Het Krijgstoneel in Korea PWEN ZWITSALETTEH ROOFMOORD TE BANDUNG Oorlogservaringen uit West Zeeuws-Ylaanderen mts' Onveilig Indonesië ■•MK Zware vliegtuigaanvallen met bommen en raketten Amerikaanse vliegtuigen hebben met boordwapens. bommen en raketten Taboe-Dong zwaar bestookt. Ook artillerie nam aan het bombardement deel. Taboe-Dong is de basis voor de Noord-Koreaanse aanvallen op de N.W. hoek van het front. Volgens de radio hebben de Noord-Koreanen op alle fronten het offensief „tegen vastberaden tegenstand in" voortgezet. Noord-Koreaanse troepen op de O. oever van de Naktong ten N. en N.W. van Taegoe. evenals de eenheden, die Jongtsjon Angangni andere plaatsen heb ben veroverd, zetten hun veldslag voort. Ten Z. van Angangni werd een tegenaanval afgeslagen, „waarbij de vijand 200 officieren en manschappen aan doden en gewonden verloor". LEGERBERICHT H. M. de Koningin bezocht de Jaarbeurs WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. cïïla.a.k met korte metten Gebruik Geen verlenging van de dienst, plicht in Noorwegen De herfstmanoeuvres in de Amerikaanse zóne van Duitsland „Opgeruimd" éepicmlicr 1944 (Naar gegevens van een Bressianer) Van het eerste ogenblik af, waarop de Duitsers in West-Zeeuws-Vlaander en kwamen, begonnen zij in te graven en overal versterkingen te bouwen. In 1944 was de kust van Breskens tot het Zwin één bolwerk. Men vond er bunker op bunker, de ene gepantserde batterij naast de andere, aaneengesmeden met betonnen en gemetselde loopgraven, machine-geweernesten en alles, wat tot een moderne oorlogvoering behoort. DONDERDAG 14 SEPTEMBER. v.m. n-m. Breskens 3.02 3.14 Temeuzen 3.37 3.49 Hansweert 4.17 4.29 Walsoorden 4.27 4.39 Sept. 14 6.12 15 16 6.13 6.15 18.59 18.56 18.54 Nehroe over Azië Tweede Kamerlid vraagt 5 pCt ook voor Indische pensioenen ;ft Vrijdag te t militaire eer ilk Jan Smuts :houden in de lervormde ge- Kabinetsraad iei Hein" vervolg! wereldreis jd-Spaaraciie aiionale Spaarraas rijzencommissie e Britse divisie voer Duitsland Frankering by Abonnement: Temeuzen nirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen iei. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent ii r WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1525. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm ISS otS minimum per advertentie f IJSSt Rubriek Kleine Advertentie*: I regels 60 et.; iedere regel most 12 ct Vermelding onder nummer H» reau van dit Blad 15 cent mM, Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Volgens het legerbericht van het Amerikaanse achste leger hebben de Zuidkoreaanse troepen Maan dag hun opmars naar het Oosten en naar het Noorden van Jongt sjon uit, voortgezet en twee tot vier km terrein gewonnen. Thans is een stevige linie gevormd tot aan 15 km ten Oosten van deze stad. H-M. de Koningin bezocht Dinsdagmiddag officieel de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, waarvan zij Beschermvrouwe is. Om 14.30 uur arriveerde Konin gin Juliana per auto onder grote belangstelling van de Utrechtse bevolking en van het Jaarbeurs- publiek voor het secretariaatsge bouw op het Vreedenburg. H.M. was gekleed in een zwart man telpak met een wit hoedje met voile. Het talrijke publiek begroette H.M. hartelijk, toen Zij na een kort oponthoud het eerste vaste gebouw betrad en een wandeling maakte door de parterre van de gebouwen langs de schoenen- en lederwarenstands. De interesse van de Koningin ging vooral uit naar de medische afdeling in de Irenehal. De directeur van de N.V. Min- ciero bood de Koningin een ver- bandstofsterilisator van Neder lands fabrikaat aan ten behoeve van het Rode Kruis. De