Wordt Wenen een tweede Berlijn? De strijd in de Zuid-Molulcken Snelle opmars der Zuid-Koreanen De uitvoering van de Sociale Verzekering Het lijkt er de laatste dagen op, dat de moeilijkheden, indertijd door de Russen in Berlijn veroorzaakt, thans ook naar Wenen zijn overgeslagen. En dit doet de aandacht weer een ogenblik richten op Oos tenrijk, naast Duitsland het enige land in Europa, waarmede de geallieerden nog geen officiële vrede hebben gesloten en dat dan ook nog door de legers der vier grote mogendheden bezet wordt gehouden. Nederland moet zijn vloot beperken WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. De Ambonese troepen in het offensief DE BEVOLKING STRIJDT MEE. ALLE AMBONESE MILITAIREN BUITEN HET VADERLAND OPGEROEPEN. Ambonese troepen zijn op vele plaatsen tot het offensief overgegaan en hebben de vijand met zware verliezen teruggedrongen. Op het eiland Ambon werden de T.N.I.-troepen teruggeslagen tot achter Waitatiri, terwijl aan het Mitoe-front de vijand zich moest distanciëren tot voorbij Wakal. Op het eiland Ceram is de positie der T.N.I.-troe- pen slecht te noemen. Ambonese troepen herover den hier vier plaatsen en stoten door naar Piroe. De gehele bevolking strijdt mee om de binnenval lende vijand te bestrijden. Dagelijks melden zich honderden jongens, die als vrijwilligers naar de fron ten gaan. Van het krijgstoneel in Korea De Zuid-Koreaanse strijdkrachten zijn zo snel op gerukt ten N. van de 38e breedtegraad» dat speciale voorzorgsmaatregelen moesten worden genomen om te vermijden, dat zij door vliegtuigen der V. N. on der vuur werden genomen. „Zij dragen thans rode herkenningsborden boven het hoofd, opdat men hen niet voor Noord-Koreanen houdt en uit de lucht beschiet", aldus meldde de piloten van de 5de lucht macht na hun terugkeer. De Zuid-Koreanen stuiten slechts op zwak verzet nabij Tsjangdjon, een honderdtal km ten N. van de 38e breedtegraad, welke stad zij zijn binnengedron gen. De Noordelijken hebben verscheidene hunner installaties prijsgegeven en er blijven thans nog wei nig plaatsen over, die moeten worden aangevallen. PROTEST TEGEN GE BRUIK K.P.M.-SCHEPEN HET STANDPUNT DER CHRISTELIJK-SOCIALE ORGANISATIES. In een adres aan de Tweede Kamer hebben het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de Christelijke Middenstandsbond, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond en het Christelijk Nationaal Vakverbond, ver enigd in het „Convent der Christelijk-Sociale Orga nisaties", enige opmerkingen van critische aard ge maakt over het ontwerp van wet tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent ZATERDAG 7 OCTOBER 1950. 6e Jaargang No. 1546. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pee advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adree Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Oostenrijk, dat na de eerste wereldoorlog als republiek uit de bus kwam en door de vrede van St. Germain was teruggebracht tot -slechts een schim van het vroegere Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk heeft het de laatste tientallen jaren niet gemakkelijk gehad. Nadat het door Hitiers nazi's bij het Duitse Rijk werd ingelijfd en in wereldoorlog II tegen de geallieerden meestreed, verkreeg het opnieuw de onaf hankelijkheid, alhoewel deze nog niet door een vredesverdrag werd bekrachtigd. Wel vonden eindeloze onderhandelingen plaats tussen vertegenwoordigers van de vier grote mogendheden, doch tot overeenstemming kon men niet komen en zo duurde de bezettingstoestand voort- Het land bestaat uit negen z.g- „landen" en deze zijn over de vier bezetters verdeeld- De Franse troepen liggen in Vorarlberg en Tirol, de Engelsen in Karnten en Stiermarken, de Amerikanen in Salzburg en Opper-Oostenrijk en de Russen beheersen Beneüen- Oostenrijk en BurgenlandEr blijft dan tenslotte over Wenen, de hoofdstad. Deze ligt geheel i de Russische zone, doch is ver- deeld in vijf zones. Naast de vier zones van de bezetters is er een internationale zone in het cen trum der stad, waar jeeps