Ook de luidkoreanen bereiken de 38ste breedtegraad Noodlottige Surte grondverschuiving in Oorlogservaringen uit West Zeeuws-Vlaanderen Odcker 1944 Nederland in de Veiligheidsraad gekozen ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1540. V.a REGERING TERUG NAAR SEOEL. REPRESAILLE-MAATREGELEN TEGEN PJONGJANG Generaal Frank Lowe, de vertegenwoordiger van President Truman in Korea, zou hebben geadviseerd de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang te bom barderen als represaille voor de opzettelijke ver nielingen, door de Noordelijken in Seoel aangericht. De Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee heeft te kennen gegeven, dat er geen 38e breedtegraad meer is. (Naar gegevens van een Bressianer) TOL DER BEVRIJDING VAN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DUUR BETAALD. (Slot.) Vrijwel langs de gehele Belgische grens van West Zeeuws- Vlaanderen hadden de Duitsers de inundaties van de Passageule-linie gesteld, waartegen de Canadezen in Sep tember 1944 vastliepen. De aanval over het Leopoldkanaal om de Schelde en daarmee de toegang tot de haven van Antwerpen te openen, ondervond daardoor aanzienlijke vertraging. Om nu de weerstand in het Duitse bruggenhoofd West Zeeuws-Vlaanderen te breken, hadden de Canadezen in de nacht van 8 op 9 October 1944 uit Terneuzen een lan ding op de Westoever van de Braakman in de rug van de Duitsers uitgevoerd. Koninklijk Paar naar Engeland WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. F - i:.kering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 aemj iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum yet advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of .Suirat Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 President Synghman Rhee en leden van de Zuid-Koreaanse Regering, die drie maanden ge leden voor de Noord-Koreaanse legers moesten vluchten, zijn Vrijdag uit de tijdelijke hoofd stad, Taegoe, naar Seoel terug- gekeerd. Bulldozers van het Ameri kaanse leger zijn aan het werk met het puin te ruimen van de weg, waarlangs de regering plechtig naar het historische Duck-Soe-paleis zal rijden, waar Generaal MacArthur de stad aan haar zal overdragen. Generaal MacArthur verklaar de tijdens de officiële overdracht dat 53 ianden waren opgestaan „In een geestelijke afkeer van de opmars van het imperialistische communisme". „Dank zij een barmhartige voorzienigheid hebben onze strijdkrachten, strijdende onder de standaard van die grootste hoop en inspiratie van de mens heid, de V. N., deze oude hoofd stad' van Korea bevrijd." Aan het eind van zijn toe spraak verklaarde de generaal: „Mijnheer de President, mijn of ficieren en ik zullen thans onze militaire plichten weer opnemen en U en Uw regering overlaten aan de vervulling van uw bur gerlijke verantwoordelijkheid". Luit-generaal Walton Walker, luit.-gen. George Stratemeyer, en andere hoge officieren waren aanwezig. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft op een vraag, of de strijdkrachten van de V. N. de 38ste breedtegraad zouden overschrijden, geant woord: „Dat is het doel van deze oorlog. Er is geen 38ste breedte graad." Voorts deed de president een beroep op de Noord-Koreanen zich over te geven. Hij zei, dat er „nog een hevige strijd voor ons ligt", maar dat de Zuid- Koreanen „geen politiek van meedogenloze wraak zouden vol- gen Aan het einde van de plechtig heid decoreerde President Rhee Generaal MacArthur met de or de van militaire verdienste eer ste klasse. Na de plechtigheden is MacArthur naar Tokio terug gevlogen- HET AMERIKAANSE COMMUNIQUE. In een communiqué van het hoofdkwartier van Gen. Mac Arthur te Tokio wordt gezegd, dat in 24 uur 1.645 Noord-Korea nen gevangen waren genomen. De Zuid-Koreanen bezetten Tsjoengjoe, ongeveer 140 km ten N- van Taegoe. Zij hadden in een dag ongeveer 64 km af gelegd. Op verschillende plaatsen van de stad Seoel wordt nog gescho ten, maar het opruimingswerk is reeds begonnen- Honderden omgekomen burgers