Hel conflict in die Nederlandse Vlasindustrie "bedde"*". Kerkdiei Studentenkring te Sluis officieel geïnstalleerd Hei zoeken naar de vermiste mijnwerkers in de Schotse mijn voortgezetf Gelooft vijftig procent der Britten in oorlog? Schuman te New-York aangekomen GROTE PROTESTVERGADERING IN HULST. De Zeeuws-Vlaamse bedrijven één dag gesloten. Zoals bekend is sedert enige jaren een conflict ont staan tussen het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep en de Nederlandse Vlasindustrie, die steeds ernsti ger vormen aannam en thans tot het houden van een grote protestvergadering in de zaal van „De Koning van Engeland" te Hulst heeft geleid, waar ongeveer 400 vlassers uit geheel Nederland waren bijeenge komen. Nog drie Britse divisies naar Duitsland Een^ Amerikaans Superlorf verongelukt Treinongeluk in Indiana Treinramp in Ohio Protestantse kloosterorde voor vrouwen HOOFDPIJN! Panatr.ees schip bij Ameland op een mijn gelopen Franse belang voor Nederlandse De uit Frankrijk gewezen buitenlandse Communisten Baron tegen wil en dank De Oost-West-grens Relletjes in Berlijn ZATERDAG 9 SEI Ned. Herv. F Schoondijke: 7 u. Av ZONDAG 10 SEP Ned. Herv. I AxeL 10 u. Ds. Se Hulst; 2.30 u. Ds. F Hoek: 10 en 2.30 u. Haaft. Hontenisse: 9.30 u. 1 kauw. Hulst: 10.30 u. Ds. P van Axel. Sas van Gent: 10 u Graaff. Philippine: 2.30 u. Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 W. Starrenburg. Temeuzen: 10 u- I der Vlugt; 2.30 u. ten. Zaamslag: 0.30 en 2 Talma, van 's-i kerke. Aardenburg: 10.30 u van Brugge. St. Anna ter Muide M. N. Schrale. Bed. H. Doop. Biervliet: 9-30 u. Ds Wiebosch. Bregkens: 10 u. de h< ser, van Vlissinge C. B. Boe:e, van Cadzand: 10 u. Ds. Cate. Groede: 9.30 u. Ds. Hoofdplaat: 10 u. I ckel. St. Kruis: 3.45 u. Ds. Drugge. Nieuwvliet: 2 u. Schopenhauer. Oostburg: 10.30 u. D: nier. Iletranchement10 Kuijlman, van Zu Schoondijke: 10 u. Schopenhauer. Bed. H. Doop. Sluis: 9.30 u. Ds. M Bed. H. Doop. Waterlandkerkje: 9 Fournier, van Oo: IJzendijke: 10 u. Ds. Zuidzande: 9 u. Ds. Voorber. H. Avo: Doopsgezinde G Aardenburg: 10.15 u nius. Gereformeerd» Tcrneuzen: 10 u. Ds. 5 u. Ds. H. Pest: kerkdienst). Hoek: 10 en 2.30 u. van Sittard. Zaamslag: 9.30 en 1 Ritsema. Geref. K< (Onderh. art. 31 Temeuzen: 1C.30 en Hove. Hoek: 10 en 2-30 u. huis, em. pred. te Chr. Geref. Zaamslag: 9.30 en 1 C. van Ravenswa: Othene: 7 u. Ds. J- venswaay, van Ze Gereformeerde Temeuzen: 9.30, 2 Aangeenbrug. Hoek: 2 u. Leesdien Oud-Geref. G Terneuzen: 9.30, 2 e de Reuver. Rooms-Katholit Axel: 7.30 en 10 u. Clinge: 7, 8.30 en 10 Hulst: 6.30, 7.45, 9 Missen. Philippine: 7, 8.30 e Missen. Sluiskil: 7, 8.30 e Missen. Sas van Gent: 7, i H.H. Missen. Zandstraat: 7,30 ei Missen. Temeuzen: 7, 8,30 Missen. Zuiddorpe: 7.30 ei Missen. Westdorpe: 7, 8.30 Missen. Leger des 1 Terneuzen: 7, 10 en komsten in de openlucht Nieuwst Het zoeken naar de dertien mijnwerkers van de steenkool mijn te New Cumnock in Ayr- hire (Schotland) die thans nog vermist worden, word't voortge zet. Reddingsploegen, die telefo nisch met de oppervlakte in con tact staan, hebben werktuigen gevonden, die aan de vermiste mijnwerkers behoorden. Men gelooft, dat de mannen deze heb ben ta'ten vallen, toen zij vlucht ten voor de binnenstromende modder- Sommige leden van de reddingsploegen vrezen, dat de mannen onder de modderstroom zijn bedolven. Geschat wordt, dat de diepte van de modder in de schacht vijf meter is. Hevige regen heeft !iet opsporingswerk gisteren on- ierbroken. Door overstromingswater zijn Maandagmiddag opnieuw ge deelten van de krater in de ver zakte grond weggezakt, waar door de schacht, die de reddings ploegen toegang tot de vermiste mijnwerkers moet geven, bijna versperd is. Men vreest, dat men de ver misten zal moeten opgeven. Meer en meer water stroomt thans de schacht binnen. Voorts verblijven drie per-1 daag de besprekingen van de Mi- 'ionen, tegen wie een uitwij- nisters van Buitenlandse Zaken zingsbevel is uitgevaardigd, op der Westelijke grote drie bijwo- het ogenblik in een ziekenhuis,nen. Bij zijn aankomst verklaar- terwijl een andere, wiens vrouw de hij tot de aanwezige journa- listen, dat Duitsland een grotere zo juist een baby heeft gekre gen, uitstel heeft gekregen. 