DE LOON- EN PRIJSPOLITIEK BURGER OF VORST? De Oostburgse Watertoren MOEI Geld VAN DER MEER VAN DER SLOOT Veeiei Protesten tegen loon- en prijspolitiek in Oostenrijk WEK DE GAL IN UW LEVER OP R. R. V AANMAA TWEEDE KAMER BEWEGINt VRU BELOPN Voo nog een Noorse Le< 's avonds voor Louis Charles de Bourbon Agenda Baron tegen wil en dank een lepel Noor W. Dingemanse Lvvvvvvvvvvvvvw^ Inktstellen Postpapier Vloeihouders (a P. J. van de Satide Terneuzen Voor de te Oos veetentoonstellin. gemeester Mr. geopend, was d niet zo groot als gqval was. Niett< goede' handel. Wij laten hier prijswinnaars va waarin deze prij gekénd. Volbloed stier* Kampioensprijs eig. P. Kools Az Idem, geb. 1 la pr- Abe, eig. gende Bruijne pr. Leo, eig- P. K Kalfvaarzen, j la pr. Wiepkje, - Batsing, Schooi Janke 8, eig. Ge Waterlandkerkje Kalfvaarzen, g '48. Gretha v. eig. Z- C- Ris Retranchement. Kalfvaarzen, g '48. la pr. Reint Iwaarden, Cadza eig. Kindn. De I Idem, geb- 1 Ji la pr- Liza, eig. man, Hoofdplaai van Willem, eig Biervliet- Vaarzen, geb. la pr. Mia, e Zuidzande; lb p C- RisseeuwA zande; lc pr. El wegje, eig. A. H Zuidzande. Vaarzen, geb. '50- Witte Lady, ningende Bruij Volbloed vaars Jan./l Juli '50. 1 Reintje 4, eig. Zuidzande; lb p H. van- Iwaarde: Melkgevende Jan./l Juli '48. F- Dekker, Bien Idem, geb- 1 Lydie v- Gretha, noudts, Sluis. Melkg- en 1 geb. 1 Jan./l i Grenulaan 48 Telefoon REPAR/ KUNSTGE1 L. C. LOOF, N Terneuzen. Koopt nu Uw Wij leveren U prima droog a< Thüis bezorgd. W. DE JC Brandstol Tholensstraat 1 Hogendijk 8 dat vragen Uw ze gewoon zijn i gele en -Moeder W' kinderen met naast de vettei zo nodige vita gen die ze in winter hard n en daarom De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag de beraadslagingen «ver de prijspolitiek voorgezet. Hierbij werd tevens aan de orde gesteld de nota inzake de loon politiek, De Voorzitter stelt een rantsoe nering van de spreektijd voor. De heer Gortzak (C.P.N.) maakt daar bezwaar tegen, omdat ook nog gerepliceerd moet worden. EBj stelt voor geen beperking toe te passen of anders de spreektijd te verlengen. Ket voorstel-Gortzak wordt verworpen met 61 tegen 5 stem men, die der C.P.N. Het voorstel van de voorzitter wordt z-h.s. aanvaard. De heer Andriessen (K.V.P.) vindt de nota over de loonpoli tiek nogal sober. Er staat weinig méér in dan in het communiqué van 6 September. De Ioonverhoging acht spreker gemotiveerd voor het behoud van rechtvaardige sociale verhoudin gen. Het stellen van een loon grens heeft algemeen ontstem ming verwekt. Hij acht het een «is van sociale rechtvaardigheid deze grens te doen vervallen. Door de progressie in de belas ting zou voor de hogere inkomens toch een belangrijk deel van de 180 verdwijnen. Wanneer de regering de loon grens van 3600 niet zou laten vervallen, overweegt spr. een uitspraak der Kamer te vragen. Gaarne had spr. vernomen, noe de regering zich voorstelt te komen tot opvoering der produc tie. Spr. bepleit wettelijke maat regelen ter bescherming van werkwillige arbeiders bij stakin gen. De heer Suurhoff (Arb.) wil geen volledige prijsbeheersing, doch een prijsstop als uitgangs punt. Het doel der prijsbeheer sing moet,,' zijn de prijzen niet meer te doen stijgen dan op grond van de wereldprijzen noodzake lijk is. Is een algemene prijs stop thans misschien minder ac tueel, prijsbeheersing is dat wel- Er zijn ruim 100 processen-ver baal opgemaakt, zo is medege deeld, maar zullen de betrokken nen ook veroordeeld worden? Spr. dient