H Radiotoespraak van Pholien UIT OE PROVINCIE mts' Bim's Reisbureau „De Alikruik' VERKLARING VAN MALAN Rechtszaken Binneniands Nieuws Etilijving|van West-lrian bij een^vreemde Staal r** /T7 Wat brengt de Radio Engeland zendt nieuwe divisie naar Duitsland TERNEUZEN. Alg. Ned. bond van gepen sioneerden vraagt ook 5 pCt BIERVLIET AGENDA IJZENDIJKE. VLISSINGEN. DRONKEN AUTOMOBILIST VEROORZAAKT ONGELUK. ZAAMSLAG. ïft Vrijdag te t militaire eer ilk Jan Smuts :houden in de lervormde ge- i Kabinetsraad 'iet Hein" vervolgd i wereldreis gd-Spaaractie ationale Spaarraae irijzencommissie re Britse divisie voer Duitsland Lr. Daniël Malan, de Zuid- Aïi ikaanse nationalistische eer ste Minister, heeft Maandag op li et Transvaalse congres van de Nationalistische partij Engeland oi v atrschuwd, „zijn neus met in Zuid-Afrikaanse aangelegenheden tt steken". Dr. jVIslsn leverde ciitiek op Britse parlementsleden en zelfs ministers, die, naar hij zeide, vijandige critiek op Zuid- Afrika goedkeurden. „Zuid-Afri- ka is niet langer een Britse kolo nie Het is een souverein, onaf hankelijk land. Wij steken onze neus niet in Britse Zaken en ver wachten van Engeland, dat het zijn neus ook niet in onze zaken steekt", aldus Dr. Malan. Mocht er tussen de communis tische en anti-communistische krachten een oorlog uitbreken, dan zal de gehele blanke bevol king van Zuid-Afrika op enkele uitzonderingen na zich aaneen- scharen tegen het communisme, aldus Malan. Sprekende over Z.- Afrika zei Malan, dat de V. N voor de niet-blanke bevolking aldaar de eis hadden gesteld van gelijke rechten, terwijl deze bevolking daar zelf niet eens plek ter wereld vrediger dan Zuid-We^t-Afrika", aldus Malan. ..De Ver. Naties zien over het hoofd, dat het gebied een nieuwe grondwet heeft en vertegenwoor digd is in het parlement van de Zuid-Afrikaanse Unie." Duitsland noemde Malan in het verleden „een muur tegen he communisme". Na de oorlog was dit land echter van beide kanten beroofd van zijn belangrijkste hulpbronnen. Malan noemde het een gelukkig feit, dat de Weste lijke mogendheden thans een an dere houding tegenover Duitsland aannamen. De nationalistische partij schaamt zich niet voor haar standpunt, dat vrede niet volle dige vernietiging van Duitsland betekent, aldus Malan. „Het is absoluut uitgesloten dot het Idonesische grondgebied West-lrian, dat thans een twist- gebied vormt, aan een vreemde staat zal toebehoren buiten de beide partners van de Neder lands-Indonesische Unie", aldus verklaarde het lid van de Irian- commissie Mr. Moh. Yamin des gevraagd aan Aneta's politieke correspondent. Voorts zei Mr. Moh. Yamin: „De gedachte alleen in die rich ting is een misdaad. Het is zelfs strijdig met de verschillende in ternationale verdragen welke bindend zijn voor alle leden van Verenigde Naties. Volgens het bepaalde in het Atlantic-charter elke werd ondertekend op 14 Augustus 1941 en ook onderte kend is door Nederland, de Sow- jet-Unie, Engeland, Amerika en Autsralië, is het aan staten ver boden hun gebied uit te breiden in welke vorm dan ook. De En gelse tekst betreffende het ver bod van gebieds-uitbreiding in het Atlantic-charter luidt als volgt: Common principals in ternational policies of their re spective countries on which tney >are their hopes for a better fu ture of the world. 