Het offensief der V. N. in Korea Generaal Smuts' begrafenis Amerikanen rukken op naar Seael 4 De 5 pCt. loonsverhoging in de Landbouw Mohamedanen zoeken steun voor Bertha Hertogh DAMPO Nederlander veroordeeld tot 5 jaar GESLAAGDE LANDINGEN VAN AMERIKAANSE EN ZUID-KORE A AN SE TROEPEN. INTSJON, KIMPO, ANGANG-NI, KOESAN EN JONDOK HEROVERD. Vrijdagmorgen vroeg hebben Zuid-Koreaanse troepen een commando-operatie uitgevoerd enkele kilometers ten N. van Pohang. De operatie zou ten doel hebben, het door de Noordelijken bezette Po- hang te omsingelen door een aansluiting met andere troepen der V. N. in het gebied tot stand te brengen. Terzelfdertijd voerden Amerikaanse troepen een geslaagde landing uit op het eiland Wolmi nabij Intsjon. Bakkerspatroons wensen compensatie voor de 5 pCt. loonsverhoging Onder zeer grote belangstelling heeft Vrijdag te Pretoria de begrafenisplechtigheid met militaire eer van de Zuidafrikaanse Veldmaarschalk Jan Smuts plaats gehad. De rouwdienst werd gehouden in de „Moederkerk" van de Nederlands Hervormde ge meente van Transvaal. Belgische Kabinetsraad WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Twee moordenaars te Bandung gearresteerd Paniek in New-Yorkse metro Hei geval-Beriha Hertogh Sobotage op de „Vengeance Ontvluchte N. S. B.-er gearresteerd De promotie van Generaal Bradley Verkoop van militaire goederen Hr. Ms. „Piet Hein" vervolg! zijn wereldreis Jeugd-Spaaractie van de Naiionale Spaarraad Nieuwste bezooka's voor Amerikaanse troepen in Duitsland Verklaring van Deriinger De prijzencommissie De nieuwe Britse divisie voer Duitsland Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nft 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent ZEEUW ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1528. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 een*? iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adnc Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Intsjon is, na Posan, de groot, ste diepe haven. Het is per spoor en door wegen met Seoel, de voormalige Zuidkoreaanse hoofdstad, verbonden- Seoel is momenteel een vitaal knooppunt voor het vervoer van oorlogsma teriaal van Noord.Korea naar het front. Aan de operatie bi] Intsjon werd deelgenomen door 260 schepen, die zeven naties verte genwoordigden. Sedert verschei dene dagen werden de operaties van gisteren door bommenwer pers voorbereid. Woensdag reeds hadden Amerikaanse en Britse oorlogschepen de haveninstalla ties van Intsjon onder vuur ge. nomen- De marineluchtmacht voerde die dag 217 vluchten uit. Verder werd melding gemaakt van het eerste optreden in de Koreaanse oorlog van het slag schip „Missouri". Het bombar deerde Noord.Koreaanse doelen te Samtsjok, aan de Oostkust, op de breedtegraad van Seoel. MacArthur slaat operaties gade. In de avonduren bestormden de Amerikaanse mariniers met stormladders en onder dekking Vertegenwoordigers van de Ne derlandse bakkers zijn door mi nister Mansholt in audiëntie ont vangen. Besproken werd de vraag, hoe de bakkerspatroons compensatie kunnen verkrijgen voor de uit te betalen 5 °/o loonsverhoging. Minister Mansholt heeft toege zegd de kwestie Maandag a.s. in de Ministerraad te brengen. Mochten de bakkers geen toe stemming krijgen de loonsverho ging door te berekenen of zou er geen andere vorm van compen satie verleend worden, zoals b-v. een verhoging van de subsidie op het brood, dan zullen zij aan het College van Rijksbemiddelaars om dispensatie van uitbetaling der 5 °/o loonsverhoging verzoe ken. De patroonsbonden hebben aan hun leden geadviseerd voorlopig te wachten met de uitbetaling der loonsverhoging. Zoals men zich zal herinneren, heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de broodprijs niet zal worden verhoogd. In kringen van zijn departement interpreteert men deze uitlating zo, dat hier alleen het z.g. volksbrood bedoeld is. Hoewel nog niets vaststaat, wordt een oplossing der problemen ge zocht in een prijsverhoging van het luxe brood. van vliegtuig- en vlootbombar. dementen, de