Herbewapening van Duitsland Bedenkingen tegen de loonpolitiek Mijnwerkers opgesloten in Schotland De strijd in Korea Chefarine.4" 4 krachtige pijnstillen# middelen in 1 talriet Prijsopdrijvings- en Hamsterwet opnieuw in werking ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1522. Het is een der vele moeilijke problemen, waarmede de Westelijke geallieerden te kampen hebben: de herbewapening van West-Duitsland. Er is zoveel voor en er is ook veel tegen aan te voeren. Communisiisch China en de Verenigde Naties HET STANDPUNT DER WERKGEVERS ORGANISATIES. De gezamenlijke werkgeversorganisaties in industrie, handel, bankwezen, verzekeringsbedrijf, verkeer, landbouw en middenstand hebben kennis genomen van de Regeringsbeslissingen, die gevolgd zijn op het overleg over de loon- en prijspolitiek. De inhoud van het communiqué der Regering en de genomen loonpolitieke maatregel ontmoet bij hen ernstige principiële bedenkingen. In de Knockshinnockssteenkoolmijn te Conmock in Ayrshire zijn Donderdagavond 128 mijnwerkers, bij na de gehele middagploeg, ingesloten, doordat, ten gevolge van de harde regen, modder de toegang tot de mijngangen afsloot. Tegen 4.00 uur hadden acht man kunnen ontsnappen. De ingesloten mannen hadden toen nog geen ver wondingen opgelopen. Reddingsploegen zijn bezig en de brandweer pompt het grondwater weg, teneinde te verhinderen, dat het de mijn bereikt. Om 5.00 uur was er nog geen officiële verklaring uit gegeven, maar volgens geruchten zijn dertien man op gesloten in een deel van de mijn, vanwaar zij niet kunnen ontsnappen. Duizenden mensen stonden bij de mijn op nieuws te wachten. De mijn is een der modernste in Schotland. De Noordkoreaanse troepen, die oprukken naar de belangrijke stad Taegoe, waren Vrijdagochtend ten Noorden van de stad er nog slechts 16 km en ten Zuidwesten slechts ongeveer 10 km verwijderd. De Noordkoreaanse druk houdt ook nog aan in de sector Yongtsjon waar de Noordelijken hun strijd krachten opnieuw opbouwen. Zij bevinden zich daar tegenover de Zuidkoreanen. In de sector-Pohang is de Noordelijke druk gering. Britse liberalen wensen geen fusie met de conservatieven AVONTUREN VAN AMERI KAANSE SOLDATEN. Program van Kabinel-Nalsir Unesco stelt 1 75.000 dollar ter beschikking Wanneer hevige pijnen IJ hef leven moeilijk maken, neem üsr, eens CHEFARINE „4". Elkfekief beval 4 geneesmiddelen, stuk voor siuk wereldbereemó zijn geworden als bestride?! van rheumatiek, menstruate-, zenuw-, boold-, kiespijn enz. WEERSVERWACHT1N< HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 aast iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pea advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Ada* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 safe Beginnen wij bij het laatste- Het is begrijpelijk, dat de meeste West-Europese staten weinig ge voelen voor een nieuw Duits ieger. Hoe goed liggen nog de zware, dreunende voetstappen in de herinnering, waarmede de belaarsde overweldigers veel ver trapten, wat Fransen, Belgen en Nederlanders dierbaar was. Hoe onaangenaam klinken nog in onze oren de afgebeten, half ge zongen half geschreeuwde regels van de veroveringsliederen, die zo dikwijls deze voetstappen be geleidden. Vooral de Fransen is het niet kwalijk te nemen, dat zij in tuïtief zich verzetten tegen elke gedachte aan een Duitse herbe wapening. Veel minder leven deze beweegredenen bij de En gelse bondgenoot en nog minder bij de Amerikanen, die op hun grondgebied slechts de stappen hebben vernomen van de reeds verslagen Duitse krijgers. Maar uiteindelijk zouden deze gevoelsargumenten het moeten afleggen tegen zwaarder wegen de argumenten als niet een tweede bezwaar opdoemde, een bezwaar dat meer afgestemd is op de huidige wereldtoestand. Het gevaar is namelijk niet denk beeldig, dat een volledige herbe wapening van West-Duitsland door het Oostelijke kamp zou worden opgevat als een uit daging aan het Oosten. Direct ingrijpen van dit Oosten zou wel eens het gevolg kunnen zijn en hiermede zou dan onmiddellijk een derde wereldoorlog zijn