2 Uitgewezenen hebben verzocht naar Israël te mogen gaan. Het Franse departement van Binnenlandse Zaken deelde mee, dat 123 buitenlandse communis ten over de Duitse en Zwitserse grens waren gezet en 12 over de Italiaanse. 150 zijn Zater dagavond scheep gegaan te Tou lon en zullen in „een of andere haven" in Noord-Afrika aan land gaan. Er zijn 404 uitwijzingsbeslui- tep getekend. Honderd ervan betreffen personen, die zich thans buiten Frankrijk bevin den. Deze zullen niet meer in Frankrijk worden toegelaten. Richard Crossman, Labourlid van 't Britse Lagerhuis, schrijft dat blijkens een in opdracht van de Amerikaanse ambassade in gesteld opinie-onderzoek, 50 procent van het Britse volk ge looft, dat oorlog op komst is. Meer dan 90 procent is bereid om als het ergste mocht gebeu ren, in Volledige samenwerking met de Verenigde Naties en de andere verbonden volken het conflict uit te vechten. Crossman verklaarde, dat de Engelse Labourregering steeds de leiding heeft genomen bij versterking van de defensie. Hij échtte het noodzakelijk Enge land militair zo sterk te maken, dat de Amerikaanse president rekening zou dienen te houden met de raadgevingen van de Britse regering. Ook Attlee is vastbesloten er voor te zorgen, dat he,t Britse gemenebest een gelijkwaardige bondgenoot is en geen satelliet van de Verenigde Staten, aldus Cross man. Robert Schuman, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, is Maandag per vilegtuig te New York aangekomen. Hij zal van politiemacht diende te hebben cm de binnenlandse veiligheid te verzekeren en tegen de „vijfde colonne" te kunnen optreden- De beveiliging van West-Duitsland tegen aanvallen van buiten af achte Schuman een aangelegen heid van de bezettende mogend heden. „Wij beschikken niet over voldoende middelen om de Wes telijke geallieerden en de Duit sers tegelijk te bewapenen" zo verklaarde hij. Op een vraag, of de Duitse in dustrie verlof diende te krijgen cm wapenen te produceren, ant- v/oorde Schuman, dat de Duitse wapenindustrie geheel ontman teld is en dat het niet mogelijk is haar spoedig weder op te bou wen. Hij was van mening, dat Duitsland grondstoffen en staal voor het herbewapenirrgsprogram kan leveren. Schuman verklaarde te gelo ven, dat het ontwerp van het verdrag voor een West-Europese steenkool- en staalpool midden October gereed zal zijn. Hij ver wachtte geen moeilijkheden. Men verwacht, dat de Eritse premier, Attlee, heden in het La gerhuis zal meedelen, dat Enge land nog minstens drie divisies naar Duitsland zal zenden om zigni strijdkrachten daar te ver sterken. Eén van de drie divisies zal een pantserdivisie zijn. Een Amerikaans Superfort is kort na het vertrek van Tokio In zee gestort. 