hoge zeewering, die in het hart van Intsjon ligt. MacArthur, die thans een stoutmoedige poging doet om de oorlog in. Koroci tot ggh. snel GindG tG brengen, overzag van de brug van zijn schip de golven landingsvaartuigen, die volge propt met manschappen op de havenstad afstevenden. Doordat de kust bezaaid ligt met mijnen, was de landing slechts mogelijk bij vloed, toen de zeespiegel 'tien meter steeg. Het grote verschil tussen eb en vloed, groter dan ergens anders ter wereld, maakt de operatie tot een der gevaarlijkste, die ooit door de Amerikaanse mariniers is ondernomen. Eerder op de dag meldden de Zuid.Koreanen de verovering van Jongdok, 40 km ten Noor den van Pohang. Een half uur na de landing wapperde de Amerikaanse vlag op een hoge rots van het eiland-, je. De voornaamste landings, operaties hadden plaats te 17 uur (plaatselijke tijd), terwijl de andere marine.eenheden Int. sjon zelf uit het Noorden, het centrum en het Zuiden bestorm den en bijna 1 km in de stad zijn doorgedrongen. 'Generaal MacArthur heeft een boodschap met gelukwensen ge zonden aan admiraal Strubble, bevelhebber van de „Task For ce" van 260 schepen, onder wiens bevel het eilandje Wolmi is ge nomen. ,De mariniers, aldus de bood schap, hebben nooit schitteren der werk verricht dan heden ochtend." Het bombardement van Ame rikaanse en Britse schepen en vliegtuigen op de kustverdedi. gingsinstallaties van Intsjon werd pas gestaakt 15 seconden vóór de eerste mariniers aan land gingen. In een communiqué van Gene raal MacArthur wordt verklaard, dat de operatie „met de regel maat van een uurwerk" ver. loopt. Toen de mariniers in de lan. dingsboten gingen, stegen wol. kenhoge rookkolommen uit het kustgebied op, waardoor de actie op het land niet van de schepen uit waarneembaar was- In de N.W. sectors van het bruggenhoofd der Verenigde Naties om Poesan zetten de Noord.Koreanen Vrijdag een aanval op grote schaal in. Bij het vallen van de nacht hadden de verdedigers echter het mees. te verloren terrein weer her. overd- In drie andere landingen ver. overden de Zuid.Koreanen Jong dok, 40 km ten N. van Pohang, Koesan in het Westen, 160 km ten Zuiden van Seoel en vorm. den een bruggenhoofd achter de Noordelijke linies onmiddellijk ten N. van Pohang. KIMPO EN BEZET. ANGANG.NI Landstrijdkrachten der V. N. hebben Kimpo en het vliegveld van deze stad bezet. De Zuid. Koreaanae troepen, die bij het aanbreken van de dag aan de Oostkust waren geland slaagden erin ondanks heftige tegenstand der Noordelijken een stevig bruggenhoofd te vormen. Voor. uitstotende eenheden boekten reeds succes door de herovering van Angang.Ni, 15 km ten Z.W- van Pohang. Speerpunten van de Ameri kaanse mariniers, die Intsjon hadden veroverd, zijn thans reeds 5 km gevorderd op weg naar Seoel. De inneming van Intsjon heeft slechts zeer kleine verliezen ge kost, zo werd door het hoofd kwartier van de vloot te Was. hington medegedeeld. Generaal MacArthur, die de landingsoperatie persoonlijk leid de, naderde de kust tot op een halve mijl in een kleine lan dingsboot, terwijl de granaten van het vlootbombardement over zijn hoofd naar hun doel suis. den- De 300 Noord.Koreaanse sol. daten op het eiland Wolmi wa ren versuft door het intensieve bombardement, zodat zij slechts lichte tegenstand konden bieden- Te Taegoe, de voorlopige Zuid- Koreaanse hoofdstad, werd het nieuws van het offensief met groot vreugdebetoon ontvangen. De verovering van Seoel, dat door de Noordelijken tot het knooppunt van hun verbindings lijnen met het Zuidelijke front is gemaakt, zou de troepen van de Verenigde Naties de sleutel tot Zuid.Korea in handen geven. Het vliegveld Kimpo, dat waar. schijnlijk door luchtlandingstroe pen is genomen, is een der grootste vliegvelden van het land. Een deel van de Noord.Kore aanse strijdkrachten is van het Zuidelijk front teruggetrokken om het vitale knooppunt Seoel te verdedigen. Amerikaanse tanks van het (ype „General Patton" reden Vrijdagavond over de dam, die het eiland Wolmi met het vaste land verbindt. Op