liggen nog onder de bergen puin. Bijna de helft van de stad is geheel ver nietigd. De straten zijn een ver warde massa van verwoeste hui zen en verspreid liggende tele foonpalen. Zuid-Koreaanse politiepatrouil les zijn intussen druk aan het zoeken naar communisten en personen, die ervan verdacht worden communisten te zijn. Honderden personen zijn reeds gearresteerd. Zij moesten op straat knielen met de handen over het hoofd gevouwen, totdat de vrachtauto's kwamen, waar mee zij werden opgebracht. De Zuid-Koreaanse soldaten, van wie velen familieleden en hun woningen hebben verloren, behandelden de gevangenen hardhandig. In ten minste één geval moesten Amerikaanse sol daten tussenbeide komen om te verhinderen, dat verdachten ter plaatse werden neergeschoten- Amerikaanse stafofficieren verklaarden, dat er geen aanwij zingen zijn, dat de Noord-Korea- nen een krachtige defensielinie even ten N. van de 38ste breedte graad vormen. Zij hebben een sterke verdedigingslinie te Tsjin- nampo, ten Z.W. van de Noord- Koreaanse hoofdstad Pjongjang, maar deze werd enige tijd ge leden aangelegd, met het oog op een eventuele landing. De krachtigste tegenstand on dervinden de Amerikaanse luchtlandingstroepen, die opruk ken langs de weg ten N. van Seoel naar de 38ste breedte graad. Volgens de laatste be richten waren deze troepen 20 km van de grens verwijderd. Zullen represaille maat regelen genomen worden? Officieren van de Amerikaan se geheime dienst schatten dat 30.000 inwoners van Seoel om het leven zijn gekomen- 20.000 andere zouden door de Noord-Koreanen, voornamelijk om politieke redenen, gedood zijn. De Noord-Koreanen zou den 20.000 mensen meegenomen hebben naar gevangenkampen ten N. van de 38ste breedte graad. Generaal-majoor Frank Lowe, persoonlijk vertegenwoordiger van President Truman in Korea, heeft, volgens welingelichte krin gen te Seoel verklaard, dat de N.-Koreaanse hoofdstad moest worden gebombardeerd als re presaille voor de „moedwillige vernieling" door de Noord-Ko reanen in Seoel. „Ik beveel aan, dat men ern- 11 |stig zal overwegen om als re- presaille massabombardementen op Pjongjang uit te voeren, al dus generaal Lowe, die er aan toevoegde, dat eerst pamfletten moesten worden uitgeworpen om de burgers te waarschuwen de stad te verlaten- AMERIKA ROEPT 300.000 MAN ONDER DE WAPE NEN. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat het in de komende zes maanden 300.000 man onder de wapenen zal roe pen, wat meer is dan het dub bele van het aantal, dat het oor spronkelijk had willen oproepen. In September, de eerste maand van het oproepingsprogram, dat als gevolg van de oorlog in Ko rea is opgesteld, zijn 50-000 man opgeroepen. ZUID-KOREANEN BI J DE 38STE BREEDTEGRAAD. Piloten van verkenningsvlieg tuigen hebben gemeld, dat Zuid- Koraanse strijdkrachten, die langs de Oostkust van Korea op rukten, de 38ste breedtegraad hebben bereikt. De Zuidkoreanen bereikten dus drie maanden en vier dagen na het uitbreken van het conflict (25 Juni) de grens tussen Noord en Zuid. Een Amerikaanse woordvoer der heeft verklaard, dat het Ame rikaanse achtste leger de Zuid koreanen gelast heeft bij de 38ste breedtegraad halt te houden en zich te hergroeperen. De woordvoerder weigerde in te gaan op de vraag welke orders er na deze zouden volgen. DE 38STE BREEDTEGRAAD. In welingelichte kringen te Londen ziet men als waarschijn lijke politiek, die de V. N. zullen aannemen, ten aanzien van Ko rea, het voeren van een beperkte militaire operatie ten N. van de 38ste breedtegraad, welke kort voor de Sowjet-Russische en Chinese grens zou stoppen. NOORDKOREAANSE NOTA AAN DE V. N. Radio Pjongjang meldt, dat de Noordkoreaanse Regering een protest-nota heeft gezonden aan ■de Secretaris-Generaal van de Verenigde Naties en aan de Voor zitter van de Veiligheidsraad. In deze nota beschuldigt zij de Verenigde Staten en de Zuidko- reaanse Regering er van een bur geroorlog in Korea te hebben ontketend. Er wordt gewag ge maakt van „talrijke