1st. Their coun tries seek no agrandismcnt terri torial or other Mr. Moh. Yamin besloot zqn vei klaring met er op te wijzen dat de tweede wereldoorlog een oorlog was orn de overwinning van de democratie te bereiken, in geen geval v/as het een oorlog om gebiedsuitbreiding in de vorm van kolonieën of vermeerdering van koloniale volkeren. a „Wij zouden u natuurlijk graag willen helpen, meneer Basli", zei Van Elk. „Maar hoe moet het ons gaan, wanneer alle figuren, die wij hebben getekend, ons om geld kernen vragen? Het beste lijkt mij, dat u ditmaal een avontuur begint, dat u ook iets kan opleve ren". „Wat dunkt u van een reisbu reau?" vroeg Hilarion plotseling. „U kunt de vele ervaringen, die de wereldreizen u hebben gele verd, goed gebruiken in een der gelijke onderneming". „Dat is een idee", zei Basli. En hii ging het plan met Bim be spreken- „Het zou gaan", zei Bim. „Maar dan moeten wij een zeer bijzonder reisbureau beginnen, een bureau voor wereldreizen' „Dat is niet dadelijk nodig" zei Mugli. „Wij hebben zoveel moge lijkheden om voorlopig tochten in Nederland te organiseren. Het is een mooi land en de mensen willen het landschap wel eens anders leren kennen dan op hon gertochten". „Dat is waar", gaf Bim toe. En zo werd die morgen op de studio het plan opgevat door onze vrien den, een reisbureau te beginnen. gisteravond gehouden overdreven inkopen, zoals dit in 8 - - - België het geval was, waar alle winkels als het DONDERDAG 14 SEPT. HILVERSUM I: 7-00 Nieuws; 7-15 Gram-; 7.50 Dagopening; 800 Nws.8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 915 Gram-; 9.30 Waterstanden; 10-30 Voor de vrouw; 10-35 Gram.; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Gram.; 11-45 Causerie; 12.00 Lichte muziek; L? 30 Meded.12 38 Gram.; 13.00 Nws-; 1315 Orkest; 13.45 U kunt het geloven of niet; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Koor; 1500 Voor de zie ken; 16-00 Gev. programma; 17 00 Voor de jeugd; 17-50 Re geringsuitzending 1800 Nws. 18.15 Sport; 18.30 Orkest; 1915 Causerie; 20.00 Nws.; 20.05 Ac tualiteiten20.15 Orkest; 20-45 Hoorspel; 21.55 Orkest; 2300 Nieuws; 2315 Sport; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7-00 Nieuws; 7 15 Gram.; 7.30 Gram.; 7-45 Gebed; 8.00 Nws.; 815 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9-40 School radio; 10 00 Gram.; 10.15 Mor gendienst; 10-45 Orgel; 11.00 Voor de zieken; 11-45 Schoolra dio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram-; 12 30 Meded.; 12.33 Lunchcon cert; 12-55 Zonnewijzer; 13.00 Nws-; 13 20 Septet; 13 35 Zang; 14.00 Orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15-30 Ensemble; 1600 Bijbellezing; 16-45 Piano; 17.00 Actualiteiten; 17 30 Lichte mu ziek; 1800 Koor; 18.15 Cause rie; 18.30 Voor de> strijdkrach ten; 19.00 Nws.; 19.15 Voor de postzegelverzamelaars; 19-30 Gram-; 19-35 Radiokrant; 19-55 Nws.; 20 00 Licht concert; 20.50 Gram.; 21.00 Causerie; 21.20 Koor; 21.40 Amusementsmuziek; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.35 Gram-22.45 Avondover den- tmg; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. BRUSSEL VI-12-00 Gram-; 12.15 Zigeunerin uziek12-30 Weerbericht; 12.33 Voor de Landbouw; 12.40 Zigeunermu- Ejefc; 13.00 Nws.; 13-15 Gram-; 14-00 Voor de jeugd; 15 00 Eng. les; 15-15 Gram.; 15-40 Franse les; 16.00 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 1715 Voor de kin deren; 18-15 Kroniek; 18-25 Gram.- 18-30 Voor da soldaten; 19.00 Nws.; 19-30 Gram.; 19.50 Causerie; 20-00 Verzoekprogr- 21.00 Klankbeeld; 21.25 Gram.; 21-45 Actualiteiten; 22-00 Nws.; 22.15 Kamermuziek; 23 00 Nws.; 23.05 Gram. In een radiotoespraak heeft de Belgi sche Eerste Minister .Jos. Pholien de hamsterwoede veroordeeld, die zich de laatste weken van een groot deel der Belgen heeft mees. tergemaakt. Hij waarschuwde de bevolking in het bijzonder voor de tussenhandelaren en sommige winkeliers, die van deze koop woede gebruik maken om buiten sporig hoge winsten te maken. De Eerste Minister maakte er onder meer melding van, dat de grossiers in zeep in één maand dezelfde hoeveelheid hebben ver kocht als normaal in één jaar. Hij citeerde verder het geval van een man, die op één dag drie rijwie len kocht en van een dame, die 5 kg