Nog geen Amerikanen over de 38ste breedtegraad WESTERLING WENST ZICH VAN THIESSEN TE DISTANCIEREN Nederlandse Raad der Europese beweging reanen Strijd op Ambon ontbrand WOENSDAG 4 OCTOBER 1950. 6e Jaargang No. 1543. De strijd in Korea De Zuid-Koreaanse derde divisie is thans 55 km ten N. van de 38ste breedtegraad en maakt nog steeds vorderingen. De divisie die zich langs de Oostkust beweegt, bevindt zich op ongeveer 100 km ten Z. van de belangrijke havenstad Wonsan. De Zuid-Koreaanse capitooldivisie maakt ook snelle vorderingen en is op één punt 25 km op Noord- Koreaans grondgebied doorgedrongen. Troepen van het tiende legercorps ontmoeten ten N. en O. van Seoel krachtiger tegenstand. Er zijn nog geen Amerikaanse troepen over de 38ste breedtegraad. Zuid-Koreaanse mariniers vor derden 3,5 km op de hoofdweg van Seoel naar Tsjoentsjon. De noordelijken verdedigen hun vroe gere aanvoerbasis Oeidjongboe hardnekkig tegen het Amerikaanse zevende regiment mariniers. Deze plaats ligt 15 km ten N. van Seoel. De Amerikanen zijn er nog ongeveer 2 km van verwijderd. Maandag maakten zij vier tanks buit, 475 Noord-Koreanen werden gedood of gewond en er werden 200 gevan genen gemaakt. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Nieuw-Guinea und kein Ende! Persoonlijk beroep van Dr. Drees Nederland kan niet onverschillig staan tegenover deze aanval" Volgens militaire kringen te Djakarta heeft Indo nesië een volledige aanval tegen het eiland Ambon gericht. Volgens genoemde kringen hadden eenheden van leger, luchtmacht en marine het eiland ingesloten en waren militairen op enige plaatsen aan land ge gaan. De zaak tegen Sultan Hamid VERDEDIGING VAN HET WESTEN BEGINT AAN DE ELBE. „Verenigd Europa en de verdediging van het Wes ten"; dit was de titel van het onderwerp, dat Maan dagavond te Rotterdam door drie sprekers werd belicht in een openbare vergadering van de Neder landse Raad der Europese beweging, georganiseerd in samenwerking met de Algemene Katholieke Werk geversvereniging, de Anti-Revolutionaire kiesvereni ging, de C. H. U„ de K. V. P., de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, het N.V.V., de Partij van de Arbeid, het Verbond van Nederlandse Werk gevers. Haring en hutspot soldaten voor Een-jarig bestaan Chinese Volksrepubliek 5 regels 60 cent; ct.; minimum p«f nummer of Adrai neer. namiddags 2 uur. -mosa op de der V. N. oosheid in blijft afnemen retourvlucht i-New-Yorik 1.01 TBêscHIëttng Oct. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2U7J Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Jagers stegen Dinsdagochtend op om N. troepenconcentraties ten N. van die grens aan de Oostkust aan te vallen zo wordt in een communiqué van Mac- Arthur igezegid- Gevangen genomen N.-Korea- nen hadden inlichtingen over djez-e concentratie verschaft. Maandag haidlden lalle vliegtui gen van de V. N. him aanvallen op het gelbfedi van de N.-Kore- aanlse Oostkust tussen Wbnsan en Haanbomg geconcentreerd. Zij bombardeerden troepen concentraties en andere doelen. DE OPMARS DER ZUID- KOREAANSE TROEPEN De Zuidkoreaanse troepen be vonden zich Dinsdag 64 km ten Hoorden van de 38ste breedte graad. Een andere Zuidkoreaanse divisie overschreed verder van de kust af deze breedtegraad 48 km. Tsjoentsjon en Tsjetsjon zijn door door de Zuidelijken heroverd. De stafchef van de Zuidko reaanse derde divisie, luitenant kolonel Djoeng re Hiok, heeft verklaard: ,,Wij trekken voort tot aan de grens van