De strijd op Ambon De Antwerpen Rijnverbinding reanen Antwoordtelegram van Moh. Natsir aan Dr. Drees Zuid-Koreanen 100 km benoorden de 38ste breedtegraad De politieke commissie der Verenigde Naties PROCESSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE Djakarta hult zich in stilzwijgen De strijd in Korea Te Tokio is officieel bekend gemaakt, dat Ameri kaanse mariniers Oeidjongboe hebben ingenomen, een 16 kilometer ten Noorden van Seoel gelegen, voormalig Noordkoreaans bevoorradingscentrum. Tevoren ontmoetten zij onverwacht zware tegen stand. De Zuidkoreaanse troepen langs de Oostkust bevinden zich thans 100 kilometer ten N. van de 38e breedtegraad, aldus heeft MacArthur bekend ge maakt. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Ramp op boot in Columbia irmosa op de der V. H. loosheid in I blijft afnemen retourvlucht n-New-Yorik Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DONDERDAG 5 OCTOBER 1950. 6e Jaargang No. 1544. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Na vijf dagen strijd tegen een overmacht van de Re publiek Indonesia houdt Ambon heldhaftig stand. Er vallen vele burgerslachtoffers. Het gebrek aan ver pleegsters en medicamenten is nijpend. De stelling aan het gevechtsterrein Wakal is Maandagavond prijsgegeven. Bij een tegenaanval van troepen van de Zuid-Molukken vielen belangrijke documenten in handen van de. Ambonnezen. Vele honderden vrij willigers (gepensionneerde militairen en burgers) ge ven zich op om naar het gevechtsterrein te mogen gaan. Er is geprotesteerd tegen de beschieting vtan de burgerbe volking van de stad Ambon en er zal een verzoek tot h,et Inter nationale Bode Kruis worden gericht iom de verzorging van gewonden op zich 'te wiUen ne- men. Aan Trygve Lie zon'd het Mo lukse studentencorps een schrij ven, waarin wordt meegedeeld, dat het bij Moh. Natsir heeft geprptestietend 'telgen hnt bom bardement op Ambon en waar in op de Veiligheidsraad een be roep wordt gedaan om ten spoe digste tussenbeide te komen- DjakartEuradio geeft in zijn Nieuwsdienst geen berichten, die betrekking hebben op Am bon. De bambardemeniten op Am- bon en ajndere 'havenplaatseni eisten veEe slachtoffer^, waar onder schoolkinderen Het corps protesteert er tegen, dat de Regering der B-I- voor de op lossing van de Mjolukse kwestie die weg is ingelagen van een ge wapend optreden waar er, naar db mening van het corps, een oplossing langs vreedzame weg mjogeffijk was geweest. DE AANVAL OP AMBON. Uit gezaghebbende kringen vernam Aneta, dat het N- deel van het eiland Amiboima door de Apris wordt beheerst- De opstandelingen boden een hardnekkige tegenstand. Nabij Ambon werd een schip van onbekende nationaliteit ge signaleerd- INDONESISCHE AUTORI TEITEN ZWIJGEN OVER AMBON. Het Indonesische Ministerie van Defensie heeft zich in stil zwijgen niet betrekking tot de berichten gehuld met betrekking tot de berichten, dat Indonesi sche militairen op het eiland Am- bon zijn geland en dat zwaar wordt gevochten. Badfib-Ambom zond laat op de dag 'het -bericht uit, dat Indone sische troepen in Tulehu, een klein dorp aan de N.-kust van het eiland, 6 dagen tevoren ge land waren. Zij waren (doorge drongen tot Suil. ongeveer 5 km verder, waar zij op sterke te genstand van de Ambonnezen wanen gestuit. DANKTELEGRAM )\AN DR. DREES. De veptegcmvooriBgcr van de Republiek Zuld-Mollukken" in Nederland heeft Min.