vier km afstand van het eerste bruggenhoofd, aan de rand van Intsjon, hebben de ma riniers een tweede gevormd, waar nog steeds versterkingen aan land worden gezet. MacArthur heeft bij de in. structies aan zijn stafofficieren meegedeeld, dat hij door deze po ging om het zenuwknooppunt van de Noordkoreaanse verbin dingslijnen, Intsjon.Seoel, te be zetten de Noordkoreaanse legers in het Zuiden snel wil verlam men, om een wintercampagne te vermijden. Generaal.majoor Almond, de bevelhebber van het nieuwe bruggenhoofd noemde dit het aambeeld, waartegen generaal Walker de Noordkoreanen zal verpletteren". MacArthur verklaarde, dat de. ze situatie, waarin alle verbin. dingslinies van de tegenstander door een nauw kanaal lopen, een unieke gelegenheid bieden om Ie levensader van de reusachtige Noordkoreaanse strijdmacht in het Z- af te snijden- Negentig procent van de Noordelijke troe pen staat aan het front in het uiterste Zuiden. „Er zijn weinig paralellen in de geschiedenis, waarin de tegen, stander zijn arm zó ver heeft uit gestoken. Wij zullen die arm af zagen", zo zei MacArthur. Generaal.majoor Almond voor. spelde, da£ de ineenstorting van de vijand zeer snel zal geschie den- Noch het ochtend., noch het avondcommuniqué van het Noor delijke hoofdkwartier maakt melding van de landingen der Verenigde strijdkrachten. Generaal MacArthur heeft te genover het Amerikaanse minis, terie van Defensie verklaard, dat de gehele operatie bij Intsjon „volgens plan" verloopt. De landingoperaties reeds lang voorbereid. De Amerikaanse Stafchef van het leger, Generaal Collins, gaf tegenover journalisten uitdruk, king aan „zijn grote tevreden heid." De berichten wezen op samenwerking van de hoogste orde tussen de verschillende strijdkrachten- Generaal MacArthur, die de operatie ontworpen had, had „ge ringe" verliezen gemeld en de preciese samenwerking geroemd. Een woordvoerder van de Ma rine onthulde, dat de operatie tot in bijzonderheden besproken was met Admiraal Forrest Sher. man, Chef van de marine.opera. ties, en Generaal Collins, toen deze Generaal MacArthur in To kio bezochten. Men had reeds lang aan de aanval gewerkt, doch er heerste twijfel aan het succes vanwege het grote getijverschil en de modderige zeekant. NIEUWE LANDINGEN AAN DE WESTKUST VAN KOREA. MacArthur heeft heden in de vroege morgenuren nieuwe stoot, troepen doen landen op de West kust van Korea bij Intsjon, toen het weer vloed was geworden. De straten, waardoor de begra. kist op een affuit werd geplaatsr- fenisstoet trok, waren gevuld Op de kist, die bedekt was met met mannen, die blootshoofds de vlag van de Unie, lag een stonden, en wenende vrouwen, krans van Kaapse heide met een Onder de vele bloemen, die in de 1 groen.en.goud lint, waarop me. chapelle ardente, waar het stof felijk overschot lag opgebaard, waren neergelegd, was een krans van Koningin Juliana en Prins Bernhard, welke Donderdag avond per vliegtuig uit Neder, land was gekomen. Mevrouw Smuts, die 79 jaar is, luisterde naar de radio.uitzen. ding van de dienst. Al haar kin deren en 6 van haar 25 kleinkin deren waren in de kerk aanwe zig- De voorganger, Ds J- Reyneke, noemde Smuts' dood „de stem van God, die Zuid.Afrika op roept om een einde te maken aan de verslechtering van de betrek kingen tussen zijn bewoners van verschillend ras". „De betrekkingen tussen de Afrikaanders en de Engelsspre kende bevolking worden slech ter. De verhouding tussen zwart en blank steeds bitterder", aldus Ds Reyneke. „Gods stem roept! Zullen wij antwoorden?" vrouw Smuts had laten schrijver „Tot siens, pappa", benevens 'Ie attributen van een Britse Veld maarschalk, zoals zwaard, staf, muts en gordel. De stoet, die drie km lang was, werd voorafgegaan door 24 pantserwagens. Ten aanzien van de door de Regering vastgestelde loonbijslag deelt de Stichting voor de Land bouw mede, dat voor de land bouw in engere >,in (akkerbouw en veehouderij) geen dispensatie zal worden aangevraagd- Deze bijslag dient dus, te rekenen van September, te worden inge voerd. Zoals