Mandsjoerije. Het kan een maand of twee du ren, maar wij zullen er vóór de winter zijn." De derde divisie heeft Sokt- sjori, 16 km ten N. van Jangjang, bereikt, een plaats, die 23 km ten N. van de 38ste breedtegraad aan de Oostkust ligt. Verkenningsvliegtuigen melden convooien Noordkoreaanse vracht wagens ten N. van Kansong, on geveer 30 km ten N. van Jang jang. Kansong staat in brand, al dus dit bericht. Ruim 30 Amerikaanse officie ren en manschappen bevinden zich thans bij de Zuidkoreaanse troepen ten N. van de 38ste breedtegraad. Zij zijn lid van de Koreaanse militaire adviesgroep. medegedeeld door het K.N.M.I. te Te Bilt, geldig tot hedenavond. Iets zachter. Vrij veel bewolking, maar geen r.eerslag van betekenis. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets zachter. DONDERDAG 5 OCTOBER ALGEHELE ONTBINDING NOORDKOREAANS LEGER? De strijdkrachten der Verenig de Naties ;n Korea hebben thans 25 a 35.000 krijgsgevangenen ge maakt, zo verklaarde een hoge Amerikaanse stafofficier te To kio. De „algehele ontbinding van het verslagen Noordkoreaanse le ger" acht hij het beste geïllu streerd door een groep van 60 Noorökoreanen, die bij Taedjon krijgsgevangen werd gemaakt, en waaronder zich leden van vijf di visies bevonden. Alle tanks, zwaar geschut en de meeste automatische wapens, die de Noordkoreanen op hun veld tocht ten zuiden van de 38ste breedtegraad hebben meegeno men. zijn verloren, zo zei de hij. ,,Van Mandsjoerije beweegt zich een voortdurende stroom voer tuigen naar het zuiden, doch niets wijst op een uitgebreide herbewapening van het uiteenge slagen Noordkoreaanse leger". De officier verklaarde, dat de Amerikanen in elk geval de 38ste breedtegraad zullen overschrij den. De enige reden, waarom zij di1 nog met gedaan hadden, was, De „maximum zware" aanval van superforten op Pjongjang was Zondag afgelast, omdat de Amerikanen de Noordkoreaanse hoofdstad niet al te veel schade wilden toebrengen, alvorens zij haar zouden bezetten, aldus de stafofficier. Dn V. S. EN KOREA. Admiraal Forrest Sherman, hoofd van de vlootoperaties, heeft verklaard, dat zich op het ogen blik 90.000 Amerikanen de ma riniers inbegrepen in Korea bevinden. Tijdens de uiteenzetting voor de commissie der strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden vroeg men hem naar het tonnage van de ingezette eenheden. Hier op antwoordde hij, dat vier grote vliegdekschepen, twee kleinere vliegdekschepen, 'n aantal vlieg- dekbegeleidingschepen, het slag schip „Missouri", een kruiser van de Stille Oceaanvloot en een kruiser va i de Middellandse Zee- vloot, alsmede een aantal torpe- dobootjagers, mijnenvegers en verscheidene escorteschepen aan de operaties deelnemen. Dezer dagen vonid te Sema- rang een vergadering plaats van het Panltia Penerangan Irian (Voorlichtingscamité Iri an),' waarop 'het volgende pro gramma werd opgesteld. Men stelt zich ten doel die kwestie Irian aan het volk dui delijk te maken en er voor te strijden., dat deze kwes/kie dit jaar wordt voltooid. Middelen daarbij zijn: a) Het gebruik maken van de strijdkreet „Merdeka Dengan Mam" iVrij met Irian). b) 5 October zal een Irian- propagamdaidag zijn. c) Meer brochures., 'paimflet ten enz- over de kwestie-Irian zullen verspreid Worden. d) Het zingen van het strijd lied Voor Irian. e) 'Contact te houden met het volk van Irian. Bij partijen en organisaties wiordt er op aangedrongen in hun politiek programma ver antwoording af te leggen over de strijd voor Irian. Indien Irian niet bij Indonesië komt, RICHTLIJNEN VOOR DE TROEPEN. Het hoofdkwartier van het Z.