-President, Dr. W. Drees, en het Nederlandse volk in een telegram aan Dr. Drees bedankt voor de stappen, die deze ondernam bij de Indo nesische Minister-President Mr. Moh. Natsir. De regering van de Republiek Indonesië heeft giste ren officieel bevestigd, dat er „positieve maatregelen" worden genomen tegen de „opstandige" regering van de Zuid-Molukken. In een telegram aan Dr Drees zegt minister-president Moh. Natsir, dat zijn regering met leedwezen was gedwongen tot deze maatregelen over te gaan. Met de verklaring, dat zijn re gering alles in het werk heeft ge steld voor het vinden van een vreedzame oplossing van de kwestie der Zuid-Molukken, ver volgt Moh- Natsir, dat „zijn re gering de hoop uitspreekt dat de moeilijkheden, die men thans in de Zuid-Molukken aan het over winnen is, de laatste moeilijkhe den zullen zijn in een reeks, die niet kunnen worden gezien los van het terugtrekken van het Nederlandse gezagsapparaat uit Indonesië". „De regering van Indonesië be schouwt de vraagstukken, die zij in de Zuid-Molukken tot een op lossing moet brengen, als een deel van de moeilijkheden, die zich voordoen in een periode van grote veranderingen en welke de Indonesische en de Nederlandse gemeenschap thans doormaken als een gevolg van de overdracht der souvereiniteit. Een kleine bende, die na de souvereiniteits- overdracht onder de verantwoor delijkheid van de Nederlandse India heeft zich verzet tegen het doen binnenrukken van troe pen der V. N. in Noord-Korea en deze daar te laten, totdat de sta biliteit in Korea hersteld zou zijn en verklaarde dat het zenden van troepen der V. N. naar Noord-Korea de Noordkoreaan- se oppositie zou intensiveren en de spanning in het land vergro ten. Tevoren had de Australische Minister van Buitenlandse Zaken, medegedeeld door het K.N.M-I. te De Bilt, geldig van Donder dagmorgen tot -avond. Droog weer. Droog weer met nu en dan op klaringen. Matige, later tijdelijk krachtige, Zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. VRIJDAG 6 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vm. 9.06 9.41 10.21 10.31 n-m. 9.58 10.33 11.13 11.23 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Oct- 6 7 8 9 op onder op onder 6.48 18.08 23.39 16.35 6.50 18.05 1.00 16.52 6-52 18.03 2.24 17.05 6.53 18.01 3.49 17.17 er op aangedrongen een door acht mogendheden ingediende re solutie aan te nemen ,.met de snelheid, die zij verdient". Deze resolutie voorziet in de oprichting van een krachtiger commissie der V. N., die moet helpen bij de vorming van een onafhankelijk en verenigd Korea. Tegen het Sowjet-Russische voorstel tot onmiddellijke ont ruiming van Korea door de bui tenlandse troepen had de Indiase afgevaardigde „het vanzelf spre kende bezwaar, dat dit de Zuid- 1 creanen opnieuw in genade of ongenade aan de Noordkoreanen zou overleveren". Beide andere punten van de Russische resolutie, n.l. een ge mengde Noord- en Zuidkoreaan se interim-bestuurscommissie en een commissie van toezicht der V. N., waarin Korea's buurlanden zitting moesten hebben, konden volgens Rau, wel worden over wogen. De Joego-Slavische afgevaar digde zette zeven beginselen uit een, die volgens hem een basis voor een oplossing door overeen komst van de Koreaanse oorlog vormden. Zij voorzien in onmid dellijke staking eter vijandelijk heden, verkiezingen in geheel Ko rea onder toezicht der VN. en terugtrekking van de buitenland se troepen binnen een tijd, die in de uiteindelijke overeenkomst tot oplossing van het Koreaanse con flict wordt vastgesteld- Canada, de Philippijnen, Noor wegen en nationalistisch China spraken zich tegen de Russische resolutie. regering viel, tracht aanhoudend weerstand te bieden en zich te onttrekken aan de loop, die de historie thans in Indonesië neemt". Zonder openlijk de schuld voor de Ambonise opstand op Neder land te werpen, zegt minister Natsir, dat de