een motie in, waar- ia de regering wordt uitgenodigd op korte termijn een samenstel van prijsbeheersende maatrege len af te kondigen teneinde te voorkomen, dat de kosten van bet levensonderhoud zullen stij gen boven die, welke op grond der internationale prijzen nood zakelijk zijn. Voorts wordt in de motie gevraagd er voor te zor gen, dat er een ambtelijk appa raat beschikbaar is om deze maatregelen uit te voeren en te controleren. Spr. vraagt de grens voor de verhoging te doen vervallen. De middengroepen behoren voor deze verhoging ook ïn aanmerking te komen. Ook dringt hij aan op verhoging van sociale renten en uitkerin gen. De heer Stapelkamp (A.R-) heeft in de loonnota niets nieuws gelezen. Wat de stakingen betreft, had de regering spoediger een ver klaring moeten geven. In de radio-rede van de minister-pre sident heeft hij gemist de aan kondiging van krachtige maat regelen tegen het belemmeren van de vrijheid om te arbeiden. De bescherming kwam in Am sterdam te laat. De terreur had haar werk toen al gedaan. Hij vraagt de toezegging, dat bij het ontstaan van conflicten, waarbij verwacht kan worden, dat het wapen der terreur zal worden gehanteerd, onmiddellijk be schermende maatregelen worden getroffen, welke z.i- aan de Rijks politie behoren te worden opge dragen. Spr. vraagt, welke bedrijfs- tal ken compensatie hebben ge vraagd van het toekennen der loonsverhoging. Hij wenst te weten, hoeveel personen daarbij zijn betrokken. Wat de loongrens aangaat, sluit spr. zich aan bij het stand punt van de heer Andriessen. Hoe staat het met het over heidspersoneel is het overleg al geëindigd en hoe met de gepeiji- sionneerden? vraagt spr. De heer Van Sleen (Arb-) geeft te kennen, dat hij tegen de schro melijke achterstand der gepen- sionneerden zal blijven strijden. Over de pensioenen wordt thans weer angstvallig gezwegen. Als deze mensen weer worden voor bijgegaan, zou hij dat als een cnbillijke daad kwalificeren. Hij vraagt de regering de gepension- neerden ook de 5 °/o verhoging te verlenen. De heer Korthals (V.V.D-) be toogt, dat voor hem het voeren van een goede sociale politiek onmogelijk is zonder het voeren van een goede economische po litiek. Hij vraagt, of de regering iets doet om de arbeidsproducti viteit te bevorderen. Hij ontwikkelt bezwaren tegen het nivelleren der lonen. Dit heeft z.i. tot gevolg, dat men zich niet meer wil scholen. Er zijn be drijfstakken, waar wel onge schoolden beschikbaar zijn, doch geen geschoolden. De besten van ons volk emigreren, omdat ze el ders betaald worden naar hun capaciteiten. Tegen het handhaven van de loongrens ontwikkelt spr. be zwaren. Hij sluit zich verder aan bij wat de heer Andriessen ge zegd heeft over de stakingen. Er moeten maatregelen komen, waardoor de vrijheid van werken wordt gewaarborgd. Men moet de dienst hier niet laten uitmaken door revolutionnaire elementen. De heer Welter (K-N.P.) be toogt, dat de arbeider recht heeft op een passende beloning voor extra-inspanning. Er moet een waarborg zijn, dat die extra-be loning niet voor een goed deel weggaat aan belasting. De heer Gortzak (C.P.N.) is van oordeel, dat het noodzakelijk de loonsverhoging van 5 °/o voor alle werknemers te doen gelden, ongeacht de loongrens. Spr. meent, dat voor de arbei ders in de D.U W. de verhoging eveneens noodzakelijk is, even als voor hen die sociale uitkerin gen ontvangen. De stakingen waren noodzake lijk om de loonsverhoging af te dwingen. De loonsverhoging was