-Kiorealanse leger heeft de le gerleiding opdracht gegeven de volgende richtlijnen dn te pren ten: 1. De N--Koreaanse burgers zijn bevrijde broeders, geen vij anden. 2. Hun rechten als toekomsti ge burgers van die Koreaanse Republiek en hun particulier bezit moeten beschermd wor den. 3. De Z--Koreaanse soldaat is de beschermer van de Noord koreaanse burger, met zijn overwinnaar. 4. De Zuidkoreaanse soldaat moet tonen, dat het leger van een democratisch leger voor het volk eerder een voordeel dan een gevreesd nadeel kam zijn. 5. Iedere Zuidkoreaanse offi cier en soldaat is een Amtpssa- deur 'dier democratie. Hij moet dloor goed gedrag en vriende lijkheid bewijzen, dat liet demo cratische stelsel verheiven is boven de politiemethoden van communistische dictatuur". Volgens een mededeling aan het Oiad ,,Keng Po" zal nog de ze maand een advocaat-gene raal worden benoemd om de zaak Sultan Hamid te behande len. Sultan Hamad zal reeds de volgende maand voor het ge recht worden gebracht. De landingsoperaties zijn op 26 September begonnen, aldus ver nam de politieke correspondent van Aneta in gezaghebbende kringen, toen hij vragen stelde naar aanleiding van de omtrent Ambon in oploop zijnde berich ten. Men voegde hieraan toe. dat tot op heden de operaties volgens plan verlopen. De deelnemende troepen staan onder leiding van kolonel Kawilarang. In genoemde kringen werd gezegd, „dat Am- ton dermate geïsoleerd was, dat uitwijken van de opstandelingen uitgesloten was." Aircommodore Suriadarma ont kende tegenover Aneta de juist heid van het bericht van het bu reau Zuid-Molukken in Den Haag als zou boven Ambon een vlieg tuig zijn neergeschoten. TELEGRAM VAN DK. DREES- De Minister-President, Dr. W. DREES, heeft namens de Neder landse regering het volgende te- dat zij de breedtegraad nog niet moet heit volk ovengaan tot het kadden bereikt. I nemen Van sancties. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. vm. n-m. 7.30 8.26 8.05 9.01 88.45 9.41 8.55 9.51 ZON MAAN op onder op onder Oct- 5 6.46 18.10 23.39 16.13 6 6.48 18.08 23-39 16.35 7 6.50 18.05 1.00 16.52 8 6.52 18.03 2.24 17.05 Jhr. Mr. C. H. Beelaerts van Blokland, de advocaat van de veel besproken en veel omschreven kapitein Westerling, heeft zich in een onderhoud met het A.N.P. uitgelaten over de relatie van zijn cliënt met de heer Thiessen, welke laatste zich in Nederland opwerpt als de manager in de zaak-Westerling. In dit onder houd verklaarde Mr. Beelaerts van Blokland dat Westerling, die thans nog steeds met zijn echtge note in een hotel te Brussel woont, aanvankelijk inderdaad met de heer Thiessen in contact heeft gestaan, doch dat hij zich thans volkomen van hem wenst te distantiëren. ,,De propagandastunts van ■de heer Thiessen hier in Ne derland, ten bate van Wes terling, worden door Wester ling zelf", aldus Mr. Bee laerts van Bldkland. „ten zeerste betreurd en het col lecteren van gelden laakt hij ten zeerste". Verschillende uitlatingen van de hieer Thiessen geuit op pro paganda vergaderingen. die on langs te Amsterdam en Den Haag belegd werden worden door Westerling zelf. aldus de raadsman, als pertinent onjuist Tot op 'heden heeft Wester ling 'geen cent van de gecollec teerde gelden igezien en het bl'ijft 'n open vraag in hoever re Westerling geneigd zal zijn geld te accepteren- .,De belangen van Wester