documenten, die door het volksleger bij de in neming van Seoel werden gevon den en'die de geheime oorzaken van de burgeroorlog in Korea onthullen." Deze documenten zijn per vliegtuig naar het Secreta riaat-Generaal der V. N. gezon den- In deze nota wordt boven dien gezegd, dat de burgeroorlog „door de Amerikanen aan Syng man Rhee is opgedrongen." Verzocht wordt middelen te zoe - ken om een einde te maken aan de Amerikaanse agressie in Ko rea en de terugtrekking van het Amerikaanse expeditiecorps te bewerkstelligen." DE „EVERTSEN BIJ KOREA. Blijkens een onofficieel reis verslag van Hr. Ms. „Evertsen" heeft het schip gedurende één zijner patrouilletochten rond Ko rea een prauw met twee vluchte lingen ontmoet, die verheugd wa ren een schip van de Verenigde Naties te treffen en die op hun verzoek aan boord werden geno men. Zij werden nadien te be stemder plaatse afgeleverd voor nader onderzoek. Na deze pa trouille volgde een periode van onderhoud en reparatie op de ba sis. De bemanning maakte het zich behagelijk door in 'n schuur een cantine met bioscoopje in te richten, die al spoedig „Dutch Club" werd genoemd. De stem ming was uitstekend en men maakte grote plannen voor de teute van de thuisreis, wanneer de tijd daarvoor zal komen. Het schip bevindt zich thans voor verdere reparaties in Hongkong. In Surte, ten N. van Gothen burg, zijn Vrijdagmorgen 40 éta gewoningen ingestort of verzakt door een grondverschuiving- Door de aanhoudende regen had een kleiachtige laag het be geven, waardoor een grondver schuiving van bijna 100 meter ontstond, die de gebouwen, waar in ongeveer 500 mensen woonden, meesleepte- Vele stortten als kaartenhuizen in elkaar en ande re bleven scheef over de rivier de Gotha hangen. PUBLICATIE VAN ,,DE RODE STER". Het blad van het Sowjet-Rus- sische leger „Rode Ster" heeft een kaart gepubliceerd, waarop volgens het blad ,,het plan van de invasie van Noord-Korea van de Amerikaanse imperialisten en Syngman Rhee" te zien is. De kaart wordt een der gehei me documenten genoemd, die de Noordelijken te Seoel in beslag hebben genomen. DE AMERIKAANSE VER LIEZEN. Op 22 September j.l. bedroegen de Amerikaanse verliezen in Ko rea 2211 doden, 3959 vermisten en 11.050 gewonden. Deze cijfers, die door het Departement van Oorlog zijn meegedeeld, hebben slechts betrekking op die militai ren, wier familie officieel is in gelicht. Toen er beweging in de huizen blokken kwam, brak er een pa niek uit- Eén vrouw is om het le ven gekomen, doordat zij naar de kelder snelde. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Uit de ruïnes zijn 20 gewonden bevrijd. Het spoorwegstation en onge veer 600 meter spoorbaan zijn verdwenen. De ziekenhuizen in Gothenburg zijn gewaarschuwd om bedden gereed te houden. Nader wordt gemeld, dat het dorpje bijna 1-600 m is verscho ven. Sommige huizen zonken zo diep in de kleilaag, dat slechts de daken zichtbaar bleven. Duizen den ton klei hebben de rivier ge blokkeerd. Alle verkeer op de ri vier, die bij Gothenburg in de Oostzee uitmondt, is gestremd- Sommige étagewoningen kan telden. Gas- en waterleidingbui zen staken uit de grond en hier en daar stond de vochtige grond onder stroom. Ontsnappend gas en water verhoogden de verwar ring. Waar eens het dorp stond, bevindt zich thans een ravijn van 15 meter diepte en 200 meter breedte. Meer dan 100 personen worden vermist. Men vreest, dat zij met het puin van hun huizen naar de rivier zijn meegesleurd. Het dorp telt 2.000 zielen. Moeders, die onder hun instor tende woningen te voorschijn kropen, riepen jammerend om hun kinderen. Een vrouw ver klaarde: „Ik greep mijn zoontje van vier jaar en probeerde naar buiten te hollen. Ons huis be woog zich echter in snelle vaart naar de rivier. Plotseling stond het stil. Het voorpand scheurde van boven naar beneden open en wij konden door de grote scheur ongedeerd naar buiten komen. Ib dacht dat het einde van de wereld gekomen was. Het huis begon te zwaaien en de kalk kwam naar beneden". De