Het Koreaanse Krijgstoneel De begrafenis van Generaal Smuts ïuts' Communiqué van het Algem. Belg. Vakverbond i GEEN GROTE ACTIES GEMELD De Deense Regering blijft aan Frankering bij Abonnement: Temeuzen De Zuidkoreaanse troepen zijn drie km opgerukt in het N.O.-deel van het front, aldus meldt een commu niqué van het Amerikaanse achtste leger. De Zuid- Koreaanse achtste divisie heeft ten N. en ten O. van Jongtsjon de nieuwe defensielinie der V.N., die werd gevormd nadat de Noordkoreaanse aanval was be- dwongen, versterkt. Nergens aan het front werden grote acties gemeld. De Amerikaanse luchtmacht maakte Woensdag door het slechte weer slechts 240 vluchten. Engelse en Amerikaanse oorlogsschepen beschoten het havengebied van Intsjon nabij Seoel. Vliegtuigen van de vliegdekschepen maakten aan de Westkust tussen de 36ste en 39ste breedtegraden een record aantal van 217 vluchten, aldus het marinehoofdkwar tier in het Verre Oosten. Prijsstop Margarine afgekondigd WEERS VER WACHTING. HOOGWATER. RAPPORT VAN COMMISSIE DER V.N. VOOR KOREA. De nationalisatie »an"de Britse ijzer- en staalindustrie Kloosierzusiers moeten Praaci verlaten Schacht overleeft zijn vijfde proces Minister Stikker is gematigd optimistisch Proces in loego-Slavië Vacantiestop bij hei bestuursapparaat in de Sowjet-zóne Eisenhower Noord-Atlantisch Opperbevelhebber? Verklaring van Saint-Laurent Opnieuw ernstige aardbeving in Assam" Protest van Polen inzake de „Batory" De staking van buspersoneel te Londen Schoenenshow in Londen eft Vrijdag te t militaire eer ilk Jan Smuts ïhouden in de lervormde ge- i Kabinetsraad 'iel Hein" vervolg) i wereldreis gd-Spaaraciie alionale Spaarraad irijzencommissie re Britse divisie voer Duitsland ■Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Moordstraat 55-57 - Temeuzen xei. 2510 Na 5 uur 2073 ■Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1527. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm t8 minimum per advertentie 11,-SÜ. Rubriek Kleine AdvertenöesB f regels 60 et; iedere regel 12 ct Vermelding onder numiafflf reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties êoï namiddags 2 uur. Een batterij houwitsers van acht inch heeft gisteren be langrijke heuvels vijftien km ten Noorden van Taegoe be schoten. Deze houwitsers vuren projectielen van 200 (Eng.) pond af, in plaats van de pro jectielen van 95 pond, afge schoten door de zwaarste artil lerie, welke tot nog toe in Korea werd gebruikt. Het hoofdkwartier van de luchtmacht meldt, dat van het begin van de oorlog in Korea af tot 12 September ta midder nacht 24.000 ton bommen warer uitgeworpen- Jagers vuurden 6000 raketten af- Radio Pjongjang verklaart, dat kustbatterijen drie kleine Amerikaanse torpedoboot jagers, alsmede vier landingsvaartuigen tot zinken hebben gebracht bij een aanval van de marine op Intsjon, die Woensdag werd uit gevoerd. Er werden drie landingsvaar tuigen beschadigd, aldus de radio. NOORDKOREAANSE VER BINDINGSLINIES VERBROKEN. Generaal MacArthur, heeft Donderdag vebklaard, dat dc Noord-Koreaanse strijdkrachten in ZuidKorea afgesneden zijn van hun bevoorradingsbronnen. De Generaal deelde mede, dat de superforten hun taak om alle communistische verbindings wegen naar het Zuiden af Je snijden bijna hebben voltooid. De door de Minister van Land bouw in de Tweede Kamer aan gekondigde beschikking tot een prijsstop voor margarine is afge kondigd in de Nederlandse Staats courant van gisteren. De prijs stop houdt in, dat margarine ten hoogste mag worden te koop aan geboden of verkocht tegen de prijzen, welke op 8 September 1S50 algemeen gebruikelijk wa- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Enkele buien. In de vroege ochtend plaatse lijk nevel of mist, overigens wis selend bewolkt met op vele plaatsen later enkele buien. Mati ge en aan de kust vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen- Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren- ZATERDAG 16 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.15 4.50 5.30 5.40 n-m. 4.35 5.10 5.50 6.— ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 15 6.13 18.56 10.45 19.51 16 6.15 18.54 12.18 20.12 17 6.17 18.52 13.49 20.44 BRITSE VERSTERKINGEN PER VLIEGTUIG NAAR KOREA. Ean woordvoerder van het Brite Ministerie van Luchtvaart heeft Donderdag medegedeeld, dat er onmiddellijk Britse troe penversterkingen per vliegtuig naar Korea zullen vertrekken. Het aantal kon uit veilig heidsoverwegingen niet worden bekend gemaakt. De versterkingen dienen om de in Korea vechtende Britse regimenten op volle sterkte te houden. DE AMERIKAANSE BOM BARDEMENTEN OP KO REA. Volgens een rapport van ge- neraal-majoor Odonnel Jr., be velhebber van het bombarde- mlentscommando van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten, zijn nagenoeg alle be langrijke militair-industriële doelen, die als strategisch be langrijk voor het N-Koreaanse oorlogspotentieel waren aange merkt, door bombardementen van Amerikaanse: Superforten in de afgelopen 2 maanden „ge neutraliseerd". Luitenant-generaal Strate- meijer, ibevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in hot Verre Oosten, verklaarde in een commentaar op deze „hoogst bevredigende resultaten", dat de aangewezen doelen voor drie kwart waren vernietigd. Het vervoer van voorraden en troepen uit N- naar Zuid-Ko- rea was ernstig ontwricht door zorgvuldig voorbereide bombar dementen van spoorwegen, bruggen en rangeertreinen. Hij vermeldde speciaal een bombar dement door 99 superforten op 16 Augustus van N. troepencon centraties van de Naktong. Volgens het rapport keerden in de laatste» 2 maanden 4 Su perforten niet temg van hun dagelijks onderrnomen opera tionele vluchten van bases op Japan en Okinawa- NOORDKOREAANSE MEDE DELINGEN OVER VERNIE LINGEN. De Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pak Hen-Nen, heeft aan Lake Success een telegram gezonden waarin verklaard wordt, dat Amerikaan se bommenwerpers de gehele zware industrie van Korea en het grootste gedeelte van de mid delzware en lichte industrie heb ben vernield. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" beschouwt men het in kringen van de Ame rikaanse delegatie als mogelijk, ilat de Noordkoreaanse regering hiermede een „verklaring-bij- voorbaat wil geven tegenover het eigen volk voor eventueel terug trekken van de Noordkoreaanse strijdkrachten". Volgens een andere opvatting is de bedoeling van het telegram in de eerste plaats van propagan distische aard tegenover de Azia ten. De Commissie der V. N. voor Korea legt in haar jaarverslag aan de algemene vergadering de verantwoordelijkheid voor het conflict in Korea op de Noord- Koreaanse autoriteiten. De commissie verklaart, dat „de Noordkoreaanse regering op 25 Juni °en zorgvuldig voorbe reide invasie is begonnen, nadat haar pogingen om de Zuidkore aanse republiek van binnen uit te ondermijnen, schipbreuk hadden geleden". Hoewel de kunstmatige verde ling van het land de oorzaak van bet conflict is, hadden de Noord- koreanen de oorlog kunnen voor komen door algemene verkiezin gen voor het gehele grondgebied, onder de controle van internatio nale waarnemers, toe te staan, zo besluit het verslag. DE NEDERLANDSE VRIJ WILLIGERS VOOR KOREA. Generaal Walkers verklaring dat de troepen der Verenigde Naties in Korea weldra tot het offensief zullen overgaan, is