- Kaboord te Wolphaartsdijk, voorzitter, P. Vermaire, Kapelle, secretaris en K. de Kok, Goes, penningmeester. In grote trekken is ook reeds een programma opgesteld. Het ligt in de bedoeling te beginnen met een kerkdienst. Hierin zal waar schijnlijk voorgaan Ds. Strating te Goes. Na de kerkdienst worden de deelnemers verdeeld over de zalen van het Schuttershof en de Frins van Oranje. In het Schuttershof wordt een programma van ontspanning ge boden. Dit zal bestaan uit volksdans, optreden van een mandolineclub en voordracht. In de Prins van Oranje zal de lekengroep van de Goese Jonge Kerk het lekenspel „Ik zal herrijzen" opvoeren. 's Middags zal in beide zalen weer hetzelfde programma wor den gegeven, waarbij dan de be zoekers van zaal zullen wisselen. Na de middagsamenkomsten in de zalen staat een korte mars door Goes op het programma. Te- samen gaat men dan naar de kerk, waar het Bondsondcrwerp zal worden ingeleid. De slbtsa- anenkomst heeft daarna plaats op de Markt. Aan de mars door de stad, als ook aan de slotsamenkomst op de Markt zullen de verschillende Zeeuwse pijpercorpsen hun me dewerking verlenen. „Dolle Dingen." De inzet van het seizoen 1950'51 was ivoor het spaar fonds „O- etn O alhier tevens de gelegenheid voor de viering van het 'eerste lustrum. Dat de populariteit van „O. en O." in bréde kring der bur gerij Onmiskenbaar is. bewees de volts' zaal van .,Het Cen trum" De voorzitterr de heer v. d- Plassche, kon in zijn openings woord zijn voldoening er over uitspreken en zijn vluchtige terugblik over de afgelopen vijf jaren, gaf blijk van een gerecht vaardigd 'optimisme voor de toe komst- Hij uitte zijn voldoening over de steeds ondervonden steun van het gemeentebestuur. i,c. de burgemeester, die hij een speciaal woord van welkom toe riep- Vérder de gunstige ge zindheid der Axelse nering doenden en niet in het min et de in ai dfe jaren geleverde opbou wende kritiek van de pers, die meermalen een aanwijzing voor het besibuur vormde- Aan zijn actieve medewerkers in het be stuur wenste hij eenzelfde mate van volharding en doorzettings vermogen als in de verstreken vijf jaren werden 'betoond. Nam'ens de optredende artis te» werd ds ijverige voorzitter op niet alledaagse wijze „in ue bloemetjes" gezet, waarmede de ganse zaal meteen in de echte r 1 ,L_L_ Advertentie. Die knagende liheumatische pijnen in al i Joden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kru- sehen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en 'die de bloedzuiveren de organen dag na dag op toe ren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking C6VGH. Als lever, nieren en in- gewandeld weer op volle toeren hun functies verrichten, kunnen onzuiverheden in het hloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pij nen in de kiem gesmoord. N«em daarom Kruschen. Regel matig! En.... hoe eerder hoe beter Een wonderlijke geschiedenis. door B. J. TEN WESEPE 30) (Nadruk verboden). Hij was toch vrij man! Hij zou natuurlijk wel oppassen, dat hij met deze griet niet naar het stad huis ging om te trouwen, want het moch een aardige meid zijn, zo op het eerste gezicht, helemaal vertrouwen deed hij haar toch niet. Maar het spelletje zou hij meespelen.voorlopig. Tot een bepaalde grens. Als hij een beetje in het gareel meeliep, zou hij mis schien gemakkelijker achter het geheim komen, dat hier onge twijfeld achter moest schuilen. Als hij ze in de waan liet, dat hij tenslotte aannam een baron te zijn en niet Jan Houtzagers, dan had hij misschien een kans om met de buitenwereld in contact te komen. Misschien op de een of andere toevallige wijze. Wat drommel, Amsterdam was toch geen Moskou „Nou" antwoorde hij ten slotte, diepzinnig naar het plafond sta rend, „ik ben natuurlijk nog niet leiding ten slotte met weeistaa.. helemaal in orde. Nog geen hon- om haar brandende kussen te b - derd procent, als ik het zo mag antwoorden. Hij was toch ook zeggen Als ik buiten kwam, zou geen blok nout ik, geloof ik, duizelig worden en tegen al die drukte, die uit een huwelijk