ont brand. Aan de andere kant zijn de voordelen van een herbewape ning duidelijk- Tussen Rusland en het onder zijn invloed staan de Polen en Oost-Duitsland enerzijds ~en de Westelijke de mocratic zit als het ware iet gat West-Duitsland. Wel zijn daar geallieerde bezettingstroe pen gelegerd, doch deze kunnen nauwelijks in staat worden ge acht een aanval uit het Oosten te weerstaan. Een inschakeling van Duitsers zou dit gat kunnen opvullen- Naast een directe aanval van het grote Oostelijke blok, be- Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. heeft Tsjou en Lai, minister van buitenlandse zaken van communistisch China, ge antwoord op zijn telegram, waar in deze de vorming van een de legatie ter bij,woning van de vijfde zitting der algemene ver gadering aangekondigd. Lie Tsjou en Lai mee, dat, indien de algemene vergadering besluit communistisch China tot de zit ting toe te laten, te Lake Suc cess onmiddellijk maatregelen getroffen zullen worden voor de ontvangst der delegatie- mogelijk voordeel wordt geput nu meer en meer blijkt dat op de hulp van West-Duitsland bij i de verdediging van het Westen i prijs wordt gesteld. De uitbreiding van de politie standers van een nationale Duit- met iq.000 man staat practisch staat ook de kans, dat de Oost- Duitse staat het West-Duitse ge bied binnenvalt. Want de Oost- Duitsers beschikken over hun volkspolitie, die te vergelijken valt met een modern uitgerust leger. Als de geruchten over een spoedige vrede tussen dit ge bied en Rusland waarheid bevat ten en indien de Russische be zettingstroepen zich inderdaad daarna zouden terugtrekken, dan zou een dergelijke aanval te vergelijken zijn met datgene, wat op Korea heeft plaats ge vonden. Natuurlijk zouden de Oost-Duitse troepen dan in con flict komen met de bezettings strijdkrachten, doch het kan de Russen niet anders dan welge vallig zijn, indien de Oost-Duit sers evenals de Noord-Koreanen de kastanjes uit het vuur halen, terwijl zij zelve zo lang mogelijk buiten schot tracht te blijven. Ook tegen een dergelijke aanval zou een West-Duits leger de enige oplossing zijn. De Ministers van Buitenland se Zaken der Westelijke demo cratieën zitten, wanneer zij te New York bijeenkomen, dus met dit probleem dat om een spoe dige oplossing vraagt- Het is bekend, dat er langzamerhand steeds meer voorstanders voor een herbewapening te vinden zijn. Daar is in de eerste plaats de grote Winston Churchill, die bij menige gelegenheid zich een warm voorstander van deze gedachte toonde. Maar ook de Franse bewindsman van buiten landse zaken, Schuman, wil on der bepaalde voorwaarden hier wel van weten- Het wonderlijkste in dit pro bleem is misschien wel de hou ding van de West-Duitsers zelve. Wie zou denken, dat zij de plan nen tot herbewapening luide zouden toejuichen, vergist zich. Vooral de sociaal-democraten onder leiding van Dr. Schu macher toonden zich felle tegen- se herbewapening. Daarentegen bleek de Duitse Kanselier, Dr. Adenauer, wel wat te voelen voor een flinke uit breiding van/ de politiemacht, terwijl tenslotte het meedoen aan een Europees leger niet werd afgewezen- Dr. Adenauer deed zelve voor stellen aan de Hoge Commissie van de Westelijke bezetters. In de eerste plaats dienden deze hun bezettingstroepen te ver sterken en in de tweede plaats moesten de politietroepen uitge breid en beter bewapend te wor den- Ook Schumacher vertoont zich minder afkerig, mits de ge allieerden pogingen in het werk wilden stellen de Duitse Oost grens gewijzigd te krijgen. Het is uit Duits standpunt be keken natuurlijk juist, dat uit de politieke situatie, waarin de Westelijken zijn geraakt, zoveel vast en ook Schuman stemt hiermee in. Een verdere uitbreiding van het aantal bezettingstroepen zal tevens plaats vinden. Een moei lijkheid die bij een eventuele be wapening van West-Duitsland opdoemt is voorts, dat de voor ziening van de West-Europese staten met Amerikaanse wa pens pas zojuist is begonnen en zeker voorrang zal moeten heb ben- En tussen het tijdstip dat bijvoorbeeld de deelnemers aan het Pact van