door de Nederlandse vrijwilligers met gemengde gevoelens ontvangen. „Als we nog langer wachten, is er voor ons niets meer te doen". De officieren, die wel weten, dat het zo'n vaart niet zal lopen, zijn verheugd over deze geestdrift van hun mannen. Nog nooit hebben we een on derdeel gehad, waar zo'n geest heerste. De twee halve compag nieën, die thans zijn opgeroepen, worden door sport en exercitie gehard- Ruim 600 goedgekeurde vrij willigers kunnen thans worden ingedeeld. Men heeft goede hoop voldoende mensen voor drie com pagnieën, ruim 700 man, bij el kaar te krijgen, want nog steeds melden zich nieuwe vrijwilligers aan- Het ligt in de bedoeling de vrijwilligers zo spoedig mogelijk op de boot te zetten. Dit wil niet zeggen, dat zij linea recta naar het Koreaanse srtijdtoneel wor den vervoerd. Zij zullen eerst nog ergens als team worden getraind. Het is nog niet bekend, waar dat zal gebeuren. Zoals bekend zullen de vrijwil ligers in Korea Amerikaanse Eoldatenra.ntscenen ontvangen. Ook voor hun ontspanning zul len de Amerikanen *wel het een en ander willen doen. Lectuur e.d. zal uit Nederland moeten ko men, want vele vrijwilligers zijn de Engelse taal niet machtig. In militaire kringen vraagt men zich ook af, of hier wellicht een taak kan liggen voor een even tueel op te richten Korea-thuis- iront- De Britse Regering heeft be sloten ten aanzien van de na. tionalisatie van de ijzer- en staalindustrie op haar stand punt te Mijven staan en voor 1 October over te gaan tot de in stelling van de commissie, die deze instructie zal beheren, zo verneemt het Franse persbureau A.F-P. van betrouwbare zijde. Volgens sommige politieke kringen zou de lijst van perso nen, die deel zullen uitmaken van de comf.TLissie tegen het ein de van de week bekend gemaakt worden. Volgens de wet op de nationalisatie, die door het vo rige Parlement werd aangeno men, moet de nationale commis sie voor staal uiterlijk 1 October 'a.s- zijn gevormd en moet de eigendomsoverdracht na 1 Ja nuari 1951 geschieden- De familie van Generaal Smuts heeft besloten de as van de overledene, na de crematie, welke heden zal geschieden, naar „Doomkloof" (de woning van Smuts) te Irene te brengen, waarna zij zal worden bijgezet op het nabijgelegen kopje. Dui zenden militairen zullen heden, de begrafenisstoet, die bijna 3 km lang zal zijn, en voorafge gaan zal worden door twee mi litaire kapellen, escorteren. Een oude vriend van Smuts en wijlen Generaal Louis Botha, W- Teichman, heeft het initia tief genomen tot het houden van een inzameling van gelden voor de oprichting van een standbeeld voor Smuts te Pre toria. Heden zullen in verband met de begrafenis van Velmaar- schalk Smuts scholen en uni versiteiten gesloten zijn en ook de effectenbeurzen na dertien uur. Acht generaals zullen funge ren als slippendragers, onder anderen stafchef C. L de Wet du Toit en de voormalige staf chefs, Sir Pierre van Rijnevekl Len Beyers en George Brink. Voor de oprichting van een 'Standbeeld van Smuts bij de Uniegebouwen te Pretoria is ten voorlopig comité gevormd met als voorzitter de oud-opperrech ter N. J. de Wet, laatst ievenS lid van Smut's eerste kabinet. De Commissie van h^t Alge meen Belgisch Vakverbond voor de Belgische arbeiders, werk zaam in Nederland, heeft de toe stand dezer grensarbeiders on derzocht, zo wordt in een com muniqué meegedeeld. Zij stelt met genoegen de loonstijging in Nederland vast. doch bevestigt haar eis deze loonsverhoging op de Belgische rbeiders te zien toepassen, zon der dat de gratificatie wordt verminderd. Zij dringt er bij de Belgische Regering op aan, dat de onderhandelingen tussen de Nederlandse en Belgische Re geringen