vrouw van de stationschef vertelde: „Het station bewoog. Er viel iets op mijn hoofd waar door ik bewusteloos werd. Toer ik bijkwam, werd ik gewaar, das het station onder water stond. Ik bevond mij op de bovenste ver dieping- Een jongen probeerde mij bij mijn arm door het dak naar boven te trekken. Na ander half uur slaagde men er in mi er uit te krijgen". Duizenden tonnen klei hebbee de rivier de Goeta afgedamd gesloten voor alle rivierverkeer Het water stijgt onrustbarend- Ingenieurs zijn van mening, dar wellicht met dynamiet gewerkt zal moeten worden om het stij gende water een uitweg te ver schaffen en ergere aardverschui vingen te voorkomen- Om het geteisterde gebied is een cordon van politiemannen ter- lengte van 5 km getrokken «ie nieuwsgierigen op een afstand te houden. Meer dan 400 militai ren helpen de politie en brand weermannen met het zoeken naar overlevenden. Bij de rivier zijn wachten geplaatst om het stij gende water in de gaten te hou den. Andere hulpploegen werper dammen op om het water te stui ten. Geologen vrezen, dat de- steeds groter wordende scheurer rondom verwoeste gebouwer plotseling wijd uiteen zullen gaai en reddingsploegen zullen ver zwelgen- Uit Gothenburg zijn sleepbotei met baggermachines gearriveerd die zullen proberen een kanaal door de klei in de rivier te gra ven. Volgens dokters bevinden 30 in een ziekenhuis opgenomen perso nen zich niet in onmiddellijk le vensgevaar. Reuter tekent nog aan, daa. Surte in 1648 eveneens door eer aardverschuiving werd geteis terd. Uit Lake Success wordt ge meld, dat Nederland met 47 stemmen in de Veiligheidsraad is gekozen. Ook Brazilië is ge- kocen en wel met 57 stemmen. Over Turkije en de Libanon zal een nieuwe stemming wor den gehouden. COMMUNISTISCH CHINA WORDT UITGENODIGD. De Veiligheidsraad heeft giste ren met zeven tegen vier stem men besloten de Chinese commu nistische regering tot de bespre king over de kwestie-Formosa in de Veiligheidsraad uit te nodi gen. De Raad nam eveneens een voorstel van Ecuador aan om de bespreking van deze kwestie tot 15 November uit te stellen. Dr. Tsiang, de Chinese Nationa listische gedelegeerde was het niet eens met de gang van zaken en meende, dat zijn stem als veto beschouwt dient te worden. Het doen van een dergelijke uitnodi ging was een belangrijke zaak, waarover de grote vijf het eens dienden te zijn. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) stond op het standpunt, dat de resolutie op de vereiste wijze was goedgekeurd. Tsjiang verklaarde nog, dat in de geschiedenis van de Veilig heidsraad de Sowjet-Unie meer dan 40 veto's had uitgebracht. Hij vroeg zich af, of de Raad zijn veto minder gerechtvaardigd achtte dan de veto's van de Sow jet-Unie. Vóór het voorstel tot uitnodi ging van een vertegenwoordiger van Communistisch China stem den: Engeland, Ecuador, India, Frankrijk, Noorwegen, Joego slavië en de Sowjet-Unie. Tegen: de V. S„ China, Egypte en Cuba. HEVIGE POLDER GEVECHTEN. Na hevige pcldergevechten be vrijdden de Canadezen op 14 Oc tober 1944 de geboorteplaats van Willem Beukelszoon, waarna zij van Biervliet uit oprukten naar IJzendijke, dat op 17 October 1944 in hun handen viel. In sa menwerking met een andere co lonne, die over Hoofdplaat voor waarts rukte, ging het naar Bres- kens, dat zoals we reeds schreven op 22 October 1944 na een zware strijd, waarbij het dorp nagenoeg geheel werd verwoest, door de 3de Canadese Divisie (de landingsdivisie) werd veroverd. SLUIS HET LAATST BEVRIJD. Het historische stadje Sluis zag zich het laatst bevrijd, n.l. op 1 November 1944, de dag waarop de eerste geallieerde troepen, be staande uit commando-troepen en onderdelen van de 52ste Lowland Division, van Breskens uit de Schelde overstaken voor hun lan ding op Walcheren, nabij Vlis- singen. Logischerwijze had men veron dersteld, dat dit oude stadje, waar eenmaal Karei VI. Koning van Frankrijk, in het jaar 1386 een vloot van 1£00 vaartuigen deed uitrusten om een landing in Engeland te