Brussel, Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen bevoorraad zijn en het tijdstip dat zij zich wat veiliger gevoelen, zal wel enige tijd verlopen- In de komende weken zal over al deze vraagstukken te New York, alwaar de ministers van buitenlandse zaken der Wes telijke landen bijeenkomen, het nodige gesproken worden. economische bezwaren, die hen van deze politiek weerhielden- Het was de Regering bekend, dat de Nederlandse werkgevers niet aanstonds overtuigd waren van de wenselijkheid om voor de handhaving van een redelijke verhouding tussen de loon- en prijsontwikkeling de weg in te slaan van een verhoging van het Nederlandse loonniveau- Afge zien van de vergroting der kan sen op een inflationistische ont wikkeling, waren het een aantal Het reddingswerk wordt be moeilijkt door opstijgende gas- sen- De ploegen moeten elkaar dientengevolge geregeld aflos sen- De gehele nacht is men bezig geweest met het gooien Het bestuur van de Britse Li berale partij heeft de strekking van 2 resoluties bekend ge maakt, die op die partijvergade ring te Scarbourgh (27 tot 30 September) besproken zullen worden. In de ene wordt aan gedrongen op de handhaving van een onafhankelijke Liberale partij, welke tegenstander is van da Labourpartij als van de Con servatieven. Het elimineren van de Liberale partij, zo zegt het bestuur, zou de stichting van een permanent twee-partij enstelsel betekenen met een feitelijke overwinning aan de zijde der Socialisten- Volgens de resolutie beloven de Libera len „de menselijke rechten te steunen in alle onder Britse controle staande gebieden". De tweede resolutie verzoekt een volledige mobilisatie van de productieve capaciteit van de niet-communistische wereld teneinde aan de totalitaire uit daging het hoofd te kunnen bie den". Hieruit blijkt, dat de Liberale partijleiders standvastig staan tegenover een „politiek huwelijk met de Conservatieven ondanks het dingen naar de hand van de Liberale partij door de Conser vatieve leider Churchill". De 9,1 procent van het aantal uitgebrachte stemmen bij de vo rige verkiezingen van de Libe ralen zou een overwinning voor de Conservatieven hetbben be tekend. - - Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger doen de N. „geen noemenswaardige moeite" om het door de Ame rikanen bezette vliegveld ten Z. van Pohang in bezit te nemen. Zware bewolking en regen hebben gisteren de activiteit van de luchtmacht der V. N. belem merd. Superforten zijn evenwel opgestegen voor aanvallen ten N- van de 38ste breedtegraad. Vice-admiraal Joy, bevelheb ber der vloot der V- N., heeft bekend gemaakf, dat zijn strijd krachten Woensdag en Donder dag 15 N.-Koreaanse schepen tot zinken hebben gebracht. Z-Koreaanse mariniers ver overden Donderdag 3 eilanden aan de Westkust. DE NOORDKOREAANSE MUNITIE-A AN VOER De Noordkoreanen maken ge bruik va"n dorpelingen om hun munitievervoer naar het front te verzekeren, zo wordt in rappor ten van de Amerikaanse Inlich tingendienst verklaard. De Noordkoreanen, die zo min mogelijk van de wegen gebruik maken met het oog op de aan vallen uit de lucht, geven aan de dorpshoofden kleine pakken mu nitie of andere vitale voorraden. De .dorpen zijn verantwoorde lijk voor het doorgeven naar het volgende dorp en zo leggen de voorraden de weg naar het front af. Deze wijze van vervoer is uit de lucht moeilijk waar te nemen. De Noordelijken maken, vol gens de genoemde rapporten ge bruik van geweld om de dorpe lingen deze dragersdiensten te laten uitvoeren. 17 Amerikaanse soldaten, die 6 dagen van hun on-derdleel wa ren geïsoleerd door oprukkende N Koreaanse troepen zijn in Jongsan opgedoken- Drie van hen waren gewond. Zij rusten thans uit en kunnen nog steeds niet Ibegrijpen.- hoe zij aan ge vangenneming wisten te ontko men. Korporaal Nile Letta had zich de (eerste nacht verborgen ge houden in hoog gras- Een N.