medische afdeling in het internationale paviljoen kreeg eveneens haar deel van de Koninklijke belang stelling, evenals de Italiaanse en Belgische inzendingen. Het publiek kreeg nogmaals de gelegenheid de Koningin toe te juichen, toen Zij om 15.15 uur wegreed naar de agrarische afde ling in de Croeselaan. Hier volg de een lange wandeling langs vrijwel alle stands, waarna de thee werd gebruikt in het pavil joen aan het eind van het ter rein. Liesbeth Vorstman, het 10- jarig dochtertje van een der hoofdambtenaren van de Jaar beurs, bood H.M. een .bouquet theerozen aan. Tegen i6.30 uur vertrok H.M. weer naar Soestdijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond- Overwegend droog weer. Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Matige en in het Noordwesten van het land later krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. bommenwerper werd neergescho ten na „een onuitgelokte aan val" op een Amerikaans vlieg tuig te hebben gedaan-Het Rus sische vliegtuig had geschut aan boord. BELGISCHE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. In totaal hebben zich 2431 Bel gen aangemeld als vrijwilligers voor het Eelgische contingent voor Korea. De inschrijving is Zaterdag geëindigd. België zal een expeditionnaire macht van iets minder dan 1000 man naar Korea zenden. De op leiding vangt begin October aan, waarna het contingent in Novem ber scheep zal gaan. In de afgelopen 48 uur zijn de strijdkrachten der V. N. er in geslaagd de in hun linies geslagen bres te stoppen, behalve in enkele kleine zones, aldus het legerbe richt. In het legerbericht van het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur wordt gemeld, dat de luchtmacht der V. N. Maandag een record aantal van 683 vluch ten heeft uitgevoerd. Het betreft nier vooral opdrachten tot rechtstreekse steun aan de land strijdkrachten. FILM VAN HET VLIEGTUIG- INCIDENT BIJ KOREA? Volgens de „New York Post" heeft een van de vliegtuigen der Amerikaanse marine een film opgenomen van de actie, waarbij verleden week een Russische bommenwerper werd neergescho ten. Uit deze film blijkt, dat de In koeler, oioeue iS Zaterdag avond de 53-jarige administra teur 1ste klasse van de bank Republiek Indonesia (algemene volkscredietbank), de heer F. W. Neijhoff, in zijn woning te Bandung door rampokkers ver moord. Zijn vrouw, twee van zjjn dochters en een schoonzoon moesten machteloos toezien, hoe hij met revolverschoten van het leven werd beroofd. De bedrij vers van deze afschuwelijke mis daad namen de vlucht en tot op heden ontbreekt ieder spoor. Omstreeks half negen werd er geklopt op het raam van de eet kamer. Op dat ogenblik waren alleen de heer Neijhoff, die nog zat te werken, en diens vrouw aanwezig. Twee van zijn doch ters en een schoonzoon bevonden zich in een ander gedeelte van het huis. De heer Neijhoff, in De Noorse Minister van De fensie, Jens Christian Hauge, heeft Dinsdag medegedeeld, dat Noorwegen niet van plan is de militaire diensttijd op het ogen blik te verlengen. Noorwegen zal inplaats daar van het aantal mannen, die een periode van fundamentele mili taire opleiding achter de rug hebben, zoveel mogelijk te ver groten en daardoor het aantal, dat in geval van oorlog kan wor den gemobiliseerd. Een Amerikaanse stafofficier heeft Dinsdag medegedeeld, dat er slechts 48.000 man deelnemen aan de herfstmanoeuvres in de Amerikaanse zone van Duitsland in plaats van 100.000, zoals eer der was gemeld. Onder hen be vinden zich Franse en Engelse troepen Militaire waarnemers van alle landen van het Atlantisch Pact wonen de manoeuvres bij. On der de 150 buitenlandse waar nemers bevinden zich ook