voortvloeit, zou ik op het ogenblik toch niet opgewassen zijn. Maar aan de andere kant heb je gelijk: we moesten maar met te lang wachten. Wat zou je er van zeggen, als we de datum bepaalden op vandaag over drie weken?" Er gleed een terleurstelling over het in spanning verkerende gezicht van het meisje. Hm, dacht Jan, zeker nog niet gauw genoeg. „Ik had zo gedacht," zei ze aar zelend, ,,dat misschien de volgen de week „Nou," sneed Jan alle verdere veronderstellingen af, „we zullen nog wel eens zien. Laten we dus nog geen datum vaststellen. Maar als ik me goed genoeg voel, best. dan aan het einde van de volgen de week. Ben je nu tevreden?" Dit laatste had hij er niet aan toe moeten voegen, want binnen een seconde werd hij weer om helsd en zo hardnekkig klemden haar lippen zich op de zijne, dat hij besloot het maar gelaten te dragen. Overigens, bekende hij zich, zo beroerd zoende ze nou ook weer niet en hij kon de ver- Maar lang duurde deze roes ook niet. Ze stond opeens resoluut op. en zei; „Eigenlijk ben ik al veel te lang bij je geweest. De dokter heeft gezegd: hoogstens een half uur en nu ben ik al ruim drie kwartier bij je. Als ik nu niet maak, dat ik weg kom, mag ik misschien morgen niet meer bij je en dat zou verschrikkelijk zijn. nietwaar liefste?" „Nou," echode Jan, „dat zou in derdaad een ramp zijn!" „Dus je houdt nog evenveel van me?" vroeg ze, terwijl ze zich verleidelijk naar hem boog en ever de haren streek. „Evenveel?" antwoordde Jan nuchter; „meid. ik zou je wel kunnen opeten!" Gechoqueerd trok ze zich een stap terug- „Maar Jan, wat zijn dat nu voor woorden? Dat ben ik helemaal niet van je gewend!" „Nou ja," zei hij, schouderop halend, „je moet maar denken, dat dit nog gevolgen zijn van m'n ziekte, hé? Dat andere „ik" laat me nog niet helemaal los. Hoe moet ik het dan zeggen? Lieve ling, ik ben zo weg van je, dat ik je wel zou kunnen oppeuzelen!" En dat kwam er zo bespottelijk uit, dat het meisje in. een scha terlach uitbarstte. „Het komt allemaal wel weer goed. Dag, schat nog gauw een zoen droom maar lekker van me, hoor! Tot morgen! So long! En weg. was ze. als een wervel wind. Jan zuchtte en pufte van ver lichting. Za, die was weer vort voorlopig, Én wellicht met het idee, dat ze haar baron tegen wil en dank zo gek had gemaakt, dat hij er wel zou intrappen. Droom maar lekker van me.Jawel, maar niet van jou, lekker dier! Moet je net geloven. Maar zoenen kon ze, dat stond vast. En hij vond het nog niet eens zo beroerd ook. Tik-tik. Daar had je natuurlijk die ouwe zuurpruim weer. Mijnheer de huisknecht. „Ja, kom maar!Net, of-ie aan het verstoppertje spe len was. Natuurlijk, het was Ja cob- „Wenst mijnheer de baron, dat mijnheer Van Zwieten met hem dineert?" „Van Zwieten? Wie is Van Zwieten nu weer?" „Maar mijnheer de baron Dat is toch Uw secretaris!" (Wordt vervolgd.) stem.zing kwam voor eeoi avond als deze. De titel, die aan de nu vol gende non-stop-revue was ge geven, stelde een avond van uitbundige vrolijkheid in het vooruitzicht- Het zou te ver voeren het programma tot in finesse's te gaan ontleden. Laten Wij volstaan met de vermelding, dat wij vergast wer den op tal van kluchtige sket ches. die af en toe stormachtige uitbarstingen van vrolijkheid teweeg tlraohten. Zang en dans in bonte ver scheidenheid, zoals in de lijn van een „bonte avond" past en „last not least"1 de muzikale prestaties van Martin Rijnen aan de vleugel en op accordeon bezorgden ons oen avond, waar op 'artistiek" van het beste vlei te genieten. Met de vermelding van dc na men van Gerard Walden, Joop Penning, Harry B'Oda, Leny van Lettow en Berry Kievits doen wij aan de overige leden van dit 'kunstzinnige „team" niets te kort en bij het einde was de voorzitter de tolk van dc stampvolle zaal, toen 'hij de op- tredendlen een hartgrondig tol weerziens toeriep. Een van medeleven der Axelse winkeliers getuigende tombola met fraaie prijzen droeg bij tot het financiële succes van deze avond en door de artisten wer den bij monde van dë directie na de slotwoorden van de voor zitter