Zuid-Korea bijna geheel gezuiverd reanen Hef Woningvraagstuk in Zeeland De huisbrandvoorziening "AKKERTJES" Zuid-Koreanen over de 38ste breedtegraad Amerikaanse verbindingsofficieren te Taegoe heb ben verklaard, dat Zuidkoreaanse troepen de 38ste breedtegraad in de richting Jangjang (aan de Oost kust) hebben overschreden. Oproep aan Noord-Koreanen ZUIDKOREANEN OVER DE 38STE BREEDTEGRAAD. EIND 1950 NOG 5000 WONINGEN TEKORT. Op het platteland van Zeeland staan duizenden woningen, die, wat ruimte en hygiëne betreffen, met krotten kunnen worden vergeleken. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Arrestaties in Hamburg VOORRAAD ANTHRACIET BEPERKT net zo'n ellendig gevoel om morgen ziek te zijn! De zaak Westerling WALLACE richt open brie! tot Mao Tse Toeng De grondverschuiving in Surie Duiislands bijdrage tot Europa's verdediging Bescherming van Ambon FINSE MINISTERS AFGETREDEN. -mosa op de der V. N. oosheid in blijft afnemen retourvlucht i-New-York Itankerlng bfl Abonnement: Temeuzen nirecteur-Hoofdredacteur L van de Seinde. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen xci. 2510 - Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week Losse nummers 6 cent. cent MAANDAG 2 OCTOBER 1950. 6e Jaargang No. 1541. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. vt»"prterinepri.is: per mm 10 minimum per advertentie flJ&L Rubriek Kleine Advertentie»: S regels 60 ct; iedere regel m 12 ct Vermelding onder nummer Ba> reau van dit Elad 15 cent mow. Inzending advertenties tot da» namiddags 2 uur. Radio-Tokio heeft, onder de aanduiding: „Speciaal bericht van het Verenigd commando", de de volgende teks't uitgezonden: „Op 1 October te twaalf uur Tokio-tijd (1 October vier uur Nederlandse tijd) is door de be velvoerende generaal van het Verenigd commando de volgende boodschap uitgezonden: „Aan de opperbevelhebber der Noordkoreaanse strijdkrachten een spoedige en totale nederlaag en algehele vernietiging van uw gewapende macht en oorlogspo tentieel is thans onvermijdelijk. Opdat de besluiten van de Ver enigde Naties worden uitgevoerd met een minium aan verder ver lies van mensenlevens en ver nieling van eigendommen, doe ik, als Opperbevelhebber van de N.V., een beroep op u en de on der uw bevel staande strijdkrach ten, waar ook in Korea aanwezig, onmiddellijk de wapenen neer te leggen en de vijandelijkheden te staken onder militair toezicht zo als ik zal aanwijzen, en ik doe op u een beroep, terstond alle V. N.- oorlogsgevangenen en burger- geïnterneerden, die onder uw toezicht staan, vrij te laten en de nodige voorzieningen te treffen voor hun bescherming, verzor ging, levensonderhoud en onmid- delijk vervoer naar door mij aan te wijzen plaatsen. De Noordko- reaanse strijdkrachten met inbe grip van de krijgsgevangenen die zich in handen van het comman do der V-N- bevinden, zullen de zorg blijven genieten als voorge schreven door de beschaafde ge woonte en practijk en toestem ming ontvangen om, zo spoedig als practilsvch uitvoerbaar is, naar hun haardsteden terug te keren. Ik verwacht spoedig uw beslis sing over deze gelegenheid om verder nodeloos bloedvergieten en vernieling van eigendommen te voorkomen." (Getekend Gene raal MacArthur.) De tekst van deze boodschap is door Warren Austin, de per manente gedelegeerde van de V.S. bij de V.N., aan de V-N. toegezon den. De „Stem van Amerika" zond de boodschap speciaal naar het Verre Oosten uit. Bij het ontvangen van Mac- Arthurs speciale bericht ver klaarde Trygve Lie, te hopen, dat „Vrede en Orde nu spoedig hersteld zullen zijn in Korea, op dat zoveel mogelijk mensenlevens gespaard zullen worden." Van Lake Success werden koe riers uitgezonden met afschriften van MacArthurs boodschap voor alle delegaties bij de V.N., ter doorzending aan de respectieve regeringen. Vliegtuigen van de strijdkrach ten der V-N. hebben na de pu blicatie van MacArthurs oproep 2% millioen exemplaren mét de volledige tekst van zijn bood schap in het Koreaans boven de Nrd.