pa trouilleren, die bemand zijn door vier soldaten, van elke bezetten de macht één. Onder deze vreem de constructie moet een Oosten rijkse regering trachten het land te regeren en het behoeft geen verwondering te wekken dat dit niet gemakkelijk gaat. Toch waren de vele moeilijk heden, die in Duitsland telkens tot botsingen aanleiding gaven, tot heden toe Oostenrijk bespaard gebleven en de reden hiervoor was, dat de Russen over het alge meen een soepele houding aan namen. Er zijn veel verklaringen gezocht voor deze houding, waar van de meest voor de hand lig- Nederland moet zijn bijdrage aan zeestrijdkrachten tot de At lantische Defensie [te beperken ten gunste van zijn andere defen siemiddelen, zo is Vrijdagavond te Londen uit gezaghebbende bron vernomen. „De gehele kwestie zal worden uitgewerkt door de Raad van het Atlantische Pact, waarvan Ne derland een gelijkwaardig lid is", aldus deze bron. „Alles, wat tot dusver is ge beurd, is dat zekere voorstellen aan de Nederlanders zijn gedaan. Wanneer de Ministers van De fensie van het Noord-Atlanti sche Pact op 28 October te Was hington bijeenkomen, zal Neder land de kwestie naar voren kun nen brengen". „Er is geen samenzwering om de Nederlandse vloot te beper ken", zo zeide de woordvoerder. „Er is geen sprake van, dat de andere landen van het Atlanti sche Pact in het geheim iets be kokstoven, waarvan Nederland niets weet". medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Iets minder zacht. Wisselend bewolkt, met later voornamelijk in het Noorden van het land, hier en daar regen. Ma tige, langs de kust af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets minder zacht dan gisteren. ZONDAG 8 OCTOBER. gende was, dat de Russen Oos tenrijk als een kier wilden laten in het door hen opgetrokken ijze ren gordijn- Aan de ene kant ver traagden zij de vredesonderhan delingen, omdat zij het land als hun meest vooruitgeschoven Westerse post beschouwden, terwijl zij door hun bezetting te vens gerechtigd waren troepen te laten in Hongarije en Roeme nië, die de verbindingen tussen Rusland en Oostenrijk moesten beveiligen. Zodra zij in een vrede met Oostenrijk instemden, zou deze troepenmacht ook uit de genoemde landen moeten worden teruggetrokken. Aan de andere kant echter gaf een soepele houding het voordeel dat er altijd via- Oostenrijk alle mogelijke verkeer tussen Oost en West mogelijk bleef. Een tweede reden, die zeer aannemelijk is, dat de Russen de niet onbelangrijke olievelden van Zistersdorf beheersen en dat juist het olievraagstuk van grote 'betekenis voor hen is. Het is in de op dit gebied deskundige we reld geen geheim, dat Rusland met ernstige petroleumzorgen te kampen heeft. De gebieden, waar dit in de moderne, gemoto riseerde wereld zo belangrijke product wordt gewonnen en die de Russen onder hun beheer heb ben, worden derhalve angstvallig vastgehouden. De bronnen bij Zistersdorf zijn nu wel niet zo heel groot, maar het gezegde dat alle beetjes helpen, zal hier een rol spelen. De laatste berichten die uit Wenen komen, zouden nu echter een aanwijzing kunnen zijn, dat er een verandering van de Rus sische houding op til is. De com munistische partij, die in Oosten rijk geen rol van betekenis speelt, wordt in haar actie van verzet tegen de regeringspolitiek van lonen en prijzen, plotseling sterk gesteund en de hierdoor ontstane relletjes hebben de no dige onrust verwekt. Het is nog te vroeg zich een duidelijk oor deel te vormen over de toestand en over de vraag of Wenen een zelfde moeilijke periode tegemoet gaat als Berlijn. Het is best mogelijk, dat een en ander weer in de goede banen geleid wordt, doch anderzijds is het geenszins uitgesloten, dat nu het Koreaanse avontuur voorlo pig op een mislukking van de Russische Oost-Aziatische poli tiek is uitgelopen, de aandacht van de Russen weer meer geves tigd is op de wrijvingsvlakken in Europa- Het leger heeft chauffeurs nodig Er kunnen in de komende maanden enige honderden chauffeurs worden geplaatst bij de Kon. Landmacht in de rang van korporaal of