9 Leden van de bemanning, onder wie een ka pitein, 2 luitenants en 6 serge anten worden vermist. Drie per sonen werden spoedig na het on geval gered en naar een militair hospitaal te Okinawa gebracht Nabij Evansville (Indiana) is een trein ontspoord. De locomo tief kantelde. De stoker en de machinist kwamen om het le ven door opgelopen brandwon den- Er zijn geen andere slacht offers^ Maandagmiddag verklaarde de Burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem, het door Monumentenzorg gerestaureerde oude Gemsentehuis van St. Anna ter Muiden in gebruik genomen, niet zoals men zou vermoeden als Gemeentehuis, maar ten gebruike van de Studentenkring St. Anna ter Muiden. Aan deze gebeurtenis is een hele geschiedenis voorafgegaan, zo vertelde de heer Schoors, vicer voorzitter der Studentenkring in zijn welkomstwoord. St. Anna ter Muiden lag daar zo vredig uit te rusten na haar 700-jarige veel-bewogen geschie denis, totdat dit plekje Zeeuws- Vlaanderen in Augustus 1949 her ontdekt werd door tv/ee Amster damse meisjesstudenten Els Cra mer en Bep van Bale, die beide „weg"" waren van 't,mooie plein tje, kortom van het historische miniatuur plaatsje met haar om geving. Weer teruggekeerd be gonnen te ijveren een studenten kring in St. Anna op te richten, voor welk idee de andere leden der studentenvereniging spoedig gewonnen waren. Op 20 Februari 1950 was de Studentenkring St. Anna ter Muiden een feit. Zij werd huurder van het oude gemeentehuis, met de clausule, dat in het gebouw niet gekookt of geslapen mocht Worden het huisvestingspro bleem werd opgelost door mede werking van de heer Bouwer, die zijn huis voor dit doel verhuurde. Deze zomer werden in St. Anna reeds een 5-tal disputen gehou den en reeds kwamen een aantal buitenlandse studenten. De kring hoopt in de toekomst een Inter nationaal Studenten contact cen trum te worden. Hierop sprak de Burgemeester de aanwezigen toe, waarin hij mej. Cramer hartelijk dankte voor het initiatief. Verder ging zijn dank uit naar de architecten Karreman en Stopper, die de res tauratie leidden, naar Monumen tenzorg, die de restauratie moge lijk maakte en zelfs het gehele, wel het mooiste pleintje van Ne derland door restauratie voor het nageslacht willen bewaren en last not least de heer Schoofs, de vice-president van de kring- Na de wensen uitgesproken te 'Twintig tot vijf-en-twintig per sonen zijn Maandagochtend vroeg can het leven gekomen tenge volge van een ongeluk met een troepentrein nabij het stadje Coshocton in Oost-Ohio. Latere berichten melden dat de doden alle militairen zijn, 50 personen zijn naar gemeld ge wond. De spoorwegmaatschappij van Pennsylvania te Chicago ver klaarde, dat een personentrein op de achterste wagens van de troe pentrein was gelopen, waardoor vier rijtuigen in elkaar werden geschoven. hebben dat het de Studenten kring zal mogen gelukken aan c-auis en ot. ^unia ter i.-.j.uideii iets van hun vroegere glorie terug te geven en over de gehele wereld bekend te maken eindigde de Burgemeester met de woorden God geve, dat de Studentenkring Sint Anna ter Muiden zal mogen beantwoorden aan datgene, waar voor zij werd opgericht" en ver klaarde de Studentenkring voor geopend. Dr A. Mes, lid van G. S., sprak namens de provincie. Spr. noem de deze dag in velerlei opzicht van belang e.i wenste mede na mens de aanwezige Griffier Mr- Teilegen en de heer Schout van G. S. en namens het gehele Pro vinciale Bestuur gaarne succes toe. Hij besloot met de woorden vivat, crescat, floreat. Professor Forbes hield hierna een lezing met lichtbeelden over: „Mens en Machine" met betrek king tot de periode van 100 jaar vcor Christus, tot 200 jaar na Christus, een onderwerp, dat de belangstelling trok der aanwezi gen. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. nog op het college van B- en W-, de Raadsleden, Pastoor A. P. Buyks, Kapelaan J. Weijnen, Overste Anthonie en vele anderen. Door het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep werd na de be vrijding voor vlaslint een prijs- stop vastgesteld op basis van de prijzen van 1942. Daar de Neder landse vlasindustrie dit als een grove onbillijkheid beschouwde, werd op een herziening van deze prijsstop aangedrongen en wer den de prijzen in 1945 herzien. Teneinde te beletten, dat de vlassers extra winst zouden ma ken, werd op bij de vlassers op 1 September 1949 in bezit zijnde voorraden een heffing gelegd van 10 cent per 100 kg geroot vlas en van 45 cent per kg van gezwin geld vlas. Het behoeft geen verwondering te baren, dat de vlassers tegen deze hoogst onbillijke heffing in het geweer kwamen, daar deze extra belasting geen rekening hield met de enorm gestegen productie, en vervoerskosten, waarbij nog kwam, dat de in middels toegestane prijsverho ging veel te laat kwam om deze reeds lang betaalde hogere kos ten goed te kunnen maken. Ofschoon dit argument als juist erkend dient te worden, bleek het Bedrijfschap niet bereid de door haar opgelegde heffing Hoe zeer deze kwestie de ge hele Nederlandse vlasindustrie beroerd, bleek wel uit de massa le opkomst der vlassers uit Zee land, Noord-Brabant, Zuid-Hol land en Friesland. De Zeeuws-Vlaamse vlassers hadden gisteren hun bedrijven voor één dag gesloten om uiting te geven aan hun protest- De vergadering werd geleid door de voorzitter van de Zeeuws. Vlaamse Vlassersvereniging, de heer R. van Acker te St. Jan- steen. Mr B. Fruijtier, te Rotterdam, secretaris van de Ondervakgroep Vlasverwerkende Industrieën, zette het onrechtvaardige van de heffing uiteen, omdat geen reke ning is gehouden met de ver hoogde productiekosten, lonen, vervoerskosten en de omschake ling van huisbedrijf op indu strieel bedrijf. Spr. verklaarde de indruk te hebben gekregen, dat het thans een prestige kwes tie voör het Bedrijfschap is ge worden, terwijl de Minister de landbouwers en niet de vlassers wil tegemoetkomen. De Voorzitter, de heer R- van Acker te St. Jansteen, liet op duidelijke wijze uitkomen, dat de De heer Paridaen te St. Kruis zeide, dat de West ZeeuwsWlaam- se vlassers wel het ergst gedu peerd zullen worden door deze hoogst onrechtvaardige heffing. Tengevolge van de oorlogshande lingen was in West Zeeuws- Vlaanderen veel vlas opgeborgen in stuk geschoten schuren, bloot gesteld aan weer en wind, meer malen naar andere plaatsen ver voerd, waardoor het vlas sterk in waarde achteruitging, waarbij nog kwam het verloren gaan van vlas. Ondanks dit alles wil de Mi nister en het Bedrijfschap ons 'n extra heffing opleggen. De West Zeeuws-Vlaamse vlassers zullen deze nooit of te nimmer betalen, omdat ze dit niet kunnen! Aan het einde van de vergade ring werd een motie aangeno men, waarin tot uiting werd ge bracht de verontwaardiging van alle Nederlandse vlassers over deze onrechtvaardige heffing en de Minister met grote aandrang wordt verzocht alsnog een ob jectieve commissie in te stellen, die de gehele kwestie opnieuw zal onderzoeken, daar de vorige commissie geen rekening heeft gehouden met de zo sterk geste gen productiekosten en andere omstandigheden in de vlasindu strie. terug te nemen- Zij was slechts vlassers niet in staat zijn de ex- bereid 25 van het voorradige horbit'ante heffing op te brengen De vertegenwoordiger van de Zuid-Hollandse Vlasindustrie, de heer A. Molendijk, gaf te ken nen, dat deze heffing een gevoe lige beroering had verwekt, en daar de uitvoering van dit besluit de nekslag zou betekenen voor j. j de Nederlandse vlasindustrie, De vlassers weigei den ech j }n overweging <jeze kwes tie aan het gehele Nederlandse volk ter kennis te brengen. De vertegenwoordiger van de Friese vlasindustrie, de heer D. dauwroot vlas vrij te stellen. Verder wilde zij niet gaan, het geen er op neer komt, dat de Nederlandse vlassers IVi millioen gulden zullen heb ben te betalen! eensgezind hieraan te voldoen en het conflict nam zodanige vor men aan, dat de Minister in 1947 