bekend, worden de werk gevers krachtens deze regeling verplicht om behalve voor de ongehuwde arbeiders beneden 23 jaar, die geen kostwinner zijn op de rechtens geldende lonen, zowel op de tijdlonen (toeslagen en premies daaronder begrepen! en op de uit de accoordtarieven voortvloeiende tarief verdiensten, een bijslag te geven van 5 met eèn minimum van 4 cent per uur Na afloop van de Vrijdagmor gen gehouden Belgische KaM. netsraad is bekend gemaakt, dat de Regering het Parlement zai voorstellen de diensttijd der Beh. ting 1950 met zes maanden te verlengen. Wat de diensttijd der lichtin gen 1951 en volgende betreft, za de Regering nader overleg ple gen over haar voornemen «e diensttijd op twee jaar te stellen- De Minister van Economische Zaken heeft in de Kabinetsraad een uiteenzetting gegeven over de bevoorrading en de prijzen- Hij men wij amwuuiucn. uc uc»™iiavun6 Reverend J- B. Web, president verklaarde, dat in beide sectoren Een jeugdleider te Singapore is per vliegtuig voor een reis van zes maanden door het Mid den-Oosten vertrokken, tenein de steun van de Mohammeda nen te krijgen in de „strijd om het huwelijk van Bcrtha Her- togh". Deze leider, Mohamed medegedeeld door het K.N.M-I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot .avond. Minder regen. Wisselend bewolkt met op en kele plaatsen een bui. Matige, tijl delijk krachtige wind overwegend uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 17 SEPTEMBER. v.m. n-m. Breskens 5-01 5-20 Terneuzen 5.36 5.55 Hansweert 6.16 6.35 Walsoorden 6.26 6.45 ZON- EN MAANSTANDEN. De Indonesische militaire po litie te Bandung heeft 2 van de 3 moordenaars van de heer F- W. Nijhof, de 53-jarige admini strateur van de Volkscrediet- bank, die 2 September in zijn huis werd neergschoten, aange houden. De arrestanten be hoorden tot een bende, die nog meer moorden en overvallen heeft gepleegd. Sept. 16 6.15 18.54 12.18 20.12 17 6.17 18.52 13.49 20.44 18 6.18 18.49 15.11 21.31 19 6.20 18.47 16.14 22.37 20 6.22 18.45 16.58 23.57 21 6.23 18.42 17.27 22 6.25 18.40 17.46 1.23 Khan, die voorzitter is %v.ai de „Mohammedaanse Jongelieden- vereniging" te Singapore, ver klaarde, dat deze aangelegen heid een nationale kwestie was geworden. Vóór zijn vertrek zeide hij: „Het is niet nodig, dat de Mohammedaanse lander, ons financiële steun geven. „Wij wensen hun morele steun". Het gouvernement te Singa pore heeft de „Moslem Welfare Association" toestemming ver leend gelden bijeen te brengen, om Bertha en haar pleegmoe der Aminah in staat te stellen het proces om Bertha naar Ne derland te doen terugkeren, te bestrijden- „De bommenwerpers zijn er, er is oorlog" Deze kreet, door enkele onbekenden geslaakt naar aanleiding van een kort sluiting in de New-Yorkse Me tro, heeft Donderdagavond een paniek veroorzaakt, waarbij 17 personen gewond werden- Door de kortsluiting ontstond een donderend lawaai, dat nog versterkt werd door de echo iD de tunnel van de Metro. Door de tunnel flitste tezelfdertijd 'n geweldige bliksemshicht. Door dit defect zou niemand gewond zijn, indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet hadden willen ver brijzelen en elkaar niet onder de voet hadden gelopen. Gisteren heeft het Opperste Gerechtshof te Singapore een af wijzende beschikking genomen op het namens de ouders inge diende verzoek,1 om het meisje Bertha Hertogh onder de hoede te stellen van de Sociale Dienst van het Gouvernement voor de duur van de procedure inzake haar terugzending naar haar ouders. De verdere behandeling van de zaak zal plaats hebben op 20 No. vember instede 16 October, zo als aanvankelijk was vastgesteld- De Engelse admiraliteit on derzoekt de mogelijkheid van een poging tot sabotage op het 14.000 ton metende vloot.vlieg. kampschip „Vengeance". In de smeerafdeling van het schip werd een kleine hoeveel heid zand gevonden. Men heeft geen bewijzen, dat het zand daar met voorbedachte rade is geplaatst, doch een onderzoek wordt ingesteld, aldus 'n woord voerder van de Engelse admira liteit, Het schip lag