Hel strijdtoneel in Korea Prijsvoorschrifien jdoor de regering C.N.V. en de prijsstop Het Koninklijk friesland bezoek aan ving in ZWITSALETTEN SEOEL GEVALLEN NA EEN STRIJD VAN 24 UUR. HALF NAAKTE VROUWEN MET GEWEREN IN DE HAND. Een speciaal communiqué van Generaal MacArthur heeft de verovering bekend gemaakt van de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel na een bloedige strijd, die meer dan 24 uur had geduurd. Circa 5000 verwoed vechtende Noordkoreanen ver dedigden het stadscentrum huis voor huis. In het wit ge klede burgers schoten met tommyguns op de Ameri kaanse troepen. Tot de verdedigers behoorden ook verscheidene half naakte vrouwen, die met rokende geweren in de hand werden gevangen genomen. Besprekingen der V.N. over Korea? Mal ikzal voorstellen doen over Korea Maximumprijzen voor rijwielbanden met J 9VNI/V n i korte metten! uebruik Textielgoederen WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. iklijk Paar Engeland ERWACITTING. >G WATER. Frankerlng by Abonnement: Temeuzen rarecteur-Hoofdredacteur i. van de Sande. Redactie-adres: "ioordstraat 55-57 - Temeuzen i-ci. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per Kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1537. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 13 8$ minimum per advertentie Las. Rubriek Kleine Advertenties s? regels 60 ct.iedere regel n. 12 cu Vermelding onder nummer B» reau van dit Blad 15 cent minst Inzending advertenties tot êm namiddags 2 uur. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen nebben thans op twee plaatsen de weg van Taedjon naar Koemsan overschreden. De Amerikanen, die het eerst ten Westen van deze weg kwa men, ondervonden vrij hevige Noordkcreaanse tegenstand, doch de Zuid-Koreanen meldden, dat zij geen georganiseerde tegen stand meer hebben ontmoet en vele krijgsgevangenen maken. SEOEL GEVALLEN. De val van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel is gisteren in een communiqué van generaal Mac Arthur bekend gemaakt. De strijd om de stad heeft 24 uur geduurd. In het om 14.10 plaatselijke tijd uitgegeven communiqué, dat door MacArthur persoonlijk was getekend, wordt gezegd, dat Seoel weer „in bevriende handen" is. De troepen der V- N. hadden de omsingeling en verovering der stad voltooid. Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen namen stormenderhand het centrum van de stad, nadat de Noord-Koreanen in bolwer ken een „zelfmoord-kernploeg" hadden opgesteld. Bij de laatste aanval drong een colonne van de Amerikaanse 7de divisie tot ach ter de Noordkoreaaanse verdedi gingsstellingen en bestookte deze van het Zuid-Oosten uit, terwijl de mariniers van het Westen aan vielen. 25.000 manschappen van de strijdmacht der V. N. had zich in een halve cirkel om de stad gelegd. De laatste tegenstand werd ondervonden van 5000 ver woed strijdende Noord-Koreanen. ciie huis voor 'huis verdedigden. In het wit geklede „burgers" schoten met tommyguns op de Amerikaanse soldaten, die in een enkele rij langs de gebouwen trokken. Het laatste bolwerk vormden de stevige gebouwen in het centrum. Tot de verdedigers behoorden ook enkele half naak te vrouwen, die met rokende ge weren in de hand werden gevan gen genomen. Voor beide partijen was het een bloedige strijd. Seoel werd ingenomen door het Zuidkoreaanse 17de regiment en onderdelen van de Amerikaanse 7de infanterie- en 1ste mariniers divisie. Volgens het communiqué van MacArthur werd „de genade slag" als volgt toegebracht: ter- vijl Amerikaanse en Zuidko reaanse mariniers en „speciale troepen" aan beide zijden van de Han naar het Noordwesten trok ken, drongen andere mariniers- eenheden Seoel van het Noord- Westen binnen- Inmiddels stak het 32ste regiment van de Ame rikaanse 7de divisie met het 17de Zuidkoreaanse regiment ten Zuid- Oosten van de stad de Han over en bezette een belangrijk punt aan de stadsgrens, van waar uit het