het nodig oordeelde een commis sie te benoemen om dit geschil te de Walle te Drontrij.p, Was In Lund in Zweden is een Pro testantse Nonnenorde gesticht, de z.g. Birgittenorde. De nonnen worden in Engeland in Protes tantse Kloosters opgeleid en moeten daar een gelofte afleg gen- Deze gelofte is evenwel niet bindend voor het gehele le ven- De nonnen, die tot de Angli caanse Kerk behoren, willen z-g- Retraitehuizen oprichten voor overspannen en zenuwzieke mensen. onderzoeken. Deze commissie, onder voorzit terschap van de voorzitter van het Bedrijfschap, kwam tot de eindconclusie, dat de door het Bedrijfschap opgelegde heffing juist was, zod'at hierin geen wij ziging zou worden gebracht, ter wijl bovendien nog werd ver klaard, dat de in 1945 toegestane prijsverhoging gezien moest wor den als een tegemoetkoming aan de telers en niet als een tege moetkoming in de productie kosten! De ontstemming over deze uit spraak steeg tot het kookpunt en de vlassers besloten zich onder geen enkel beding hierbij neer te leggen. Om dit aan het Bedrijfschap duidelijk te maken, werd gisteren een grote protestvergadering ge houden. met garaniie-ceriiiicaal de overtuiging toegedaan, dat 't Bedrijfschap de socialisatie van de Nederlandse vlasindustrie na streeft- Indien de vlassers een extra winst kunnen maken, wordt deze te niet gedaan door een uitzonderlijke heffing, ter wijl verlies door de vlassers moet worden gedragen. Hij spoorde aan om eensgezind tegen elk on recht op te treden. De vertegenwoordiger der W- Brabantse industrie, de heer C. Sweere te Standdaarbuiten, gaf te kennen, dat ook de Brabantse vlassers zich er niet bij zullen neerleggen. Burgemeester Geirnaerdt van St. Jansteen roemde de waardige en kalme wijze waarop al deze grieven uit de Nederlandse vlas industrie naar voren waren ge bracht. Hij had ook niet anders verwacht. Spr. spoorde aan om te volharden in het protest. De eerste ronde is weliswaar verlo ren, doch door eensgezind optre den zullen de volgende ronden door de vlassers gewonnen wor den. Hij zeide thans niet te spre ken als burgemeester, doch als ere-voorzitter van de vlassers vereniging te St. Jansteen en Koewacht. Omstreeks 4 uur in de afgelo pen nacht is een Panamees schip, tie „Sparto", bij boei E T 14, dwars voor Ameland, op een mijn gelopen. Het scliip was gela den met stukgoed op weg van Hamburg naar Amsterdam. De „Holland" van de rederij Eoeksen voer ter assistentie uit. Volgens onze laatste gegevens is het Panamese stoomschip Sparto het vroegere Nederland se stoomschip Joost van de Vondel". Het werd in 1943 gebouwd en meet 7232 bruto register ton. De Sparto was op 3 Sept- 1-1. van Rotterdam naar Hamburg ver trokken op eerste reis onder Pa namese vlag. De reddingboot „Jhr. H- J. Ortt" van het station Holjum der K.N.Z.H R.M. op Ameland is eveneens uitgevaren om even tueel assistentie te verlenen. Het schip schijnt weinig scha de te hdbben opgelopen en het zou op eigen kracht dc reis naar Amsterdam hebben voortgezet De „Sparto" kon op eigen kracht verder varen. De sleep boot „Holland" en de Duitse sleepboot „Seefalke" blijven evenwel in de buurt, om zo no dig assistentie te kunnen ver dienen. Het schip blijkt weinig averij te helbben opgelopen, pe roerkoning zou gebroken zijn. De sleepboot „Oceaan" is inmid dels naar Terschelling terug gekeerd. Enkele Reger: woordigers en ei fruitkwekers uit maakten een twi cursie naar ons lan de hoogte te stejlei derlandse fruitteelt Woensdag werd gebracht aan fruitteeltbedrijven Donderdag werd de Betuwe met een bezoek vereerd. Vee] interesse toonde men hier vooral voor de teelt van goud- reinetten. Na de lunch bezocht men de fruitveiling Tiel en om streken, waar vooral het ma chinaal sorteren en het koelen van fruit die aandacht trok. Te Parijs is bekend gemaakt, dat de 288 uitgewezen buiten landse communisten tot de vol gende nationaliteiten behoren: 177 Spanjaarden, 5 Tsjecho- Slowaken, 15 Russen, 4 Roeme nen, 59 Polen, 6 Hongaren, 4 Grieken, 2 Bulgaren en 4 sta- teniozen. Een wonderlijke geschiedenis door B. J. TEN WESEPE. 