rebellie in April j.l. op touw is gezet door een troep militairen van het KNIL en dat Nederland, dat voor de handelingen van deze mensen verantwoordelijk was, tegen hen geen strenge maatregelen heeft genomen. „De kolonel Schot- borgh, die toen naar Ambon werd gezonden, is nalatig gebleven om te handelen als van hem had mo gen worden verlangd en hij heeft zelfs deelgenomen aan een plech tigheid van het strijken van de Nederlandse vlag en het hijsen van die van de zogenaamde Re publiek der Zuid-Molukken in het KNIL-kampement", aldus Moh- Natsir- De Indonesische minister van voorlichting had aan de Indone sische radio opgedragen, geen melding te maken van het mili taire offensief tegen Ambon. Eerder op de dag had de minister van defensie verzoeken van bui tenlandse correspondenten die door het verbreken der verbin dingen niet in staat zijn, zich naar Ambon te begeven om de berichten over de aanval te be vestigen of te ontkennen van de hand gewezen. Berichten uit particuliere bron, die laat op de dag uit de Zuid- Molukken kwamen en die wer den medegedeeld door hoogge plaatste Indonesische zegslieden te Djakarta, meldden, dat de troepen der R.I. het Noordelijke deel van het eiland Amboina thans beheersen. In deze berich ten wordt ook gezegd, dat Am- bon-stad is beschoten door de lucht- en de zeemacht der R.I- De Ambonnezen bieden heftige te genstand en treden vooral op te gen de Ambonnezen onder de aanvalstroepen. Sommige Ambonnese leden van het Indonesisch parlement zou den de actie der regering tegen Ambon steunen. In Indonesische Regeringskrin gen verklaarde men tegenover Aneta het te betreuren, dat Dr Drees zijn telegram aan Premier Natsir niet via de gebruikelijke diplomatieke kanalen heeft ge zonden. Moh. Natsir ontving het telegram toen het reeds in de wereldpers gepubliceerd was, zo dat. naar de mening van deze kringen, de persoonlijke oproep van Dr Drees een propaganda- telegram was. Voorts zeide men, dat de actie op Ambon een interne Indonesi sche kwestie is en dat het Indo nesische volk reeds lang geleden „geschokt" was door „het falen van de Nederlandse Regering in het doen nakomen van de ver plichtingen door de Nederlandse legerleiding- KOREAANSE BUCHENWALD Volgens een bij de militaire ad viesgroep voor Korea te Taegoe ontvangen officieel rapport zijn 700 Zuidkoreanen te Jangpong door terugtrekkende Noordkorea nen „levend verbrand, doodge schoten of doodgestoken". Foto's zijn beschikbaar van dit „Ko reaanse Buchenwald", waarvan kinderen, jonge mannen, politie agenten, leiders van de rechtse nationale jeugdbeweging en „an deren, die zich tegen de commu nistische politiek" verzetten, het slachtoffer werden. De brigade van het Britse ge-_ menebest (drie bataljons, waar onder een Australisch) is thans bezig met een zuiveringsoperatie op grote schaal in heuvels en da len tussen Taegoe en Koemtsjon- Het commando van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft ontkend, dat een 160 kilometer lang convooi over de Mandsjoerijse grens Noord Korea binnentrekt. De Zuidkoreaanse divisie aan de Oostkust is na de verovering van Kosong weer 24 kilometer verder getrokken. Tegenstand wordt alleen ondervonden van sluipschutters doch men neemt aan, dat te Wonsan een grote Noordkoreaanse strijdmacht is gelegerd. Een Amerikaanse stafofficier noemde Wonsan „de enige be langrijke stad in Noord-Korea naast de hoofdstad Pjongjan". DE OPMARS DER ZUID- KOREAANSÊ TROEPEN. Reuters correspondent J ohn Colless meldt uit de Noordkore aanse stad Jangjang, dat de Zuid koreaanse troepen op hun weg naar het noorden door dorpen vol z.ngende en juichende Noord koreanen