doen, uit het Zuiden zou zijn ontzet. Nadat de Canadezen op 30 Oc tober 1944 Retranchcment na een dagenlange beschieting waren binnengetrokken, rukten zij op de 31ste October 1944 op naar de Belgische badplaats Knocke, waar de Duitsers als een kat in het r.auw nog een laatste vertwijfeld verzet boden. Na liquidatie van deze verzets- haard trokken de -via Retnencheinen het Veer qp Sluis aan. Niet veel meer dan een puinhoop viel in hun handenSinds 6 October was Sluis schier dagelijks het doel geweest van granaatbeschie ting en aanvallen van escadrilles Typhoons- In scheervlucht kwa men deze vliegtuigen met een hels lawaai over de huizen gevlo gen, daarbij alles mitraillerend wat zij zagen De machines konden hun doe len gemakkelijk naderen, daar er in Sluis geen luchtafweer stond opgesteld Juist een maand later dan Ereskens, n.l op 11 October 1944, viel Sluis ten prooi aan het oor logsgeweld. Grote viermotorige bommenwerpers voltrokken dit droeve lot. Bij het vallen van de avond was het stadje één grote vuurzee. Talrijke burgers vonden hierbij de dood Ook het hart van Sluis, het omstreeks 1375 in Gotische stijl opgetrokken stadhuis met toren, één der oudste en schoonste bouwwerken van ons land, werd verwoest, evenals de beroemde molen „De Brak". Het alom bekende „Jantje van Sluis", een houten mannetje volgens een legende een stand beeld voor een tamboer die door zijn heldhaftig optreden eenmaal een aanslag op Sluis verijdelde dat aan de zijde aan het Markt plein nabij het carillon was ge plaatst en bij half en vol uur met zijn hamer meehielp de tijd aan te geven, bracht het er vrij goed af. Bij het %'allen van zijn hoge post had hij slechts zijn beide „benen" gebroken- Er schuilt wel tragiek in het feit, dat men hem de komende maand op de Zeeuw se Culturele Tentoonstelling te Gent zal kunnen bewonderen Naamloos leed was ook gebracht over Schoondijke, Oostburg en Eeüe, die dezelfde beproevingen moesten doorstaan als Ereskens en Sluis. Ook zij werden vrijwel van de aardbodem wegge vaagd Welke verschrikkingen en af schuwelijke tonelen hebben zich tijdens de verwoesting vap Oost burg afgespeeld in de sctiuilkel- itier arïdog het ziekenhuis.... De andere dorpen in- W. Z. Vlaanderen leden minder. OOK VEEL OFFERS AAN DOOD MATERIAAL. Keel het land van Cadzand was één toonbeeld van oorlogs- vernieling en oorlogsellende. Overal werden mooie hofsteden vernield door beschieting en door brand- De wegen waren op honderden plaatsen versperd óf door het op zettelijk opblazen van bruggen en afwateringsduikers, óf door bominslagen, granaattreffers e-d.; soms ook door het instorten van gebouwen; door onbruikbaar ge worden auto's, tanks of kanonnen en door omgevallen bomen. DRIE KWART VAN HET LAND ONDER WATER. De afwatering der landerijen was half November 1944 overal belemmerd, zodat behalve de door de Duitsers geïnundeerde gebieden, ongeveer driekwart van het land onder water stond en het water overigens gelijk stond met de bovenkant van de sloten. Het bouwland verkeerde z.g. op „diaspeil-" De Duitsers hadden getracht de meeste afwateringssluizen te vernielen, wat hun slechts ten dele is gelukt, doch waardoor toch nog veel schade en moeilijk heden ontstonden. Het is jammer, dat in de met zout water overstroomde landen de boom- en struik beplanting ge storven is, het landschapschoon heeft daar op veel plaatsen onder geleden. MASSA-EVACUATIE. Vanzelfsprekend was er ook bij de W- Z.-Vlamingen de bevrij ding, doch dat zij werd getem perd door het grote verlies aan goed en bloed De bevrijders, die elders met gejuich en vlaggentooi werden begroet, namen er geen aanstoot aan dat dit in West Zeeuws- Vlaanderen niet het geval was. De rouw was té groot, de won den té vers, om er zelfs maar aan te denken hun puinhopen te ver sieren Na de doorgestane afschuwelij ke ellende, doemde met de win ter voor de deur de gesel van de evacuatie, van de samenwoning voor hun op. Beroofd van have en goed, zoch ten vele W. Z.