korporaal le klasse. Men (kan zich voor de tijd van 4 of 6 jaar verbinden. Voor deze functie komen in aanmerking nog in dienst zijn de of reeds gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers en gewone dienstplichtigen, die hun eerste oefening hebben voltooid- Men moet in het bezit zijn van een militair rijbewijs. Aan melding geschiedt bij de garni zoenscommandant of de afde- li-g militaire zaken. Vonnissen te Brno De Staatsrechtbank te Brno (Moravië) (heeft zware straffen opgelegd aan 8 Tsjecho-Slowa- ken, onder wie ©en vrouw, die beschuldigd zijn van hoogver raad en spionnage. Alle 8 (hebben schuld bekend- Ze waren voorzien van twee radiozenders en cijfercodes. Twee van de 8 kregen levens lange dwangarbeid, de overige 6 dwangarbeid van 12 tot 22 jaar. De staking bij het Londense gasbedrijf Militairen hebben Vrijdag de noodzakelijkste reparaties ver richt in de Londense gasfabriek en het bedrijf gaande gehouden, in afwachting van het einde van de staking der 1400 arbeiders die Maandag wordt verwacht, de gasdruk in huizen en fabrie ken is toegenomen. Een Amerikaans superfort is kort na het opstijgen in Japan verongelukt. De elfkoppige be manning wist zich per parachute in veiligheid te stellen. Donder dag werden in Korea 2 Ameri kaanse jagers neergeschoten, doch de piloot van een dezer werd met een helicoptère van achter de Noordkoreaanse linies gered. Noordkoreaanse verliezen. De militaire verliezen der Noord-Koreanen belopen onge veer 200.000 man, aldus een Ame rikaanse officier uit het hoofd kwartier van MacArthur. Hier toe behoren doden, gewonden en krijgsgevangenen, doch niet de verliezen der Noordkoreaanse burgerbevolking tengevolge van luchtaanvallen en anderszins. Het aantal krijgsgevangenen wordt op 40.000 geschat- Alleen de laat ste drie dagen al werden 14.000 Noord-Koreanen krijgsgevangen gemaakt. De verwoesting in Seoel. Slechts een tiental van de be hoorlijk grote gebouwen in Seoel staat nog overeind, aldus heeft George Movshon, het eerste lid van de commissie der V. N. voor Korea, dat na de herovering van Seoel door de strijdkrachten van de V. N. de stad is binnenge komen, te Londen verklaard. De stad is vrijwel geheel verwoest. Het Doeksoepaleis, waarin de Commissie van de V. N. verblijf had gekregen, was nog slechts een uitgebrande holte. Amerikaanse piloten, die van verkenningsvluchten terugkeer den, meldden, dat de Noord- Koreanen zich ten N. van de 38ste breedtegraad ingraven. De hoofdmacht van de Zuid- Koraanse „kapitool"-divisie, die Noord-Korea diep is binnenge drongen, heeft de strijd aange bonden met 1200 Noord-Korea nen, die de zuidelijken bij hun snelle opmars achter zich had den gelaten. Te Washington is meegedeeld, dat de Amerikanen tot 29 Sep tember in totaal 20.756 man in Korea verloren hadden- Van 2954 man is bekend, dat zij ge sneuveld zijn. 4143 man worden vermist. In een artikel van het Chinese communistische blad „Kvvang- ming", dat door Radio-Peking is aangehaald, wordt verklaard, dat de Koreaanse oorlog nog maar begonnen is. Het zou een lang gerekte oorlog worden, waarin Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vm. 11.25 0.40 0.50 n-m. 11.40 12.15 12.55 1.05 MAANDAG 9 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vm. 0.09 0.44 1.24 1.34 n-m. 12.26 1.01 1.41 1.51 Duidelijk toont het Ambonese volk zijn wil om de vrijheids proclamatie te verdedigen. Alle Ambonese militairen buiten de Zuid-Molukken zijn opgeroepen om onmiddellijk naar het vader land te komen ter verdediging van gezinnen en land. De T.N-I. commandant heeft versterking gevraagd van batal jons van Java, alsmede van de luchtmacht. De Ambonese militairen, die zich thans op Java bevinden, zijn geconcentreerd en onderge bracht in doorgangskampen na bij Djakarta, Bandung, Sema- rang en Surabaja. Deze mili tairen, die destijds van Balikpa- pan en Makassar geëvacueerd werden, zijn ontwapend en nu ingekapseld in deze kampen met Nederlandse troepen. De Am bonezen zijn ongerust voor even- tuële represaille maatregelen. NEDERLANDER OP