trekken. De mensen juichen de troepen toe en hangen bloemen aan de legerwagens, zo meldt hij. In de straten werden portretten van Stalin en Kim Ir Sen, de Noordkoreaanse premier, kapot geslagen en verbrand. De manschappen van de derde divisie, die de laatste .week met al hun materiaal meer dan 300 km zijn opgerukt, waren kenne lijk zeer vermoeid, doch hun mo raal en discipline zijn goed. Men gelooft, dat Amerikaanse adviseurs voorstanders zijn van een vertraging der opmars- De Tien employe's van het Natio nale Levensmiddelenbedrijf te Most, in Moravië, zijn veroordeeld tot dwangarbeid, gaande tot 10 jaar, beschuldigd van diefstal, zwarte handel, sabotage van de economie, benadeling van de boe ren en diefstal ten nadele van de Sitaat. Drie andere employé's zijn vrij gesproken. De hoofdbeschuldigde, Leopold Oeck, die tot aan het begin van dit jaar de leiding had van de onderneming, is tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Voor de Staatsrechtbank van Bmo is een groot proces aan gaande ispionnage en hoogver raad begonnen waarbij de vice- consul in deze stad, Lawrence Borden Gaze, 'betrokken is. Acht personen staan terecht, beschuldigd van het oprichten van een illegale groep genaamd „Dr. Hrebdk". Zij zouden in contact zijn ge weest met agenten van (de Ame rikaanse inlichtingendienst en il legale vlugschriften hebben opge steld en verspreid. Bovendien zouden zij wapens hebben opge slagen. Tenslotte zouden de beklaagden een terreuractie hebben voorbe reid die tot een regiemwisseling had moeten leiden. De Tsjechoslowaakse Regering heeft in een nota aan de Britse Ambassade te Praag de terug roeping binnen 48 uur geëist van de Britse consull te Braitislawa, die genoemd is *'t' spionnagepro- ces tegen 8 Tsjechoslowaken te Bmo. De Nota verwijst naar ver klaringen tijdens het proces, dat Gaze en zijn vrouw 'n spionnage. organisatie op Tsjechoslowaaks grondgebied hadden opgebouwd. Het doel van deze organisatie was alle mogelijke belangrijke inlichtingen van militaire, econo mische of politieke aard te ver. zamelen en deze over te brengen aan de Britse geheime dienst, hetgeen een poging was om de defensie van de Tsjechoslowaakse Staat zoveel mogelijk te verzwak ken in geval van een imperialis tische aanval", aldus de nota. Gezegd wordt, dat dit geval niet alleen staat. Bij verscheidene vroegere gelegenheden hadden Britse diplomatieke vertegen woordigers hun immuniteit mis bruikt voor activiteiten, die ge richt waren tegen de Tsjecho slowaakse Republiek, aldus de nota. Voorts wordt vernomen, dat Frantisek Hasek, die een voor aanstaand functionaris van de communistische partij wordt ge noemd, in een Zaterdag te Pelhi- mov (Moravië gehouden proces op beschuldiging van spionnoge en verraad tot levenslange dwangarbeid is veroordeeld) Veertien andere beklaagden zijn tot staffen van 8 tot 22 jaar ver oordeeld. Volgens de Tsjechoslowaakse pers hebben de beklaagden (ge handeld op instructies van „een buitenlandse Ambassade". ver vooruit opererende voorhoede ondervindt nog geen tegenstand, doch loopt gevaar bij een flank- aanval te worden afgesneden. Generaal MacArthur's woord voerder die Dinsdag op een pers conferentie werd bestormd met vragen, antwoordde niet te we ten, wie de Zuidkoreanen heeft opgedragen de 38ste breedtegraad te overschrijden. Zij hadden dit echter gedaan ,,om zuiver mili taire redenen", zo zeide hij. Volgens een te Taegoe uitgeven communiqué hebben vliegtuigen van de Verenigde Naties hun luchtaanvallen op Noord-Korea op grote schaal voortgezet. In het bijzonder besteden zij aan dacht aan alle vervoer per weg of per rail. Het