vijf hoge officieren van het Spaanse leger en men verwacht spoedig vier officieren van de Spaanse luchtmacht. de veronderstelling dat er visite was, begaf zich naar de voordeur en opende deze- Vermoedelijk zijn de drie rampokkers de wo ning binnengedrongen. Op het lawaai en geroezemoes, dat in de gang hoorbaar werd, kwam ook mevrouw Neijhoff de gang op. Hier vond ze drie personen, twee in uniform en één in burger, die haar man met een revolver be dreigden. Samen met haar man werd ze door de aanvallers de slaapkamer binnengedrongen, waar even la ter ook de beide dochters en de schoonzoon werden binnenge bracht Ofschoon de kamer in 't half duister was gehuld het licht werd niet opgestoken viel er toch van buitenaf nog genoeg schijnsel naar binnen om te zien, dat de in burger geklede man een blauw overhemd en een lich te broek droeg. Kennelijk was hij de aanvoerder, want hij was het, die steeds het woord voerde en de bevelen gaf- Een der ram pokkers rukte de heer des hui zes zijn polshorloge af en daar op gelastte de burger hem de kasten te openen. Dit weigerde de heer Neijhoff, waarop de man in het blauwe hemd probeerde om hem de sleutels, die hij aan een ketting in zijn borstzak droeg, afhandig te maken. Er ontstond een worsteling en op een gegeven ogenblik duwde de aanvaller zijn slachtoffer achter over op het bed en loste van vlakbij een schot op hem. De ko gel, die via de bovenarm in de hartstreek drong, maakte ogen blikkelijk een eind aan het leven van de heer Neijhoff-* Volgens verklaringen van één der doch ters zou er twee maal op haar vader zijn geschoten en zelfs is er sprake van, dat er drie scho ten zijn gelost. Na hun lafhartige daad namen de moordenaars de vlucht, waar bij een van hen nog in het wilde weg een schot in de kamer loste. Hierdoor werd echter niemand geraakt. Hun buit bestond slechts uit het ene polshorloge. Een buurman van het slacht offer, een inspecteur van politie, was als eerste op de plaats var- de moord aanwezig. Gewapend met zijn dienstrevolver is hij de tuin ingerend om te trachten nog één of meerdere van de da ders te vatten. De heer Neijhoff zou over 3 weken naar Nederland vertrek ken. In de dessa Asemkandang bij Pasuruan, ijs een zekere A. K. door de bevolking met stokken vermoord. 130 Personen ver klaarden éénparig deze daad be dreven te hebben. A. K. stond in die streek bekend als «en „Tukang Santet", d.w.z- iemand die ziekten verwekken kan. Dit is binnen korte tijd het tweede geval van deze aard. ZON- EN MAANSTANDEN 9.14 10.45 12.18 19.35 19.51 20.12 Het strand was dicht beplant met boomstammen, met beton nen palen en vaak met ijzeren hekwerken. Op vele palen waren mijnen en granaten bevestigd. Het duingebied was verdedigd met landmijnen, net benedenge deelte van het strand met inge graven zware mijnen, terwijl langs de laagwaterrand een dub bele rij zeemijnen onder water lag- Ook een brede strook land bin nen de kustlijn was zwaar ver dedigd. Honderden hectaren waren van landmijnen en z.g. „asperges" voorzien; langs de wegen en dijken waren éénmans- putten gegraven en ontmoette men betonnen schuilplaatsen, machinegeweernesten en klei nere en grotere bunkers- „BUNKER DORP JES". Op centrale punten, b-v. bij Groede en Nieuwvliet, waren midden in de polders „dorpjes" van bunkers gebouwd, de één al zwaarder bewapend dan de an dere. De bunkers in de duinen Wa ren gecamoufleerd met grond- of zandoverdekking en graszoden; op de bunkers in de centrale punten waren daken aange bracht, waardoor ze uit de lucht gezien op onschuldige huisjes, schuurtjes of café's geleken; ze waren ook dienovereenkomstig geverfd als metselwerk met deu