AMBON GEDOOD. Volgens het Bureau Zuid-Mo lukken heeft Radio-Ambon om geroepen, dat de Nederlander H. J. van Polanen Petel bij de ge vechten op Ambon is gedood- EEN VERZOEK TOT GE BED VOOR AMBON. Deputaten van de Gerefor meerde kerken voor het uit schrijven van bede- en dank stonden hebben alle Gerefor meerde kerken in Nederland ver zocht Zondag in de morgendienst met meer dan gewone nadruk in het igebed de geestelijke en de materiële nood van Ambon te willen gedenken. Bij de directie van de K-P.M- te Amsterdam en de Nederland se regering is ten sterkste gepro testeerd tegen het gebruik van onder Nederlandse vlag varende K.P.M.-schepen bij de landing en beschieting door de R. I. troepen op het eiland Ambon. ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Oct. 8 9 10 op 6-52 6.53 6.55 onder op onder 18.03 18.01 17.58 2.24 3.49 5.15 17.05 17.17 17.28 TELEGRAMMEN AMBON. INZAKE De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" heeft van de stichting „Helpt Ambon in nood" bericht ontvan gen, dat zij telegrammen heeft gestuurd naar: President Tru man, Minister-President Dr. Drees, het Internationale Rode' Kruis, minister-president Attlee, minister-president Menzies en de Wereldraad van Christelijke Kerken. Hierin verzocht zij stap pen te ondernemen om verder bloedvergieten op Ambon te voorkomen. De heer De Lima, medisch candidaat, heeft namens de Z. Molukse studenten een tele gram gestuurd aan de Veilig heidsraad en de Unci. Hierin wordt gezegd, dat ,,de Zuid- Molukse studenten in Nederland protesteren tegen de aanval van de Republiek Indonesië op Am- bon en verzoeken tussenbeide te komen tot het bereiken van een vreedzame oplossing". VOORZITTER VAN DE UNCI BIJ MINISTER ROEM. De voorzitter van de Unci, de Belg Bihin, heeft de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Mr. Moh. Roem, bezocht. De aanleiding hiertoe was het communiqué van de Unci, waar in o.m. gezegd werd. dat de Unci toenadering zou zoeken met de Indonesische autoriteiten, teneinde bijzonderheden te ver krijgen over de militaire toe stand op de Zuid-Molukken, ter wijl de commissie overweegt, welke stappen genomen moeten worden, om aan het staken van de vijandelijkheden mede te wer ken. In Indonesische kringen gaf men te verstaan, dat de pogin gen tot interventie van de zijde van de Unci moeilijk kunnen worden aanvaard. Men legde er de nadruk op, dat de kwestie-Ambon een bin nenlandse aangelegenheid is. De Unci, zo zeide men, werd in In donesië gestationneerd tot oplos sing van het Indonesisch-Neder- landse conflict en is daar om toezicht te houden op het uit voeren van de overeenkomst der Ronde Tafel-Conferentie- Ten aanzien van de operaties op Ambon deelde men verder nog mede, dat deze thans in het eindstadium verkeerden. Bijzon derheden werden niet verstrekt. Evenmin wenste men commen taar te geven op de berichten, die verspreid zijn door het Bu reau Zuid-Molukken in Den Haag. Het wil adressanten voorko men, dat de vdrmenging van uit voering en toezicht, zoals deze in het ontwerp van wet tot uiting komt. onjuist moet worden ge acht. Aanvaardende een uitvoering door het bedrijfsleven, zou dit kunnen worden opgelost in deze zin. dat de uitvoering berust bij dc Federatie van Bedrijfsvereni gingen en het toezicht, onder ver antwoordelijkheid aan de minis ter, bij een daartoe in te stellen college van toezicht. Wil het toezicht door de minis ter, waarvan adressanten het goed recht erkennen, effectief zijn, dan dient de minister te be schikken over de hem in artikel 17 verleende bevoegdheid, dat op zijn verzoek de besluiten der be drijfsvereniging terstond te zij ner kennis worden gebracht. De vraag rijst echter, of art. 18 niet te ver gaat. Dit artikel be paalt, dat bij algemene maatre gel van bestuur voorzieningen kunnen worden getroffen voor het geval de bedrijfsvereniging naar het oordeel van de Konin gin haar taak niet naar behoren en in overeenstemming met de wet vervult. Art. 16 en 18 gaat uit van de gedachte, dat de minister er op moet toezien, dat de bedrijfsver eniging