-Koreaanse hoofdstad Pjon- jang, oefenbases en troepencon centraties der Noordelijken uit geworpen. De oproep van MacArthur werd Zondagmiddag in Vier Koreaanse dialedten uit Tokio en door ra dio Seoel omgeroepen. Volgens de aan het derde Ko reaanse legercorps verbonden Amerikaanse officieren zijn de Zuidkoreaanse troepen, die langs de Oostkust naar Jangjang op rukken, Zondag te 11.15 uur de breedtegraad overgetrokken. Zij waren reeds bijna twee kilometer gevorderd. De Koreanen hebben bevel op te rukken. Jangjang ligt 8 km ten Noor den van de 38ste breedtegraad in een rechte lijn, maar bijna 15 km via de kustweg. Een correspon dent van Reuter, die Zondagmid dag boven Jangjang vloog, meld de dat de stad in brand stond. Een woordvoerder van het Z. Koreaanse leger verklaarde Zon dagmiddag, niet over inlichtingen betreffende de gemelde over schrijding van de 38 ste breedte graad door Zuidkoreaanse troe pen te beschikken. Hij gaf even wel toe, dat volgens de laatste berichten één Divisie tot Hoeon- Ni, 5 k.m- ten Z van de breedte graad, en de Derde Divisie tot eenzelfde afstand boven de breedtegraad, tot Ingoe aan de kust, waren doorgedrogen. Ver der verklaarde de woordvoerder, dat een formatie in de buurt van de 38 ste breedtegraad „het wel licht nodig gevonden heeft" pa trouilles over de linie uit te zen den „uit militaire overwegingen, ter bescherming van de eigen po sitie-" Een door A.F.P. aangehaald legerbericht van het 8e leger in Korea vermeld, dat Z.-Koreaan- se troepen in de afgelopen 36 uur aan het Noordelijke front verder zijn opgerukt waarbij zij hier en daar enige tegenstand ondervon den. Volgens heit communqué is de Derde Divisie het meest ge vorderd. Zij zou zich te Sibijonrii, ongeveer 30 k.m- ten N. van Kaoenghaoeng bevinden- De Z. Koreaanse „Kapitool-Divisie" zou zijn gevorderd tot Woltsjong- sa, 29 k.m. ten W. van Kang- noeng, en de Zesde Divisie tot Hoengsong, 16 k.m. ten N. van Wondjoe- Te Tejetsjon ontmoet ten Zuidkoreaanse troepen ver bitterde vijandelijke tegenstand, aldus hét communiqué. In Seoul lijden de burgers ge brek en koude- De laaiende vlam men van de brandende stad heb ben plaats gemaakt voor honder den kampvuren waar de burgers, in de nabijheid van hun vroegere huizen, warmte trachten te vin den. De spandoeken, waarop wel komstwoorden voor de troepen der Verenigde Naties waren ge schreven, zijn verdwenen en de bevolking tracht zich hiermede tegen de koude te beschutten. Opeengehoopt vuil benadeelt de hygiëne en in de stad heerst een lijkenlucht van de onder het puin bedolven doden. Vliegtuigen van de marine heb ben de plaats Oeidjongboe, 12 km ten Noorden van Seouw, wegge vaagd, zo deelt het communiqué van Generaal MacArthur mede. Superforten hebben bruggen en spoorlijnen aangevallen, die mo gelijk door de Noordkoreanen op hun terugtocht gebruikt zouden kunnen worden. medegedeeld door het K N.M I te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond- VEEL WIND. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde Z.- Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. DINSDAG 3 OCTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vm. 5.40 6.15 6-55 7.05 n-m. 603 6.38 7.18 7.28 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op Oct- 3 6.43 4 6.45 5 6.46 onder op onder 18.14 18.12 18-10 21.18 22.23 23.39 14.58 15.41 16.13 De Afdeling Zeeland van de Nationale Woningraad vergader de Zaterdagmiddag, onder Voor zitterschap van de heer A. C. van der Velde uit Vlissingen, in „De Prins van Oranje" te Goes. De heer D- Stam, van de Pro vinciale Dienst Volkshuisvesting, hield een