klaar in de haven van Devonport voor een herfstkruistoeht. Te Devonport zijn reeds verschillende sabota- ge-gevallen ontdekt. Woensdag is in Antwerpen de Haarlemse caféhouder Slot ge- avrpcH p prd. Slot, die tijdens de bezetting- een berucht N SB-er was. werd bij (de bevrijding gearresteerd, maar wist in 1947 uit zijn ge vangenschap te ontsnappen- Met behulp van valse papie ren wist Slot naar België uit t wijken. In België verdiende de gearresteerde zijn kost door lampekappen te verkopen. Hi. werd door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam bij ver stek tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. en een maximum van 7 cent per uur of 3,36 per week Voor de overige arbeiders ad viseert de Stichting voor de Landbouw ook deze arbeiders 'n brslag te verlenen en wel 3 voor 17 en 18 jarigen, 4 voor 19 en 20 jarigen en 5 voor 21 en 22 jarigen. Met betrekking tot de inwo. nende arbeiders van welke leef tijd ook wordt geadviseerd om de geldende bedragen voor het ge not van kost en inwoning met dezelfde percentages te verhogen als waarmede de Ionen worden verhoogd. Verder wordt er op gewezen, dat de waarde der va. cantiebon in de landbouw thans dient te worden berekend over het oude uurloonbedrag, ver hoogd met de bijslag per uur. Over de doorvoering van de loonbijslag in de tuinbouw, het veenbedrijf en de bosbouw be staat nog geen overeenstemming- Voor de bedrijfstak tuinbouw is dispensatie aangevraagd van de 5 loonsverhoging. van de Methodistische kerk van Zuid.Afrika, bevestigde in grote trekken, Engels sprekend, de woorden van zijn voorganger. Onder het lied „Leid vriende lijk licht" werd de kist naar bui. ten gedragen. Acht generaals fungeerden als slippendragers, o.m- de Zuidafrikaanse stafchef, C. L. de Wet du Toit. Toen de stoet de hoofduitgang naderde, speelde het orgel muziek van- Handel. Buiten presenteerde een escorte het geweer, terwijl de een verbetering is waar te ne men. Strenge maatregelen zul Ier, worden genomen tegen het vast houden van goederen en tegen verkoop boven de normale prjjs De Commissie voor Jde Strijd krachten van het Huis van Af gevaardigden heeft met alge mene steramen haar goedkeu ring gehecht aan het wetsvoor stel om generaal Omar Bradley te bevorderen tot generaal van het leger, een rang die op het ogenblik alleen door generaals Marshall, Eisenhower en Mac Arthur gevoerd wordt. Beproefde hulp bit verkoudheid voor Vt» der, Moeder eo kind. BESLUIT VAN DE AMERI KAANSE SENAAT. De Amerikaanse Senaat heeft besloten de financiële en econo mische hulp te staken aan elk land, dat wapenen of voor mili taire doeleinden bruikbare goe deren verkoopt voor landen ach ter het „ijzeren gordijn". Hiertoe werd bij hoofdelijke stemming besloten, nadat de re publikeinse Senator Kenneth Wherry had verklaard, dat der gelijke' exporten werden gebruikt voor de vervaardiging van Rus sische tanks, die thans_ Amerika, nen in Korea doden. Hei verbod, dat geen betrekking heeft op mi litaire doch alleen op financiële en economische hulp, werd opge nomen in een noodwet tot toewij zing van 17.192.000.000 dollar ter uitbreiding van de militaire macht van Amerika en zijn bond genoten- Gisteren vertrok Hr. *«.-■ ior- pedobootjager „Piet Hein", onder commando van de kapitein-lui tenant-ter-zee A. P. Smitt uit Willemstad (CuraQao) voor het tv eede gedeelte van de reis. Het ligt in de bedoeling, dat het scbip via het Panamakanaal en enige Pacific-havens, o-m. Acapulco in Mexico, San Diego en Honoloeloe naar Nieuw-Guinea vaart, van waar de reis naar Nederland t.z.t wordt vervolgd. In het tijdvak van September 1949 tot Augustus 1950 werd door ruim zeshonderdduizend meisjes en jongens van zes jat zestien jaar regelmatig gespaard als gevolg van de jeugd.spaarac. tie van de Nationale Spaarraaó. Dit resultaat heeft de raad doen besluiten met de actie door te gaan en het aantal jeugdige spaarders tot zevenhonderdvijf tigduizend op te voeren. In afwijking van de tot dusver gevolgde methode zullen nu geen zegelplaatjes meer beschikbaar