z.i. mogelijk ten koste van de grote winsten der ondernemers. Spr- wil de prijsverhogingen te gengaan door verhoging van sub sidie. Wil men loonbeheersing in de hand houden, dan moet men de prijzen ook in de hand hebben. Er dienen maatregelen te wor den genomen tegen het specule- en op oorlogspolitiek. Eveneens wil hij maatregelen tegen hen, die de prijzen opdrijven. Deze mensen moeten z.i. worden opge sloten. Spr. keert zich tegen de motie- Suurhoff, die z-i. de prijsverho ging goedgekeurd. Er is nodig een absolute prijsstop, gebaseerd op de prijzen van 31 Augustus en ais dit moeilijkheden brengt voor producten, die uit het buitenland moeten komen, moeten die moei lijkheden worden opgeheven door verhoging der subsidies. De heer Gortzak dient twee moties in. In de eerste wordt de regering uitgenodigd geen dis pensaties te verlenen, de loons verhoging aan alle werknemers te doen uitbetalen en haar ook tot de pensioentrekkers uit te brei den. In de tweede motie wordt gevraagd afkondiging van een prijzenstop op basis van 't prijs peil van 31 Augustus, strenge strafmaatregelen bij het bereke nen van te hoge prijzen, verlen ging van de noodzakelijke sub sidies voor die goederen, waar van de wereldmarktprijs hoger ligt dan op 31 Aug. en in beslag neming van alle niet gemotiveer de voorraden aan goederen en levensmiddelen en het ten ver koop brengen daarvan- De heer Kikkert (C.H.) acht aan een vrije loonpolitiek beden- I kelijke consequenties verbon den,, voornamelijk voor econo misch zwakkeren. Van het be drijfsleven mag z-i. verwacht worden, dat het discipline in acht zal nemen ten aanzien van de vaststelling van prijzen. Een loongrens heeft z.i. een ze kere aantrekkelijkheid- Hij vraagt waarom deze op 3600 is gesteld. De heer Beernink (C.H.) noemt de verhoging van 5 noodzake lijk en alleszins billijk. Spr. vindt het psychologisch onjuist, dat in de begroting voor 1951 de salarissen van de hoog ste ambtenaren met 25 'Ie wor den verhoogd- Tenzij de regering daarvoor redelijke motieven heeft, zou spr. zich daartegen moeten verzetten. Hij is van oordeel, dat de loon grens dient te vervallen. Te half zes wordt de vergade ring verdaagd. Hedenmiddag komt de minister Van dep Brink aan het woord. Louis Charles de Bourbon, bur ger of Vorst? Deze vraag rijst bij een interview, dat wij met de i echtstreekse afstammeling van Karl Wilhelm Naundorff moch ten hebben. Deze familie is vol vragen. Was Naundorff in werkelijkheid de dauphin van Frankrijk, zoon van Lodewijk Capet, die in de storm van de Franse revolutie zijn on dergang vond? De heer De Bourbon, Neder lands staatsburger, dichter en lit terator, neemt deze vraag nuch ter op. Zijn treffende gelijkenis met de Bourbons, gemeleerd met Noordelijke inslag, imponeert en charmeert. „Het is natuurlijk in teressant om te weten, of het mysterie rond de Temple overtui gend kan worden opgelost", zo zegt hij. Maar o dit iets aan de tegenwoordige situatie zal veran deren? Hij betwijfelt het. „Mijnerzijds is nooit van enige politieke actie sprake geweest. Ik sta op democratisch standpunt. Ieder volk kiest zijn eigen Rege ringsvorm. Ik kan mij als per soonlijkheid wegcijferen om de rechten en de wensen in demo cratische zin van ieder volk recht te doen evenaren- Mocht ik ge roepen worden tot de troon van Frankrijk, dan zal ik naar eer en en geweten mijn plicht vervullen, maar ik denk er niet aan een kroon te verlangen, indien deze mij niet van het volk uit wordt gereikt". „Bent u er