De ingesloten Schotse mijnwerkers Noordelijk offensief tegen Taegoe ingezet luts' m wm Toespraak van Trygve Lie COMMUNIQUE Hare Majesteit dankt de Zeeuwse bevolking i i! SBS 115 MIJNWERKERS GERED. VOOR HET LEVEN VAN 13 NOG INGESLOTEN MIJNWERKERS WORDT GEVREESD. De gehele beschaafde wereld zal met spanning de onafgebroken pogingen van de reddingsploegen heb ben gevolgd, die hun ingesloten makkers te hulp snel den en er eindelijk in slaagden 115 hunner te redden. 13 Mijnwerkers konden nog niet gered worden, daar men niet weet waar deze zich bevinden. H. M. Koningin Juliana zal de Jaarbeurs bezoeken KONING LEOPOLD. Meer Amerikaanse strijdkrachten naar Europa DE AARDBEVING IN INDIA. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Zondagavond hebben de Noordelijken een hevig spervuur geopend op de hoofdweg naar Taegoe, 6,4 km ten Noorden van de stad. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dat het de voorberei ding scheen voor het verwachte grote offensief van de Noord-Koreanen. Zij bevinden zich ten Noorden en Zuid-Westen nog geen 10 km van de stad. De woordvoerder zeide verder, dat er alle reden was om aan te nemen, dat twee Noordelijke divisies een aan val op Taegoe zouden beginnen. Aillee vraagt vertrouwensvotum voer zijn herbewapeningsprogram van de Belgische Socialistische Jeugdbeweging AMBONNESE DELEGA TIE BIJ DE KONINGIN. DE BESCHERMING VAN TRUMAN. ..HULP AAN GEREPA- TRIEERDEN". Veiligheidsraad beraadslaagt over rappori aan de Assemblee sft Vrijdag te t militaire eer lk Jan Smuts houden in de ervormde ge Kabinetsraad iel Hein" vervolg! wereldreis jd-Spaaraciie aiionale Spaarraar, rijzencommissie e Britse divisie voer Duitsland Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen xei. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1523. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm sfif minimum per advertentie f 1JKS* Rubriek Kleine Advertentie#! K regels 60 et.; iedere regel mmW 12 ct Vermelding onder nummer S» reau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties te£ dats namiddags 2 uur. Tijdens de reddingswerkzaam- ten gasmaskers dragen en bijna heden konden de ingeslotenen anderhalve kilometer lopen of de reddingsploegen regel- gedragen worden vóór zij_aan de door de reddingsploegen matig van voedsel en drinken worden voorzien- Het gas, dat aanvankelijk een beletsel was om de mijnwerkers, die op een diep te van 220 meter ingesloten za ten, te bereiken, verwijderde zich langzaam. Men kon dit echter niet verhaasten- Voortdurend werd aan de wachtende angstige menigte bericht van de stand van de reddingspogingen doorgege ven en kon men mededelen, dat de 116 ingesloten mijnwerkers zich in goede welstand bevonden. Van de 13 mijnwerkers, die zich elders in de mijn bevonden toen het ongeluk gebeurde, kon ech ter geen enkele mededeling wor den gedaan, daar geen enkel te ken van leven werd gegeven en men ook niet wist waar zij zich bevonden- Het zoeken naar deze ploeg werd echter voortgezet. De meeste ingesloten mijnwer kers zijn Zaterdagmorgen gaan slapen, toen men hun gemeld had, dat de reddingsploegen aan het werk waren en alleen de ge vormde „gasmuur" hen van de redding scheidde. De oplossing van dit vraagstuk was de groot ste moeilijkheid. Zodra de reddingsploeg er Za terdag in slaagde één der inge sloten mijnwerkers naar buiten te brengen, werd dit nieuws te lefonisch aan de andere ingeslo tenen doorgegeven. Allen moes- Zondag, een uur na middernacht waren 115 mijnwerkers in veilig heid- 87 Man waren naar boven gebracht