ling worden het beste gediend wanneer er zo min mogelijk rumoer om zijn naam wordt gemaakt", alldus Mr. Bee laerts van Bjolklanid. Hij voegde Wier aan toe dat thans nog niet is vast te stellen in hoeverre Westerlings eer 'en goede naam door de publicaties en uitingen van de heer Thies sen zodanig zijn geschaad dat aart zijn cliënt in enige be langrijke mate mati'riee'l scha de is berokkend- Vooralsnog zal daarom voor de Nederlandse rechter niet kunnen wlorden aangetoond dat dit inderdaad het 'geval is. WedtérMlngs echtgenote zal voorlopig in ballingschap van haar mian in België blijven de len. Haar kinderen worden in In donesië als gijzelaars vastge houden, daar mevr. Westerling niet binnen de vastgestelde tijd, n.l. 14 clagen, in Indonesië te rugkeerde. Mr. Beelaerts van Blokland deelde desgevraagd nog mede dait een procedure tot het terug krijgen van Westerlings kinde ren op juridische gronden alles zins verantwoord' zou zijn. Ie g ram gericht tot de Indonesi sche Minister-President, Mr. Mob. Natsir. „Met grote verontrusting nam de Nederlandse regering kennis \an de militaire actie, welke door de regering van de Republiek In donesië tegen Ambon is ingezet- De teleurstelling over dit be richt was te groter, omdat tot op het laatste ogenblik niet slechts de hoop, 'naar ook de verwach ting mocht worden gekoesterd, dat Uw regering met het voor nemen was bezield om het con flict met Ambon zonder geweld van wapenen tot oplossing te brengen. De zending van Minis ter Leimena rechtvaardigde deze verwachting. Ik mag niet nalaten Uwer Ex cellentie mede te delen, dat deze militaire actie niet alleen de Nederlandse regering, maar het gehele Nederlandse volk diep beeft geschokt en niet het minst hen, die gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspi- ïaties va.i het Indonesische volk de ontwikkeling van de onafhan kelijke Indonesische staat met grote belangstelling hebben ge volgd. Het Nederlandse volk kan met onverschillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Neder land nog steeds belast met de verantwoordelijkheid voor een aantal nog niet gerepatrieerde Ambonnese militairen, bij wie deze nieuwe ontwikkelingen de grootste onrust kunnen verwek ken, maar vooral gevoelt ons volk zwaar de verantwoordelijkheid oor het feit, dat het door over dracht van de souvereiniteit de zorg voor het welzijn van de Am bonnese bevolking uit handen beeft gegeven. Met het oog op de ernst van de situatie, welke door deze ontwik keling is ontstaan, acht ik het mijn plicht een openlijk persoon lijk beroep te doen op Uwe Ex cellentie om aisnog er toe mede' te werken, dat de strijd wordt gestaakt en langs vreedzame weg raar een oplossing gestreeft wordt." Na een inleiding van Jhr. Mr. W. L. Schorer, die er op wees, dat deze avond in het teken van een heid stond, voerde als eerste spreker het woord de voorzitter van de Nederlandse Raad van de Europese beweging. P- J. S. Ser- rarens. Deze meende, dat Europa na Praag is gaan beseffen, wat er dreigt. Tussen de grootste Europese mogendheid, Rusland, en het we relddeel Amerika, ligt Europa. De verdediging van het Westen, aldus spr., begint aan de Elbe. Van die grens af moet de vrijheid worden verdedigd- Daa'rna kreeg Mr. J. Meynen, oud-minister, het woord. Deze meende, dat van grote urgentie is te geloven in en te streven naar de eenwording van Europa. Hij vroeg zich af, of Ruslands houding niet tot doel heeft ons tot defaitisme te brengen. Sa menwerking