inleiding over regionale Woningbouwverenigingen. Volgens spreker staan er op het platteland van Zeeland nog dui zenden woningen, die, wat ruimte en hygiëne betreffen, met krot ten kunnen worden vérgeleken- Woningbouwverenigingen zijn er meestal ter plaatse niet- Om tot een goedkope bouw te kunnen komen, moet er centraal gebouwd kunnen worden. Dit zou nu de taak zijn van regionale Woning bouwverenigingen. Stapje voor stapje zal dit echter moeten ge schieden in verband met de be schikbare bouwvolume. In de komende 10 jaar zullen 3000 woningen ter vervanging van krotten moeten worden gebouwd. Voorkeur gaf spreker aan regi onale bouwverenigingen boven gemeentelijke. Wat verder het woningtekort in Zeeland betreft, dit bedroeg, volgens spreker, op 1 Januari 1950 3900 woningen. Bovendien staan er 2200 nood woningen, welke ook te zijner tijd zullen verdwijnen. Rekening houdende met het feit, dat er dit jaar 900 woningen in Zeeland gebouwd zullen zijn, zullen er aan het eind van het jaar nog 5000 woningen te wei nig zijn, aldus spreker, die tot de volgende conclusies kwam: le. Verlaging der bouwkosten door gecentraliseerd bouwen; De V. N.-troepen ontmoeten in Zuid-Korea niet noemenswaardi ge tegenstand. Intussen weet men van 14 Communistische Divisies niet, waar zij zich bevinden. De overblijfselen van 5 Divisies moe ten zich ingesloten in de Weste lijke zak bevinden, maar men heeft nog niets waargenomen- Het is mogelijk, dat de meeste Noordkoreaanse militairen zich in de witte boerenkledij gestoken hebben en de heuvels zijn inge trokken, niet opgemerkt door de optrekkende Amerikanen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het merendeel er in geslaagd is ten Noorden van de grens te komen- VERKENNINGEN BOVEN NOORD-KOREA. Vliegtuigen der V. N. hebben Zaterdag boven Noord-Korea waarnemingen verricht om „een eventuële opbouw van de Noord koreaanse luchtmacht" te consta teren, zo wordt gezegd in een communiqué van het hoofdkwar tier van MacArthur. De vliegtui gen ontmoetten „de tot dusver grootste luchtafweer in de Ko reaanse oorlog". Een „Invader" ging verloren en acht andere toe stellen kregen lichte schade. Vol gens het communiqué worden nieuwe verdedigingswerken uit gevoerd te Sinmak, Pjongjang en andere plaatsen. Op het vliegveld Konan werden 6 eenmotorige straaljagers door een superfort waargenomen. Jachtvliegtuigen der V-N. vernietigden twee vijan delijke jagers. Twee Britse eenheden, de krui ser Ceylon en de torpedobootja- ger Cockade, bombardeerden Za terdag militaire installaties op het eiland Paengnjong, even ten Zuiden van de 38ste breedte graad aan de Westkust. Een Noordkoreaanse batterij die het vuur op de schepen opende, werd door voltreffers tot zwijgen ge bracht. APOSTOLISCHE AFGEVAAR- DE EN ZIJN SECRETARIS WEGGEVOERD. Radio Vaticaanstad meldt, dat de Apostolische afgevaardigde in Korea en zijn secretaris, die bij de bezetting van Seoel door de Noordkoreanen geweigerd had den de stad te verlaten, door de Noordelijken gevangen zijn ge nomen en naar plaatsen ten Noor den van Pjongjang zijn overge bracht. Te Hamburg zijn drie perso nen gearresteerd, die er van verdachtworden valse Belgi sche bankbiljetten ,,ter waarde van 50.000.000 francs" gedrukt te hebben. Volgens de politie zijn 3 (2 Duitsers en 1 Pool) op heterdaad betrapt. Men zoekt thans hun hand langers, die zich in België zou den bevinden. Nu het stookseizoen nadert, vestigt het Ministerie van Eco nomische Zaken er de aandacht op, dat de beschikbaar komende hoeveelheid anthraciet evenals vorige jaren weder beperkt zal zijn. Het is dan ook van belang, dat de verbruikers de brand stoffen afnemen in de bij de handel aanwezige soorten. Eierkolen en kleine cokete kun nen, mits gemengd met anthra ciet van dezelfde afmetingen, zonder bezwaar