peper insloeg. Opmerkelijk is bij deze hamsterpsychose, dat zonder enig onderscheid wordt gekocht en dat in het algemeen iedere prijs wordt betaald, die de winkelier maar vraagt. De Bel gische Premier vroeg zich af, waar het traditionele gezonde verstand van de Belgen is geble ven en legde er de nadruk op, dat deze aankooprage slechts in Bel gië valt waar te nemen. Hij wees er vervolgens op, dat de betref fende artikelen in ruime mate in België voorhanden zijn en geen enkele ongerustheid behoeft te bestaan, dat deze schaarser zul len worden. De hamsterwoede kan niet gerechtvaardigd worden door naar Zwitserland te verwij- zo merkte Pholien op. De Zwitsers toch leggen slechts klei ne persoonlijke voorraden aan en dit geschiedt zeer geleidelijk zon der dat een paniek verwekt en de economie van het land ont wricht wordt. Pholien besloot zijn radiotoespraak met een beroep op de kalmte der bevolking. Het Liberale blad „Het Laatste Nieuws" verwijt de Regering in tussen in haar uitgave van gis termiddag zelf de oorzaak te zijn geweest van de woede door de militaire maatregelen op een on tactische wijze bekend te hebben gemaakt. Het blad betoogt in dit verband, dat ook in andere lan den bedoelde maatregelen zijn bekend gemaakt, doch deze daar geen aanleiding zijn geweest tot warenhuizen en ware bestormd werden. Anderzijds wordt medegedeeld, dat de inkopen van het publiek, dat de eerste week van deze maand het zesvoudige bedroegen van de normale, thans een duide lijke vermindering aantonen- Engeland zal nog een divisie naar West-Duitsland zenden, zo heeft premier Attlee Dinsdag tij dens het defensiedebat in het La gerhuis verklaard. De twee divisies, die Engeland reeds in Duitsland heeft, zullen worden vergroot, zodat Engeland meer dan drie volledig geoefende divisies in Duitsland op de been zal hebben. Concert op de Markt. Door de Sluiskilse Fanfare zal Zaterdagavond om 8 uur 'n con cert worden gegeven met het vol gende programma: 1. Officer of the Day, mars, R. B. Hall, arr. Adr. Maas. 2- Ouverture Romantique, Odile Cordonnier. 3. Lentebloemen, L. Vermaelen. 4. Ouverture Floralia, S. P. van Leeuwen- 5. Een schone Meimorgen, fantaisie, P. P. Bisselink. 6. De Gardemars, G. J. N. Cori. De Alg. Nederlandse Bond van Gepensionneerden heeft de Raad van Ministers en de beide Kamers der Staten-Generaal ver zocht de laatste verhoging van 5 pCt. ook van toepassing te verklaren voor gepensionneer den. „De gepensionneerden", aldus de brief „zijn sedert Januari 1947 in een achterstand geraakt, die onder hen een noodtoestand heeft doen ontstaan". De algemene bond zegt in zijn brief „op te treden als bond van gepensionneerden uit burgerlijk overheidspersoneel namens ruim 50.000 leden." DOOD DOOR SCHULD? 150 Boete, subs, drie maanden hechtenis, alsmede een maand voorwaardelijk met een proeftijd var. drie jaar eiste de Officier van Justitie van de Rotterdamse rechtbank tegen de 34-jarige on derwijzer N. H. van S. uit Gouda. Deze werd ervan verdacht op 17 Februari op de Hooge Schieland- se Zeedijk te Gouda, toen hij een personenauto bestuurde, een vrachtauto te hebben ingehaald. De wagens raakten elkaar en weken naar links uit, aldus de dagvaarding. De wielrijdster B. J. Dekker werd door de perso nenauto geraakt en is korte tijd daarna aan de gevolgen overle den. De Officier meende, dat verdachte gevaarlijk en roekeloos had gereden. Verdachte's raadsman vroeg vrijspraak. Vraag aan het College van B. en W. Door de heer H. J. Colsen is onderstaande vraag tot het col lege van Burgemeester en Wet houders gericht, met het verzoek hierop in de eerstvolgende zit ting van de Gemeenteraad een antwoord te mogen ontvangen: „Van deskundige zijde is mij medegedeeld, dat indien op het laatste dok grote moderne kra nen