van overtuigd een afstammeling van de dauphin te De heer De Bourbon ontwijkt deze vraag. „De bewijzen en de waarschijnlijkheden stapelen zich op", zegt hij. ,,De heer C. J. Be geer te Voorschoten heeft zich Groepen arbeiders, die Dinsdag waar de Federale Kanselarij te Wenen opmarcheerden, zijn slaags geraakt met de politie. Acht poli tiemannen en twee demonstran ten werden gewond. De arbeiders protesteerden tegen een voorge stelde nieuwe loon- en prijsrege ling, waardoor naar hun zeggen ir kosten van levensonderhoud omhoog zouden gaan. Arbeiders uit onder Sowjet-Russisch toe zicht* staande fabrieken, die met auto's werden aangevoerd, had den rode vlaggen bij zich en spandoeken waarop stond: ..Wij willen geen hongerloon" en ,,Weg met het verhongeringspact". In de namiddag liep de demon stratie te Wenen rustig af, doch de protestbeweging verspreidde zich verder door het land. Er werd melding gemaakt vspi sta kingen in fabrieken in de Sow- ietrussische zone en van protest telegrammen uit Steyr in de Amerikaanse zone. De protesten waren vooral ge- r-cht tegen een overeenkomst over Ionen en prijzen, tot stand gekomen tussen regeringsfunctio narissen en het onder socialisti sche leiding staande Oostenrijkse Verbond van Vakverenigingen. Volgens Johann Böhm, de voor zitter van het verbond, zouden de prijzen worden verhoogd met 26 procent voor brood, 59 porcent voor bloem, 25 procent voor sui ker, 40 procent voor gas en elec- triciteit, 23 procent voor steen kool en 25 procent voor tramta- neven. Deze verhogingen zouden echter worden opgevangen door loonsverhogingen tussen tien en achttien procent en een verhoging van de kinderbijslag, aldus Böhm Er is een stormloop op levens middelen-, textiel- en schoenwin kels ontstaan. Ongeveer 500 demonstranten verzamelden zich Dinsdagmiddag voor twee hotels in het centrum van Wenen, die resp- bij Engel sen en Amerikanen in gebruik zijn. Er werden enkele ruiten in gegooid. De politie heeft de de monstranten verwijderd. Een aantal demonstranten terugkerend van de Kanselarij, ging midden op een druk kruis punt zitten. Het verkeer werd enige tijd opgehouden. Als een monument voor de we deropbouw van West Zeeuws- I Vlaanderen staat daar in Oost burg de majestueuse watertoren, die 50 meter hoog is. In een der nieuwe kantoorge bouwen ontving Ir. G. P- M. Di- kötter, de directeur der Water leiding-Maatschappij verschillen de personen, om hen in te lichten over de capaciteit en de inrich ting van de toren. Zoals bekend is het ontwerp \an de watertoren van architect Van Eek, die ook de betonbouw onder zijn berusting heeft De toren bevat 5 grote reservoirs en een bodem-reservoir. In de Im kerhelft van de kelder is het een wirwar van verschillende buizen, die het water aan- en afvoeren. De rechterhelft van de kelder is een groot bodemreservoir, dat wanneer er bijzonder veel water nodig is, b.v. met een grote brand, in verbinding staat met het topreservoir, zodat men steeds kan zorgen voor voldoende bluswater. De toren rust op 154 betonnen palen ter lengte van 7 a 8 meter. Zij heeft een totaal gewicht van CVz millioen kg- Voor de bouw werden 700.000 stenen gebruikt, terwijl er voor het totale complex 170.000 kg be tonijzer nodig was. De toren staat, wanneer zowel het opjaagstation te Philippine als het pompstation te St. Jan steen in rust zijn. in directe ver- t met de watertoren van binding Technisch heeft de toren enkele nieuwigheden, waaronder een nieuwe machine, die jammer ge noeg niet tijdig geleverd kon worden, die de waterstand in de verschillende reservoirs automa tisch regelt. Al naar gelang het reservoir daar zelf behoefte aan heeft, wordt er opnieuw bijge vuld. Voorlopig wordt dit bijvullen nog met de hand geregeld. Met deze gevarieerde reservoirs bereikt men, dat de druk in de buizen geregeld zal kunnen wor den. 