eerste Zuidkoreaanse leger korps, dat de 38ste breedtegraad reeds overschreden heeft, heeft te kampen met onvoldoende ver voermiddelen en onvoldoende medische uitrusting De derde divisie alleen heeft volgens hoge stafofficieren sinds het begin van de oorlog 12.000 man verloren, van wie 1800 ge sneuveld zijn en meer dan 3000 vermist. Vele gewonden stierven door gebrek aan medische ver zorging. Amerikaanse adviseurs ver klaarden, dat verschillende grote operaties op gewonden door ge brek aan verdovingsmiddelen zonder narcose moesten worden uitgevoerd. AMERIKAANSE MARINIERS IN OEIDJONGBOE. Tanks en infanterie van het 7de regiment Amerikaanse mariniers hebben Dinsdag de buitenwijken van Oeidjongboe, de Noordkore aanse bevoorradingsbasis op 15 km ten noorden van Seoel, be reikt. De opmars der Amerikanen was buitengewoon moeilijk, daar deze door een dal voerde, dat bestre ken werd door talrijke machine geweernesten. Ofschoon zij ge steund werden door voortdurende actie van vliegtuigen, die de hel lingen bestookten met raketten, bommen en mitrailleur vuur, kon den de Amerikanen Dinsdag slechts 500 meter vooruitkomen. Te Barranca Memeja, een olie centrum van '280 km ten N. van Bogota in Columbia, zijn 28 per sonen bij een scheepsbrand omge komen, meldt het Columbiaanse blad „Tiempo". Een sleepboot van 443 ton, die olie en passagiers vervoerde, zou door de bliksem zijn getroffen en in brand gevlogen. Zes personen werden ernstig gewond. Toen de vlammen uitstierven, vond men 'het lijk van de kapi tein, die nog het stuurwiel om klemd hield. In zijn openingsrede in de Pro vincieraad van Antwerpen heeft de gouverneur der provincie Ant werpen Declerck Maandag in het bijzonder het probleem van de Rijn- en binnenscheepvaart be handeld. Spr. vroeg zich in dit verband af. of Nederland, nu een geest van samenwerking de lage landen aan de zee verbindt, de rol van Antwerpen ten opzichte van de Rijn niet onderschat. België betwist geenszins, dat Rotterdam de eerste Rijn-haven is, doch van Nederland mag ge- 'eist worden, dat het van zijn kant de belangrijkheid van Ant werpen op haar juiste waarde schat. „Wil men de Beneluxgedachte in de wederzijdse zakenkringen zien zegevieren", aldus de heer Declerck. „dan stelt de Antwerp se zakenman als voornaamste voorwaarde, dat het recht van Antwerpen op de Rijn door daden wordt erkend. Indien men vraagt hoe, dan luidt het antwoord hier op: Door de verwezenlijking van het Moerdijkkanaal". Spr. vroeg, of België niet beter zou doen in plaats van de bespre kingen voort te zetten over te gaan tot het graven van het Visé- Neuss kanaal. Volgens de heer Declerck zou den de economische voordelen van een dergelijk kanaal de vol gende zijn: De mogelijkheden voor de langs het Albertkanaal gelegen industrieën worden gro ter, de industrialisatie der Kem pen wordt bevorderd, terwijl de v erbindingen met Duitsland, Costenrijk, Zwitserland, Honga rije en Noord-Italië belangrijk worden verbeterd. Napoleons droom, aldus de heer Declerck, Frankrijk te verbinden met het oosten via België en Duitsland door „Le grand canal du nord", zou hierdoor verwezenlijkt wor den. Er heerst in Duitse kringen veel enthousiasme voor de Belgi sche plannen- Het Visé-Neuss kanaal, zo betoogde de heer De clerck tenslotte, zou Antwerpen voor het Rijntransito-verkeer een voordeliger positie verschaffen dan Rotterdam. s: 5 regels 60 cent; ct.; minimum pee nummer of Adres meer. s namiddags 2 uur, Ise agressors" gro mden lopen, aldus •e dieper zij zullen des te meer rul- jlootgesteld aan de it volksleger". EANEN BREKEN loreaanse troepen 'oordelijke verdedi- ebroken en zijn