-Vlamingen elders een goed heenkomen. Enkelen b.v- uit de grensdorpen trokken naar aangrenzende Belgische ge meenten. De meesten echter kwa men naar Oost Zeeuws-Vlaande ren, waar ook vele zieicen en ge wonden in de zieken- en nood ziekenhuizen werden opgenomen. Deze inrichtingen elk: zich vaak op de meest priJfctieve wqze moesten behelpen en onder hoog spanning moesten werken, heb ben zich op waarlijk loffelijke wijze van hun zware taak gekwe ten. Duizenden uit vrijwel alle W. Z.-Vlaamse gemeenten passeer den het Groot-Casino te Sluiskil, dat als evacuatie-centrum was ingericht. Zij werden over de di verse O- Z.-Vlaamse gemeenten verspreid. VRIJWEL IEDER WILDE TERUG. Toch hielden de meesten het in den vreemde" niet langer uit dan strikt noodzakelijk was. Van hen, die reeds in het begin van October 1944 geëvacueeerd wa ren, keerden enkelen half No vember 1944 reeds terug. Welke geheime kracht dreef hen terug naar hun verwoeste dor pen, waar zij moesten huizen in de primitiefste woon gelegenhe den? 't Is moeilijk te zeggen, maar toch ook weer begrijpelijk! Uiteraard had de een het met de evacuatie beter getroffen dan oe ander. Hoewel velen een best verblijf hadden gevonden, heeft men wel ervaren, dat een en an der soms met grote moeilijkheden gepaard ging. Ook de tijdsduur speelt hierbij een voorname rol. Zonder iets kwaads van de kwartiergevers te zeggen, hoe moeilijk het is, zó gedupeerd zijnde, bij andere mensen te moe ten wonen, die geen ernstige na delen van de oorlog hadden on dervonden en daarom de nood en het leed der geëvacueerden niet konden begrijpen. BESLUIT. Zes jaar geleden nam een tijd perk van onderdrukking met al zijn geestelijke en stoffelijke el lende een einde. Zwaar was de tol, die ook het Landje van Cadzand voor het kostbaarste goed. de vrijheid, moest betalen. Moge de tijd de geslagen won den helen. Met taaie volharding en noeste vlijt is de opbouw ter hand geno men. Het resultaat, tot dusverre behaald, dwingt respect af en toont aan, dat men de moed niet heeft verloren. De West Zeeuws-Vlaming staat bekend om zijn ontvankelijkheid voor muziek- Moge het lied van de arbeid, dat in vele toonaarden dagelijks van de vroege morgen tot de late avond in zijn landje te beluiste ren valt, aaneensmelten tot een machtig fortissimo in een harmo nieus geheel Luctor et Emergo! Het Landje van Cadzand zal uit de puinhopen herrijzen! Moge het een schone toekomst bescho ren zijn. China's houding inzake de 38ste breedtegraad Te Flushing Meadows, waar thans de algemene vergadering der Verenigde Naties bijeen gelooft men, dat India aan In geland en Amerika heeft gead viseerd, inzake Korea ernstige politieke consequenties van ée zijde van communistisch China te vermijden. Volgens betrouwbare kringe®. vreest de Indiase regering, dat het overschrijden van de ISste breedtegraad de Chinese rege ring zal provoceren tot interven tie in Korea- Men gelooft, dat inlichtingen van de Indiase ambassade te Peking wijzen op een straffere houding van de Chinese rege ring en op een mogelijke drei ging van directe interventie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden heb ben een uitnodiging aanvaard tot een officieel bezoek aan de Ko ning en de Koningin van Enge land op Buckingham Palace van Dinsdag 21 November tot Vrij dag 24 November a.s- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Vrij rustig weer Aanvankelijk hier en daar ne vel of mist. overigens over het algemeen veel bewolking met voornamelijk in de ochtend, plaatselijk enige lichte regen -of motregen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere middagtempera turen. ZONDAG 1 OCTOBER. v.m. n-m. Breskens 4.31 4-44 Terneuzen 5-06 5.1S Hansweert 5.46 5.59 Walsoorden 556 6.<F MAANDAG 2 OCTOBER. v.m. n-m. Breskens 5.04 5-22 Terneuzen 5.39 5.57 Hansweert 6.19 6-37 Walsoorden 6.29 6.47 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct. 1 6-40 18.19 19.50 1253 2 6-41 18.17 20-27 14.01 3 6.43 18.14 21.18 1458

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1