ren en ramen en opschriften; zelfs de gordijntjes voor de ra men ontbraken niet- ROND 10 MILLIOEN GULDEN BETON! Om Breskens stonden een 60- tal bunkers. Voor elk was on geveer 1500 m beton nodig ge weest a 100 per m, d.i. rond de 10 millioen gulden De bestemming van al deze verdedigingswerken was duide lijk- Eerstens vormden zij een deel van de Atlanticwal en dan dienden ze tot verdediging van de Schelde, de toegang tot de ha ven van Antwerpen, waartoe Walcheren op overeenkomstige wijze was verdedigd. Meermalen hadden lichte vlie geraanvallen plaats; een paar maal vielen enkele bommen in de buurt van de haven van Bres kens zonder noemenswaardige schade aan te richten. Dat alles door de geallieerden volledig gefotografeerd was, is aan geen twijfel onderhevig- Honderden malen vlogen vlieg tuigen over, zonder dat er iets anders gebeurde, dan dat ze hef tig door de Duitsers werden be zwaard van Damocles hing het boven hun hoofden. Maar men went aan alles, ook aan dreigin gen en gevaren. SPANNING WORDT VOELBAAR. Na de landing van de geallieer den in Normandië in Juni 1944 werd de spanning uiteraard nog groter en toen na een paar we ken de Duitse vluchtende solda ten in wanorde te Breskens aan kwamen, in een onderbroken stroom, die door de veerdienst naar Vlissingen in onafgebroken vaart dag en nacht werd overge varen, toen voelde ieder, dat er wat geweldigs op komst was. Het zat in de lucht en het was, of het onderbewustzijn de men sen tot de grootste voorzichtig heid en oplettendheid aanspoor de. Ieder vreesde, dat de ge allieerde vliegtuigen in scheer- hadden ze niet meer; alles had den ze op de vlucht als ballast weggeworpen. Er waren er bij, die de afstand van Caen tot Breskens, dat is on geveer 400 km, in acht dagen hadden afgelegd, per dag dus 50 km. Vele jonge kerels lie pen gebogen als oude mannen. Hun voeten waren stukgelopen, zodat ze slechts hinkend vooruit kwamen, alsof hun weg over glasscherven ging- Na de eerste dagen der vlucht in grote wanorde, volgden be richten over door de Duitsers prijsgegeven vliegvelden en het terugtrekken van luchtmacht- personeel. De hierbij behorende lucht afweer was intact, vandaar dat toen een ongekend grote lucht afweer in en rond Breskens vuurklaar stond opgesteld- Overigens was het één ellen schoten, laagvliegend door licht I zij zich verder te voet door Zuid- afweergeschut en mitrailleurs, - Beveland en Noord-Brabant ver hoog vliegend door zware af- plaatsen, om bij de grote rivieren vlucht de vluchtende Duitse le- - ,jige zigeunerstroep, die in niets gers zouden aanvallen en ver wachtte, dat men uit de lucht de veerboten tot zinken zou bren gen- Maar tevens besefte men aan welke grote gevaren de bur gerbevolking dan zou blootstaan. Ze bleven echter uit en zo zijn in die dagen naar schatting 80.000 tot 100.000 Duitse soldaten de Schelde overgekomen en konden weerkanonnen- Als dat bij avond gebeurde, was het een mooi schouwspel, als de honderden lichtgevende, gekleurde kogel tjes hun strepen door de lucht trokken. ER DREIGDE GEVAAR- De bewoners van Breskens be- gTepen, dat er gevaar dreigde. Heel velen zouden gaarne ver huisd zijn naar een veiliger plaats, maar dat kon natuurlijk niet. Geen huis stond leeg en kwam er een beschikbaar, dan werd het onmiddellijk door de Duitsers in beslag genomen. Men voelde het gevaar steeds dreigender worden. Als het weer opgevangen, opnieuw ge kleed, bewapend en tot legers op gebouwd te worden. HET LEVEN ONTWRICHT. WAS Zo naderde begin September 1944. De toestand was zó ge spannen, dat er niet meer ge werkt werd. Men deed slechts wat noodzakelijk moest gebeu ren. Het normale leven