i tot op 48 km ge- tuidelijken werden 1 ten Noorden van dat zij inmiddels door een Noord- elfmoord-bataljon" a, doch na een braken zij door de :kten bijna 30 km g aan de Oostkust sjon verwacht men vertragingsactie, en hadden verster- rden en de aanval gegaan door een >n een Noordelijke an 1.200 man uit- i achter zich gela- n. Zij vinden vele ouden loopgraven, ar uit, dat de Noor- de snelle opmars ben gevonden deze zijn verlaten, doch g keert spoedig voorhoeden voorbij oreaanse derde di- ïderdag een aanval Tsjandjon, 130 km breedtegraad, sie-officieren ver zij zich niet in hun :n laten stuiten en indjon voorbij zou- ;n, dat de Noord- veerstand bij deze 5 een vertragings- de terugtrekkende len gelegenheid te km verderop voor ng van Wonsan te iT VAN" DE COM- VOOR KOREA ste rapport aan de id over de strijd in len. MacArthur, de iber van de strijd- Verenigde Naties, van .onmenselijke oord-Koreanenn. hierbij een geval, -Koreaanse gueril- ven Amerikaanse rvielen, bonden en Twee Amerikanen vend aangetroffen. LEIDING VAN DE BS IN KOREA? e vergadering der Philippijns voorstel ri de strijders der ■a een onderschei en. commissie keurde iet 12 tegen twee 'nie en Tsjecho- >d. ;ie van Orde van t met 10 tegen 3 ten, dat de kwes- p de agenda van Vergadering moet imen. v.sdklozen in W- in FelJmari j.l. ïillioen bedroeg, ïptember j.l. van 271-647, zo maakt Ministerie van ari van dit jaar ieid gestadig ver ;n vertrofc van j.M. Constellation r de 1000ste re- ImsterdamNew s De Wilde en >k op de eerste jen. behoren tot Terneuzen Hansweert Walsoorden 0-44 1.24 1.34 1.01 1.41 1.51 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 8 6.52 18.03 2.24 17-05 9 6.53 18.01 3.49 17.17 10 6.55 17.58 5-15 17.28 beschieting door de R.I. troepen op het eiland Ambon. TELEGRAMMEN INZAKE AMBON. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" heeft van de stichting „Helpt Ambon in nood" bericht ontvan gen, dat zij telegrammen heeft gestuurd naar: President Tru- Ronde Taiei-cjonterentie. Ten aanzien van de operaties op Ambon deelde men verder nog mede, dat deze thans in het eindstadium verkeerden. Bijzon derheden werden niet verstrekt. Evenmin wenste men commen taar te geven op de berichten, die verspreid zijn door het Bu reau Zuid-Molukken in Den Haag. het de bedrijfsverenigingen, die de verzekeringen uitvoeren, doch over de wijze van uitvoering heb ben zij geen enkele medezeggen schap. aldus het adres. Bestuurs leden van een bedrijfsvereniging mogen niet eens lid zijn van de Sociale Verzekeringsraad. In het overleg is de'Federatie van Bedrijfsverenigingen een be langrijke plaats in liet gehesl wenden met de suggestie, de op lossing te zoeken in een z.g. „boe delscheiding", waarbij aan de „centrale administratie en aan de bedrijfstaksgewijze administraties beide een zeker deel van de uit- voeriVig der sociale verzekering zou toevallen. Uitgegaan wordt van de ge- »dachte, 'dat sommige takSeen van verzekering een „bedrijfseigen" gende conclusies: 1. De vermenging van uitvoe ring en toezicht is onjuist. 2. Het recht der bedrijfsver- eniging tot het voeren van een eigen administratie dient volledig gewaarborgd. 3. Het beheer van het centraal administratiekantoor dient te be rusten bij de Federatie van Be- ^en onder toezicht Jd. 4. Dê Uitvoering der sociale verzekering dient te worden toe vertrouwd aan de Federatie van Bedrij f sverenigingen Het vraagstuk van de sociale verzekering moet op korte ter mijn tot een oplossing worden gebracht; met name de uitvoering der Werkloosheidswet kan niet langer wachten, zo besluit het adres.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1