X |ïegen pijnen! ra I voort De Watertoren te Oostburg officiéél in gebruik genomen WITTE MUIS UIT DE PROVINCIE Bim's Reisbureau „De Alikruik" Marktberichten Een mijlpaal op de weg naar de herrijzenis van West Zeeuws-Vlaanderen &«tgische interpellatie-aanvrage over de Benelux-overeenkomst POEDERS CACHETS 'TABLETTEN TERNEUZEN. SCHQONDIJKE. AXEL. BIERVLIET. HOEK. OVERSLAG. SLUISKIL. AGENDA if week- onder onder eggeirokken heeft Amerika erzocht om met de ed militaire uitrus- ndo-China. te zenden, ranse troepen onder i van de Vïettninh igtrekken. i van Truman bestrijding richtsrheumatiek Dinsdag; 10 October, bijna 6 jaar na de vernieling van de Oostburg- se watertoren werd de nieuwe watertoren in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel in gebruik genomen door de Secre taris van het Departement van Soeiale Zaken, Dr P. Muntendam. De genodigden werden in de grote hall door de Pres-Commis- saris der Waterleiding Mij, de heer Truffino, in een kort wel komstwoord toegesproken, waar na hij aan de Burgemeester van Oostburg, Mr K. Hoekzema, het woord gaf- Aanbieding Huldeblijk van de West Zeeuws-Vlaamse Ge meenten. Ce heer Hoekzema schetste hoe door de zinloze vernietiging van de watertoren de W. Z. Vlaamse bevolking van het meest onont beerlijke, het water, werd versto ken, met vérstrekkende en ramp zalige gevolgen voor de bevol king. Buitendien betreurde men het verlies van de watertoren om het gebouw zelf, het gebouw, dat hei landschap beheerste en er toch mee domineerde. Een scho ner geschenk dan de watertoren had ons niet aangeboden kunnen werden. Als huldeblijk voor de hulp in nood, sprak de burge meester er zijn vreugde over uit, dat hij namens de gezamenlijke W- Z.Vlaamse gemeenten een ge denkplaat mocht aanbieden, waarin deze zeer gewaardeerde hulp symbolisch wordt weerge geven. Dankwoord van de President- Commissaris, de heer Truffi no. De heer Truffino, Pres. Com missaris, accepteerde in dank dit huidegeschenk. Hij onderstreepte de dienende taak, die de Maat schappij heeft te verrichten, een taak. waarbij zij zich ten doel stelt door middel van het water West Zeeuws Vlaanderen tot wel stand te brengen. In de allereer ste plaats richtte de heer Truf fino zijn grote dank aan Dr P- Muntendam, secretaris van So ciale Zaken, die door het ver strekken van dekking in het on rendabele gedeelte de eenheid van de streek niet heeft willen breken. Verder dankte spr. o.a- Prof- Krul, Directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening, Ir. Jaeger, de water- dienst van Gent en vele anderen. Rede Dr P. Muntendam. Het is mij bekend, dat evenals e/ders ook Zeeland rijp moest worden gemaakt voor het begrip dat het ,,doodgeperste" leiding water te verkiezen was boven het heerlijk zoete levende water met de „rooie luusjes" uit regen tonnen en regenbakken. Ook in dit gewest heeft de bevolking beseft, dat aan de centrale voor ziening de voorkeur moest wor den gegeven boven de regenbak ken en heeft de oorlogsverwoes ting tenminste voor deze land streek met zich mede gebracht, dat de wederopbouw gepaard kon gaan met nieuwe voorzieningen AntwerpenMoerdijkkanaal. De heer Willy Koninckx, afge vaardigde van Antwerpen, heeft tot de Voorzitter van de Kamer een dringend verzoek gericht, om de Eerste Minister en de Minister van Buitenlandse Zaken en Bui tenlandse handel te mogen inter pelleren over de verklaring, die onlangs te Heerlen werd afgelegd door Dr Jaspar, Secretaris-Gene raal van de Benelux-Douane- overeenkomst. Deze verklaringen hebben grote ongerustheid verwekt in