Noordkoreaanse garnizoen in wanorde naar het Noorden vluchtte. Blijkens nadere berichten is de verbinding tussen de twee fron ten tot stand gekomen en heeft de eerste cavalerie-divisie de li nies van de zevende divisie ten zuiden van Osan bereikt- Volgens een woordvoerder van gi aad zullen halt houden of zich op Noordkoreaans gebied zullen begeven- Volgens Truman moet dit door de V. N. worden beslist. Volgens het besluit van de Vei ligheidsraad van 27 Juni hebben de strijdkrachten der V. N. alleen opdracht de Noord-Koreanen van het gebied van Zuid-Korea te verdrijven. Elke actie van de Veiligheidsraad om dit besluit te amenderen zou bloot staan aan een Sowjet-Russisch veto. Daar om zou Amerika, naar verluidt, misschien trachten de kwestie naar de algemene vergadering te verwijzen, waar geen veto geldt. het Amerikaanse leger te Taegoe gelooft men, dat de troepen, die van het Z.O. oprukken en die van het bruggenhoofd bij Intsjon Zuid-Korea intrekken, geen 30 km meer van elkaar verwijderd zijn. Volgens een Engelse woord voerder zijn bij het vergissings bombardement door Amerikaanse vliegtuigen Zaterdag 21 Engelsen gedood en 20 gewond. CONTACT TEN ZUIDEN VAN SEOEL. Volgens New Yorkse radiosta tions, die een legerwoordvoerder te Seoel citeren, hebben Ameri kaanse troepen ten zuiden van Seoel contact gemaakt met tanks van de eerste divisie cavalerie, die van het zuiden uit optrokken. De woordvoerder verklaarde, dat het eerste contact tot stand kwam tussen Osan en Soewon. Twee tanks ontmoetten daar een heden van de zevende divisie. Nader wordt bericht, dat de Amerikaanse strijdkrachten 55 km ten zuiden van Soewon het front hebben gesloten. Volgens welingelichte kringen te New York heeft de Ameri kaanse delegatie Maandag beslo ten onmiddellijk onofficiële be sprekingen te openen met andere delegaties der V. N. over de voor waarden van een regeling inzake de oorlog in Korea. Men zou hier toe hebben besloten op grond van de snelle ontwikkeling van de militaire toestand in Korea. Een van de belangrijkste kwes ties, die beslist moeten worden, is de vraag of de strijdkrachten der V. N. bij de 38ste breedte- De Sowjet-Unie heeft in Veiligheidsraad meegedeeld voor stellen t-a.v. Korea te zullen in dienen. De Koreaanse kwestie stond niet op de agenda van de bijeen komst van gisteren, doch Jacob Malik kondigde, voordat hij luis terde naar de Franse vertaling van een rede, die hij op de laatste vergadering had gehouden aan, dat hij „zekere voorstellen" met betrekking tot de Koreaanse kwestie zou indienen- De Ned. strijdkrachten voor Korea Aangezien is gebleken, dat on- verplicht bij verkoop van iedere der invloed van hamster-aanko. nieuwe buitenband een oude van pen gevaar bestaat voor prijiiop- dezelfde maat in te nemen en Omstreeks 20 October zullen de Nederlandse strijdkrachten voor Korea naar 't strijdtoneel vertrekken. Aan de oefening van de manschappen wordt alle zorg besteed- Zo zullen zij in de loop van de volgende week naar België gaan om daar met zwaar materieel 'n korte oefe ning te houden- Deze geschiedt geheel in eigen verband. Een ontmoeting met de Belgische Korea-strijders wordt niet ver wacht. Wel is er contact tussen de commandanten van de Belgi sche en Nederlandse detache menten. Majoor Den Ouden gaat deze week zijn Belgische collega bezoeken voor het uit wisselen van gegevens. Van be trouwbare zijde vernamen wij, dat dit bezoek niet uitgelegd moet worden als een begin van de vorming van een Benelux- contingent voor Korea. drijving van rijwielbuitenbanden, heeft de Minister van Economi sche Zaken de volgende maat regelen genomen: Voor het normale type buiten band in de maat 28 X IV2 zijn maximumprijzen vastgesteld voor verkoop door fabrikanten, gros siers, kleinhandelaren en rijwiel herstellers. De maximumprijs voor de gebruiker bedraagt f 4,85. Daar deze prijs overeenkomt met de prijs, welke in Augustus j.l. gold, zijn door