was to taal ontwricht. De Duitsers drongen in de woningen binnen; van alles hadden ze tekort. Als zigeuners zagen ze er uit; nau welijks was bij sommigen aan restanten van uniformen noig de soldaat te herkennen; wapens meer herinnerde aan het een maal zo trotse Duitse leger Zoals reeds weken achtereen, kwamen veel geallieerde vlieg tuigen over, die geregeld bescho ten werden. Gedurende die Duitse vlucht ratelden de afweer-mitrailleurs, lichte en zware afweer op zekere dag zo sterk, dat de Duitsers vonden, dat het zelfs bij Caen niet zo erg was toegegaan. Behalve de afweer, die perma nent te Breskens was opgesteld, spraken die dag ook mee de bovengenoemde Duitse afweer- stukken, die langs alle verharde wegen en dijken rond Breskens verspreid waren opgesteld in af wachting om overgezet te wor den- Al dat oorlogstuig werd niet meer door auto's, maar door paarden getrokken. Merkwaardig, dat slechts een heel enkele vlieger werd ge raakt. Zo brak de dag van 11 Sep tember 1944 aan- Nu weer al zes jaar geleden. (Wordt vervolgd.) „DE V. N. MOETEN REPRE SENTATIEF ZIJN". De premier van India, Panditk Nehroe, heeft in een te Washing ton gepubliceerd vraaggesprek verklaard, dat iedere wijze een vreedzame oplossing van het Koreaanse vraagstuk te bereiken aanvaard dient te worden. Indien bemiddelingspogingen hoop geven, doet het er niet toe, o. de besprekingen in de Veilig heidsraad dan wel daarbuiten v/orden gevoerd, mits zulks slechts geschiedt met de toestem ming en de medewerking van de Verenigde Naties. Het verdiende aanbeveling vreedzame pogingen in het werk te stellen, voordat nog grotere gf voelens van bitterheid zich van de mensen meester maken, aldus Nehroe. De opkomst van de com munistische beweging in Azië kwam voor een groot deel voort uit de „verbondenheid van het communisme met regeringen, die onafhankelijkheid van vreemde mogendheden zoeken". Het communistisch China was volgens de o. inie van India „ge heel onafhankelijk van Moskou". Het was geen zaak voor India om de nieuwe Chinese regering „te mogen of niet te mogen". Bij het trkenen van regeringen ging mee. niet op gevoelens af, doch op de vraag of de regeringen stabiel •waren. Het was nooit de bedoeling ge weest de Verenigde Naties tot een gioep te maken met bepaalde op vattingen, welke andere landen zou uitsluiten. Zonder het nieuwe China, de Sowjet-Unie en nog enkele lan den zou de organisatie der V. N- ophouden aan haar doel te beant woorden. Het resultaat zon mo gelijk een wereldoorlog zijn. Zo lang een land van 450.0D0.(H)f> mensen buiten een wereldorgani satie blijft, kan men deze organi satie niet als volledig represen tatief beschouwen, aldus premier Nehroe. Het Tweede Kamerlid Van de Wetering (C.H.) heeft aan de Mi-s nister van Sociale Zaken schrif telijk de volgende vragen gesteld: Is de Regering bereid in haar overweging tot het bevorderen van een 5 pet. verhoging van de uitkeringen krachtens Rijksrege lingen voor sociale bijstand ook te betrekken de Indische pensioe nen van weduwen en wezen, die betaald worden zowel uit open bare als particuliere middeleD, en wel in het bijzonder de zoge naamde A-O.O.R.-uitkeringen (al gemene oorlogsongevallenrege- ling. Staatsblad 1942, no. 59, en Staatsblad 1946. no- 48) ten be hoeve van weduwen en wezec. van hen, die meestal op jeugdige leeftijd door Japanse terreur in krijgsgevangenen- en concentra tiekampen de dood vonden? 