haar taak „naar behoren" verricht. Wat in dit verband be hoorlijk moet worden genoemd, daarover beslist de minister. Dit lean volgens adressanten leiden tot, een overspanning van het toe zicht van de minister, waardoor de vrijheid der bedrijfsverenigin gen in gevaar zou komen. Zoals de zaken nu staan, zijn het de bedrijfsverenigingen, die de verzekeringen uitvoeren, doch over de wijze van uitvoering heb ben zij geen enkele medezeggen schap, aldus het adres. Bestuurs leden van een bedrijfsvereniging mogen niet eens lid zijn van de Sociale Verzekeringsraad. In het overleg is de'Federatie van Bedrijfsverenigingen een be- kdachte, toegedacht. Hiervan vindt men in het ontwerp niets terug, behou dens enkele waarderende woor den aan haar adres in de memo rie van toelichting. De oplossing moet volgens adressanten zijn, dat de uitvoe ring der verzekeringen aan de fe- defatie wordt toevertrouwd en dat de Sociale Verzekeringsraad zich tot een toezichthoudende functie beperkt. Volgens adressanten doet het ontwerp geen recht aan de ge dachte, het bedrijfsleven draag ster en uitvoerster der sociale verzekering te doen zijn. Wij moeten nu 5 jaar na de bevrijding - constateren, dat wij ten aanzien van de sociale verze kering in een impasse dreigen te geraken, zo gaat het adres ver der. Er kan niet worden volstaan met het aannemen van een nega tieve, afwijzende houding zonder meer. De ervaring heeft voldoen de aangetoond, dat de sociale verzekering een samenhangend geheel vormt en dat het niet doenlijk is een onderdeel daaruit te lichten. Mede in het belang van de spoedige uitvoering der Werkloosheidswet is overeen stemming over de reorganisatie van het gehele complex der so ciale verzekering zoal niet nood zakelijk, dan toch uiterst wense lijk. Een reformatie langs democra tische weg kan bezwaarlijk wor den tot stand gebracht zonder de medewerking der betrokkenen. Het was mede deze overweging die de Stichting van de Arbeid er toe bracht, zich in Mei j.l. tot de Minister van Sociale Zaken te wenden met de suggestie, de op lossing te zoeken in een z.g. „boe delscheiding", waarbij aan de centrale administratie en aan de bedrij fstaksgewijze administraties beide een zeker deel van de uit voerig der sociale verzekering zou toevallen. Uitgegaan wordt van de ge- dat sommige takken van van IDtrLl I IJ lö V Cl enig li ccu langrijke plaats in het gehegl verzekering een „bedrijfseigen inslag hebben, terwijl dit bij an dere niet het geval is. Dit leidt tot de conclusie: Laat aan de bestaande overheidsorga nen Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid de uitvoe ring van de niet bedrijfseigen verzekeringen over, zoals de ouderdomspensioenvoorziening en geef aan de bedrijfsverenigingen wat der bedrijfsvereniging is, zoals Werkloosheidswet, Ziekte wet, Ongevallenwet (kortlopende verzekeringen). Een en ander vereist een vol ledige en doelbewuste samenwer king der betrokken partijen. Is de bereidwilligheid daartoe aan wezig? De ervaringen opgedaan bij de voorbereiding voor de op bouw van het apparaat der werk loosheidsverzekering, doen twij fel rijzen. Zou blijken, dat deze bereid willigheid niet aanwezig is, dan blijft volgens adressanten alleen over de mogelijkheid, dat het be drijfsleven zijn eigen apparaat gaat opbouwen, zonder zich om de bestaande organisatie (Raden van Arbeid) te bekommeren.'Een voor het bedrijfsleven aantrekke lijke en gemakkelijke methode. Het zou echter ongewenste ge volgen leeglopen van het ap paraat van de Raden van Arbeid en ontslag van personeel met zich medebrengen. Indien ook de uitvoering der Kinderbijslagwet aan de Raden van Arbeid wordt toevertrouwd, kan de oplossing worden verge makkelijkt. Dan zou men kunnen beginnen met de uitwisseling van Kinderbijslagwet en Ziektewet, waarbij mag worden aangeno men, dat zich ten aanzien van apparaat en bezetting van de Raden van Arbeid geen grote be zwaren zullen voordoen. In elk geval dient voor de be drijfseigen sociale verzekering de uitvoering door het bedrijfsleven te worden gewaarborgd. Zij is zaak en taak van .het bedrijfs leven en worde toevertrouwd aan de samenwerkende bedrijfsgeno- ten. De Overheid oefene het nodige toezicht uit, doch zij late het be drijfsleven de vrijheid, zich naar eigen aard te ontplooien. Adressanten komen tot de vol gende conclusies: 1. De vermenging van uitvoe ring en toezicht is onjuist. 