de prijsvast stelling de sedert dien toegepaste verhogingen van heden af onge daan gemaakt. Een ruime voorziening met deze banden is gewaarborgd. De in dustrie produceert ongeveer een derde boven haar normale pro ductie. Hiervan wordt niet meer dan circa 15 geëxporteerd. De gezamenlijke fabrieken zul len nu hun verhoogde productie voor de binnenlandse markt voor 2/3 uit bovengenoemde banden laten bestaan. Dientengevolge zullen hiervan 250.000 stuks per maand beschikbaar komen. De economfeiche controle-dienst zal nauwlettend toezien, dat de geproduceerde banden normaal hun weg naar het publiek vinden. Effectieve prijscontrole door Overheid en publiek is mogelijk, omdat de banden worden gewaar merkt door een in het zijvlak ge perste driehoek- Teneinde het hamsteren de kop in te drukken, zal de verbruiker slechts een nieuwe buitenband kunnen kopen bij gelijktijdige in levering van een oude buiten band van dezelfde maat- De win kelier en de rijwielhersteller zijn deze te bewaren. De Regering meent, dat door deze maatregelen de marktsitu atie op korte termijn weer nor maal zal kunnen zijn. Het publiek kan zich met even- tuële klachten over de naleving dezer regeling wenden tot de plaatselijke prijzencommissies. De minister van Economische Zaken heeft een prijzenbeschik- king voor textielgoederen vast gesteld, die in de Nederlandse; Staatscourant van vandaag zal worden afgekondigd. De regeling geldt voor de prijs vaststelling door groot- en klein handelaren van alle bedrijfskle ding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en molton dekens (behalve reisdekens) garens (waaronder de wollen breigarens), stukgoederen (behalve kunstzij den stoffen), luiers en huishoud- goederen, zoals handdoeken, thee doeken, lakens, slopen en zak doeken- De regering bepaalt, dat de- vervangingswaarde voor deze goederen door de handel slechts in rekening mag worden ge bracht, voorzover reeds dezelfde goederen tegen hogere prijzen zijn ingekocht en in het magazijn aanwezig zijn. Deze goederen die nen van een leverancier te zijn gekocht, die regelmatig in deze goederen handelt. Als handels marge mag niet meer worden be rekend dan een bedrag, dat ge lijk is aan de handelsmarge in geld, die laatstelijk in rekening werd gebracht voor hetzelfde goed gedurende de periode van 1 Juni 1949 tot en met 31 Mei 1950. Dit geldbedrag mag even wel worden verhoogd met 3 pet wegens de stijging van de exploi tatiekosten en de kosten van le vensonderhoud. In het algemeen zal de Econo mische Controle-Dienst zich ook in de overige sectoren van de handel bij de controle door bo vengenoemde richtlijnen later, leiden. I Politie zal prijsaanduiding controleren Teneinde de prijscontrole zo veel mogelijk effect te verlenen zal naast de economische con troledienst ook de rijks- en ge meentepolitie in het bijzonder toezien op de naleving van de prijsaanduidings(plj|Cht. Het op goed leesbare en zichtbare wijze aanduiden der prijzen stelt de consument in staat ook zelf op de hem gevraagde prijzen controle uit te oefenen. Waarschuwing van Pandit Nehroe aan Peking? De diplomatieke correspondent van de „Washington Post" schrijft dat Pandit Nehroe, de premier van India, de „vriendelijke waar schuwing" aan de Chinese com munisten heeft gezonden, dat zij ir> Korea, Formosa en Indo-China geen wapengeweld moeten ge bruiken. Uit „welingelichte bron" te New York vernam de corres pondent, dat uit Peiping een „ge ruststellend antwoord" was ont vangen. DE TWEEDE DAG. Dinsdagmorgen om half acht luisterden de Koninklijke Gasten op het Wilhelminaplein te Leeu warden naar een aubade van 1500 schoolkinderen. Na het vertrek uit Leeuwarden reed de stoet naar Ferwerd. Om 10.45 uur precies hield de stoet stil bij het gemeentehuis, waar het Koninklijk Echtpaar werd begroet door de burge meester. Namens de burgerij overhandigde deze enige produc ten van landbouw en industrie aan het Koninklijk