- Koreaan die voorbij ging trapte op mijn handen. „Ik lag met een andere jongen in een rijstveld en wij hadden niets te doen", zo vertelde hij- „Wij gingen toen maar tellen, hoeveel N-Koitea- nen langs ons trokken. Wij kwa men tot 550 en vielen toen in slaap. Toen wij later wakker werden, stroomden zij nog steeds voorbij". Sergeant Robert Huntney was door machinegewteervuur ge dwongen zidh 11 uur lang in een rijstveld schuil te houden. Op een nacht verschool hij zich in een bosje struikgewas, toen N.- Koreaanse militairen versche nen en eenmansgaten begonnen te graven op 20 meter van hem vandaan. Huntney sliep in ta- baksaanplantingen en dronk water van siawahs en uit de Naktong. Soldaat Richard Robinson lag eens zo dicht bij een N com mandopost. dat hij- naar hij ziei. de „lange tijd door hun gekweb bel niet kon slapen". Sergeant Junius Washington Verklaarde: „Een N.-Koreaanse tank kwam zo dicht in mijn buurt, dat ik haar had kunnen aanraken". 'Soldaat Stanley van Hossen zag van zijn schuilplaats, hoe geüniformeerde N.-Koreanen een dorp binnengingen en weer te voorschijn kwamen als ar geloze burgers. Hij en enige kameraden liepen op een nacht langs de kant van de weg en ontmoeten een grofep N.-Korea nen. „Zij riepen „hai" (een Ko reaanse groet), waarop wij „hai" terugriepen en verder gingen" aldus Van Hossen. van bomen, hooi en hout in de geweldige krater om de -mod derlawine tegen te houden, die de mijnschachten dreigt te vul len en de ingesloten mijnwer kers te verstikken- Het gat in de -boven -de mijnschacht inge zakte grond is 100 bij 50 meter. De in het gat gelopen modder verspert de toegang. Elke 15 minuten stuurt de ploegbaas van de ingesloten mijnwerkers telefonisch een boodschap naar -boven, die de wachtenden weer hoop geeft- Allen zijn nog in le ven. Onder de wachtenden (bevindt zich de 56-jarige John Steven son, één van de 8, die wist te ontsnappen, toen de modder de schacht begon in te stromen. Zijn 21-jarige zoon behoort tot de ingeslotenen. ,,Het was een vreselijke gewaarwording". vertelde Stevenson, die al 42 jaar mijnwerker is- Een mijnwerker vroeg me eens te komen kijken naar de moerasachtige substantie die de schacht binnenkwam. Maar voordat wij ter plaatse kwamen, drong mat bruisend geweld een stroom dunne modder de schacht binnen. Wij moesten hard naar de bodem v-an de schacht lopen om via de schacht ons in vei ligheid te kunnen brengen. Tenslotte .bewoog zich een riivier van modder met steeds groter sneheid voort. Tenge volge van de ontsnappende gassen kunnen de reddings ploegen geen gebruik maken van mechanische graafwerk- tuigen of dynamiet. Zij moe ten zich met houwelen een weg banen door de wand van steenkool, die hen van de in geslotenen scheidt." Het reddingswerk wordt bo vendien bemoeilijkt door een zware regenval. Het niveau van het water wordt geregeld door brandweerlieden, die water wegpompen naar de nabijgele gen rivier de Afton. Toen het (bericht van het on geval zich verspreidde, staakte een aantal mijnen in dit gebied 't werk en de mijnwerkers towa- nen snel te hulp. De met zuur stofapparaten uitgeruste red dingsploegen lossen elkaar om de 1% uur af- Wanneer het gas een-maal ver wijderd is, schat men nog 2 tot 3 uur nodig te hebben om door de steenkoollaag heen te komen- Een door de laag heen gesto ken zuurstofbuis werd door de reddingsploeg onmiddellijk te ruggetrokken. toen de ingesloten arbeiders meldden, dat er gas uitstroomde. Het gat waar de grond is ingestort, is 15 meter diep. Op de bodem van de mijn schacht staat de modder 4% meter diep. Bij de ingang van de mijn zijn bijna 2000 -mijnwerkers uit de omgeving samenge stroomd- Nog nooit" is bij een Schots mijnongeval, voor zover men zich kan herinne ren, de reddingsactie zo grootscheeps opgezet. Officieel werd meegedeeld, dat de 128 ingesloten mijnwerkers begonnen zijn met het graven van een tunnel door de negen mieter dikke steenkoollaag waarin thans ook de reddings ploegen zijn begonnen te wer ken. De ingeslotenen krijgen nog verse lucht door een spleet van 15 cm tussen het plafond van hun gang en de muur van mod der, die hen van de schacht scheidt. Men dacht de ingesloten mijn werkers tegen middernacht te bereiken. Mohammed Natsir, de nieuwe Indonesische premier, heeft het program van zijn regering be kend gemaakt- Hij verklaarde, dat de benoe ming van een Minister zonder portefeuille belast miet zaken Ibetreffende N.