4) Nadruk verboden. In „De Witte Engel" hadden ze hun soosje, zoals ze het noemden. Acht bridgers, alle employé's van de „Nationale", zoals het Bank bedrijf populair werd genoemd- En daar waren ze drie avonden in de week. Bleven er nog vier avonden, een middag en een hele c!ag over voor Pop. Lieve help, wat wilde ze dan? Dat hij elke avond in het kleine huiskamer tje aan het Westeinde zat? Na tuurlijk, hij hield veel van zijn meisje, zijn Pop, die hij nu ruim twee jaar kende, maar de kaart- vrienden hadden de oudste rech ten. Overigens, Ecnncma was ook getrouwd, had zelfs vier kinde ren en sloeg toch geen enkele keer over. Zijn vrouw vond het immers best Hij stak een nieuwe sigaret op en dacht: ze kan me nog meer vertellen. Ik ga vanavond kaar ten. Uit, dan maar geen verke ring meer. En, bovendien, zo'n vaart zou het wel niet lopen. Ben je mal, ze zou wel weer bij draaien.... hoewel.... het was een stijfkopje.... Er werd op de deur geklopt en de veertienjarige dochter des huizes stak haar sprietenhoofd om de hoek: „Of-ie komp eten." Jan was veteen weer de oude, vrolijke Jan- „Nou, schat van een kind, dat doen we. Kom even verder, dun krijg je een dikke zoen van ome Jan voor je bood schap." Maar daarvoor bedankte het nichtje blijkbaar, want ze keek hem misprijzend aan, haalde de schouders cp en verdween, ge volgd door de kostganger. In de Kamer kwam de vrouw des huizes juist met een schaal vol dampende aardappelen aan. Brouwer, de kostbaas, meterop- nemer van de gasfabriek, zat in z'n hemdsmouwen het avondblad te lezen, wuifde even met zijn hand ten groet, toen Jan binnen kwam en keek opnieuw lachend op, toen hij zag, dat Jan cp thea trale wijze zijn armen uitbreidde om het dochtertje te omhelzen. „Moedèèèr, hij wil me zoenen" brulde het wicht, dat het eigen lijk helemaal niet erg vond, want Pop. diep in haar hart vereerde ze de vrolijke, knappe kostganger. „Jan, maak dat kind nou niet gekker als ze al is," verweet mevrouw Brouwer hoofdschud dend en de aangesprokene liet zijn armen zakken, keek treurig van de een naar de ander en ging toen vcor zijn bord soep zit ten. „Nou, dan heb ik pech gehad. Wacht maar, kleintje," vervolgde hij kwasi-grimmig, „morgenoch tend vroeg, als je neg in bed ligt, zal ik je eens even knuffelen." „Ja, dat moest je eens durven." „Jan tochIk zal het eens aan Pop vertellen. Foei, Don Juanl" „Nou ja", zei Jan op droge toon. „Kan ik het helpen, dat ik met de dag gekker op Uw doch ter word. Hoe kan het anders, met zo'n knappe moeder...." Brouwer schoot opnieuw in een lach, hoewel hij zoiets maar wat graag hoorde, want hij kon best met z'n wijfje, zoals hij het wel eens zei, voor de dag komen. „Zo, en nou is het welletjes," besliste mevrouw Brouwer, die waarempel nog bloosde. De rust aan tafel keerde weer en men vouwde de handen voor het ge bed. Tijdens het eten moest Jan tel lcens denken aan de brief van Hij zat er toch wel een beetje mee in. Wat drommel, waarom gunde ze hem die kaart- avondjes niet. Dat onschuldige bridgen, was dat nou zo erg Hij at niet veel en gaf ver strooid antwoord op de vragen, die hem gesteld werden. En toen de maaltijd geëindigd was, ver dween hij opnieuw naar zijn ka mer en raapte de verkreukelde brief op, die hij opnieuw las. Ja, Jan Houtzagers, daar zit je nuKaarten of niet kaarten? Naar Bop of niet naar Pop? Hij telde de