en 28 waren op weg en zijn in de vroege morgenuren van Zondag behouden naar de bega ne grond gebracht. De 13 man waren nog niet ge vonden. Een conferentie werd bijeengeroepen om plannen te bespreken voor het bepalen van de plaats, waar deze 13 man zich moeten bevinden. Men vreest voor hun leven. oppervlakte kwamen. Dokters stonden gereed om de geredden terstond bijstand te verlenen- De eerste, die naar buiten werd ge bracht, moest bijgebracht wor den en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het gevaar, dat aan het ge bruik van gasmaskers verbonden is, bestaat hierin, dat een onge oefende, menend door het mas ker te zullen stikken, onwille keurig het masker af zou kun nen rukken en zich aan het do delijke gas blootstellen. In groepen van 3 werden de ingeslotenen door de gasmuur geleid en naar boven gebracht. Morgenmiddag zal H.M. Ko ningin Juliana, beschermvrouwe van de „Koninklijke Nederland- sche Jaarbeurs" een bezoek aan de 55ste Utrechtse Jaarbeurs brengen. Hare Majesteit zal te 14.30 uur op het secretariaat arriveren. Na een korte rondgang langs stands op het Vredenburg zal vervolgens een bezoek aan het Croeselaan- terrein worden gebracht, waarna Hare Majesteit omstreeks 16.00 uur de Jaarbeursterreinen zal verlaten. In verband met berichten over een auto-ongeval, dat aan Koning Leopold in Luxemburg zou zijn overkomen, is vanwege het kas teel te Laeken verklaard, dat de ze berichten van alle grond ont bloot zijn, daar de Koning niet naar Luxemburg is geweest en zich momenteel te Laeken be vindt. zienlijke vergroting" van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Europa. De omvang van deze verster king en de tijd, waarop zij zou den aapkomen, zullen in samen werking met Amerika's bondge noten in het Atlantische Pact worden besloten, zo verklaarde Truman. De voornaamste overweging bij de vergroting van de Ameri kaanse strijdkrachten was vol gens Truman de mate, waarin Amerika's Westeuropese bondge noten „in dit opzicht onze daden evenaren". President Truman heeft Zater dag bekend gemaakt, dat hij heeft toegestemd in „een aan- Pandit Nehroe, de Minister- President van India, heeft Zater dag verklaard, dat de aardbeving in Assam en de daardoor ontsta ne overstromingen „waarschijn lijk niet meer dan duizend men senlevens" hebben gekost. Nehroe, die Donderdag was teruggekeerd van een driedaagse rondreis door de getroffen gebie den, zeide dit in een radio-rede waarin hij verzocht om hulp voor de getroffenen. Op een vergadering, georga niseerd door de vereniging der V- N. te Chicago, heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der V- N. verklaard, dat de oorlog in Korea de wereld voor een van zijn zwaarste crises sinds 1945 heeft geplaatst. Vijf jaar na de vorige oorlog en de vorming der organisatie van Verenigde Na ties zien de V- N. zich geplaatst voor de mogelijkheid van een derde wereldoorlog en daarmede voor -de noodzakelijkheid zich grote inspanningen te getroos ten ten behoeve van de wereld vrede. De oorlog in Korea, zo vervolgde Lie, vormde de meest rechtstreekse uitdaging aan de vredelievende bedoelingen der V. N. De kracht van de aanval toonde, dat deze lang en met zorg was voorbereid, want het was bijna gelukt het land in en kele dagen gewapender hand te nemen. Het zou voor de wereld medegedeeld door het K-N.M-I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot -avond- Warmer. In de vroege ochtend plaatse lijk nevel of mist, overigens bijna overal perioden met zonneschijn en droog weer. Warmer. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid westelijke wind. DINSDAG 12 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.53 2.28 3-08 3-18 n-m. 2.04 2.39 3.19 3.29 ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 12 6.08 19.03 6.19 19.11 13 6.10 19.01 7.46 19.22 14 6.12 18.59 9.14 19.35 rampspoedig zijn geweest, indien een daad van agressie onder deze omstandigheden gelukt ware. Als de V. N- de oorlog in Korea gewonnen hadden zou er een tijd komen van grote in spanning om tot overleg tussen Oost en West te geraken. De wereld had een grote schuld aan de president en het het volk van Amerika wegens hun moedig besluit en het lei derschap, dat zij daardoor kon den geven. Het Koreaanse pre cedent zou niet worden vergeten en de wereld zou het moeilijker dan ooit vinden, zo niet moge lijk. om ongestraft van gewa pende agressie te begaan." Het was niet genoeg, dat de Noord- Koreanen zich achter de 38ste breedtegraad terugtrokken. Het doel der V. N. was en bleef een verenigd onafhankelijk Korea waar het volk zijn eigen rage- ring ikon kiezen. Als de V. N. de strijd in Korea gewonnen hadden en dit moest geschie den dan wenste Trygve Lie een grootste poging zien om de onderhandelingen tussen Oost en West in Verenigde Naties te doen hervatten. Minister-President Attlee zal de kwestie van vertrouwen stel len wanneer zijn 34 milliard gulden omvattend herbewape ningsprogram Dinsdag in een bijzondere zitting van het Britse Lagerhuis zal worden behandeld. In een resolutie zal de rege ring het Huis vragen zijn goed keuring te hechten aan de ver hoging van de soldij en de ver lenging van de diensttijd der soldaten „ten einde de toene mende gevaren voor die wereld vrede, waarvan de oorlog in Ko rea een voorbeeld is, het hoofd te (bieden". Later werd gemeld, dat het spervuur ten Noorden van Tae goe twee uur heeft geduurd. Twee uur na het invallen der duisternis waren er nog geen be richten binnengekomen over Noordelijke infanteriebewegin- gen. In de sector van de tweede Amerikaanse divisie werd een aanval van Noordelijke infante rie gesteund door tanks, afgesla gen. Aanvallen tegen andere ele menten van de divisie, welke de gehele dag duurden, werden eveneens afgeweerd. In de sector van de eerste ca valeriedivisie kon de tegenstan der, na twee aanvallen onder dekking van artillerie, en mor tiervuur, geen terreinwinst boe ken- Onderdelen van het tweede Zuidkoreaanse legerkorps weer den, zonder terreinverlies, een de gehele dag durende aanval der Noordelijken af- Andere een heden van het korps vorderden in Noordelijke richting en maak ten meer dan 300 stuks draagba re wapens in het gebied ten Noorden van Jongtsjon buit. In de Oostelijke sector moesten onderdelen van de strijdkrachten der V.N. zich tengevolge van zwa. re vijandelijke aanyallen enigs zins terugtrekken op nieuwe stellingen, waarna de aanval be dwongen werd. Zuidkoreaanse mariniers in 't gebied van Tongjong sloegen een vijandelijke aanval zonder ter reinverlies af. Een communiqué van de luchtmacht van Zondagochtend vroeg vermeldt o-m., dat Ameri kaanse superforten en straal vliegtuigen Zaterdag actief zijn geweest, waarbij zij gebruik maakten van het goede vlieg weer om de grondstrijdkrachten van de V.N. te steunen- Meer dan 40 superforten bombardeerden Noordkoreaanse doelen op het blote oog. Radio-Pjongjang heeft Zon dagochtend gemeld, dat de Noordkoreaanse strijdkrachten zich meester hebben gemaakt van het vliegveld van Pohang en langs de Oostkust oprukken, die zij van „de resten van de versla gen vijand zuivert." Van