vlug zullen plaats heb ben, teneinde het bedrag der gratificatie en de toepassing der loonsverhoging in Nederland te kunnen bespreken. De Commissie onderzocht eveneen de prijsstijgingen in België en de toestand, die daar door voor de grensarbeiders wordt geschapen- Zij oordeelt, dat de vermindering van de le vensstandaard, die het gevolg is van de prijsstijgingen in België, een uitsluitend Belgische aange legenheid is, waarvoor de Bel gische Regering aansprankelijk is. Daarom oordeelt zij, dat het de taak is van de Regering aan de grensarbeiders een bijzonde- "e vergoeding toe te kennen en eist een verhoging van de dage lijkse vergoeding, die door de Belgische Regering aan de grensarbeiders wordt toegekend. Te Praag wordt vernomen, dat de Zusters Franciscanessen, die te Praag de leiding hadden van diverse tehuizen voor meisjes, op last van de burgerlijke over heid de hoofdstad in de eerst komende dagen moeten verla ten. Zij zullen te Krnov in N- Hilezië in een klooster hun in trek moeten nemen- lOok hebben de zusters van O. L. Vrouw, die te Praag even eens de leiding hebben over meisjestehuizen, hun werkzaam heden moeten stoppen om zich naar een klooster te Broemov in Noord Oost Bohemen te bege ven- Dr. Hjalmar Schacht, Hilters „financiële tovenaar", heeft zijn vijfde proces overleefd. De 75-jarige werd vrijgespro ken en hepkreeg zijn volledige burgerrechten. De staat Neder- Saksen, die Schacht in staat an beschuldiging had doen stellen, werd veroordeeld tot betaling van de proceskosten. Toen Duitse verslaggevers hem bij het verlaten van het gerechtsge bouw gelukwensten, zei Schacht, „U kunt beter de rechter felici teren". Bij zijn aankomst te New-Tork \oor de bijeenkomst van Ce Noord-Atlantische Raad heeft Mr. D. U. Stikker, de Nederland se Minister van Buitenlands Zaken verklaard, dat Nederland herbewapening van Duitsland als noodzakelijk aanvaardt zo meldt Reuter. ,,De Duitsers, moeten hun deel van de last dragen", aldus *de Minister- Minister Stikker zeide, dai dc meeste mensen in Europa niel in een onmiddellijke nabijheid van een algemene oorlog ge loven. „Persoonlijk geloof ik niet, dat Rusland op het ogen blik een openlijke oorlog wil eu wij geloven, dat wij nog fjd hebben om ons voor te sereï- aen". De Minister meende een ver betering te kunnen constateren in de toestand over de gehele wereld zowel als in Korea. 7 Joegoslaven, die voor Bulga rije zouden hebben gespionneerd zijn door de Arrondissements rechtbank te Nisj tot gevange nisstraffen van 20 tot 10 jaar veroordeeld. Zij zouden na de bevrijding van Joego-Slavië naar Bulgarije zijn gevlucht en in 1948 met wa pens en propaganda-materiaal Volgens een bekendmaking van de Regeringsvoorlichtings dienst in de Sowjet-zone van Duitsland heeft de Ministerraad een vacantieverbod ingesteld joor allen, die bij de Regering der Sowjet-zone werkzaam zijn- Wie op het ogenblik met va cant ie is, moet teruggeroepen worden. Als reden wordt aangegeven, dat de „grote opgaven", die de wetten tot verbetering der le vensomstandigheden in de Sow- zijn teruggezonden om tq spion- jet-zone stellen, inspanning van neren en te trachten de Joego slavische Regering omver te werpen. Eén van de voornaamste ver dachten werd een aanhanger genoemd van generaal Mihai- lowitsj, die in 1946 als verrader is terechtgesteld- Generaal Dvvight Eisenhower, die in de afgelopen oorlog het be vel voerde over de Westelijke legers, wordt te New York ge noemd als candidaat voor de post van opperbevelhebber van de West-Europese strijdkrachten. Be drie ministers van Buiten landse Zaken werden het reeds eens over het aanstellen van een Noord-Atlantisch opperbevelheb ber. Men