op militair en ook op gestelijk gebied zag spreker als een eerste noodzaak. Hiervoor moet ieder Europees land een deel van zijn souvereiniteit prijs geven. Ook Duitsland moet zijn aandeel leveren. De economische kracht is een eerste voorwaarde voor een mi litaire kracht. Spr. meende, dat zowel de volkeren als de soldaat, de arbeiders en de industriëlen zich offers moeten getroosten om een moderne oorlog te voorko men. Tegenover de Russische ideologie moet die van het Chris tendom worden gesteld. Als laatste spreker voerde Jhr. Mr. Van der Goes van Naters het woord- Hij stelde de vraag, wat er moet gebeuren, nu de 38ste breedtegraad is overschreden. Zal Rusland in het Westen zijn slag slaan of zal het doorgaan met zijn sabotage-activiteit. Wat moe ten wij doen? De Kominform, aldus spr. wil graag dat wij deze vragen stellen. Hij ging de ge schiedenis van het nationaal- socialisme na en meende, dat de historie zich niet zal herhalen. Welke gedachte heeft het Wes ten te bieden, vroeg spr. zich af, en hij was van mening dat het Westen de gedachte „Europa" neeft te bieden. De Nederlandse federalisten wensen een concentratie van de Europese politiek en een integra tie van de Europese sociale poli tiek om het economische cen trum van Straatsburg. Naast de militaire defensie, zo besloot hij, dient ook een actieve ideologische defensie te staan. De vergadering nam bij accla matie een resolutie aan, waarin o.m. wordt vastgesteld, dat met het organiseren van West-Euro pa's weerbaarheid is begonnen. De resolutie pleit voor een ver snelling van deze werkzaamhe den. De Nederlandse mannen en vrouwen, die in deze vergadering bijeen zijn, zo besluit de resolu tie, en die een verschillende ge loofsovertuiging en een uiteen lopende politieke overtuiging hebben, verwachten van de Ne derlandse regering, dat zij in deze geest haar invloed zal aanwen den om, samen met de overige West-Europese regeringen en de gehele vrije wereld, onverwijld te komen tot een doeltreffende ver dediging van het Westen. Deze vergadering was de eer ste in een serie van zeven lande lijke bijeenkomsten. De dienstplichtigen van de lichting 1950 II, die gisteren Op kwamen, vielen met hun neus in de haring- Ter herdenking van Leidens ontzet heeft generaal Mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, n-l. bepaald, 'diat alle mi litairen van de Kon. Landmacht bij hun koffiemaaltijd! als extraatje 'een nieuwe haring zouden ontvangen. Het avond eten bestond vooj deze gelegen heid uit hutspot met klapstuk. De Chinese gemeenschappen in Indonesië hebben Maandag het 1-jarig bestaan van de Chi nese Volksrepubliek gevierd. Te Djakarta vond een massa betoging plaats, waaraan naar schatting 20 000 mensen deelna men en waar in aanwezigheid van verschillende autjoriteiten, de nieuwe Chinese Ambassadeur in Indonesië, dë heer Wang Ren Sun io a. zeide: „China moet zijn defensie op bouwen en intensiveren om de genadeslag te kunnen toebrengen aan de imperialisten en de reac tionairen. Wij moeten de impe rialistische neigingen van Ame rika bestrijden, de nationale vrij heidsstrijd van het Indonesische volk respecteren en de vriend schap tussen China en Indonesië verstevigen teneinde de vrede in het Verre Oosten te kunnen ga randeren." e agressors" gro lden lopen, aldus dieper zij zullen des te meer rul- ootgesteld aan de volksleger"- IANEX BREKEN treaanse troepen ordelijke verdedi- •broken en zijn tot op 48 km ge lidelijken werden ten