5 regels 60 cear ct.; minimum pee nummer of Adres meer. s namiddags 2 fuit werd geplaatst, lie bedekt was met de Unie, lag een apse heide met een d lint, waarop me. had laten schrijven appa", benevens de n een Britse Velé. zoals zwaard, stal. el. De stoet, die drie werd voorafgegaan serwagens. van de Vrijdagmac. ■n Belgische KaM. ekend gemaakt, dal het Parlement m e diensttijd der lïch. et zes maanden te ensttijd der llchtïn. volgende betreft, za nader overleg ple. aar voornemen «e twee jaar te stellen- ;r van Economische in de Kabinetsraad •tting gegeven over ing en de prijzen. Hij lat in beide sectoren •ing is waar te ne. maatregelen zullen •men tegen het vast. goederen en tegen en de normale prijs vertroK Hf. TÉsT.'tor^- :r „Piet Hein", onder van de kapitein-kn ie A. P. Smitt uit (CuraQao) voor het elte van de reis. Het doeling, dat het schip lamakanaal en enige ns, o-m. Acapulco in Diego en Honoloeloe /-Guinea vaart, van- naar Nederland t.z-t dgd. dvak van September .ugustus 1950 were zeshonderdduizend jongens van zes fat regelmatig gespaard an de jeugd.spaarac. Nationale Spaarraad. it heeft de raad doen iet de actie door te iet aantal jeugdige ot zevenhonderdvïjL ip te voeren, ng van de tot dusver ithode zullen nu geen s meer beschikbaar teld. Alle meisjes en zes tot zestien jaar, eriode van 18 toi 30 bij de Spaar, en Boe ien en alle postkante. iargeld op hun spaar. doen bijschrijven, boekje „De redding. Dit boekje behandelt ;uk en het redden van. ng- Het werkje is ge. lor de heer H. Th. de teur van de Konink. en Zuid-Hollandse itschappij. ter van Economische t aan de nog bestaan. jke prijzencommissies- jnieuw hun medewer. •lenen aan een goede van de prijspolitiek or de Regering werd ;end zijn deze prijzen. enige jaren geleden 3.m. met het doel be. »p te treden tussen ko. rkoper in geval van Dver prijzen, emeenten, waarin het de prijzencommissies leheven, is het verzoek spoedig mogelijk we. g dezer commissies te ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 16 6.15 18.54 12.18 20.12 17 6.17 18.52 13.49 20.44 18 6.18 18.49 15.11 21.31 19 6.20 18.47 16.14 22.37 20 6.22 18.45 16.58 23.57 21 6.23 18.42 17.27 22 6.25 18.40 17.46 1.23 versterkt werd door de echo Id de tunnel van de Metro. Door de tunnel flitste tezelfdertijd 'n geweldige bliksemshicht. Door dit defect zou niemand gewond zijn, indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet hadden willen ver brijzelen en elkaar niet onder de voet hadden gelopen. Op onze administratie lig gen voor belanghebbende ter inzage: de lijsten van de troepentransportschepen „Fairsea" en ,,Ranc.hi", beide vermoedelijke aankomst op 25 September 1950. De eerste zendingen van deze, wapens hebben de troepen, die deelnemen aan de oefening „Re genboog", de grote herfstma noeuvres van het Amerikaanse leger in |de Amerikaanse zone, bereikt. Van militaire zijde is verklaard, dat met dit wapen pantserplaten van 11 inches kunnen worden doorboord. ver in de lucht te hebben gescho ten. Een der O-B.-ers, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde ook een schot te' hebben gelost. De Djaksa concludeerde in zijn i equisitoir, dat Spangenberg schuldig was aan zware mishan deling, de dood ten gevolge heb- 1 ende en eiste 7 jaar gevangenis straf. ressieve bedoelingen tegenover West-Duitsland. De volkspolitie is geen leger". Hij ontkende, dat Oost-Duits- land een afzonderlijk vredesver drag met de Sowjet-Unie zon sluiten: „Wij houden ons aan het verdrag van Potsdam, dat er vre de moet worden gesloten met een onverdeeld Duitsland". De nieuwe Britse divibie, tBe spoedig naar Duitsland zal w®r. den gezonden, is de 11de pantser, divisie, zo is Vrijdag door het Britse Rijnleger meegedeeld- De divisie werd in 1941 ge vormd en in 1946 weer ontbon den. Zij zal thans opnieuw wor den samengesteld.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1