Echtpaar, o.m. zuivelproducten, een siermelk- busje en kruidkoek en speculaas voor de Prinsesjes. Hierna vertrok de stoet naar Dokkum. Ilier legden H.M- de Koningin en Z.K-H. de Prins een grote krans bij het monument voor ge vallenen uit de tweede wereld oorlog. Op het stadhuis bood het gemeentebestuur koffie aan. Bij het betreden van het stadhuis werden H.M. bloemen aangebo den door de echtgenote van de burgemeester. Enkele geschenken werden aangeboden, o.a. vier houten schooltassen, zoals die in vroeger eeuwen werden gebruikt. Deze tassen zijn een geschenk voor de Prinsesjes. Voorts werd een in perkament gebonden exemplaar van de .Schuite- en Jagtpraat- jes", anno 1757, aangeboden. Via Gorredijk en Jubbega reden de Koninklijke Gasten naar Ber- gum- Daar werd een ogenblik halt gehuoden. Het Koninklijk paar werd in de auto begroet door de burgemeester. De stoet zette zich daarna weer in bewe ging en kwam omstreeks half één in Drachten aan. Hier bezochten H-M. en de Prins de tentoonstelling „Van Veenkolonie tot Industrieplaats". Zij werden verwelkomd door de burgemeester. Tien minuten over één vertrok het hoge gezelschap in de rich ting Beesterzwaag, waar ten hui ze van Mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, oud- Commissaris der Koningin, de lunch werd gebruikt. Na de lunch op „Harinxma- State" reed het Koninklijk Paar onder een zonnige lucht naar Eeetsterzwaag, waar de auto even stilhield voor het kinderzie kenhuis „Corneli-Stichting". De 35 patiëntjes, waarvan de meeste lijden aan chronische ziekten, waren in hun bedjes of in hun wagentjes in de tuin aan wezig. Een meisje en een jongetje boden de Koningin geschenken aan- Hare Majesteit ontving van hen een bouquet bloemen en een doos met speelgoed, dat de pa tiëntjes zelf hadden gemaakt voor Prinses Marijke. JUBBENGA EN HEERENVEEN Uit Gorredijk kwam de stoet omstreeks drie uur in Jubbega aan. De stoet reed naar het buurthuis te Jubbega aan de vaart. Om vervolgens de twintig kilometer lange gemeente door te rijden, overal hartelijk toege juicht door de enthousiaste be volking. Om even bij vieren ronkten de zware politiemotoren Heerenveen binnen en klonk het gejuich van een onafzienbare menigte. Door een erepoort met als opschrift: „Welkom in het Friese Haagje" ging het langs rijk gepavoiseerde straten naar de schouwburg, waar twee duizend schoolkinderen ston den opgesteld. Nadat aan Hare Majesteit waren voorgesteld de wethouders der gemeente brach ten de kinderen een zanghulde. Terwijl de muziekcorpsen mars muziek speelden vertrok de stoet via het bevrijdingsmonument. Bij het ziekenhuis werd nogmaals gestopt en hier werd namens de patiënten wederom een geschenk aangeboden. Hierna vertrok de stoet naar Joure. JOURE. Ook in Joure bestond voor het Koninklijk bezoek grote belang stelling. Hier bood de burgemees ter namens de ingezetenen Hare Majesteit een Friese klok aan. Na een korte rit door het park vertrok de stoet tegen half vijf in de richting Sneek. SNEEK. Even over half vijf arriveerden H.M. de Koningin en Z-K.H. de Prins met hun gevolg in Sneek. De hoge bezoekers werden in het stadhuis ontvangen door het da gelijks bestuur. Een zanghulde door een 500-tal zangers en zangeressen van Sne- ker koren volgde. Hierna begaf bet Koninklijk Paar zich naar binnen om de thee te gebruiken. Enkele genodigden werden voor gesteld. Twintig minuten over vijf ver trok de stoet naar Lemmer. PRIJSVERHOGINGEN NIET STEEDS NOODZAKELIJK. In Den Haag wordt hedenmor gen een bespreking van vertegen woordigers van de Raad van Vak- centralen met de Regering ge houden. Deze bespreking staat in verband met de door de Vak- centralen geuite verontrusting over liet gevoerde prijzenbeleid. Een woordvoerder van het Chris telijk Nationaal Vakverbond deel de gisteren mede, dat dit Ver bond blijft vasthouden aan de wens, dat de Regering een prij- zenstop zal afkondigen. Het C- N. V.