2. Het recht der bedrij fsver- eniging tot het voeren van een eigen administratie dient volledig gewaarborgd. 3. Het beheer van het centraal administratiekantoor dient te be rusten bij de Federatie van Be- „de buitenlandse agressors" gro te gevaren zouden lopen, aldus het blad. „Hoe dieper zij zullen binnendringen, des te meer zul len zij zijn blootgesteld aan de slagen van het volksleger". ZUID-KOREANEN BREKEN DOOR. De Zuid-Koreaanse troepen zijn door de Noordelijke verdedi gingslinies gebroken en zijn thans Wonisan tot op 48 km ge naderd. De Zuidelijken werden in de bergen ten Noorden van Tsjangdjon, dat zij inmiddels hebben bezet, door een Noord- Koreaans „zelfmoord-bataljon" tegengehouden, doch na een hevig gevecht braken zij door de linies en rukten bijna 30 km langs de weg aan de Oostkust op. Bij Tongtsjon verwacht men wederom een vertragingsactie. De Zuidelijken hadden verster kingen gezonden en de aanval werd voorafgegaan door een luchtaanval. Zij verklaren een Noordelijke strijdmacht van 1.200 man uit eengejaagd en achter zich gela ten te hebben. Zij vinden vele goed onderhouden loopgraven. Het ziet er naar uit, dat de Noor delijken door de snelle opmars geen tijd hebben gevonden deze te bemannen. Vele dorpen zijn verlaten, doch de bevolking keert spoedig terug, als de voorhoeden voorbij zijn. De Zuid-Koreaanse derde di visie is Donderdag een aanval begonnen op Tsjandjon, 130 km ten N. van de breedtegraad. Hoge divisie-officieren ver klaarden, dat zij zich niet in hun opmars zouden laten stuiten en zo nodig Tsjandjon voorbij zou den trekken. Zij meenden, dat de Noord- Koreaanse weerstand bij deze plaats slechts een vertragings actie was om de terugtrekkende Noord-Koreanen gelegenheid te geven, zich 8 km verderop voor de verdediging van Wonsan te hergroeperen. RAPPORT VAN DE COM MISSIE VOOR KOREA In zijn laatste rapport aan de Veiligheidsraad over de strijd in Korea heeft Gen. MacArthur, de opperbevelhebber van de strijd krachten der Verenigde Naties, gesproken van .onmenselijke daden" der Noord-Koreanenn. Hij noemt hierbij een geval, waarin Noord-Koreaanse guerril lastrijders zeven Amerikaanse soldaten overvielen, bonden en neerschoten- Twee Amerikanen werden nog levend aangetroffen. ONDERSCHEIDING VAN DE STRIJDERS IN KOREA? De algemene vergadering der V. N. zal een Philippijns voorstel bespreken om de strijders der V- N. in Korea een onderschei ding te verlenen- De agendacommissie keurde dit voorstel met 12 tegen twee (de Sowjet-Unie en Tsjecho- Slowakije) goed. Kwestie-Formosa op de agenda der V. N. De Commissie van Orde ran de V. N. heeft met 10 tegen 3 stemmen besloten, dat de kwes- tie-Formosa op de agenda van de Algemenie Vergadering moet worden opgenomen. De werkloosheid in W.-Duitsland blijft afnemen Het aantal w.erlldozen in W.- Duitsland. dat in Fethmari j.l. ongeveer 2 millioen bedroeg, daalde in September j.l. van 1.341-206 tot 1.271-647, zo maakt het W.-Duitse Ministerie van Arbeid bekend. Sedert FetEuari van dit jaar is die werkloosheid gestadig ver- Duizendste retourvlucht Amsterdam-New-Yor'k Vrijdagmorgen vertrok van Schiphol de K L.M. Constellation Sperabaja voor de 1000ste re tourvlucht AmsterdamNew York- De stewards De Wilde en Kras, die ook op de eerste vlucht meegingen, behoren tot de 'bemanning. drijfsverenigingen onder toezicht van de Overheid. 4. De uitvoering der sociale verzekering dient te worden toe vertrouwd aan de Federatie van Bedrij fsverenigingen. Het vraagstuk van de sociale verzekering moet op korte ter mijn tot een oplossing worden gebracht; met name de uitvoering der Werkloosheidswet kan niet langer wachten, zo besluit het adres.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1