ook in haarden worden gestookt en zijn boven dien belangrijk goedkoper dan anthraciet. Gezien de huidige gang van zaken is er voor bezorgdheid geen enkele aanleiding. De extra-invoer van huis brand, waartoe als gevolg van de opheffing van de rantsoene ring werd besloten teneinde een redelijke behoeftedekking te waarborgen, voltrekt zich in een gelijkmatig tempo- Nu de overheid de huisbrand niet meer distribueert, zijn de mijnen en importeurs overge gaan tot volledige inschakeling van hun vooroorlogs verkoop apparaat. Zij zullen zorg dragen voor een behoorlijke geografi sche spreiding van de geprodu ceerde en ingevoerde kolen om te voorkomen, dat bepaalde landsdelen te zuinig, andere te ruim worden voorzien- Men verzekerde, dat de over heid nauwlettend toeziet op de wijze van spreiding, teneinde bij gebleken noodzaak onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Een onvermijdelijk gevolg van de nieuwe regeling noemde men, dat in de bevoorrading van de individuele handelaren verschui vingen kunnen ontstaan, waar door sommigen hunner méér, anderen minder klanten kunnen bedienen dan in 1949/'50. Deze verschuivingen brengen geen enkele wijziging in de totale voor de onderscheidene lands delen ter beschikking komende hoeveelheden huisbrand. Aangezien een zeer groot deel van het publiek blijft aandringen op levering van uitsluitend of overwegend anthraciet, wordt er nogmaals met nadruk op ge wezen, dat de totale voor de aan staande winter beschikbare hoe veelheid huisbrand slechts voor ten hoogste de helft uit anthra ciet bestaat. De verbruikers zullen dus ook genoegen moe ten nemen met andere soorten, zoals eierkolen, esskolen en cokes. Neem één of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat, zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. helpen direct Onlangs heeft het lid der Tweede Kamer, de heer Gort zak (CPN), vragen gesteld be treffende een eventueel verzoek om uitlevering van en het in stellen van een rechtsvervolging tegen de oud-kapitein van het KN.I.L., Westerling o.m. lui dende: Is de Regering voor nemens aan de Belgische rege ring de uitlevering van Wester ling te vragen? Is de Regering voornemens tegen Westerling ter zake van het hem toegeschreven onmen selijk optreden op Zuid-Celebes een rechtsvervolging te doen in stellen? Hierop heeft de Minister-Pre sident het volgende geantwoord: De vragen worden ontkennend beantwoord. De Regering vindt geen aan leiding terug te komen op haar standpunt, neergelegd in de brief van de Minister van Over zeese Gebiedsdelen a-i- aan de voorzitter der Tweede Kamer d.d. 6 December 1948. Het Openbaar Ministerie heeft maatregelen getroffen om ter zake van de in deze vraag be doelde feiten een strafvervolging tegen Westerling in te stellen, zodra deze hier te lande zal wor den aangetroffen. Op grond van het geldende uitleveringsverdrag met België is uitlevering niet mogelijk- 2e- Krotopruiming, indien goed koper gebouwd kan worden; 3e. De mogelijkheden, welke er dan voor de bouwverenigingen liggen. De heer W. Scherens, secretaris van de Nationale Woningraad te Amsterdam, besprak het onder houd en de onderhoudsnormen van Woningwet-woningen. Nog steeds zit men met de oude onderhoudsnorm van vóór 1940, n.l. bedragen, variërende tussen de 23 en 37 per jaar en per woning. Een redelijke huurver hoging is achterwege gebleven en de oude woningen van vóór 1940 worden hiervan de dupe. Als de huurverhoging van 15 doorgaat, zal deze besteed moe ten worden aan de verhoging der normen, welke voor nieuwe wo ningen variëren van 48 tot 54 per jaar en per woning. Voor nieuwbouw is, volgens deze spreker, een nieuwe bijdrage-re- geling in bewerking, welke af hankelijk is gesteld van de wo ningcapaciteit. Een voortreffelijk systeem, al dus spreker, die het