's Nachts is een der hoge reservoirs in gebruik- Wanneer het gebruik van water weer toe neemt, schakelt de toren zich zelf automatisch over. Hierdoor bereikt men, dat er altijd vol- doende druk in het net is, om aan de behoefte te kunnen voldoen. Tijdens de bouw zijn de ver schillende reservoirs reeds in ge bruik genomen. Hierdoor kon b.v. Vlissingen deze zomer aan water worden geholpen- Gemid deld wordt er zelfs nu nog 1300 a 1500 m3 water naar Vlissingen overgebracht. liet ligt in de bedoeling de to ren voor het publiek open te stellen, zodat ieder die de moed heeft de frappen te beklimmen, kan gaan genieten van het fraaie uitzicht, dat de toren biedt. Hoog kijkt men over geheel West Zeeuws-Vlaanderen heen. Zelfs is bij helder weer de toren van Axel te zien. Men ontwaart Walcherens duinen en de vuur toren van Westkapelle. Het prachtige panorama is het beklimmen van de toren wel De Waterleiding-Maatschappij is gaarne bereid de hal, die cir kelvormig is en van grote ramen is voorzien., voor een of ander doel ter beschikking te stellen. Bit zal stellig van grote toeristi sche waarde zijn. Gedacht is b.v- aan een oorlogs museum of iets dergelijks, met een streekkarakter. De dienstgebouwen, die op het terrein staan, maken het com plex nog omvangrijker dan het reeds was. Vóór de toren is men momenteel bezig een overstort- bassin te maken, dat het geheel niet weinig zal verfraaien. Nadat het terrein geëgaliseerd is, zal een aardige beplanting worden aangebracht, zodat het geheel af is, en Oostburg dan met de fraaie toren majestueus in het midden een prachtig complex ge bouwen heeft. HEDEN: TERNEUZEN: O. de Vries, Noordstraat, 2 uur; Algem- Verg- Bond van Ouden van Dagen. Pen wonderlijke geschiedenis door B. J. TEN WESEPE 18) (Nadruk verboden). „Bad? Eh.jaof wacht eens, laat nog maar even wachten. Ver tel me nu eerst eens, ben ik nou mesjokke of zijn jullie al!e?naal gek geworden? Ben ik hier in een normaal huis, of is het een Krankzinnigengesticht? Ik heb zo het idee, dat jullie alle drie van Dotje getikt zijn. Ik heet Jan Houtzagers, woon Zocherstraat twee en negentig, één hoog en ben kantoorbediende op de Na tionale Bank aan de Keizers gracht. Ik heb gisteravond, toen ik uit de soos kwam, van een of andere smeerlap een tik op m'n bol gehad, die niet mooi meer was. En als je soms kennis hebt aan die goser, doe hem dan de complimenten van me en zeg hém maar, dat ik hem opvouwen en onder lijn 17 zal leggen, als ik hem in m'n knokken krijg. Zo en nou jij. Wat heb jij er op tegen?" De huisknecht hield zijn ge zicht in de plooi en antwoordde cp dezelfde rustige toon: „Aange zien wel gebleken is, dat mijn heer de baron inderdaad lijdt aan een tijdelijke geheugenstoornis, zal mijnheer de baron mij wel de vrijheid willen verschaffen om hem enige inlichtingen omtrent hemzelf te geven. Welnu, U bent niet Jan Hout.... eh.... zagers, maar Jan, Baron Horst van Prinsenkamp, Heer van Ter- schuur en Zwartebroek. En U bent gisteravond niet buitenshuis geweest, want U ligt al zes weken ziek en de wonde aan Uw hoofd ;s veroorzaakt „Door het bed," viel Jan hem korzelig in de -rede- ,,Dat