zouden zijn, er in Terneuzen schepen zouden komen lossen. Indien deze mededeling juist zou zijn, wat denken B. en W. in deze te doen." De Kermis- Het is in Terneuzen van alge mene bekendheid dat het weer guurder wordt in de kermisweek. Flinke regenbuien en soms een donderslag vieren het afscheid van de zomer. Voor de kermisgangers is het hopen, dat de zomer tijdens deze „vroege" kermis nog even wacht met zijn sombere afscheid. Dan kunnen echtelijke paren nog eens met een gerust hart hun jonge tijd ovérdoen en kunnen de jon gelieden van beierlei kunne hun hart ophalen aan de verschillen de vermakelijkheden. Er komt dit jaar aardig wat. De Markt zal vol staan met om. een amusementspaleis, een vlindermolen, een rijwielcarou- sel, de skooters, twee duikboot- spelen, de bekende draaimolen, van Du Pont, een schiettent en een lijntrekspoor. De gebruikelijke zoetige en zure kramerijen en een suikerspin zijn eveneens van de partij. Ook komt de kindermanège met de kleine levende ponys. Voor wie vermaak zoekt zal er volop gelegenheid zijn. De film liefhebbers tenslotte kunnen van goede films genieten. Schietwedstrijden. Zaterdag 16 Sept. a.s. organi seert de Terneuzense Poütie- Sportvereniging een individuële schietwedstrijd op de karabijn. De deelneming staat open voor Rijkspolitie, Douane, Marechaus see en C-C.D. De wedstrijden vangen om 1 uur aan en worden gehouden op het schietterrein aan de Oost- sluis. Er zijn fraaie medailles be schikbaar gesteld. ders W. V. en Th. de R-, wonen de alhier, bij wie een gedeelte van deze aardappelen in beslag wer den genomen. Zij bekenden de aardappelen te hebben ontvreemd en zullen zich hierover later heb ben te verantwoorden. Naar Gent. Aan Biervliet is de eer te beurt gevallen in het kader der Zeeuw se culturele tentoonstelling te Gent een concert te geven. Vanzelfsprekend is dit bericht zowel in het dorp als door de muzikanten met groot enthou siasme begroet. Het concert zal 14 October gegeven moeten worden en wel op de Place d'Armee in Gent. HEDEN: TERNEUZENConcertgebouw 2.30—4.30 en 8—10 uur: Grote Najaars-Modeshow. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. Movie Crazy"- Danszaal Nieuwstraat 15, 3 uur: Publieke Veiling van Dekkleden enz. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc- „Contra Spionnage". Uitwisselings-concert- Zaterdag 16 September zal eV te IJzendijke een groot concert gegeven worden waaraan de Kon. Harmonie van Biervliet en de muziekvereniging „Geduld Over wint" te IJzendijke zullen mede werken. Beide corpsen staan on der leiding van de heer Jasper Athonisse uit Biervliet. Aanvang 7 uur op de Markt te IJzendijke. Programma van de Kon. Har monie uit Biervliet: 1. The Stars and Stripes Forever J. Sousa. 2- De Barber de Sevilla, ouverture, G. Rossini. 3. Variations en forme de danse, suite, Marcal Poot. 4. Ballet Egyptien, 4 delen, Lingini. 5- Colonel Begel on parade, K. J. Alford. Pauze. Programma van de muziek ver. „Gedult Overwint" uit IJzendijke. 1. Jubelklange, marsch, Uebel. 2- Rossinianae, ouverture, G. H. Boedijn. 3. Cartège Etincelaat, F. Popij. 4. Luna Valse, P- Lincke. 5. The Great little Army, K. Alford. Diefstal aardappelen- Bij het laden van aardappelen in een der schepen was aan het Eerste Dok een partij aardappe len te veel aangevoerd en over blijven staan om naar het veem te worden overgebracht. Bemerkt werd, dat van deze partij een paar zakken waren verdwenen, hetgeen leidde tot i aanhouding van de losse arbei- De „Colombi" gaat proef varen. Van 13 tot 15 September zal het 13400 b.r-t. metende passagiers schip „Colombi" van de Compag nie General Transatlantique te Parijs haar proeftocht maken. De „Columbi" is in September 1948 door de Koninklijke Mij. „De Schelde" alhier in reparatie en voor ombouw opgenomen. Thans na twee jaar is het schip van alle moderne gemakken voorzien, o.a. is Air-conditior.