i HET PROCES TEGEN DE DUITSE GENERAALS TE BRUSSEL reanen Ambon verdedigt zich heldhaftig Hevige tegenstand der Noord-Koreanen Radiorede van Sukarno VERSTERKINGEN ONDERWEG Mededeling van het fBureau Zuid-Molukken Er melden zich vrijwilligers voor Ambon De toestand in Korea Ongeveer 130 km ten N. van de 38ste breedtegraad hebben de Noord-Koreanen de terugtocht gestaakt en hevige tegenstand geboden. In het Oosten is een Zuidkoreaanse divisie, die nog op weg is naar de 38ste breedtegraad, door Tsjoen- tsjon getrokken en heeft Soeboeng heroverd. Ten N. van Seoel bevinden Amerikaanse troepen zich op 11 kilometer van de breedtegraad. Zij veroverden het weg- en spoorwegknooppunt Moensan. Montgomery in België Beschuldiging aan het adres van Nederland WEERS VERWACHTING. HOOGWATER. Koningin Wilhelminafonds De 5 procent loonsverhoging Natsir zal zijn verklaring over Ambon pas Vrijdag afleggen Zaterdag vertrekt de „Willem Barendsz" AANKOMST TR0EPENSCH£PEN Mijnramp in het gebied van Ostrava irmosa op de der V. N. loosheid in I blijft afnemen retourvlucht n-New-York Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. T' 1 Redactie-adres: •-* Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJDAG 6 OCTOBER 1950. 6e Jaargang No. 1545. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. De Regering der Republiek Zuid Molukken maakt over de strijdverrichtingen het volgende bekend: Sinds Dinsdag slaagden onze troepen er in op het eiland Amboina de vijand op drie plaatsen langzaam terug te drijven. Verse troepen der R. I., die heel goed bewapend zijn, doen ons echter sterk onze onvol doende bewapening en munitie gevoelen. Gelukkig zijn Ambonese militairen van elders onderweg met wapens en munitie. Zodra deze zijn aangekomen» zal een bloedbad onder de aanvallers ontstaan. Dit kan slechts voorkomen worden, indien het buitenland, de U. N. C. I. of de Verenigde Naties te elfder ure be- middelen. Tevens werd door de Molukse Prot. Kerk gevraagd om aan de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, secretaris Dr. Emmen, te Den Haag en de Wereldraad der Kerken te Genève het volgende telegram te willen doorzenden: Sinds agressie op Ambon van R.I.-troepen zijn de werkzaamheden der Molukse Protestantse Kerk lam gesla gen. Binnengekomen berich ten melden wandaden, be dreven op Christenen. Ker ken beschoten en afgebrand. Voorgangers gedood- Verzoe ke bemiddeling World Coun cil of Churches voor hulp en interventie." Na het verzoek om hulp en be middeling aan de Ver. Naties, Australië en Nederland is het zelfde verzoek gericht tot de Unci, president Truman, Ache- son en Attlee". Gisteren werd via Radio Am- bon een beroep op Australië ge daan om tussenbeide te komen in het conflict inzake Ambon. Voorts werd een beroep op de Verenigde Naties gedaan om de „Indonesische agressie op Ambon" te straffen. In welingelichte kringen in Djakarta werd gezegd, dat de strijd „geheel voorbij was be halve het kabaal daarover". Volgens deze kringen zou In donesië acht bataljons troepen in de strijd hebben geworpen. STAP VAN DE ZAKE AMBON. UNCI IN- De Commissie der Ver. Naties voor Indonesië heeft meegedeeld dat zij de vraag in beschouwing heeft genomen wat zij kan doen met betrekking tot een baiëin- ddging der vijandelijkheden op Ambon. Een zegsman der commissie zeide, d!at de Unci een verzoek in deze richting, dat zij van de Nederlandse Regering heeft ontvangen zal beantwoorden. De commissie zal onmiddellijk aan de Indonesische autoriteiten in lichtingen vragen over de hui dige militaire situatie in de Z.