-bestuur heeft niet de indruk, dat de thans te con stateren prijsverhogingen nood zakelijk zijn in verband met stij ging van de grondstoffenprijzen. In zeer veel gevallen kan worden waargenomen, dat het allereerst begonnen is om verhoging van de winstmarges. Minister Van den Brink heeft gesproken over een „absolute prijsstop." De bedoeling van het C. N. V. is nimmer een absolute prijsstop geweest, maar een prijs stop als dispensaties, in die zin, dat deze betrekking heeft op de prijzen, die vooral op het huis houdboekje drukken: fixatie van prijzen derhalve met dispensatie in de gevaSen, dat aan prijsver hoging niet te ontkomen is. Onder invloed van de nu ge volgde politiek meent de E. V. C. alweer kansen te zien om te age ren, in het bijzonder in de me taal- en havensectoren. De Overheid is wel voornemens in incidentele gevallen maatrege len tegen prijsstijging te nemen, maar deze kunnen nooit een al gemene invloed hebben als een prijsstop. Als bezwaar van de thans ge voerde politiek zag de woordvoer der ook, dat er verschuivingen zullen ontstaan in het nationale inkomen, voor zover het koop kracht daarvan betreft. De lonen uit arbeid zullen relatief dalen in verhouding tot de inkomens der LEMMER. Iïet twee-daags bezoek aan Friesland door het Koninklijk ge zelschap is gisteren beëindigd in Lemmer- Om 17.15 uur kwam de Koninklijke stoet uit de richting Sneek Lemmer binnenrijden om zich naar de sluis te begeven, al waar de „Piet Hein" al klaar lag voor de overtocht over het IJs- selmeer. Tijdens het korte oponthoud brachten plus minus 2000 kinderen uit de gemeente Lemsterland het aanwezige gezelschap een zang hulde. Vóór het vertrek werd het Koninklijk Paar nog gerookte pa ling en twee stootkussens voor de „Piet Hein" aangeboden- Toegejuicht door duizenden die spontaan het Wilhelmus aanhie ven, koerste de „Piet Hein" om precies zes uur de haven van Lemmer uit. ondernemers, die hun winsten thans verhogen. Voorts was men van oordeel, dat afkondiging van een prijsstop het hamsteren zou kunnen tegengaan. In het algemeen is het stand punt van het C. N. V- door de ontwikkeling van de laatste da gen in niet geringe mate ver sterkt. Naar verluidt heeft de Regering het vraagstuk van de loon- en prijspolitiek in studie gegeven aan de Sociaal Economische Raad De prijsstijging in België] Verwacht wordt, dat Septem ber voor de detailhandel een stijging te zien zal geven van 14 punten. Het indexcijfer zou hierdoor op 390 komen. (Au gustus 376). Naar het blad ..De Nieuwe Gids" schrijft, blijken ook de producten door de Hausse psychose getroffen te zijn en zouden door sommige fabrikan ten prijsverhogingen worden toegepast, die zij niet kunnen rechtvaardigen. Binnenkort zal op grond van een ministerieel besjuit worden bepaald, dat de winstmarges niet mogen wor den vergroot. De controledienst van Economische Zaken krijgt de opdracht er op toe te zien, dat de normale prijzen worden geëerbiedigd. „Fairsea" heden verwacht Naar wij vernemen, zal de ontscheping van de „Fairsea", onvoorziene omstandigheden voorbehouden, hedenochtend om 11 uur beginnen. medegedeeld door het K.N.M-I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Afnemend buiïg. Wisselend bewolkt met aanvan kelijk en voornamelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Elders overwegend droog weer. Matige en in de kustgebieden tij delijk krachtige wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 28 SEPTEMBER v.m. n-m. Breskens 3.— 3.06 Temeuzen 3.35 3-41 Hansweert 4.15 421 Walsoorden 4.25 4.31 ZON- EN MAANSTANDEN ZON MAAN op onder op onder Sept. 27 6.33 18.28 18.40 7.56 28 6.34 18.26 18.51 9.11 :es: 5 regels 60 aenfc 10 ct.; minimum pet r nummer of A&88 t meer. 's namiddags 2 naar beneden open en door de grote scheur ïaar buiten komen- Ik et einde van de wereld as. Het huis begon te de kalk kwam naar van de stationschef Het station bewoog, op mijn hoofd waar- vusteloos werd. Toer werd ik gewaar, dat onder water si and. lij op de bovenste ver- >n jongen probeerde n arm door het rink te trekken. Na ander- aagde men er in mg ijgen". 