heeft die veearts me ook al verteld. Dus jij beweert, dat ik niet Jan Houtza gers, maar Baron Jan van Zwar- tekamp tot Prinshorst „Jan I-ïorst van Prinsenkamp, met Uw welnemen", verbeterde het factotum. ,,Nou ja, leg het maar neer, maar val er niet over. Nou, dat is een leuke boel. En dit is dan ze ker mijn kasteel?" „Inderdaad is dit Uw woning, mijnheer de baron." Jan stond nu eindelijk op en maakte een paar passen in de kamer. Verdraaid, hij was nog een tikje duizelig. Even greep hij zich vast aan de rand van de ta fel, maar toen herstelde hij zich en liep naar het venster, dat uit zag op een rustige straat. In de verte zag hij een plein, waar trams reden. Verroest, was dat niet lijn 2? Dus hij was in ieder geval nog in Amsterdam. Dan moest hij hier in de buurt van de Koninginneweg zijn." Opeens wendde hij zich weer tot Jacob. „Zeg," zei hij, half la chend, „ik ben zeker ook ge bouwd. nietwaar?" „Mijnheer de baron is verloofd met freule van Diependonck Reemst." „Is dat de naam van mijn ver loofde?" „Inderdaad, mijnheer de ba ron-" „Dus ze heet niet Pop Willem- se?" „Mijnheer de baron „Scherts," viel Jan hem in de rede. „Ik meen, dat je dat al eens eerder gezegd hebt. Bedenk eens wat nieuws- Nou, ouwe jon gen," vervolgde hij. iets opgewek ter, terwijl hij een paar stappen in de richting van de huisknecht deed, „dan zal ik je eens wat la ten zien. Kijk, hier heb ik een verlovingsring aan m'n vinger, hé? Nou, die hebben we samen gekocht. Niet die freule hoe-heet- ze-ook-weer, maar Pop en ik. En in deze ring heb ik de naam „Pop en de datum vna onze verloving: Februari 1948 laten graveren. Eegrijp je wel? Zo, en nu zullen we eens kijken, wat er in de ring staat." Met een triomfantelijk gezicht araaide Jan de ring van zijn vin ger en kwam er mee bij de be diende. „Nou, ouwe heer, kijk nu zelf maar eens. Hier staat.Pop. eh.wel verdraaid nog aan toe. Daar staat heel wat anders.... A.... van.... D.... R.. en niet eens een datum.A. van D. R- W..w..wat betekent dat?" „A- van D. R. zijn de beginlet ters van de naam Uwer verloof de, mijnheer de baron," legde het factotum m alle rust uit: „Anne van Diependonck Reemst-" Stom verbaasd staarde Jan van de binnenzijde der ring naar de bediende en schudde, geheel over stag van emotie zijn hoofd. Toen viel hij op een stoel neer en zei verslagen: „Nou begrijp ik er he lemaal geen fluit meer van. Ben ik nu Jan Houtzgaers, of bestaan er verborgen krachten, die een mens in een ogenblik kan veran deren in een ander? Ik zou nu zelf haast aan m'n verstand gaan twijfelen (Wordt vervolgd.) voor de ontraadseling van de hi storie mijner familie bijzonder in gespannen. Ik heb de indruk, dat het onderzoek naar het skelet van mijn overgrootvader wellicht staving van reeds bestaande be wijzen kan opleveren. Zoals u weet vindt het onderzoek met schedelmetingen op 27 September te Delft plaats". „Heeft de heer Begeer de be wijzen reeds in handen?" „Ik heb de indruk van wel. Hij heeft er jaren aan besteed en zal binnenkort in een uitvoerig boek werk de resultaten van zijn ar beid publiceren". „Is het vraagstuk van de dunklë Graefin ontraadseld?" Naar de mening van de heer Begeer wel. Zoals u weet, is de zuster van de Dauphin. Marie Thérèse, door de Franse repu bliek aan Oostenrijk uitgeleverd- Bij deze uitlevering zou zij zijn verwisseld met een Prinses De Condé, welke laatste te Wenen werd opgevoed en als Konink lijke Prinses de Hertog van An- goulème huwde. Daarom zou zij Naundorff