gelukkig vindt, dat de leer van de m3 bij drage is losgelaten. Wat het bouwvolume betreft, is de tot nu toe gevolgde wijze van verdeling niet aan te bevelen. Zij kan niet leiden tot verlaging der bouwkosten. Teveel modellen en type's nieuwe woningen komen er in de loop van een jaar los. Gelukkig ziet men dit ook in op het Departement en is men nu bezig een bouwbeleid uit te stip pelen, uitgesmeerd over drie jaar. Een duidelijker bouwbeleid zal hierdoor mogelijk zijn voor ge meenten en bouwverenigingen. Het blijkt, dat de schade en het aantal ongelukken bij de grondverschuiving bij Surte in Zweden naar verhouding zeer ge ring zijn. Weliswaar is het ver voer over de rivier gestremd en zal men twee maanden nodig hebben om de waterweg te ope nen, doch het blijkt, dat slechts twee van de étagewoningen vol ledig ingestort zijn. De andere zal men waarschijnlijk weer be woonbaar kunnen maken. Muren en vloeren zijn nog intact, zodat het verlies aan huisraad e-d. be trekkelijk gering is. Er is voor rang verleend voor de bouw van tijdelijke woningen voor de dor pelingen. Henry Wallace, voormalig vice- prefcidenl der Verenigde Staten, dringt in een open brief aan Mao tse-Toeng erop aan zich voor vriendschap met de Verenigde Staten uit te spreken en „slaafse gehoorzaamheid aan Moskou" beneden zich te achten. Als het nieuwe China er geen belang in stelt samen met de Sowjet-Unie dolzinnig naar we reldverovering te streven, is het de hoogste tijd, dat het de grond slagen voor een goede verstandr houding met de V.S. gaat over wegen als een noodzakelijke in leiding tot de regeling van de kwestie-Korea en- Formosa en van zijn toetreding tot de Ver enigde Naties. De Sowjet-Unie is er onder haar huidige leiders mogelijk on gesteld China in oorlog met de Verenigde Staten te zien. „Ik ben er echter zeker van, dat geen ver antwoordelijke Chinese leider dit wil", zo zeide hij. Wallace is in het communisti sche China, dat hij in 1944 heeft bezocht, goed bekend. Zijn recen te breuk met de pro-Russische progressieve partij en zijn be schuldiging, dat de Sowjet-Unie de schuld aan de Koreaanse agressie is, heeft aan bijna elk communistisch land, behalve China een critisch commentaar ontlokt. Wallace zeide het te betreuren, dat de aanval van Noord-Korea de intrede van communistisch China in de Verenigde Naties heeft vertraagd. In de overtuiging, dat de oor log in Korea thans ten einde loopt, stelde Wallace de vorming van een „samenwerkend orgaan voor de ontwikkeling van Korea" voor, dat zou moeten opereren onder een commissie van de V N, bestaande uit vertegenwoordi gers van het nieuwe China, de Sowjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Engeland, India, Pakistan en Australië. Ludwiig Erhard, de W.-Duitse Minister van Econmische Za ken, die thans een bezoek aan Parijs brengt, heeft daar ver klaard, dat het redelijk is het Duitse volk om een bijdrage tot de verdediging van het Demo cratische Europa te vragen". De beslissing van de Weselij- ke Grote Drie om een aanval op W-Duitsland ails een aanval op hen zelf te beschouwen heeft het Duitse volk de plicht opge legd tot de verdediging van het Westen bij te dragen, aldus Er- hard. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" deelt mede van zijn regering bericht te hebben ontvangen, dat Indo nesische vliegtuigen enige uren boven Ambon vlogen. In dit be richt wordt het volgende gezegd: „Deze vliegtuigen, vermoedelijk uitgezonden ter verkenning van onze eilanden, doken enige ma len over de stad Ambon en mi trailleerden daarbij de stad. Het aantal slachtoffers, is nog niet bekend". De Finse Minister van Binnen landse Zaken, Riikonen, is naar aanleiding van de staking der metaalarbeiders, welke thans de zesde week ingaat, afgetreden. Hij is vervangen door Virolainen, zoals