Belgi sche economische kringen en voor al in Antwerpse en Gentse scheep vaartkringen, waar men algemeen van mening is, dat de Benelux- Unie niet tot stand kan komen, zolang België niet een formele toezegging zal hebben ontvangen betreffende de sluis van Terneu- zen en een Antwerpen-Moerdijk- kanaal. De heer Koninckx meent, dat de Regering van de aangeboden gelegenheid gebruik moet maken, om zich met de vereiste duidelijk heid uit te spreken over deze dringende vraagstukken. op het terrein der volksgezond heid. Niet langer behoeft er achter stand van het platteland ten op zichte van de stad te bestaan: Ook het land gaat de kenmerken van de waterbeschaving allerwe gen tonen. De waterleiding is in Zeeuws- Vlaanderen niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. Het is het beeld van wat eendrachtige samenwerking vermag te berei ken. Een helder inzicht bij tal rijke gemeentebesturen en een krachtige steun van de werkers in het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening hebben de bo dem vruchtbaar gemaakt om er het bedrijf te stichten van de Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen". De uitnemende leiding van de Raad van Commissarissen en van de directie heeft aan het jongebedrijf, dat zich de eerste jaren na de stichting in 1927 tot het Oosten van Zeeuws-Vlaan deren moest beperken, van de aanvang af een gezonde ontwik keling verzekerd. De door het rijk gegeven risicogarantie, die tot doel had de moeilijke begin jaren van het bedrijf tot steun te zijn, behoefde niet te woiden om gezet in een geldelijke steunver lening. Het rijk is de jonge maatschap pij vóór de oorlog slechts finan cieel tegemoet gekomen door steun uit het werkfonds te ver lenen, waardoor het mogelijk werd de lange transportleiding van Oost naar West te leggen, die aanvankelijk slechts dienst had te doen voor Oostburg, Aarden burg en Sluis, voor welke ge meenten in Oostburg een water toren werd gebouwd. Toen na de oorlog ook de an dere gemeenten in het Westen van Zeeuws-Vlaanderen in ver band met de verwoestingen de drinkwatervoorziening opnieuw onder ogen moesten zien. hebben alle haar keus op de centrale voorziening bepaald boven de regenbakken en werd besloten tot aansluiting bij de waterlei dingmaatschappij Nadat in de nood der eerste jaren na de oorlog de provisori sche wijze was voorzien,, mede dank zij een renteloos voorschot van de provincie Zeeland, werd een definitieve regeling getrof fen, waarbij de Waterleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" het ge hele gewest zou voorzien en de rentabiliteitstekorten door 't rijk zouden worden gedekt, waartoe het rijk zich ook in andere door de oorlog getroffen gebieden be reid verklaarde. Ik zie in deze gehele ontwikke ling het verblijdende resultaat van een goede samenwerking tussen de gemeenten, de provin cie en het rijk. Voor de oostelijke gemeenten betekent de belangrijke uitbrei ding van het bedrijf, dat zij prac- tisch alle kansen op tariefsver laging, die in haar rendabel be drijf van vóór de oorlog aanwe zig waren, hebben prijsgegeven en er genoegen mede hebben ge nomen dat het bedrijf in feite noodlijdend is geworden. Dit be wijs van saamhorigheid verdient grote waardering. Bij de bevrijding werd de toren van Oost'ourg verwoest. Het hier door ontstane tekort aan druk in het Westerv werd nog verergerd door de snelle uitbreiding van het buizennet, die gelijke tred moest houden met de wederop bouw. Met grote energie heeft de be drijfsleiding de herbouw ter hand genomen. Ieder die ook maar enigszins met