gelooft, dat generaal Eisenhower, die op het ogenblik president van de universiteit van Columbia is, te kennen heeft ge geven, dat hij bereid zou zijn een dergelijke functie aan te nemen, indien de Noord-Atlantische mo gendheden zouden besluiten een door de V- S. voorgedragen can didaat te aanvaarden. De Deense Socialiistische minderheidsregering die 9 Aug- aftrad, heeft besloten aan te blijven, nadat een week lang vergeefs getracht was met de andere partijen tot overeen stemming te komen over een meerderheids-coalitieregering. Eerder op de avond had de Socialistische leider Hans Hed- toft de Koning meegedeeld, dat het hem niet was gelukt 'n coa litieregering van Socialisten, •Liberalen en Radicalen te vor men. Hedtoft hoopt thans op medewerking van de andere partijen in de Deense Tweede Kamer, waar de Socialistische partij 151 zetels heeft. Hij wil de partijleiders bijeen roepen voor een bespreking van de moeilijkheden, waarvoor de nieuwe Tweede Kamer zich ge steld ziet. Canada is op het ogenblik niet voornemens twee of drie divisies naar Europa te zenden, om te helpen een strijdmacht van 60 a 70 divisies op de been te brengen zo heeft Louis Saint-Laurent in het parlement verklaard. De eerste minister heeft er aan toegevoegd, dat Canada er de voorkeur aan geeft tot de verde diging van de landen van het At lantisch Pact bij te dragen door het zenden van wapens en oor- logsmaterieel. Te dien emde is aan het parlement om goedkeu ring van credieten ten bedrage van 300 millioen dollar verzocht. De Indiase provincie Assam, die op 15 Aug- werd geteisterd door één der ernstigste aardbe vingen sinds mensenheugenis, werd Woensdag opnieuw getrof fen door aardschokken, die veel korter duurden, doch sterker waren dan de vorige. De beving ging gepaard met geluiden als kanonschoten. Zij duurde anderhalve minuut. alle krachten eisen, totdat de „aanvankelijke moeilijkheden van het bestuur" overwonnen zijn. De Poolse ambassadeur in ée Ver. Staten, heeft bij het Ame rikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken een klacht inge diend, dat de bemanning van het Poolse schip „Batory" niet aan land mag gaan en „klein zielig behandeld" wordt bij de ondervraging door Amerikaanse imigratie-autoritedten- „Indien met deze discrimine rende maatregelen wordt voort gegaan zal de Poolse Regering zich genoodzaakt zien tegen maatregelen te nemen", aldus het protest. Meer dan 6000 van 40 000 Lon- dense buschauffeurs en -con ducteurs zijn thans in staking uit protest tegen de aanstelling van nieuwe conductrices. Bijna 900 van de 5100 bussen reden Donderdag niet meer. Een aantal chauffeurs, die zich niet konden verenigen met de aan stelling van conductrices werd geschorst. De Britse schoenenmode, die op dc. „Fashion- in Footwear" in Londen wordt vertoond, geeft dit jaar de voorkeur aan open en lichte ontwerpen, waarbij vooral cp eenvoud de nadruk wordt ge legd. Bij vele van de modellen wordt een geruite binnenvoering uitgebuit, zoals b-v. bij de hoge winterschoenen, waarvan de om geslagen rand een wollen ruiten voering laat zien. Voor sportieve schoenen is groen een populaire kleur. Elastiek en koel in het dragen is de „Boofer", een lage sportschoen, die een totaal ge wicht van nog geen 150 gram heeft en volgens een patent pro ces zonder gebruik van spijkers wordt vervaardigd. Suéde en sa tijnen avondschoenen, die op de show worden vertoond, zijn veel al geborduurd of met kralen ver sierd. s: 5 regels 60 cent: ct.; minimum nummer of Aürw meer. s namiddags 2 Ifuit werd geplaatst lie bedekt was met de Unie, lag een tapse heide met een d lint, waarop me. had laten schrijven iappa", benevens -ie in een Britse