hij een vooraanstaand lid van de Boerenpartij. Tuomioja, Minister van Han- led en Industrie en Gouverneur van de Bank van Finland, is ook afgetreden. Hij is vervangen door Aura, directeur van de Postspaarbank- 5 regels 60 cent; ct.; minimum peg nummer of Adrea neer. namiddags 2 uuï. e agressors' gro lden lopen, aldus dieper zij zullen des te meer rul- ootgesteld aan de volksleger". lANEN BREKEN ireaanse troepen ordelijke verdedi- broken en zijn tot op 48 km ge lidelijken werden ten Noorden van it zij inmiddels door een Noord- Ifmoord-bataljon" doch na een >raken zij door de ten bijna 30 km aan de Oostkust on verwacht men vertragingsactie, hadden verster- ien en de aanval ;gaan door een een Noordelijke 1 1-200 man uit- achter zich gela- Zij vinden vele iden loopgraven. uit, dat de Noor- Ie snelle opmars in gevonden deze :ijn verlaten, doch keert spoedig oorhoeden voortij reaanse derde di- erdag een aanval sjandjon, 130 km breedtegraad. ;-officieren ver- ij zich niet in hun laten stuiten en dj on voorbij zou- dat de Noord erstand bij deze een vertragings- le terugtrekkende n gelegenheid te :m verderop voor van Wonsan te f VAN DE COM- OOR KOREA e rapport aan de over de strijd in n. MacArthur, de er van de strijd- /erenigde Naties, in .onmenselijke ird-Koreanenn. hierbij een geval, Coreaanse gueril- ;n Amerikaanse ielen, bonden en wee Amerikanen end aangetroffen. HDING VAN DE 5 IN KOREA? vergadering der ïilippijns voorstel de strijders der een onderschei- i. mmissie keurde :t 12 tegen twee ie en Tsjecho- e van Orde van met 10 tegen 3 en, dat de kwes- de agenda van ergadering moet aen. erfldozen in W- in Fei?mari j.L Uioen bedroeg, Jtember j.l. van ri-647, zo maakt Ministerie van .ri van dit jaar lid. gestadig ver- i vertrok van M. Constellation de 1000ste re- msterdamNew De Wilde en op de eerste en, behoren tot Hansweert Walsoorden 1.24 1.34 1.41 1.51 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op Oct. 8 6-52 9 6.53 10 6.55 onder op 18-03 18.01 17.58 2.24 3.49 5.15 onder 17-05 17.17 17.28 op het eiland TELEGRAMMEN INZAKE AMBON. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" heeft van de stichting „Helpt Ambon in nood" bericht ontvan gen, dat zij telegrammen heeft gestuurd naar: President Tru- Ten aanzien van de operaties op Ambon deelde men verder nog mede, dat deze thans in het eindstadium verkeerden. Bijzon derheden werden niet verstrekt. Evenmin wenste men commen taar te geven op de berichten, die verspreid zijn door het Bu reau Zuid-Molukken in Den Haag. de verzekeringen uitvoeren, doch over de wijze van uitvoering heb ben zij geen enkele medezeggen schap, aldus het adres. Bestuurs leden van een bedrijfsvereniging mogen niet eens lid zijn van de Sociale Verzekeringsraad. In het overleg is deFederatie van Bedrijfsverenigingen een be langrijke plaats in het geheel lossing te zoeken in een z.g. „boe delscheiding", waarbij aan de ^centrale administratie en aan de bedrijfstaksgewijze administraties beide een zeker deel van de uit voering der sociale verzekering zou toevallen. Uitgegaan wordt van de ge- idachte, 'dat sommige takken van verzekering een „bedrijfseigen" gende conclusies: 1. De vermenging van uitvoe ring en toezicht is onjuist. 2. Het recht der bedrijfsver eniging tot het voeren van een eigen administratie dient volledig gewaarborgd. 3. Het beheer van het centraal administratiekantoor dient te be rusten bij de Federatie van Be- in onder toezicht ld. der sociale verzekering dient te worden toe vertrouwd aan de Federatie van Bedrijfsverenigingen. Het vraagstuk van de sociale verzekering moet op korte ter mijn tot een oplossing worden gebracht; met name de uitvoering der Werkloosheidswet kan niet langer wachten, zo besluit het adres.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1