- MJolukken. In Indonesische officiële krin gen is men echter geneigd ver zet aan te tekenen tegen een tussenkomst van die Unci in wat de Regering der R. I. beschouwt als een zuiver inwendige aan gelegenheid van Indonesië, het herstel van rust en orde. „Mocht Ambon door de strijd krachten van de Republiek In donesië worden overweldigd, dan wordt die strijd voor vrij heid en democratie voortgezet cKoor het Bureau der Zuid-Mo- lulkken onder leiding van de ge volmachtigd Minister R. W. Lo- kollo". Na kennis genomen te hebben van het telegram van Dr. Drees aan Moh. Natsir acht de stichting „Door de eeuwen trouw" het thans noodzakelijk openbaar te maken, dat zich inmiddels vrij willigers voor Ambon hebben aangemeld. Het bestuur van de stichting meent deze en verdere aanmeldingen te moeten registre ren. Het secretariaat is geves tigd Floralaan 148 te Eindhoven. Maarschalk Montgomery heeft een onderho-ud gehad' met de Bëigische Minister van Lands verdediging, tijdens hetwelk van gedachten wend gewisseld over dë militaire toestand van België- Montgmery was tevreden over de inspanning, welke België zich getroost om de aangegane verbintenissen na te komen. Hij was er zeer tevreden over, dat dë Belgische Regering voorstelt de dienstplicht op 24 maanden te brengen- Hij kon de hem toevertrouw de taak niet vervullen, indien de mogendheden van het Pact van Vijf geen opgeleide divisies op oorlogssterkte ter [beschik king van <ie internationale staf te Fontainetoteau kbndeni stel len. Niet na het uitbreken van een oorlog diende het leger georga niseerd te worden. „Dit moet reeds in vredestijd geschieden". President Sukarno heeft Nederland verantwoor delijk gesteld voor wat hij de kwesties Bandung, Ma kassar en Ambon noemde, welke opstandige bewegin gen tegen het Indonesische bestuur waren gericht. In een radio-uitzending op de vijfde verjaardag van het leger maakte hij geen melding van de huidige In donesische militaire aanval op het eiland Ambon. DE EERSTE TEGEN STAND. Het punt waar de N--Koreanen hebben halt gehouden., ligt bij na 5 km ten N. van Tsjangd- jlon, waar die hoofdweg langs de Oostkust en dié spoorweg aan de ene zijde door de zee en aan de andere zijde door hoge berg toppen worden begrensd. Ach ter de >N.JKoreanen btevinden zich sterke en 'diepe verdedi gingsstellingen. Dit is d)e eerste tegenstand, die de Z.-Koreanen na Jang- jang, 8 (km van de 38ste breed tegraad, ontmtoeten. T^ASOGOERI INGENOMEN. Zuidkoreaanse troepen heb ben Masogoeri ingenomen, 36 km ten N. W. van Seoel gelegen. Volgens een communiqué van het Amerikaianse 8ste leger heb ben Z.-Kloreaanse mariniers met goed gevolg landingen uit gevoerd te Mokpo en Josoe aan de Z. Westkust. Volgens een mededeling van leden van de Amerikaanse ge heime dienst is het optreden van N-HBoreaamse Iguerillat^n- medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bit, geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind. Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Wei nig verandering van tempera tuur. ZATERDAG 7 OCTOBER. Pres. Sukarno zeide, (Jat de voornaamste moeilijkheden, waartegenover Indonesië se dert de Souvereiniteitsov,er- dracht gesteld was veroorzaakt waren door militairen onder Ne derlandse verantwoordelijkheid- „Ik weet, dat de Neder landse Regering nooit ont kent, dat het haar plicht is discipline in haar leger te verzekeren doch zie naar de kwesties Bandun'g, Makas sar en Ambon. Toonde men aan Nederlandse zijde op rechtheid in het volbrengen van deze plicht"? zo vroeg Sukarno. De Pres. beschuldigde Neder land „van het vasthouden ami Nieuw-Guina", enkel vanwege het Nederlandse sentiment, dat wil de, dat de plaats van Nederland als „grote mogendheid" met ko loniën zowel in het Oosten als in het Westen gehandhaafd bleef. „Ofschoon het Nederlandse volk is vooruitgegaan in zijn standpunt ten aanzien van klolonialte aangelegenheden". Ro voegde Sukarno hieraan toe, „zijn zij niet ver genoeg gegaan om tot het bewust zijn te geraken, dat vriend schap met Indonesië slechts Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vm. 10.41 11.16 11.56 O-06 n.m. 11.17 11.52 12.32 12.42 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 7 6.50 18.05 1.00 16.52 8 6.52 18.03 2.24 17-05 9 6.53 18.01 3.49 17.17 mogelijk is, indien men met het koDonialisme geheel hééft afgerekend en dit tot en met de wortel heeft uit geroeid". brengen. De „Magpie" is het der de Amerikaanse oorlogsschip, dat in Koreaanse wateren op een mijn gelopen is. Op 27 September liep de torpedojager „Brush" in de Japanse Zee op een mijn, waarbij 9 opvarenden om het le ven kwamen en 10 werden ge wond. Drie dagen later trof een zelfde lot de torpedoboot „Mans- field" voor de Noordkoreaanse kust. De Ver. „Koningin Wilhelmi- na-Fonds" maakt bekend, dat de landelijke collecte voor de kankerbestrijding heeft Opge bracht een bedrag van 450.000. Hiervan werd te Amsterdam 110.000 gecollecteerd inclusief de 2000, tijdens de ballonrace bijeengebracht. In enkele steden zal binnen kort nog een collecte wörden ge houden. idten, van 10 tot 1000 man groot, in de laatste 48 uur toegenomen. Zij oefenen terreur uit in dor pen, voornamelijk om voedsel te krijgen, doch zij vormen een gievaar voor die linies dër V. N. Troepen van het Britse geme nebest zijn Donderdag per vlieg tuig van Tokio naar even onder de 38ste breedtegraad vervoerd. Waarnemers zien in deze haastige en kostbare troepenverplaatsing een aanwijzing, dat MacArthur voornemens is de troepen der V. N. spoedig te doen oprukken. HET NEDERLANDSE KOREA- DETACHEMENT. Volgens niet-officiële berichten zal het Nederlandse Korea-deta- chement midden October recht streeks van Nederland naar Ko rea varen en daar onmiddellijk na aankomst aan de acties deel nemen. Het detachement zal be staan uit twee compagnieën als mede uit een stafcompagnie en een ondersteuningscompagnie, te- samen 725 man. Deze sterkte is ondertussen nog niet bereikt. De twee compag nieën, die volgens de Amerikaan se organisatie uit 212 man ieder moeten bestaan, tellen nog slechts ongeveer 170 man. WEEK EEN AMERIKAANS OORLOGSSCHIP OP MIJN GELOPEN. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat de mijnen veger „Magpie" voor de kust van Noord-Korea op een mijn gelopen is en gezonken. 21 opvarenden worden vermist. Het ongeluk gebeurde Zondag. Een zusterschip kon 12 overle venden oppikken en naar Poesan OOK VOOR HET OVER HEIDSPERSONEEL. Naar wij vernemen, is een Ko ninklijk Besluit, waarin zowel de 5 pet. loonsverhoging, welke na de devaluatie aan het Overheids personeel is toegekend als die, welke thans voor bindende loon regelingen is voorgeschreven, zul len worden geïncorporeerd, aan het einde van dit kalenderjaar te verwachten. Intussen zijn de Rijksdiensten gemachtigd aan degenen, die ervoor in aanmerking komen, een voorschot uit to keren. Dit voorschot blijft een wieinig on der het volle bedrag van 5 pet ten einde later de verrekening van loonbefllasting etc- gemakke lijker te maken. De Regering heeft aan de la gere organen verzocht evenzo te handelen. Uit een en ander blijkt dlus, dat de Regering besloten heeft, de loonsverhogingen ook toe te passen voor Rijkspersoneel, dat daarvoor in aanmerking komt. uiteraard met inachtneming van 180 per jaar. Moh. Natsir zal pas heden ochtend zijn aangekondigde ver klaring over de gebeurtenissen op Ambon in een besloten ple naire parlementszitting afleggen. De voorzitter van het parle ment had bezwaren tegen het af leggen van de verklaring op Woensdag, omdat" er te weinig leden aanwezig waren en het de laatste dag was van de algemene beschouwing over de regerings verklaring van 23 September, ter wijl nog vele sprekers moesten worden gehoord. Het proces tegen de Duitse ge- n era at- Von Falkenhausen, Ree der, Bertram en Van Craem is voortgezet met de ondervraging van generaal Bertram. Deze wordt er van beschuldigd in 1942 en 1943, toen hjj aan het hoofd stond van de Kommandan- tur te Luik, 242 personen te heb ben doen fusilleren. De Duitse generaal verklaar de zich de details van de exe cuties niet te herinneren en ter verontschuldig'ng voerde hij aan. dat hij als gevolg van een wond aan het 'hoofd aan geheu- I genstoornissen lijdit- Op de opmerking van de voorzitter, dat in verscheidene gevallen de aan slachtoffers ten laste gelegde feiten niet van dien aard waren, dat bedoelde personen ter dood veroordeeld kionden worden, antwoordde Bertram, dat hij zich baseerde op de criteria, die door de Duit se krijgsraden werden aange legd. De voorzitter repliceerde, dat in 3 gevallen de beschuldging was gebaseerd