het tot stand brengen van nieuwe werken na de oorlog betrokken is geweest, weet met welke moeilijkheden dit gepaard gaat, moeilijkheden van terreinkeuze, moeilijkheden van materiaalvoorziening, van finan ciën. De voltooiing van dit prachti ge torencomplex in betrekkelijk korte tijd, uit bouwkundig oog punt een monument waarop Zeeuws-Vlaanderen trots kan zijn, getuigt van de doortastend heid van het bestuur en de di recte bedrijfsleiding en van de kunstzinigheid van de ontwerper. Naar mij werd medegedeeld ,is deze toren ook uit technisch oog punt in vele opzichten een uni cum, waarvoor in het bijzonder buide dient te worden gebracht aan de directie der waterleiding maatschappij. De voorzitter van de Raad van Commissarissen, die zich niet al leen een goed burgemeester heeft getoond, maar bovenal ook een leidinggevende figuur is, die open oog heeft voor de ontwikkeling van Uw gehele gewest, wil ik in het bijzonder met het gereedko men van dit bouwwerk geluk wensen. Hierna stelde de heer Munten dam door een symbolische han deling de watertoren in gebruik. De handeling bestond uit het in een afdeling van de watertoren omdraaien van een sleutel, waar door de fontein, geplaatst in een vijver vóór de toren, in werking trad. Gelukwens namens College van Gedeputeerde Staten. De waarnemend Commissaris der Koningin drukte de spijt uit van de Commissaris der Konin gin Jhr Mr A- F. C. de Casem- broot, dat hij wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Namens de Commissaris en het gehele col lege van G- S. bood de plv. Com missaris gelukwensen aan en te kende hierbij aan, dat G.S- met voldoening hadden geconstateerd dat de Waterleidingmaatschappij zich tot het uiterste had ingezet. Het was verheugend, dat dezie to ren de eerste herstelde was van de 3 verwoeste in Zeeland. Ver der beval spr. Noord Beveland in de aandacht van Dr Muntendam aan. Rede Ir- Dikötter- Op enkele dagen na is het juist 6 jaar geleden dat de vori ge toren door oorlogsgeweld werd vernield. Het was een oor logskind, want nimmer zag hij vrede in de omringende landen. Nog niet geboren bij het uitbre ken van de oorlog was hij reeds vernield vóórdat de bevrijding kwam. October 1944 was een rampmaand voor het Land van Cadzand, zoals men gemeenlijk West Zeeuws Vlaanderen in eigen kringen noemt- October 1950 betekent een mijl paal op de weg naar de weder opstanding van dit gewest. Met de zo juist verrichte symbolische handeling is uiting gegeven aan de waardering van de Regering voor hetgeen in het algemeen in West Zeeuws-Vlaanderen na de bevrijding is tot stand gebracht. Wij zijn daarvoor oprecht dank baar. Hierna bracht spr. dank aan allen, die op enigerlei wijze hun medewerking aan de bouw van de watertoren hadden verleend, waarna hij de technische gege vens van het bouwwerk de revue liet passeren. Het idee van dit type waterto ren is misschien niet nteuw, maar het is wel de eerste maal dat het is verwezenlijkt. Er is uitgegaan van het begin sel dat zoveel mogelijk ruimte in de toren wordt gebezigd voor de berging van het water, terwijl1 daarnaast de mogelijkheid is be nut om de druk in het buizenneti naar behoefte te regelen. Boven-' dien is bij dit type watertoren het niet nodig al het water in de ho ger gelegen reservoirs te bren gen, waardoor stroomkosten worden gespaard. De toren bevat 6 reservoirs, waarvan 1 kelderreservoir en 5 hoger gelegen reservoirs met een gezamenlijke waterinhoud van 2400 m3. Het ligt in de bedoeling de to ren volledig automatisch te laten werken, doch door de internatio nale