drie cheers uitgebracht op „O. en O Een gezellig bal be sloot de avond- Schade viel mee. Nadat de lading gasolie van het tankschip „Oberalp" dat Zater dag op de Krammerplaat strand de, in de vluchthaven te Zijpe was overgeslagen in het tank schip „Julier", bleek bij onder zoek de schade aan het schip nogal mee te vallen. Enkele tanks zijn weliswaar ernstig lek, doch daar een derge lijk schip bestaat uit verschil lende tankafdelingen, is het niet moeilijk 'n ledig tankschip drij vende te houden. Naast elkaar zijn daarop de schepen „Oberalp"en „Julier' naar Antwerpen vertrokken, waar op een werf de schade zal worden hersteld. Opening der Rijksla ndbouw- winterschooi. Zijne Excellentie' de Minister 'van Landbouw, Visserij en Voed- 'selvoorzeining, S- L. Mansholt, is voornemens, onvoorzaene omstan digheden voorbehouden, de offi ciële opening va® het nieuwe 'schoolgebouw van de Rijksland- bouwwinterschool' te Schoondijke in dé namiddag van 26 October a.s. persoonlijk té komen verrich ten,. Hét.ligt in de-bedoeling het ge bouw op 30 October d.a.v. voor het' onderwijs in gebruik te nemen- Seizoen-opening. Tfe SImiskïl werd het winter- toneelseizoen geopend met heb aptrddlerr iin de zaal van Hotei Meert van „Variété Theune' waaraan om. meewerkten Dc Lagiö's. Pietro Bianchi (accor deon). Carlo (buikspreker) en Rika Ralen. De variété-liefhebbers hebben zich kostelijk geamuseerd. Met een cDamsmirtj.e werd de avond besloten. 's Middags was er grote be langstelling \van idle Slui'sfcilse jeugd, voor Ihet cipti eden van dit ensemble. Het kindertoneel (buikspreken, goochelen, pop pentheater) was van uitstekend gehalte., zodat' de jeugd zich best amuseerde- Gdneraal Marshall, heeft op een aiheidersbijeenkomst te Washington verklaard vertrou wen er in te hebben, dat het herbewapeningsprogram der V b. zal worden voltooid, afschoor, het meieste werk nog 'voor de boeg ligt. „De mationala verdediging ge raakt thans in het militaiie stadium" zo zeide hij. „Wij bereiden ons voor op een mobilisatie van onze hulpbron nen op een ontzaglijke schaal om ons oorlogspotentieel en dat van onze bondgenoten te ver sterken. Er moet nog veel wor den gedaan en ik ben er zeker van, dat het gedaan zal wor den". Marshall verklaarde, dat de Amerikanen er zeker van kon den zijn, dat hun land in geval van nood of beproeving stand kan houden, zolang zij hun hoogachting voor de heiligheid en de waardigheid van het in dividu 'bewaren. 7. 8,30 7.30 7 8.30 en 10 u. H.H Leger des Hells, Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 a openlucht Nieuwatraat. Hongaar en was toen door een fraai kwaliteitsoffer van Szabo .teruggeslagen. Met kunst- en vliegwerk wist de Rus onder staande positie te bereiken. Leken zeggen: remise, want er zijn lopers van ongelijke kleur op het bord. Meesters daaren- maar zou na Kf6: de zwarte c-pion veroveren), Kd7 (beschermt de zwarte pionnen op de damevleugel; 53. Kb2 een fijn tempo-manoeuvre, waar zwart wel raad mee weet)53. Ke6; 54. Kc2, c4! (zou zwart Kc7 hebben gespeeld, dan had wit plus Rd8, men zie: 61. Kc5, h4; 62. Rd8, g3; 63. hg3:, h3 en zwart wint!); 61. a6, h4; 62- Kc5 (om Rc6 te verhinderen en de witte a-pion vrije doorgang te verschaffen), g3; 63. hg3:, h3; 64. g4 (schijnt de zwarte aanval gedaan. Het is het fatum vari dit soort eindspelen, dat men met 2 pluspionnen in een geblokkeerde stelling als deze nooit meer kan winnen. Er is geen manier te bedenken, de witte K naar b8 te brengen. Dus werd remïse ge geven!). T9.S0 Koor-err orkest; 201)0 tualiteiten; 20.15 Gev. program ma; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoek programma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek. MAANDAG 9 OCTOBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; AC- |TëS; 18.20 Gram.; 18.25 ^Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19-00 Nieuws: 19.30 Balletmuz.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Ka merorkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. t

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2