op vermoedens en de betrokken [personen niet temin zijn geëxecuteerd. Toen de voorzitter zich tot generaal Von Falkenhausen wendde en zijn vraag herhaalde, of een Duitse krijgsraad alleen op grond van vermoedens een doodvonnis mocht uitspreken, antwoordde deze neen: „Neen, doch een krijgsraad kon een .vergissing begaan". De voorzitter bracht ook de executie in herinnering op 6 Januari 1943 van 19 gijzelaars te Brassed als vergelding voor de moord op de Burgemeester van St. Joost. Later bleek, dat de Burge meester door Rexisten was om gebracht- ,,U hebt mensen laten neer schieten uit weerwraak voor een misdaad [die bedreven werd door uw vrienden. Wat 'denkt U daaraan?", Zo vroeg'de voor zitter aan Von Falkenhausen. Deze trachtte eerst om de vraag heen te draaien, doch toen de President aandrong hulde hij zich in een stilzwijgen- Hierna werd de zitting ver daagd- DUITSLAND EN DE OOR LOGSMISDADIGERS. Het proces in Bpussel tegen generaal Von Falkenhausen, üe voormalige Duitse legercomman dant in België, trekt te Bonn grote belangstelling. De 70-jarige generaal wordt in Duitsland voorgesteld als voor beeld van één tegen Hitler inge nomen generaal, wiens beleid de Belgen slechts ten voordele zou hebben gestrekt en die sedert me dio 1944 in 40 Duitse en Belgische gevangenissen op zijn proces heeft gewacht. Een veroordeling van Von Falkenhausen zou, aldus meent men, het laatste vertrouwen wegnemen dat tegenover de ge allieerde rechtspraak in Duits land nog bestaat. Talloze beschouwingen in woord en geschrift hebben ove rigens vooral in de laatste maanden aangetoond, dat voor zulk een breuk van vertrouwen weinig meer nodig is en dat het geloof der Duitsers in de begin selen van het recht dat in Neu renberg zijn oorsprong vond, reëds grondig is verdwenen. Toen een bejaarde vrouwelijke Duitse afgevaardigde in Augus tus in Straatsburg de terugkeer van alle dn het buitenland ver- oordleelde Duitse oorlogsmisda digers naar Duitsland eiste, stuitte zij terstond op scherpe afwijzing in de Eubopese»verga dering. De besprekingen over Duits- lanlds deelneming aan de verde diging van Europa en vooral ook het veri'oop van de oorlog in Korea hebben in Duitsland de discussie over het vraagstuk van de processen tegen oorlogs misdadigers sterk aangewak kerd. Men hoort veelal de vraag opwerpen, hoe men van Duits land [een militaire bijdrage kan verlangen, zolang zovele van zijn sloldaten gevangen worden gehouden voor daden welke naar Duitse opvatting geien misdaden zijn, doch slechts noodzakelijk verweer, irïhiae- rent aan moderne oorlogvoe ring. Het verloop van de oorlog in Korea Wordt aangehaald als bewijs dat ook de troepen van de Ver. Naties in de strijd tegen partisamen gelijke methoden moeten aanwenden als die waarvoor de Duitse 'militaire leiders werden veroordeeld. Naar van de zijde van de Ne- derlandsche Mij voor de Wal- vischvaart wordt meegedeeld, vertrekt op Zaterdag 7 October de „Willem Barendsz" voor zijn vijfde expeditie naar de Zuide lijke IJszee- Het schip vaart via Curaqao voor het innemen van stookolie en zal dan als gebruikelijk Kaapstad aandoen, om vandaar met de 12 jagers, die dit jaar de „Willem Barendsz" zullen vergezellen, naar het vangge bied te vertrekken. De in dit a s. seizoen te ver wachten traanproductie is we derom aan de Nederlandse Re gering voorverkocht- De vast gestelde prijs bedraagt 1223.50 per ton le soort tegen 925 het vorig jaar. „GEN. C. C. BALLOU", Het troepenschip „Gen. C- C. Bailiou" wordt Zaterdag in de loop van de morgen voor Hoek van Holland verwacht. „ZUIDERKRUIS" „SIRAJ/AK". EN DE De Zuiderkruis en de Sibajak, worden Maandag a.s. in de vroe ge morgen te Rotterdam ver wacht- Tengevolge van een mijnont- ploffing in het gebied van Ostrava zijn 36 mijnwerkers ge dood of gewond. Thans is officieel bekend ge maakt, dat de 36 slachtoffers alle om het leven zijn gekomen. Tientallen mijnwerkers ont kwamen en werden gered. De ontpoffing vlond plaats in de Michalka-mijn. Het gebied van Ostrava is het voornaamste centrum van de Tsjechoslowaakse anthraciet- nxijnen en de zware industrie. De industriële betekenis neemt snel toe in het kader van het vijfjarenplan. 