-Guinea spoedig verwacht kan worden. In het program is de .belofte opgeno men, dat zal worden gestreefd naar een oplossing dit jaar voor het probleem Nieuw-Guinea. Andere punten van het pro gram zijn: Het voeren van een onafhankelijke buitenlandse po litiek, voorbereiding -van alge mene verkiezingen voor een con stituerende vergadering binnen de kortst mogelijke tijd, het streven naar vrede en veiligheid in geheel Indonesië, stimulering en versterking van die economie v-an het vo-lk en bevordering van de ontwikkeling van het volk en vervolmaking van de organisatie der strijdkrachten- Het Bestuur van de Opvoed kundige, Wetenschappelijke en Culturele Organisatie van de Ver- Naties, de Unesco, heeft een crediet van 175-000 diollar be schikbaar gesteld om haar -bij drage aan de activiteit in Korea te financieren- Het geld zal worden gebruikt Tot de voornaamste bezwaren behoorde de noodzaak elke maatregel te vermijden, die on ze nog kwetsbare exportpositie schaadt. Een tweede belangrijke factor was gelegen in de vol doende stijging van de arbeids productiviteit en cle productie. Tenslotte werd enige verminde ring van de algemene levens standaard onvermijdelijk ge acht in verband met de noodza kelijke overgang naar een „pa raatheids-economie" tengevolge van de ontwikkeling van de in ternationale toestand. Ook doen zich bij de loonsverhoging per 1 Januari j.l. in een aantal be drijfstakken moeilijkheden voor ten aanzien van de rentabili teit. Waar bovendien nog de re cente statistieken van de werke lijk verdiende lonen, de kosten van het levensonderhoud en de omvang der consumptie geen ongunstig beeld geven van liet bereikte welvaartspeil der arbei dersbevolking, was er gegronde reden om onder de gegeven omstandigheden terughoudend te staan tegenover een algemene loonsverhoging. Het aanhouden van de prijs stijging voor verschillende arti kelen van het directe levenson derhoud en de wenselijkheid om een directe maatregel te nemen ter vergroting van de geldinko- mens der werknemers, deed de werkgevers zich bereid verklaren een loons. en salarisverhoging van 5 pet aan te bevelen- De enig voor hen aanvaardbare vorm daarbij was een algemene ver gunning, nader uit te werken in het bedrijfstaksgewijze overleg. Dat de Regering na deze uit spraak gemeend heeft toch zover te moeten gaan aan het gehele bedrijfsleven een 5 pet loonsver hoging dwingend voor te schrij ven, achten de werkgeversorga nisaties principieel afkeurens waardig en ook door de omstan digheden niet geboden. Een der gelijk ingrijpen maakt het moei lijk nog bijzondere omstandighe den bij de toekenning van de ver hoging een rol te laten spelen en ontneemt aan de leiders der on dernemingen de mogelijkheid voor een belangrijk onderdeel van het bedrijfsbeleid mede de verantwoordelijkheid te dragen. Wel is voor bedrijfstakken de ge legenheid geopend, ter voorko ming van ernstige economische moeilijkheden dispensatie van de verplichte bijslag te verkrijgen, doch de vraag rijst of hierdoor in voldoende mate tegemoet wordt gekomen aan de bovengenoemde bezwaren. De thans genomen maatregel wordt door de werk gevers dan ook gezien als een be denkelijk precedent, dat de toe komstige loonpolitiek nadelig zal beïnvloeden. Mede gelet op de moeilijke om standigheden, waarin ons land en de Regering verkeert, zijn de werkgeversorganisaties bereid loyaal medewerking te verlenen aan de uitvoering van het geno men besluit. Wel achten zij het vraagstuk getoond wordt mat zij zijn tevens de mening toege daan, dat op dit gebied nog gr-> tere inspanningen van onde: nemers en werknemers mogeïrï zijn. Vooral met het oog op de nu»a- zaak ons volk sterk en paraat ~e doen zijn in de vóór ons ligge»«* tijd, achten zij zulk een krachts inspanning dringend vereist- Teleurstelling heeft in wers- geverskringen gewekt de beper king, die de Regering wenst «p te leggen aan de vergunning t»: het toekennen van bijslagen ®p lonen en salarissen boven «es grens van 3600. Nu de weg vat enige verhoging van het Joar- en salarisniveau is gekozen, moe met klem ervoor worden gewaa. schuwd niet te vervallen in -re- fout aan een dergelijke maa~- regel een nivellerend effect s geven. Het mag bekend worder- geacht, dat juist de middengrot- pen der beambten en de hoger? employe's in de afgelopen tar?