1 tonnen klei hebben i Goeta afgedamd e® or alle rivierverkeer stijgt onrustbarend- zijn van mening, dal :t dynamiet gewerkt worden om het stij- r een uitweg te ver- ergere aardverschni- lorkomen. geteisterde gebiec is an politiemannen ter 5 km getrokken oir jen op een afstand Meer dan 400 militai- de politie en branö- 1 met het zoeken naar n. Bij de rivier zijn plaatst om het sfij- in de gaten te hso- hulpploegen werper om het water te stut je n vrezen, dat «e- :r wordende scheuren erwoeste gebouwer ijd uiteen zullen gaai sploegen zullen vet- nburg zijn sleepboter nachines gearriveerd, proberen een kanaal i in de rivier te gra- okters bevinden 30 in uis opgenomen perstv et in onmiddellijk 3e- ekent nog aan, dal 18 eveneens door «er living werd geteis- ouding inzake de breedtegraad ling Meadows, waar lgemene vergadering ;de Naties bijeen is. 1, dat India aan Eit- Amerika heeft gea.d- :ake Korea ernsfig* msequenties van de •ommunistiseh China 1. betrouwbare kringer ndiase regering, dit rijden van de 38ste 1 de Chinese rege- /oceren tot interwen- 3ft, dat inlichtingei diase ambassade te zen op een straffere 1 de Chinese rege- een mogelijke drei- recte interventie. foningin en Z. K. H. r Nederlanden heb- odiging aanvaard tol bezoek aan de Kn- Koningin van Enge- kingham Palace van November tot Vri}- imber a.s- door het K.N.M.I. te eldig van Zaterdaa- faterdagavond. rustig weer ijk hier en daar ne- overigens over het eel bewolking met in de ochtend nige lichte regen of f wakke tot matigt ;uidelijke richtingen, niddagtempera turen. 2 1 OCTOBER. v.m. n-m. 4.31 4-44 506 5.1S 5.46 5.59 556 6.0? nistisehe regering tot de bespre king over de kwestie-Formosa in de Veiligheidsraad uit te nodi gen. De Raad nam eveneens een voorstel van Ecuador aan om de bespreking van deze kwestie tot 15 November uit te stellen. Dr. Tsiang, de Chinese Nationa listische gedelegeerde was het niet eens met de gang van zaken veto milkier gerechtvaardigd achtte dan de veto's van de Sow jet-Unie. Vóór het voorstel tot uitnodi ging van een vertegenwoordiger van Communistisch China stem den: Engeland, Ecuador, India, Frankrijk, Noorwegen, Joego slavië en de Sowjet-Unie. Tegen: de V. S., China, Egypte en Cuba. verzet boden. Na liquidatie van deze verzets- haard trokken de Canadezen weer via Retitfincheinent terug en langs het Veer op Sluis aan. Niet, veel meer dan een puinhoop viel in hun handenSinds 6 October w.as Sluis schier dagelijks het doel geweest van granaatbeschie ting en aanvallen van escadrilles Typhoons- In scheervlucht kwa moesten doorslaan als Breskens en Sluis. Ook zij werden vrijwel VE.n de aardbodem wegge vaagd. Welke verschrikkingen en af schuwelijke tonelen hebben zich tijdens de verwoesting vap Oost burg afgespeeld in de schuilkel der ondea het ziekenhuis De andere dorpen in- W. Z. Vlaanderen leden minder. een goea neenkomen. r,ntieie>; b.v- uit de grensdorpen trokken naar aangrenzende Belgische ge meenten. De meesten echter kwa men naar Oost Zeeuws-Vlaande ren, waar ook vele.zieken en ge wonden in de zieken- en nood ziekenhuizen werden opgenomen. Deze inrichtingen elk: zich vaak op de meest priJBtieve wijze moesten behelpen en onder hoog- cai in veie iiiumm van de vroege morgen tot de late avond in zijn landje te beluiste ren valt, aaneensmelten tot een machtig fortissimo in een harmo nieus geheel Luctor et Emergo! Het Landje van Cadzand zal uit de puinhopen herrijzen! Moge het een schone toekomst bescho ren zijn. LG 2 OCTOBER. v.m. n-m. 5.04 522 5.39 5.57 nansweert 6.19 627 Walsoorden 6-29 6.47 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Oct- 12.53 1 6-40 18.19 19.50 2 6.41 18.17 20-27 14.01 3 6.43 18.14 21.18 14.58

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1