5: 5 regels 60 cent; ct.; minimum pee nummer of Air ai meer. s namiddags 2 uur. Ise agressors" gro mden lopen, aldus »e dieper zij zullen des te meer nd- »lootgesteld aan de f volksleger". EANEN BREKEN ïoreaanse troepen roordelijke verdedi- ;ebroken en zijn i tot op 48 km ge- fuidelijken werden ten Noorden van dat zij inmiddels door een Noord- elf moord-bat al jon" i, doch na een braken zij door de ikten bijna 30 km g aan de Oostkust sjon verwacht men vertragingsactie. en hadden verster- ïden en de aanval gegaan door een m een Noordelijke an 1.200 man uit- i achter zich gela- n. Zij vinden vele □uden loopgraven, ar uit, dat de Noor- de snelle opmars ben gevonden deze zijn verlaten, doch g keert spoedig voorhoeden voorbij ïoreaanse derde di- ïderdag een aanval Tsjandjon, 130 km breedtegraad, sie-officieren ver zij zich niet in hun ;n laten stuiten en mdjon voorbij zou- m, dat de Noord- /eerstand bij deze s een vertragings- de terugtrekkende ïen gelegenheid te km verderop voor ng van Wonsan te tT VAN DE COM- VOOR KOREA ste rapport aan de id over de strijd in 3en. MacArthur, de /ber van de strijd- Verenigde Naties, van .onmenselijke oord-Koreanenn. hierbij een geval, -Koreaanse gueril- ven Amerikaanse rvielen, bonden en Twee Amerikanen vend aangetroffen. LEIDING VAN DE RS IN KOREA? e vergadering der Philippijns voorstel a de strijders der ;a een onderschei en. commissie keurde iet 12 tegen twee 'nie en Tsjecho- ?d. :ie van Orde van t met 10 tegen 3 ten, dat de kwes- p de agenda van Vergadering moet imen. v.erkiozen in W- in Fe'druari j.l. lillioen bedroeg, ;ptember j.l. van 171647, zo maakt Ministerie van ari van dit jaar teid gestadig ver :n, vertrok van i.M. Constellation r de 1000ste re- AmsterdamNew s De Wilde en 'k op de eerste ;en, behoren tot Terneuzen Hansweert Walsoorden 044 l.ül 1.24 1.41 1.34 1.51 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON op onder Oct. 8 6-52 18.03 9 6.53 18.01 10 6.55 17.58 MAAN op onder 2.24 3.49 5.15 17-05 17.17 17.28 beschieting door de R. I. troepen op het eiland Ambon. TELEGRAMMEN INZAKE AMBON. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" heeft van de stichting „Helpt Ambon in nood" bericht ontvan gen, dat zij telegrammen heeft gestuurd naar: President Tru- Ronde 'i'atei-conterentie- Ten aanzien van de operaties op Ambon deelde men verder nog mede, dat deze thans in het eindstadium verkeerden. Bijzon derheden werden niet verstrekt. Evenmin wenste men commen taar te geven op de berichten, die verspreid zijn door het Bu reau Zuid-Molukken in Den Haag. het de bedrijfsverenigingen, die de verzekeringen uitvoeren, doch over de wijze van uitvoering heb ben zij geen enkele medezeggen schap. aldus het adres. Bestuurs leden van een bedrijfsvereniging mogen niet eens lid zijn van de Sociale Verzekeringsraad. In het overleg is de'Federatie van Bedrijfsverenigingen een be langrijke plaats in het gehesl wenden met de suggestie, de op lossing te zoeken in een z.g. „boe delscheiding", waarbij aan de centrale administratie en aan de bedrijfstaksgewijze administraties beide een zeker deel van de uit voering der sociale verzekering zou toevallen. Uitgegaan wordt van de ge- »dachte, 'dat sommige takken van verzekering een „bedrijfseigen" gende conclusies: 1. De vermenging van uitvoe ring en toezicht is onjuist. 2. Het recht der bedrijfsver- eniging tot het voeren van een eigen administratie dient volledig gewaarborgd. 3. Het beheer van het centraal administratiekantoor dient te be rusten bij de Federatie van Be- „en onder toezicht ;id. 4. Dé uitvoering der sociale verzekering dient te worden toe vertrouwd aan de Federatie van Bedrijfsverenigingen. Het vraagstuk van de sociale verzekering moet op korte ter mijn tot een oplossing worden gebracht; met name de uitvoering der Werkloosheidswet kan niet langer wachten, zo besluit het adres.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1