-systeem aange bracht en de machines zijn omge bouwd. 1894 werd de naam Van Vessem op het dienstrooster der P-T.T, geschreven toen de heer C. A. van Vessem zijn intrede in het postaal bedrijf deed, en de zoons volgden de voetsporen van hun vader. Ontelbaar zijn dan ook de blijde en droeve berichten, die zij bij de geadresseerden bezorg den. En hoevelen zullen het er zijn, die de heer Van yessem behulp zaam is geweest bij postale za ken, die de betrokkenen moeilijk heden bezorgden? Op 11 Sept. 1910 trad de heer C. J- van Vessem als hulpbestel ler te Zaamslag in dienst der P.T.T., waar hem reeds direct de functie van waarnemend kan toorhouder kon worden toever trouwd, doorkneed als hij was met alle geheimenissen van het postaal bedrijf en toen de vader van de jubilaris, de heer C. A. van Vessem in 1919 bij de her denking van zijn zilveren ambts jubileum wegens ziekte de func tie van kantoorhouder neerlegde, was het niet meer dan natuurlijk dat zijn zoon Cornells belast werd met de tijdelijke waarne ming van het kantoor tot op 1 Mei 1920 zijn benoeming tot kan toorhouder volgde. Reeds direct bij de aanvang van de werkzaamheden werd de heer Van Vessem op hartelijke wijze gehuldigd door bestellers, telefonisten en hulpbestellers van het kantoor Zaamslag. De Inspecteur der P.T.T. te Breda, de heer W. A. L. G. M. Jeurgens, bracht des morgens de gelukwensen over van het P.T.T.- bedrijf, terwijl des middags de Directeur van het P.T.T.-kantoor te Terneuzen, de heer G. G. van Heumen, en de Directeuren van de kantoren te Hulst en Axel, de heren Joh. de Vries en M. Pois- sonnier, benevens de kantoor houders van Hoek, Philippine en Sluiskil, de heren J. Jurry, J- Cornelis en P. Dourleijn, de com mies der P.T.T. te Terneuzen de heer J- A. Weijnen, de chef-tele foniste te Terneuzen rnej. A. van Dixhoorn en de heer W. Kervink namens de bestellers te Terneu zen hun felicitaties kwamen aan bieden. De heer Van Heumen bracht in welgekozen woorden hulde aan de jubilaris, die steeds met volle toewijding en opgewektheid zijn taak vervulde, de heer Weijnen complimenteerde de heer Van Vessem namens commiezen en adjunct-commiezen der P.T.T., de heer Cornelis deed zulks namens de collega's van de jubilaris en de heer Kervink namens de ver eniging van bestellers der P.T-T-, daarbij namens het personeel van het kantoor Terneuzen een schilderij in lijst aanbiedend. Namens het jongere personeel van het kantoor Terneuzen wens te de heer Chr. van Cadsand de heer Van Vessem van harte ge luk met zijn feestdag- Het spreekt vanzelf, dat vrijwel de gehele dag door de familie Van Vessem bloemstukken, tele grammen, brieven en kaartjes in ontvangst had te nemen uit P.T. T.-kringen, van vrienden en be vriende relaties, zodat de huis kamer en het kantoor in een bloementuin waren herschapen. Het was reeds in de kleine uur- tjjes toen de laatste bezoekers de gastvrije woning verlieten en de familie Van Vessem dankbaar kon terugzien op een mooie her denkingsdag- het schip geen slagzij maakte- De „Sparto" is geassisteerd door twee sleepboten naar Amster dam doorgevaren waar zal wor den uitgemaakt of de schade di rect hersteld zal moeten worden- Maaandagavond omstreeks half negen is op jle Muiderstraat- weg tussen Muiden en Diemen een ernstig ongeluk gebeurd, dat zeer goed is afgelopen. Een automobilist komende uit Amsterdam zigzagde met grote snelheid over de weg', reed een hem tegemoetkomende auto op de linkerweghelft aan en sloeg enkele malen over de kop. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd, maar de in zittenden kregen nauwelijks let sel- Het onderzoek door de Rijks politie ingesteld, wees uit, dat de bestuurder van de auto, die de aanrijding had veroorzaakt, een vertegenwoordiger uit Huis ter Heide, zeer veel sterke drank had gebruikt. Het ongeluk veroorzaakte een opstopping op de drukke ver keersweg. 40-Jarig Ambtsjubileum. In het nummer van j.l- Zater dag maakten wij melding van het dienst jubileum bij de P-T.T. van de heer W. van Vessem. J.l. Maandag was het de heer C. J. van Vessem, kantoorhou der der P.T.T. alhier, die het voorrecht mocht smaken de dag van zijn 40-jarig jubileum in dienst der P.T.T. te herdenken. De namen Van Vessem en P.T.T. zijn te Zaamslag nauw met el kaar verbonden, want reeds in HET S.S. „SPARTO" IN VEILIGE HAVEN. In de nacht van Maandag op Dinsdag precies om 12 uur is het Panamese s.s. „Sparto" dat Maandagmorgen in alle vroegte bij Ameland op een mijn is ge lopen, op eigen kracht in IJmui- den binnengelopen. Het schip heeft een deuk ter hoogte van ruim twee beneden de waterlijn opgelopen. Er ontstond echter geen lek van betekenis, zodat VERSTEKELINGEN AAN BOORD VAN ENGELS SCHIP. Maandag arriveerde in de Waalhaven het Engelse s.s. „Sea- fisher". Aan boord bevonden zich twee verstekelingen. Het waren de 29-jarige Duitse Bern- hard Demhorst en een 22-jarige Roemeen- Zij waren in Oran aan bóord gekomen en zijn bei den, ieder op eigen houtje, uit het vreemdelingenlegioen gede serteerd, waarbij zij drie jaar hadden gediend. De ouders van de Duitser zijn inmiddels naar Brazilië geëmigreerd- Hij heeft nu het plan opgevat ook daar heen te gaan. Voorlopig zijn de verstekelingen echter op het hoofdbureau van politie opge sloten. TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT. Toen twee gestichtswachters van Veenhuizen Maandagochtend met een groep gedetineerden in het Academisch ziekenhuis ver toefden om aldaar geneeskun dige hulp te ontvangen, zagen twee van de gevangenen kans te ontvluchten. De Groninger poli tie zette een achtervolging in, doch slaagde er tot op dit ogen blik niet in de vluchtelingen op te sporen. De ontsnapten zijn de 31-jarige L. van der S„ afkom stig uit Musselkanaal en J. K- uit Huizen. Hel signalement van Van der S- luidt: lengte 1.77 meter, rossig haar, grote neus, klein snorretje, blauwe ogen, draagt een bril, was gekleed in lichte regenjas en bruine hoed. Signalement van J. K.: blond haar, donkere wenkbrauwen, bruine ogen, gekleed in grijs blauw gestreept colbert- Hij was blootshoofd. ERNSTIG ONGELUK TE ROTTERDAM. Maandagmiddag omtsreeks 6 uur is in Rotterdam een ernstig onge luk voorgevallen, waarbij een werkman werd gedood en een an der ernstig gewond. In de nieuwbouw van het wa renhuis van Vroom en Dreesman aan het Roodezand, bevonden zich twee werklieden in een licht kooi, die 9 meter hoog in de ko- kcoi, dje 9 meter hoog in de ko ker hing. Door tot nu toe onbe kende oorzaak raakte de kooi plotseling van haar steunpunt los en viel als een blok naar be neden. Andere arbeiders, die de slag hoorden, snelden toe en von den de 34-jarige monteur C. Frij- ters uit Breda, die vrijwel op slag gedood moet zijn. De 23-jarige A. J. van Hooidonk, eveneens uit Breda werd ernstig gewond. Per auto van de geneeskundige dienst werden beiden naar het zieken huis aan de Coolsingel gebracht waar bleek, dat Van Hooidonk een gecompliceerde kniefractuur had opgelopen. Zijn toestand is verder bevredigend. METSELAAR VAN STEIGER GEVALLEN. het verrichten van werk- Bij zaamheden aan de Prinses Irene- school te Apeldoorn, is de 55- jarige metselaar A. J. T. uit Vaassen van een 5% meter hoge steiger gevallen. Met een sche- delbasisfractuur werd hij naar het Julianaziekenhuis gebracht, waar hij later is overleden. s: 5 regels 60 eenfc ct.minimum p® nummer of Arïre* meer. s namiddags 2 Ifuit werd geplaatst- lie bedekt was met de Unie, lag een tapse heide