gemeden en verguisd hebben en zelfs voor hem ge vlucht zijn, bang voor ontdekking en bedrog. De zuster van de Dau phin zou als de „Dunkele Grae fin" steeds gesluierd te Hilburgs- hausen in Saksen geleefd hebben en gestorven zijn." „In de bibliotheek van het Va- ticaan zou het testament van de in 1851 gestorven „valse Konink lijke Prinses", de Hertogin van Angoulème berusten. Dit testa ment zou binnenkort mogen wor den geopend." „Veel weet ik daarvan niet" zegt de heer De Bourbon. Het is mogelijk. Waar liggen geen authentieke documenten over deze zaak? Te Lyon, Parijs, We nen, in diverse Duitse steden, in Nederland wellicW. Het is maar de vraag, of deze ooit aan het licht zullen komen. In de 19e eeuw is veel politiek bedreven die deze affaire zeer verward en onduidelijk heeft gemaakt. Wat mij het meeste interesseert is het wetenschappelijke bewijs, of ik al dan niet van het Franse Ko ningshuis Bourbon afstam. Ver der koester ik geen aspiraties krachtens mijn afkomst. De ta ken, waartoe ik geroepen ben of wordt, zal ik vervullen". „Sedert Karl Wilhelm Naun dorff in Nederland aankwam is uw familie Nederlands?" Neen. U weet, dat Naundorff, die een bekwaam horlogier en technicus was, na lange omzwer vingen door Duitsland en Enge land miskend en verguisd in Ne derland kwam- Hier ward hij er kend. Na aanvankelijke tegen slagen en enig succes n hij na een bezoek aan Sche^en'ngeu ;:i 1845 te Delft gestorven." ,Werd hij vergiftigd?" „Ik weet het niet, dat kan misschien een onderzoek uitwij zen. Belangrijker is, dat wellicht een stap nader tot het weten schappelijk bewijs van Naun- dorlfs bewering, dat hij de Dau phin was, wordt geleverd door middel van schedelmeting". Over het Nederlanderschap zij ner familie vertelt de heer De Bourbon, dat zijn grootvader na een besloten zitting van de Twee de Kamer genaturaliseerd is en als Albert de Bourbon als officier in het Nederlandse leger werd opgenomen. En dit, terwijl Karl Wilhelm Naundorff slechts een acte van bekendheid bezat en zijn oudste zoon in de Engelse graaf schap Surrey als Albert, Prince of France. Duke of Normnadië liet inschrijven". Sedertdien zijn we een Nederlandse familie De Bourbon" vertelt de geïnterview de. De heer De Bourbon wil niet ingaan op vragen over de moge lijke ontsnapping van de Dau phin uit de Temple. Het is be wezen, dat het kind, dat onder zijn naam begraven werd, een ander was. Het is bewezen, dat een haanok van de Dauphin identiek was met het haar van Naundorff. Geen woord wijdt de heer De Bourbon aan de veron derstellingen, dat de Dauphin door het werk van de schoen maker Simon met hulp van Jose phine de Baeuharnais naar Duits land verdwijnen kon en daar op groeide. Geen commentaar is te krijgen op de bewering, dat Na poleon de,royalisten van zijn tijd schrik aanjoeg „met het te voor- U cult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt^pTbtEES loom. Neem de plantaardige CART EK b LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetjea. Begin er vanda Haal een fles plus 20 ets. statie, bij DROGISTERIJ APOTHEKER-ASS. Axelsestraat 3 Telef. 2237 Terneuzen JAN RIEMENS Lange Kerkstr. 14, Tel. 2636 Terneuzen credieten groot 1600, 3 ®/o verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden Vraa^J inlichtingen: ^Sa menwerking", Verstolkstr. 31, Leeuwarden. Noordstraat 27-29 TERNEUZEN De MERK-artikelen aan voordelige prijzen: SCHOENMAGAZIJN Noordstraat 26 Termeuzen I III KI

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2