spanningen van de laatste maanden is de levering van dei daarvoor benodigde apparatuur' verlaat, waardoor voorlopig de toren zgn. „handbediend" wordt. Het totale gewicht van de toren met gevulde reservoirs is 6V2 millioen kg. Het geheel rust op 150 betonpalen ter lengte van 8 m en elke paal heeft bij vollast een belasting van 42 000 kg. Bij wind wordt deze belasting ver hoogd met 6.000 kg. De 12 ronde kolommen, die de waterreservoirs dragen, hebben elk een belasting van 300-000 kg. Ter wering van het vorstge- vaar zijn de reservoirs met de buisleidingen omgeven met een gemetselde schil, welke groten deels een steen dik is. Het topreservoir heeft een hoogwaterlijn op 42 m N.A.P., hetgeen overeenkomt met 40 m boven terrein. Het daaronder ge legen hoofdreservoir heeft een hoogwaterlijn op 35 m N.A.P. of 33 m boven terrein- De spits van de toren reikt tot 57 m N.A.P. of 55 m terrein. In vergelijking met de toren te Axel ligt de hoogwaterlijn in de nieuwe toren ongeveer 10 m la ger dan die te Axel- Wie er moed toe heeft, kan de 235 treden van de toren be klimmen om te kunnen genieten van het prachtige uitzicht, dat men op bijna 50 m hoogte heeft over het schone Zeeuws-Vlaamse land. Spr. hoopte van ganser harte, dat deze nieuwe toren niet meer ten prooi zou vallen aan de zinlo ze vernielzucht van door broe- derkrijg verblinde mensen, doch dat hij nog jarenlang stoer zijn spits zal doen verrijzen boven dit vlakke land, waar de bewoners na de zware slagen, hen door de vijand toegebracht, zich even stoer hebben opgericht en vrij en frank het oog gericht houden op de toekomst, welke vredig en schoon moge zijn- Moge de Wa terleidingmaatschappij daarin 'n werkzaam aandeel hebben. Planten herinneringsbomen. Na het officiële gedeelte in de hal, werden de 14 Burgemeesters der W. Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, alsmede Prof. Krul, verzocht een boom als herinnering langs de straatzijde van het emplace ment te planten- Allen voldeden gaarne aan dit verzoek- Tot slot werden verversingen aangeboden, die werden rondge diend door meisjes van het Ly ceum en de U.L.O., die in Cad- zandse en Axelse klederdracht waren gestoken- Zeeuws Vlaanderen heeft in de watertoren een monument ge kregen, waarin de levenskracht van dit gewest wordt gemani festeerd. Ook wij wensen de Zeeuws- Vlaamse Waterleiding Mij en West Zeeuws-Vlaanderen met dit prachtig monument van harte geluk. Geperfectioneerd bietenlade». In ons vorig nummer maakten wij melding van het geperfectio neerde bietenladen, dat wij met bewondering op de bietenlaad plaats aan de Schuttershofweg alhier gadesloegen. Wij vernamen, dat deze moderne methode van bietenladen gecon strueerd is door de Directie van de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent en dat deze wijze van bietenladen toepassing zal vinden aan alle weegbruggen langs het kanaal Terneuzen— Gent. Nuttige cursus. Nu de winteravonden weer gietlogenhefid bieden tot het orga niseren van cursussen, lezingen e.d-, vestigen wij de aandacht op het aanvangen der n jeu we cursus E.H.BO. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld,, dat het Rode Kruis met haar vele leden een. installing is welke haar nut ten volle (heeft bewezen en nog bewijst. Het is niet alleen leerzaam en nuttig voor dé deelnemers deze cursussen te volgen- Ook bewijzen zij, die na afloop een diploma krijgen een dienst aan de gemeenschap- Degene diie. oviar idle tijd be schikken kunnen om deze cur sus, welke a-s. Vrijdag 13 Octo ber aanvangt te volgen, kunnen wij daarom tot deelname op wekken. Heintje Davids in het Concertgebouw. De wijn, die Heintje Davids schonk in het tot de laatste plaats bezette Concertgebouw, sprankelde in de harten en kla terde als het beste tooneelzilvei Deze wijn a la Henriette behotfi geen krans. Er werd evenwel n ig meer dan wijn gescnonken. Coos Speenhoff zorgde voor de pittige krakelingen, die werden afgewisseld met de Likeurge- vulde bonbons der Annabella's. Daaromheen werd fonkelend goud en zilver gesponnen door C. v. d. HejjdnWijma op de piano- De accordeon virtuoos Johny Meijer lwelke virtuositeit 6 uur oefening per dag vereist) ver telde met z'n vingers glijdend over de toetsen van zijn instru ment de geschiedenis van ,X ichter und Eauer" en haalde de aanwezigen in z'n fantasie van de onmetelijke prairie naar de dancings op Broadway- Coos Speenhof opende de avond met 'n praatje gevolgd door Johny Meijer op de accordeon. Ooos kwam, zo zeide hij, met het gezelschap een vrolijke avond brengen in een zorgelijke tijd en daarin zijn zij volkomen geslaagd. De Annabella's als ambassa drices van zang en dans uit 't jaar 1900 brachten de zahl in verrukking waartoe Co v. d. Heijde aan die piano 't zijne bij droeg. Coos besloot de avond met een daverend nummer, waarbij de zaal niet kón nalaten te zingen, te lachen, ja te gieren. Met deze Hiointje' avond is het toneel- en cabaretseizoen te Ter- neuzen geopend. Het was een best geslaagde première. gevormd- Bij de collecte in de gemeente werd met minder dan 320 opgehaald. De heer Apers ontving een mooi cadeau en wel een herenrijwiel. De buurt werd geheel versierd met soarre vlaggen enz. Bij zijn thuiskomst werd een welkomstrede gespro ken door de heer G. Boddaen waarna de cadeaux dooi de heer Jan de Clerck werden aan geboden met enige hartelijke woorden. Ook de plaatselijke muziekvereniging was aanwe zig en bracht de gelukkige fa milie den serenade. Na deze plechtigheden dankte de heer Apers voor al wat voor hem en zijn familie was gedaan. Ver dei- was er voor verversingen ge zorgd en kon iedler in de daar voor opgeslagen tent zich van het nodige voorzien. Ook het dan sen ontbrak niet. zodat allen zich tot laat in de avond goed hebben kunnen vermaken- Raadsvergadering. De Raad der Gemeente Schoondijke zal heden in open bare vergadering bijeenkomen De agenda vermaldt om- het subsidiëren der feestelijkheden georganiseerd tijdens het be zoek van H- M. de Koningin. Begrotingswijziging. Voorstellen van B. en W- om over te gaan tot een kasgeldle- over ie gaan tot een kasgeld lening groot 100 000. Thuiskomst. Met het troepentransportschip ,,Chitral", vermoedelijke aan komst 17 October 1950 te Amster dam keert uit Indonesië in het vaderland terug de heer en mevr. F. M. ClapssensLubowicki en hun drie kinderen. Uitslag Schoolfloralia O. L.- School A. 7e klas Fuchsia. 1. Frans Haak; 2 J. Faas; 3 Ineke Evers- 6e klas Salvia. 1. Ineke Faas; 2. feuzie Naeye 5e klas Coleus. 1. Saartje LSenhouts; 2. Wil ly Schelleman. Welkom thuis. Helt was Zaterdag een vrolijk met vlaggen versierd Biervliet, waar weer 2 jongens uit Indo nesië op hun basis terugkeer den. In de gezinnen Gngenae en De Ruijsscher heerste grote vreugde over deze thuiskomst- De Kon. Harmonie bracht bei den een serenade. Reizende Bibliotheek. Leeslustige Hoekenaren zullen, nu de lange winteravonden na deren, wel blij zijn te vernemen dat in hun behoefte is voorzien- Burgemeester A. F. Hanssens heeft nl. voor een reizendt bibliotheek gezorgd en zusteJ Poldermans was zo vriendelijk zich te belasten met het verde len dezer boeken. Iedere