Velé., zoals zwaard, staf. iel. De stoet, die drie werd voorafgegaan serwagens. van de Vrijdag mer en Belgische KahL »ekend gemaakt, dal het Parlement zai e diensttijd der Och. iet zes maanden te ensttijd der Uchtin_ volgende betreft, zal nader overleg ple. laar voornemen 4t twee jaar te stellen er van Economische in de Kabinetsraaa ïtting gegeven over ling en de prijzen. Hf lat in beide sectoren ring is waar te ne_ maatregelen zul Ier omen tegen het vast goederen en tegen en de normale prys vertrok Hr. "Ms- er „Piet Hein", onder van de kapitein-lui- se A. P. Smitt uit (CuraQao) voor het :elte van de reis. Het doeling, dat het schip namakanaal en enige ns, o-m. Acapulco in Diego en Honoloeloe v-Guinea vaart, van- naar Nederland t-z-t :Ugd. dvak van September Augustus 1950 werd zeshonderdduizend jongens van zes tot regelmatig gespaard ■an de jeugd.spaarac. Nationale Spaairaad. it heeft de raad doen iet de actie door te het aantal jeugdige tot zevenhonderdvijL op te voeren, ng van de tot dusver ethode zullen nu geen ■s meer beschikbaar iteld. Alle meisjes en zes tot zestien jaar, teriode van 18 tol 30 bij de Spaar, en Boe ten en alle postkante,, aargeld op hun spaar, doen bijschrijven, boekje „De redding. Dit boekje behandelt euk en het redden van ng. Het werkje is ge_ lor de heer H- Th. de •teur van de Konink. I. en Zuid.Hollandse atschappij. iter van Economische t aan de nog bestaan. ijke prijzencommissies pnieuw hun medewer.. rlenen aan een goede van de prijspolitiek, >or de Regering weid eend zijn deze prijzen. enige jaren geleden o.m. met het doel he ap te treden tussen ko_ •rkoper in geval van over prijzen, gemeenten, waarin hes r de prijzencommissies geheven, is het verzoek spoedig mogelijk we. ïg dezer commissies te ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 16 6.15 18.54 12.18 20.12 17 6.17 18.52 13.49 20.44 18 6.18 18.49 15.11 21.31 19 6.20 18.47 16.14 22.37 20 6.22 18.45 16.58 23.57 21 6.23 18.42 17.27 22 6.25 18.40 17.46 1.23 versterkt werd door de echo in de tunnel van de Metro. Door de tunnel flitste tezelfdertijd 'n geweldige bliksemshicht. Door dit defect zou niemand gewond zijn, indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet hadden willen ver brijzelen en elkaar niet onder de voet hadden gelopen. Op onze administratie lig gen voor belanghebbende ter inzage: de lijsten van de troepentransportschepen „Fairsea" en „Ranchi", beide vermoedelijke aankomst op 25 September 1950. De eerste zendingen van deze, wapens hebben de troepen, die deelnemen aan de oefening „Re genboog", de grote harfstma- noeuvres van het Amerikaanse leger in |de Amerikaanse zone, bereikt. Van militaire zijde is verklaard, dat met dit wapen pantserplaten van 11 inches kunnen worden doorboord. er in de lucht te hebben gescho ten. Een der O-B.-ers, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde ook een schot te' hebben gelost. De Djaksa concludeerde in zijn lequisitoir, dat Spangenberg schuldig was aan zware mishan deling, de dood ten gevolge heb- 1 ende en eiste 7 jaar gevangenis straf. ressieve bedoelingen tegenover West-Duitsland. De volkspolitie is geen leger". Hij ontkende, dat Oost-Duits- land een afzonderlijk vredesver drag met de Sowjet-Unie zou sluiten: „Wij houden ons aan het verdrag van Potsdam, dat er vre de moet worden gesloten met een onverdeeld Duitsland". De nieuwe Britse divisie, (fe spoedig naar Duitsland zal wor den gezonden, is de 11de pantser, divisie, zo is Vrijdag door be Britse Rijnleger meegedeeld- De divisie werd in 1941 ge vormd en in 1946 weer ontbon den- Zij zal thans opnieuw wor den samengesteld.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1