Noorden van at zij inmiddels door een Noord- lfmoord-bataljon" doch na een •raken zij door de ten bijna 30 km aan de Oostkust ion verwacht men vertragingsactie, n hadden verster- len en de aanval ;gaan door een een Noordelijke n 1.200 man uit- achter zich gela- Zij vinden vele iden loopgraven, r uit, dat de Noor- de snelle opmars ?n gevonden deze :ijn verlaten, doch keert spoedig oorhoeden voorbij reaanse derde di- erdag een aanval 'sjandjon, 130 km breedtegraad, g-officieren ver- ij zich niet in hun laten stuiten en dj on voorbij zou- i, dat de Noord erstand bij deze een vertragings- le terugtrekkende n gelegenheid te :m verderop voor van Wonsan te r VAN DE COM- OOR KOREA e rapport aan de over de strijd in n. MacArthur, de er van de strijd- /erenigde Naties, tn .onmenselijke )rd-Koreanenn. hierbij een geval, Koreaanse gueril- gn Amerikaanse 'ielen, bonden en Wee Amerikanen end aangetroffen. 1IDING VAN DE 5 IN KOREA? vergadering der lilippijns voorstel de strijders der een onderschei- i. mmissie keurde ït 12 tegen twee ie en Tsjecho- 3 van Orde van met 10 tegen 3 gn, dat de kwes- de agenda van ergadering moet nen. sridozen in W- in Fetiruari j.L llioen bedroeg, itember j.l. van F1-647, zo maakt Ministerie van i .ri van dit jaar :id gestadig ver- i vertrok van M. Constellation de 1000ste re- msterdamNew De Wilde en op de eerste en, behoren tot Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.44 1.24 1.41 1.34 1.51 ZON- EN MAANSTANDEN. 8 6.52 9 6.53 10 6.55 ZON op onder MAAN op onder 18.03 18.01 17.58 2.24 3.49 5.15 17-05 17.17 17.28 door de R. I. troepen op het eiland Ambon. TELEGRAMMEN INZAKE AMBON. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" heeft van de stichting „Helpt Ambon in nood" bericht ontvan gen, dat zij telegrammen heeft gestuurd naar: President Tru- Ronde Tatei-conterentie- Ten aanzien van de operaties op Ambon deelde men verder nog mede, dat deze thans in het eindstadium verkeerden. Bijzon derheden werden niet verstrekt. Evenmin wenste men commen taar te geven op de berichten, die verspreid zijn door het Bu reau Zuid-Molukken in Den Haag. het de bedrijfsverenigingen, die de verzekeringen uitvoeren, doch over de wijze van uitvoering heb ben zij geen enkele medezeggen schap. aldus het adres. Bestuurs leden van een bedrijfsvereniging mogen niet eens lid zijn van de Sociale Verzekeringsraad. In het overleg is de "Federatie van Bedrijfsverenigingen een be langrijke plaats in het geheel wenden met de suggestie, de op lossing te zoeken in een z.g. „boe delscheiding", waarbij aan de ^centrale administratie en aan de bedrijfstaksgewijze administraties beide een zeker deel van de uit- voerïhg der sociale verzekering zou toevallen. Uitgegaan wordt van de ge- idachte, 'dat sommige taldken van verzekering een „becfrijfseigen" gende conclusies: 1. De vermenging van uitvoe ring en toezicht is onjuist. 2. Het recht der bedrijfsver eniging tot het voeren van een eigen administratie dient volledig gewaarborgd. 3. Het beheer van het centraal administratiekantoor dient te be rusten bij de Federatie van Be rn onder toezicht did. 4. "Dë Uitvoering der sociale verzekering dient te worden toe vertrouwd aan de Federatie van Bedrijfsverenigingen. Het vraagstuk van de sociale verzekering moet op korte ter mijn tot een oplossing worden gebracht; met name de uitvoering der Werkloosheidswet kan niet langer wachten, zo besluit het adres.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1