Dinsdagavond van 6 tot 1 uur kan men bij haar te recht aan het Groene Kruis- gebouw. Thuiskomst uit Indonesië De heer Arsen Apers alhier kwam na een lang verblijf in Indonesië weer in de ouderlijke woning. Ter gelegenheid hiervan was er op Overslag een feestcomité Opbrengst collecte. De opbrengst der Jubileum Zonnestraal-collecte te Sluiskil bedroeg 33-69- Boogschieten. De boogschuttersvereniging ,,De Herleving" te Sluiskil orga niseerde een sohieting op de liggende wip. Uitslag; Hoogvogel verloot. Zij vogels: Mau|rice Goethais. Zandstraat; Aug. Meert, Sluis kil. Kallen; Maurice Kaas, Zand straat, Raym. Everaard, Phi lippine. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater uur: Biosc. „Song of My Heart". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Haar laatste liefde". MORGEN; TERNEUZEN: Pro Rege, 7 uur: Evangelisatie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Lezing van de Centrale Stich ting Landbouwemigratie. Het leek Bun niet zo erg moei lijk om een autobus te besturen die aan een andere wagen lo gekoppeld. En de Gooise bus zette er vaart achter! ,,De Spoorwegen weten toch overal raad op", zeiden de men sen die de twee gevaarten door hun dorp zagen passeren. Bim had zich een lange tijd niet zo prettig gevoeld als nu. Alles liep gesmeerd- De toeristen van „De Alikruik' genoten van het behoorlijke tempo, dat hun onderneming er dank zij de buurtspoorwegen kon inhouden. Tot plotseling een spelend jongetje de weg overstak. De chauffeur van de Gooise bus was op zoiets voorbereid. Hij remde uit alle macht, gooide zijn stuur iets om en vist hot jongetje te ontwijken- Wanneer Bim even snel haa geremd, was alles goed gegaan. Nu deed hij het een tiende seconde te laat, met het gevolg dat hij de Gooise bus deerlijk ramde. ,,Wat een sufferd", riep het jongetje dat de oorzaak van al les v,as geweest. Wat nu! Daar kwam Janus Macht ook al aan, strenger dan ooit. En grijnzend stond de boze Bart Baart op de achtergrond. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd werden in totaal 5523 dieren w-o. 800 vette koeien en ossen, 1948 gebruiksvee, 90 vette kalveren, 487 graskalve ren, 596 nuchtere kalveren, 171 varkens, 572 biggen 121 paar den, 8 veulens, 631 schapen of lammeren, 104 bokken of gei ten. Prijs in cents per kg, le kw-, 2e w.3e "kw. Vette koeien f 2-65 tot f 2.80; f2.35 tot f2.55; f 2-05 tot f2,35. Vette kalveren f3.00 tot f3 40; f2.70 tot f2 90; f2.00 tot f 240- Slachtpaarden f 1.80; fl.70; f 1.60. Prijzen in guldens per stuk le kw., 2e kw-, 3e kw. Graskalveren f 300f 200 f150. Nuchtere kalveren f60; f55; f50. Biggen f45; f40; f30. Schapen f110; f75; f60- Lammeren f 85f 75f 60- Kalf- en Melkkoeien f 950: f850; f750. Vare koeien f 625, f 550; f 500. Vaarzen f 665; f600; f525- Pinken f 500f 400f 350. Vette koeien aanvoer iets rui mer, handiel tamelijk, prijzen als Maandag 910. Vette kalveren aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen vooral niet minder. Graskalveren aanvoer min der, handel stil, prijzen als vo rige week. Nuchtere kalveren aanvoer groter, handel vlugger, prijzen hoger. Biggen aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen als vorige Slachtpaarden aanvoer min der, handel vlug, prijzen hoger. Schapen aanvoer minder, han- •el lui, prijzen ais vorige weJk. Kalf- en melkkoeien aanvoer ruimer, handel stil, prijzen als vorige week- Vare koeien aanvoer groter, handel lui, prijzen minder. Vaarzen aanvoer groter, han del stroel, prijzen als vorige a eek. Pinken aanvoer groter, han del stroef, prijzen als vorige •week. ZON MAAN op op Oct- 14 7.02 17.50 11.27 18.43 15 7.04 17.47 12.56 19.26 V6 7.06 17.45 14-08 20.27 7-07 v ^.09 17.43 14.59 21-45 17.41 1531 23 10 17.39 15.53 23.10 vuil wil mmmmmgpmmm wenden van de actuele soc vraagstukken". „De decadente kunst van de V. S- en West- Europa", besluit Khatsjatoe- rian, „betekent dan ook een ver zwakking van het democratische kamp en een versteviging van de posities der imperialistische aanranders". personen zijn afgevoerd van ci- lijst voor „politieke zuivering". Oorspronkelijk kwamen meei dan 200.000 personen op de zui- veringslijst voor, hetgeen »i- hield dat zij geen overheids functies of hoge functies in h:1 bedrijfsleven mochten bekle den. strijd werd gedood. Later wer den de Tibetanen echter versla- gen- Een woordvoerder van de 11- betaanse delegatie die zich te New Delhi bevindt, heeft ver klaard, dat de delegatie van haar regering geen berichten over de beweerde invasie had ontvangen. p-hm naar Blackpool waar ae Conservatieve partij een confe rentie houdt. Te Blackpool treft de Bntse oppositieleider voorbereidingen voor eien massavergadering welke heden zal worden gehou den. waar hij een rede zal uit spreken. van dienstpmmt wwueii mjs*- steld. Volgens de huidige bepalingen moeten mannelijke personen van 18 tot 25 jaar zich voor dienstplicht aanmelden, maar mogen alleen degenen van 19 jaar en ouder worden opgeroe pen. 5 regels 60 cent; ct.minimum jx* nummer of Adnp neer. namiddags 2 uob In sommige krin- ag gerezen of het heeft de Belgische laten vertrekken, zeer waarschijn- de strijd in Korea »r een maand zal 1. iwbare zijde wordt ling hiervan ver» ït vertrek der Bel- 1 in ieder geval zal j de V. N- is men rnemens de bezet - •ea, na beëindiging ;heden, over te dra- Le naties, zoals Bel- d, Noorwegen enz. wordt, dat dit in opzioht beter zal ïeer de Amerikanen tationneerd blijven, e militaire kringen >r het voorstel om vrijwilligers als be- ;n te gebruiken, ge- Fransen veroverd- t 65 km ten N. van ie leger heeft nieu- >n betrokken op 45 tn Hanoi- Een leger- zei, dat het terug- Thai Ngoeyen niet dier Vietminh-troe- schied. De Fransen van de stad mees- om er alle militaire van de Vietminh te deze opdracht was K>erd. ontruimen Thetkhe. onlijk betrouwbare nog vernomen, dat t rij dkrachten m N - begonnen zijn de Phatkbe te verlaten- s weken zijn al ver- osten aan de grens king en China door ontruimd- irdvoerder van de ;ering veiklaardie te Frankrijk nu een irlog moest voeren, rerilla-stadiiun voor vraagt om hullp ie Minister yan De- •s Mach, heeft zijn ie ambtgenoot, Mar lot a doen toekomen, verzoekt het Ameri- schepingsprogramma idingen wapens, uit- üdings vaart ui gen en te versnellen. nan is op Honoloeloe ekomen. man is Vrijdagavond oe aangekomen le de gehele vlucht ans vliegtuig in cor,- ïdere vliegtuigen, die ren. bleef slechts enkele toloeloe en zette daar- voort. Hij wordt van- ïonoloeloe terug ver- ïr hij generaal Mac- zal spreken, het on- t de generaal zal niet enkele uren durert. :ish Medical Journal" bew onde re nswaardige zijn bereikt door een 5 met „cortisone", een Amerika ontdekt ge- toegepast op vijf die aan gewrichts leden. n, die als het ware ?d waren gekluisterd, 1 na een behandeling gen kunnen bewegen, aanstaande Londense oeienen controle op de "behandeling, die voor het eerst in Groot-Brittannië wordt toe gepast. Het nieuwe product is nog uiterst schaars en zeer duur. De Britse medische autoritei ten hebben het kosteloos ont vangen, doch in beperkte hoe veelheid.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 3