worden gesteld. Alle meisjes en jongens van zes tot zestien jaar, die in de periode van 18 tot 3& September bij de Spaar, en Boe. renleenbanken en alle postkanto ren enig spaargeld op hun spaar bankboekje doen bijschrijven, krijgen het boekje „De redding boot komt". Dit boekje behandelt een schipbreuk en het redden van de bemanning- Het werkje is ge schreven door de heer H. Th. de Booy, directeur van de Konink lijke Noord, en Zuid.Hollandse Reddingmaatschappij. Op onze administratie lig gen voor belanghebbende ter inzage: de lijsten van de troepentransportschepen „Fairsea" en .Jlanchi", beide vermoedelijke aankomst op 25 September 1950. Amerikaanse troepen in Duits land zullen worden uitgerust met de nieuwste 3,5 inch Bazoo ka, het anti-tankwapen dat zo waardevol is gebleken in Korea, zo is te Heidelberg bekend ge- ni&tikt De eerste zendingen van deze wapens hebben de troepen, die deelnemen aan de oefening „Re genboog" de grote herfstma- noenvres van het Amerikaanse leger in |de Amerikaanse zone, bereikt. Van militaire zijde is verklaard, dat met dit wapen pantserplaten van 11 inches kunnen worden doorboord. De 22-jarige Nederlander F- Spangenberg is door de Pengadi- lan Negeri veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf (met aftrek van voorarrest). Hem werd ten laste gelegd: zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. Spangenberg was veiligheids assistent op een rubberonderne ming van de Société Financiere des Caoutchoucs in Zuid-Asahan- In de vroege ochtend van 13 Juni betrapte hij enkele rubberdieven cp Adiantorop, een afdeling van de onderneming Aok Paminke. Spangenberg was vergezeld van pcht O.B.-ers. Er werd geschoten- Een der rubberdieven was op slag dood, een ander werd zwaar ge wond en overleed naderhand. Spangenberg werd enkele da gen later gearresteerd. De zaak kwam voor de Penga- ailan Negeri- Spangenberg ver klaarde driemaal met zijn revol- er in de lucht te hebben gescho ten. Een der O-B.-ers, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde ook een schot te' hebben gelost De Djaksa concludeerde in zijn iequisitoir, dat Spangenberg schuldig was aan zware mishan deling, de dood ten gevolge heb- 1 ende en eiste 7 jaar gevangenis straf. De verdediger, Mr. W. J- Bor- gerhoff Mulder, vroeg vrijspraak bij gebrek aan bewijs. De uitspraak luidde vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Naar Aneta verneemt hebben veroordeelde en verdediger revi sie aangetekend bij de appèlraad Ie Medan. De driedaagse zitting waarop deze zaak behandeld is, werd bij gewoond door een vertegenwoor diger van het commissariaat der Nederlanden te Medan. Georg Dertingen, Oost-Duits minister van Buitenlandse Zaken, heeft in Oost-Berlijn op een par ticuliere bijeenkomst van Chris ten-Democraten uit Oost- en West-Duitsland verklaard: „Oost-Duitsland heeft geen ag ressieve bedoelingen tegenover West-Duitsland. De volkspolitie is geen leger". Hij ontkende, dat Oost-Duits land een afzonderlijk vredesver drag met de Sowjet-Unie zon sluiten: „Wij houden ons aan het verdrag van Potsdam, dat er vre de moet worden gesloten met een onverdeeld Duitsland De Minister van Economische Zaken heeft aan de nog bestaan de plaatselijke prijzencommissies- gevraagd opnieuw hun medewer king te verlenen aan een goede uitvoering van de prijspolitiek, waartoe door de Regering weid besloten. Zoals bekend zijn deze prijzen commissies enige jaren geleden opgericht, o.m. met het doel be middelend op te treden tussen ko. ;per en verkoper in geval van conflicten over prijzen- Aan de gemeenten, waarin hec laatste jaar de prijzencommissies werden opgeheven, is het verzoek gericht zo spoedig mogelijk we derinstelling dezer commissies te bevorderen. De nieuwe Britse divisie, «Be spoedig naar Duitsland zal wor den gezonden, is de 11de pantser divisie, zo is Vrijdag door be: Britse Rijnleger meegedeeld- De divisie werd in 1941 ge vormd en in 1946 weer ontbon den- Zij zal thans opnieuw wor den samengesteld.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1