Noordkoreaanse zijde is Zondag bekend gemaakt, dat de stafchef van het Noordkoreaanse leger, Kang Koen, Vrijdagavond „in de strijd is gesneuveld." Koen was ook vice-Minister van Oorlog. Een eskader Sunderland vlieg- boten, dat Zaterdag door slecht weer werd opgehouden, is Zon dag uit Singapore naar het front in Korea vertrokken. Er zijn reeds Britse Sunderlands gesta- tionneerd in Iwakoeni (Zuid-Ja pan), die van deze basis uit vluchten ondernemen om de strijdkrachten der V-N. op Korea te steunen- DE NIEUWE AANVAL OP TAEGOE INGEZET. Zondag kort na middernacht heeft de Noordkoreaanse com munistische infanterie de Ame rikaanse stellingen op 13 km ten Noorden van Taegoe aangeval len. Het schijnt, dat het hier gaat H. M. de Koningin en Z. K- H. Prins Bernhard hebben mij opgedragen aan de Zeeuwse bevolking Hunne zeer hartelijke dank te betuigen voor de zo vriendelijke ont vangst, die Hun bij het officieel bezoek aan Zeeland is ten deel gevalleri- De gemoedelijke wijze, waarop het Koninklijk Echtpaar op de „Piet Hein" en ook elders tijdens Hun bezoek met zo vele personen uit Zeeland over verschillende problemen van gedachten mochten wisselen, heeft zeer zeker tot het welslagen van dit bezoek bijgedragen. Het zal ongetwijfeld de velen, die ingevolge hun functie aan de organisatie van het Koninklijk Bezoek hebben mede gewerkt, een voldoening zijn, te mogen vernemen, dat Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid zo volledig beseften, welk een arbeid moest worden verzet om in een geografisch zo moeilijk gelegen, provincie als Zeeland, een dergelijk, bijna overladen, programma te doen slageR. Laten wij dankbaar zijn, dat wij van een dergelijke mooie gebeurtenis getuige hebben mogen zijn. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, A. F. C. DE CASEMBROOT, om een geweldig offensief tegen deze stad- Van weerszijden kwam de artil lerie in werking en de Ameri kaanse luchtmacht viel de vijan delijke stellingen van op geringe hoogte aan- Te Taegoe kon het kanongebulder duidelijk worden gehoord. De eerste stormloop werd uitgevoerd door slechts en kele honderden Noordkoreanen, doch om één uur des nachts wer den reeds ernstige gevechten ge meld. Men valt uit het Noorden en uit het Noord-Westen aan. Volgens waarnemers zal di't „de sterkste Noordkoreaanse aanval" zijn, „waartoe men in staat is-" Een later bericht meldt, dat ook vanuit het Zuid-Westen een aanval ingezet is. Een Noordkoreaanse krijgsge vangene verklaarde, dat men op dracht had ontvangen Taegoe vóór zonsopgang (heden) te ver overen. De Noordkoreaanse „giltech- niek" heeft sommige Amerikaan se soldaten uit het veld geslagen. Thans, aldus Reuter, zijn zij ech ter gewaarschuwd. Taegoe is voor het eerst sinds de oorlog verduisterd- De lucht macht der Verenigde Naties valt ook in het donker aan. Gemeld wordt dat enkele con centraties door de luchtmacht uiteengeslagen zijn. DE STRIJD OP KOREA STELT ZWARE EISEN. De Amerikaanse arts Dr Karl Bowman, die is teruggekeerd van een missie van zes weken in het Verre Oosten, heeft op een persconferentie te San Francis co verklaard, dat geharde oud strijders uit de tweede wereld- Het bestuur van de Socialisti sche Jeugdorganisaties der Bel gische socialistische partij heeft na een te Charleroi gehouden vergadering een communiqué uitgegeven, waarin o-m. het vol gende wordt verklaard: „Het be stuur van de Jonge Wachten weigert de oorlog als onvermij delijk te beschouwen en wenst niet de imperialistische propa ganda te dienen. Het verzet zich tegen de aankondiging door de Regering van maatregelen, waar. onder de verlenging der dienst plicht, die nog niet aan het parle ment zyn voorgelegd en waarvan het nut niet Ls bewezen". Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage: de lijst van het troepen transportschip „Goya". Vermoedelijke aankomst te Amsterdam op 23 Sept. 1950. Het bestuur is van oordeel, dat „een machtspolitiek slechts kan leiden tot een nieuwe wereld brand" en het richt een dringen de oproep tot de jeugd van alle landen ter wereld, eenparig haar stem te verheffen tegen deze po litiek en erop aan te dringen te rug te keren tot de principes, die aan het Handvest der V.N. ten grondslag liggen. oorlog, die in Normandië en in de Pacific hebben gestreden, door de oorlog op Korea „psychiatri sche gevallen" waren geworden Deze „gevallen" waren in aantak toegenomen gedurende de eersre stadia van de oorlog op Korea tengevolge van nederlagen en in filtraties van de vijand. 70 Pel. van de „gevallen" kon echter na een behandeling naar het front terugkeren. De patiënten waren eenparig van mening, dat de strijd op Korea veel zwaarder was dan welke acties ook, waar aan zij voordien hadden deelge nomen. NEDERLAND ZENDT ALLEEN LANDSTRIJDKRACHTEN. Van officiële zijde is het vol gende communiqué verstrekt: Teneinde een zo groot mogely ke homogeniteit te bereiken in het contingent Nederlandse landstrijdkrachten, dat ten be hoeve van de Verenigde Naties naar Korea zal worden gezonden, heeft de Regering afgezien van het zenden van een compagnie mariniers en besloten uitsluitend een eenheid der Koninklijke Landmacht, zoals bekend be staande uit vrijwilligers, beschik baar te stellen. De delegatie van Ambonnese ex-K.N-I.L.-militairen, die naar Nederland gekomen is, teneinde de moeilijkheden van deze mili tairen te bespreken, is Zaterdag door Koningin Juliana ontvan gen. De Geheime Dienst in de V-S. heeft het Congres om gelden verzocht om nog 23 man in dienst te nemen voor de bescher ming van President Truman. Het aantal dreigbrieven aan de Pre sident is de laatste tijd gestegen, hoewel de meeste niet ernstig worden genomen. Er zijn meer mensen nodig om de schrijvers van die brieven op te sporen. Op het ogenblik zijn 60 man met de bescherming van de President belast. Binnenkort zal „Hulp aan ge- repatrieerden", georganiseerd door de stichtingen „Nederland helpt Indië" en „Pelita", een Ian. delijke inzameling houden van het buiten omloop komende zin ken geld, oude dubbeltjes en cen ten. Deze actie zal worden gehou den in de tweede helft van Octo ber a.s. De Veiligheidsraad heeft in be sloten zitting afwijzend beschikt op een Sow jet-Russisch voorstel om alles, wat de Raad gedurende de afwezigheid van de Sowjet- gedelegeerde heeft gedaan, uit het jaarlijks rapport aan de alge mene vergadering te laten. De Raad besloot hiertoe met tier stemmen tegen één. De Sowjet-gedelegeerde Malik had voorgestejd dat alle acties, die de Raad tussen 13 Januari en 1 Augustus had verricht, als „on wettig" uit het verslag zouden worden geschrapt. De Raad zal Dinsdag opnieuw in besloten zitting bijeenkomen om te beraadslagen over 't Ame rikaanse voorstel om de gehele Koreaanse kwestie in een afzon derlijk rapport aan de algemene vergadering voor te leggen. 