knopen van zijn colbert. Doen, niet doen, doen. Ja, wat nou doen? Kaarten of naar Pop gaan? Dan de knopen van zijn vest maar. Ditmaal was het niet-doen. Maar wat zou hij nu niet doen? Zuchtend stond hij ten leste op en ging weer naar de huiskamer. Brouwer had de krant uit en Jan keek haar verstrooid door. Hij las enkele koppen en een stukje over een brand in een voddenpak- huisverroest, dat was bij Pop in de buurt.Alweer Pop Ja, wat moest hij nu doen? Werktuiglijk dronk hij z'n thee en knabbetje aan een biscuitje' Maar vergat, zoals hij anders haast elke avond deed, even aan het schrift te trekken, waarin Greet, het dcchtcrtje, zat te pen nen. Ze had hem al even versto len aangekeken, maar bepaalde toen al 'naar aandacht weer bij die moeilijke som, die maar niet wou uitkomen (Wordt vervolgd.) Een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Duitsland heeft meegedeeld, dat in ver band met een „alarmerende toeneming van het aantal inci denten aan de grenzen met de Sowjet-zone en Tsjecho-Slowa- kije, het doen van mededelingen over incidenten tussen Ameri kaanse patrouilles enerzijds en Sowjetrussische O.-Duitse poli tie- en Tsjechoslowaakse pa trouilles anderszijds is gestaakt. Reeds bijna een maand lang zijn vergeefs pogingen in het werk gesteld om de vrijlating te verkrijgen van een Amerikaan se patrouille van 3 man, die tussen Hof en Eisenach aan de Sowjet-zonegrens' gearresteerd is. Volgens de woordvoerder was deze patrouille door Oost- Duitse Volkspolitie „in een hin derlaag gelokt". Een functionaris van de Ame rikaanse inlichtingendienst te München verklaarde, dat dé Tsjechoslowaken de Amerikaan se zone „doen overstromen" met spionnen, waarvan sommigen vermomd als vluchtelingen. Leden van de organisatie „Vrije Duitse Jeugd" hebben Zondag gepoogd met vlaggen en sommigen in uniform in de „Tiergarten" (Britse sector) een demonstratie te houden. Daar de demonstratie niet van te voren was aangegeven dreef de W-Derlijnse politie de de monstranten uit elkaar. Twee personen werden gearresteerd en 27 leden van de „F.D.J." en de Bond van Slachtoffers van het Nazi-regiem" (VV.N.) wer den tijdelijk aangehouden. VIERDE KLASSE G. RoburEMM; Hontenisse IJzendijke; De PatrijzenPSK; HulstYerseke. RESERVE 2de KLASSE D- RCS 2Middelburg 2; Goes 2 Vlissingen 2; De Zeeuwen 2— Corn. Boys 2. VUUiililOOlV. tut net aan brengen Van verbeteringen ge adviseerd en B. en W- hebben deze voorgeschreven. Tot nu toe zijn deze nog niet aangebracht, doch B. en W. blijven er op toe zien, dat dit alsnog zal geschie den. De woningwijk L, nos. 14 en 15 en wijk P, nos. 107 en 108 voor ae grona, waarop ae Ver lengde Bylocquestraat is aange legd. Aanleg en verbetering riolering- Voor de kom van de gemeente wordt een rioleringsplan vasty, gesteld, waarin behalve de uit breiding ook de bestaande rio- (De hoofdvariant van deze ver dediging gaat verder met 10. a4, b4; 11. dxc5, LXc5; 12- Dc4, Pd7. De bedoeling van de tekst zet is om op Lxc5 met Dc3 voort te zetten.) 10Pb8d7 11. c5—c6, Pd7c5; 12. Db3—c2, Ta8—c8; 13. a2a4 net vcivuig j-JiijrvL»/ 27. Kd2e3, e6—e5!; 28. f4x e5, Pc7e6. (De pointe: Zwarts toren hand haaft zich op de 4e lijn, en nu dreigt er plotseling van alles: Lg5t, Lxb4 of Lg5t, respectie velijk TXh3t.) 29. Ld3a6t, KcS—b8; 30. b4 b5, Td4dl. Wit geeft op. Uti V1UUW id'UU Willi 16.00 Kamermuziek; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Fran se les; 18-20 Gram-; 18-30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram-, 19-50 Radiofeuilleton; 20.00 Kamerorkest; 21.00 Actua liteiten; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 2215 Verzoekprogram- ma; 23 00 Nieuws; 23 05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2