met een d lint, waarop me. had laten schrijver appa", benevens de in een Britse Vel#., zoals zwaard, staf. .el. De stoet, die drie werd voorafgegaan serwagens. van de Vrijdagmor. en Belgische KafeL >ekend gemaakt, dal het Parlement zal e diensttijd der lieh. iet zes maanden te ensttijd der iXchtin. volgende betreft, zal nader overleg pk. taar voornemen #e twee jaar te stellen er van Economische in de Kabinetsraad ;tting gegeven over ling en de prijzen. Hij lat in beide sectoren ring is waar te ne. maatregelen zullen jmen tegen het- vafet. goederen en tegen en de normale prijs vorïiW ïj M sr „Piet Hein", onder van de kapitein-lui- se A. P. Smitt uit (CuraCao) voor het selte van de reis. Het doeling, dat het schip namakanaal en enige ns, o-m. Acapulco in Diego en Honoloeloe v-Guinea vaart, van- 5 naar Nederland tz-t Jgd. dvak van September Vugustus 1950 were zeshonderdduizend jongens van zes iet regelmatig gespaard .'an de jeugd.spaarac. Nationale Spaarraaö. it heeft de raad doen iet de actie door te het aantal jeugdige tot zevenhonderdvijL op te voeren, ng van de tot dusver ethode zullen nu geen 's meer beschikbaar iteld. Alle meisjes en i zes tot zestien jaar, >eriode van 18 tot 30 bij de Spaar, en Boe. ■ten en alle postkanto. aargeld op hun spaai. doen bijschrijven, boekje „De redding. Dit boekje behandelt euk en het redden van ng- Het werkje Is ge. ior de heer H. Th. de ■teur van de Konink. i. en Zuid.Hollandse atschappij. iter van Economische t aan de nog bestaan- ij ke prijzencommissies pnieuvv hun medewer. rlenen aan een goede van de prijspolitiek, >or de Regering werf -eend zijn deze prijzen. enige jaren geleden o.m. met het doel beu Dp te treden tussen ko_ rkoper in geval van over prijzen, gemeenten, waarin hef r de prijzencommïssies geheven, is het verzoek spoedig mogelijk we. ïg dezer commissies te ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 16 6.15 18.54 12.18 20.12 17 6.17 18.52 13.49 20.44 18 6.18 18.49 15.11 21.31 19 6.20 18.47 16.14 22.37 20 6.22 18.45 16.58 23.57 21 6.23 18.42 17.27 22 6.25 18.40 17.46 1.23 versterkt werd door de echo iD de tunnel van de Metro. Door de tunnel flitste tezelfdertijd 'n geweldige bliksemshicht. Door dit defect zou niemand gewond zijn, indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet hadden willen ver brijzelen en elkaar niet onder de voet hadden gelopen. Op onze administratie lig gen voor belanghebbende ter inzage: de lijsten van de troepentransportschepen „Fairsea" en „Ranchi", beide vermoedelijke aankomst op 25 September 1950. De eerste zendingen van deze, wapens hebben de troepen, die deelnemen aan de oefening „Re genboog", de grote hsrfstma- noeuvres van het Amerikaanse leger in |de Amerikaanse zone, bereikt. Van militaire zijde is verklaard, dat met dit wapen pantserplaten van 11 inches kunnen worden doorboord. er in de lucht te hebben gescho ten. Een der O-B.-ers, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde ook een schot te" hebben gelost. De Djaksa concludeerde in zijn i equisitoir, dat Spangenberg schuldig was aan zware mishan deling, de dood ten gevolge heb- 1 ende en eiste 7 jaar gevangenis straf. ressieve bedoelingen tegenover West-Duitsland. De volkspolitie is geen leger". Hij ontkende, dat Oost-Duits- land een afzonderlijk vredesver drag met de Sowjet-Unie zou sluiten: „Wij houden ons aan het verdrag van Potsdam, dat er vre de moet worden gesloten met een onverdeeld Duitsland". De nieuwe Britse divifcie, «Be spoedig naar Duitsland zal wor den gezonden, is de 11de pantser, divisie, zo is Vrijdag door bet Britse Rijnleger meegedeeld. De divisie werd in 1941 ge vormd en in 1946 weer ontbon den. Zij zal thans opnieuw wor den samengesteld.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 3