5 regels 60 cents i ct.; minimum pet nummer of Aüre* meer. 3 namiddags 2 fuit werd geplaatst- ie bedekt was met de Unie, lag een apse heide met een 3 lint, waarop me. had laten schrijver appa", benevens de n een Britse Veld. zoals zwaard, staf. el. De stoet, die drie werd voorafgegaan ierwagens. van de Vrijdagmoc. n Belgische KafeL ekend gemaakt, dat het Parlement afc e diensttijd der Bch. et zes maanden te ensttijd der lichtin. volgende betreft zal nader overleg pie. aar voornemen 4e twee jaar te stellen ;r van Economische in de Kabinetsraad tting gegeven over ing en de prijzen. Hi; lat in beide sectoren ing is waar te ne. naatregelen zullen imen tegen het- vast. goederen en tegen en de normale pry> vertrok Hf. TvT.- tZv~ :i* „Piet Hein", onder van de kapitein-lui- :e A. P. Smitt uit (Curasao) voor het el te van de reis. Het doeling, dat het schip ïamakanaal en enige ns, o-m. Acapulco in Diego en Honoloeloe •-Guinea vaart, van- naar Nederland t.zt Jgd. dvak van September ugustus 1950 werd zeshonderdduizend jongens van zes iet regelmatig gespaard an de jeugd.spaarac. Nationale SpaarraacL t heeft de raad doen iet de actie door te iet aantal jeugdige ot ze venhonderd vijl. ip te voeren, ng van de tot dusver ïthode zullen nu geen s meer beschikbaar teld. Alle meisjes en 1 zes tot zestien jaar, eriode van 18 toi 30- bij de Spaar, en Boe. ten en alle postkante, largeld op hun spaar. doen bijschrijven, boekje „De redding. Dit boekje behandelt 2 uk en het redden van ng. Het werkje is ge. >or de heer H. Th. de teur van de Konink. en Zuid-Hollandse itschappij. ter van Economische t aan de nog bestaau. jke prijzencommissies inieuw hun medewer. ■lenen aan een goede van de prijspolitiek, or de Regering werf tend zijn deze prijzen. enige jaren geleden a.m. met het doel be. >p te treden tussen ko_ rkoper in geval van over prijzen, emeenten. waarin het. de prijzencommissies geheven, is het verzoek spoedig mogelijk wel g dezer commissies te ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 16 6.15 18.54 12.18 20.12 17 6.17 18.52 13.49 20.44 18 6.18 18.49 15.11 21.31 19 6.20 18.47 16.14 22.37 20 6.22 18.45 16.58 23.57 21 6.23 18.42 17.27 22 6.25 18.40 17.46 1.23 in de tunnel van de Metro. Door de tunnel flitste tezelfdertijd 'n geweldige bliksemshicht. Door dit defect zou niemand gewond zijn, indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet hadden willen ver brijzelen en elkaar niet onder de voet hadden gelopen. Op onze administratie lig gen voor belanghebbende ter inzage: de lijsten van de troepentransportschepen „Fairsea" en „Ranchi", beide vermoedelijke aankomst op 25 September 1950. De eèrste zendingen van deze, wapens hebben de troepen, die deelnemen aan de oefening „Re genboog", de grote herfstma- noeuvres van het Amerikaanse leger in [de Amerikaanse zone, bereikt. Van militaire zijde is verklaard, dat met dit wapen pantserplaten van 11 inches kunnen worden doorboord. v er in de lucht te hebben gescho ten. Een der O-B.-ers, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde ook een schot te" hebben gelost. De Djaksa concludeerde in zijn i equisitoir, dat Spangenberg schuldig was aan zware mishan deling, de dood ten gevolge heb- 1 ende en eiste 7 jaar gevangenis straf. ressieve bedoelingen tegenover West-Duitsland. De volkspolitie is geen leger". Hij ontkende, dat Oost-Duits- land een afzonderlijk vredesver drag met de Sowjet-Unie zou sluiten: „Wij houden ons aan het verdrag van Potsdam, dat er vre de moet worden gesloten met een onverdeeld Duitsland - De nieuwe Britse divilsie, dk spoedig naar Duitsland zal wor den gezonden, is de 11de pantser, divisie, zo is Vrijdag door het Britse Rijnleger meegedeeld- De divisie werd in 1941 ge vormd en in 1946 weer on-tbon. den. Zij zal thans opnieuw wol den samengesteld.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1