-, vergeleken met hun positie vöór de oorlog, mede door de belas tingdruk, een materiële acht*» uitgang hebben ondergaan- De werkgeversorganisaties at ten dit verschijnsel zéér onge wenst met het oog op de not f zaak de activiteit te stimuleren van het hogere personeel in «t bedrijven en zij steunen daarom het beroep, dat de Stichting var. de Arbeid op de Regering heef- gedaan deze begrenzing in voor deze groepen geldende vw gunning te laten vervallen. Mét de Regering zijn de werk geversorganisaties van oordeet dat een inflationistische prijsbe weging en ongemotiveerde prijs stijgingen met kracht moetef worden tegengegaan. Zij steir. men in met het voornemen «ie prijsregulerende maatregelen te treffen voor een aantal voor hei. levensonderhoud belangrijke ai tikelen, indien blijken zou, dat «e- prijzen worden vèrhoogd bover, hetgeen verantwoord mag wor den geacht. Een actief optreden door 4t overheid met behulp van 49 Prijsopdrijvings. en Hamsterov achten zij juist en ook hunner zijds wijzen zij met nadruk In- bedrijfsleven op het hoogst af keurensvvaardige, dat gelegen i- in het onder de tegenwoordige omstandigheden toepassen van niet ten volle gemotiveerde pril-- verhogingen- medegedeeld door het K.N.M.I- te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Tijdelijk regen. Aanvankelijk zwaar bewoHa met regen, later brekende bewol king. In het Noorden van het land krachtige tot matige wind gewenst juist nu nog eens met nadruk te wijzen op de noodzaak voor het verlenen van opvoed- i van verdere maatregelen tot ver- "westelijke richtingen, maar kundige faciliteiten aan het Ko~ hoging van de arbeidsproductivi- j tiideliik zwak en veranderlijk- In reaanse volk. teit en tot opvoering der produc- Tevens besloot het bestuur j tie. Zij erkennen, dat de inspan- dat de Unesco hulp zal verlenen ning in de bedrijven hierop voort, aan de slachtoffers van de re- j durend gericht is en dat ook van centie aardbevingen in India- I arbeiderszijde begrip voor dit tijdelijk zwak en veranderlijk- I: het Zuiden van het land tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. later tot matig afnemend en draaiend naar richtingen tusser West en Noord- Weinig verande ring in temperaturen. De Prijsopdrijvings-- en Ham sterwet 1939 is bij Koninklijk Be sluit met ingang van 27 Septem ber opnieuw in werking gesteld. Voorts treden de in artikel 24 tweede lid van de Distributie- wet 1939 bedoelde artikelen bij Koninklijk Eesluit met ingang van 27 September opnieuw in werking. De formulering ten aanzien van de Disfributiewet 1939 betekent, dat alle artikelen van deze wet opnieuw in werking zullen tre den. Op grond hiervan kan zo nodig op de bestaande organisatie an distributiekringen een nieuw distributie-apparaat worden op gebouwd. Bij navraag bij het Ministerie van Economische Zaken bleek, dat de wederinvoering der wet geenszins betekent, dat de Rege ring opnieuw tot distributie zal overgaan. De Distributiewet be vat regelen, die zijn bedoeld om „in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone om standigheden een doelmatige dis tributie van goederen in het be lang van de volkshuishouding, landsverdediging en veiligheid van niet-militaire personen of li chamen mogelijk te maken." Aan deze maatregel behoeft geen bijzondere betekenis te wor den gehecht. ZONDAG 10 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.36 1.11 1-51 2-01 mm. 12.58 1.28 2.68 2.18 MAANDAG 11 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 n-m. L32 2.07 2.47 2.57 ZON- EN MAANSTANDEN, Sept. 18.32 9 6.04 19.10 2.04 10 6.05 19.08 3.29 18.47 11 6.07 19.06 4.54 19.00 12 6.08 19.03 6.19 19.11

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1